» »

Matematika na FERIJU

Matematika na FERIJU

nomis02 ::

Pozdravljeni,
no da kar na začetku razložim situacijo, nemorem si jo pustiti za drugi letnik, ker mi je spodneslo na vajah pri drugem predmetu in že tam nemorem na izpit.
Skratka, matematika za prvi letnik ITK VS, izpit sem do zdaj že 2x pisal in vsakič dosti slabo. No sedaj imam naslednji in obenem zadnji rok 31. avgusta. Zanima me kako se pripraviti na tak izpit, če ima kdo kak nasvet/ kako ga je on opravil.
Po čem ste se učili in koliko časa ste namenili zadevi. Bil bi zelo hvaležen vsakršne informacije in nasveta, ker mi matematika res ne gre od rok ampak se jo moram naučiti.
Hvala

mlamat ::

Khan academy, astra.si, wolfram.com, reši vse vaje, reši primere izpitov. Ne moreš zgrešiti.

AndrejS ::

Matematike se ne moreš naučiti - matematiko moreš razumeti ! Vaje , vaje in vaje.

A110 ::

Preberi teorijo in potem izhajaj iz tega. Matematika na feriju ni noben bavbav, samo malo nadgradnja srednje šole. Internet je tvoj najboljsi prijatelj. tole bi verjetno moralo biti dovolj za začetek.

nomis02 ::

Na astri sem ze kar nekaj delal a je tezava da je bolj kot ne vse na nivoju srednje sole, drugacen nivo abstrakcije.. @mlamat

A110 ::

khan academy. ampak za zacetek si preberi in predelaj VSO teorijo da jo boš res dobro razumel

nomis02 ::

Mogoce malo butasto vprasanje, a vseeno, katera snov je vbistvu Analiza 1(odvodi, integrali, in vsa gimnazijska matematika), če bi jo delal na khan academy? calculus?

A110 ::

o boze. ja klikni na calculus in poglej kaj ti video predvaja. drugace pa ja calculus

mlamat ::

V oni knjigi Mizori-Oblak naredi vsaj prve tri primere pri vsakem poglavju.

pviran3 ::

Raje se drži snovi predelane na vajah in predavanjih, izpitne naloge so navadno podobne nalogam iz vaj...

sivkrokar ::

Matematiko se naredi tako kot je dejal že pviran3: od nekoga si sposodi zapiske predavanj, da boš točno vedel katera snov pride v poštev. Nato si istočasno sposodi še zapiske vaj - izpit bo 90% vseboval podobne naloge oziroma tiste "tipske" naloge, ki ste jih delali na vajah.

Kdaj veš, da si pripravljen na izpit? Pogledaš nalogo npr. iz kakega prejšnjega izpita in takoj veš kako postopati. Kako prideš do te točke? Rešiš npr 10 primerov nalog na neko tematiko.

Kdaj uporabiti spletne strani Khan academy, astra.si, wolfram.com itd? Ko potrebuješ dodatno razlago za specifičen problem. Na primer: računamo matrike in me zanima kako točno se jih sešteva (razlaga postopka na primeru).

Da bi pa imel samo naslove poglavij brez vsega drugega ter bi nato štartal z uporabo zgoraj omenjenih spletnih strani, je pa več ali manj recept za katastrofo (ali pa tudi ne, odvisno od posameznika, je pa vsekakor težje).

A110 ::

sivkrokar je izjavil:

Da bi pa imel samo naslove poglavij brez vsega drugega ter bi nato štartal z uporabo zgoraj omenjenih spletnih strani, je pa več ali manj recept za katastrofo (ali pa tudi ne, odvisno od posameznika, je pa vsekakor težje).


