» »

Matematika

Matematika

1
2
»

A120 ::

tukaj imas bol osnovno razlozeno z veliko primeri algebro, tukaj pa se analizo na sicer malo visjem nivoju ampak je zajeto res vse kar ti rabis. in se enkrat, uči se z razumevanjem! najprej teorija, potem sele vaje

ce pa ti je se to prevec pa imas na internetu nesteto literature v anglescini in na youtubu ogromno razlag. matematika se ne more spremeniti cez noc in je po vsem svetu enaka. dvomim da imas za katero podrocje toliko literature na spletu kot ravno za matematiko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A120 ()

robcek23 ::

Imam samo eno hitro vprašanje



A ni pravilen zapis 1-i z demoivreovo formulo koren2 * e(-i PI) /4
Spodaj piše sicer da je zasuk za -i PI /4, samo 1-i je pa zapisano drugače,..a so se zmotli?

+ a ne bi bilo treba še za pomik za 1dol, glede na to da je -1 + z(1-i)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: robcek23 ()

hitriamis ::

3. PRODAJNA KAMPANJA
V podjetju želijo določiti formulo za izračun stroška, ki vrne znesek, investiran v kampanjo, da bo prodana določena količina izdelkov. Za določitev števila prodanih izdelkov, ki naj raste linearno, ko se investiran znesek povečuje, uporabi podatke iz prejšnjih kampanj (tabela).

Kampanja Strošek podjetja Prodanih izdelkov
#1 300,000 66,000
#2 100,000 20,000
#3 200,000 50,000
#4 400,000 90,000
#5 300,000 80,000
#6 100,000 30,000

Zapiši funkcijo, ki vrne strošek podjetja. Izračunaj, kakšen je investicijski znesek v primeru želene prodaje 60,000 izdelkov. Kako bi rešil problem, če želiš, da sta kampanja #1 in #2 bolj pomembni/relevantni?

Pri vsaki kampanji sem delil izdelke z stroškom podjetja,da sem dobil procente pri vsaki kampanji, potem sem vzel povprečje kar je 0,24. Potem delil 60000/0,24 = 250000 (Stroški), ne razumem pa: Kako bi rešil problem, če želiš, da sta kampanja #1 in #2 bolj pomembni/relevantni?


Prosim za vsako pomoč, pijača v dobrem :)

smacker ::

#1 in #2 šteješ 2x (ali večkrat) pri izračunu povprečja.

errhec ::

Mi lahko kdo pomaga pri naslednji nalogi?

Zapišite enačbo kvadratne funkcije, ki ima teme v točki T(1,8) in eno ničlo x=-1

Poizkušal sem z ničelno obliko vendar dobim napačen rezultat
ničelna formula a(x-x1)(x-x2)

Dobim a(x2-2x-3) pri čemer bi moral biti a=-2 da dobim pravilni rezultat. Kako do a-ja? oz pravilne rešitve.
dd

korenje3 ::

krennn123 je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me če bi mi lahko kdo rešil nekaj nalog, ki jih bol poslikal zdej. Postopek bi bil zelo dobrodošel.



Vse naloge razen 3. In 4.
Hvala vnaprej :)


na hitro pogledal. pri 4. če je x=1, potem je y=1+2. in tako dalje. Kot je 45°, samo premica je zamaknjena po ordinati. Zato lahko rečemo da je y=x
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

errhec ::

Korenje hvala, vendar sem si sposodil temo, je predzadnji post pravi.
dd

korenje3 ::

Ah šit. komentarji iz leta 2016.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

gozdar1 ::

-2x^2+4x+6
V temenu ima funkcija ekstrem kar je prva enačba potem imaš še T(1,8)in x=-1 dobiš tri enačbe.

neverlucky ::

Kvadratna funkcija ima 2 razlicni nicli. ( Eno vemo da ima in ker -1 ni dvojna nicla, vemo da ima drugo razlicno od -1).

Kaj vemo o temenu in niclah kvadratne funkcije?

Ce si narises nekaj kvadratnih funkcij hitro vidis dejstvo, da teme lezi ravno na polovici med niclama.

Teme je v tocki 1, nicla je v -1. Ker vemo da je teme na polovici med niclama, je druga nicla 3.

Imamo torej a(x+1)(x-3). Da dobimo a upostevamo dejstvo, da gre kvadratna funkcija skozi (1,8). Torej ko za x vstavimo 1, dobimo rezultat 8.

Upam da je dovolj jasno napisano :)
Bi rekel da je to resitev, ki je misljena.

Twixz ::

Q = 3,6 * v * q/l

Kako izraziti l?

