» »

Katero ogrevanje za hiso

Katero ogrevanje za hiso

1 2
3
4 5

Utk ::

Kolko pride nova z montazo? Ne bi rad vedel.

Mene 14 kw 6 jurjev, minus subvencija. In 14 kw je dovolj tudi za bajto brez strašne izolacije in za navadne radiatorje.
Ne bo mi porabla 300 evrov na zimo kot energetiku, mislim pa da niti ne kaj dosti več kot stane 10-12 metrov drv. Oktobra je porabla 25 evrov elektrike. To še pol metra ni. In kako bi s pol metra drv 30 dni vsak dan zakuril peč? Še peč se ne bi segrela, kaj šele bajta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

floyd1 ::

IL_DIAVOLO, tu pa res že malo pretiravaš.

Bos se v penziji lahko izkasljal za novo tc in razbijanje tal, da bos prišel do talnega?


Za toplotno smo dali 6.5k z montažo. Danes dobiš marsikaj še bistveno ceneje. Talna gretja tudi ne crkujejo vse povprek, čez cirka 40 let pa bo nekdo (jaz ne več ;)) to hišo itak generalno renoviral tako, kot smo jo pred leti mi. Ali podrl.

Čez 15 let bo morda aktualen povsem drug energent, mogoče pa bo na vsaki strehi že sončna elektrarna, ki bo tudi pozimi dala dovolj od sebe, in poceni eloblock v kleti namesto toplotne. Zgodovina uči, da se na 10-15 let cene lahko precej spremenijo in folk pol gre množično na drug energent. Se kdo še spomni premoga ;), naftnih kriz...? Pri tako dobro izolirani bajti in talnem bi že danes bil eloblok v kleti čisto sprejemljiv glede porabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Invictus ::

Marsikateri osebek bi prišel lahko precej ceneje skozi investicijo, če zraven ne bi lovil subvewncijo eko sklada...

Če stvar ni eko sklad kompatibilna, je lahko precej ceneje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IL_DIAVOLO ::

Drva bodo prišla nazaj v modo. SE se ze danes ne splaca, cez 10 let se bo se manj, elektrika bo sla gor.

Te vase dolgorocne investicije so en velik nateg. Vse prej crkne, preden prides na nulo. Ali ti ali pa naprava.

5cm izolacije, drva, pa mogoce klima, da se ti vklopi ponoci in dela cca 4 urce na nizki tarifi, pa se to ni potrebno. Ce si cheap, se lahko vedno nelegalno dobis navadni kotel za jurja. Vse neke 20 letne investicije pri meni ne pijejo vode.

Raje naročim kamion hlodovine.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Kodrnusa ()

MadMicka ::

V bajti smo imeli drva/premog, nato kurilno olje, sedaj nekaj let TČ. Nič dela, najmanj stroškov, ne grem več iz TČ.

telexdell ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Drva bodo prišla nazaj v modo. SE se ze danes ne splaca, cez 10 let se bo se manj, elektrika bo sla gor.

Te vase dolgorocne investicije so en velik nateg. Vse prej crkne, preden prides na nulo. Ali ti ali pa naprava.

5cm izolacije, drva, pa mogoce klima, da se ti vklopi ponoci in dela cca 4 urce na nizki tarifi, pa se to ni potrebno. Ce si cheap, se lahko vedno nelegalno dobis navadni kotel za jurja. Vse neke 20 letne investicije pri meni ne pijejo vode.

Raje naročim kamion hlodovine.

