» »

Spodnja Saška gre z Linuxa na Windows

Spodnja Saška gre z Linuxa na Windows

vir: Heise
Heise - Zatem ko je Linux izgubil dvoboj z Windows v Münchnu, kjer se je skoraj desetletje trajajoč prehod z Windows na Linux klavrno končal, mu slabo kaže tudi na Spodnjem Saškem. Davčna uprava te nemške zvezdne države namreč načrtuje migracijo 13.000 osebnih računalnikov z Linux nazaj na Windows. OpenSuse se bo poslovil na račun Windows 10.

Prehod na OpenSuse so izvedli leta 2006, kar so tedaj zaposleni dobro sprejeli. Pred tem so bili namreč uporabljali Sunov Solaris, ki je bil prvi operacijski sistem spodnjesaške davčne uprave vse od informatizacije pisarn v 90. letih. Leta 2006 je postalo jasno, da je Solaris zastarel in da niti nadgradnja na novo verzijo ne bo rešila vseh težav - problem je bila zlasti združljivost s strojno opremo, nepodpora za Java Runtime Environment (zaradi ostalih zveznih dežel) ter neprijazen uporabniški vmesnik - zato so se odločili za migracijo. Tedaj so namestili SUSE GNU/Linux 9.2, ki je do danes postal OpenSuse.

Toda svet se je v desetletju spremenil. Eden izmed glavnih razlogov za migracijo je poenotenje, sporočajo z davčne uprave. Nekateri delavci na terenu in na telefonski pomoči že sedaj uporabljajo Windows. Ker je nastopil čas za nadgradnjo, saj OpenSuse 12.2 in 13.2 nista več podprta, so se odločili, da bo to pot nadgradnja na Windows 10. Niso še sprejeli časovnega načrta, kdaj se bo to zgodilo. Odločitev namreč ni le tehnološka, temveč ima tudi pomembno politično komponento. Na Spodnjem Saškem vlada koalicija SPD-CDU, ki je v koalicijsko pogodbo tudi zapisala, da se bo znebila Linuxa na tem področju. Davčna uprava je edini večji del javnega sektorja v tej zvezni deželi, ki še vztraja z Linuxom. Drugod večinoma uporabljajo Windows 8.1, ponekod tudi Windows 10. Pri sosedih, v zvezni deželi Schleswig-Holstein, pa je koalicija CDU, Zelenih in liberalcev minuli mesec odločila, da bodo šli v obratno smer - z Windows na Linux.

V FSFE (Free Software Foundation Europe) seveda močno kritizirajo odločitev na Spodnjem Saškem in poudarjajo, da je primer Münchna pokazal, da migracija z Linuxa nazaj na Windows povzroči visoke stroške. To je res, a stroški bi nastali tudi pri nadgradnji Linuxa in pri njegovi uporabi. V idealnem svetu je treba upoštevati, kje so kumulativno višji. V resničnem svetu pa še lobiranje in kakšno provizijo. Microsoft je na primer z veseljem prestavil sedež svoje nemške podružnice v München, ko se je ta odpovedal Linuxu.

60 komentarjev

«
1
2

PaX_MaN ::

V idealnem svetu je treba upoštevati, kje so kumulativno višji. V resničnem svetu pa še lobiranje in kakšno provizijo.

V resničnem svetu bi bil denar šele na zadnjem mestu stvari, ki jih je treba upoštevati.

BivšiUser2 ::

Kaj spet bo penisiranje Windows vs Linux?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

mtosev ::

ja pač. nisem presenečen glede na to, da večina ljudi ne zna uporabljati windowse kaj šele linuxa. mogoče bi jim lahko dali kakšen android za desktop in naredli appe katere uporabljajo za android, tud lahko naredijo web based appe in vse teče v browserju, ali pač standardna rešitev ms windows:D btw dans je 3leta od izzida win10
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Orias ::

Še androida jih ne zna veliko uporabljati. Če je nekdo računalniško nepismen operacijski sistem ne odigra nobene vloge.

mtosev ::

ne vem glih. moja mama stara 60let ga ve uporabljat
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Moj stric je enkrat zadel na loteriji.
---> anekdota
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ZigaZiga ::

Jaz mislim, da je spoštovanja vredno že to, da so Solaris zamenjali za Linux in da so z njim vztrajali do letos (kljub zelo verjetnim negodovanjem znotraj uprave in pritiskov drugih državnih organov/strank)

MrStein ::

Na Spodnjem Saškem vlada koalicija SPD-CDU, ki je v koalicijsko pogodbo tudi zapisala, da se bo znebila Linuxa na tem področju.
Pri sosedih, v zvezni deželi Schleswig-Holstein, pa je koalicija CDU, Zelenih in liberalcev minuli mesec odločila, da bodo šli v obratno smer - z Windows na Linux.


