» »

Nakup kmetije za samooskrbo

Nakup kmetije za samooskrbo

1 2
3
»

imagodei ::

Vem da ti nisi med tistimi, ki si to "mal narobe predstavljajo". :)
- Hoc est qui sumus -

m0LN4r ::

Na koncu se bo pa ubil v gozdu, ko bo prvic podiral drevo. No sicer ne poznamo njegovo ozadje, mogoce je koncal srednjo vrtnarsko, potem studiral botaniko in preigral vse farm simulatorje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

imagodei ::

maco-maco je izjavil:

Povedal sem približno, ker ne štopam točno. Kot rečeno večino vikendov v tistem obdobju, če vreme dopušča.

Vem, da si povedal približno, sam jaz trpim za slabo predstavo, če nekdo bolj "okvirno" opiše. Večina vikendov mi ne pove veliko, ker si ne predstavljam, da delate od 8h zjutraj do 20h zvečer? Si ne predstavljam, a to pomeni samo soboto, ali pa greste v petek po šihtu tja, prespite v "vikendu" do nedelje? In ves ta čas delate? Ali pa imate v tem času tudi precej oddiha, pripravite piknik, otroci se igrajo...?

Skratka, opis "večino vikendov poleti" mi ne pove dosti o konkretnem vložku v zemljo in zelenjavo. :)
- Hoc est qui sumus -

maco-maco ::

"večino vikendov poleti"
V bistvu april, maj, junij - odvisno od vremena lahko začnemo že na začetku aprila, lahko pa začnemo kasneje in končamo šele v drugi polovici junija. Tam ne prespimo. Budilk nimamo naštimanih. Med delom se seveda tudi spočijemo, kaj pojemo (hrana), kartamo, beremo, balinčkamo,.... Sploh če je vroče in sončno je veliko počitka in ležanja v senci. Soboto, nedelja, če je lepo vreme. Kljub temu smo bili letos na morju za prvomajske in po koncu šole (2x po teden). Bili smo tudi na enodnevnih izletih v naravi ali obiskih sorodnikov, piknikih. Sedaj se pa pobira, kakšen paradajz priveže, kosi,... ko v drugi polovici avgusta pridemo s 3tedenskih počitnic bo pa spet nar nekaj dela s pobiranjem, konzerviranjem in še sajenja/setja bolj jesenskih zadev.


Mogoče kaj takega.

Upam da si sedaj lažje predstavljaš, saj nisem navajen tolk tipkat in sem zmatran.

slika ne dela http://old.radiostudent.si/thumb.php?pi...
Kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maco-maco ()

imagodei ::

V redu, pozabi. :)

Želel sem si neto oceno, ker "večino vikendov" je pač neka bruto ocena, ki nima veze z konkretnim vložkom v zemljo. To je za vas, več kot očitno, tudi sprostitev v naravi, način življenja.

In kot si že sam povedal, nikakor ni vaš namen, da bi bila zelenjava z vrta in sadje iz sadovnjaka vaš edini in primarni vir hrane, ozimnice, preživetja.
- Hoc est qui sumus -

looser ::

Ja, vrtičkanje deluje zelo antistresno :-)
Saj ni potrebno, da ne vem kakšna farma uspe, je pa veselje gledat, ko raste in si vtrgat kaj sproti.
Ne vem pa, kje je meja, ko zadeva postane obvezujoča, recimo da vsak (ali pa drug) vikend malo pogledaš...
Dopusti so, ironično, lahko malo stresen čas za vrt in lončnice.
Zoprnija je košnja trave, komaj enkrat pokosiš, lahko greš spet.
Ali pa nabaviš tiste terminatorje, da non-stop obrezujejo.

imagodei ::

looser je izjavil:

Ja, vrtičkanje deluje zelo antistresno :-)
Saj ni potrebno, da ne vem kakšna farma uspe, je pa veselje gledat, ko raste in si vtrgat kaj sproti.

Že, samo potem ne sprašuješ, tako kot OP, o tem, kako bi si nabavil manjšo kmetijo za samooskrbo. In ne razmišljaš o neodvisnosti v primeru izgube službe.

Vrtiček je mogoče fajn imet (no, jaz nimam nobene želje po tem, sem se dost naštihal, preplel in prezalival vrt v osnovni in srednji šoli), je pa to čist druga reč kot imet v lasti npr. 2 ha rastne površine in to obdelovat.
- Hoc est qui sumus -

looser ::

imagodei je izjavil:

In ne razmišljaš o neodvisnosti v primeru izgube službe.