Če pogledaš sebe, si sam tam 60+letna investicija. Pa sem 100% prepričan, da piješ tudi vodo.:):(
V prvi povedi si ga pihnil 100 na uro. SE so vsako leto cenejše, po tvojem pa bo elektrika v bodoče šla gor. Zakaj se torej SE ne bi splačala jutri, če se mogoče danes še ne??
Z napravami, katere niso namenjene pridobitni dejavnosti itak ne moreš ustvariti profita oz. biti na nuli. Hišo moraš ogrevati. Odločiti se moraš le s čim in kako se boš ogreval, pol boš pa v to metal denar in delo leta in leta... dokler stvar ne bo odpovedala in boš vajo ponovil.
Nelegalno lahko delaš marsikaj, dokler te ne dobijo. Nenazadnje- namesto radiatorjev po prostorih namestiš sevala in namesto kotla v kurilnico namestiš primerno razsvetljavo pod njo pa primerne rastline pa te ne bo glava bolela čeprav je življenjska dobo seval krepko preko 20 let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Šimpanz ::

Tudi jaz dam glas ta TČ. Pred dvemi leti smo se vselili v novo bajto s talnim gretjem in TČ. Top shit, nobeega dela vse dela samodejno. Do sedaj nobenih okvar. Tudi pri najnižjih temperaturah nismo zaznali nobenih problemov. Priporočam.

Kvinta ::

Drva bodo prišla nazaj v modo


Drva so bla zmeraj najbolj poceni. Kupiš hlode pri gozdnem gospodarstvu ali pri kmetu rabiš motorko pa cepilec pa en dan ,da si za ene 2 leti drv nardiš vse skupaj samo folku se ne ljubi pa raje plača 3x :D
A.C.A.B

aborko ::

Če ne upoštevaš svojega dela, vsakodnevnega filanja peči, praznjenja pepela, slabe vesti zaradi zasmradovanja cele vasi, pa seveda obiskov dimnikarčka na 6 mesecev, možnosti CO zastrupitve, pa še kaj se bi našlo... Marsikomu to ni vredno, sploh ker večini zadostuje 9KW LG monoblok tč za 3 jurje, pa še dodatno ~jurja subvencije pokasiraš. Kaka drva no, sej nismo več u jugi, a res nimate kej bolj pametnega za počet, kot kurjače špilat.

6151 ::

aborko je izjavil:

Če ne upoštevaš svojega dela, vsakodnevnega filanja peči, praznjenja pepela, slabe vesti zaradi zasmradovanja cele vasi, pa seveda obiskov dimnikarčka na 6 mesecev, možnosti CO zastrupitve, pa še kaj se bi našlo... Marsikomu to ni vredno, sploh ker večini zadostuje 9KW LG monoblok tč za 3 jurje, pa še dodatno ~jurja subvencije pokasiraš. Kaka drva no, sej nismo več u jugi, a res nimate kej bolj pametnega za počet, kot kurjače špilat.


Izgleda še nisi videl sodobne peči na polena. Kako filanje enkrat na dan, saj nismo več u jugi z takratno tehnologijo. Nafilaš peč in pozabiš nanjo za 3 dni, te opomni da moraš zakuriti, postopek narediš v 10 minutah (vključno z čiščenjem). Pepela skorajda ni, prav tako ni nezgorelih ostankov v dimu (iz dimnika se kadi samo ob postopku vžiga peči, ob polnem delovanju ni videti kot da bi se kurilo. Do CO zastrupitve ne more priti, razen če je nekaj hudo narobe. Peč namreč les izgoreva optimalno, v dimnih plinih meri kisik in prilagaja dotok zraka. Prav tako zanjo dobiš subvencijo.
Mi smo to sezono montirali uplinjevalno na drva + zalogovnik 2500L, strošek z drvi imamo cca 20€/m3. S staro letnik 2000 navadno pečjo (slab izkoristek- plameni v izhodu v dimnik) smo pokurili 15m3/leto, slabo izolirana hiša (polovica brez izolacije, polovica 5cm izolacije), z toplotno bi verjetno imeli stroška vsaj 1000€ na leto.
Super zadeva, priporočam (seveda če imaš nizek strošek za drva). Če imaš pa dobro izolirano hišo (20cm izolacije) in talno gretje, pa je najbolje iti na TČ.