Politično motivirana dejanja, garancija za uspeh.
(kar same od sebe privrejo asociacije na nekatere podobne projekte pri nas)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vostok_1 ::

Za povprečnega uporabnika je win, hands down more user friendly.
Linux potrebuje konstantno strokovnjaka ob sebi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jb_j ::

najbrž za uradnike, ki uporabljajo le pisarniški paket in internet, (a ni to skoraj večina?)
huda škoda, da lezejo nazaj na windowse.

ker je vse zastonj na eni strani,
na drugi pa plačujejo miljarde za licence.

dobr če pa uporablajo neke namenske programe, ki delujejo le pod windowsi,
potem nekak razumem.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: St235 ()

MrStein ::

Vse zastonj? Kje to dobim? Imam podjetje in gledam na vsak evro.

Pa ne mi free projektov predlagat, kjer taja bugfix 10 let.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Glugy ::

Linux rab poensotavt stvari. Da lahko z grafičnim vmesnikom hitro in enostavno narediš osnovne pisarniške zadeve; pa tud zahtevnejše stvari. EU bi mogla Linux uštimat; sigurno bi bil dolgoročni učinek učinkovitega in zastonjskega operacijskega sistema blagodejen na gospodarstvo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

jb_j ::

MrStein je izjavil:

Vse zastonj? Kje to dobim? Imam podjetje in gledam na vsak evro.

Pa ne mi free projektov predlagat, kjer taja bugfix 10 let.


kolk stane linux,
kolk stane libreoffice?

dobr, če pa imaš programe, ki delujejo le v winsih,
potem je druga zgodba,
čak a na linuxu tega ne znajo? delat namenske programe.

in v kakšni meri je ubuntu ali opensuse, in vse nove distribucije,
bolj kompliciran, ko je vse nameščeno (drajverji in programi)
(sj majo vsi gui isti kot na winsih)

je pa zajeban, to treba prznat, da je X za zapiranje okna, včasih na napačni strani

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

Mr.B ::

jb_j je izjavil:

najbrž za uradnike, ki uporabljajo le pisarniški paket in internet, (a ni to skoraj večina?)
huda škoda, da lezejo nazaj na windowse.

ker je vse zastonj na eni strani,
na drugi pa plačujejo miljarde za licence.

dobr če pa uporablajo neke namenske programe, ki delujejo le pod windowsi,
potem nekak razumem.

Javni sektor je BOG.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

jb_j ::

Mr.B je izjavil:

jb_j je izjavil:

najbrž za uradnike, ki uporabljajo le pisarniški paket in internet, (a ni to skoraj večina?)
huda škoda, da lezejo nazaj na windowse.

ker je vse zastonj na eni strani,
na drugi pa plačujejo miljarde za licence.

dobr če pa uporablajo neke namenske programe, ki delujejo le pod windowsi,
potem nekak razumem.

Javni sektor je BOG.


ne pa ni,

le denar meče stran.

filip007 ::

Jaz se pripravljam na migracijo že dlje časa, pa imam dva diska enega za Win10 in drugega za Ubuntu LTS, Linux odprem z BIOS boot menujem, tako da ko čas prišel, definitivno.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

jb_j ::

pa recimo, da ima celotna nemčija (ne samo spodnja saška)

linux distribucijo.

in miljon aktivnih uporabnikov.

pa dobr recimo, da dobijo za winse skonto, 10EUR na komp, to je 10 miljonov,
pa pol pride nova distribucija in se zgodba ponovi.
pa potem še office 10EUR na komp pa je še 10miljonov,

in potem rabjo še win server (tiste licence so tut kar pocen)
in potem še admini, ki skrbijo za vse.

aja pa še lastn razvoj softwara.

.
dobr če bi imel linux, ne bi mel stroškov s programsko opremo,
najbrž le 20-40miljonov za razvoj novga bolšga softwara. (če slučajno uporabljajo kj druzga poleg offica in interneta)

filip007 je izjavil:

Jaz se pripravljam na migracijo že dlje časa, pa imam dva diska enega za Win10 in drugega za Ubuntu LTS, Linux odprem z BIOS boot menujem, tako da ko čas prišel, definitivno.


men osebno še ne diši linux, meh pa un bash, k morš vse napisat, v winsih, kliknem install.
ker imam programe za konvertat zvok in sliko, telefone in tablce.

aja normalno za špile in podobne neuporabne stvari,
ki jih javna uprava praktično ne potrebuje.

aja pa krekan software in igre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

poweroff ::

Je pa zanimivo, da v Nemčiji prehajajo v eno in drugo smer, o tem se pogovarjajo politiki, itd.

