» »

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

TheBlueOne ::

Kupujem si dodatni kuhinjski noz in sem vrgel oci na kitajce. Prej kratkim sem imel moznost preizkusiti zepne noze iz Kitajske in so bili vec kot zadovoljivi. Dejansko so pokopirali najboljse od vseh za smesno ceno. :)

Sedaj gledam kuhinjske noze kakor recimo tale:

https://www.aliexpress.com/item/FINDKIN...

Torej relativno velik noz, ki naj bi bil narejen iz jekla VG10?! Za manj kot 50USD bi je skoraj se je skoraj tezko upreti skusnjavi. :) Je kdo ze poiskusil kaj podobnega?

NikolormousB ::

Jaz ti v tem rangu priporočam victorinox. Za 30 do 40 eur dobiš top nož, ki sicer ne izgleda tako fancy kot "damaščanski" ampak se obnese odlično. Pa še dobiš ga praktično na vsakem koraku.

https://www.kraljzara.si/kuharski-noz-v...

Tac20 ::

Glede na to da je 50€ + vse dajatve, si poglej npr na https://www.knivesandtools.co.uk/en/ct/...

če kakšne wusthofe itd za podobno ceno, sicer pa kakor je rekel Ninja, tudi sam imam najbolj priporočan nož vseh časov Victornixo Fibrox (chef 20cm), na knivesandtools sem dal cca 30 eu zanj se mi zdi da celo kakšen eur manj.

NikolormousB ::

Aja, samo še to kar se jekla tiče. To, da na aliexpressu piše zraven VG10 ne pomeni dosti. Kitajcem ni problem napisati VG10, tudi, če je nož iz kartona. Poleg tega pa je pri nožih vsaj toliko kot sestava jekla pomembna končna obdelava (heat treatment).

Ne pravim pa, da je nož iz tega linka slab.

TheBlueOne ::

Tisto, da je damascnaski me niti ne tako zanima, ker je verjetno samo estetika. Drugace imam kar nekaj dobrih nozev, samo imel bi se enega in sem zasledil tega, ki naj bi bil narejen iz VG10.

Drugacce imam doma ze Japonskega in Nemskega. Ker sem enega unicil iscem drugega. Ko sem nazadnje kupoval, so bili nozi iz VG10 100€+++.

Jeklo od Victorinox me ni nikoli navdusilo.

TheBlueOne ::

Ali pa to... :)

https://www.aliexpress.com/item/XYj-Han...

Verjetno bom narocil, ko pridem domov in testiral.

FireSnake ::

Za manj denarja dobiš pri nas Swibo, ki je preverjena kvaliteta.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

TheBlueOne ::

Mi niti ne gre toliko za denar, sem bil mnenja da bom dal ca. 200€ ampak me mika, da naredim eksperiment s Kitajsko.

profii ::

Javi rezultate

TheBlueOne ::

profii je izjavil:

Javi rezultate


Se razume. :)

Karen ::

Jaz sem od kitajcev nabavil že ene 15 nožev v zadnjih treh letih, vse keramične, če koga zanima malce izkušenj: kar se tiče ostrine so super, tudi po dveh letih uporabe še vedno režejo - torej glavna funkcija je ok. Problem je, ker mi mularija al pa boljša polovica z njimi odpira konzerve za ribe ali paštete recimo, pa tlači špico za haklce in jo seveda zlomi... druga opcija je rezanje ledenega sladoleda z njim... bad idea ... kar se tiče špice. Torej, špice gredo po gobe, če nisi pazljiv. Druga stvar je kako je nasajen ročaj: določeni primerki so taki da se ročaj razrahlja in ne drži več rezila - torej začne dobivat luft po vertikali vpetja, ali se celo zgornji del ročaja pri vpetju odlomi plastika in potem skače rezilo za pol centimetra gor-dol - skratka ima luft, pa nikoli ko režeš ne veš če bo odletu...
Recimo tole so primeri kjer se to dogaja (poznam že po sliki zdaj):
https://www.aliexpress.com/item/FINDKIN...

ali https://www.aliexpress.com/item/FINDKIN...

Tile z gumijastim ročajem so precej boljši kar se tega tiče:
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh...

Nekako povzetek glede na izkušnje: upoštevaje da dostava ni problem (pridejo vedno, ni težav s carino), če si pripravljen čakat tiste 3-4 tedne, je cena 11-15 EUR za tiste 4 komade več kot ugodna za to kaj ponujajo in za koliko časa. Kot rečeno ne priporočam tistih s čisto plastičnim ročajem, meni se tile delno iz trde gume bolje obnesejo.
Če ima kdo kak specifičen model ki je ugoden in kakovosten pa na plan z linki.

