» »

Katero ogrevanje za hiso

Katero ogrevanje za hiso

1 2 3
4
5

IL_DIAVOLO ::

Vazno je, kaj pise na poloznici konec meseca. Za toplo sanitarno vodo in ogrevanje "pise" 0 evra. That is all what matters.

Valvoline ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Glede na to, da drva samo razcepim, nazagam in jih zmecem v drvarnico, me pride letno ogrevanje 0 evrov :D

But that is just me :P

Tut ce bi mel goso se vedno ne bi podiral in se s tem zajebaval, enostavno se ne splaca.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vazno je, kaj pise na poloznici konec meseca. Za toplo sanitarno vodo in ogrevanje "pise" 0 evra. That is all what matters.

100e/mesec je dzaba za luksuz k ga ponuja ogrevanje na *knof*. Tudi lesni briketi so 100x boljsa opcija kot drva.

Zgodovina sprememb…

jabe ::

pri nas pa les prodamo in se ogrevamo s TČ. Pa smo potem v plusu.

Utk ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vazno je, kaj pise na poloznici konec meseca. Za toplo sanitarno vodo in ogrevanje "pise" 0 evra. That is all what matters.

To misliš samo zato, ker si mlad, bedast in reven. V resnici ni to najbolj pomembno. Tudi če bi bilo res.

Valvoline ::

jabe je izjavil:

pri nas pa les prodamo in se ogrevamo s TČ. Pa smo potem v plusu.

:D LOL. Je pa dejansko res tako.

IL_DIAVOLO ::

Ok it is getting personal, it is time to let it go.

Dobra debata tho, pa drugič :)

Lp

energetik ::

Pri svojem gozdu se verjetno bolj splača imeti žago, prodati žagan les, ostanke pa sprešati s peletirko in jih drago prodati. Imaš to namesto šihta.
Doma pa se greješ s TČ.

Valvoline ::

Prodas les bebcem da jima ne bo dolgcas, z denarjem odplacujes kredo za TC ter poloznico vsak mesec, se ostalo bo.
:))

;-) ::

Ogrevanje v bajti cca 3x80m2 nas stane 60EUR mogoce proti70 nisem ziher v najhujsi zimi. Grejemo na 23-24 stopinj 2x76 kvadratov in pralnico v kleti cca 10 kvadratov.

Vložek v ogrevanje:
cevi za talno, razdelilci, pumpa, fitingi, pistola za sponke za pritrjevanje cevi, tč... 2000EUR cca.

če bi vzeli tacenejšega LG monoblock bi bilo cca 3000 komolet.

Je res treba delat znansveno fantastiko iz ogrevanja, ki je eden najmanjsih stroskov v življenju. Skoraj nobenega ne poznam ki zakuri za ogrevanje več eurov kot npr. zatanka v avto pa pri avtih folk je odkriva tolk tople vode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Fizikalko ::

Živjo,

IMHO je pa najbolje, če se dela nova bajta, narediti montažno (kjer je že sama stena izolacija, pa potem še izolacija čez) in enostavno priklopiti na mestni plin (če je ta možnost). Sam sem naredil natančno tako in je poraba za kurjavo za celo bajto (140 m2) cca 200 EUR na sezono (ponavadi lahko +orgevamo le 4 mesece, to so nov, dec, jan, feb, včasih še malo marca), ne upoštevam seveda gretje vode za ostale potrebe (gledam torej le razlike v položnici med zimsko in letno sezono, x4 mesece).

Zdajle, recimo, še niti slučajno ni treba kurit (pa smo na Gorenjskem), je pa res, da je dokaj ugodna jesen.

Zato ne štekam, zakaj bi vlagal v neke TČ itd. So mi to ponujali, pa se mi že takrat, ko sem bajto delal, po nobenem izračunu ni izplačalo.

Utk ::

Ti ga pa tudi pretiravaš. Sem bil sred septembra v Kranjski Gori v hotelu, pa so že ogrevali (in hvala bogu da so).

aborko ::

ne upoštevam seveda gretje vode za ostale potrebe

Ta strošek pri marsikomu presega strošek ogrevanja, zato je kr fino, če ga upoštevaš, če že računaš... Npr. neka normalna poraba tople vode za 4 člansko družino (el. grelec) je nekje 300kWh mesečno, kar je 30EUR mesečno oz 360EUR na leto. S TČ to cifro zamnjšaš na ene 150EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

Fizikalko ::

aborko je izjavil:

ne upoštevam seveda gretje vode za ostale potrebe

Ta strošek pri marsikomu presega strošek ogrevanja, zato je kr fino, če ga upoštevaš, če že računaš...


