» »

potovanje - Iran

potovanje - Iran

«
1
2

korenje3 ::

A je kdo pred kratkim že bil v iranu? Glede na to koliko se je iranska valuta spremenila bi znal biti iran najcenejša destinacija za potovanje.
Zanima me predvsem tudi kakšne so kej cene po novem tam...? So fiksirane na dolar ali na lastno valuto?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W
  • spremenil: korenje3 ()

nejcek74 ::

jaz sem bil poleti 2016.
- Iran je cudovita drzava za popotovanje, verjetno ena zadnjih, ki se ni preplavljena s turisti. To je za izkoristit, dokler traja.
- Iran je ze dolgo financno odrezan zaradi sankcij
- poceni je bil ze prej
- njihovega luxuza si, predvidevam, ne bos mogel privosciti, ne glede na stanje valute. Tako kot si ruskega ali indijskega ne moreš. Ce ti je to slucajno to motiv.

harmony ::

Kaj pa varnost? Ljudje so prijazni? Al te kot tujca gledajo kot zahodnega sovraznika?

bajsibajsi ::

Ne, ampak te dobesedno non-stop vabijo domov na caj, dajejo zastonj sadeze, se peljejo s tabo/ob tebi vrsto kilometrov, samo da ti pokazejo pot itd. Sem ze enkrat pisal v eni drugi temi primer, ko se z motorjem peljes blizu 100 km/h pa ti voznik tovornjaka med voznjo skozi okno podari pomaranco. :)

#000000 ::

med vsem tem časom pa fašeš tako drisko da dobesedno serješ in hodiš

korenje3 ::

načeloma sem mislil iti z avtom tja in kupit nekaj preprog za cca max 20kEUR. Baje se da eno preprogo še pripeljat čez mejo brez problemov...
sam ne vem kolk tednov bi mi vzel tak trip. verjetno je kakšnih 4000km do teherana. To pomeni 4 dni vožnje...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Isotropic ::

offtipic: korenje kaj maš za en avto, kakšnega superšportnika ali kaj? (sem videl v tisti temi, koliko plač ste dali za avto al neki podobnega)

nejcek74 ::

- vsekakor je precej varno :) ne vem kje v Evropi bi se pocutl bolj varno. Drzava ima strog nadzor in ne mara konkurence pri nasilju. Ceprav baje je blizu meje z Afgastinam lahko drugace.
- stanje me je nekoliko spominjal na Jugo, ceprav je sigurno precej huje: ljudje lahko, dokler ne dvignejo glavo iz mnozice, pocnejo marsikaj. Zenske so brez rute na glavi, moski kadijo opij, govoris kar hoces, tudi pivo in viski se da tu in tam dobit. Seveda to pocnes le znotraj svojega doma in ljudmi ki jih poznas.
- za Iran rabis karnet za avto, dobis pri AMZS, jeba zna bit ce je avto prevec vreden. Bencin tam je dzabe, v Turciji pa drag.
- za preproge ti ne znam povedat, ker so mi bile vedno grde in me nikoli niso zanimale. Sem pa bil v Tabriz-u in Quom-u, ki naj bi bila znana po preprogah, cez Tabriz bos skoraj sigurno sel ce prides iz Turcije. Pozanimaj se, kaj lahko izvozis (20m preprog?), btw, na iranski ambasadi je v Ljubljani so precej prijazni.
- leta 2016 v Iranu nisi mogel dvigniti denarja z bankomatov, ker je, kljub odpravi sankcij, baje zelo težavno priključit državni bančni sistem nazaj na svetovnega. Ti pa bogati trgovci z veseljem menjajo evre.
- pazi na njihov posebno dvojno poimenovanje denarja: Rial vs Toman

ena tema o preprogah:
https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g...

leiito ::

Iran tudi mene že nekaj časa privlači, kolegi so šli smučat in so bili zelo zadovoljni. Si bil tudi na Kishu?

korenje3 ::

Baje tudi danes ne moreš dvignit denarja iz bankomatov, moraš prinesti fizični denar v državo. Da dobiš ugodno menjavo moraš pa na "črnem trgu" menjat zaradi hudih provizij.