Pri nas pa kar vemo, da sta Windows in Office najboljša in sploh ni nikakršne debate. Niti resnega javnega razpisa.
sudo poweroff

misek ::

poweroff je izjavil:

Pri nas pa kar vemo, da sta Windows in Office najboljša in sploh ni nikakršne debate.
Saj ni potrebno uvoziti vse "napake" od severnih kolegov :)

jb_j ::

poweroff je izjavil:

Je pa zanimivo, da v Nemčiji prehajajo v eno in drugo smer, o tem se pogovarjajo politiki, itd.

Pri nas pa kar vemo, da sta Windows in Office najboljša in sploh ni nikakršne debate. Niti resnega javnega razpisa.


Če je pa lažje kupt kilo gnilga sadja, kot ga prdelat.

na koncu pa imamo le gnilo sadje.
ponesreč je bla referenca na apple.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: St235 ()

Redorange ::

To pa da bodo vse podatke še toliko lažje pošiljali američanom jih pa ne moti.

mtosev ::

a ko uporabljaš android pa ne pošiljaš podatkov googlu (američanom)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Master_Yoda ::

Ne, ce si ne namestis google play services.

flbroker ::

Zakaj pa niso presaltali na Ubuntu ki je se nekako najbolj enostaven za povprecne uporabnike, zakaj ravno OpenSUSE ki je pac Nemska distribucija? Pri nas imamo vsi Linux na desktopih razen kadrovske in racunovodstva in ne zato ker gre za specificen namen uporabe ampak zato ker se nocejo privadit na drugacen program (in ker ne gre za super uporabnike, se jim to dopusca in se jih pusti pri miru). Ker so pac navajeni na Outlook in jim Thunderbird predstavlja velik problem in vsakdanje glavobole ker se gumbu rece "Get Messages" in ne vec "Send/Receive Email". Grozno! Ravno tako LibreOffice vs Office 365. Gre za upor proti spremembi, ne pa ker je resitev slabsa in bolj kot forsiras nekoga ki zna samo prizgat in ugasnit racunalnik na alternativno programsko opremo, bolj bo jamral in iskal pomanjkljivosti tam kjer jih ni. Ljudje so navajeni na neke stvari in se enostavno nocejo prilagodit spremembam. Zanimivo pa da zasebna podjetja nimajo teh tezav, le javne ustanove kjer imajo denarja ocitno na pretek.

SimplyMiha ::

Zgleda da je IT podpora za Linux precej dražja od MS-ja.

MrStein ::

flbroker je izjavil:

zakaj ravno OpenSUSE ki je pac Nemska distribucija?

Odgovor se skriva v vprašanju. ;)

poweroff je izjavil:

Je pa zanimivo, da v Nemčiji prehajajo v eno in drugo smer, o tem se pogovarjajo politiki, itd.

Pri nas pa kar vemo, da sta Windows in Office najboljša in sploh ni nikakršne debate.

Saj tam tudi ne. Politika se je odločila in pika.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Politika je odločala. Tako kot odloča o drugih infrastrukturnih projektih.

Tukaj je bila pa odločitev kar "od boga dana"...
sudo poweroff

MrStein ::

Bog? Lahko malo več o tem?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

kaj pa, če so bili kateri so odločali agnostiki al ateisti?

kater bog je bil pol? the almighty bill g?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

vostok_1 ::

SimplyMiha je izjavil:

Zgleda da je IT podpora za Linux precej dražja od MS-ja.


Ne bi bil presenečen. Win lahko porihta že lokalni mulc. Če govorimo za kaka manjša družinsk apodjetja.
Linux zahteva precej večjo strokovno usposobljenost. Zaradi tega je tudi ponudba manjša.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

poweroff ::

Pri nas nikoli ni bilo resne razprave kateri OS in kateri office app kupiti.

Win lahko porihta lokalni mulc? No, potem je pa to še večji dokaz o korupciji, ker država plačuje drage vzdrževalne pogodbe... :))
sudo poweroff

pegasus ::

Ker se besno klikanje "lokalnega mulca" smatra kot kompetenca, je stanje win sistemov tako kakršno je in razne tričrkovne agencije imajo praktično proste roke do informacij, ki jih zanimajo.