Domnevam, da se OP razmišlja in zbira informacije na večih mestih...
Ne poznam nikogar (pa to žal res ni neka referenca), ki bi v Sloveniji bil povsem samozadosten kmetovalec.
Navadno imajo kmetovalci N glav živine in prodajajo mleko...

tryhard ::

WildChild je izjavil:

 https://www.reddit.com/r/funny/comments/900v4a/a_true_millennial_visionary/

https://www.reddit.com/r/funny/comments/900v4a/a_true_millennial_visionary/


Kar je res. Če se družba sesuje, se bodo sesuli tudi nje standardi.
Low-level quality sranje lahko delamo vsi.

looser je izjavil:

imagodei je izjavil:

In ne razmišljaš o neodvisnosti v primeru izgube službe.

Domnevam, da se OP razmišlja in zbira informacije na večih mestih...
Ne poznam nikogar (pa to žal res ni neka referenca), ki bi v Sloveniji bil povsem samozadosten kmetovalec.
Navadno imajo kmetovalci N glav živine in prodajajo mleko...

Vsaj nekateri člani so ponavadi še kje drugje zaposleni.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: nurmaln ()

Jodocus ::

PreviousUser je izjavil:

Kupil bi si manjšo kmetijo za samooskrbo, nekje na podeželju. S tem bi si rad zagotovil, da vem, kaj jem in pa določeno mero neodvisnosti od sistema, še posebej v kritičnih situacijah, kot je izguba službe itd. Moja prehrana je pretežno veganska, pojem veliko sadja in zelenjave, tako da živali ne bi imel. Bi pa imel tudi nekaj gozda za kurjavo in lasten izvir vode.

Se je kdo že lotil česa podobnega in kakšne so vaše izkušnje? Vsa mnenja, informacije in nasveti dobrodošli, hvala.



Jaz ti predlagam, da si pogledaš portal vrtobilja.si. Jaz mam tudi doma letos vrt brez prekopavanja in je super. Pridelaš lahko OGROMNO zelenjave in tudi zalivanja in pletja je občutno manj kot pri klasičnem vrtnarjenju. Mi imamo doma nekje 100 kvadratnih metrov vrta in je nekatere zelenjave kot je česen, čebula, grah, fižol, tudi krompir dovolj za vse leto. Paradižnika je že zdaj res veliko in je samo par sadik. Ko si boš pogledal portal boš videl zakajvse tako dobro uspeva in raste na majhni površini,. Seveda pa lahko dodaš še par kvadratnih metrov, ker res ni toliko za obdelovati. Je pa delo za vsak dan, se razume, ampak je vse skupaj en velik užitek. In za to ne potrebuješ strojev. Le začeti moraš s kompostiranjem, da imaš dovolj materiala. Pa poglej si še vse glede permakulture - no saj to brez prekopavanja je del tega ampak definitivno ne celota. No lahko si pogledaš še na facebooku ekokmetijo Veles; tam delajo na način permakulture in se tudi ukvarjajo s sonaravno gradnjo ( npr. kompostni wc, kateri ne rabi vode, katera je v tvojem primeru izjemno dragocena in ti nekako omogoča off-grid glede tega). Upam, da ti kaj pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jodocus ()

looser ::

tryhard je izjavil:

Vsaj nekateri člani so ponavadi še kje drugje zaposleni.

Ja, to je pomembno...
Op ima lepe želje in privoščim, da uspe...
Ne vem, koliko agronoma ima v sebi na začetku in koliko ima izkušenj.
Zaenkrat izgleda vsa zadeva samo kot ideja (hayday igrica)...

Kje pa OP okvirno namerava kupit kmetijo?
Kakšen okviren budget ima, da to vse obdela?
Kakšno, če sploh, mašinerijo?
Koliko rezerve pred prvo 'žetvijo'?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

tardusm ::