OK, v tem primeru je takole:

Celoten letni strošek plina je cca 500 EUR, +- 50 EUR.

V vednost: glavni strošek porabe energije za ogrevanje vode je dejstvo, da se jaz vsaj 3x tedensko namakam v 400 litrski banji in imam rad precej vročo kopel (vem, ni ekološko, my weak point - ena mojih redkih pregreh; si bom pa najbrž kmalu savno omislil, ravno s tem razlogom). :(

Utk je izjavil:

Ti ga pa tudi pretiravaš. Sem bil sred septembra v Kranjski Gori v hotelu, pa so že ogrevali (in hvala bogu da so).


Evo, trenutno imam v pisarni doma 22,8 stopinje. Pa sem v kratki majici. Meni se zdi vse ok. :)

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Tudi jaz sem na Gorenjskem in zaenkrat še ne kurim....zvečer samo kamion za kakšne dve uri....

temperatura je brez kurjenja 21C...s kamionom pa cca 24C odvisno kje meriš....v bližini kamina je še več.....so pa urejena okna in fasada...in se pozna razlika...kurim pa na olje....oziroma v predhodnih mesecih kamin

Če je zunaj sonce je tudi notri lepo prijetno toplo cca 22-23C....če ni sonca pa na 21C....ogrevati bom pa začel ta mesec...odvisno od vremena...trenutno je še kar toplo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

;-) ::

aborko je izjavil:

ne upoštevam seveda gretje vode za ostale potrebe

Ta strošek pri marsikomu presega strošek ogrevanja, zato je kr fino, če ga upoštevaš, če že računaš... Npr. neka normalna poraba tople vode za 4 člansko družino (el. grelec) je nekje 300kWh mesečno, kar je 30EUR mesečno oz 360EUR na leto. S TČ to cifro zamnjšaš na ene 150EUR.

kako pa? mi mamo poleti poloznice po 37€ za celo bajto vodo grejemo isto kot pozimi na bojler. Topla voda presega strosek ogravnja takim ki ne vejo racunat ali pa grejejo enormne kolicine vode.

A-242 ::

OP: predvsem pazi - kot obicajno bos dobil na forumu hipsterjev hipsterske nasvete. In ker je danes moderna toplotna crpalka, ti bojo vsi priporocali to ("misery loves company"). Upostevaj celotno ceno in zivljensko dobo toplotne crpalke skupaj z vzdrzevanjem, popravili in rezervnimi deli, povprecne temperature skozi zimo (ce so zime hude, bos bolj malo prisparal), potem to primerjaj z ostalimi moznostmi. Marsikdo se je ze opekel in bi ceneje prisel skozi preko peletov ali plinovoda (ki mu gre mimo hise, je prikljucek ze narejen, pa je sel rado po zadnji modi).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

energetik ::

;-) je izjavil:

aborko je izjavil:

ne upoštevam seveda gretje vode za ostale potrebe

Ta strošek pri marsikomu presega strošek ogrevanja, zato je kr fino, če ga upoštevaš, če že računaš... Npr. neka normalna poraba tople vode za 4 člansko družino (el. grelec) je nekje 300kWh mesečno, kar je 30EUR mesečno oz 360EUR na leto. S TČ to cifro zamnjšaš na ene 150EUR.

kako pa? mi mamo poleti poloznice po 37EUR za celo bajto vodo grejemo isto kot pozimi na bojler. Topla voda presega strosek ogravnja takim ki ne vejo racunat ali pa grejejo enormne kolicine vode.

Ali pa tistim v pasivnih hišah oz. dobrih NEH.
Seveda pa je vsaka družina zgodba zase glede porabe tople vode. Jaz pri nekaterih navedbah ne morem verjeti, kako pridejo skozi, razen če si umivajo roke z mrzlo vodo in se stuširajo v pol minute z mlačno.

