» »

Obračun nadur v službi

Obračun nadur v službi

beethoven ::

Naj mi prosim nekdo pomaga obrazložit nekatere zadeve pri obračunavanju nadur. Namreč trenutno si obračunavam koliko nadur sem opravil v preteklem obdobju in ker je to moja prva služba v kateri se srečujem s takimi zadevami mi ena stvar ni jasna. Delam na delovnem mestu kjer nimam določenega delovnega časa, delam vsak delovnik po potrebi, koliko dela pač je tisti dan na voljo, tako dolgo delam t.i. neenakomerno razporejen delovni čas. Nadure se po zakonu pri takem delovniku obračunavajo po 6 mesečnem referenčnem obdobju:
(2) V primeru, da ob koncu dogovorjenega referenčnega obdobja opravljene ure delavca presegajo letni fond delovnih ur, se presežek ur izplača v roku 30 dni po zaključku referenčnega obdobja v višini vrednosti nadure.
To mi je jasno. Ni pa mi jasno kaj vse spada pod polni delovni čas, preko katerega se potem nadure računajo. Ali računovodstvo pri tem upošteva tudi praznike in dopuste kot vsakega po 8 ur in to šteje v polni delovni čas ali kako? Delovnih dni v maju je bilo 21 (168 ur) pa še dva praznika (16 ur). Ali moram sedaj jaz v mesecu maju preseči 168 + 16 ur = 184 ur, da se potem štejejo nadure, ali le 168 ur. Kaj pa, če imam en dan dopusta, moram potem tudi upoštevati 168 ur ali se potem meja spusti na 160 ur?

GupeM ::

Če pogledamo primer za maj, je pomoje tako:

Delovnih dni 21 = 168 ur
Prazniki 2 dni = 16 ur
skupaj = 184 ur

Ti si delal recimo 21 dni, skupaj 170 ur
dodaj praznike 16 ur
skupaj torej 186 ur.

Zato velja: 186 ur - 184 ur = 2 uri, kar so tvoje nadure.

Enako je z dopustom. Dopust se šteje, kot da si delal 8 ur. Poglej primer:

Mesec ima 20 delovnih dni = 160 ur
Greš za 14 dni na dopust (10 delovnih dni) = 80 ur
Da izpolniš vse ure, moraš delati še 80 ur v preostalih 10 delovnih dneh. Če se dopust ne bi štel kot 8 ur, bi moral v preostalih 10 delovnih dneh narediti še vseh 160 ur, kar bi pomenilo 16 ur na dan. Več kot 12 ur na dan pa tako ali tako ne smeš delati.

Ales ::

Zakaj prištevaš praznike?

Ni mi logično, četudi ne rečem, da ni tako... :P

Mato989 ::

Seveda se prazniki prištejejo k polnem delovnem času ker so PLAČANI =)

Najlažji način je preverit tukaj:

https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...

Nadure so vse kar oddelaš več kar je pod "skupaj" za posamezni mesec... prištevajo pa se vsi plačani prazniki če ne padejo na nedeljo ali soboto =) mislim da tudi štejejo v soboto, če je "delovni" dan v smislu 6 dnevnega delovnega tedna
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pika na i ::

Ales je izjavil:

Zakaj prištevaš praznike?

Ni mi logično, četudi ne rečem, da ni tako... :P

Mesečno (obvezno) število ur vključuje tudi praznike.

Mato989 ::

Pika na i je izjavil:

Ales je izjavil:

Zakaj prištevaš praznike?

Ni mi logično, četudi ne rečem, da ni tako... :P

Mesečno (obvezno) število ur vključuje tudi praznike.


No ja, vključuje dela proste dni ki pridejo na delovne dni =) Če pride 1. maj na nedeljo ni plačan in se ne šteje v fond ur za polni delovni čas.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pika na i ::

Mato989 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Ales je izjavil:

Zakaj prištevaš praznike?

Ni mi logično, četudi ne rečem, da ni tako... :P

Mesečno (obvezno) število ur vključuje tudi praznike.


No ja, vključuje dela proste dni ki pridejo na delovne dni =) Če pride 1. maj na nedeljo ni plačan in se ne šteje v fond ur za polni delovni čas.

Oprosti, pri nas se pač šteje.