Zaenkrat je elektrika "poceni", vendar je vsako leto dražja in samo vprašanje je, kdaj nas bodo dosegle nemške cene, se bo takrat toplotne metalo ven :D
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

c3p0 ::

Imaš tudi že avto dozatorje polen.

S peleti ob spodobni peči tudi nisi več kot 2x na sezono v kurilnici.

6151 ::

Ja, pa še to. Čeprav rabiš veliko prostora v kurilnici zanje, mi smo raje ponucali ta prostor za zalogovnike. Sicer pa, cca 10 ur na sezono imaš dela v kurilnici s našo pečjo, tako da če računaš je "zaslužek na uro" kar dober :D
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

aborko ::

Izgleda še nisi videl sodobne peči na polena. Kako filanje enkrat na dan, saj nismo več u jugi z takratno tehnologijo. Nafilaš peč in pozabiš nanjo za 3 dni, te opomni da moraš zakuriti,

Videl ne, sem jo pa že večkrat zavohal, mogoče res samo ob štartu, ampak dovolj da ne morem perila zunaj sušiti... Se pravi filaš peč 1x na 3 dni, tudi ko je cel dan konkreten minus?

Aja še en minus drv je, da dejansko izgubiš en prostor v hiši v primerjavi s monoblokom ob hiši - tvoj primer - 2500L zalogovnik, pa peč, kje imaš pa 15 kubikov drv shranjenih?

"z toplotno bi verjetno imeli stroška vsaj 1000€ na leto."
Glede na napisano porabe 15m3 in pečjo s slabih izkoristkom rabite verjetno okoli 15000 kWh toplote na sezono, to te pa s TČ stane bližje 500€, kot 1000€ na sezono. Smo tudi mi prešli iz kurilca na TČ, na slabo izolirani hiši z radiatorji in nas je poraba pozitivno presenetila.

Zaenkrat je elektrika "poceni", vendar je vsako leto dražja in samo vprašanje je, kdaj nas bodo dosegle nemške cene, se bo takrat toplotne metalo ven :D

Res je, nemške cene elektrike so kar grozne videt, ampak prej kot TČ vn, se bodo sončne elektrarne za samooskrbo na streho devale, tako da kaj veliko nimajo lufta za podražitve. Že sedaj so SE skoraj smiselne (doba povračila nekje 10 let), če se štrom podraži za kaj več kot 30% in imaš TČ kaj veliko ne bo za študirati glede SE. Te pa se bodo samo še cenile...

techfreak :) ::

aborko je izjavil:

Smo tudi mi prešli iz kurilca na TČ, na slabo izolirani hiši z radiatorji in nas je poraba pozitivno presenetila.
Lahko mogoce delis kaksen prihranek imate ter katero TC ste kupili?

floyd1 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Drva bodo prišla nazaj v modo. ... Raje naročim kamion hlodovine.

Po svoje imaš prav - saj drva imajo tudi COP vsaj 2. Prvič te ogrejejo že ko jih režeš, cepiš, voziš, zlagaš. Drugič pa, ko jih skuriš v peči ;).

Živiš v preteklosti.

IL_DIAVOLO ::

Vidiš, ko ti elektriko kuris, se jaz zunaj v naravi grejem, skrbim za fizicno kondicijo in spricercek spijem ;)

Da niti ne omenjam, kaksen apetit imam, ko pridem z dela.

Saj pa smo dedi no. Gumbeki so za damice.
Delo krepa cloveka in duha ;)

But that is just me :)

sbawe64 ::

c3p0 je izjavil:

Imaš tudi že avto dozatorje polen.

S peleti ob spodobni peči tudi nisi več kot 2x na sezono v kurilnici.

S peleti je problem, ker gre vsak leto cena vsaj 10% gor.



