» »

Radioamaterski izpit

Radioamaterski izpit

lithium ::

Na PMR frekvencah na kakšnem hribu včasih počvekam s kakšnim radioamaterjem, ki posluša tudi te frekvence.
Pa bi sedaj šel delati še radioamaterski izpit, da pridobim novo znanje in seveda klicni znak.

Elektrotehnika mi je sicer "domača".
Ali za pripravo na izpit za N razred zadoščajo tale vprašanja: http://www.zrs.si/files/ZRSVPR_A_8.3.1....

Se v Celju izvaja tudi kak radoamaterski tečaj? Spletna stran je namreč precej skopa...

Hvala
Neuradni Telemach forum https://red-pill.eu/forum070

knesz ::

lithium je izjavil:

Na PMR frekvencah na kakšnem hribu včasih počvekam s kakšnim radioamaterjem, ki posluša tudi te frekvence.
Pa bi sedaj šel delati še radioamaterski izpit, da pridobim novo znanje in seveda klicni znak.

Elektrotehnika mi je sicer "domača".
Ali za pripravo na izpit za N razred zadoščajo tale vprašanja: http://www.zrs.si/files/ZRSVPR_A_8.3.1....

Se v Celju izvaja tudi kak radoamaterski tečaj? Spletna stran je namreč precej skopa...

Hvala

Ne poznam aktivnosti štajerskih radioamaterjev glede tečajev ampak mogoče bi se registriral na forum.hamradio.si za podrobnejše informacije. Čeprav se mi zdi, da je tudi na ST kar nekaj hamov.

wragetz ::

V Mariboru se pravkar izvaja radioamaterski tečaj, radioklub študent. Podatki o tečaju, ki še poteka, tukaj: http://s59dxx.uni-mb.si/index.php/obves.... Lahko še pohitiš in ujameš tudi izpit (vprašanja oz. tematiko naštudiraš sam), ki bo predvidoma v naslednjem tednu.
Nekaj na to temo tukaj:
http://lea.hamradio.si/izpiti/vp/vp.htm...

LP

lithium ::

Hvala za info. V MB vidim, da je izpit že prehitro, da bi predelal literaturo :)
Bom povprašal še na forum.hamradio.si.
Neuradni Telemach forum https://red-pill.eu/forum070

knesz ::

Vidim, da ti je uspelo. Čestitke! :)

xardas ::

Malo si bom sposodil temo. Razmišljam o opravljanju tečaja, ker bi postaje rad uporabljal v gozdu (UV-5R) skupaj z bratom. V priročniku za radioamaterje je zapisano, da naj bi vzpostavljanje radio zvez bilo namenjeno testiranju propagacij in drugih tehničnih parametrov zvez in naj ne bi bilo namenjeneo za osebno rabo.

Zanima me, ali to drži? Kakšne druge "ugodnosti" ti opravljanje tečaja omogoča (kolega mi je povedal, da enak izpit opravljajo skipperji, pa o tem nič ne najdem na spletu)?

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xardas ()

r0b3rt ::

Skipperji opravljajo izpit za GMDSS. Zadeva je specifična res samo za pomorstvo. Kaj pa če bi uporabljal PMR frekvence in ne rabiš tečaja?

xardas ::

r0b3rt je izjavil:

Kaj pa če bi uporabljal PMR frekvence in ne rabiš tečaja?


Najverjetneje bom. O področju vem zelo malo. Če bi mi opravljanje tečaja dalo "dostop" do nečesa novega, poleg zapisanega primera uporabe, sem pripravljen dati tudi nekaj denarja za to. Zato me zanima, kateri so še drugi primeri uporabe radio zvez za radio amaterje.

knesz ::

xardas je izjavil:

r0b3rt je izjavil:

Kaj pa če bi uporabljal PMR frekvence in ne rabiš tečaja?


Najverjetneje bom. O področju vem zelo malo. Če bi mi opravljanje tečaja dalo "dostop" do nečesa novega, poleg zapisanega primera uporabe, sem pripravljen dati tudi nekaj denarja za to. Zato me zanima, kateri so še drugi primeri uporabe radio zvez za radio amaterje.