Po moji logiki gre Q * q / 3,6 * v
Samo pol rezultat (po rešitvah gledano) ni pravi.
What am I missing here?

mirator ::

Če pa teh stvari ne obvladaš, boš imel z vsemi tehničnimi predmeti težave.
Ko prestavljaš posamezne veličine na drugo stran enačaja, potem preide imenovalec v števec in števec v imenovalec. Izrazi, ki niso pisani kot ulomki so na svoji prvi lokaciji števci.

Torej pri tebi velja: l=3,6*v*q/Q

Twixz ::

mirator je izjavil:

Če pa teh stvari ne obvladaš, boš imel z vsemi tehničnimi predmeti težave.
Ko prestavljaš posamezne veličine na drugo stran enačaja, potem preide imenovalec v števec in števec v imenovalec. Izrazi, ki niso pisani kot ulomki so na svoji prvi lokaciji števci.

Torej pri tebi velja: l=3,6*v*q/Q


Jaz sem že fakulteto končal, zdaj mladini pomagam. Priznam, da sem pozabil :)

Kako je q/Q, če je Q pred enačajem?

lemur233 ::

BivšiUser2 je izjavil:

Potreboval bi kak nasvet, kako se učit uni matematike. Redno spremljam predavanja, hodim na vaje itak, samo ko sem pa učim nevem kje naj bi začel. Snov mi je sicer znana, ker smo v srednji obdelali osnove tega in mi je šlo odlično, sedaj pa se po 15 minutah izgubim in niti ne folgam razmišljat kaj prepisujem ker je vsa ta stvar zame nova. Še huje je, ko po določenem času slišim, od profesorice, da smo zdaj komaj ponovili prejšnjo snov in, da se še naj nekaj novega naučimo. A je res gimnazijska matematika tako težja on srednje šole? Mislim, res. Matematiko in izbrana poglavja iz matematike sem zadnji dve leti imel 5, še celo maturo 90% (se je dejansko nemreš napiflati, ker je dejansko vsak problem različen ) zdaj pa sem pri tem predmetu čisto v krizi. Kako ste si pomagali tisti, ki ste prišli in tehniškega na uni program. Predmet je osnove matematične analize.



Za krpanje lukenj http://dspace.bhos.edu.az/xmlui/bitstre...

Za učenje in razumevanje analize: https://www.amazon.com/Calculus-Lifesav...

Potem imaš na Khan Academy ogromno materiala, pa kak MIT Opencoursevare predavanja od Gilbert Stranga itd itd itd... Ogromno imaš sredstev.
Pa The Humongous Book of Calculus Problems. Oboje imam doma. Če boš to predelal, ti noben sošolc ne pride blizu pri znanju matematike. Postal boš Bog med navadnimi smrtniki. Še profesorica se ti klanjala. To so knjige, ki ti bodo dale neko določeno matematično samozavest. Ne bo te več strah matematike.

Priporočam ti še, da si pogledaš tole

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lemur233 ()

mirator ::

Twixz je izjavil:

mirator je izjavil:

Če pa teh stvari ne obvladaš, boš imel z vsemi tehničnimi predmeti težave.
Ko prestavljaš posamezne veličine na drugo stran enačaja, potem preide imenovalec v števec in števec v imenovalec. Izrazi, ki niso pisani kot ulomki so na svoji prvi lokaciji števci.

Torej pri tebi velja: l=3,6*v*q/Q


Jaz sem že fakulteto končal, zdaj mladini pomagam. Priznam, da sem pozabil :)

Kako je q/Q, če je Q pred enačajem?

Tole, kar si ti po končanem faksu pozabil, je osnovno šolska matematika.
Ker moraš iz enačbe izraziti l, ki je na desni strani enačbe v imenovalcu, ga preneseš na levo stran enačbe in osamiš tako, da Q preneseš iz števca na levi strani, v imenovalec na desni strani.
Sicer pa si zapomni metodo trikotnika za neznanke X,Y in Z:

. X
Y | Z
Za tvoj primer velja: X = 3,6*v*q
Y = Q
Z = l

V tem trikotniku pokriješ s prstom neznanko, ki jo želiš izraziti in dobiš:
X=Y*Z
Y=X/Z in
Z=X/Y

Upam, da si sedaj razumel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Se je možno pripraviti na matematiko 1?

Oddelek: Šola
232384 (1637) kow
»

Matematika na FERIJU

Oddelek: Šola
394957 (3340) spegli
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420293 (16703) SimplyMiha
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146606 (34126) awy

Več podobnih tem