» »

Kaj se je zgodilo s slovensko tipkovnico?

Kaj se je zgodilo s slovensko tipkovnico?

boogle ::

  • spremenilo: boogle ()

Tomas 33 ::

???
Pa članek je devet let star.

Gagatronix ::

Ostal je samo pr predlogu. Na sreco.

boogle ::

Tomas 33 je izjavil:

???
Pa članek je devet let star.


Seveda, že takrat se je (do)govorilo, da bodo @ in EUR "bližje" prestavili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: boogle ()

Miha 333 ::

Še obstoječe, ki je skupna z ex-yu, se proizvajalcem ne splača izdelovati, kaj šele samo slovenske...

Gagatronix ::

Sej bi se loh ksn podjetnik spomnu pa uvazu blank pa jih graviru s slovenskimi znaki. Pol pa prodaju take za 5 eur po 50 eur po kosu.

zee ::

Vgraviranje ti ne pomaga nič, če operacijski sistem ne podpira razporeda znakov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gagatronix ::

Sej zato so pa naprintani/vgravirani layouti bedarija.

branimirII ::

Seveda se ne splaca ker ste v sloveniji vecinoma skrtuharji in gledate predvsem na ceno. Samo poglejte koliko tem je odprtih kako prisparat, kje je ceneje, delitev stroskov itd. Kupuje se okolju in zdravju nevarna roba iz kitajske samo zato, da se prispara ubogih 20 eurov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dimnik ()

gendale2018 ::

zakaj ni tipkovnice, ki bi mela na vsaki tipki zaslon, ki bi kazal kateri znak je trenutno tam
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

zee ::

branimirII je izjavil:

Seveda se ne splaca ker ste v sloveniji vecinoma skrtuharji in gledate predvsem na ceno. Samo poglejte koliko tem je odprtih kako prisparat, kje je ceneje, delitev stroskov itd. Kupuje se okolju in zdravju nevarna roba iz kitajske samo zato, da se prispara ubogih 20 eurov.


Zgornje nima prav nobene povezave s temo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gagatronix ::

gendale2018 je izjavil:

zakaj ni tipkovnice, ki bi mela na vsaki tipki zaslon, ki bi kazal kateri znak je trenutno tam


To so enkrat rusi nardil enkrat. Tipkovnca z oled displejem pod vsako tipko. Za tipkat je bla katastrofalna kostala je pa jurja in pol evrov. Zdej pomoje vecji problem ce gres na kak e-ink kako zagotovit da se ti ne bo flatflex zjebu po dolocenmu stevilu pritiskov.

starfotr ::

Ta standard je sam sebi namen, če se ga ne uporablja. Samo veliko denarja je šlo v luft in je podlaga za kakega kretenskega birokrata, ki bo zahteval to v javnem razpisu in se bodo morali dobavitelji postaviti na trepalnice zaradi tega.

blue ::

Tukaj imaš Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4 in lahko ta gnil layout uporabljaš že danes.

Gagatronix ::

starfotr je izjavil:

Ta standard je sam sebi namen, če se ga ne uporablja. Samo veliko denarja je šlo v luft in je podlaga za kakega kretenskega birokrata, ki bo zahteval to v javnem razpisu in se bodo morali dobavitelji postaviti na trepalnice zaradi tega.


Ves kolk je standardov sprejetih k jih noben ne uporablja? Itak da je vse sam seb namen.

euagrus ::

Jaz bi jih zaradi postavitve '/' vse iz sluzbe zanrisal, banda.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

joze67 ::

? Saj je tam, kjer je sedaj, ali pač?

janezvalva ::

jaz enostavno prelepim tisti dve črki s črno nalepko pa adijo

janezvalva ::

 praktični prikaz

praktični prikaz

Gagatronix ::

Meni se pa jebe kaj imam na tipkah ker tipkam slepo. Trenutno uporabljam kopijo Model M ki sem jo dobil v Belgiji z AZERTY razporedom. Se sekiram? Niti pod razno.

Miha 333 ::

Gagatronix je izjavil:

Meni se pa jebe kaj imam na tipkah ker tipkam slepo. Trenutno uporabljam kopijo Model M ki sem jo dobil v Belgiji z AZERTY razporedom. Se sekiram? Niti pod razno.

Idealno, torej se nauči nov layout uporabljati slepo, ker (še) ni takih tipkovnic.

Gagatronix ::

Zkaj bi se ucil nov layout? Na dnevni bazi nucam ameriski qwerty doma nucam qwertz sem pa mel laptop z azerty enkrat na servisu pa mi ni bil problem tipkat sem se navadil v like pet minutah.

Sam idioti jokajo zarad tega kako so crke na tastaturi postavljene.