KV, UKV, DMR, Echolink, WSJT, EME (ok - malo pretiravam), APRS, ... nekaj se skoraj zagotovo najde poleg PMR :)

dreta ::

xardas je izjavil:

r0b3rt je izjavil:

Kaj pa če bi uporabljal PMR frekvence in ne rabiš tečaja?


Najverjetneje bom. O področju vem zelo malo. Če bi mi opravljanje tečaja dalo "dostop" do nečesa novega, poleg zapisanega primera uporabe, sem pripravljen dati tudi nekaj denarja za to. Zato me zanima, kateri so še drugi primeri uporabe radio zvez za radio amaterje.


Ce imas v mislih kakrsnokoli uporabo za profesionalne namene ni mozna niti z doplacilom. Vsaj z amatersko licenco ne. Za kaj konkretno rabis radijsko zvezo?

xardas ::

Trenutno je glavni razlog v izboljšani komunikaciji v gozdu z bratom. Pri spravilu lesa sva pogosto oddaljena drug od drugega, zato moreva kričati, da se slišiva. Na forumu so mi že predlagali uporabo frekvenc PMR in nakup običajnih walki-talkie postaj. Mene zanima (kot sem zapisal že v OP), kako bi mi znanje, ki bi ga pridobil na tečaju za radioamaterja, še lahko koristilo (poleg tega, da bi vzpostavljal radio zveze z bratom v gozdu oziroma, ali je to sploh dovoljeno??)? Recimo, bi zaradi tečaja bolje razumel RTL-SDR?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xardas ()

knesz ::

xardas je izjavil:

Trenutno je glavni razlog v izboljšani komunikaciji v gozdu z bratom. Pri spravilu lesa sva pogosto oddaljena drug od drugega, zato moreva kričati, da se slišiva. Na forumu so mi že predlagali uporabo frekvenc PMR in nakup običajnih walki-talkie postaj. Mene zanima (kot sem zapisal že v OP), kako bi mi znanje, ki bi ga pridobil na tečaju za radioamaterja, še lahko koristilo (poleg tega, da bi vzpostavljal radio zveze z bratom v gozdu oziroma, ali je to sploh dovoljeno??)? Recimo, bi zaradi tečaja bolje razumel RTL-SDR?

Seveda je PMR dovoljen. Glede na to, da delata v gozdu, bi rekel celo, da je to ena bolj pametnih odločitev. PMR imajo tudi moji otroci, kadar gremo na kakšen izlet v naravo / hribe. Glede dodatnih znanj, jaz bi rekel, da boš dobil na tečaju neko širšo sliko, kaj ti radioamaterstvo sploh nudi, potem imaš pa proste roke in se lotiš tistega, kar te veseli. Ali pa tudi ne. V štartu malo poguglaj kratice, ki sem jih navrgel v mojem prejšnjem postu :) Jaz sem se našel v telegrafiji, tekmovanjih, ravno sedaj sem se zopet aktiviral po 17 letih mirovanja.

xardas ::

Bom preveril. Hvala! :)

r0b3rt ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0b3rt ()

ToniT ::

knesz je izjavil:

Jaz sem se našel v telegrafiji, tekmovanjih, ravno sedaj sem se zopet aktiviral po 17 letih mirovanja.


Sem mislil, da si eden tistih, ki so se reaktivirali zaradi FT8. HI

Me veseli, da si prišel nazaj. Sam večinoma delam QRP CW in enkrat ali dvakrat na leto kak kontest na polno.

edit: Typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

knesz ::

ToniT je izjavil:

knesz je izjavil:

Jaz sem se našel v telegrafiji, tekmovanjih, ravno sedaj sem se zopet aktiviral po 17 letih mirovanja.


