» »

Analogni ali digitalni fotoaparat?

Analogni ali digitalni fotoaparat?

pavl ::

Star analogni fotoaparat se mi je pokvaril. Sedaj zbiram denar (do ca 150 kSit) za nekaj novega. Muči me naslednje:
a) Dober analogni fotoaparat stane ca 100 kSit ( npr. SLR Canon EOS 3000 N, Canon EOS 300 V itd).
b) Dobri (primerljivi?) digitalni fotoaparati so veliko dražji. :\
c) Fotografije (za spomin, za delo, ne za zabavo) rabim tudi v digitalni obliki (internet, kakšna brošura).
Ali bi mi znali iz izkušenj odgovoriti na katero od teh vprašanj:

1. S katerim digitalnim fotoaparatom (približen cenovni razred ali tip - npr. Canon A 70 ali Canon G3 ali ?) bi dobil približno enako kvalitetne fotografije na papirju - npr. vsaj velikosti 13 x 18 cm ?
2. S katerim digitalnim fotoaparatom (približen cenovni razred ali tip) bi dobil približno enako kvalitetne fotografije v digitalni obliki za internet ali tiskalnik?
3. Kakšen skener (približna cena ali tip) bi za to rabil (ob analognem fotoaparatu)?
4. Ali je možno in primerno objektive analognih SLR fotoaparatov (npr. zgoraj omenjenih) uporabiti kot objektiv za digitalno SLR kamero?
5. Ali ima računica pod točko 4 smisel (nakup analognega fotoaparata sedaj, nakup digitalnega SLR fotoaparata čez kakšno leto ali dve) glede na to, da je analogni SLR fotoaparat pravzaprav zelo poceni, imam pa že objektiv za digitalni SLR?
6. Ali je boljša izbira nakup cenejšega digitalnega fotoaparata npr. Canon A70 sedaj in nakup digitalne SLR kamere in objektiva pozneje, (nižje cene?)
7. Za kako dolgo obdobje sploh kupujemo danes digitalne fotoaparate glede na hiter razvoj?
Lepo vas pozdravljam in nestrpno čakam na odgovore. Pavel

Avenger ::

1. nimam pojma, jaz mam sony f-717 in bi rekel, da je čist primerljivo z analognim - 5 megapixlov
2. nejasno vprašanje... sicer pa mislim, da slike tiskajo s 300 dpi (21*17 cm), čeprav je 200 dpi (32*24 cm)čisto sprejemljivo ***v oklepaju velikost natiskane fotke iz 5 megapixlov
4. slr je slr, ni važno ali je analogen ali digitalen, objektivi grejo povsod, da je le pravi premer
5. hahahaha pozab na tole, če ne boš mel čez en let ene 400 jurjev
6. jep
7. dve leti, po moje, največ tri

Jaz sem poskušal prodat svojega canona eos 300, pa so hotl, da še plačam, pa da jim ga dostavim... tko da sem ga rajš obdržal, z izgovorom, da ga bom pa imel za b/w slike. Ilford rulez. 8-) Vsekakor so pa prednosti digitalca očitne (pomankljivosti pa niti ne, ampak naj te to ne skrbi preveč) in tu o tem ne bi. Za fotoamaterja, ki ne slika ravno za Reuters in National Geographic ali pa kaj v zvezi z dirkaškimi športi je vsekakor zelo mnogo bolj priporočljiv nakup digitalnega fotiča, kot pa klasičnega.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

pavl ::

Avenger: hvala za odgovore. Bal sem se, da se takim, ki to poznete, ne bo dalo pisati. Sem imel delno podobne slutnje, bi pa skoraj rajši slišal (prebral) kaj drugega. Ampak mogoče bo pa enkrat že 200 kSit dovolj ?

2. vprašanje (pol vprašanja je ostalo v glavi): Fotografije iz 'analognega' fotoaparata spremenimo v digitalne (za uporabo v nekem dopisu, poročilu, ...) s skenerjem, potem pa to poročilo z vključenimi fotografijami natisnemo z laserskim ali inkjet tiskalnikom. Slišal ali prebral sem, da pri pretvorbi (skener) nekaj kvalitete izgubimo kljub dobremu skenerju itd. Pri uporabi digitalnega fotoaparata te pretvorbe (skener) in izgube kakovosti ni. V tem primeru se tehtnica najbrž še bolj prevesi v korist digitalnega fotoaparata kot pri 1. vprašanju (torej primerjava: neka povprečna slika iz analogne SLR kamere + skener : slika iz kakšnega digitalnega fotoaparata)?

Še eno vprašanje, ki mi prej pri pisanju ni prišlo na misel:
8. Koliko in kaj fotografirate ob uporabi digitalnega še z analognim fotoaparatom?

Še enkrat hvala za odgovore in lep pozdrav. :) Pavel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pavl ()

schurda ::

Če bi imel 150kSIT, bi še enkrat kupil Pentax MZ-5 in objektiv 28-70 f/4 aspherical. Digitalca Olympus camedia pa sem prodal. Povem ti, da, če si navajen SLR kamere, potem ti bodo vsi digitalci za en kurc. Razen, če ne boš nabavljal nekaj v stilu Nikon D1.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Avenger ::

Ne razumem, zakaj bi hotel sliko poskenirat in sprintat (s foto tiskalnikom, na foto papir, predvidevam) mislim da kar nekaj izgubiš, razen če imaš res zelo dober scanner. In če smo pri teh komičnih variantah, bi bila ena res hudo dobra, da kupiš scanner za diase/film. 4000 dpi, kar naj bi naneslo, po mojih izračunih 5360*3780 pixlov na scan. Kvaliteta bo kar gotovo vsaj malo boljša od digitalnega aparatka. Problem? Cena... okol 500 eurov. en kolega ga ma v službi (Delo) in je že ful dolg časa nazaj poskeniral en dias, ne vem kok je bla resolucija, ampak je bla glomazna, prisežem, ene 8000x6000 vsaj....

Navadni scani slik za net so čist kul, b.p. za ne-foto tisk tudi.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitalni fotoaparat - subjekti v gibanju

Oddelek: Kaj kupiti
393408 (2878) kara
»

"Umiranje" analognih fotoaparatov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
798834 (6153) Matev
»

Razvoj analognih fotoaparatov pod velikim vprašajem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
21316299 (13664) BigWhale
»

Canon 300D vs. Sony DSC-F828

Oddelek: Kaj kupiti
302569 (2133) Matev
»

A70 vs EOS-300D vs Minolta Z1

Oddelek: Kaj kupiti
201988 (1759) frenk

Več podobnih tem