» »

Matematika 1. letnik faksa

Matematika 1. letnik faksa

Tiha voda ::

Mi lahko priporočite kakšen vir/skripto, kjer bi bila enostavno in pregledno razložena snov za 1. letnik fakultete? Zajeto naj bi bilo: realne funkcije neodvisne spremenljivke, premica, potenčne funkcije, odvod, diferencial, ekstremi, diferencialni račun, funkcije dveh spremenljivk, kompozitum,integralski račun, nedoločeni integral, določeni integral, matrike, determinante, sistemi linearnih enačb, algebra dogodkov, verjetnost, pogojna verjetnost, slučajne spremenljivke, momenti, zvezne slučajne spremenljivke. Hvala.

Jarno ::

Seveda, kopiranje zapiskov predavanj od sošolcev, tudi vaj. Nekateri predavatelji objavljajo svoje skripte tudi na spletu.
Priporočam obisk obojega, se tudi malce socializiraš. :)
Najbolje je imeti skripto od tistega predavatelja, pri katerem boš opravljal tudi izpit. Je načeloma čisto dovolj, tudi za visoke ocene.
#65W!

Shields ::

te stvari ponavadi povejo na prvi uri

Tiha voda ::

Povedo že tudi prej, ampak problem je v tem, da se mi zdi predavateljeva knjiga dolgovezna in komplicirana, matematika je pa tako splošen predmet, da jo na vseh fakultetah približno enako predavajo. Literature je ogromno, ne podaja pa vsaka snovi enako dobro, zato me zanimajo priporočila.

nergac ::

Zahtevnost matematike je na fakultetah zelo različna.
Lahko bi napisal, na kateri faks hodiš, to bi bil pomemben podatek.
Zahtevna je na FMF, pedagoški matematiki, na kaki geodeziji, računalništvu.
Res pa je lahko enake stopnje zahtevnosti na drugih faksih, vendar zna biti program različen - recimo ekonomija in tekstilna tehnologija znata biti podobno zahtevni, vendar z različnim programom.

Če ne boš hodil na predavanja in vaje, si prekopiraj zapiske z matične fakultete - to je še vedno najlažja pot.

Splošna "kuharska knjiga za matematiko" zna biti kar obsežna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

Tiha voda ::

Niti enega konkretnega imena ne morete povedati? Kaj pa "Matematika" od Polone Oblak, kako je tole prebavljivo? http://matematika.fri.uni-lj.si/mat/mat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tiha voda ()

nergac ::

Dokler ne boš napisal na kateri faks hodiš, konkretnih odgovorov niti ne boš dobil, pa ne zato ker smo zlobni, ampak ker jih pač ni mogoče zadovoljivo podati.

A se bojiš, da je na ST kak tvoj profesor ali asistent? Ki bo odkril tvojo identiteto?

jype ::

Tiha voda je izjavil:

Niti enega konkretnega imena ne morete povedati?
Lahko, ampak knjigo nekateri sovražijo.

Ivan Vidav, Višja matematika 1 in 2.

Baje je nepregledna, ampak jaz sem se že v gimnaziji iz nje naučil praktično vsega, kar sem potreboval.

Tiha voda ::

Končno en konkreten odgovor. Grem prečekirat.

nergac ::

Vidav 1+2 bo za OP-a verjetno preobsežna in prezahtevna, zdi se mi, da bi se preveč naučil celo za računalniški faks.
Knjigi sta bili aktualni 30-40 let nazaj - programi na faksih so se vsaj malo spremenili.

Z Mizori-Oblak tudi pride skozi, če pa mu kaj ne bo jasno, naj pogleda še v Vidava, vendar mislim da ne bo potrebno.

Če pa OP slučajno študira matematiko na FMF, s takim pristopom ne bo šlo.

Marko47 ::

Od literature v slovenščini na tem nivoju ti priporočam knjige:

G. Tomšič, B. Orel, N. Mramor Kosta: Matematika I, Založba FE in FRI, Ljubljana, 2004 (povezava)

G. Tomšič, B. Orel, N. Mramor Kosta: Matematika II, Založba FE in FRI, Ljubljana, 2004 (povezava)

G. Tomšič, B. Orel, N. Mramor Kosta: Matematika III, Založba FE in FRI, Ljubljana, 2004 (povezava)

Obstajajo tudi vadnice iz te iste zbirke, ki pokrivajo to snov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marko47 ()

robertml ::

Verjetno bi ti prav prišle knjige Boris Apsen: Repetitorij više matematike I, II, III, IV,
s pripadajočimi zbirkami rešenih nalog. Je pa vse v hrvaškem jeziku.

imagodei ::

Tiha voda je izjavil:

Mi lahko priporočite kakšen vir/skripto, kjer bi bila enostavno in pregledno razložena snov za 1. letnik fakultete? Zajeto naj bi bilo: realne funkcije neodvisne spremenljivke, premica, potenčne funkcije, odvod, diferencial, ekstremi, diferencialni račun, funkcije dveh spremenljivk, kompozitum,integralski račun, nedoločeni integral, določeni integral, matrike, determinante, sistemi linearnih enačb, algebra dogodkov, verjetnost, pogojna verjetnost, slučajne spremenljivke, momenti, zvezne slučajne spremenljivke. Hvala.

