» »

udar strele - vse uničeno?

udar strele - vse uničeno?

«
1
2

gregor ::

no skoraj vse..

Včeraj je zmanjkalo ekekrike (udar strele) in istočasno so prenehale delovate številne naprave
Tako sedaj več ne deluje:
PC- ko stisnem gumb se nič ne zgodi

Linksys wrt54gl - lučka za internet več ne sveti, ostalo deluje, lahko se z notebookom povežem na router (wan in lan) - tomato firmware lahko nastavljam,sem probal reset in reboot a brez efekta

HDX 1000, prižge se rdeča lučka a se slika več ne prikaže na TV (modra lučka se več ne prižge)

T-2 modem, amino, telefon, vse crknilo, t-2 že zamenjal - pohvalno

Torej nič kaj lepa situacija.

VPRAŠANJA:
Kako lahko ugoovim kaj je narobe na pc-ju, samo napajalnik ali še kaj...? Se napajalnike lahko popravlja- imam corsair hx 620

Lahko še kaj sprobam na linksysu?

HVALA
LP

Hardstyle ::

Sicer nevem če je to napaka na mojem napajalniku ampak včasih pomaga, če izklopim napajalni kabel za par sekund in ga nazaj priklopim. Probat ni greh.

zelenjava ::

Zamenjaj napajalnik, možno je pa še, da je šla plata. To pa potem vidiš ko se napajalnik zamena. Če ne dulje vse tako kot treba.

solatko ::

Napajalnik skoraj sigurno, mrežna kartica tudi, če si imel s kablom priklopljeno, lahko je šel tudi južni most. Ni mi jasno, da ne reskirate za Belkinovo prenapetostno zaščito, stano okoli 40€, pa lepo priklopiš gor računalnik in avdiovideo naprave. V primeru preboja, krije Belkin vso škodo.

5er--> ::

Če verjameš v smrkce.

solatko ::

5er--> Preizkušeno na podlagi računa za TV in Računalnik - plačano popravilo.

BALAST ::

Lansko leto je tudi enemu kolegu vrglo vso elektroniko na glavo z udarom strele. Prišla pa je po njegovem mnenju skozi satelitski krožnik(lastovka) in mu skurila SAT sprejemnik, ter preko omrežja šla na mrežni usmernik (switch), kjer je potem skurila 2 računalnika priključena na mrežo. Ter še ISDN centralo in Fotokopirni stroj.
Enemu računalniku je skurilo samo integrirano mrežno kartico, drugemo pa celoten napajalnik, grafično in matično ploščo. Prijatelj je potem zamenjal kar je bilo v garanciji, pri zavarovalnici pa so bili izjemno boječi in niso upoštevali nobenega povračila.

Je pa zanimivo, da napajalnik, katerega so na računalniški firmi označil za mrtvega, še zdaj deluje na stari matični plošči z Intel Pentium3, na novejših pa ne.

gregor ::

OK, hvala za info

bom kar moral na servise poslat

problem pa je da v zav. polici za bajto ni "inderktnega udara strele"

pa taki zavarovalni agenti :( ;((

solatko ::

gregor - Zavarovalni agent ti je prodal zavarovanje, drobni tisk pa ti pove, kaj sploh imaš zavarovano. Nekatere zavarovalnice tudi indirekt udar strele zavrujejo, vendar je premija precej visoka. Prednapetostni razdelilci so cenejši in v večini primerov ustavijo indirektne udare strel. Nekateri npr. Belkin nudijo garancijo na svoje naprave.

The Player ::

Jaz se včasih spomnim, da nam je udarila strela kar nekajkrat in se nam ni nikoli nič pokvarilo. Spomnim se, da sm igral warcraft 2, medtem ko je strela zadela v komp (90 mhz, pentium x (al neki tazga:D)), potem sem počakal 15 minut in stvar je delala naprej čisto normalno. Le TV se nam je enkrat skuru pa je moral iti na servis, drugače pa vse je delalo vedno OK.
ugotovitev: Ali dandanes delajo tako slabo robo, da bi mi potrošniki čim več kupovali, da bi imeli oni več dobička ali pa so te napreve res tako občutljive, kot ljudje govorijo da so?
Kaj mislte vi?
LP

LuGi ::

Logicno.. v danasnjih casih se dela taksna roba da po poteku garancije "crkne"

blackbfm ::

strela zadela v komp (90 mhz, pentium x (al neki tazga:D)), potem sem počakal 15 minut in stvar je delala naprej čisto normalno