škoda da nisi šel gledat preproge... mislim da jih vsem turističnim skupinam kažejo ker je to kao iranska identiteta in kultura.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

leiito ::

Kje pa je v Teheranu črni trg?

crtg ::

Jaz sem se vrnil pred par tedni iz Irana.

- Trenutno stanje je tečaj IRR izjemno nizko v primerjavi z EUR. Zaradi tega je država zaprla vse uradne menjalnice in umetno poskušajo držati tečaj 1 EUR = 52000 IRR. Na "črnem" trgu lahko brez problema menjaš 1 EUR za okoli 65000 IRR. S tega stališča je Iran poceni.
- Veliko hotelov ima cene definirane v EUR ali USD in tam ti sprememba tečaja ne pomaga nič. Že solidni (ne luksuzni) hoteli imajo višje cene kot pri nas. Hoteli v severnem Teheranu so kljub visokim cenam izjemno zasedeni.
- Gorivo je smešno poceni. bencin 1L = 10000 IRR, diesel 1L = 3000 - 8000 IRR. CNG in LPG sta še bistveno cenejša.
- Vizo dobiš brez problema v Ljubljani za 50 EUR.
- Bančni sistemi ni povezan in potrebuješ vso gotovino. Videl pa sem, da imajo neke debetne kartice, kamor si preko kriptovalut nakažež sredstva in potem plačuješ po trgovinah.
- Luksiz v Iranu ni poceni. Dobro izdelane preproge so tudi v Iranu zelo drage, večina se jih izdela za izvoz oz. po naročilu za lokalce z denarjem (ki jih ni malo).
- Ljudje zelo prijazni in pripravljeni pomagat. Država je varna z izjemo par regij.

crtg ::

leiito je izjavil:

Kje pa je v Teheranu črni trg?

Malo se sprehodi po bazarju. Če ti ne bo nobeden ponudil menjave valut v prvih petih minutah, povprašaj v prvi trgovini. :-)

korenje3 ::

10 centov/liter? :)) Da greš recimo z avtodomom se lahko pelješ po celem iranu za drobiž... So avtoceste zastonj?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

crtg ::

Avtoceste so plačljive, vendar so ljudje tako prijazni, da smo mi plačali le na treh cestninskih postajah (od osmih). Na petih so nam le rekli "Welcome to Iran" in pelji naprej. Ljudje so res prijazni (vključno s policijo). :-)

Shegevara ::

Kako je pa s sporazumevanjem? Jaz se včasih še z italjani težko sporazumevam, pa so sosedje :))

En kolega ki je bil dol je rekel, da z lokalci ni šlo zlahka. Sem pa tja kdo zna malo rusko.

Zgodovina sprememb…

ftzj ::



Korenje a si ti v tem videu.
Ko se dost potepa po iranu in strasi o bitcoin crashu?

Okapi ::

korenje3 je izjavil:

načeloma sem mislil iti z avtom tja in kupit nekaj preprog za cca max 20kEUR. Baje se da eno preprogo še pripeljat čez mejo brez problemov...
V EU živi na stotine Irancev, ki bolje obvladajo posel s preprogami, in imajo manj stroškov z nabavo, kot jih boš imel ti. Tako da možnosti, če se ti tega lotiš, sta v glavnem dve:
- prebrisan trgovec bo takoj videl, da nimaš pojma o preprogah, in ti bo za 20k evrov prodal robo, ki jo boš pri nas težko prodal za pol manj.
- če bo trgovec slučajno pošten, ti bo prodal za 20k robe, ki jo boš lahko pri nas prodal za 20k, in ne boš pokril niti stroškov poti (in carine ter ostalih uvoznih dajatev).