Mato989 ::

Torej imaš letni koledar 24/7 celo leto?

Ko iščemo odgovor na zastavljeno vprašanje, je v letnem razporedu delovnega časa (pogovorno je bolj uveljavljen izraz letni koledar dela zato sledi: letni koledar) najprej potrebno preveriti kakšna je razporeditev delovnega časa pri delodajalcu v posameznem koledarskem ali poslovnem letu. Delodajalec po 2. odstavku 147. člena ZDR pred začetkom koledarskega oziroma poslovnega leta določi letni koledar in o tem obvesti delavce in sindikate pri delodajalcu. Le ta določa delovni čas vseh delavcev pri delodajalcu. Delovni čas pri istem delodajalcu je za posamezne enote, službe, oddelke, delovna mesta lahko različen. V letnem koledarju je za koledarsko oziroma poslovno leto določeno kateri dnevi v letu so pri delodajalcu delovni (npr. od ponedeljka do petka) in kateri ne (npr. sobota, nedelja).

V primeru odsotnosti delavca z dela na dan praznika, ki je po letnem koledarju pri delodajalcu delovni dan, ima delavec po drugem odstavku 137. člena ZDR pravico do nadomestila plače. Torej, če je iz letnega koledarja razvidno, da se pri delodajalcu delovni proces odvija med ponedeljkom in petkom, so delavci za kulturni dan, ki pade na sredo, upravičeni do nadomestila plače. Če to sredo ne bi bilo praznika, bi delavci morali biti na delovnem mestu in bi v tem primeru imeli pravico do plače.

Če pa bi bil delavec po letnem koledarju na dan praznika prost (npr. da bi bil v našem primeru praznik v soboto), mu ne bi pripadalo nobeno plačilo (niti plača niti nadomestilo plače), saj delavec ne bi delal, tudi če praznika ne bi bilo. Taka razlaga izhaja iz namena nadomestila plače. Nadomestilo plače se delavcu namreč izplača namesto plače, ki bi jo delavec prejel, če bi po letnem koledarju moral delati. Enako razlago je zapisala tudi Nataša Belopavlovič v Zakonu o delovnih razmerjih s komentarjem, GV Založba, Ljubljana 2003, str. 543, 544.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pika na i ::

Nekateri imamo del. dan tudi na nedelje in praznike, ko ti gledaš v luft.

Vazelin ::

Nekateri tudi dvourno siesto za kofe in čike štejejo za delovni čas:D

Pika na i ::

Vazelin je izjavil:

Nekateri tudi dvourno siesto za kofe in čike štejejo za delovni čas:D

Vidim, da ti gre to zelo dobro od rok.
Jaz trenutno sicer koristim svoje nadurno delo. Ni denarja, ki bi lahko izpodrinilo prosti čas.

Vazelin ::

Pika na i je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Nekateri tudi dvourno siesto za kofe in čike štejejo za delovni čas:D

Vidim, da ti gre to zelo dobro od rok.
Jaz trenutno sicer koristim svoje nadurno delo. Ni denarja, ki bi lahko izpodrinilo prosti čas.

- ne pišem nadur
- delam točno toliko kot je potrebno ne več ne manj
- raje imam čas zase kot denar, nočem nikoli več doživeti burnouta

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

GupeM ::

Tudi jaz ure raje pokoristim. En dan malo potegnem, ker je jutri release, naslednji dan pa malo prej grem, ko vidim, da je šel release v redu čez. Če popoldne nimam obveznosti oz. vem, da ne bom počel nič pametnega, z veseljem potegnem kakšno uro, še posebej, če sem "in the zone". Drug dan, ko pa imam kaj pametnega za početi popoldne, pa kakšno uro prej spizdim.

GupeM ::

Double post ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Mato989 ::

Pika na i je izjavil:

Nekateri imamo del. dan tudi na nedelje in praznike, ko ti gledaš v luft.


Seveda ja, a do februarja sem delal v trgovini kot namestnik poslovodje in delal petek in svetek... ne bit preveč pameten no.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pika na i ::

Mato989 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Nekateri imamo del. dan tudi na nedelje in praznike, ko ti gledaš v luft.


Seveda ja, a do februarja sem delal v trgovini kot namestnik poslovodje in delal petek in svetek... ne bit preveč pameten no.