Boris Apsen, Repetitorij više matematike (I., II., III., IV.)

Hudo prezrta knjiga. Dobiš v vsaki bolje založeni knjižnici. Vrhunska reč.

Keč je, da je knjiga napisana v hrvaškem (ali v bivšem srbohrvaškem jeziku). Mladina ga ne zna več govorit. Anyway, matematika je tam notri razložena tako, da Analizo 1 z malo prizadevnosti zlahka naredi vsakdo.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Tiha voda je izjavil:

Povedo že tudi prej, ampak problem je v tem, da se mi zdi predavateljeva knjiga dolgovezna in komplicirana, matematika je pa tako splošen predmet, da jo na vseh fakultetah približno enako predavajo. Literature je ogromno, ne podaja pa vsaka snovi enako dobro, zato me zanimajo priporočila.

Jaz sem na faksu pri analizi samo debelo gledal. Profesor je bolj filozofiral kot razlagal matematiko. Njegove ure so bile (vsaj zame) totalna zguba časa. Poskusil sem z branjem njegove priporočene literature. Pa s skriptami iz drugih smeri, drugih faksov. Načeloma avtorji tam tekmujejo, da bi bili slišati bolj učeni, matematični in bolj oh-in-sploh - čim več se uporablja razne izreke z matematično notacijo, odveč se jim zdi obravnavano snov, izrek, dokaz ali lastnost obrazložit v odstavku v normalni slovenščini... Za bruhat - kot da ideja ne bi bila poučevanje študentov, ampak drkanje v glavo, češ - prebij se čez to literaturo, če želiš narediti letnik. Skratka, namesto da bi literatura razlagala snov, se mora študent ubadati še s tem, kaj vraga avtor sploh želi povedat.

OK, dopuščam možnost, da se je v 20 letih že kaj spremenilo...

Potem mi je prijatelj, ki je študiral fiziko, priporočil Borisa Apsna. Če je ta knjiga lahko mene naučila višje matematike, lahko vsakega. Apsnu ni odveč razlagat v normalnem, človeškem jeziku (OK, res je v tem primeru hrvaščina, ampak za mojo generacijo je bila dovolj razumljiva, da sem jo lažje bral kot kriptične matematične izreke). Zelo pozitivno se mi je zdelo, da tudi v kasnejših poglavjih spomni na nekaj, kar je obravnaval 20 strani prej in to ponovno zapiše tam (ne pa zgolj navesti strani, v stilu glej stran xy).

Zna bit, da vsebina ne pokriva vsega, kar se uči na bolj "matematično intenzivnih" smereh, ampak za to, da študent dobi zagon in se vsaj osnovno opremi z znanjem višje matematike, ta knjiga več kot zadostuje. Ko pa se človek zna enkrat prebiti skozi bolj osnovne koncepte, lažje razume tudi težje in je nemara bolj sposoben prebaviti shorthand matematično notacijo iz slovenskih višješolskih matematičnih učbenikov.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

robertml je izjavil:

Verjetno bi ti prav prišle knjige Boris Apsen: Repetitorij više matematike I, II, III, IV,
s pripadajočimi zbirkami rešenih nalog. Je pa vse v hrvaškem jeziku.

Ah, vidiš, ko ne preberem teme najprej do konca. Si me že prehitel.

Je pa odvisno tudi, kako poglobljene zadeve išče OP. Spet, Khan Academy gre precej podrobno v nekatera področja, ki jih izpostavlja OP, vprašanje pa, če dovolj podrobno (odvisno od smeri študija).

Veliko krivico bi naredili, če ne bi omenili še slovenske spletne strani Astra.si, avtorja Andreja Škrabe, ki se prav tako dotakne začetnih poglavij matematične analize (je pa vsebina povečini bolj primerna za srednješolske programe - čeprav zagotovo tudi kak študent lahko s pridom ponovi snov, ki bi jo že moral poznati).
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

lebdim ::

Na Youtubu Professor Leonard lepo razloži, kako se učiti matematiko. Moraš se pa zavedati, da ti bo vsak dal drugačen nasvet, kako se učiti. Sam odkrij svoj način, svetujem pa veliko vaj in predvsem razmisleka, kaj moraš pri vsaki nalogi storiti.

otago ::

Demidovic, Zadaci i rešeni primeri iz matematičke analize za fakultete je fajn za vaje.

tony1 ::

imagodei je izjavil:

Tiha voda je izjavil:

Mi lahko priporočite kakšen vir/skripto, kjer bi bila enostavno in pregledno razložena snov za 1. letnik fakultete? Zajeto naj bi bilo: realne funkcije neodvisne spremenljivke, premica, potenčne funkcije, odvod, diferencial, ekstremi, diferencialni račun, funkcije dveh spremenljivk, kompozitum,integralski račun, nedoločeni integral, določeni integral, matrike, determinante, sistemi linearnih enačb, algebra dogodkov, verjetnost, pogojna verjetnost, slučajne spremenljivke, momenti, zvezne slučajne spremenljivke. Hvala.