Imamo kakih 3000 m2 "hriba" - v glavnem trava in sadovnjak 10 jablan, vrt 15 x 15 m ograjen in njivo ca 100 m2.
Krompir se pridela doma. V kleti zdrži do pozne pomladi, enako jabolka.
Zelenjava je v glavnem domača - veliko se vlaga in daje v skrinjo in je za pol leta najmanj.
Torej okoli 1/2 rastlinske hrane je domače (2 odrasla)
Vse skupaj je več kot hobi (to je delo, kadar te ravno prime), in je že bolj želja, da jemo čim več doma pridelanega
Na vrtu in njivah je vsak lep dan v sezoni 3-4 ure dela. Še 2-3 cele dneve na leto, da pripraviš zemljo spomladi in jeseni.
2-3 dni, da porihtaš drevje, 2-5 dni še košnja in spravilo sena s hriba (za kompost)
redna košnja okoli hiše 1 x tedensko par ur (če ni suše, sicer redkeje).
Kurjava: kupimo pri sosedih sušena bukova drva za kamin, ca 4-6m3; rezerva olje
Imam vse "ročne" stroje -2 motorki, nitkarco,kosilnico samohodko, škarje... Samo letos me je vzdrževanje + deli stalo 300,
gorivo najmanj 50; pri tem veliko servisiram sam.
Še voda: "zasebnih" oz divjih izvirov s kakovostno pitno vodo najbrž ni več...?
Če imaš vir, rabiš registracijo vira in soglasje MOP in vsaj še-2 x letno strošek analize.
Če je v bližini vodovod, se moraš obvezno priključiti nanj. Če ni kanalizacije, moraš imeti malo čistilno napravo (mislim da po l. 2021) ali nepretočno greznico.
Če povzamem: če znaš kmetovati oz. imaš izkušnje s sadjarstvom in vrtičkarstvom, imaš solidne rodovitne parcele v ravnini in ne preveč visoko v hribih,
bi se dalo doma pridelati ca. 50-80% običajnih vrtnin, kar za veganstvo najbrž ne zadošča (premajhna raznovrstnost)
Samo delati moraš v sezoni kar naprej in seveda imeti nek vir gotovine.

nurmaln ::

tryhard je izjavil:

WildChild je izjavil:


Kar je res. Če se družba sesuje, se bodo sesuli tudi nje standardi.

//sorry, po pomoti predlagal izbris (moderatorji bi lahko dali to tipko na drugo stran kot tipko za citiranje, vidim da se nas kar precej zmoti)

Če se družba sesuje ne bo jedel tisti ki ima svojo kmetijo ampak tisti ki ima orožje. Vsaj tako uči zgodovina.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

imagodei ::

tardusm je izjavil:

Imamo kakih 3000 m2 "hriba" - v glavnem trava in sadovnjak 10 jablan, vrt 15 x 15 m ograjen in njivo ca 100 m2.

Najbrž si mislil njivo cca 1.000 kvadratov? Ker imate ograjen vrt 15x15 = 225 m2, bi bila "njiva" s 100 kvadrati res malo majhna...?
- Hoc est qui sumus -

m0LN4r ::

Jodocus je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Kupil bi si manjšo kmetijo za samooskrbo, nekje na podeželju. S tem bi si rad zagotovil, da vem, kaj jem in pa določeno mero neodvisnosti od sistema, še posebej v kritičnih situacijah, kot je izguba službe itd. Moja prehrana je pretežno veganska, pojem veliko sadja in zelenjave, tako da živali ne bi imel. Bi pa imel tudi nekaj gozda za kurjavo in lasten izvir vode.

Se je kdo že lotil česa podobnega in kakšne so vaše izkušnje? Vsa mnenja, informacije in nasveti dobrodošli, hvala.



Jaz ti predlagam, da si pogledaš portal vrtobilja.si. Jaz mam tudi doma letos vrt brez prekopavanja in je super. Pridelaš lahko OGROMNO zelenjave in tudi zalivanja in pletja je občutno manj kot pri klasičnem vrtnarjenju. Mi imamo doma nekje 100 kvadratnih metrov vrta in je nekatere zelenjave kot je česen, čebula, grah, fižol, tudi krompir dovolj za vse leto. Paradižnika je že zdaj res veliko in je samo par sadik. Ko si boš pogledal portal boš videl zakajvse tako dobro uspeva in raste na majhni površini,. Seveda pa lahko dodaš še par kvadratnih metrov, ker res ni toliko za obdelovati. Je pa delo za vsak dan, se razume, ampak je vse skupaj en velik užitek. In za to ne potrebuješ strojev. Le začeti moraš s kompostiranjem, da imaš dovolj materiala. Pa poglej si še vse glede permakulture - no saj to brez prekopavanja je del tega ampak definitivno ne celota. No lahko si pogledaš še na facebooku ekokmetijo Veles; tam delajo na način permakulture in se tudi ukvarjajo s sonaravno gradnjo ( npr. kompostni wc, kateri ne rabi vode, katera je v tvojem primeru izjemno dragocena in ti nekako omogoča off-grid glede tega). Upam, da ti kaj pomaga.

Iz portala direkt:
 Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.

Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Magic1 ::

Revirni gozdar pride označit drevje brezplačno. Je pa zelo specifičen, kaj in do kdaj je treba narest. Ni tako, da ti označi 3x preveč in ti da rok par let.
Magic

dice7 ::

To z gozdarji niti ni tako kriticno, razen kadar se dela poseka. Doma podiramo vsako leto okoli 10m3 'na crno' in ni noben bav bav, medtem, ko smo fasali lubadarja par let nazaj in zeleli zadevo prodati je pa moral priti gozdar in oznaciti ter dati papirje

Pa ce smo ze ravno pri teh gozdarjih ti tak niti v lastni hosti ne bi smel podirati brez izpita za motorno zago in vso ustrezno opremo, k nanese cirka 2kEUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

m0LN4r ::

Magic1 je izjavil:

Revirni gozdar pride označit drevje brezplačno. Je pa zelo specifičen, kaj in do kdaj je treba narest. Ni tako, da ti označi 3x preveč in ti da rok par let.

Mah kaj se sploh sekirate, gres v drzavno hosto pa tam posekas, tisto so veliki gozdovi pa se 30 let se nisem srecal tam z gozdarjem, tist kaj rabis posekas al poberes kaj se podere po kaki nevihti. Vcasih pa gozdarji naredijo tako svinjarijo z tistimi ogromnimi stroji, kot da bi pol gozda preorali. Jaz to naredim tako diskretno, da se sploh ne vidi, da je bil kdo tam ;((

dice7 je izjavil:

To z gozdarji niti ni tako kriticno, razen kadar se dela poseka. Doma podiramo vsako leto okoli 10m3 'na crno' in ni noben bav bav, medtem, ko smo fasali lubadarja par let nazaj in zeleli zadevo prodati je pa moral priti gozdar in oznaciti ter dati papirje

Pa ce smo ze ravno pri teh gozdarjih ti tak niti v lastni hosti ne bi smel podirati brez izpita za motorno zago in vso ustrezno opremo, k nanese cirka 2kEUR

Mi imamo gozdove na razlicnih koncih, relativno dalec. Vcasih, ko greva z ocetom po drva je na poti toliko podrtega in zapuscenega ali pa na poti podtro ze pol leta, da se do gor nafila cela prikolica. Je prirocno, ce imas nakladac za hlodove.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Jodocus ::

m0LN4r je izjavil:

Jodocus je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Kupil bi si manjšo kmetijo za samooskrbo, nekje na podeželju. S tem bi si rad zagotovil, da vem, kaj jem in pa določeno mero neodvisnosti od sistema, še posebej v kritičnih situacijah, kot je izguba službe itd. Moja prehrana je pretežno veganska, pojem veliko sadja in zelenjave, tako da živali ne bi imel. Bi pa imel tudi nekaj gozda za kurjavo in lasten izvir vode.

Se je kdo že lotil česa podobnega in kakšne so vaše izkušnje? Vsa mnenja, informacije in nasveti dobrodošli, hvala.



Jaz ti predlagam, da si pogledaš portal vrtobilja.si. Jaz mam tudi doma letos vrt brez prekopavanja in je super. Pridelaš lahko OGROMNO zelenjave in tudi zalivanja in pletja je občutno manj kot pri klasičnem vrtnarjenju. Mi imamo doma nekje 100 kvadratnih metrov vrta in je nekatere zelenjave kot je česen, čebula, grah, fižol, tudi krompir dovolj za vse leto. Paradižnika je že zdaj res veliko in je samo par sadik. Ko si boš pogledal portal boš videl zakajvse tako dobro uspeva in raste na majhni površini,. Seveda pa lahko dodaš še par kvadratnih metrov, ker res ni toliko za obdelovati. Je pa delo za vsak dan, se razume, ampak je vse skupaj en velik užitek. In za to ne potrebuješ strojev. Le začeti moraš s kompostiranjem, da imaš dovolj materiala. Pa poglej si še vse glede permakulture - no saj to brez prekopavanja je del tega ampak definitivno ne celota. No lahko si pogledaš še na facebooku ekokmetijo Veles; tam delajo na način permakulture in se tudi ukvarjajo s sonaravno gradnjo ( npr. kompostni wc, kateri ne rabi vode, katera je v tvojem primeru izjemno dragocena in ti nekako omogoča off-grid glede tega). Upam, da ti kaj pomaga.

Iz portala direkt:
 Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.

Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.