TheBlueOne ::

Sem prevec v metalurgiji in prevec cenim znanost za nozi, od brusenja do vseh vrst trpeznosti, ki jih pri keramicnih ni, da bi spremenil vero. :) Za moj okus keramika ni nadomestilo za jeklo.

Magic1 ::

Za marikoga je verjetno še boljš, saj večina ljudi nikoli ne brusi nožev. Za tiste, ki pa jim nabrusit noče na vsake toliko časa ni problem, je pa izbira jasna.
Magic

Šmorn ::

https://www.idealo.de/preisvergleich/Of... Imam že 7 let in sem zelo zadovoljen. Več denarja dajati za nož nima smisla če nisi profesionalec. V rokah sem imel že precej dražjih in cenejših nožev, pa ni boljšega noža za to ceno. Poleg tega imam doma še dva doma narejena kuhinjska noža (O1 jeklo). Uporabljam jih pa manj, ker nista nerjavna pa se mi ne da vzdrževat.

TheBlueOne ::

Meni ne pase ta oblika, kjer je na koncu spicast.

Tile:

https://www.aliexpress.com/item/XYj-Han...

ki ga bom narocim danes, ce se spomnem. Tako oblikovani mi ustrezajo, ker pri sekljanju rad vodim noz s prstom, da imam boljso kontrolo. Doma ze imam Nemca primerljive kvalitete, samo druge oblike. :)

Ze dlje gledam te kitajce in bo pac treba enkrat preizkusiti. Bolj iz firbca.

Ce kdo najde boljsega kitajce podobne oblike iz super jekla, si lahko se premislim. Bom pa na vsak nacin porocal kako se bo obnesel.

Zgodovina sprememb…

Samael ::

Če je nož (iz prve objave zgoraj) res japonski VG-10 (by Takefu special steel, Ltd) je jeklo solidno in nož načeloma vreden te cene. Meni osebno je VG-10 zelo ljub. Relativno ok drži ostrino, ne rjavi, ni ga težko brusiti, dobiš fantastično ostrino ... precej vsestranska zadeva, ki se odlično obnese tako pri kuhinjskih nožih, kot tudi pipcih.

Problem pa je, da je zadnja leta zunaj poplava cenenega kitajskega in predvsem pakistanskega damascus jekla izredno slabe toplotne obdelave in da je, kot je že nekdo zgoraj omenil, izredno težko oz. praktično nemogoče pri no name prodajalcih/proizvajalcih vedeti, če je to, kar oglašujejo res to kar tudi prodajajo. Sam dizajn (na sliki) mi je všeč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

STASI ::

Tule si poglej.
https://www.dictum.com/en/knives-f

z vsem kar sem kupil mi je všeč.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

TheBlueOne ::

Samael je izjavil:

Če je nož (iz prve objave zgoraj) res japonski VG-10 (by Takefu special steel, Ltd) je jeklo solidno in nož načeloma vreden te cene. Meni osebno je VG-10 zelo ljub. Relativno ok drži ostrino, ne rjavi, ni ga težko brusiti, dobiš fantastično ostrino ... precej vsestranska zadeva, ki se odlično obnese tako pri kuhinjskih nožih, kot tudi pipcih.

Problem pa je, da je zadnja leta zunaj poplava cenenega kitajskega in predvsem pakistanskega damascus jekla izredno slabe toplotne obdelave in da je, kot je že nekdo zgoraj omenil, izredno težko oz. praktično nemogoče pri no name prodajalcih/proizvajalcih vedeti, če je to, kar oglašujejo res to kar tudi prodajajo. Sam dizajn (na sliki) mi je všeč.


Sej to me skrbi, ampak za 40USD se ne bom pretirano sekiral. Je vsaj lep. :) Malo me jezi, da na trenutnem podjetju ne morem analizirati jekla, niti trdote in bom moral najti koga iz stare firme, da mi naredi test.

BladE_ ::

Mi lahko kdo prevede ali naslednje predstavlja vrsto/trdoto jekla -> 55 +- 1HRC ?
Akcija - Reakcija

MIHAc27 ::

Jaz sem do sedaj nabavljal edino keramične nože. Sem eden tistih, ki nožev nikoli ne brusi, in keramični so super za to.
Novi so pa itak še preveč ostri :D

NikolormousB ::

BladE_ je izjavil:

Mi lahko kdo prevede ali naslednje predstavlja vrsto/trdoto jekla -> 55 +- 1HRC ?