Boris Apsen, Repetitorij više matematike (I., II., III., IV.)

Hudo prezrta knjiga. Dobiš v vsaki bolje založeni knjižnici. Vrhunska reč.

Keč je, da je knjiga napisana v hrvaškem (ali v bivšem srbohrvaškem jeziku). Mladina ga ne zna več govorit. Anyway, matematika je tam notri razložena tako, da Analizo 1 z malo prizadevnosti zlahka naredi vsakdo.


Tale Apsen je očitno takšna legenda, da ti že Gugl najde sken prvih dveh knjig... Še mene je zintrigiral :-)

A110 ::

edina stvar ki ti res razlozi vse v slovenščini je tole

lebdim ::

Ej, še zmeraj se pogovarjamo o matematiki. V resnici je matematika razdeljena na številne poddiscipline, pri čemer je vsaka zgodba zase. Mogoče ti priporočam kar uporabo Khan Academy-ja, pri čemer se zavedaj, da naša fakultetna matematika spada pod več njihovih "podmatematik".

imagodei ::

tony1 je izjavil:

Tale Apsen je očitno takšna legenda, da ti že Gugl najde sken prvih dveh knjig... Še mene je zintrigiral :-)

Mnja, kolikor vem, so tisti skeni nepopolni. Če pa najdeš popolne, se pa priporočam. Jaz že par let od časa do časa pogledam, kje bi lahko kupil ponatis, ampak žal - vse razprodano. Iskal sem ga v treh antikvariatih, v dveh niso imeli pojma o tem človeku, v enem pa so povedali, da ga od časa do časa imajo, vendar tudi takoj gre.

Vsakomur svoje, ampak - meni je ta človek oziroma njegove knjige prvič v življenju dal veselje do učenja matematike. Knjig nisem imel v roki že skoraj 20 let, a mi je ostal v spominu ta občutek, da končno berem učbenik matematike, ki se res trudi, da bi me nekaj naučil, ne pa da "zviška meče matematično snov neuki drhali", češ, itak vas je 9 od 10 nevrednih mojega časa.
- Hoc est qui sumus -

Tiha voda ::

Hvala za vse predloge, mi bodo prišli zelo prav, ker predavanja so meh, na vajah je kaotično, pa tudi to, da nimam dobro utrjenih temeljev, mi ni v pomoč. Očitno bo treba vložiti veliko truda in samoinciative, da tole izdelam.

tony1 ::

imagodei je izjavil:

tony1 je izjavil:

Tale Apsen je očitno takšna legenda, da ti že Gugl najde sken prvih dveh knjig... Še mene je zintrigiral :-)

Mnja, kolikor vem, so tisti skeni nepopolni. Če pa najdeš popolne, se pa priporočam. Jaz že par let od časa do časa pogledam, kje bi lahko kupil ponatis, ampak žal - vse razprodano. Iskal sem ga v treh antikvariatih, v dveh niso imeli pojma o tem človeku, v enem pa so povedali, da ga od časa do časa imajo, vendar tudi takoj gre.

Vsakomur svoje, ampak - meni je ta človek oziroma njegove knjige prvič v življenju dal veselje do učenja matematike. Knjig nisem imel v roki že skoraj 20 let, a mi je ostal v spominu ta občutek, da končno berem učbenik matematike, ki se res trudi, da bi me nekaj naučil, ne pa da "zviška meče matematično snov neuki drhali", češ, itak vas je 9 od 10 nevrednih mojega časa.


Drži, morda bi pomagalo, če se prijaviš v Scribd (?), ne vem.

Zanimivo je tudi, da je človek napisal še več knjig, tudi zbirko rešenih nalog višje matematike...

lebdim ::

@Tiha voda, pri matematiki moraš ti stvari dejansko razumet. Predvsem moraš pa vedno PREMISLITI, kako boš neko nalogo rešil in kako se je boš lotil. Naloge vedno preberi od začetka do konca in ne bodi prehiter.

imagodei ::

tony1 je izjavil:

Zanimivo je tudi, da je človek napisal še več knjig, tudi zbirko rešenih nalog višje matematike...

Ja, jasno - saj je že robertml o tem pisal. Repetitorij više matematike in Rješeni zadaci više matematike 1. - 4., pa tudi Repetitorij elementarne matematike, verjetno s pripadajočimi vajami. S tem pokrije celotno srednješolsko snov in velik del (če že ne ves) visoke matematike za naravoslovne smeri. Za bolj matematično intenzivne smeri, kot so študijske smeri na FMF, elektrotehnični faks, etc., zna precej zmanjkati; za nekatere ostale smeri pa je Apsen IMO edini set knjig, ki jih potrebuješ.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobra knjiga za analizo

Oddelek: Šola
133462 (1415) Vanadium
»

matematika za srednje šole

Oddelek: Šola
162294 (2025) drvo
»

Fizika -

Oddelek: Šola
111477 (1295) jype
»

FMF-razlika med čisto in praktično mat. (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7215745 (12713) žana
»

Vprasanje?

Oddelek: Šola
71981 (1654) gruntfürmich

Več podobnih tem