Meni je pa ta nacin najbolj odgovarja. nimas resenih vaj ampak samo recimo neresene naloge iz vaj in kaksno skripto z teorijo in potem sam predelujes in resujes naloge. se definitivno najvec naucis tako. je pa res da vcasih pri kaksnem primeru zgubis zivce ko neves osnovnega postopka pa tudi zelo dobro moras znati povezovati prebrano teorijo in naloge

3p ::

AndrejS je izjavil:

Matematike se ne moreš naučiti - matematiko moreš razumeti ! Vaje , vaje in vaje.


Floskula. No, genijem bo mogoče razumevanje dovolj.

Za vse ostale pa, je za reševanje takih tipskih nalog, potrebno dovolj vaje. Pač, enostaven primer. Na Analizi 1 (ali kako se zdaj temu reče), se bo vedno kak integral znašel na pisnem izpitu. Tu imaš pač 199 raznih prijemov, kako se lotiti zadeve. Za vsak prijem rešiš kakih 5 primerov. Ja, 1000 nalog. Kar pomeni, da boš 14 dni drilal integrale (in en mesec ostalo snov, recimo). Potem bo pa izpit šala mala.

A110 ::

kaksnih 200 prijemov? per partes, nova spremenljivka po obcutku, substitucija s tangensom, nastavek a racionalne funkcije in mogoce se parcialno odvajanje po parametru ce imas integral s parametrom. recimo 5 razlicnih nacinov. ravno v tem je car integriranja da ni ravno tako trivialen kot odvajanje, ki se ga da nauciti na pamet in moras dejansko malo uporabljati glavo.

joze67 ::

3p je izjavil:

AndrejS je izjavil:

Matematike se ne moreš naučiti - matematiko moreš razumeti ! Vaje , vaje in vaje.


Floskula. No, genijem bo mogoče razumevanje dovolj.
Se strinjam. Prepričan sem, da na FERI matematika ni bistveno bolj zapletena od srednješolske (preden se usuje, vrsto let sem bil asistent na FRI in FMF) in to se da prav lepo naučiti.
Velja pa (za večino), kar je menda rekel Ptolemej: v matematiko ni kraljevske poti. Treba je vadit in vadit in vadit. Sem slišal mnoge, ki so jamrali (v srednji šoli), da se vaje ponavljajo in da oni že razumejo - recept za neuspeh (in kriv je seveda učitelj, ki ni znal predstaviti snovi tem razumevajočim dijakom primerno). Ko imaš pred seboj nalogo in 1/2 ure časa (4 naloge/kolokvij ali izpit), ne boš začel z razumevanjem, ampak z vzorci, ki so se ti utrdili pri (dolgočasnem in mukotrpnem) ponavljanju vedno znova podobnih nalog. Z razumevanjem, če si ga pridobil, pa premostiš nepričakovane vrzeli, ki se pokažejo ob konkretni nalogi.

spicymilk ::

Nikoli nisem bil preveč navdušen nad matematiko pa sem naredil vse 3 matematične predmete na FERI (RIT-VS) brez kakega večjega problema.
Če redno hodiš na vaje kjer je podana vsa razlaga + ogromno nalog (vsaj pri prof. Božović), in rešiš podobne vaje pa ni hudič da ne narediš predmeta.
Večina nas je imela probleme pri teoretičnem delu predmeta, vendar se potem da zmenit z profesorji če si dobro pisal vaje, da malo "spustijo" kriterij.

grandioso74 ::

Da tu nadaljujem, sin je na faksu in dvomi rahlo o pravilnih resitvah tistih, ki izpite in resitve pripravljajo za kolokv. in izpite iz matematike, samo, da ne bo pomote in bodo sli komentarji v nepravo smer, ga ne branim, a vseeno me zanima, kaksni so postopki ponovnega, recimo temu, pregleda, so kaksni strokovnjaki, ki ne delajo na doticnih faksih, fri, mm, feri in bi njihov pregled nalog prav tako bil veljaven?Lahko zaradi mene tudi kaksni mednarodni.
Človek je sam svoj največji sovražnik.

Raptor F16 ::

Sin ima možnost vpogleda, kjer lahko vidi svoj izdelek. Kakor vem si ga lahko tudi slika za kopijo.