Sem mislil, da si eden tistih, ki so se reaktivirali zaradi FT8. HI

Me veseli, da si prišel nazaj. Sam večinoma delam QRP CW in enkrat ali dvakrat na leto kak kontest na polno.

edit: Typo

FT8 sem videl, ampak me ne potegne. Bolj zanimivo je bilo nekje leta 97, 98, ko sem bil verjetno med prvimi v s5, ki so začeli uporabljati sprejem rtty z zvočno kartico in pc DOS RITTY od K6STI in wf1b. In pa predpogoj 16 bitna ISA kartica :D FT8 sem pa videl ravno toliko, ko sem testiral programje za MAC OS.
Sicer pa, prvih par K cw zvez je bilo s QRP805 in fd4 na 7m višine :)

ToniT ::

Lepo...
Zdaj si mi zbudil slabo vest, ker še imam nedokončan QRP808 in se nikakor ne morem spraviti k dokončanju.:| Enega sem pred davnimi leti že sestavil in ga potem prodal.

VolkD ::

Predlagam, da opraviš tečaj. Ali boš kasneje delal izpit je pa druga stvar.
Kolikor vidim, ti vrednote radiomaterstva niso ravno primarna stvar. Kljub temu se boš znašel v radijskem prometu. To je podobno kot če bi se brez znanja o vozilih in predpisih vožnje znašel v avtu na avtocesti.

Skratka opravi tečaj za radioamaterje, saj boš tam zvedel mnogo koristnih stvari, ki jih je potrebno vedeti v radijskem prometu.

Če se boš kasneje navdušil nad radioamaterstvom bo izpit le formalnost.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Assass1n ::

Kopiram če bo koga zanimalo...
2. oktobra začnemo v radioklubu Ljubljana S53AJK tečaj.
Prijava na spodnjem linku.
http://www.radioklub.si/index.php/konta...
ali na zasebni kontakt

LP
Matjaz
S56ZVD


Pozdrav!

Radioklub Moravče, S53DRM organizira radioamaterski tečaj, ki se bo predvidoma pričel v mesecu oktobru.

Vsi zainteresirani se lahko prijavite na:

Mail: s58m.dare@gmail.com,
GSM: 031-623-120.

Vabljeni!

Radioamaterski pozdrav 73

Dare, S58M
predsednik RK Moravče
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

seminal ::

Mene zanima če bo kakšen tečaj v MB v prihodnosti?
LP

Val202 ::

Za Radioklub Ljubljana ne morem oddati povpraševanja preko njihove spletne strani. Ali morda kdo ve, kdaj točno bo tečaj potekal (ob katerih dnevih in urah), ter kakšne so zahteve za udeležence? In pa cena?

Assass1n ::

Meni je odgovoril takole:
Tečaj traja en mesec in sicer vsak ponedeljek in četrtek v mesecu oktobru.
Začeli bomo ob 18h in končali ob 20h.
Vendar je običajno še veliko vprašanj in malo potegnemo.
Predviden je tudi obisk tekmovalne lokacije.
Cena je pa 50eur. V tej ceni je tudi enoletno članstvo v klubu.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Val202 ::

Hvala za odgovor. Na njihovi spletni strani ni nič napisano glede tečaja, forme pa ne morem oddati, ker mi napiše "Sorry, an error occured. Invalid CAPTCHA", le-te pa ne vidim na zaslonu.
Komu lahko pišem za več informacij in prijavo?

Assass1n ::

še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

s56zvd ::

Pozdravljen,
moja napaka. Poiskusi na info@radioklub.si
Če ne bo šlo. pa meni pošlji zasebno sporočilo.
Danes ob 20h bomo prisotni pa se lahko oglasiš na Drenikovi 32 v prvem nadstropju.

LP
Matjaz

Assass1n ::

V sredo sem opravil izpit za radioamaterja A razreda. Delal sem ga v Radioklubu Moravče kjer sem tudi hodil na tečaj 2x tedensko po dve uri približno 2 meseca. Na tečaju se naučiš vse kar rabiš za izpit ter še veliko drugega zraven.
Če koga skrbi kot je mene, da je tukaj potrebno obširno znanje matematike, elektrotehnike oz. radiotehnike naj ga niti malo ne skrbi, osnov se dotakne vendar nič kar bi rabil biti doktor da bi razumel.
Klicni znak je potem brezplačen, jaz ga še čakam in ko ga dobim se slišimo na bandu. Imam pofung uv-6r kakšen qso bomo že nardili :)
73
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

stvaristare ::

Ima kdo radioamaterska vprasanja za izpit?