Ne sanji no:P

borki ::

Ja zaščito si bo treba nabavit pa nebo nobenih problemov. Na koncu te več pride če si moraš vsako leto kupovat nove komponente ko ti jih strela uniči.

lp

blackbfm ::

Odvisno na kakšni lokaciji živiš. Načeloma je več možnosti da oprema zastara kot da jo strela skuri. No meni je enkrat modem skurlo, big deal:P

ttommy ::

Napajalnik skoraj sigurno, mrežna kartica tudi, če si imel s kablom priklopljeno, lahko je šel tudi južni most. Ni mi jasno, da ne reskirate za Belkinovo prenapetostno zaščito, stano okoli 40€, pa lepo priklopiš gor računalnik in avdiovideo naprave. V primeru preboja, krije Belkin vso škodo.


Najbolje je zavarovati hišo ali stanovanje tudi proti udaru strele.Tisto,da ti krije Belkin je potem pot od Poncija do Pilata,verjemite.Jaz sem imel Belkin Surge Master,sicer malo cenejši,ampak vseeno zaščita.Zaščita,ki je ni-namreč skozi to napravo mi je preko telefonskega kabla skurilo Siol modem in D-link router,ter mrežno na računalniku.Siol je itak takoj zamenjal,router sem pa dal popravljat,ter kupil novo mrežno.S temi računi grem potem v Merkur(na Belkinu je pa uničilo vhod za telefon,tako da ni delal več),da vprašam kako je zdaj s povračilom škode.Tam pa mi začne razlagati,da je potrebno poslat zahtevek v Anglijo in ne vem kakšna vsa dokazila zraven,pa da tudi ni sigurno,da bom dobil.Ok sem rekel-se ne bom zajebaval s tem in naj mi samo dajo drugo Belkinovo zaščito(sem imel garancijo in račun),pa mi da prodajalec potem nek naslov,na katerega moram poslati opis,zaradi česa je prišlo do tega,kaj vse je bilo gor priklopljeno in številko kam naj še pokličem......Pokem pokličem tja in me spet nekam drugam prusmerijo-pa mi je presedlo vse skup.Za Router mi je zavarovalnica vrnila(z dokazilom od servisa,da je kriva strela),mrežno sem pa itak sam zamenjal in je nisem uveljavljal.
Zamo torej prednapetostna zaščita ne obstaja....
Gamer

knesz ::

Napajalnik skoraj sigurno, mrežna kartica tudi, če si imel s kablom priklopljeno, lahko je šel tudi južni most. Ni mi jasno, da ne reskirate za Belkinovo prenapetostno zaščito, stano okoli 40€, pa lepo priklopiš gor računalnik in avdiovideo naprave. V primeru preboja, krije Belkin vso škodo.


Najbolje je zavarovati hišo ali stanovanje tudi proti udaru strele.Tisto,da ti krije Belkin je potem pot od Poncija do Pilata,verjemite.Jaz sem imel Belkin Surge Master,sicer malo cenejši,ampak vseeno zaščita.Zaščita,ki je ni-namreč skozi to napravo mi je preko telefonskega kabla skurilo Siol modem in D-link router,ter mrežno na računalniku.Siol je itak takoj zamenjal,router sem pa dal popravljat,ter kupil novo mrežno.S temi računi grem potem v Merkur(na Belkinu je pa uničilo vhod za telefon,tako da ni delal več),da vprašam kako je zdaj s povračilom škode.Tam pa mi začne razlagati,da je potrebno poslat zahtevek v Anglijo in ne vem kakšna vsa dokazila zraven,pa da tudi ni sigurno,da bom dobil.Ok sem rekel-se ne bom zajebaval s tem in naj mi samo dajo drugo Belkinovo zaščito(sem imel garancijo in račun),pa mi da prodajalec potem nek naslov,na katerega moram poslati opis,zaradi česa je prišlo do tega,kaj vse je bilo gor priklopljeno in številko kam naj še pokličem......Pokem pokličem tja in me spet nekam drugam prusmerijo-pa mi je presedlo vse skup.Za Router mi je zavarovalnica vrnila(z dokazilom od servisa,da je kriva strela),mrežno sem pa itak sam zamenjal in je nisem uveljavljal.
Zamo torej prednapetostna zaščita ne obstaja....

Kot je meni znano, ni treba nič v anglijo pošiljati, ampak vse uredi Alterna Intertrade v ljubljani, ki je uvoznik za Belkin.

poweroff ::

Če verjameš v smrkce.