Če pa že hočeš delati biznis, v Iranu kupiš nekaj kil kaviarja (ampak ga moraš pretihotapit domov).

korenje3 ::

si že sam ocenil da nimam pojma o preprogah? verjetno bi šel tja po preproge ravno zato ker imam pojma o preprogah.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nejcek74 ::

@leiito
ne bil sem na severu, od Z na V, oziroma sel sem naprej v Turkmenistan
@korenje
preproge sem videl, mas spodaj ta sliko od taglavnega preprograja v Tabrizu :)
drugace pa je po mojih obcutkih cenkanja v Iranu tam nekje za faktor 1.000.000.000 bolj prijetno od onega v Istambulu ali Pakistanu, tako da :)

 1

1



haha, v petem poskusu mi je uspelo s sliko :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

leiito ::

V Turkmenistanu si bil, wow, lahko poveš kaj več, tja pa ne potuje veliko ljudi, to in uzbekistan sta mi od nekdaj magična.

nejcek74 ::

Z motorji sva sla, s kolegico, v centralno azijo, okoli Kaspijskega morja Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadjikistan, Kirgizija, Kazahstan, južna rusija, Gruzija, z ladjo čez črno morje, Ukrajina, Moldavija.
Na izbiro je bilo to ali pa Afrika, kjer je zaradi politične nestabilnosti težko prečkat podsaharsko območje.
Sem si pa od nekdaj želel videt in občutit območje na katerem so rastle prve in največje civilizacije (poleg egipta, kjer pa je vse skupaj precej bolj prekrito). Niti najmanj mi ni žal, od ostankov Merva do samotnih trdnjav v Vakhamskem koridorju do par tisoč starih okostij ki ležijo na tleh Irana (muslimani ne premikajo grobov). V glavnem, zanimiva perspektiva naše majhnosti in minljivosti, pa krasna avantura. 10 tednov, od tega je cisto prevec casa slo za transport po cestah do Irana, pa Kazahstan se tud zacne vlečt po prvih 1.000 km ravne ceste.
btv. sem ti dal albume na ZS

chort ::

nejček, dej še meni pošeraj pliz, zdej si mi naredil gušte! 8-) Sicer ne bi šel z motorji (sva se jih z drago ravno uspešno znebila), ampak z avtom, nekako podobno turo.

nejcek74 ::

ftzj ::

nejcek74 je izjavil:

https://trips.furkot.com/ts/avCC8N


Wau, a to je ta nekdanja meja Karantanije?

korenje3 ::

aww. 15 dni da si prišel do irana...
lahko še meni album?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

EmmeX ::

Ja, pošeraj prosim album, mene tudi zanima :)

nejcek74 ::

korenje3 je izjavil:

aww. 15 dni da si prišel do irana...
lahko še meni album?

Ma motorja sta bila taka lahka potovalnika, enovaljnik s 650 ccm. Kar nekaj vibracij, veliko vetra v glavo če greš malo hitreje. Potovalna hitrost je max 100-120 km/h, kar pomeni precej nižjo povprečno, če dežuje pa je še bolj zoprno. Tranzit s takim motorjem je precej nadležen, če si ne vzameš na izi. Lahko pa greš YOLO varianto in goniš noč dan, sam potem rabiš par dni da se sestaviš skupaj in na koncu nisi kaj dosti profitiral.
Z avtom, pa dvemi šoferjih narediš 2x do 3x več. Turčija ima v glavnem dobre ceste, pogosto popolnoma prazne, ali pa makadam. Iran podobno.

Ste dobili albume na ZS, saj nočem bit nekaj ful skrivnosten, samo nočem da so albumi prosto dostopni prav vsakemu črvu, ki gugla :) Tako, da tisti ki se potrudi jih dobi.

krneki0001 ::

Na podobno foro sem falil Libijo, ker žena ni dobila dovolj dopusta, naslednje leto se je pa vojna začela. Take ture midva s subarujem delava. Motor ima za naju premalo prostora, pa samo 2 kolesi in napake so lahko neponovljive. Pa vedno načrtujeva pot tako, da čez Evropo probava v enem šusu, naprej pa do max 400km na dan, da si lahko kaj vmes še ogledaš.

