» »

Sistem kategorizacije knjig

Sistem kategorizacije knjig

d0rK ::

Živjo,

postavljen sem pred nalogo kategoriziranja lepega števila knjig v domači knjižnici. Kakšen nasvet kako začeti in kako nadaljevati? Nekako najprej po tematiki in nato priimku avtorja mogoče? Gradivo obsega veliko tematik, od monografij, filatelističnih almanahov in katalogov, knjig različnih slikarjev, leksikonov, enciklopedij, priročnikov, glasbenih not in drugega.
 Knjige

Knjige



Kako urediti to zmešnjavo?

AndrejO ::

otago ::

Sala

d0rK ::

Zaenkrat sem začel s tem da ločujem vse navadne romane in podobno od enciklopedij, almanahov in drugega.

nevone ::

To narediš tako:

Vzameš knjigo, oceniš na kateri kup najbolj paše in jo tja odložiš, če ne paše na noben kup, začneš nov kup.

Ko imaš vse po kupih, greš pogledat, če bi lahko kakšne kupe združil v isti kup.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

d0rK ::

Točno to metodo vedno uporabljam za pospravljanje. Nekako sem mislil da bi za te knjige uporabil kakšno bolj sofisticirano. Ampak bo tako po občutku s kupi verjetno še najboljše. Potem pa še po priimku.

AndrejO ::

"Sofisticiran" je Dewey.

Če ga želiš narediti "po domače", to pomeni zgolj to, da imaš že vnaprej znane kupe in, če kakšen postane prevelik, lahko tega potem smiselno razdeliš na nekaj manjših kupčkov.

Rezultat bo verjetno enak, kot bonus pa boš dobil "geek bragging rights".

d0rK ::

Ali je kje na netu, mogoče na cobissu, zapisana dewey številka za posamezno knjigo? Da bi si pomagal za določena dela.

polpo ::

d0rK je izjavil:

Ali je kje na netu, mogoče na cobissu, zapisana dewey številka za posamezno knjigo? Da bi si pomagal za določena dela.


Na Cobissu imaš pri vsaki knjigi zavihek "Podrobni podatki" z UDK - Univerzalna decimalna klasifikacija @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polpo ()

d0rK ::

Kako pridni so pri dodelitvi UDK številke? Ni to kar nekaj na hitro dodeljeno?

Kaj narediti če ima knjiga več UDK zaznamkov, so v vrsti po prioriteti?

mmcmmc ::

d0rK je izjavil:

Kako pridni so pri dodelitvi UDK številke? Ni to kar nekaj na hitro dodeljeno?

Kaj narediti če ima knjiga več UDK zaznamkov, so v vrsti po prioriteti?



Se ne sekiraš ti malo preveč? Ni treba, da kategoriziraš tam do desete cifre. Ne bi bilo dovolj da urediš po deweyu v okvirno kvalifikacijo (000, 100, 200, etc) potem pa po imenu avtorja? Ali maš res za celo knjižnico knjig?

reeves ::

Osebno bi si vse knjige vnesel v Excel. Razdelil na različne kriterije (ime, avtor, tema, kategorija,....) in se tam igral s sortiranjem. Ko bi našel ustrezno rešitev, bi knjige samo še zložil. Tabela pride prav tudi kasneje za lažje iskanje. Pa sproti vnašaš nove knjige.

mmcmmc ::

Kakšna pa je razlika, če moraš knjigo itak v roko vzet in pogledat za kaj je in od koga je. V tvojem primeru vzameš knjigo jo kategoriziraš v računalniku in jo daš nazaj na kup. Zakaj pa ne bi takoj dal na polico oziroma pač kakšno shrambo ima OP? Maš polico za enciklopedije, kriminalke, slovarje, (ni treba zdaj iti v grozne specifike) pač po Deweyu in pač sproti zlagaš ko kategoriziraš (pa lahko tudi v excelu sproti), ko pa si konec pa še po abecedi vsako polico uredi?

reeves ::

Meni se je veliko lažje odločiti kako bom sortiral, če imam pred sabo že celoten seznam tega kar moram sortirati.
V tvojem primeru, se je treba najprej odločiti kako sortirati, nato pa šele sproti vidiš kaj sploh imaš. Če ti končni rezultat ne ustreza (verjemi, zmeraj se najde nekaj za kar ne veš kam bi vtaknil), je treba vse spet prelagati.
Seveda ne trdim, da tvoja rešitev ni v redu, pravim samo, da je meni moj način enostavnejši, čeprav na začetku malo dlje traja.

mmcmmc ::

Ja vem, kaj bi rad povedal. Bi verjetno isto naredil, če bi imel grozno veliko število knjig in bi hotel podrobno kategorizirat. Pač kot v knjižnici. Samo mislim, da OP nima tako veliko knjig in bi rad imel neko osnovno kategorizacijo knjig. In ne vidim razloga, da bi šel v grozno kategorizacijo za vsako knjigo po nepotreben. Ampak bi razdelil bolj na grobo po področjih (enciklopedije, slovarji, romani,...) potem pa po abecedi. Saj na koncu je rezultat isti, tak da je vseeno kaj bo naredil. Pač po želji.

d0rK ::

Cirka 1000 knjig je. Sem poklical v eno od mestnih knjižnic in so v NUKu dosledni ko pride do dodeljevanja UDK številke. Niso pa nanizane v nobenem redu. Torej je treba po kmečki pameti če ima ena knjiga dve ali več UDK stevilk.

Sej mogoče res preveč kompliciram ampak sem mahnjen na sisteme. Se mi pa kljub temu zdi da mi bo kljub sistemu težje kaj najti kot sedaj ko sem imel pokupčkano po vrsti knjige ne tematiki. Prej naprimer vse enciklopedije skupaj, zdaj so pa v ločenih kupih glede na tematiko.

Samael ::

Vidim, da imaš nekaj zbirk. Založba, isti format, enaka barva platnic, itd ... Kaj boš pa s tem?
Menda ne boš mešal tega z drugimi knjigami po policah po abecedi, avtorjih itd ...?
Jaz osebno zbirke puščam skupaj.

d0rK ::

Tudi v tej dilemi sem. Enciklopedije slovenije naprimer sigurno ne bi delil. Ampak imam pa neke zbirke ki imajo med romani vmes še nekakšne "preglede leta".

nevone ::

Ampak imam pa neke zbirke ki imajo med romani vmes še nekakšne "preglede leta".


Zbirka ni nobena svetinja. Zbirko lahko vežejo različne stvari. Če boš nekatere zbirke razbil, zato ker boš ocenil, da boš knjige razvrstil po tematiki je to prav tako v redu. Stvar osebne preference. Če ti pojem zbirka pomeni več, kot razvrščanje po tematiki, jih pač pustiš skupaj, če ne potem zbirke, ki jih ne veže tematika pač razbiješ. Oboje je v resnici dobro, oboje nosi neko sporočilnost.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj trenutno berete? (strani: 1 2 3 422 23 24 25 )

Oddelek: Sedem umetnosti
1211316851 (618) cebelar123
»

Nova anketa: (e)knjige? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14219467 (15526) PNG
»

Amazon prodal več elektronskih knjig kakor tiskanih s trdimi platnicami (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Rezultati
19346860 (44142) AgiZ
»

Google ponovno napada.

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
174170 (4170) madmitch

Več podobnih tem