Meni je Belkin brezplačno zamenjal skurjeno zaščito pred strelo. Brez besed.

Računalnik, ki je bil v času udara strele (200 m stran) prižgan pa je preživel.
sudo poweroff

gregor ::

bil pri zav. agentu in sklenil novo zavarovanje z ind. udarom strele, to pride dodatnih cca 30 eur, neverjetno

je pa tako da sta zavarovanje sklenila babica in dedek in seveda o tem nista razmišljala, za njih (no tudi za mene) je bil udar strele pač udar strele

nisem vedel da obstaja direktni in indirektni, mi smo imeli samo direktnega zavarovano

sedaj pa čakam na prvo novo neurje in bom takrat uveljavljal, upam da čim prej pride

je pa zanimivo da pa npr marantz sr60003 av receiver in plazma panasonic 42pz80 pa ni crknilo
lp

boogie_xlr ::

Sosed je meu use izštekano med nevihto in je parkrat udarla strela bliz nas u daljnovod, pa mu je pol drug dan, ko se sonce sijalo, zakurlo komp, ko ga je všteku nazaj. Reku je da ko ga je všteku je naredlo "penk" in južni most je dobesedno odleteu s plate. Ostale komponente (razn napajalnik) so k sreči ostale nepoškodovane. Mogoče se sliši kot ZF sam kaj naj če je pa res.

Takrat smo mi meli srečo, ko nam je en akviziter prodal neko prenapetostno zaščito dan pred nevihto. Zdj po dveh letih sem mal pogledu in je vezje tam noter čist črno že, a ledika še kr gori. A mislite da je še v redu to al boljše da novo kupim? Je pa zaščita prestala že kar nekaj neviht.

Rippy ::

Pred leti je tudi nam naredilo škodo, skozi telefonsko linijo v ISDN modem in naprej v ADSL modem (ja takrat še ni ""tehnologija"" toliko napredovala), ter skuri dve PCI LAN kartice v mojem računalniku ampak matični plošči ni nič, ker sem ga izklopil s elektrike (in seveda monitor). Zadeva se pa konča v sestrinem računalniku, ki je bil na napajanju in scvre matično ploščo in napajalnik.

Tako da je bilo za približno 60.000SIT škode glede na to, da smo polovico tega odšteli za novi ISDN modem, ADSL je siol zamenjal.

BigWhale ::

Jaz se včasih spomnim, da nam je udarila strela kar nekajkrat in se nam ni nikoli nič pokvarilo. Spomnim se, da sm igral warcraft 2, medtem ko je strela zadela v komp (90 mhz, pentium x (al neki tazga:D)), potem sem počakal 15 minut in stvar je delala naprej čisto normalno. Le TV se nam je enkrat skuru pa je moral iti na servis, drugače pa vse je delalo vedno OK


Ce bi ti sedel pred racunalnikom in bi ti strela v racunalnik uzgala, bi tebe vrgl v sosednjo sobo. :>

T0RN4D0 ::

Da ni bla tista strela mogoče statična elektrika? :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

kreki ::

Ali pa je bila strela na dveh nogah :)
Priklopljen na šštrom.

Pyr0Beast ::

Ah, takrat so bile zadeve tako narejene da tudi večja nihanja niso prizadela delovanja.

Drugače se da napajalnik popraviti, če ravno ni prebit trafo, pa še tisto se da previti.

Skurjena zaščita ne deluje zagotovo. Indikatorska lučka pogosto indicira samo prisotnost napetosti in ne delovanje zaščite.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

shark_nm ::

Dej ne pametuj

Pyr0Beast ::

In kaj te moti ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

primozve ::

gregor, po moje je najboljša zaščita ta, da ko je nevihta vse izklopiš (napajalne kable iz vtičnice in telefonsko linijo iz modema in kar je še drugega). Sam sem se to navadil in zdaj nimam problemov. Mi je pa že skurilo napajalnik na intel P3 (sem ga sam popravil) in modem 56K. Zdaj ko imam dražje zadeve, mi po izklopu kablov še nikoli ni česa skurilo.

Rippy ::

gregor, po moje je najboljša zaščita ta, da ko je nevihta vse izklopiš (napajalne kable iz vtičnice in telefonsko linijo iz modema in kar je še drugega). Sam sem se to navadil in zdaj nimam problemov. Mi je pa že skurilo napajalnik na intel P3 (sem ga sam popravil) in modem 56K. Zdaj ko imam dražje zadeve, mi po izklopu kablov še nikoli ni česa skurilo.