No, tukaj bi rad opozoril na širjenje dezinformacij in zavajanje ljudi (vsaj tistih, kateri ne bodo pregledali portala in prebrali vsebin). No m0LN4r je meni nič tebi nič objavil sliko iz portala, kjer človek orje zemljo, v resnici pa slika spada pod članek NESREČNI ZAČETKI VRTARJENJA, kjer je pojasnen njegov začetek vrtnarjenja in kako se je kasneje lotil zadeve. Tako da tole je res neodgovorno, da takole prilepiš samo sliko in jo čisto narobe interpretiraš. Kar pa si napisal, da je treba vsake toliko časa zorati, pa je skregano z logiko. Ne bom razlagal zakaj, saj je na omenjenem portalu vse lepo razloženo in pa tudi če pogooglate permakultura boste dobili ogromno informacij na to temo. Ne bom se prepiral naprej, saj sem samo hotel opozoriti na nepravilnosti v komunikaciji. Hvala in lp

maco-maco ::

Tudi na gartlcu imajo Vrtnarimo z naravo.
Meni zaenkrat uspeva brez prekopavanja ne delu, na katerem imam tkano večletno vodo in plino prepustno folijo. Kolobarim pa tako, da imam teh folij pet in se vsako leto zarotira mesto saditve določene vrste zelenjave. Nimam pa pojma, zakaj bi bilo treba zamenjat njivo zaradi kolobraja.
treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva

Brez folije je pa nabor rastlin še toliko večji, tako da dejansko ne vem, zakaj naj bi bil kolobar problem. Se pa itak priporoča, da en del njive počiva od standardnih rastlin in da se tam poseje rastline za zeleno gnojenje, ki niso v bližnjem sorodo z gojenimi rastlinami. Kjer nimam folije pa se preveč zaraste, tako da splomadi ves plevel, trave, ostanke prejšnjih let prefrezam in posejemo nove zadeve.

Kakor koli, eni uživamo, drugim je odveč, tretji komplicirajo, četrti pretiravajo,...
Kaj?

Looooooka ::

Kmetija ni za samooskrbo. Kmetija je sluzba.
Za samooskrbo mas vrt in gor si lahko pridelas vso zelenjavo.
Jaz kupujem samo sadje ampak again ce mas dovolj prostora mas lahko mirno sadovnjak. V bistvu ce bi se za kaj takega odlocil bi sel rajsi na konkreten steklen rastlinjak. Za samooskrbo vec kot dovolj.
Ne vem od kje ideja, da so kmetje kmetje zaradi samooskrbe. To so stroski in tezko delo. Ce narava zajebe...konkretni stroski.

branimirII ::

Rastlinjak proizvaja bez da bi rastline videle sunce. Kar ni optimalno zdravo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: imagodei ()

tikitoki ::

branimirII je izjavil:

Rastlinjak proizvaja bez da bi rastline videle sunce. Kar ni optimalno zdravo.


????

branimirII ::

Hrana proizvedena u stakleniki ni glih zdrava kot druge hrane ki su rasle zunaj na suncu.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: imagodei ()

tryhard ::

Tule si ga pa mimo vsekal.

Unknown_001 ::

Tu se res vidi, da ima večina forumskih ekspertov za prehrano izkušnje zgolj v svojih teoretičnih hipotezah.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

The Player ::

OPju bi se bolj splačal imeti za začetek kak vrt in lahko potem presedla na kmetijo, če se izkaže, da je za to.

Že skrbeti za vrt je zahteven projekt ob vsakodnevni službi, saj se ti po njej ne da delati nič in se potem vrt samo zanemari.

Potem ne vem zakaj nekateri sanjate o samooskrbi, ker je to nemogoče. Samooskrba pomeni 100% neodvisnost in ne, da boš proizvedel 50% hrane, ostalo pa kupil v trgovini in to ne velja le za zelenjavo, ampak tudi začimbe, sadje, sok, alkohol (če hočeš iti na višjo stopnjo). Potem je treba vzeti v zakup še, da preden ti zraste zelenjava je šele pozno poletje ali jesen, saj vmes ne zraste skoraj nič, razen če boš natepaval eno in isto hrano, potem pa pride čez par mesecev še zima, kar pomeni, da moraš imeti ogromno zalogo hrane.

Če si študent, brezposelen ali imaš gromno veselje do dela na vrtu se da nekako sfurat skozi, če ne pa je delo na vrtu mukotrpno, saj dela ne zmanjka.

Tudi ne razumem kako lahko nekateri ne plevete in "preštihate" zemlje, če ne drugega se jo preštiha za to, da je zemlja dovolj rahla, da lahko posadiš seme.

PS. če nimate "vrta", si ga želite ali pa ste bolj lene sorte se zapeljite v predmestje kjer raste kar nekaj sadnih dreves na javnih površinah za katere nihče ne skrbi, boste presenečeni koliko jih je in se da komot nabrat kar nekaj sadja za svoje potrebe.