Koliko sta imela pa opreme s sabo?

Lahko še meni pošlješ na ZS link do albuma?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Gogyto ::

Prosim še sam za album slik, tole je top.

ShowDown ::

Slike please, tole se sliši amazing!

mitkos ::

Meni tudi prosim.

dunda ::

Pa daj še meni ...
https://www.kacnje.eu

Brainstorm ::

Lahko pošlješ link do albuma še meni prosim.
Si kaj razmišljal, da bi naredil potopisno predavanje v kakšni knjižnici?

reeves ::

Tudi jaz med njimi :D.
Še meni link prosim. Tole je moralo biti res pravo doživetje.

jericho ::

Tudi jaz bi prosil na zs. Tole je mogl bit epsko.

Besna Glista ::

share pls 8-)

korenje3 ::

kakšni so bili pa skupni stroški za tak trip?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nejcek74 ::

ok, boma naredil drugace, ker se mi ne da vec pisat ZS, sem dal "expire date" na albume, prosim pa vseeno za primerno rokovanje, predvsem spostovanje zasebnosti, na mnogih fotkah so obrazi jasno prepoznavni. Definitivno je marsikatera fotka odvec, samo nimam zdaj casa cistit in pripravit novega albuma.

1. Balkan in Turcija
2. Iran
3. Turkmenistan in Uzbekistan
4. Tadjikistan in Kirgizija
5. Kazahstan in južna Rusija
6. Gruzija in nazaj do Slovenije

Drugace je to ena taka klasicna fura, na katero se vsako leto ali dve odpravi tudi kak Slovenec. Tudi zdaj je na poti en par, lahko ju spremljate na FB. Ce bi imel cas, bi vsekakor sel se kdaj, mogoce do Indije ali cez Mongolijo do (v) Kitajsko. Z leti ugotoviš, da je casa vedno manj kot pa denarja :)
tko na hitro, ce se prav spomnim:
- za pridobivanje viz, si moras vzet par mescev casa, ce hoces na izi: najprej Iran in Uzbekistan, da potem lahko dobis Turkmenistansko prehodno vizo (5 dni), turistična viza je draga - placat moras spremstvo. Mislim, da potem rabis se Tadjikistan in Rusijo. Za Tadjikistan rabis posebno dovoljenje za najlepsi, JV del, kjer je vakhamski koridor. Strosek je bil cca 40 evrov na dan na osebo. To so VSI stroski od odhoda naprej, torej brez opreme, viz in karneta. Spala sva vedno v sobah / poceni hotelih. 1 motor je porabil manj kot 4litre/100km. Spanje sva vecinoma urejala kar prek bookinga (vecja mesta, razen Irana) oziroma na licu mesta. Za sos primere, pa da so doma lahko spremljali, sem imel SPOT.


Higlightov je cel kup:
- Iran, predvsem ljudje, ki so neverejtno prijazni. Ko dozivis ekstazo Irank, ki vidijo samostojno dekle na motorju, ki lahko svobodno potuje po svetu! Na vsak nacin sem hotel doziveti otroske sanje iz knjig, zato obisk Alamuta. Nic posebnega kot grad, pokrajina pa lepa. Pa v mickeni oazi (skupina dreves) malo za gradom sem si predstavljal oni "fake" raj, ki ga Bartol opisuje v svoji knjigi.
- Turkmenistan, malo bizarno, neverjetno vroce, in pozabljeni Merv, ena od zibelk tudi evropske kulture
- Uzbekistan, fantasticno bogastvo Timurlenka
- Tadjikistan, vakhamski koridor, pozabljeno slepo crevo, kjer podobno kot na drugi stani (pred davnim casom sem bil v Paksitanskem NW territories) ljudje zivijo prakticno enako ze zadnjih 20.000 let. Vidis posledice nomadskega zivljenja, kar niso bile gromozanske horde Dothrakijev v bojni opravi, temvec suhljate in smrdece crede koz, ki jih pazijo posamezne druzine v izsuseni pokrajini z nadvse redkimi viri cesarkoli.
- Kirgizija, jezero Song Kul na 3.000 mnv
- Kazahstan in juzna Rusija sta bila za motor bolj kot ne muka, dozivis pa razseznosti, ki jih v centralni evropi ne poznamo
- Gruzija, taka "evropska" al pa "balkanska" oaza in bizarni trajekt cez crno morje.
- koscek Ukrajine, Moldavija, Romunija, Madzarska so bili samo pot domov.