6151 je izjavil:

aborko je izjavil:

Če ne upoštevaš svojega dela, vsakodnevnega filanja peči, praznjenja pepela, slabe vesti zaradi zasmradovanja cele vasi, pa seveda obiskov dimnikarčka na 6 mesecev, možnosti CO zastrupitve, pa še kaj se bi našlo... Marsikomu to ni vredno, sploh ker večini zadostuje 9KW LG monoblok tč za 3 jurje, pa še dodatno ~jurja subvencije pokasiraš. Kaka drva no, sej nismo več u jugi, a res nimate kej bolj pametnega za počet, kot kurjače špilat.


Izgleda še nisi videl sodobne peči na polena. Kako filanje enkrat na dan, saj nismo več u jugi z takratno tehnologijo. Nafilaš peč in pozabiš nanjo za 3 dni, te opomni da moraš zakuriti, postopek narediš v 10 minutah (vključno z čiščenjem). Pepela skorajda ni, prav tako ni nezgorelih ostankov v dimu (iz dimnika se kadi samo ob postopku vžiga peči, ob polnem delovanju ni videti kot da bi se kurilo. Do CO zastrupitve ne more priti, razen če je nekaj hudo narobe. Peč namreč les izgoreva optimalno, v dimnih plinih meri kisik in prilagaja dotok zraka. Prav tako zanjo dobiš subvencijo.
Mi smo to sezono montirali uplinjevalno na drva + zalogovnik 2500L, strošek z drvi imamo cca 20EUR/m3. S staro letnik 2000 navadno pečjo (slab izkoristek- plameni v izhodu v dimnik) smo pokurili 15m3/leto, slabo izolirana hiša (polovica brez izolacije, polovica 5cm izolacije), z toplotno bi verjetno imeli stroška vsaj 1000EUR na leto.
Super zadeva, priporočam (seveda če imaš nizek strošek za drva). Če imaš pa dobro izolirano hišo (20cm izolacije) in talno gretje, pa je najbolje iti na TČ.

Zaenkrat je elektrika "poceni", vendar je vsako leto dražja in samo vprašanje je, kdaj nas bodo dosegle nemške cene, se bo takrat toplotne metalo ven :D

Pozabil si omeniti ceno Mercedes kotla z lambdo (AT proizvajalci), poleg tega potrebuješ spodobno velik zalogovnik, regulacijo in ostalo opremo, ki tudi ni tako poceni.
Ter da so pri poceni uplinjakih težave s šobami, ki pokajo.

Nizek strošek za drva je zelo relativna stvar, če že imaš gozd, traktor, prikolico, motorno žago, hidravlični cepilnik drv, prostor za shranjevanje drv, ter osla, ki bo to vse skupaj počel vsako leto.

Nemške cene elektrike za gospodinjstva so Evropski fenomen, več kot 1/2 cene gre za "zelene".Gospodarstvo plačuje znatno nižje cene.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

floyd1 ::

Že sedaj so SE skoraj smiselne (doba povračila nekje 10 let), če se štrom podraži za kaj več kot 30% in imaš TČ kaj veliko ne bo za študirati glede SE. Te pa se bodo samo še cenile...

Edino vprašanje je, kako dolgo bo veljal trenutni "letni" sistem obračunavanja (net metering). Če bodo šli npr. na mesečni obračun, bo novih SE bistveno manj. Trenutno ta, za lastnike SE zelo ugoden sistem, financiramo vsi, ki SE še nimamo. Ko bo enkrat SE na vsaki tretji strehi, pa to več ne bo šlo.

showsover ::

aborko je izjavil:

Že sedaj so SE skoraj smiselne (doba povračila nekje 10 let), če se štrom podraži za kaj več kot 30% in imaš TČ kaj veliko ne bo za študirati glede SE. Te pa se bodo samo še cenile...

Kakšen komentar na https://www.delo.si/novice/okolje/slove... ?

Evropska zakonodaja predvideva konec prednosti za obnovljive vire po 2023, neto merjenja ne bo več. Vsak samoproizvajalec bo poleg tega moral plačati vse stroške omrežja za elektriko, ki jo bo sprejel ali oddal.