Zgodovina sprememb…

Unknown_001 ::

Ma eno toplo gredo naj si postavi pa nej ne komplicira. Teglce naj premika, flanca, zaliva... Bo vrh glave dela. Vsaj ne bo na pol bankrotiral za svež paradajz.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

m0LN4r ::

Jodocus je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Jodocus je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

Kupil bi si manjšo kmetijo za samooskrbo, nekje na podeželju. S tem bi si rad zagotovil, da vem, kaj jem in pa določeno mero neodvisnosti od sistema, še posebej v kritičnih situacijah, kot je izguba službe itd. Moja prehrana je pretežno veganska, pojem veliko sadja in zelenjave, tako da živali ne bi imel. Bi pa imel tudi nekaj gozda za kurjavo in lasten izvir vode.

Se je kdo že lotil česa podobnega in kakšne so vaše izkušnje? Vsa mnenja, informacije in nasveti dobrodošli, hvala.



Jaz ti predlagam, da si pogledaš portal vrtobilja.si. Jaz mam tudi doma letos vrt brez prekopavanja in je super. Pridelaš lahko OGROMNO zelenjave in tudi zalivanja in pletja je občutno manj kot pri klasičnem vrtnarjenju. Mi imamo doma nekje 100 kvadratnih metrov vrta in je nekatere zelenjave kot je česen, čebula, grah, fižol, tudi krompir dovolj za vse leto. Paradižnika je že zdaj res veliko in je samo par sadik. Ko si boš pogledal portal boš videl zakajvse tako dobro uspeva in raste na majhni površini,. Seveda pa lahko dodaš še par kvadratnih metrov, ker res ni toliko za obdelovati. Je pa delo za vsak dan, se razume, ampak je vse skupaj en velik užitek. In za to ne potrebuješ strojev. Le začeti moraš s kompostiranjem, da imaš dovolj materiala. Pa poglej si še vse glede permakulture - no saj to brez prekopavanja je del tega ampak definitivno ne celota. No lahko si pogledaš še na facebooku ekokmetijo Veles; tam delajo na način permakulture in se tudi ukvarjajo s sonaravno gradnjo ( npr. kompostni wc, kateri ne rabi vode, katera je v tvojem primeru izjemno dragocena in ti nekako omogoča off-grid glede tega). Upam, da ti kaj pomaga.

Iz portala direkt:
 Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.

Na vsake tolko bo treba vseeno preorat zadevo, kdor se ukvarja ze vec let z njivo ve, da je to vcasih nujno potrebno. Delno zaradi kolobarjenja in delno zaradi zajedalcev. Ko se par let samo s kompostom dela, bo enkrat veselja konec in bo treba globoko preorat ali menjat njivo za eno leto, da pociva.




No, tukaj bi rad opozoril na širjenje dezinformacij in zavajanje ljudi (vsaj tistih, kateri ne bodo pregledali portala in prebrali vsebin). No m0LN4r je meni nič tebi nič objavil sliko iz portala, kjer človek orje zemljo, v resnici pa slika spada pod članek NESREČNI ZAČETKI VRTARJENJA, kjer je pojasnen njegov začetek vrtnarjenja in kako se je kasneje lotil zadeve. Tako da tole je res neodgovorno, da takole prilepiš samo sliko in jo čisto narobe interpretiraš. Kar pa si napisal, da je treba vsake toliko časa zorati, pa je skregano z logiko. Ne bom razlagal zakaj, saj je na omenjenem portalu vse lepo razloženo in pa tudi če pogooglate permakultura boste dobili ogromno informacij na to temo. Ne bom se prepiral naprej, saj sem samo hotel opozoriti na nepravilnosti v komunikaciji. Hvala in lp

Ne gre o interpretaciji slike, ce bi prideloval vec let vecje kolicine, bi vedel, da ima zgoraj omenjeni sistem svoje meje. No s kemijo se da zadevo se izboljsat, ce so problemi, ampak jaz se tudi ne mislim kregat. Niti nisem rekel da ni mozno.

PS:
Ni to nobena znanost, meni je v vreci iz OBIjeve bio zemlje tudi rasel 3 leta paradajz brez okopavanja. Bi vrgel zravn se mal sveze in to je to. Problem je nastal z zajedalci naprimer.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

IL_DIAVOLO ::

En sadovnjak in vrt, seveda vse skupaj ograjeno. Nekatere stvari bo seveda treba nabaviti, ampak nic pretiranega. Ne, ni treba orat zemlje :D Pac osnovne stvari, kot so motika, vile, grablje, sajtrga in samohodna kosilnica.