hendriks ::

Še meni link plis..

krneki0001 ::

Če in ko boš planiral proti mongoliji me kontaktiraj. Če se bo vse steklo pravilno, se ti pridružimo z vsaj enim avtomobilom, pa mislim da bosta prej dva.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

nejcek74 ::

cim zamenjam službo pa naberem zadostno število nadur za 15 tednov dopusta :)

korenje3 ::

predvidevam da je naseljenost v kazakstanu zelo majhna... verjetno po cesti nikjer žive duše?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

IL_DIAVOLO ::

Ja, rabil bos leteco preprogo.

Gambino ::

Lepe slike, lepa tura, kapo dol, uauuu :)

#AzZey ::

Super izgledajo fotografije, pokrajna je zelo lepa. S čim si slikal?

koyotee ::

#AzZey je izjavil:

Super izgledajo fotografije, pokrajna je zelo lepa. S čim si slikal?


S čopičem ;((
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

nejcek74 ::

sony nex-6, večinoma vse slikano z enim od treh sigminih art objektivov, 30, 60, 90 mm, zoom pa sonyev 55-210 mm

ja, kazahstan je prekleto prazen, mesto, potem pa 100 - 200 km nič pa drugo mesto. Vmes je tudi strasljiva cona 420 km brez pumpe, kar je za motor lahko kar jeba. Za avto pa vsekakor lazje. V bistvu se je precejsenj del poti od Irana naprej vrtel ravno okoli tega: kje je naslednja pumpa.
- peljala sva se mimo Baikonurja, vendar je zadeva pod rusko upravo, tako da če ga hočeš it pogledat moraš dobiti posebno dovoljenje ali pa iti z agencijo.
- žal so večino nasedlih ladij na posusenem delu Aralskega morja že razžagali, tako da je bil tam samo še ostanek ene ladje, pa stran si mislim da cca 25 km od "morja" potem pa so se mimo pripeljali domačini s čolnom v prikolici in nama sredi puščave razlagali, da gredo ribe lovit :) pa da greva lahko z njimi.
- ceste v Kazahstanu so 80% popolnoma nov asfalt, široke in ravne, 20% pa najhujša mora. Cca 200 km pred rusko mejo postane cesta udarna jama za udarno jamo, na koncu si ze tok sfukan da si ze zelis da bi zapeljal v eno jamo, razfukal motor in se potem odpravil peš naprej. Sva bila pa malenkost hitrejša z moroji od avtov, ker je bilo lažje vijugat :)
Lahko greš pa povprek čez stepo, ampak brez heca, zadet moraš pravi kolovoz, tako da to bi bila varianta z terencem, ker rabis s sabo precej goriva in vode. Motoristi pa se vozijo po kolovozu ob zeleznici, verejtno v upanju da ce sesujes feltno, da potem zastopaš vlak?

krneki0001 ::

70 litrov v tanku in 3x 20l kante za take zadeve pridejo zelo prav, poleg dveh rezervnih gum. To imam vedno s seboj na takih turah. Če bi bil pa podpora za motor, pa najbrž še 2 kanti po 20 litrov zraven.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

ftzj ::

Nejc kapo dol za te slike! Fenomenalno!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preproga je potrebna čiščenja...

Oddelek: Loža
265183 (3659) janezvalva
»

Vaša sanjska destinacija?

Oddelek: Loža
495048 (3833) MIHAc27
»

Izlet po balkanu

Oddelek: Loža
62191 (2081) korenje3
»

Iranske volitve 2009 (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
61629561 (18251) Mipe

Več podobnih tem