This :)

Dejansko je "drobovje" računalnika skoraj popolnoma zaščiteno pred statično elektriko, če je vse izklopljeno.
Faraday cage @ Wikipedia

In strela vedno išče ozemljitev.

d3n!5 ::

no skoraj vse..

Včeraj je zmanjkalo ekekrike (udar strele) in istočasno so prenehale delovate številne naprave
Tako sedaj več ne deluje:
PC- ko stisnem gumb se nič ne zgodi

Linksys wrt54gl - lučka za internet več ne sveti, ostalo deluje, lahko se z notebookom povežem na router (wan in lan) - tomato firmware lahko nastavljam,sem probal reset in reboot a brez efekta

HDX 1000, prižge se rdeča lučka a se slika več ne prikaže na TV (modra lučka se več ne prižge)

T-2 modem, amino, telefon, vse crknilo, t-2 že zamenjal - pohvalno

Torej nič kaj lepa situacija.

VPRAŠANJA:
Kako lahko ugoovim kaj je narobe na pc-ju, samo napajalnik ali še kaj...? Se napajalnike lahko popravlja- imam corsair hx 620

Lahko še kaj sprobam na linksysu?

HVALA
LP



lahko sam upam da se mi to nebo nikol zgodilo :D, res se mi smilis, usa ta oprema :(

Pyr0Beast ::

Linksysa se da zelo vrjetno popraviti če je skurjen samo vhodni zaščitni traflc za LAN/WAN ali pa še to ne in so prebiti kondenzatorji/upori na vhodu ki sedaj delajo stik.

HDX mogoče še bi delal v kolikor se strela ni selila iz antenskega priključka na televizorju iz naprave na napravo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pyr0Beast ::

Napajalnike se da popravljati, večinoma delujejo še naprej, kljub temu, da plata umre (imel tak primer s 350W taganom, lavfa še danes pa je od tega že kake 3 leta)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

hdx 1000, sveti rdeča lučka, sem ga že probal obudit z recovery firmware, vendar brez uspeha
verjetno ga bom poslal nazaj v francijo na popravilo, seveda o streli ne bom govoril :), upam da ne bodo ugotovili....

napajalnik, kdo to popravlja, kje bi se dalo corsair 620 hx popravit , se sploh splača, nov je 130 eur

router, kje bi lahko to popravil, ne dela samo vhod za internet?, bom probal še z novim firmware čeprav dvomim da bo kaj iz tega
se sploh splača?

lp

bluefish ::

upam da ne bodo ugotovili....
Misli si.

Pyr0Beast ::

Če je bil samo kakšen prenapetostni udar nabrž ne bodo veliko našli. TV oprema mora tako ali drugače izpolnjevat malce hujše zadeve glede prenapetosti in mora biti narejena tako da tak udar zdrži z malo ali brez poškodb.

Kako veš, da napajalnik ne dela več ?

Plata je ponavadi prva ki umre.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

primozve ::

" napajalnik, kdo to popravlja, kje bi se dalo corsair 620 hx popravit , se sploh splača, nov je 130 eur "

Ne poznam tega napajalnika, je pa tudi res, da stari in novi napajalniki ne crknejo enako. Pri starejših gre ponavadi varovalka in gretzov spoj (izveden z diodami ali pa kot en element). Lahko še kak NTC upor, če obstaja (sem že mel primer). Novi pa crknejo tako, da ne zmorejo več poganjati tiste konfiguracije, ki so jo poganjali, na slabših (zahtevana manjša moč obratovanja), pa delajo normalno. Zraven tega crkne še plata (na starejših plata ne crkne po mojih izkušnjah). Nisem še imel priložnosti popravljati takega napajalnika, zato ti ne znam povedati kaj bi lahko bilo narobe. Mogoče pa kdo drug ve ??? :)

Pyr0Beast ::

Ponavadi se posušijo kondenzatorji na 5V linijah, saj je zadeva stalno priklopljena, od tam gre samo še navzdol. Tudi vhodni kondeljci se radi napihnejo, še posebej pri kakšnih škrtastih izvedbah.

Starejšim se vhodni NTC rado upari, skupaj z varovalko zaradi zanič greza ali prebitih kondijev/tranzistorjev.

