» »

udar strele - vse uničeno?

udar strele - vse uničeno?

1
2
»

Pyr0Beast ::

4P je dovolj za zagon, brez da je sistem navit.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

v navodilih od matične piše da zagon brez 8pin ni mogoč ...zato nisem niti probal
imam asus p5q deluxe

me pa zanima če kdo ve kdo je uvoznik za corsair napajalnike oz kje je servis
morda pa se le splača dati popravit,ker če je popravilo ceneje od novega potem ga dam popravit
enako velja za matično, če je šel samo lan port, se da to popravit?, kdo ima servis za asus

hvala
lp

Pyr0Beast ::

Torej, kako veš, da je problem napajalnik ?
Na platah se večinoma da popravljati mrežni traflc če je kolikor tolikor standardne oblike
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

predvidevam, ker je mrtev, vent se ne vrti, nič glasu ne daje od sebe..
zgoraj opisan postopek vezave pa mi ni jasen

morda pozna kdo v mb ali okolici dober in poceni računalniški servis oz kje je corsair servis

LP

Pyr0Beast ::

PSU rabi povezavo med Pw-On pinom in zemljo, da se vklopi (za kar ponavadi poskrbi matična plošča), drugače se ne bo, če ga samo vklopiš v štrom.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

se pravi da odklopim 24 pin od matične in povežem z eno žico pw-on pin in gnd pin
kakšno žico moram uporabit - baker ??

hvala
lp

Pyr0Beast ::

Odklopi VSE od napajalnika (razen napajalnega kabla) ter ga vklopi tako kot ti je bilo rečeno.

Za žico je popolnoma vseeno iz česa je, samo da prevaja. Navadna pisarniška sponka dela bp.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

primozve ::

Moj nasvet:
Odklopi napajalnik iz matične in ga odmontiraj iz računalnika. Poišči na napajalniku nalepko (napis), kjer so napisane specifikacije , ...itd. in tudi kakšno funkcijo ima katera žica na izhodu (naju zanima predvsem tisti široki priključek ostali priklopi so napajanja za diske, cd-rome, disketnike, ...). Tam piše, da je recimo rdeča +5V (RED: +5V --- 16A, ...) in za eno barvo žice piše, da je PS-ON (npr. BROWN: PS-ON (rjava žica je za vklop napajalnika)). Zdaj pa malo iznajdljivosti. Priključi 220V kabel na napajalnik. Če imaš žico ali nekaj podobnega (;)) jo vtakni v luknjico na širokem priključku napajalnika in drugi konec žice pritisni na ohišje napajalnika. Če je zdrav, bi moral zalaufati, če ni ne bo zalaufal. Če nimaš žice, imaš pa ustrezni izvijač (precej mali), lahko tisto žico na širokem priključku kar vzameš ven iz plastike in jo pritisneš na ohišje napajalnika.
Toliko ... :)

Pyr0Beast ::

PS-On je v 99% primerih edini zelen drat ki gre na konektor na matični.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

Pyr0Beast
primozve

100x hvala za pomoč:))

sledil sem zgornjim navodilom in napajalnik očitno dela, vsaj ventilator se vrti...
sem ga dal nazaj v pc, priklopil vse nazaj in spet nič

torej kaj to sedaj pomeni, matična?, se da sklepat kaj na matični je narobe, se splača dati popravit
nova pride cca 150 eur - asus p5q deluxe

HVALA
lp

Pyr0Beast ::

Plata potem. V garancijo če ne gre drugače, popravljat se jo zelo vrjetno ne da.


(lahko pa tudi ko je konektor priklopljen na plati skleneš Pw-On in maso, ter vse skupaj bi se moralo zagnati. če je plata fuč ne bo dala nič od sebe ali pa se bo kaj konkretno pokadilo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

kako to misliš....