To je Rockwell skala, ki označuje trdoto jekla. Kvalitetni noži se gibajo od nekje 55 do 60, tudi nekaj čez. Trdoto testirajo tako, da diamantno konico porinejo v jeklo s 150kg in izmerijo vdolbino.

Večja trdota ne pomeni avtomatično boljšega noža. Trše jeklo načeloma boljše drži ostrino, ga je pa težje nabrusiti.

TheBlueOne ::

NikolormousB je izjavil:

BladE_ je izjavil:

Mi lahko kdo prevede ali naslednje predstavlja vrsto/trdoto jekla -> 55 +- 1HRC ?


To je Rockwell skala, ki označuje trdoto jekla. Kvalitetni noži se gibajo od nekje 55 do 60, tudi nekaj čez. Trdoto testirajo tako, da diamantno konico porinejo v jeklo s 150kg in izmerijo vdolbino.

Večja trdota ne pomeni avtomatično boljšega noža. Trše jeklo načeloma boljše drži ostrino, ga je pa težje nabrusiti.


Ne samo, da ga je tezje brusiti, je tudi bolj krhko in se hitreje zlomi. Trsa jekla praviloma tudi rjavijo, bolj kvalitetna samo povrsinsko. Mozne so tudi kombinacije razlicnih jekel, kjer imas plasti razlicnih kovin in s tem lovis kaksne kombinirane karakteristike.

Tako da boljsi noz je relativna zadeva. Glede na to, da se pri vsakem pogovoru o nozih, tudi ce je tema samo o jeklu najde kdo, ki propagira keramiko, je jasno, da ni resitve za vse in da so nekateri pripravljeni sprejeti dosti radikalne kompromise.

Praviloma je bil cilj cim vecja trpeznost in cim daljse drzanje ostrine. Sedaj je recimo pri keramicnih trpeznost prakticno nicna in vseeno imas dovolj ljudi, ki jih uporabljajo, pri jeklih, ki so mehkejsa pa je izguba ostrine hitra ampak so vecna in ponovno imas ogromno ljudi, ki jih uporablja. Obojna so poceni ampak niso nobena znanost in niso niti malo zanimiva tema v smislu inzeniringa. :)

igor0203 ::

Jaz imam Victorinox Fibrox že cca. 2 leti in je za teh 30€ več kot odličen.

https://www.knivesandtools.com/en/pt/-v...

Magic1 ::

Pri Victorinox res ne moreš falit pa še v vsakem Šparu jih imaš in ga lahko kupiš s -25% kuponom za res male pare.
Magic

Markus386 ::

+1 za victorinox

btw, kakšne/katere žepne nože (švicarje?) si pa nabavljal? Nekaj iščem, pa victorinoxa že mam za dnevno uporabo, pa bi morda še kaj drugačnega.

Okapi ::

Če hočeš imeti dober in (razmeroma) poceni nož, pa da ni ravno taka "konfekcija"kot Victorinox, vzameš pa Opinel. Velja tako za kuhinjske kot žepne.

TheBlueOne ::

Victorinox je offtopic (ni kitajc). Jih imam, samo ne kuhinjskega in mi meni osebno niso pretirano vsec. Upam da bo trdoda kitajca sla cez 56HRC, kolikor ima jeklo pri Victorinox.

BTW, opinel mi je bolj simpaticen. :)

Markus386, drugace pa kot delovni noz predlagam Multytool od Leatherman ali Gerberja. Gerber ima ce se ne motim dozivljenjsko garancijo. Moj najljubsi, ki ga nosim s sabo v naravo je Esee Izula. Ce v naravi kampiramo ali kaj podobnega imam s sabo se Glockov noz.

Markus386 ::

Te "mednarodne" poznam :) Sem mislil, da si na aliexpressu (ali kje tko) nasel kaj dobrega poceni kitajskega :) Slingshot guy včasih kaj testira, ampak ponavadi ni kaj dosti impresivnega tam.

TheBlueOne ::

Ja dejansko sem nasel tudi kaj takega. V sluzbi imam kopijo Gerberja, za katerega sem ugotovil, da je kopija sele ko sem ga prejel. Ima logo od Gerberja, torbico... Si pa imam namen kupiti kaksen cisto kitajski multytool in preveriti kvaliteto.

AgiZ ::

Sicer stara tema a me vseeno zanima kako se obnesejo taki noži.
@TheBlueOne, je nož še uporabljen in kako se obnese?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Noži (kuhinjski, ne katane) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7417884 (9070) UganiKdo
»

Kvalitetni noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5424695 (17896) krneki0001

Vsakodnevno nošenje noža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16150776 (45936) dzinks63
»

Solingen noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7130249 (16800) Okapi

Več podobnih tem