Zgodovina sprememb…

Kvinta ::

aborko je izjavil:

Če ne upoštevaš svojega dela, vsakodnevnega filanja peči, praznjenja pepela, slabe vesti zaradi zasmradovanja cele vasi, pa seveda obiskov dimnikarčka na 6 mesecev, možnosti CO zastrupitve, pa še kaj se bi našlo... Marsikomu to ni vredno, sploh ker večini zadostuje 9KW LG monoblok tč za 3 jurje, pa še dodatno ~jurja subvencije pokasiraš. Kaka drva no, sej nismo več u jugi, a res nimate kej bolj pametnega za počet, kot kurjače špilat.


Vse to samo tebe moti in pa par tebi podobnih brez katerih sveta ne bi blo in prav je tako ,da vzdržujete povprečje ..... mene pa nikakor ne in še marsikoga drugega ne.
A.C.A.B

showsover ::

Ja, mi smo tudi leni, da smrdi do stropa in skozi stene. Si nor, da gremo drva žagat/sekat/kupit/filat/prižigat/karkoli z njimi...
In da ne moremo sodelovati na najboljšem forumu na svetu 25 ur vsak dan...
Does not compute.

floyd1 ::

Kakšen komentar na https://www.delo.si/novice/okolje/slove... ?

Evo, to je pol to. In to potem postavi ekonomičnost SE pod velik vprašaj. Bo treba na novo preračunat. Jasno je, da večino štroma porabimo pozimi, proizvedeš pa ga največ poleti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

showsover ::

Ja, zaradi tega članka sem jaz skenslal montažo DVEH solarnih elektrarn! DVEH!
MZI mi ni znal nič pametnega reč, samo Ja, ja, ne vemo, bomo videli in za image gre...
Monterji pa itak imajo svoj računico, jasno.
Sem kar ene malo slabe volje.

floyd1 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vidiš, ko ti elektriko kuris, se jaz zunaj v naravi grejem, skrbim za fizicno kondicijo in spricercek spijem ;)

Da niti ne omenjam, kaksen apetit imam, ko pridem z dela.

Saj pa smo dedi no. Gumbeki so za damice.
Delo krepa cloveka in duha ;)

But that is just me :)

Tudi meni ni problem delat in delo si najdem tudi brez kurjave. Brez skrbi. Danes sem npr. pripravil in zbetoniral temelj za manjkajoči del ograje.

Ampak kurjenje npr. vsak drugi dan celo zimo... Če bi moral, seveda bi. Sploh ni vprašanje. Ampak mi ni treba, pa še cena energenta je trenutno noro ugodna.

6151 ::

aborko je izjavil:

Izgleda še nisi videl sodobne peči na polena. Kako filanje enkrat na dan, saj nismo več u jugi z takratno tehnologijo. Nafilaš peč in pozabiš nanjo za 3 dni, te opomni da moraš zakuriti,

Videl ne, sem jo pa že večkrat zavohal, mogoče res samo ob štartu, ampak dovolj da ne morem perila zunaj sušiti... Se pravi filaš peč 1x na 3 dni, tudi ko je cel dan konkreten minus?

Aja še en minus drv je, da dejansko izgubiš en prostor v hiši v primerjavi s monoblokom ob hiši - tvoj primer - 2500L zalogovnik, pa peč, kje imaš pa 15 kubikov drv shranjenih?

"z toplotno bi verjetno imeli stroška vsaj 1000€ na leto."
Glede na napisano porabe 15m3 in pečjo s slabih izkoristkom rabite verjetno okoli 15000 kWh toplote na sezono, to te pa s TČ stane bližje 500€, kot 1000€ na sezono. Smo tudi mi prešli iz kurilca na TČ, na slabo izolirani hiši z radiatorji in nas je poraba pozitivno presenetila.