Razlog za zmanjšano moč pa je izključno v staranju elektrolitov ter diod, posledično je regulacija slaba, visok 'ripple' pa terja davek na komponentah zaradi izdatnega gretja ter napetostnih špic.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

Pyr0Beast

da je crknil napajalnik predidevam zarai tega ker ko stisnem na gumb se nič ne zgodi, nobena lučka ne posveti, disk se ne zažene...skratka tema
ali ni to napajalnik?
bom pa v prihodnjem tednu dobil na posojo nov napajalnik in bom videl ali je šla tudi matična

lp

Pyr0Beast ::

Ma saj, isti simptom z eno Nf4 plato ki strele ni preživela. Prvo sem tudi jaz sumil, da je napajalnik pa se je izkazalo da mu ni bilo čisto nič.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gregor ::

ja, samo se niti vent na napajalniku ne vrti, če bi samo matična šla potem bi napajalnik verjetno delal
se motim?

no, bom več vedel prihodnji teden....

5er--> ::

Prižgi ga brez matične pa boš videl, če se vrti ali ne.
[Poveži PWR ON in katerikoli GND]

MTB ::

O zaščiti belkin (beri zaščiti ki to ni). Pri enem porabniku imam mrežo med 2 stavbami, kakšnih 50 m razdalje, gre kabel po cevi v zemlji, kaksnih 30 cm. Res ni globoko... No, tam je kurilo izhode ruterjev kot za stavo, ob vsakem manjsem grmenju. Dal to zaščito, na napajanje in na dovod. In ravno prejšnji teden je spet zagrmelo. Efekt - zaščita ok, izhod pa spet skurjen. Očitno 40€ vrženih proč. Ne gre se mi za to, da se škoda povrne. Problem je, da bi si rad zagotovil operabilnost zadeve, ne pa da menjavam opremo nonstop. Ima kdo kak bolj pameten predlog?

DrSbaitso ::

spet vam je vsem usekalo =)

kumer ::

5er
zakaj mora tako povezat, ali ni dovolj da ga odklopi od matične in sproba ...

lp

Spajky ::

Zaščita slabo deluje, če je ozemljitev v hiši zanič ali priklopljena na vtičnico ki ni "šuko" ali ta nima vsaj "nulirane" mase v njej 8-) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

MTB ::

Načeloma naj bi bila vtičnica ok. Bom pa za ziher preveril...

poweroff ::

O zaščiti belkin (beri zaščiti ki to ni). Pri enem porabniku imam mrežo med 2 stavbami, kakšnih 50 m razdalje, gre kabel po cevi v zemlji, kaksnih 30 cm. Res ni globoko... No, tam je kurilo izhode ruterjev kot za stavo, ob vsakem manjsem grmenju. Dal to zaščito, na napajanje in na dovod. In ravno prejšnji teden je spet zagrmelo. Efekt - zaščita ok, izhod pa spet skurjen. Očitno 40€ vrženih proč. Ne gre se mi za to, da se škoda povrne. Problem je, da bi si rad zagotovil operabilnost zadeve, ne pa da menjavam opremo nonstop. Ima kdo kak bolj pameten predlog?


Belkin se hvali, da povrne denar za skurjeno opremo do vsote nekaj deset k EUR.

Primi jih za besedo. 8-)
sudo poweroff

5er--> ::

@kumer: Kako ga bi pa ti vklopil brez matične? Saj napajalnik (atx) se ponavadi ne vklopi kar tako.

Pyr0Beast ::

V dolgih kablih se bo vedno inducirala velika napetost, potrebno je uporabiti FTP, katerega ozemljiš na eni ter kapacitivno 'prevežeš' na drugi strani.

AXT napajalnik je samostojna enota ki lahko deluje tudi brez kakršnekoli matične plate. Prižge se ga z povezavo Pw-On signala na maso.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kumer ::

ok, sem dobil nov napajlnik in ga danes ali jutri sprobam
pa da vidimo če matična še deluje :))

lp

gregor ::

nič ne bo iz testa, napajalnik ki sem ga dobil nima 8 pinskega priklopa za matično

sem pa pogledal kondenzatorje na matični in ni videt da bi bil kateri napihnjen
lp
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

slabo vreme, Grmenje , strele... ugasnit vse?

Oddelek: Pomoč in nasveti
313214 (1233) floyd1
»

strele in izklapljanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
636674 (4857) klemenSLO
»

Strela in ADSL

Oddelek: Pomoč in nasveti
162514 (1974) PacificBlue
»

Zaščita pred strelo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
638537 (6939) AngelOfDeath
»

ADSL in nevihta

Oddelek: Strojna oprema
463373 (2301) krho

Več podobnih tem