če priklopim 24 pin konktor na ploščo potem ne morem še žice iz pw-on na gnd vleči
si tako mislil?

lp

Pyr0Beast ::

Lahko še vedno skleneš iz 'zadnje' strani konektorja, kjer gredo žice 'noter'.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

ok, bom še danes sprobal in poročam

garancijo še imam, samo za udar strele verjeno ne priznajo garancije, lahko ugotovijo da je napaka od strele?

lp

Pyr0Beast ::

Potem pa raje ne vklapljaj ter samo pošlji nazaj, da se računalnik s to plato ne prižge.

Garancija naj nebi velja za primere 'višje sile' vendar pa ne pomisli dvakrat in pošlji.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

sem že danes kontaktiral s prodajalcem in že ve za udar strele tako da ...

kaj točno se lahko zgodi če priklopim tako kot si rekel, zakaj ne bi tako naredil , kaj sploh ugotovim pri tem testu :))

lp

Azrael ::

Pri takem nasilnem vklopu so bolj ali manj naslednje možnosti.

- ali se napajalc vkluči za trenutek in takoj izpade (fuč napajalc ali hudo okvarjena matična);
- ali stvar čudežno oživi (včasih samo za nekaj dni, včasih deluje še dolga leta);
- ali so dimni signali in se točno vidi kaj vse je zakurjeno, včasih kakšen čiperaj lepo odpre;
- pojavi se obvestilo, da je BIOS zaflashan;
- ali najmanj verjetno, napajalc dela in se nič ne zgodi (defektna matična).
Nekoč je bil Slo-tech.

primozve ::

Jaz sem mel primer enga soseda. Mu je strela nesla računalnik. Pa sva malo pogledala. Napajalnik ni zalaufal, ko si pritisnil na gumb. Ker napajalnik ni bil v okvari, ampak je delal, na matični pa se ni dal zagnati, sem ga vklopil sam (PS-ON na ohišje). Bil je priklopljen. Zalaufal je ventilator na procesorju, potem sem še malo čakal, da bi kaj zapiskalo v beeperju, vendar ni bilo odziva. Ta plata zdaj sameva ... >:D

gregor ::

zanimivo

kaj lahko še kaj dodatno uničim če tako priklopim ....ker če je temu tako potem seveda ne bom šel v ta test...
če pa nevarnosti ni potem pa sprobam ....

lp

primozve ::

Veš možnost je, da ti je napajalniku samo malo moči vzelo in tvoje plate ne more poganjati. V tem primeru boš moral napajalnik popraviti ali pa kupiti novega.
Če ga npr. zdaj na silo vklopiš, lahko kvečjemu še bolj uničiš napajalnik ali pa mogoče niti ne bo zalaufal (napajalnik).
Na tvojem mestu bi probal, ker itak ne moreš popraviti matične plošče, če je zanič, napajalnik pa itak ne bo crknil.
Pri meni se je samo to zgodilo, da je zalaufal ventilator na procesorju in po moje nima to kaj skurit, če zdaj tako probaš.
Tako na hitro probi :D

gregor ::

ne razumem

v drugi vrstici pišeš da lahko še bolj uničim napajalnik
v tretji pa da itak ne bo crknil, da torej naj sprobam...

lp

Azrael ::

Plošča, če je uničena, je uničena. Tako ploščo z nasilnim vklopom lahko zakuriš še malo bolj ampak ji že prej ni bilo pomoči.

Poberi vse s plošče (CPU, RAM, kartice) in na napajalnik priklopi samo ploščo (nič diskov optičnih enot, skratka samo ploščo in nič več)

Vklopi in če bo zadeva začela delati po nasilnem vklopu ali brez njega s tipko za vklop in ne bo dimnih signalov ali kakšne manjše eksplozije (ne glej prav od blizu v ploščo, ko boš vklopil), vstavi (pri izklopljenem napajanju!) nazaj CPU s hladilnikom in priklopi zvočnik/piskač.

Če bo sedaj vse mrtvo, je ali fuč plošča ali napajalnik. Če bodo piski, veselo sestavljaj nazaj in upaj na najboljše.
Nekoč je bil Slo-tech.

gregor ::

se pravi da najprej sprobam samo matično brez vsega in če dela nato najprej samo z cpu
če ne bo delalo z cpu-jem je napajalnik ali matična?:\ , ne morem točno ugotovit kaj je?

bom vse to jutri sprobal, danes sem že preveč zmatran... naporen dan v firmi |O
lp

kumer ::

kaj matičnih plošč in napajlnikov se ne popravlja?