Ahim ::

stvaristare je izjavil:

Ima kdo radioamaterska vprasanja za izpit?

Ja, internet: http://lea.hamradio.si/~s53sl/s5-ham-a....

A ce ti ze iskanje povzroca take tezave ...

hipertija ::

Trenutno ni nobenega izpita na vidiku...

gozdar1 ::

Sedaj , ko ni več treba znat telegrafije je izpit kar precej lažji.

hipertija ::

Izpit je itak zgrešen, to smo ugotavljali že na predavanjih... moje mnenje:
a) A in N klasa imata identična vprašanja, pri N klasi jih je nekaj 10 manj - glede na to, da so vprašanja naključno generirana, niti ni rečeno, da je A težji.
b) vprašanj je preveč. Ustvarjalci so si zadali, da jih mora biti 1000 - nekatera se ponavljajo, in zdi se, da so nekatera napisana zato, da so prišli do te magične številke
c) v marsikateri drugi državi je vprašanj bistveno bistveno manj, pa niso radioamaterji zato nič slabši.
d) radioamaterstvo zgublja svoj pomen in število oseb, ki se s tem ukvarjajo - namesto, da bi se temu primerno prilagajali, je zrs počakal v letu 2000 - primer je DMR, ki se mu na izpitu posveča premalo pozornosti, čeprav v realnosti ravno dmr ustvarja zanimanje med mlajšimi slovenskimi radioamaterji

1. PREDLOG:
med A in N klaso narediti razliko
a) N klasa - lahek izpit - osnove radioamaterstva, predvsem uporaba v praksi - torej, da uporabnik v "etru" dela po vseh pričakovanih standardih, manj poglobljenega osredotočanja na samo elektroniko, fiziko itd. Marsikdo si želi imeti radijsko postajo, ki se danes dobi za res ugoden denar in jo pač testirati v etru - vsi radioamaterji pač nimamo izziva, ustvariti si lastno postajo (koliko pa je še takih? ) in jo testirati. Osebno npr. imam izziv delati s portable postajo na različnih lokacijah in tako ugotavljati kvaliteto postaje, hkrati pa dostopnost iz različnih qth do repetitorjev itd. Nekdo ima morda željo delati na DMR in se poglabljati v dmr svetu s kakšno dmr postajo.
N klasa seveda pomeni večje omejitve pri oddajanju/moči rad. postaj. 100-300 izpitnih vprašanj bi bilo več kot dovolj.

b) A klasa, profesionalna klasa - poglobljeno razumevanje celotnega delovanja, uporabnik razume detajle in vse komponente, sposoben je narediti lastno rad. postajo, morda kakšen certifikat s strani MORS...

s tem bi se dejansko naredila neka opazna razlika med A in N klaso, danes pa je itak vseeno kaj je - vsak se odloči za A, ker se itak naučiš tistih par vprašanj več.

ToniT ::

Verjetno bodo izpiti 11.06. na ZRS-ju. Ni še dokončno...

hipertija ::

lepa

ManDriver ::

hipertija je izjavil:

Izpit je itak zgrešen

Aha, torej si ga že opravil. Kakšen je tvoj pozivni znak?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

hipertija ::

Nisem, dan pred izpitom je bilo odpovedano zaradi korone. Bi bilo kaj drugače, če bi že imel klicni znak? Pravzaprav bomo morali vsi, ki smo želeli na izpit, čez ta vprašanja dvakrat več, kot ostali.

hipertija ::

Evo, v petek pa bo izpit v Mozirju, 11.6. pa še v Pekrah na ZRS.

IZPIT OPRAVLJEN :)

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Walkie talkie ('dovoljenje') (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5420516 (574) Nesho
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915023 (2689) ziggy42
»

Rtl-sdr - Tetra/DMR/ZARE - težave/problemi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Zvok in slika
12922511 (9883) hipertija
»

Izpit za radioamaterja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
646291 (3726) hipertija
»

UKV postaja

Oddelek: Pomoč in nasveti
268685 (1983) krneki0001

Več podobnih tem