Zaenkrat je elektrika "poceni", vendar je vsako leto dražja in samo vprašanje je, kdaj nas bodo dosegle nemške cene, se bo takrat toplotne metalo ven :D

Res je, nemške cene elektrike so kar grozne videt, ampak prej kot TČ vn, se bodo sončne elektrarne za samooskrbo na streho devale, tako da kaj veliko nimajo lufta za podražitve. Že sedaj so SE skoraj smiselne (doba povračila nekje 10 let), če se štrom podraži za kaj več kot 30% in imaš TČ kaj veliko ne bo za študirati glede SE. Te pa se bodo samo še cenile...


Zavohaš samo stare neučinkovite peči, v katerih se še morda kakšna plastika kuri :D
Ob hudem minusu peč nadevaš enkrat na dan/dva dni, ampak ne potrebuješ ponovno zakuriti ker ti vzdržuje žerjavico. Prav tako takrat ne potrebuješ čiščenja peči :)
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

energetik ::

In kdo kuri, ko greš npr. za 5 dni na smučanje? Prideš domov v hladno bajto z mrzlo SV.
Pri TČ nastaviš kdaj boš prišel domov in te pričakajo topla tla in vroča SV. Ali pa kar pustiš kot je, saj se v izolirani bajti sploh ne splača nič ugašat.

IL_DIAVOLO ::

Nismo vsi iz sladkorne pene.

Zakaj bi ogreval vodo cel dan, ce jo rabim samo zvečer? Čista potrata energije in po nepotrebnem tople vode, ko ves da je mas viska.

Mrzla bajta? Buhu, saj se mam s cim oblečt, pokrit pa tudi, dokler se bajta ne segreje. Pa se drva lahko grem vmes sekat, fitnes tudi na dosegu roke.

Vinski caj tudi lepo pogreje, noge pa porines v portror.

Vprašaj kvinto, kako se stvarem streze.

aborko ::

Ko 1x izkusiš luksus, ni poti nazaj. Še iščemo osebo, ki bi šla iz TČ na drva. Ko ti IL_DIAVOLO izvajaš fitnes s sekanjem drv in nalaganjem peči, izvaja energetik fitnes na ženi ali ljubici v primerno ogreti/hlajeni bajti. Jst sem takoj za miganje in zdravo življenje, ampak na način da npr. raje večkrat vzameš kolo namesto avta, tu dejansko nekaj narediš za svojo kondicijo, denarnico in okolje. Pri ogrevanju na drva, malo posplošujem sicer, ampak večina ne prihrani kaj dosti napravm TČ, smradiš okolje in zapravljaš svoj dragocen čas (ki ga nikoli ne dobiš nazaj). In ko si 1x star, ti je tisti luksus na gumb zlata vreden.

IL_DIAVOLO ::

Manj kot ti z elektriko :P

Utk ::

Drva so passe. Sej smo se mi tudi matrali z njimi, ampak ko vidiš kako se to dela na debelo...je vse drugo jebanje v glavo samega sebe. Ampak ko voli nek izvoli...drugi imamo pametnejše delo. Če že drva, jih bi pa kupil zrezana za direktno v peč. Tudi če bi imel svoj gozd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

Kurjenje lesa je svinjarija, bolj so "dolgi" ogljikovodiki slabše je. In točno to je celuloza.
Seveda so sodobne peči boljše kot 30 let stare, vseeno pa ostaja zelo velik izpust raznih PM delcev.

Dejansko je les smiselno kurit v toplarni/termoelektrarni kjer si lahko privoščijo pravo filtriranje dimnih plinov. tisoče in tisoče malih kurišč pa samo svinja.