Plus, če pride do 4. ponavljanja se izvede komisijski izpit kjer so na ustnem zagovoru 3 člani komisije, ki preverijo ali je problem v ocenjevanju ali kandidatu.

Zgodovina sprememb…

grandioso74 ::

To mi je jasno, a mu tudi tega vec ne pustijo, to pisem zato, ker ne samo, da dvomi ampak so se v resnici pojavljale naloge z napacnimi resitvami, zato sprasujem, ce je kdo za to, recimo habilitiran, razen seveda raznih komisij na faksih.

Ce napisem, ki sploh ni imel.

Na faksu se delajo gluhi.
Človek je sam svoj največji sovražnik.

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

grandioso74 je izjavil:

To mi je jasno, a mu tudi tega vec ne pustijo, to pisem zato, ker ne samo, da dvomi ampak so se v resnici pojavljale naloge z napacnimi resitvami, zato sprasujem, ce je kdo za to, recimo habilitiran, razen seveda raznih komisij na faksih.

Ce napisem, ki sploh ni imel.

Na faksu se delajo gluhi.


Če mu ne pustijo na vpogled, naj se obrne na dekana. Če dekan nima posluha pa na rektorja univerze.

To zveni kot kršitev statuta univerze.

Zgodovina sprememb…

grandioso74 ::

Nic ni pomagalo, en brani drugega.Poleg tega pa mutijo z raznimi pravilniki.

Celo tako dalec so sli, da so pravilnike skrili.
Človek je sam svoj največji sovražnik.

Zgodovina sprememb…

Raptor F16 ::

grandioso74 je izjavil:

Nic ni pomagalo, en brani drugega.Poleg tega pa mutijo z raznimi pravilniki.


Kdo koga?

Če se znotraj univerze ne znajo zmeniti lahko potem samo še tožiš ali daš v medije.

DamijanD ::

A kakšnega sošolca, ki je bil tudi na tem izpitu pa nima, da bi z njim preveril rešitve? Verjetno je kdo tudi naredil izpit...

grandioso74 ::

P.s. Lahko tudi, a celotna zadeva je bolj kompleksna kot se na prvi izgled zdi.......
Človek je sam svoj največji sovražnik.

bluefish ::

grandioso74 je izjavil:

Celo tako dalec so sli, da so pravilnike skrili.
Veljavni pravilniki so javno objavljeni. V njih pa je jasno zapisano, kak je pritožbeni postopek,...

GregiB ::

Pred stotimi leti, ko je nekdo hodil na FERI (takrat tehnična fakulteta, smer računalništvo) je prfoks dajal naloge večinoma iz knjige Dr. Demidoviča "Zadaci i riješeni primjeri iz više matematike sa primjenom na tehničke nauke". Zajeban k 100 mater... Mislim, da je na scribd-ju za DL
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

AndrejS ::

Mislim da je sin dovolj star da sam reši zadeve - in ne potrebuje persona not grata očeta !

videc ::

Kdo je predavatelj na FERI-ju za ta predmet? Kutnjak? Lešnjak?

Raptor F16 ::

AndrejS je izjavil:

Mislim da je sin dovolj star da sam reši zadeve - in ne potrebuje persona not grata očeta !


Obstaja verjetnost, da je sin nekaj skuhal in sedaj za nos vleče fotra, ki se seveda ne spozna na delovanje univerze >:D

GregiB ::

videc je izjavil:

Kutnjak? Lešnjak?
Niso te ljudje že v penziji???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

KraitPay ::

Sam bi težavo reševal drugače. OPja bi namreč vprašal kakšna je bila prisotnost na predavanjih in kako so šle naloge.

Sem bivši študent FERIja in smo tudi imeli probleme z FIZ in MAT. (7let nazaj)

Invictus ::

Matematika na FERI težka? Prvič slišim :D.