BivšiUser2 ::

Saj črke niti niso tolko problem, problem je ugotoviti posebne znake, ko nameščaš Linux distro v cli, npr. "-,&,/,..." pa vsakokratno gledanje tistih language command, ko se zatem gre gledat Wikipedijo za tisto sl_SI zadevo,namesto, da ti sistem sam ponudi skripto kjer izbereš 1)EU in v podmeniju 1) Slovenija
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Cervantes ::

Odgovor na naslov teme:
Hvalabogu, nič.

Gagatronix ::

Cervantes je izjavil:

Odgovor na naslov teme:
Hvalabogu, nič.


Se podpisem.

LeQuack ::

Itak še ta yugo layout ki ga imamo nočejo proizvajalci več delat, dobi se samo še na najcenejših masovno proizvedenih tipkovnicah, drugje pa samo še gravirajo in nalepke. Itak večina ljudi rabi samo WASD, ker kaj drugega kot igranje igric in klikanje "like" ne rabijo.
Quack !

Looooooka ::

Odprt EU trg. Se ne splaca met laptop s tako tipkovnico, ker ga bos tezje prodal. Mislim ok razen ce te prodaja ne zanima. Sklepam pa, da se, zaradi majhnega povprasevanja, niti ni splacalo ponujat take zadeve.

Gagatronix ::

Js mam dva laptopa en ma finski layout drug pa belgijski azerty a se sekiram ne zato k znam tipkat pa mam itak sistem k ma proper razpored. Koga fakin boli kurac za to kaj je napisan na tipkah.

BivšiUser2 ::

Gagatronix je izjavil:

Koga fakin boli kurac za to kaj je napisan na tipkah.

Imam v ožjem krogu ljudi, ki jih že zmede to, da je ena tipkovnica QWERTY druga QWERTZ.:))
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Cervantes ::

BivšiUser2 je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Koga fakin boli kurac za to kaj je napisan na tipkah.

Imam v ožjem krogu ljudi, ki jih že zmede to, da je ena tipkovnica QWERTY druga QWERTZ.:))

Kar priznaj, da so zmedeni že ko zagledajo tipkovnico.
:))

_Denny_ ::

Dobro, da se ni noben spravil tega delat...že trenutnih standardov se noben ne drži in dobivamo neke polizdelke. Še pred 10-15 leti si brez problema dobil normalno iso tipkovnico z original yu layoutom, zdaj pa je večina ansi s skoraj nevidno gravuro ali površno zalepljenimi nalepkami. Ne spomnim se niti, da bi v fizičnih trgovinah kdaj videl tipkovnico, ki ni bila izdelana za naš trg. Zdaj se jim baje ne splača več izdelava yu tipkovnic, ker so zgleda uporabniki zadovoljni s polovičarstvom, samo sl layout pa bi imel še x-krat manjšo publiko kot yu.

Seveda je pri tipkanju čisto vseeno, ker so layouti programski, zatakne se pri posebnih znakih. Potem imaš na izbiro sl-SI pisanje s čžš-ji in zgubljanje časa z ugotavljanjem AltGr in Shift+kaj moraš pritisniti za znake, za katere zaradi redke uporabe ne veš kombinacije na pamet, ali pa pustis na en-US in ni tezav s simboli, a se doloceni osebki pocutijo ogrozene/uzaljene zaradi neuporabe sumnikov, ces kako si to drznes na slovenski strani oz. si xyz, ker si jih ne znaš pravilno nastaviti (to sem že tudi videl na tem forumu). Win 8, 8.1 in 10 imajo tudi zanimiv bug v primeru, da nimaš default en-US - določeni programi (npr. Source igre kot so Half Life 2, CS:GO in Portal) ga pri zagonu dodajo sami in potem se se lahko nekaj minut igraš, da ga nekako uspeš odstraniti.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

SimplyMiha ::

Ali je v Sloveniji kakšen proizvajalec tipkovnic?

LeQuack ::

Vse tipkovnice so narejene na Kitajskem.
Quack !

_Denny_ ::

Pred leti sem s Techtrada pomotoma dobil to, ki bi naj bilo slovensko, samo pri nas izdelano sigurno ni.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

darkolord ::

SimplyMiha je izjavil:

Ali je v Sloveniji kakšen proizvajalec tipkovnic?
Tipro - samo so večinoma industrijske tipkovnice (modularne in/ali po meri).

Gagatronix ::

Tipro proizvajajo sam za industrijo oziroma B2B in ne ponujajo nc koncnemu uporabniku. Sm jih ze pred leti sprasval za tipkovnco z vgrajenim readerjem za magnetne kartice pa so me skurcal zakaj njihov cajt zapravlam.

