» »

4K zaslon na prenosnikih

4K zaslon na prenosnikih

i33a ::

Pozdravljeni,
zadnje čase opažam, da ima vse več (sploh 15' prenosnikov višjega ranga) vgrajen 4K zaslon. Pred časom sem bral, da se pojavljajo težave pri skaliranju aplikacij in pri uporabi z zunanjim monitorjem (ki je npr samo 1080p).
Zanima me kakšno je stanje sedaj? Se te težave še pojavljajo ali ne in v kakšni meri? Zanima me tako za Windows 10 kot Ubuntu Linux.

Karen ::

Jaz imam 14palčnega s 3200x1800 se mi zdi X1 Carbona, pa Lenovo Yoga 910 4k 13,9col, pa Lenovo x280 s fullhd 12,5 (vzporeden pogled), pa ti lahko povem da je 4k slika na Yogi top shit v primerjavi z ostalima (je pa svetleč zaslon, ni mat), pa sta ostala dva cenovni rang nad 2k€. Težav ni oz. so take, da če kak dialog ni narejen tako da bi se delal scaling potem izgleda crap na vseh enak, če je pa napisano tako kot je treba pa ni problem. Prikaz na zunanje lahko povem da je na fullhd ok oz. so neke fore pri ugašanju/preklopu, če imaš samo zunanjega naštimanega deluje bp, pri hot-plug-ih pa nisem ziher - na 4k zunanjem zaslonu delajo vsi bp. Skratka če imaš možnost 4k vzet toplo priporočam, side-by-side je res razlika vidna.

fikus_ ::

Če boš delal še na drugem zaslonu s precej manj pixli, boš imel probleme z ostrino slike na enem, kateri ne bo imel native resolucije, ali pa bodo ikone obupno male na enem, ali na drugem zelo velike.
Skratka problemi. Oba zaslona naj imata čimbolj enako resolucijo.

Karen ::

To je zmeraj dobro, se pa da scaling nastavit pri večini drajverjev v winsih za vsak priključen monitor posebej, samo mislim da so neke fore če zunanji monitor priklopiš naknadno, ni nujno da bo pravilen scaling. Če ga priklopiš in nato zaženeš pa mislim da dela, nekako tako... skratka vem da kar ima pri nas v službi 4k notebooke in fullhd zunanje monitorje da ni težav, seveda je pa 4k na 4k zunanjega zagotovo bolj bulletproof.

opeter ::

Problem je predvsem pri (starejših) programih, ki nimajo podporo za HiDPI in skaliranje.

V tem primeru dobiš takšno sliko (primerjaj Firefox na levi z drugima brskalnikoma):


Če imaš težave z nejasnim besedilom, poskusi ta programček:
http://windows10_dpi_blurry_fix.xpexplo...
https://lifehacker.com/fix-blurry-fonts...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Mavrik ::

i33a je izjavil:

Pozdravljeni,
zadnje čase opažam, da ima vse več (sploh 15' prenosnikov višjega ranga) vgrajen 4K zaslon. Pred časom sem bral, da se pojavljajo težave pri skaliranju aplikacij in pri uporabi z zunanjim monitorjem (ki je npr samo 1080p).
Zanima me kakšno je stanje sedaj? Se te težave še pojavljajo ali ne in v kakšni meri? Zanima me tako za Windows 10 kot Ubuntu Linux.


V zadnjih posodobitvah Windows 10 se je precej teh stvari rešilo. Probleme boš mel le če uporabljaš kakšne zastarele aplikacije.
The truth is rarely pure and never simple.

i33a ::

No super. Hvala za odgovore.
Če/ko bom moral uporabiti kakšen program, ki je bolj zastarel.. Je opcija, da spremenim v nastavitvah resplucijo na 1080p ali manj in potem deluje OK? (Kasneje seveda spet spremenim v 4K).
Kako je s podporo za Linux? Še posebej me zanima Ubuntu.

Lep pozdrav

sandmat ::

Imam 4k na 15" laptopu in FHD na 24" zaslonu. Nekateri obskurni programi imajo probleme s scalingom (npr. Mendeley, Todoist chrome plugin za Gmail - pri premiku med zasloni je potrebno refreshat okno, VNC Viewer - 4x manjše ikone), velika večina programov pa deluje normalno in pri obeh resolucijah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271030 (20872) Yenk
»

Locljivost na laptopu

Oddelek: Zvok in slika
141998 (1610) fujtajksel
»

gtx 1070 + 4x monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
293061 (2460) Modri dirkač
»

4k monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8416112 (13002) Voluharr
»

Toshiba premika meje zaslonov ultrabookov s KIRAbookom

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
3714543 (11728) HupChup

Več podobnih tem