» »

Matematika na FERIJU

Matematika na FERIJU

nomis02 ::

Pozdravljeni,
no da kar na začetku razložim situacijo, nemorem si jo pustiti za drugi letnik, ker mi je spodneslo na vajah pri drugem predmetu in že tam nemorem na izpit.
Skratka, matematika za prvi letnik ITK VS, izpit sem do zdaj že 2x pisal in vsakič dosti slabo. No sedaj imam naslednji in obenem zadnji rok 31. avgusta. Zanima me kako se pripraviti na tak izpit, če ima kdo kak nasvet/ kako ga je on opravil.
Po čem ste se učili in koliko časa ste namenili zadevi. Bil bi zelo hvaležen vsakršne informacije in nasveta, ker mi matematika res ne gre od rok ampak se jo moram naučiti.
Hvala

mlamat ::

Khan academy, astra.si, wolfram.com, reši vse vaje, reši primere izpitov. Ne moreš zgrešiti.

AndrejS ::

Matematike se ne moreš naučiti - matematiko moreš razumeti ! Vaje , vaje in vaje.

A110 ::

Preberi teorijo in potem izhajaj iz tega. Matematika na feriju ni noben bavbav, samo malo nadgradnja srednje šole. Internet je tvoj najboljsi prijatelj. tole bi verjetno moralo biti dovolj za začetek.

Na astri sem ze kar nekaj delal a je tezava da je bolj kot ne vse na nivoju srednje sole, drugacen nivo abstrakcije.. @mlamat

khan academy. ampak za zacetek si preberi in predelaj VSO teorijo da jo boš res dobro razumel

Mogoce malo butasto vprasanje, a vseeno, katera snov je vbistvu Analiza 1(odvodi, integrali, in vsa gimnazijska matematika), če bi jo delal na khan academy? calculus?

o boze. ja klikni na calculus in poglej kaj ti video predvaja. drugace pa ja calculus

mlamat ::

V oni knjigi Mizori-Oblak naredi vsaj prve tri primere pri vsakem poglavju.

pviran3 ::

Raje se drži snovi predelane na vajah in predavanjih, izpitne naloge so navadno podobne nalogam iz vaj...

sivkrokar ::

Matematiko se naredi tako kot je dejal že pviran3: od nekoga si sposodi zapiske predavanj, da boš točno vedel katera snov pride v poštev. Nato si istočasno sposodi še zapiske vaj - izpit bo 90% vseboval podobne naloge oziroma tiste "tipske" naloge, ki ste jih delali na vajah.

Kdaj veš, da si pripravljen na izpit? Pogledaš nalogo npr. iz kakega prejšnjega izpita in takoj veš kako postopati. Kako prideš do te točke? Rešiš npr 10 primerov nalog na neko tematiko.

Kdaj uporabiti spletne strani Khan academy, astra.si, wolfram.com itd? Ko potrebuješ dodatno razlago za specifičen problem. Na primer: računamo matrike in me zanima kako točno se jih sešteva (razlaga postopka na primeru).

Da bi pa imel samo naslove poglavij brez vsega drugega ter bi nato štartal z uporabo zgoraj omenjenih spletnih strani, je pa več ali manj recept za katastrofo (ali pa tudi ne, odvisno od posameznika, je pa vsekakor težje).

sivkrokar je izjavil:

Da bi pa imel samo naslove poglavij brez vsega drugega ter bi nato štartal z uporabo zgoraj omenjenih spletnih strani, je pa več ali manj recept za katastrofo (ali pa tudi ne, odvisno od posameznika, je pa vsekakor težje).

Meni je pa ta nacin najbolj odgovarja. nimas resenih vaj ampak samo recimo neresene naloge iz vaj in kaksno skripto z teorijo in potem sam predelujes in resujes naloge. se definitivno najvec naucis tako. je pa res da vcasih pri kaksnem primeru zgubis zivce ko neves osnovnega postopka pa tudi zelo dobro moras znati povezovati prebrano teorijo in naloge

3p ::

AndrejS je izjavil:

Matematike se ne moreš naučiti - matematiko moreš razumeti ! Vaje , vaje in vaje.

Floskula. No, genijem bo mogoče razumevanje dovolj.

Za vse ostale pa, je za reševanje takih tipskih nalog, potrebno dovolj vaje. Pač, enostaven primer. Na Analizi 1 (ali kako se zdaj temu reče), se bo vedno kak integral znašel na pisnem izpitu. Tu imaš pač 199 raznih prijemov, kako se lotiti zadeve. Za vsak prijem rešiš kakih 5 primerov. Ja, 1000 nalog. Kar pomeni, da boš 14 dni drilal integrale (in en mesec ostalo snov, recimo). Potem bo pa izpit šala mala.

kaksnih 200 prijemov? per partes, nova spremenljivka po obcutku, substitucija s tangensom, nastavek a racionalne funkcije in mogoce se parcialno odvajanje po parametru ce imas integral s parametrom. recimo 5 razlicnih nacinov. ravno v tem je car integriranja da ni ravno tako trivialen kot odvajanje, ki se ga da nauciti na pamet in moras dejansko malo uporabljati glavo.

joze67 ::

3p je izjavil:

AndrejS je izjavil:

Floskula. No, genijem bo mogoče razumevanje dovolj.
Se strinjam. Prepričan sem, da na FERI matematika ni bistveno bolj zapletena od srednješolske (preden se usuje, vrsto let sem bil asistent na FRI in FMF) in to se da prav lepo naučiti.
Velja pa (za večino), kar je menda rekel Ptolemej: v matematiko ni kraljevske poti. Treba je vadit in vadit in vadit. Sem slišal mnoge, ki so jamrali (v srednji šoli), da se vaje ponavljajo in da oni že razumejo - recept za neuspeh (in kriv je seveda učitelj, ki ni znal predstaviti snovi tem razumevajočim dijakom primerno). Ko imaš pred seboj nalogo in 1/2 ure časa (4 naloge/kolokvij ali izpit), ne boš začel z razumevanjem, ampak z vzorci, ki so se ti utrdili pri (dolgočasnem in mukotrpnem) ponavljanju vedno znova podobnih nalog. Z razumevanjem, če si ga pridobil, pa premostiš nepričakovane vrzeli, ki se pokažejo ob konkretni nalogi.

spicymilk ::

Nikoli nisem bil preveč navdušen nad matematiko pa sem naredil vse 3 matematične predmete na FERI (RIT-VS) brez kakega večjega problema.
Če redno hodiš na vaje kjer je podana vsa razlaga + ogromno nalog (vsaj pri prof. Božović), in rešiš podobne vaje pa ni hudič da ne narediš predmeta.
Večina nas je imela probleme pri teoretičnem delu predmeta, vendar se potem da zmenit z profesorji če si dobro pisal vaje, da malo "spustijo" kriterij.

Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
514263 (1656) robcek23
»

Študij na FE

Oddelek: Šola
121241 (634) ticox
»