A-242 je izjavil:

OP: predvsem pazi - kot obicajno bos dobil na forumu hipsterjev hipsterske nasvete. In ker je danes moderna toplotna crpalka, ti bojo vsi priporocali to. Upostevaj celotno ceno in zivljensko dobo toplotne crpalke skupaj s popravili in rezervnimi deli, povprecne temperature skozi zimo (ce so zime hude, bos bolj malo prisparal), potem to primerjaj z ostalimi moznostmi. Marsikdo se je ze opekel in bi ceneje prisel skozi preko peletov ali plinovoda.
Ne nakladaj, TČ nismo montirali ker je moderna, ampak ker mi je moj lastni preračun pokazal, da je na rok 5let+ cenejša od vseh drugih virov toplote. In ta preračun se je zdaj po 5 letih od montaže izkazal za povsem točnega, sem ravno na nuli glede na plinsko peč. TČ pa kar nič ne kaže, da bi kmalu crknila.
Seveda pa obstajajo primeri, kjer je tudi na dolgi rok cenejša varianta zemeljski plin ali huda kotlovnica na drva, ampak to so prevsem bajte brez vsake izolacije in s malimi, starimi radiatorji.

Zgodovina sprememb…

aborko ::

kako pa? mi mamo poleti poloznice po 37€ za celo bajto vodo grejemo isto kot pozimi na bojler

Pač porabite bolj malo tople vode... 300 kwh mesečno je 6 kubikov vode segrete za 40 stopinj, to je tam 200L tople vode na dan, 4 osebe = 50l na osebo, kar ni nek problem porabit.

Utk ::

Ja, kaj pa hladilnik, pralni stroj, itd?

;-) ::

aborko je izjavil:

kako pa? mi mamo poleti poloznice po 37EUR za celo bajto vodo grejemo isto kot pozimi na bojler

Pač porabite bolj malo tople vode... 300 kwh mesečno je 6 kubikov vode segrete za 40 stopinj, to je tam 200L tople vode na dan, 4 osebe = 50l na osebo, kar ni nek problem porabit.


Ne grejem na 40 ampak 75 stopinj in 80l bojler. Za 3 je dovolj ne zmanjka nam je. v teh 37EUR se je tv 20/7 am.hlafilnik, poleti klime letijo v eno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Kvinta ::

Ce kupis na klaftro (250e), kje je se prevoz,razrez ter cepanje, plus skladiscenje.


Jaz ne vem kje vi živite v kateri državi ampak vsepovsod kjer jaz kupim so veseli če lahko pripeljejo celi kamjon hlodov stane tam nekje 700€ cepilec si vsake 2 leti sposodim motorko pa mam dobim pa iz vsega 22 kubikov pa full težko je to pred bajto zložit pa s plehom pokrit ja.
Kar se pa ekologije tiče pa termoelektrarne v 1 mescu spustijo v luft tolko kot vsa gospodinjstva v enem letu ne.
A.C.A.B

Goran's Blog ::

Tisti ki imate toplotne črpalke.
Kakšne povprečne zimske temperature in max temeprature pa imate ?

Sam sem v gradnji oziroma adaptaciji hiše.
Hiša 170m2, od zunaj fasada + 12cm izolacija (zidaki).
Mišljeno pa je sedaj talno gretje + toplotna.

So pa za zadnje 4 leta naslednje povprečne dnevne temperature recimo za Januar ter Feburar.

Januar 2017: -4,1
Februar 2017: 1,4
Januar 2018: 1,3
Februar 2018: -4,5
Januar 2019: -2,6
Februar 2019: 2,4
Januar 2020: 1,2
Februar 2020: 2,3

Kot sem napisal to so povrečne temperature. Temperatura lahko za teden dni kdaj pade tudi na -10 in se črez dan ne dvigne na 0 stopinj.

Kdo na kakšni podobni lokaciji in ima toplotno in kako se obnese?

A-242 ::

energetik je izjavil:

Ne nakladaj, TČ nismo montirali ker je moderna, ampak ker mi je moj lastni preračun pokazal, da je na rok 5let+ cenejša od vseh drugih virov toplote. In ta preračun se je zdaj po 5 letih od montaže izkazal za povsem točnega, sem ravno na nuli glede na plinsko peč. TČ pa kar nič ne kaže, da bi kmalu crknila.
Seveda pa obstajajo primeri, kjer je tudi na dolgi rok cenejša varianta zemeljski plin ali huda kotlovnica na drva, ampak to so prevsem bajte brez vsake izolacije in s malimi, starimi radiatorji.


Good for you, glede na reakcijo, se mi zdi, da si tocno ta moderen material nakladacev.

