» »

Zaostajanje ur vezanih na el.omrežje (50Hz)

Zaostajanje ur vezanih na el.omrežje (50Hz)

«
1
2

Oldi ::

Trenutno ure, pri nas doma jih imamo 5, delujejo 3, odstopajo že skoraj 6 minut, natančneje -340,578sekund, ukrepati pa morajo pri 20s odstopanja. Trenutno stanje omrežja, ki pokriva kontinentalno Evropo, Moroko, Alžirijo, Tunizijo in Turčijo lahko spremljamo na temle linku:
https://www.swissgrid.ch/swissgrid/en/h...
Se nam sesuva ES. Na Guglu ne najdem nič, pa gre za stotine milijonov ur, ki so zadnjih cca 50 let bile točne.
Pri nas bi to morali vedeti na ELES, Hajdrihova 2, do nadzornega nisem prišel, pravijo, da naj se obrnem na PR, ki pa je trenutno odsotna.
  • spremenil: Oldi ()

Redman ::

Tole sem opazil tudi pri nas, da so začele ure zaostajati.

Oldi ::

Upam, da gre za kak politično birokratski zaplet, in se ne morejo zmeniti, kateri kurjač bo povečal frekvenco lopate.
Odstopanje ur (trenutno -341s) uravnavajo (praktično samo) termoelektrarne na premog.

Naj kdo, nemško govoreči, proba poguglat, kaj nam skrivajo.

laguna1 ::

Zdaj ne vem za katere ure pišete, vendar sem isti pojav opazil pri nas pri urah z radio budilko, katera pa v enem tednu PREHITEVA za ca 1 uro in 10 minut,... imam več istih ur-radiev, vendar pa je to prehitevanje pri treh od štirih.

LP

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Zadnje čase opažam podobno na uri, ki je na pečici (le-ta je verjetno vezana na frekvenco omrežja). Leta dolgo je bila dokaj točna, zdaj pa se na tedenskem nivoju že pozna par minut zamude....

Kot neko referenco uporabljam uro na videorekorderju, ki jemlje časovno normalo iz določenega analognega TV signala. Ta kar štima (vsaj mislim si, da je točna :)))

LP

Jože

Cervantes ::

A na pečici jo imaš?
Ni čudno.

Oldi ::

Gre za praktično vse ure, ki so na aparatih, ki so nonstop priključeni na omrežje, z izjemo tistih, ki imajo radijski sprejemnik za sinhronizacijo prek dolgovalovnega oddajnika v Nemčiji z atomsko uro.
Ja Cervantes, na pečici, štedilniku.... In te ure so bile do sedaj kumulativno več desetletij absolutno točne znotraj 20 sekund, z redkimi izjemami. Uravnavali so jih pa kurjači v TEŠ in podobnih kolm elektrarnah. Vse PC in ročne kvarčne se lahko skrijejo, kolm je zakon.:D

nsa_ag3nt ::

shmandi ::

Dovoljena nihanja omrežne frekvence so +-200mHz, 48,8 - 50,2- to je +- 0,4% ali +- 345,6 sekunde na dan.

nsa_ag3nt ::

Če so več dni taka nihanja se razlike točnega časa večajo.

shmandi ::

nsa_ag3nt je izjavil:

Če so več dni taka nihanja se razlike točnega časa večajo.

A ne ga lomt :)

energetik ::

pegasus ::

Oldi je izjavil:

Gre za praktično vse ure, ki so na aparatih, ki so nonstop priključeni na omrežje,
Zanimivo ... moram naslednjič preverit, ko bom kaj kuhinjo šraufal ;)
Imam namreč prakso, da se 1x na leto sprehodim po stanovanju in vse ure nastavim na znotraj nekaj sekund referenčne. Za referenco vzamem gsm omrežje in gps signal. In v enem letu so vse ure off za kako minuto, v eno ali drugo smer, vsako leto približno enako ... Tudi tista v avtu, ki se ne sinhronizira nikamor. Nimam občutka, da električnih približnih 50Hz kakorkoli vpliva na to.