Fajn je, ce imas kako lopo za orodje. Drugega ne rabis za samo delo. Edino veliko volje in casa.

branimirII ::

Ce povem da topla greda ni optimalno zdrava, zakaj izbris? Ste ze jedli paradniznik izpod tople grede. Pa potem probali domac paradiznik od babice, ki zraste naravno vzunaj. Ni primerjave v okusu.

Zgodovina sprememb…

mihec87 ::

branimirII je izjavil:

Ce povem da topla greda ni optimalno zdrava, zakaj izbris? Ste ze jedli paradniznik izpod tople grede. Pa potem probali domac paradiznik od babice, ki zraste naravno vzunaj. Ni primerjave v okusu.


O kaki vzgoji v rastlinjaku govorimo?..Vzgojen doma v postavljenem rastlinjaku na vrtu ni isto kot industrijsko vzgojen v rastlinjaku(brez zemlje itd..).
Babica kamot pusti pol paradižnika zunaj pol pa da v rastlinjak pa ne bo neke bistvene razlike v okusu(razen tega da paradižnik na prostem brez škropljenja skoraj ne uspeva več(odvisno od vremena sicer) saj ga dobi rja ipd.. ko bi moral začet zoret(večina avgusta stojijo samo še stebla, medtem ko v rastlinjaku septembra še obiraš..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Unknown_001 ::

Spet berem komentarje... kdo je vas nahecal, da s sadnim drevjem ni dela ?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Magic1 ::

Ni dela, če ti je vseeno ali kaj dobiš;)
Magic

Unknown_001 ::

Magic1 je izjavil:

Ni dela, če ti je vseeno ali kaj dobiš;)


Potemtakem je v bistvu škoda sploh razmišljat o "domači špajzi" :P

V bistvu se bodo ose fino pasle, pa drevo razraslo, druzga pa ne kj dost.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

nurmaln ::

Unknown_001 je izjavil:

Spet berem komentarje... kdo je vas nahecal, da s sadnim drevjem ni dela ?


Si bom malo sposodil temo....

Sadno drevje je treba špricat proti škodljivcem. Škropiva ne moreš kupiti če nimaš nekega izpita. Za dve jablani na vrtu verjetno ni smiselno delati izpita.
Je še kdo v taki situaciji? Kako rešujete?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

branimirII ::

paradižnik na prostem brez škropljenja skoraj ne uspeva več(odvisno od vremena sicer) saj ga dobi rja ipd..
verjetno imate kaksno novo neodporno sorto paradiznika. Bio paradiznik potem zate ne obstaja? Vse se da dobit. Tudi nesprican paradiznik. Ne pa ta v trgovini plastika brez okusa.

Pika na i ::

Kdaj pa vse to delate, ko ste ves čas na slotechu?

nurmaln ::

V eni roki samohodna kosilnica, v drugi ST na mobitelu.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

branimirII ::

Pa a se dobi signal teh bolj odrocnih krajih in kmetijah?

nurmaln ::

Uporabljamo google loon.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

shotalick ::

nurmaln je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Spet berem komentarje... kdo je vas nahecal, da s sadnim drevjem ni dela ?


Si bom malo sposodil temo....

Sadno drevje je treba špricat proti škodljivcem. Škropiva ne moreš kupiti če nimaš nekega izpita. Za dve jablani na vrtu verjetno ni smiselno delati izpita.
Je še kdo v taki situaciji? Kako rešujete?


Sicer nisem v taki situaciji, vendar rečeš sosedu, ki ima izpit.

mihec87 ::

branimirII je izjavil:

paradižnik na prostem brez škropljenja skoraj ne uspeva več(odvisno od vremena sicer) saj ga dobi rja ipd..
verjetno imate kaksno novo neodporno sorto paradiznika. Bio paradiznik potem zate ne obstaja? Vse se da dobit. Tudi nesprican paradiznik. Ne pa ta v trgovini plastika brez okusa.


Ne rabim škropit saj v rastlinjaku kratke plohice v pripeki nimajo vpliva-in ja paradižnik je primerljiv tistemu na prostem(saj raste iz iste zemlje, razlika je ta da je pač v tunelu pokritem z folijo). Okoli sejejo semena ki jih kupijo ali pa kupijo sadike-zadnja leta kjer ne škropijo gledam avgusta olupljene prekle z parimi zelenimi paradižniki-ljudje imajo škropljenje za normalno...Seveda obstaja bio paradižnik(kolikor verjameš pridelovalcu da ne zamolči, kolikokrat vrtičkar šprica in si brunda kok ma bio sj pa škropi sam 1x ker un v trgovini je 10x)...

branimirII ::

mihec87 je izjavil:

branimirII je izjavil:

paradižnik na prostem brez škropljenja skoraj ne uspeva več(odvisno od vremena sicer) saj ga dobi rja ipd..
verjetno imate kaksno novo neodporno sorto paradiznika. Bio paradiznik potem zate ne obstaja? Vse se da dobit. Tudi nesprican paradiznik. Ne pa ta v trgovini plastika brez okusa.