Kako "ubogi" ste v trgovini, smo obdelali v drugi temi.

bajsibajsi ::

Naceloma bi naj tisti, ki nadure koristite za proste dni, dobiti preostanek deleza nadurnega zneska izplacanega, ceprav niste v sluzbi!

Ce ponazorim s primerom. Recimo, da je nadurno delo ovrednoteno s 130% postavko in se visek ur koristi s prostimi dnevi. Ob koriscenju nadur bi "morali" imeti proste dneve + 30% dodatka od dejanskega nadurnega deleža.

Mato989 ::

Ali pa se dogovoris da koristis 30% vec ur kot si jih oddelal
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

fosil ::

Razlika je med delovno obveznostjo in obračunom plače.
Če ima mesec 21 delovnih dni in 2 praznika je tvoja delovna obveznost 21*8=168.
Ampak plačo ti pa obračunajo tudi za praznike torej 23*8=184.
Tako je!

r3dkv1c4 ::

Pika na i je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Pika na i je izjavil:

Ales je izjavil:

Zakaj prištevaš praznike?

Ni mi logično, četudi ne rečem, da ni tako... :P

Mesečno (obvezno) število ur vključuje tudi praznike.


No ja, vključuje dela proste dni ki pridejo na delovne dni =) Če pride 1. maj na nedeljo ni plačan in se ne šteje v fond ur za polni delovni čas.

Oprosti, pri nas se pač šteje.


Nedeljski prazniki nisi del ure.....ker so pac nedelje in nedelja je prost dan.

Ce pa zelis govorit o tvojem primeru, pa podaj se vse tvoje pogodbene podatke in bomo na hitro resili tvoje praznike.

Ne meci vse v isti ooš, ker očitno ti skočiš v drek, ko drugi ostanejo na suhem.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

Pika na i ::

Redkvica...nimaš pojma.

Matko ::

@beethoven
Kaj točno ti piše v pogodbi o zaposlitvi (o delovniku seveda)?

beethoven ::

Hvala vsem za odgovore!

@Matko
V pogodbi imam zapisan člen o delovnem času: ''Delavec bo svoje delo opravljal v okviru 40 urnega delovnega tedna, neenakomerno razporejenem, kot je to določeno v splošnem aktu delodajalca o delovnem času.''

Torej predvidevam, da je tako, kot je zapisal @GupeM, da se potem prazniki in dopusti tudi štejejo, kar je tudi edino logično.

Matko ::

Torej potrebujemo še splošni akt delodajalca.

Tudi pri neenakomerni razporeditvi dela je mišljeno, da delavec vseeno vnaprej ve, kdaj koliko dela, ne pa vsak dan sproti (kot da bil s.p. ali študent).
Napr. sezona: pon-sob 56 ur/teden
izven sezone: pon-čet 24 ur/teden

In če pade praznik na v naprej določeni delovni dan se obračuna, sicer ne. Nadure pa se gledajo na 6 mesečno povprečje.

Ne more pa recimo delodajalec določiti, jutri je praznik in ni plačane delovne obveznosti.

MadMicka ::

Glede na to, da imaš neenakomerno razporejen delovni čas, zelo verjetno sploh ne delaš nadure ali pa vsaj večinoma ne, ampak, ko bo manj dela, boš koristil ure, in to eno za eno.

Sicer pa, za vsak mesec se točno ve, koliko je fond ur in kar narediš preko tega, boš lahko v prihodnje, običajno do konca koledarskega leta, koristil kot frej ure.


Za maj, ki si ga omenil, velja, da če na praznike sicer ne delate, potem vse kar narediš preko 168 ur, šteje kot višek ur, če pa na praznike delaš, potem pa rabiš za višek preko 184 ur.

In kot rečeno, šele konec leta, če bo ostal presežek, bo štel za nadure.