Naj se izobrazi in preracuna sam, da ne bo na fake news reklamarjev (ki po moznosti preprodajajo toplotne crpalke) padel, se lepo vidi, ko je cel internet poln nasvetov, pa eni nakladajo samo eno, drugi samo drugo (kar pac prodajajo) in na slo-tech (kjer je takih precej) se pac ne mores zanesti, sploh ne pri 10k nalozbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

aborko ::

Ne grejem na 40 ampak 75 stopinj in 80l bojler

A piše na ali piše za? Nima veze, če imaš bojler na 75, ker se s tako vročo vodo ne moreš tuširati. Uporabno je tam 45, max 50 stopinj in za 30€ mesečno dobiš ~200L take vode na dan, pač fizika, ko praviš, da si eni ne znajo poračunat. To ena najstnica lahko sama skuri za čas posla, tko da pač ste bolj varčni, od tod tudi tako nizek račun poleti. Nimate čudežnega bojlerja, če to misliš. Mi porabimo kar preko 300kWh mesečno za toplo vodo, sem imel par mesecev števec gor obešen.

energetik ::

Goran's Blog je izjavil:

Tisti ki imate toplotne črpalke.
Kakšne povprečne zimske temperature in max temeprature pa imate ?

Sam sem v gradnji oziroma adaptaciji hiše.
Hiša 170m2, od zunaj fasada + 12cm izolacija (zidaki).
Mišljeno pa je sedaj talno gretje + toplotna.

So pa za zadnje 4 leta naslednje povprečne dnevne temperature recimo za Januar ter Feburar.

Januar 2017: -4,1
Februar 2017: 1,4
Januar 2018: 1,3
Februar 2018: -4,5
Januar 2019: -2,6
Februar 2019: 2,4
Januar 2020: 1,2
Februar 2020: 2,3

Kot sem napisal to so povrečne temperature. Temperatura lahko za teden dni kdaj pade tudi na -10 in se črez dan ne dvigne na 0 stopinj.

Kdo na kakšni podobni lokaciji in ima toplotno in kako se obnese?

Podatki iz moje VP (imam jo od jeseni 2018):

Januar 2019: +1,8
Februar 2019: +3,9
Januar 2020: +1,4
Februar 2020: +6,2

Je bilo pa januarja 2017 zjutraj -17°, povprečna dneva pa -9°, ter še par dni zraven dnevna povprečna okoli -7. Tudi tisti dan je imela TČ še precej rezerve, delala je nekje povprečno na 60% obratov, popolnoma brez grelcev. Vključno s parkrat dnevno pripravo SV.

Je pa ta podatek dokaj nesmiseln, saj je delovanje v takih razmerah povsem odvisno od same hiše, grelnih teles in pa moči/tipa TČ. Naša je pač dimenzionirana, da bi do stalne povprečne temperature nekje -18° zagotavljala toploto povsem brez grelcev. Kdo drug jo pač dimenzionira manj, in si v takih razmerah pač pomaga z grelci, vendar pride na koncu leta na podoben TCO.

Kvinta je izjavil:

Ce kupis na klaftro (250e), kje je se prevoz,razrez ter cepanje, plus skladiscenje.


Jaz ne vem kje vi živite v kateri državi ampak vsepovsod kjer jaz kupim so veseli če lahko pripeljejo celi kamjon hlodov stane tam nekje 700€ cepilec si vsake 2 leti sposodim motorko pa mam dobim pa iz vsega 22 kubikov pa full težko je to pred bajto zložit pa s plehom pokrit ja.
Kar se pa ekologije tiče pa termoelektrarne v 1 mescu spustijo v luft tolko kot vsa gospodinjstva v enem letu ne.
S tem si pokazal popolno nepoznavanje elektroenergetike...

Ti kar, jaz pa si s 700€ plačam 2 leti štroma za TČ in mi ni treba migniti. Grem ta cajt raje na izlet z otroki in ali pa na kolesarsko turo.

Zgodovina sprememb…

Dtrader ::

Ja itak, glede teh 700EUR oz 22 kubikov je tako, da zame bi bilo to za 4 zime, ker nimam velike hiše, oz je zelo dobro izolirana. Drv svojih nimam, jih moram kupit, da bi se pa j... z motorko, pa s sekiro, pa uničeval križ s skladanjem, pa hvala lepa. Vse je v željah, navadah, dostopnosti in ceni energenta. Imam TČ, tudi manjšo peč na drva, pa dokler ne bo -5 je ne zakurim, pa če mi plačajo...
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

zmaugy ::

energetik je izjavil:

6151 je izjavil:

energetik je izjavil:

In kdo kuri, ko greš npr. za 5 dni na smučanje? Prideš domov v hladno bajto z mrzlo SV.
Pri TČ nastaviš kdaj boš prišel domov in te pričakajo topla tla in vroča SV. Ali pa kar pustiš kot je, saj se v izolirani bajti sploh ne splača nič ugašat.