Valvoline ::

Pripravljena drva za v pec so ze zdavnaj postal luksuz. Paleta 1x1x1.8 se prodaja 130-150e. Ce kupis na klaftro (250e), kje je se prevoz,razrez ter cepanje, plus skladiscenje. Vcasih so hodil drvarji naokrog z mobilnimi zagami, razrez je bil dokaj pocen, danes tega noben ne dela vec.
Navadne peci/kotle na trda goriva po trgovinah ne smejo vec prodajat, uplinjevalna + zalogovnik je drazje kot solidna TC, drva so realno najmanj 2x drazja kot porabljen strom za ogrevanje z TC. Dalec najboljsi P/P je sodoben klima inverter, ni potrebe po talnem ali radjiatorskem sistemu, hladi poleti, izkoristek na nivoju TC. Ce mi prjatu ne bi vsako leto zrihtal poceni lesnih briketov za 100e tono bi ze zdavnej pec in vse radiatorje zmetal na odpad in dali se par inverterjev noter.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Pihanje je pa ful zdravo in udobno ja.

Not exactly.

Valvoline ::

Je pa zanimivo da lesni peleti se vedno majo zasoljene cene, danes je prakticno cenovno enako ogrevanje na kurilc kot na pelete. Ne vem komu se prodajajo ta pozlacen spresan klump, saj vsi k so mel kotle na pelete jih masovno razprodajajo in menjajo za TC, vsepovsod po EU.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Pihanje je pa ful zdravo in udobno ja.

Not exactly.

Mors izbrat pravo lokacijo za postavitev, tak da ne moti med delovanjem. Das na najnizjo hitrost tk da lavfa 24/7 in to je to. Vsekakor zdravlju bolj prijazno kot vsakdajno podjebavanje z kurjenjem.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Klima je zdravju bolj skodljiva, kot pa dim, ki gre skozi dimnik.

Valvoline ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Klima je zdravju bolj skodljiva, kot pa dim, ki gre skozi dimnik.

Lej, face it, bebci smo vsi k se se vedno jebemo z kurjenjem. Ze za 2-3k se dobi solidna monoblok TC (nemski MICHL 11-13kw). Drve nikoli vec ne kupim, ce zmanjka briketov po 100e/t (najmanj dela) takoj prpeljem TC ali par inverterjev ostalo gre takoj na odpad vkljucno inox dimnika.

https://www.ebay.de/itm/Warmepumpe-Mich...
https://www.ebay.de/itm/Warmepumpe-Mich...

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

floyd1 je izjavil:


Edino vprašanje je, kako dolgo bo veljal trenutni "letni" sistem obračunavanja (net metering). Če bodo šli npr. na mesečni obračun, bo novih SE bistveno manj. Trenutno ta, za lastnike SE zelo ugoden sistem, financiramo vsi, ki SE še nimamo. Ko bo enkrat SE na vsaki tretji strehi, pa to več ne bo šlo.


To bi naredilo SE popolnoma nezanimive, kar se tiče samooskrbe. Ne verjamem, da bodo šli v tak debilizem, glede na to kar govorijo in promovirajo.

6151 ::

energetik je izjavil:

In kdo kuri, ko greš npr. za 5 dni na smučanje? Prideš domov v hladno bajto z mrzlo SV.
Pri TČ nastaviš kdaj boš prišel domov in te pričakajo topla tla in vroča SV. Ali pa kar pustiš kot je, saj se v izolirani bajti sploh ne splača nič ugašat.


Segrejes zalogovnike na 85 stopinj in nastavis pec da ti na dan prihoda vodo spusti v hiso in jo segreje.

A ni to samoumevno? :D
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Utk ::

Ja, samo da je taka kurilnica enkrat dražja od toplotne črpalke. Včasih so bile toplotne črpalke 10 jurjev, peč na drva z vsem zraven pa 2. Danes je že skoraj obratno. Normalno, da je malo drugačna računica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fikus_ ::