Pyr0Beast ::

Se, če okvara ni prehuda ali pa je vseskupaj vredno nič.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Azrael ::

Če bo brez CPU napajalnik delal, na sami plošči pa ne bo prišlo do specialnih efektov in se bo dala vklopiti s tipko, s CPU pa spet nič, rabiš preverjeno delujoč napajalnik in potem veš kaj je defektno.

Če tudi z drugim napajalnikom ne bo šlo, je okvarjena matična plošča.
Nekoč je bil Slo-tech.

d3n!5 ::

5er
zakaj mora tako povezat, ali ni dovolj da ga odklopi od matične in sproba ...

lp


ker ce hoces zagnat napajalnik mas gumb na ohisju ki to naredi, ce povezes naredis nekaksno nonstop-on stikalo

gregor ::

ok, bom sprobal in poročam

primozve ::

Oprosti za prej, malo sem se zatipkal ...
Po moje lahko brez škode vklopiš na silo, če je matična zanič, tako ne bo kaj narobe. Problem je pa tudi napajalnik, saj če ga je strela uničila, ne bo zmogel poganjat plošče. Tako da najboljš, da probaš ploščo na drug napajalnik (z enako ali večjo močjo delovanja) in če bo delalo, je samo napajalnik. Vendar starega napajalnika ne meči vstran. Še vedno ga lahko uporabiš na kakšnem slabšem računalniku brez popravila.

gregor ::

primozve, ni problema
hvala ti za pomoč

hmmm, ne vem kaj naj rečem ..dogajajo se bizarne stvari....
torej danes popoldan sem hotel odklopit vse od matične tako kot ste mi napisali..., potegnem ven računalnik iz mize (kot sem ga včeraj pustil) in opazim da pri lan portu gorita rdeča in oranžna dioda, tega včeraj nise opazil..
brez kakšnega razmisleka stisnem power gumb in računalnik oživi, pa saj to je noro, ne morem verjet...ok, sem v windowsih in vse normalno dela razen ni interneta, preklopim v drugi lan port in dobim tudi internet, torej očitno je prvi lan skurjen, tako kot je skurjen tudi linksys router
zaženem prime95 large fft in vse deluje, temp procesorja se sicer dvigne na 60c (imam navitega q9300 - 400x7,5 - 3ghz)
skratka res čudno vse skupaj... nič več mi ni jasno

računalnik sem že 7x... 8x zagnal in vse deluje.....

imaste kakšno idejo kako je to možna da pc spet deluje?
kakšen stres ... test mi še priporočate da potrdim pravilno delovanje vseh komponent, predvsem napajalnika, matične...

skratka noro !!!

lp

Azrael ::

Če PC res dela, boš vedel v roku enega meseca.

Okvare zaradi prenapetosti so neredko čudne in nelogične. Čeprav PC sedaj dela, se lahko zgodi, da bo čez nekaj dni ali tednov dokončno umrl. Ni pa nujno, lahko bo delal še leta in leta in bo šel v smeti, ko bo totalno zasterel.
Nekoč je bil Slo-tech.

gregor ::

sedaj ko vse deluje (neverjetno) in imam dostop do diska pa še par slikic pc-ja :))











gregor ::

azarel, se strinjam s tabo, me prav zanima kaj bo jutri ko ga bom spet vklopil

zato sem ga danes tudi večkrat zagnal, pognal prime95 vse v prepričanju da bo crknil pa se to ni zgodilo ..

sedaj mi teče prime95 eno uro, poslušam glasbo, internet.... in vse normalno dela, nobenih napak (neverjetno.)
ni mi jasno kaj bi se lahko spremenilo od včeraj do danes...

lp

primozve ::

Da niso kaki duhovi (se mi je že zgodilo ...);)

Azrael ::

Taki primeri so že opisani na forumu, če vprašaš serviserje rač. opreme in elektronike, bo vsak vedel za nekaj takih primerov. Ni nekaj zelo izjemnega.