737 ::

GPS ura je trenutno 18 sekund pred našo, ker ne upošteva prestopnih sekund.

http://leapsecond.com/java/gpsclock.htm

Oldi ::

Sem dobil neuradno informacijo nekoga, ki stvari tehnično in upravljalsko obvlada.
2007 je Brusel od stroke prevzel koordinacijo operaterjev in ustanovil
ENTSO-E. Od tedaj gredo stvari samo še navzdol in poznavalci komaj čakajo, da se bo kaj resnega zgodilo. Najhujši možni scenarij je, da smo za en teden v temi. Morda malo pretirava, samo brez elektrike se elektrarne ne morejo zagnati. Vzpostavljanje takega sistema ob upoštevanju solarnih in vetrnih elektrarn je nočna mora.

jest10 ::

Morda malo pretirava, samo brez elektrike se elektrarne ne morejo zagnati.

Nekatere se lahko zaženejo brez napajanja.

Oldi ::

Sila redke. Nuklearka ima zato svoj daljnovod do Brestanice, če se prav spomnim.

fikus_ ::

Za Dravske elektrarne vem, da imjo XXXL dizel agregat za vzbujanje generatorja pri zagonu, če ni zunanje napetosti iz omrežje

BorutK-73 ::

A zato moja budilka skoraj vsak dan zamuja za minuto. Jaz sem jo že mislil menjat, vse ostale ure so pa na baterijo. Moram pa še preverit pečico.

Zgodovina sprememb…

Nikec3 ::

Lahko potrdim stanje za pečico. V enem tednu je razloke za 4 minute! Prej nisem nikoli opazil kakega čudnega zamika.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

buneech ::

Dobre 4 minute na eni radiouri pri meni.

nsa_ag3nt ::

fikus_ je izjavil:

Za Dravske elektrarne vem, da imjo XXXL dizel agregat za vzbujanje generatorja pri zagonu, če ni zunanje napetosti iz omrežje

Koliko časa traja, da se agregat "zbudi" na neko uporabno moč ?
Ker za Nek traja cca 1 minuto, če dela idealno.

APPluk ::

Kdaj se je pa začelo to zaostajanje? Ker jaz že kr neki časa (od jeseni) tedensko nastavljam budilko (vedno okrog 30s), pa nevem če je budilka kaput al kaj? Mislim pa, da je celo garancija na odstopanje, ker je ura bila prednastavljena, in naj nebi rabil nikoli časa nastavljat;).
Imam pa eno radijsko vodeno uro, ki se vsak dan sama naštele, pa je točna:|
Gledam pa uro na telefonu, sem pa šel gledat na dig. el. števec pa je s telefonom čisto usklajena

borut_p ::

V cem je to stos? Jaz sem tud opazil zamik ure na pecici

nsa_ag3nt ::

Povišana poraba, hkrati se delež ove virov se zvišuje (ki so v aktualnih pogojih precej anemični).

Uporabnix ::

Čaki, kaj? Bi prosil za malo razlage glede povezave med urami in elektrarnami :)

BigHugo ::

nsa_ag3nt je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Za Dravske elektrarne vem, da imjo XXXL dizel agregat za vzbujanje generatorja pri zagonu, če ni zunanje napetosti iz omrežje

Koliko časa traja, da se agregat "zbudi" na neko uporabno moč ?
Ker za Nek traja cca 1 minuto, če dela idealno.


Na Dravi se ob razpadu eketroenergetskega omrežja ponovna vzpostavitev meri v dnevih. Ne želite si tega.
LP BigHugo

jype ::

Če maš ornk cirkular (ali pa kakšno drugo resno breme) lahko frekvenco kar precej popravljaš že s tem.

Radijska frekvenca je pa DCF77 @ Wikipedia in ni odvisna od frekvenc v električnih omrežjih.

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Tudi pri meni zaostajanje.
Je pa bila danes v dnevniku novica, da je zaradi mraza poraba elektrike precej povečana, poleg tega je zaradi mraza izpadlo kar nekaj elektrarn po Evropi, tudi pri nas teš4.
Vklopili so tudi rezervno elektrarno na plin v Brestanici.
V Evropi je pomanjkanje elektrike.
Očitno je to povezano.
Tako je!

Miha 333 ::

Uporabnix je izjavil:

Čaki, kaj? Bi prosil za malo razlage glede povezave med urami in elektrarnami :)

Nekatere ure (na napravah, povezanih v el. omrežje) za referenco časa uporabljajo frekvenco izmenične napetosti iz električnega omrežja, ki je 50 Hz (50 nihajev na sekundo) in bi naj bila dokaj natančna. S tem ne potrebujejo lastnega oscilatorja ali kristala, ki je v poceni izvedbah velikokrat manj natančen.