Bo pač treba malo manj žurat in narediti malo več vaj ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

freesty ::

Analiza 1 je cisto mala nadgradnja srednjesolske matematike. Oziroma si upam trdit, da ce znas srednjesolsko matematiko bos zagotovo spravil za 6 skupaj.

Upam, da te ne caka se analiza 2, tam bos tak kri scal haha :D

Jaz sem tudi hodil na feri. Za obcutek povem, da sem kar len kar se tice ucenja, sprotnega dela sploh ni bilo. Lahko recem, da je analiza 2 med top 3 najtezjimi predmeti na moji smeri. Enostavno zato, ker moras vlozit dosti casa. Drugace pa se mi zdi, da so profesorji zelo korektni in dostikrat ti grejo na roko. Ne morem kaj rect preko nobenega od njih.

Moj nasvet je, da se spravi ucit! Ce ti ze naloge delajo probleme cakaj na teorijo ;)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Raptor F16 ::

freesty je izjavil:

Analiza 1 je cisto mala nadgradnja srednjesolske matematike. Oziroma si upam trdit, da ce znas srednjesolsko matematiko bos zagotovo spravil za 6 skupaj.

Upam, da te ne caka se analiza 2, tam bos tak kri scal haha :D

Jaz sem tudi hodil na feri. Za obcutek povem, da sem kar len kar se tice ucenja, sprotnega dela sploh ni bilo. Lahko recem, da je analiza 2 med top 3 najtezjimi predmeti na moji smeri. Enostavno zato, ker moras vlozit dosti casa. Drugace pa se mi zdi, da so profesorji zelo korektni in dostikrat ti grejo na roko. Ne morem kaj rect preko nobenega od njih.

Moj nasvet je, da se spravi ucit! Ce ti ze naloge delajo probleme cakaj na teorijo ;)


Oh lepo te prosim. Analiza 2 je šala mala. Kot da se je problem tiste matrike, Taylorejevo vrsto, postopke za diferencialne enačbe in per partes za integriranje naučit.

Kaj bo potem šele pri analizi 3, ko na vrsto pride vektorska analiza in parcialno integriranje, odvajanje, ...

aerie ::

spegli ::

Pri matematiki ne moreš kar uletet na zahteven strokovni faks brez dobrega razumevanja. Rešitev so vaje in vaje, dokler ne obvladaš preteklo snov. Potem pa naprej.

MasterTade ::

Heh, pa ravno v Lj. ga največ žingajo, sploh zdajle maja
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Sam sem predelal tri knjige, ki so obravnavale visokosolsko matematiko, nato se primere z vaj in predavanj in dobil 9. Knjige so za razumevanje teorije in mal prakse. Prakticni primeri z vaj te pripravijo na tip nalog, ki bo na izpitu.

dope1337 ::

@grandioso74.

Zaupaj svojemu sinu, da sam resi nastalo problematiko. S tvojim vpletanjem v njegovo akademsko kariero delas vec skode kot koristi - ceprav je v igri potencialni "foul play".

Iz tvojih postov je razbrati, da je precej brihten pubic mlad, zato mu pusti da vnovci svoje znanje tudi pri resevanju zivljenskih problemov.

Pa veliko uspeha tvojemu tamalemu.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

spegli ::

tikitoki je izjavil:

Sam sem predelal tri knjige, ki so obravnavale visokosolsko matematiko, nato se primere z vaj in predavanj in dobil 9. Knjige so za razumevanje teorije in mal prakse. Prakticni primeri z vaj te pripravijo na tip nalog, ki bo na izpitu.


Na kateri fakulteti ? Katero boš v sramoto spravil, ali sebe ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: spegli ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6410015 (2889) mirator
»

Matematika 1. letnik faksa

Oddelek: Šola
243437 (2718) imagodei
»

FERI programiranje

Oddelek: Šola
246950 (6477) amacar
»

FERI Računalništvo

Oddelek: Šola
183517 (3146) Anivia
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146592 (34112) awy

Več podobnih tem