Segrejes zalogovnike na 85 stopinj in nastavis pec da ti na dan prihoda vodo spusti v hiso in jo segreje.

A ni to samoumevno? :D
In po 5h dneh bo v zalogovniku še vedno 85° voda? Ok je res, da če je zalogovnik v izolacijskem ovoju bajte, to niso izgube.

Ampak da bi po prihodu z dopusta najprej razmišljal, da bom moral še isti dan spet zakuriti? Imam takrat miljon drugega dela, pospravljanja, ukvarjanja s froci.

Ne rečem, če imaš kamin v dnevni in zakuriš le če in ko ti zapaše. Če je pa to obveznost, postane pa zoprno. Mi še kamina ne bomo zmontirali, ker nam je v dnevni itak že zdaj vedno prevroče, da tam zakurim še par polen, rata savna. Za backup imamo na lagerju plinsko pečko na bombo. To bi bilo potrebno le ob večdnevnem izpadu sredi najtrše zime, sicer gre komot kakšen dan, 2 brez gretja.


Pri nas je fensi šmensi peč na drva v dnevni sobi - za razpoloženje. Zadnjih nekaj sezon je ne kurim sploh, ker se mi ne da ukvarjati s tem, plus da ko zakuriš, gre temperatura zelo hitro dramatično previsoko in je zelo prevroče. Opazili smo tudi, da odkar uporabljamo zgolj talno gretje in ne kurimo peči v dnevni, je veliko manj težav s prehladi ipd. Ni temperaturnih nihanj.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

floyd1 ::

Upostevaj celotno ceno in zivljensko dobo toplotne crpalke skupaj z vzdrzevanjem, popravili in rezervnimi deli, povprecne temperature skozi zimo (ce so zime hude, bos bolj malo prisparal), potem to primerjaj z ostalimi moznostmi.

Ima kdo glede pokvarljivosti toplotnih kake resne statistike?

Vem za kakih 15 TČ, najstarejša, od kolega, je stara ca. 12 let in dela kot prvi dan. In če takratno naložbo, slabih 10k EUR in komplet porabo elektrike potegne skupaj, se mu lahko samo smeji. 15 kom je sicer za statistiko veliko premalo, a, zanimivo, vse še delajo. V bistvu ne vem za niti eno okvaro, o katerih pa imajo nelastniki toliko za povedati.

ce so zime hude, bos bolj malo prisparal

Na kaki res zajeb*** lokaciji mogoče, po večini države pa ne bo zim, kjer bi temp. mesec in več vztrajala pri -10. Pa še pri teh temp. toplotna dela precej boljše kot kaka druga "kurjava". In pri dobro izolirani bajti jo lahko malo bolj ženeš čez dan in prvi del noči (višje temp. zunaj), pol pa naj hudič počiva do jutra. Pri nas se več kot 1 stopinjo gotovo ne bi poznalo.

Še to - toplotna z montažo je danes lahko precej cenejša od 10k. Polovico, pa še več.

Je bilo pa januarja 2017 zjutraj -17°, povprečna dneva pa -9°, ter še par dni zraven dnevna povprečna okoli -7. Tudi tisti dan je imela TČ še precej rezerve, delala je nekje povprečno na 60% obratov, popolnoma brez grelcev. Vključno s parkrat dnevno pripravo SV.

Naša toplotna gre pri -16 in manj izključno na grelce, tovarniško je bilo tako nastavljeno in nisem spreminjal. Zaradi šparanja kompresorja, ki menda "nima preveč rad" zagonov pri zelo nizkih temperaturah (mazanje?). In če se prav spomnim, je na tej črpalki COP pri -20 le še 1, tako da je res brez veze matrat kompresor, če lahko grelci naredijo isto delo. Lahko pa seveda to temp. prestavim, a zakaj bi?

energetik ::

floyd1 je izjavil:

Je bilo pa januarja 2017 zjutraj -17°, povprečna dneva pa -9°, ter še par dni zraven dnevna povprečna okoli -7. Tudi tisti dan je imela TČ še precej rezerve, delala je nekje povprečno na 60% obratov, popolnoma brez grelcev. Vključno s parkrat dnevno pripravo SV.