Gavran ::

Vlaganje v panele in ventilatorje namesto v realne vire se očitno obrestuje...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

dexterboy ::

Lepa reč tale sistem. Se vidi, ko se ne vlaga v kadre in razvoj, ampak se samo gleda dobičke...
Dokler še imamo štrom (OK, RES za šalo), se še kdo spomni, kako je, ko zmanjka elektrike?
Dokumentarnih oddaj na NG in discovery? En teden brez štroma, pa imamo lahko že kolaps civilizacije...
Če je profesor Muratagič še živ, zagotovo nima mirnega spanca :))
Pa tudi vse analogne ur na SŽ so nastavljene na 50 Hz. Takrat v šoli je bilo to za mene kar malo fantastika, priznam :)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

nejodagreat ::

Uporabnix je izjavil:

Čaki, kaj? Bi prosil za malo razlage glede povezave med urami in elektrarnami :)


Npr. pri takih zadevah se uporablja frekvenca elektro omrežja kor referenca za merjenje preteklega časa. Napetost (v teoriji) sledi sinusni obliki, če je frekvenca 50 Hz, naprava ve da ko "preteče" 50 sinusov, je minila ena sekunda.

Okapi ::

Miha 333 je izjavil:

Uporabnix je izjavil:

Čaki, kaj? Bi prosil za malo razlage glede povezave med urami in elektrarnami :)

Nekatere ure (na napravah, povezanih v el. omrežje) za referenco časa uporabljajo frekvenco izmenične napetosti iz električnega omrežja, ki je 50 Hz (50 nihajev na sekundo) in bi naj bila dokaj natančna. S tem ne potrebujejo lastnega oscilatorja ali kristala, ki je v poceni izvedbah velikokrat manj natančen.

Najcenejše ure stanejo par evrov in kremenčev kristal v njih je sigurno natančnejši.

korenje3 ::

kva mate to ene cheap ure, da so vezane na omrežno frekvenco. lol. do zdej se mi je zdelo da ima vsaka kvarc notri. k sreči je na moji pečici točna ura. očitno so na gorenju dobro opravili delo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

steev ::

Tudi jest sem mislil pa mi zaostaja že 7 minut. Jbg, manko energije v Evropi v tem mrazu. Pomoje smo lahko veseli, da smo skupaj povezani in si pomagamo v teh časih. Pa se tako ne pozna izklop bloka TEŠ4.
:|

vostok_1 ::

Amapk res ej.

Si predstavljate večja mesta en teden brez elektrike...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Spajky ::

... in potem po strategiji se kao v SLO ne bo več prodajalo ICE avtov po l. 2025 ... vsi na "elektriko" in kot pomožni pogonski vir : montirat pedale v kabino :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Oldi ::

Okapi je izjavil:


Najcenejše ure stanejo par evrov in kremenčev kristal v njih je sigurno natančnejši.

Blablabla, z omrežjem gnane ure v 50 letih odstopajo največ cca 30sekund. Koliko stane tako točen kristal in to v vseh vremenskih pogojih.

vostok_1 ::

Spajky je izjavil:

... in potem po strategiji se kao v SLO ne bo več prodajalo ICE avtov po l. 2025 ... vsi na "elektriko" in kot pomožni pogonski vir : montirat pedale v kabino :)) ...


Brez konkretnega upgrade-a omrežja bo zelo zabavno. Parni/neparni dnevi...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

pegasus ::

pegasus je izjavil:

Nimam občutka, da električnih približnih 50Hz kakorkoli vpliva na to.
Sprehodil sem se do kuhinje in ugotovil, da moram popraviti svoje občutke ;) Je ura na pečici res že 5min zadaj.

Okapi ::

Oldi je izjavil:

Okapi je izjavil:


Najcenejše ure stanejo par evrov in kremenčev kristal v njih je sigurno natančnejši.

Blablabla, z omrežjem gnane ure v 50 letih odstopajo največ cca 30sekund. Koliko stane tako točen kristal in to v vseh vremenskih pogojih.

