» »

Udar strele

Udar strele

panikuc ::

Pozdravljeni,
Imam težavo, namreč pred kakšno uro je niti ne tako blizu hiše udarila strela, vendar dovolj blizu da je pri računalniku nekaj ''cvrknilo''težava je sedaj da na namiznem računalniku nimam interneta, tudi na modemu lučka za internet ne gori, brezžična povezava in televizija pa delata brez težav ali je možno da mi je skurilo samo omrežno kartico v računalniku ?

tony1 ::

Seveda.

Mare2 ::

panikuc je izjavil:

Pozdravljeni,
Imam težavo, namreč pred kakšno uro je niti ne tako blizu hiše udarila strela, vendar dovolj blizu da je pri računalniku nekaj ''cvrknilo''težava je sedaj da na namiznem računalniku nimam interneta, tudi na modemu lučka za internet ne gori, brezžična povezava in televizija pa delata brez težav ali je možno da mi je skurilo samo omrežno kartico v računalniku ?

Poglej, če imaš zavarovano indirektni udar strele. :)

_Denny_ ::

Ravno zaradi takih primerov se splača imeti namesto kabla wifi kartico, da imaš dodatno plast zaščite, ker večina prenapetosti pride preko catv/parice.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

starfotr ::

Wifi ja, haha. Prenapetostna zaščita bo prava zadeva, ne pa wifi.

Gambino ::

_Denny_ je izjavil:

Ravno zaradi takih primerov se splača imeti namesto kabla wifi kartico, da imaš dodatno plast zaščite, ker večina prenapetosti pride preko catv/parice.



Ja seveda :)

KraitPay ::

OP: ali mrežna kartica (kar je zelo verjetno) ali pa je šel port (manj verjetno). Kako se zaščititi razen z fizičnim odklopom? Verjetno sprememba fizičnega medija (optika).

GupeM ::

KraitPay je izjavil:

OP: ali mrežna kartica (kar je zelo verjetno) ali pa je šel port (manj verjetno). Kako se zaščititi razen z fizičnim odklopom? Verjetno sprememba fizičnega medija (optika).

To, da je šel port, je povsem možno. Še vedno uporabljam router, na katerem je strela skurila WAN port in en LAN port. Trije LAN porti še vedno normalno delajo, ker takrat ni bilo na njih nič priključeno.

PS: Pri meni (ne v zgoraj navedenem primeru) tudi fizični odklop ni pomagal. Strela je namreč udarila tako blizu, da je statična elektrika scvrla modem. Nekatere otroške igrače so same od sebe začele piskati in se svetiti. Seveda pa s fizičnim odklopom zmanjšaš verjetnost, da ti kaj skuri. In to za velik, če ne kar ogromen faktor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

_Denny_ ::

Wifi zaradi tega, ker ti pri udaru uniči samo modem; btk, ni tvoj in ti ga itak zastonj menjajo, če nisi pri Telemachu. Prejšnji teden sem imel isti problem (baje je v modemu počilo kot petarda) in sem drugi dan že imel novega...sploh nisem opazil, da je prišlo do udara dokler mi ni nehalo odpirati strani. PC in vse ostalo v moji lasti je seveda primerno zaščiteno in za upsom. Zaradi neviht nisem nikoli v življenju ničesar izklapljal iz vtičnice, ker bi potem zaradi paranoidnosti bilo pol poletja vse ugasnjeno.

Prenapetostna na rj11 požre preveč sinhronizacije, da bi se splačalo priklapljati...če operater noče več 1-2x letno menjavati modemov, naj potegne optiko, ali pa poskrbi za ustrezne zaščite pri neukih uporabnikih. Od ukinitve Proplus sranja se je v mojem kraju število naročnikov povečalo iz ~10 na 100+ in od tega časa dalje mi je že skurilo 3 modeme, prej 12 let nič...nekomu v 200 let stari hiši brez zaščit pride po elektriki do modema, potem pa to veselo razširi preko parice k vsem drugim.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EMP zaščita omrežja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141498 (1083) Anteus
»

udar strele - vse uničeno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
939698 (7143) gregor
»

strele in izklapljanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
636713 (4896) klemenSLO
»

Zaščita pred strelo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
638601 (7003) AngelOfDeath
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463386 (2314) krho

Več podobnih tem