Manu ::

V OS bi komot lahko imeli dve slovenske postavitve:
- slovenska
- slovenska (ex-yu) (za tiste, ki se ne morejo posloviti od đ in ć)

Iz praktičnih razlogov: pri meni (in sem prepričan, da je pri večini tako) sta tipki đ in ć popolnoma neuporabljeni. Sta tam, a ju ne uporabljam, kar je nepraktično. Znaka € in @ pa uporabljam pogosto. Zakaj torej ne bi bila tam, kjer sta zdaj črki, ki jih niti nimamo v abecedi?

Ta standard za slovensko tipkovnico se mi zdi veliko boljši, res pa je da je v praksi nisem uporabljal.

Edini problem je v tehnični izvedbi slovenskega standarda (torej v proizvajalcih tipkovnic).

Ne razumem zakaj tak odpor do novega slovenskega standarda.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

gendale2018 ::

in zakaj bi imel posebej tipko za € in @, že na sedanji sta lahko dostopna + nista toliko popularna, da bi vsak od njiju rabil svojo tipko

raje bi obesili gor kaj bolj uporabnega
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

starfotr ::

Stvar navade. In tole:

https://xkcd.com/927/

gendale2018 ::

lep povzetek računalništva 8-)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Gagatronix ::

gendale2018 je izjavil:

in zakaj bi imel posebej tipko za € in @, že na sedanji sta lahko dostopna + nista toliko popularna, da bi vsak od njiju rabil svojo tipko

raje bi obesili gor kaj bolj uporabnega


Zato ker nekateri radi drekajo z nacionalizmom in bedarijami.

Manu ::

gendale2018 je izjavil:

in zakaj bi imel posebej tipko za € in @, že na sedanji sta lahko dostopna + nista toliko popularna, da bi vsak od njiju rabil svojo tipko

raje bi obesili gor kaj bolj uporabnega


Zakaj? Iz praktičnih razlogov, kar sem tudi že prej napisal.

Sem prepričan, da večina slovenske populacije črki đ in ć ne uporablja. Znaka € in @ pa ja. Vsaj pri meni je tako. Sicer pa sta v novem standardu črki đ in ć še vedno prisotni in bi bili ravno tako lahko dostopni za tiste, ki bi ju uporabljali.
Tak velik halo se dogaja okoli te nove tipkovnice, da že malo meji na psihozo.

Ta slovenski standard je praktičen in samo to, nobenega nacionalizma ni tu notri. Bolj se mi zdi, zaradi takega odpora (sem bral komentarje na povezavi zgornjega rtvslo članka), da je ta nacionalizem bolj na drugi strani.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

gendale2018 ::

ne, jst te sprašujem zakaj ne bi đć zamenjal s čem kar se uporablja bolj pogosto kot € in @?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Manu ()

Glugy ::

Gagatronix je izjavil:

Zkaj bi se ucil nov layout? Na dnevni bazi nucam ameriski qwerty doma nucam qwertz sem pa mel laptop z azerty enkrat na servisu pa mi ni bil problem tipkat sem se navadil v like pet minutah.

Sam idioti jokajo zarad tega kako so crke na tastaturi postavljene.


Bolje jokcanje zarad postavitve črk kot pa pisanje š č ž brez strešic v slovenščini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Manu ::

gendale2018 je izjavil:

ne, jst te sprašujem zakaj ne bi đć zamenjal s čem kar se uporablja bolj pogosto kot € in @?

Lahko tudi kaj drugega, zakaj pa ne. Ampak € in @ se uporabljata kar pogosto.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

BivšiUser2 ::

Manu je izjavil:

V OS bi komot lahko imeli dve slovenske postavitve:
- slovenska
- slovenska (ex-yu) (za tiste, ki se ne morejo posloviti od đ in ć)

Iz praktičnih razlogov: pri meni (in sem prepričan, da je pri večini tako) sta tipki đ in ć popolnoma neuporabljeni. Sta tam, a ju ne uporabljam, kar je nepraktično. Znaka € in @ pa uporabljam pogosto. Zakaj torej ne bi bila tam, kjer sta zdaj črki, ki jih niti nimamo v abecedi?

Ta standard za slovensko tipkovnico se mi zdi veliko boljši, res pa je da je v praksi nisem uporabljal.

Edini problem je v tehnični izvedbi slovenskega standarda (torej v proizvajalcih tipkovnic).

Ne razumem zakaj tak odpor do novega slovenskega standarda.

V OS bi lahko komot ponudili možnost svoje postavitve. Važno edino, da @ ne bo nikoli implementirana kot Alt+Shift+2.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

janig ::

Google "mac/linux/windows custom keyboard layout"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska tipkovnica?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9430585 (544) prowb
»

Končno jim je prišlo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7213844 (7954) jype
»

SLO znaki na tipkovnici

Oddelek: Pomoč in nasveti
4112881 (11519) rokp
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17629970 (18371) Phantomeye
»

Nov simbol za rupijo ali kako dolgo traja vključitev znaka v Unicode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5023844 (22659) ahac

Več podobnih tem