Win strokovnjakov poznam manj kot unix strokovnjakov in za vse vem, da so precej dražji od mene.

Ozric ::

SimplyMiha je izjavil:

Zgleda da je IT podpora za Linux precej dražja od MS-ja.

Yep

MrStein ::

Kaj pa tiste študije in organizacije kjer je bil ali je še vedno v uporabi Linux?

Ter: kako resno debato so imeli Nemci?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

mtosev ::

lokalen mulc je kr popularen za it tech. poceni je. jaz za 20eur namestim wins, vse driverje update, av, router setup - wifi. mal povprašajte kolk bi to prišlo pri kakšnem podjetju. za 10eur sem menjal ram, hdd s ssdjem in fresh win install
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ozric ::

Stranka, ki jo obskrbiš z Linuxom je donosnejša na dolgi rok. Neki je na tem...

antrim ::

mtosev je izjavil:

lokalen mulc je kr popularen za it tech. poceni je. jaz za 20eur namestim wins, vse driverje update, av, router setup - wifi. mal povprašajte kolk bi to prišlo pri kakšnem podjetju. za 10eur sem menjal ram, hdd s ssdjem in fresh win install


Odpri podjetje, poskušaj s takim pristopom živeti kakšen mesec ali tri in poročaj o uspehu.

igorpec ::

flbroker je izjavil:

Gre za upor proti spremembi, ne pa ker je resitev slabsa in bolj kot forsiras nekoga ki zna samo prizgat in ugasnit racunalnik na alternativno programsko opremo, bolj bo jamral in iskal pomanjkljivosti tam kjer jih ni. Ljudje so navajeni na neke stvari in se enostavno nocejo prilagodit spremembam. Zanimivo pa da zasebna podjetja nimajo teh tezav, le javne ustanove kjer imajo denarja ocitno na pretek.


Exactly. Upor proti (kozmetični) spremembi, ki je naravna reakcija. Poleg človeških napak za zaščito biznisa obstaja še cel kup pravnih mehanizmov okoli patentiranja, blagovne znamke, ... itd. ki to navidezno razliko še dodatno poglablja, namiguje, posiljuje in prisiljuje, da uporabljaš "original" in ne kopijo.

Korporaciji je pač uspelo pri svojem najpomembnejšem partnerju, javnem sektorju, da jim proda nekaj kar ne potrebujejo.

Biznis as usual. Denar mora krožit v pravo smer.

otago ::

jb_j je izjavil:

pa recimo, da ima celotna nemčija (ne samo spodnja saška)

linux distribucijo.

in miljon aktivnih uporabnikov.
...


Zvezne dezele so svet zase. Ze v izobrazevanju ima npr. vsaka dezela svoje metode in kriterije za maturo, za priznavanje izobrazbe pridobljene v tujini. Kakor so mi razlozili, je vcasih lazje dobiti priznanje izobrazbe pridobljene zunaj Nemcije kakor bavarsko v Hamburgu. Saski dialekt pa je precej nepriljubljen zaradi statusa v DDR.

Nemcija ni homogen sistem, dezele imajo precej avtonomije. Zato migrirajo iz leve na desno, kjer komu kaj pade v glavo ali zep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

tardusm ::

Me zanima, kdaj bodo Ameri naročil Microsoftu, da v imenu kao sankcij, začne upočasnjevati winse
ali pa jih kar blokirali? Saj špionirajo itak vse , kajpada z našim soglasjem ...

PS. Pred dnevi je bila na RT oddaja o popolni odvisnosti vse evropske IT infrastrukture od monopola Mivcrosofta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tardusm ()

All ::

tardusm je izjavil:



PS. Pred dnevi je bila na RT oddaja o popolni odvisnosti vse evropske IT infrastrukture od monopola Mivcrosofta.


Precej dobr je blo razdelan....
Je pa prehod politicna odlocitev.
https://www.rt.com/shows/documentary/42...