Ne rabim škropit saj v rastlinjaku kratke plohice v pripeki nimajo vpliva-in ja paradižnik je primerljiv tistemu na prostem(saj raste iz iste zemlje, razlika je ta da je pač v tunelu pokritem z folijo). Okoli sejejo semena ki jih kupijo ali pa kupijo sadike-zadnja leta kjer ne škropijo gledam avgusta olupljene prekle z parimi zelenimi paradižniki-ljudje imajo škropljenje za normalno...Seveda obstaja bio paradižnik(kolikor verjameš pridelovalcu da ne zamolči, kolikokrat vrtičkar šprica in si brunda kok ma bio sj pa škropi sam 1x ker un v trgovini je 10x)...

Si se kdaj soncil cez steklo in dobil vitamin d od sonca? Logika ti pove da to ne more bit enako.

Za bio obstaja stroga kontrola. Vsaj 3 leta nobenih sledi pesticidov v zemlji. Nato pa se kontrola pridelkov vsake toliko casa.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

fikus_ ::

Še vedno pa lahko gojis v rastlinjaku! Imam eko kmetijo in vem, kako to gre.

fikus_ ::

Branimir, ti bom jaz dal dva paradižnika ki sta rastla iz zemlje, enega iz rastlinjaka, drugega izpod neba, pa boš povedal, kateri je pravi!
Največji problem pri paradižniku in tudi ostali zelenjavi ter sadju v trgovini je, da je obrano/pobrano, preden je dobro dozorjeno, ker mora prenesti se transport, zato ni pravega okusa.
Npr. Lušt je blizu eko paradižnika, čeprav raste na "vodi", ker ga pustijo dlje zoreti.

maco-maco ::

Kako kaj kaže?
Pri nas podpovprečno blitva in stročji, nadpovprečno paprike in malancani.
Še ena fotka od danes. Desno bučke na foliji, levo vse zaraščeno. Je pa lepo, da smo letos pridelali kar nekaj mesa. Zajcev, kuncev (se ne spoznam) je kar dosti. Polno je teh gnezd, ki jih zapustijo šele, ko jih skoraj pokosiš ali pohodiš. Na sliki levo nekaj rjavo kosmatega.
Pridelek zelenjave zato nekaj manjši.
:)


Samo res, a se tole sploh splača? :(
Kaj?

borisk ::

maco-maco je izjavil:


Samo res, a se tole sploh splača? :(


če zajca olupiš ja, drgač pa ne. Zelenjava je side dish :)

otago ::

nurmaln je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Spet berem komentarje... kdo je vas nahecal, da s sadnim drevjem ni dela ?


Si bom malo sposodil temo....

Sadno drevje je treba špricat proti škodljivcem. Škropiva ne moreš kupiti če nimaš nekega izpita. Za dve jablani na vrtu verjetno ni smiselno delati izpita.
Je še kdo v taki situaciji? Kako rešujete?


Izpit stane, kaj vem 50eur. Naucis se tudi veliko, od skladiscenja, zakonodaje, prve pomoci, doziranje, prepoznava znakov najbolj pogostih insektov. Velja 5 let, nato se obnavlja s prisotnostjo na tecaju vsake 3/5let. Imas cenik na netu.

Rabis baker in nekaj osnovnih insekticidov (5 skropiv max). V vaskih trgovinah se dobi male doze tudi brez izpita, oz morda ima kak sorodnik izpit in kupi zate. Ce imas sosed vecji sadovnjak, ti bo tisti dve drevesi tudi posprical, ce ste v dobrih odnosih. Rumene in bele plosce se dobijo v obi/baumaxu. Repelente lahko sam izdelas iz sode, cimeta itd...

Botanicni vrtovi in KGZ prirejajo razne delavnice prikaza rezi drevja, grmovnic itd... Obcasno celo brezplacno. Vsi nasveti glede skropljenja, izberes lokalno kgz
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navpične kmetije (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15318350 (7621) next3steps
»

Domača zelenjava

Oddelek: Loža
407330 (5609) energetik
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33764410 (57724) Invictus

Več podobnih tem