Naša toplotna gre pri -16 in manj izključno na grelce, tovarniško je bilo tako nastavljeno in nisem spreminjal. Zaradi šparanja kompresorja, ki menda "nima preveč rad" zagonov pri zelo nizkih temperaturah (mazanje?). In če se prav spomnim, je na tej črpalki COP pri -20 le še 1, tako da je res brez veze matrat kompresor, če lahko grelci naredijo isto delo. Lahko pa seveda to temp. prestavim, a zakaj bi?
Lej, jaz sem takrat pri dnevni povprečni -7 meril dnevni COP in je bil skupaj s SV še vedno preko 2, mislim da nekje 2,4. Kompresor takrat nima hladnih zagonov, saj deluje 100% časa, olje je ves čas ogreto. Itak pa ima kompresor el. gretje olja, preden štarta. Jaz se z grelci še nisem grel, razen ob antilegionela programu po dopustu, ko bojler grejem na 66°.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Realovc10 ::

Pozdravljeni,

Zanima me vaše mnenje pri izbiri načina ogrevanja stanovanjske hiše z 220 m2:

Po celotni hiši imam položeno talno gretje, hiša je stara cca 10 let in je dobro izolirana. Trenutno ogrevam hišo na zameljski plin in je letni stroške ogravanja + sanitarna voda cca 700-900€. Jeseni bom na hišo montiral sončne celice moči 12 Kwh, tako da razmišljam tudi o zamenjavi plinske peči. Razmišljam med toplotno črpalko in električno pečjo. Predračun za TČ sem že dobil in bi bila investicija cca 15k €, gledal sem pa tudi električne peči in bi bila investicija veliko manjša.

Zanima me vaše mnenje glede ogrevanja z električno pečjo?

jabe ::

pri takih zneskih za ogrevanje se ti ne splača menjati peči. vsaj ne z neko ihto... bo pa letos res plin dražji. preračunaj, koliko kwh vržeš v ogrevanje in toliko večjo SE montiraj. počakaj leto ali dve, da vidiš če si se uštel in za koliko. potem daš elektirčno peč za jurja z montažo, v nobenem rimeru pa ne vidimi računice, da zdele menjaš kurilnoco za 15kEUR, da boš 700-900EUR letno prišparal. v najboljšem si v 17 letih na ničli in vehemento misliti, da bo TČ delala 17 let brez okvar je strahotno naivno. eloblock pa bo... za jurja investicije in zastonj energentom - če daš seveda dovolj veliko SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

kixs ::

15K€... kaj hudica so ti pa dali v predracun? Imas samo enega... ker cena mi je "rahlo" visoka.

Likalnik ::

ima kar realne cene...če govorimo o Kronotermu, Nibe, Viessmann...

Realovc10 ::

Na streho bom dal 12 kWp SE, kar je max kar lahko spravim na streho zaradi Frčadi kjer je ravna streha.


Dobil sem več ponudb in z delom vred bi me TČ stala od 13-15k. Sem pa izbiral med dvema modeloma in sicer Kronoterm Adapt in STIEBEL ELTRON.

jabe ::

Z vidika smotrne rabe druzinskih financ je ta odlocitev mimosun. Z vidika neknse bidi razkosnim egotripa pa ok. Stiebel raje kot kronoterm. Je bolj merecedes.

Realovc10 ::

jabe je izjavil:

Z vidika smotrne rabe druzinskih financ je ta odlocitev mimosun. Z vidika neknse bidi razkosnim egotripa pa ok. Stiebel raje kot kronoterm. Je bolj merecedes.


To mi je priporočil kolega, ki se ukvarja z inženeringom ogrevanja in si je tudi sam to zmontiral v hišo, tako da mu verjamem, da je to kvaliteta. vendar kot sem reku mi je ta investicija previsoka in sedaj gledam da bi zmontiral Vaillant eloBLOCK.

energetik ::

No, zaradi takih odločitev upam, da čimprej ukinejo letni net-metering. Letno netiranje je totalno skregano z logiko EE sistema. Zraven pa še spodbuja vgrajevanje neučinkovitih virov ogrevanja.

gogy7, imaš talno in dobro izolirano bajto. Ni nobene potrebe po raznih Štiblih ali Kronotermih. Vzameš najcenejšo NT TČ ki jo najdeš in prišraufaš direktno na talno.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

Se strinjam z energetikom. Nic komplicirat in cash proc metat.

jabe ::

med stieblom in eloblockom je še cel spekter drugih rešitev. Bržkone boljsih kot tela dva extrema.