          ::

Na področju državne uprave ali večjih podjetij Linux nikoli ne bo resen konkurent. Tukaj se v glavnem odločajo ljudje brez tehničnih kompetenc in zato pri njih odtehtajo razni pikniki, dogodki, plačani izleti v Redmond in podobno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: matijadmin ()

WildChild ::

What srsly? Ljudje še vedno uporabljajo Windows? Ah ja lobiranje...
in da mood

matijadmin ::

Izbira programja, predvsem OS je in zmeraj bo dejanje z ideološkim predznakom. Zgražanje nad Windowsom (ali Linuxom) pa je otročje, našivašistično dejanje. Na stari celini me strašno moti, da glede takšnih odločitev zganjamo veliko pompa, demagogije in včasih tudi histerije. Pač, odločevalcu bi priznali poklicanost za izbirno in potem sodili po končnem rezultatu, oz. kompetencah vpletenih. Tu mislim, da se največkrat zatika.

MSO je po UX svetlobna leta pred LO, še celo Applov Pages je prijetnejši za uporabo, drži pa tudi, da za neuporabo LO kot pisalnega stroja s stroškovnega vidika ni opravičila. Deluje BP in povsod ter ne stane nič.
Vrnite nam techno!

srnjak ::

Javna uprava ima bolj ali manj vse aplikacije narejene tako, da se do njih dostopa preko spleta. Odločitev o tem, kateri operacijski sistem uporabljati, je izključno politična.

mtosev ::

jaz sem celo vido ljudi stare 55let in ni vedo kje se komp vključi. monitor je vedo vklopiti knof na kompu pa ni našo brez mene
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: matijadmin ()

ZaphodBB ::

poweroff je izjavil:

Politika je odločala. Tako kot odloča o drugih infrastrukturnih projektih.

Tukaj je bila pa odločitev kar "od boga dana"...

Kdaj smo imeli pa kakšno resno razpravo o političnem biasu tako pomembnega organa kot je komisija za preprečevanje korupcije?

Aja, ko si ti zraven je drugače.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Looooooka ::

Linuxasi ste nekako tako kot folk, ki bi v nesogles tezil, da se windows phone splaca met kljub temu, da noben noce delat aplikacij zanj.
Sorry ampak kar se tice desktopa je Microsoft se zmeraj glavni. Se kar se tice oblaka so med prvimi. Prvi so resno zacel in razvoj/prenos storitev je n-krat lazji in cenejsi pri njih(again to, da vi nekaj znate je irelevantno. Ceneje vas je v primeru, da vas zbije avto, zamenjat na Microsoftovi platformi). Ce hoces zadevo potem povezat se s kaksno lokalno zadevo je normalno, da bos izbral platformo, kjer je to relativno lazje kot pa tako, kjer so vecji problemi in s tem visji stroski.
Ampak ok 'vasa babica zna linux uporabljat' zato je edino logicno, da se celo infrastrukturo in podporo prilagodi temu dejstvu in povsod kjer skacejo nazaj je odlocitev izkljucno politicna. Moznost, da majo bolj zrel sistem(tle ni govora o samem OS-ju) nikoli ne pride v postev. Pa ceprav z OS-jem drjansko najmanj sluzijo. Kar pomeni, da je njihova dodana vrednost ocitno NEKJE drugje.

poweroff ::

ZaphodBB je izjavil:

poweroff je izjavil:

Politika je odločala. Tako kot odloča o drugih infrastrukturnih projektih.

Tukaj je bila pa odločitev kar "od boga dana"...

Kdaj smo imeli pa kakšno resno razpravo o političnem biasu tako pomembnega organa kot je komisija za preprečevanje korupcije?

Aja, ko si ti zraven je drugače.

Hmm, slab primer si izbral.

O KPK se je razpravljalo v parlamentu na več odborih in nujnih sejah. O delu KPK se je na veliko pisalo po medijih. Odločitve KPK so preverjala sodišča. O tem so se pisali strokovni članki v Pravni praksi in drugod. O delu KPK in domnevnem biasu so imeli politiki in raznorazni strokovnjaki tiskovne konference. O delu KPK so potekale javne okrogle mize. Ljudje so o tem dajali intervjuje. Novinarji so aktivno spraševali.

Kaj od tega je bilo glede odločitve za Windowse in MS Office.

Par ubogih člankov na Slo-Techu, ki sem jih pred desetletjem jaz napisal.

Tako da lahko kar utihneš s svojimi gnusnimi lažmi.
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemška vlada bo za podaljšano podporo Windows 7 odštela 800.000 evrov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8217666 (13518) MrStein
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697588 (4585) Poldi112
»

Spodnja Saška gre z Linuxa na Windows (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6016586 (12648) pegasus
»

Izšel KDE 4.9

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
95222 (3767) Jst
»

Katera Linux distribucija je primerna zame? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
6611348 (9081) kriko1

Več podobnih tem