Vsak izbere tisto kar mu ustreza.
Kotlovnica na drva je bila cenejša od npr. peletov, TČ (pač nove tehnologije v uvajanju), dokler ni bila zahtevana lambda sonda in zalogovniki. Tudi drva kot energent so razmeroma cenejša od drugih. Sedaj so se peleti in TČ uveljavili, cena padla, tako da drva niso več v takšni cenovni prednosti in mnogi raje izberejo udobje za primerljivo ceno, torej Peleti, TČ. Če ima kdo dostop do poceni drv oz. ima v lasti gozd, stroje za pripravo drv in veselje do priprave drv, potem so drva prava varianta+rekreacija.

energetik ::

6151 je izjavil:

energetik je izjavil:

In kdo kuri, ko greš npr. za 5 dni na smučanje? Prideš domov v hladno bajto z mrzlo SV.
Pri TČ nastaviš kdaj boš prišel domov in te pričakajo topla tla in vroča SV. Ali pa kar pustiš kot je, saj se v izolirani bajti sploh ne splača nič ugašat.


Segrejes zalogovnike na 85 stopinj in nastavis pec da ti na dan prihoda vodo spusti v hiso in jo segreje.

A ni to samoumevno? :D
In po 5h dneh bo v zalogovniku še vedno 85° voda? Ok je res, da če je zalogovnik v izolacijskem ovoju bajte, to niso izgube.

Ampak da bi po prihodu z dopusta najprej razmišljal, da bom moral še isti dan spet zakuriti? Imam takrat miljon drugega dela, pospravljanja, ukvarjanja s froci.

Ne rečem, če imaš kamin v dnevni in zakuriš le če in ko ti zapaše. Če je pa to obveznost, postane pa zoprno. Mi še kamina ne bomo zmontirali, ker nam je v dnevni itak že zdaj vedno prevroče, da tam zakurim še par polen, rata savna. Za backup imamo na lagerju plinsko pečko na bombo. To bi bilo potrebno le ob večdnevnem izpadu sredi najtrše zime, sicer gre komot kakšen dan, 2 brez gretja.

fikus_ ::

Če ti je zakurit kamin "zoprna obveznost" potem ne postavljaj kamina. To je za ljudi, ki uživajo v tem in za ogrevanje v prehodnem obdobju.

energetik ::

Površno bereš, ravno za kamin sem napisal, da ni obveznost, medtem ko glavno gretje na drva je.
Ravno v prehodnem obdobju je kamin največja bedarija, saj ima takrat TČ ogromen izkoristek.
Naša TČ je v tem oktobru za gretje skurila 12€... :P
Koliko drv za kamin dobiš za 12€?

Zgodovina sprememb…

AmokRun ::

Koliko drv za kamin dobiš za 12€?

Od soseda, ki ima vikend na TČ, dobim par sto €, ker mu mimogrede napravim drva za njegov kamin.:P

Utk ::

Kolk mu jih narediš za 12 evrov?

AmokRun ::

Če jih rabi le za 12€ mu jih podarim.

Utk ::

Normalno, ker za 12 evrov na mesec ne segreješ niti peči, kaj šele kakšnega prostora.

IL_DIAVOLO ::

Glede na to, da drva samo razcepim, nazagam in jih zmecem v drvarnico, me pride letno ogrevanje 0 evrov :D

But that is just me :P

energetik ::

Ker gorivo za motorko in traktor ti pa teče iz domače vrtine? Ali pa se debla kar sama zrušijo na dvorišče, kjer jih na roke žagaš in cepiš? >:D
Za ceno nafte in bencina imam jaz plačano verjetno že pol sezone ogrevanja.

Utk ::

Glede na to, da drva samo razcepim, nazagam in jih zmecem v drvarnico, me pride letno ogrevanje 0 evrov

"Visoko" se ceniš...
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna čpralka v novgoranji - realni celoletni COP faktor? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14616408 (8797) krho
»

Kakšno peč za staro hišo?

Oddelek: Loža
252309 (1471) zk_eu
»

Nova mala lesena hiša - katera peč na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910056 (8507) Vanich
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042849 (34831) kixs
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017683 (5052) letmein

Več podobnih tem