Realovc10 ::

jabe je izjavil:

med stieblom in eloblockom je še cel spekter drugih rešitev. Bržkone boljsih kot tela dva extrema.


kakšne alternative pa predlagaš?

energetik ::

Npr: https://www.emundia.si/lg-ogrevalna-top...
Pa še nekje stakneš 200-300L bojler z dobrim izmenjevalcem. Vsaj 2x ceneje od tiste tvoje prve ponudbe.
vires in numeris

kixs ::

9KW ima vec kot dovolj.

sdafsda ::

Ko sam sem zidal bajto, sm kupu boljši vpljevalni kotel na drva in 2000l zalogovnik. Za sanitarno vodo mam 200L toplotno črpalko, ki je seveda pržgana nonstop. Na hiši mam 16cm fasade. 10m3 drv je dovolj za celo zimo na Gorenjskem. Zakurim 1x na dan. Drva režem in zlagam sam, za to je cena za enkrat še po 50e na kubik. Vedu sm tut, da bom seveda še nekaj let (desetletij), 1. plačeval kredit in mi bo pršparan dnar prav prišel in 2. bil mlad, da bom lahko to počel. Uglavnem cenej kot to ne gre. Včerej bi se verjetno še odločil za TČ. Dons in jutri, ... pri teh cenah elektrike pa verjetno ne več. Bolj je pomoje smiselno kak evro več vržt v fasado in dobra okna. 10let nazaj je blo 16cm nadstandard. Dons je minimum.

energetik ::

kixs je izjavil:

9KW ima vec kot dovolj.
Ja ali pa ne, ne vemo kaj zanj pomeni "dobro izolirana hiša" in ne vemo koliko SV dejansko porabijo. 220m2 tudi ni tako malo.

sdafsda je izjavil:

Ko sam sem zidal bajto, sm kupu boljši vpljevalni kotel na drva in 2000l zalogovnik. Za sanitarno vodo mam 200L toplotno črpalko, ki je seveda pržgana nonstop. Na hiši mam 16cm fasade. 10m3 drv je dovolj za celo zimo na Gorenjskem. Zakurim 1x na dan. Drva režem in zlagam sam, za to je cena za enkrat še po 50e na kubik. Vedu sm tut, da bom seveda še nekaj let (desetletij), 1. plačeval kredit in mi bo pršparan dnar prav prišel in 2. bil mlad, da bom lahko to počel. Uglavnem cenej kot to ne gre. Včerej bi se verjetno še odločil za TČ. Dons in jutri, ... pri teh cenah elektrike pa verjetno ne več. Bolj je pomoje smiselno kak evro več vržt v fasado in dobra okna. 10let nazaj je blo 16cm nadstandard. Dons je minimum.
Ceneje morda ne gre, gre pa z enako ceno in brez vsakega dela... Če pa ovrednotiš še svoj čas za pripravo drv in kurjenje, potem pa gre lahko tudi ceneje.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

kixs ::

Ja, bo moral vec povedat o svoji hiski in lokaciji. Meni 200m2 (150 na radiatorjih in 50 talno) ogreva 9KW-tna IVT brez pametne regulacije. Vendar vecino casa dela na minimumu oz. cez 50% je nikoli ne gonim. Kar pomeni el. porabe max 1.6KWh (90% pod 1KWh) in kolikor pac pride ven COP. Notranje temperature pa med 23 in 24stC - pretoplo, ampak glede na manjko pametne regulacije, pac naj bo...

miko22 ::

energetik je izjavil:

kixs je izjavil:

9KW ima vec kot dovolj.
Ja ali pa ne, ne vemo kaj zanj pomeni "dobro izolirana hiša" in ne vemo koliko SV dejansko porabijo. 220m2 tudi ni tako malo.

sdafsda je izjavil:

Ko sam sem zidal bajto, sm kupu boljši vpljevalni kotel na drva in 2000l zalogovnik. Za sanitarno vodo mam 200L toplotno črpalko, ki je seveda pržgana nonstop. Na hiši mam 16cm fasade. 10m3 drv je dovolj za celo zimo na Gorenjskem. Zakurim 1x na dan. Drva režem in zlagam sam, za to je cena za enkrat še po 50e na kubik. Vedu sm tut, da bom seveda še nekaj let (desetletij), 1. plačeval kredit in mi bo pršparan dnar prav prišel in 2. bil mlad, da bom lahko to počel. Uglavnem cenej kot to ne gre. Včerej bi se verjetno še odločil za TČ. Dons in jutri, ... pri teh cenah elektrike pa verjetno ne več. Bolj je pomoje smiselno kak evro več vržt v fasado in dobra okna. 10let nazaj je blo 16cm nadstandard. Dons je minimum.
Ceneje morda ne gre, gre pa z enako ceno in brez vsakega dela... Če pa ovrednotiš še svoj čas za pripravo drv in kurjenje, potem pa gre lahko tudi ceneje.