Jan50 ::

Da ne odpiram nove teme: Delo v službi mora biti opravljeno, tudi če delamo na dan po 12 ur. Tako se včasih na mesec nabere pri nekaterih delavcih tudi 30 nadur. Le-te pa delodajalec ne plača, pač pa jih lahko izkoristiš v tekočem mesecu (ko imaš manj dela), v drugi mesec pa lahko preneseš max 16 ur. Toda če je dela stalno preveč, tudi teh ur ne moreš izkoristiti, tako da nekateri delajo nadure za "džabe". Vodstvo podjetja pravi da če komu kaj ni všeč, si lahko poišče službo tudi drugje. Torej zanima me ali je kje zakonsko določeno, da se dela nadure brezplačno.

kloko ::

Takšno pritiskanje na zaposlene je kaznivo, za opravljanje in obračun nadur obstajajo razni predpisi, od generalnih zakonov do kolektivnih pogodb za posamezne panoge. Če imaš sam težavo takšne vrste, se moraš odločiti, ali boš sprožil postopke proti delodajalcu s pomočjo uradnega organa, ali trpiš takšne kršitve, ali pač menjaš službo.

L.p., Kloko

solatko ::

Lahko pa ti zdravnik napiše prepoved dela čez polni delovni čas, če imaš kakšne zdravstvene težave.
Sicer pa je goljufanje delavcev že to, da se nadure štejejo v doprinos 1:1, namesto 1:1,5.
Prijavite delodajalca, saj ima premalo zaposlenih in mu vi na ta način opravite zastonj delo x števila delavcev. Sužnje lastnik pač.
Delo krepa človeka

Matko ::

solatko je izjavil:

Sicer pa je goljufanje delavcev že to, da se nadure štejejo v doprinos 1:1, namesto 1:1,5.

To seveda ni res in je faktor odvisen od določb v pogodbi v zaposlitvi, kolektivni, ZDR, itd...

@Jan2000
Nadur se ne sme brisat.
In očitno imaš pasjega delodajalca, zato je najboljši nasvet:
Začni iskat novo službo in ko jo najdeš, daš sedanji zahtevek za izplačilo zapadlih obveznosti. In prijavo na ustrezne organe.
Obvezno si sam pisno vodi dnevno prisotnost.

MadMicka ::

Jan2000, zadeva je takšna, da če delaš preko polnega delovnega časa, potrebuješ odobritev nadrejenega. Če lahko dokažeš, da si takšno odobritev imel, potem jasno morajo biti izplačane vse nadure.

louser ::

Od kdaj se dopust izraža v urah?

Mato989 ::

louser je izjavil:

Od kdaj se dopust izraža v urah?


Od nikoli, ampak tudi če se, ni tehnično nič narobe... 1 dan dopusta je pri 40 urnem delovniku 8ur =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

louser ::

Ne ni. En dan dopusta pomeni točno to, en dan dopusta.

Jan50 ::

MadMicka je izjavil:

Jan2000, zadeva je takšna, da če delaš preko polnega delovnega časa, potrebuješ odobritev nadrejenega. Če lahko dokažeš, da si takšno odobritev imel, potem jasno morajo biti izplačane vse nadure.

Sistem prihoda je tak, da prideš od-do, greš od-do, tako, da se nadur direktno ne vpisuje. Pride pa konec meseca velikokrat presežek ur, ki jih moraš v tekočem mesecu izkoristiti (oz. prenos do 16 ur), če delo to v službi dopušča (ponavadi ne). Je pa delodajalec v zadnjih letih krepko zmanjšal število zaposlenih ob hkratnem povečanju dela, tako da ljudje že pregorevajo.

louser ::

Če nisi o nadurah pisno obveščen, se lahko narediš Francoza in njegovo željo po podaljšanem delu ignoriraš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: louser ()

Mato989 ::

louser je izjavil:

Ne ni. En dan dopusta pomeni točno to, en dan dopusta.


Seveda je ampak en dan dopusta pomeni racunovodsko 8 ur dopusta... Vec ne dobis placanega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

solatko ::

Eno je vodenje evidence delovnega časa +-, drugo pa so nadure, ki so v večini podjetij ustno izrečene s strani nadrejenega, le redko je pisni dokaz. Pred uvedbo dohodnine so se v glavnem nadure izplačevale redno - mesečno, potem pa je prišlo do situacije, da je bilo delo v nadurah obdavčeno toliko, da se ni splačalo delat, zato so delvci velikokrat ob zahtevi po nadurah, zahtevali + ure, ki pa jih ob zmanjšanju števila delavcev in povečanem obsegu dela, niso mogli koristiti, zato so nadure v večini primerov posledica šparanja delodajalcev pri številu delavcev in se je to kar mal izrodilo v sistem, ko moraš ob sprejetju zaposlitve, pričakovati, da ne bo le 8 urni delovni dan, oziroma 40 ur tedenske prisotnosti v službi.