Problem je samo, da ne veš ali bo sedaj delalo ali bo čez nekaj dni mrk. Naredi si backup pomembnih podatkov, PC imej v uporabi in upaj, da bo še dolgo delal.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pyr0Beast ::

Zdaj pa pokliči nazaj v trgovino in reci da plata dela še naprej in je bilo okvarjeno nekaj drugega, da boš naslednjič lahko reklamiral >:D

Varianta je, da je napajalnik potreboval nekaj časa sam s seboj in je po takem 'udaru' okreval.
Ali pa si preprosto pozabil premakniti stikalo na on :D

Lan 'porte' se načeloma lahko menja, če je v okvari samo ločilni transformator, ki ščiti plato pred sunki napetosti iz omrežja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

še enkrat hvala vsem za pomoč

stikalo na napajalniku je sigurno bilo na ON, sem večkrat pogledal, preklopil iz OFF na ON , tudi napajalni kabel sem preveril če je v vtičnici :))
morda sem pa kaj drugega spregledal .....

upam da bo danes in v prihodnje še delal:)

če pa ne bo, pa sedaj z vašo pomočjo vem več o "nasilnem zagonu..." in bom pač testiral

včeraj sem tudi naročil nov linksys wrt54gl, tako da moram sedaj še samo poslat hdx1000 na popravilo (garancija) in upat da ne bodo komplicirali

LP

primozve ::

Škoda, pa tako lep PC kot je, ti grde strele ... :)

gregor ::

ga bom dal na lepotno tekmovanje :))

no, danes spet poganjam prime95, dolvlečem torrente in pc deluje brez problema

sem se ravnokar vrnil iz dpd-ja, sem poslal hdx1000 v nmtank.fr, prodajalec je bil zelo odziven, hitro sva se vse dovorila..
dpd me je stal 37 eur, kar drago, lansko leto sem za veliko težji paket (24" lcd) dal za nizozemsko samo 25 eur..

ali poznate še kakšen drug program za testiranje stabilnosti računalnika

lp

Azrael ::

Ko sem pred slabima dvema mesecema pošiljal disk na RMA v Nemčijo, je bila najcenejša pošta Slovenije (8€). Vse ostale paketne dostave so zahtevale za to dejanje okoli 25€, kar je bilo nesprejemljivo visoko, saj je to polovica cene diska.

Za stabilnost pa mogoče še Memtest v eni od variacij.
Nekoč je bil Slo-tech.

gregor ::

ja, samo sem šel na hitro pošto ker bi rad čimprej uredil, z navadno pošto bi verjetno kar dolgo potovalo v francijo...

lp

gregor ::

hdx 1000 je v ponedeljek prispel v francijo, so ga še isti dan popravil in poslali brezplčno nazaj, torej zelo solidna trgovina je tale nmtank.fr

seveda če drži to kar so mi napisali na e-mail.

če bo vse po sreči potem bom imel torej samo strošek z wrt54gl, računalnik še dela

LP

primozve ::

Lepo.

gregor ::

danes sem dobil nazaj hdx 1000, sicer še diska nisem dal nazaj noter vendar pa brez diska hdx 1000 dela , dela tudi mrežna kartica ..
sem presenečen nad hitrim popravilom (1 dan) ter da mi niti poštnine niso zaračunali , super je tale nmtank.fr

upam da je sedaj vse urejeno ..:)

jutri so napovedane nevihte, danes bom vse ven potegnil, me je izučilo

LP
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

slabo vreme, Grmenje , strele... ugasnit vse?

Oddelek: Pomoč in nasveti
313233 (1252) floyd1
»

strele in izklapljanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
636702 (4885) klemenSLO
»

Strela in ADSL

Oddelek: Pomoč in nasveti
162526 (1986) PacificBlue
»

Zaščita pred strelo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
638590 (6992) AngelOfDeath
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463383 (2311) krho

Več podobnih tem