Točno, noben ne šteje svojega dela(in čas), pa bi morali. Namreč, v službi ste plačani za delo, a doma pa je vaše delo ničvredno? Vsaj ovrednotite ga. Pol pridete do prave cene.
Namreč, če ne bi rabil spravljati drv, bi lahko šel kam delat pa bi zaslužil(dam kot primer).
Cenite sebe in svoje delo!

IL_DIAVOLO ::

Ce ne bi rabil spravljati drv, bi verjetno delal nekaj brezveznega.

Drva se bodo zlata vredne.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Zlata so vredna že zdaj po 120EUR/m3+ :))
Ampak nekateri jih očitno dobijo še po 50, samo jaz teh cen ne najdem...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

IL_DIAVOLO ::

Odvisno v kaksnem mehanskem stanju so. Hlodovina, polena, sekanci...mokre, suhe.

15m3 hlodovine mislim da dobiš za manj kot 800 evrov.

Suha nasekana se pa vrtijo pri 150 evrih.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

sdafsda ::

miko22 je izjavil:

energetik je izjavil:

kixs je izjavil:

9KW ima vec kot dovolj.
Ja ali pa ne, ne vemo kaj zanj pomeni "dobro izolirana hiša" in ne vemo koliko SV dejansko porabijo. 220m2 tudi ni tako malo.

sdafsda je izjavil:

Ko sam sem zidal bajto, sm kupu boljši vpljevalni kotel na drva in 2000l zalogovnik. Za sanitarno vodo mam 200L toplotno črpalko, ki je seveda pržgana nonstop. Na hiši mam 16cm fasade. 10m3 drv je dovolj za celo zimo na Gorenjskem. Zakurim 1x na dan. Drva režem in zlagam sam, za to je cena za enkrat še po 50e na kubik. Vedu sm tut, da bom seveda še nekaj let (desetletij), 1. plačeval kredit in mi bo pršparan dnar prav prišel in 2. bil mlad, da bom lahko to počel. Uglavnem cenej kot to ne gre. Včerej bi se verjetno še odločil za TČ. Dons in jutri, ... pri teh cenah elektrike pa verjetno ne več. Bolj je pomoje smiselno kak evro več vržt v fasado in dobra okna. 10let nazaj je blo 16cm nadstandard. Dons je minimum.
Ceneje morda ne gre, gre pa z enako ceno in brez vsakega dela... Če pa ovrednotiš še svoj čas za pripravo drv in kurjenje, potem pa gre lahko tudi ceneje.


Točno, noben ne šteje svojega dela(in čas), pa bi morali. Namreč, v službi ste plačani za delo, a doma pa je vaše delo ničvredno? Vsaj ovrednotite ga. Pol pridete do prave cene.
Namreč, če ne bi rabil spravljati drv, bi lahko šel kam delat pa bi zaslužil(dam kot primer).
Cenite sebe in svoje delo!


A si ti, ko greš v štacuno, zravn zaračunaš še cajt za nakupovanje in zlaganje izdelkov doma na police? Pa dej si ga no. Ovrednoti ga. Cena kruha ni 3evre. Je 3evre + ura nakupovanja + ura vožnje do štacune, pa zlaganja, čakanja žene,... Zakaj sploh hodiš v štacuno? Ta cajt bi lahko kje drugje delal in kej zaslužu? No, verjetno za to, da kej prišparaš. Idiotsko bi blo dat enmu recimo 50evrov, da ti gre po nakupih in 50evrov enmu da te prpele do tja. Tko je men idiotsko dat 200 evrov enmu za 3 ure dela.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14615924 (8313) krho
»

Kakšno peč za staro hišo?

Oddelek: Loža
252288 (1450) zk_eu
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
699839 (8290) Vanich
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042500 (34482) kixs
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017640 (5009) letmein

Več podobnih tem