Delodajalci namreč izkoriščajo določilo v zakonu, ki v posebnih razmerah dovoljuje delovno obveznost do 12 ur tedensko in ti enostavno napiše nalog, da moraš delat.
Delo krepa človeka

louser ::

Jaz brez izrecno zapisane volje v pisni obliki ne upoštevam želje po nadurah.

mancini ::

Če dalaš ruski turnus, potem en dan dopusta ni 8h

Mato989 ::

mancini je izjavil:

Če dalaš ruski turnus, potem en dan dopusta ni 8h


Odvisno ce imas v pogodbi pravilno vpisan ruski turnus.... Jaz sem imel pogodbo za 40 ur tedensko in sem delal ruski turnus in je bil dan dopusta 8ur ampak uradno bi morali mi delat 3 izmene
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

          ::

Kaj pa v primeru, da zaposleni delajo nadure brez da bi to zahtevalo podjetje? Ali jim je podjetje tedaj te ure dolžno izplačati?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

kamikaze5 - Saj jih še tam, kjer jih skoraj moraš delat ne, zakaj bi jih tam, kjer ni potreb?
Delo krepa človeka

zavajon ::

          je izjavil:

Kaj pa v primeru, da zaposleni delajo nadure brez da bi to zahtevalo podjetje? Ali jim je podjetje tedaj te ure dolžno izplačati?

Če ti najameš keramičarja, da ti menja ploščice v kopalnici, pa ti medtem, ko si ti v službi, menja še ploščice v kuhinji, si mu dolžan to plačati?

          ::

Govorim za primer iz svoje firme, ko nekaj zaposlenih povsem samovoljno in brez potrebe visi v službi dlje od 8 ur. Nekaj teh ur je mogoče porabiti s kompenzacijo, da gredo prej domov, za ostale pa pričakujejo plačilo.

Vazelin ::

          je izjavil:

Govorim za primer iz svoje firme, ko nekaj zaposlenih povsem samovoljno in brez potrebe visi v službi dlje od 8 ur. Nekaj teh ur je mogoče porabiti s kompenzacijo, da gredo prej domov, za ostale pa pričakujejo plačilo.

A kar tam so?

mancini ::

Mato989 je izjavil:

mancini je izjavil:

Če dalaš ruski turnus, potem en dan dopusta ni 8h


Odvisno ce imas v pogodbi pravilno vpisan ruski turnus.... Jaz sem imel pogodbo za 40 ur tedensko in sem delal ruski turnus in je bil dan dopusta 8ur ampak uradno bi morali mi delat 3 izmene


Pa saj to je bilo boljše zate. Si potreboval en dan dopusta in so ti namesto 12 vzeli samo 8 ur

Mato989 ::

mancini je izjavil:

Mato989 je izjavil:

mancini je izjavil:

Če dalaš ruski turnus, potem en dan dopusta ni 8h


Odvisno ce imas v pogodbi pravilno vpisan ruski turnus.... Jaz sem imel pogodbo za 40 ur tedensko in sem delal ruski turnus in je bil dan dopusta 8ur ampak uradno bi morali mi delat 3 izmene


Pa saj to je bilo boljše zate. Si potreboval en dan dopusta in so ti namesto 12 vzeli samo 8 ur


Ja ampak pri taki pogodbi bi moral vsak dan ko sem delal 12 ur dobit dodatek k malci in namesto 4 nadur dobit 5,2 ipd... Pa nisem
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

solatko ::

Mato989 - Sam si kriv, kaj si pa delal več, kot je napisano v pogodbi!
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dopust vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13418286 (8570) MadMicka
»

Nalaganje dela za na dopust (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9912557 (8925) Utk
»

Manjša plača (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12227707 (20467) Mato989
»

Koriscenje viska ur v sluzbi

Oddelek: Loža
356945 (5450) deltacqb
»

2. januar: Dela prost dan? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27847406 (37349) Horejšio

Več podobnih tem