Boš dal kakšen vir za tole?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Oldi ::

Regulatorji energetskega sistema imajo na steni velik displej, ki jim kaže odstopanje ure in do kakega tedna nazaj, so se držali +-20s, menda z izjemo par izjemnih dogodkov. To v bistvu ni noben problem, kot bi ti na tvojem PCju vsak mesec vrtel trimer na kvarcu.
Tule imaš pa nekajletne podatke za Severno Ameriko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Okapi ::

Oldi je izjavil:

Regulatorji energetskega sistema imajo na steni velik displej, ki jim kaže odstopanje ure in do kakega tedna nazaj, so se držali +-20s, menda z izjemo par izjemnih dogodkov. To v bistvu ni noben problem, kot bi ti na tvojem PCju vsak mesec vrtel trimer na kvarcu.
Tule imaš pa nekajletne podatke za Severno Ameriko

Zanimivo. Nisem vedel, da v omrežju popravljajo odstopanja. To je torej tako, kot bi imel uro z radijskim nastavljanjem časa. S tem da to velja za idealne ure, ki nimajo nobene svoje napake, ker te z omrežjem ne moreš popravljati. Pa očitno to popravljanje napak nekako ne deluje, vsaj trenutno pri nas ne. V večini sveta pa tega sploh ne počno.

Oldi ::

Trenutno ne deluje v Evropi in severni Afriki, deluje pa še marsiklje:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wide_ar...

En za crknt komentar na sosednjem forumu http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

trenerkar ::

korenje3 je izjavil:

kva mate to ene cheap ure, da so vezane na omrežno frekvenco. lol. do zdej se mi je zdelo da ima vsaka kvarc notri. k sreči je na moji pečici točna ura. očitno so na gorenju dobro opravili delo.

No, če je točna, potem je ura verjetno vezana na omrežno frekvenco in ne na kvarc. 50ppm kristal namreč lahko prinese 4s napake na dan, ki se načeloma ne kompenzira tako kot to dela omrežje :)

Okapi ::

4 sek/dan je bolj slab kristal. Poceni kremenčeve ure so v praksi in povprečju točne na pol sekunde na dan (pri stalni temperaturi). 4 sek/dan je točnost spodobne mehaske ure.

telexdell ::

BigHugo je izjavil:



Na Dravi se ob razpadu eketroenergetskega omrežja ponovna vzpostavitev meri v dnevih. Ne želite si tega.


Daj no daj. Nekateri smo doživeli razpad omrežja v 80. letih prejšnjega stoletja, ko se je zrušilo omrežje v celotni Jugoslaviji. Pa nismo bili brez elektrike dneve ampak zgolj nekaj ur.

Drugače pa imajo elektrogospodarstva načrte ukrepanja v primeru, da ne morejo zagotavljati dovolj energije v predpisanih mejah. Najprej omejijo dobavo potratnejšim gospodarskim subjektom (predelava aluminija, železarne, kemična industirja...), nato je na vrsti ostala industrija nato... čisto na koncu pa so gospodinjstva, bolnišnice, reševalne postaje...(podobno je pri dobavi plina).

To dogajanje z nižanjem frekvence še ni pomenilo prekomerno odstopanje od predpisanih pogojev. Je pa zaradi povečanega odjema trajalo skoraj teden dni nepretrgoma. Zaradi tega se je to odrazilo na počasnejše vrtenje sinhronskih motorjev in s tem zaostajanje teh ur.

Strah in panika je torej povsem odveč. Ko bodo pa začeli odklapljati Kidričevo, pa železarno Jesenice, pa...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

zmaugy ::

Tudi sam sem opazil na uri na pečici zaostanek 6 minut. Sem že mislil bentit nad poflom pa zdaj vidim, da v osnovi ni pečica kriva.
Čeprav za to ceno bi si lahko privoščili kakšen kvarc v uri...;(

MadMax ::

Take zadevščne (mikrovalovke, pečice, ...) bi lahko imele ne samo kvarc, ampak tudi kak goldcap za nekaj minut delovanja. Razlika v proizvodni ceni morda 1 evro, verjetno niti to ne.
Sploh pa so biser pečice, ki ne delajo dokler ni ura po izpadu napajanja nastavljena... (četudi narobe, da le ne utripa)

Je pa res, da dokler je bilo omrežje v normalnem stanju (kot pred 40+ leti) se je na to frekvenco dalo bolj zanesti kot na elcheapo kvarc.
Čudi pa me še nekaj: zakaj se ekofašisti še niso oglasili? Sedaj bo namreč treba menjat vse, kar je vezano na točno frekvenco omrežja :D
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropske ure zopet točne

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3511024 (7725) Duhec
»

ENTSO-E: Za odstopanje evropskega električnega omrežja kriva Srbija in Kosovo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14036263 (24733) bbf
»

Kaj se dogaja z evropskim električnim omrežjem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13748744 (38672) Oldi
»

Izdelava dvojiške ure

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
232379 (1868) neoto

Več podobnih tem