» »

Hrup letal

Hrup letal

simnov ::

Kam se pritožit zaradi hrupa letal.

SimplyMiha ::

s1m0n ::

Nočen hrup?
Če ne drugače nikamor.

SimplyMiha ::

Če je pritožba upravičena, lahko uvedejo NFZ nad krajem.

pegasus ::

Hrupna letala najdeš danes samo še v vojaškem letalstvu in v Rusiji, civilna so že kakih 25 let samo še šepetanje.

simnov ::

Od novega leta naprej najmanj vsakih 15minut vsaj eden gre da se ga sliši.

</head> ::

In?

tomy5 ::

A so letala začela po tej ruti letet sedaj ali tam letijo že 50 let ?
Od kdaj si ti tam ?

Miha 333 ::

Se jih kar fino sliši, predvsem ponoči. Še posebej tista, ki pristajajo na katerem od bližnjih letališč (Lj, Zg), ker so že zelo nizko. Pa tudi ostala, ki so direktno nad tabo. Npr. pred nekaj trenutki je skoraj točno nad mojo hišo letel B737 na 33000 ft in sem ga slišal skozi zaprto okno.

Iz radovednosti grem vedno pogledat na https://www.flightradar24.com , katero letalo je.

Cena civilizacijskega napredka najbrž.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

simnov ::

tomy5 je izjavil:

A so letala začela po tej ruti letet sedaj ali tam letijo že 50 let ?
Od kdaj si ti tam ?


Pred novim letom jih ni bilo slišal in tudi 20let nazaj ne

tomy5 ::

Kupi si spodobna okna.
Tista ki pristajajo se redko sliši ker so zadnjega so praktično brez potisne moči, šele v zadnjem trenutku gredo motorji malo bolj na polno.

simnov ::

Miha 333 je izjavil:

Se jih kar fino sliši, predvsem ponoči. Še posebej tista, ki pristajajo na katerem od bližnjih letališč (Lj, Zg), ker so že zelo nizko. Pa tudi ostala, ki so direktno nad tabo. Npr. pred nekaj trenutki je skoraj točno nad mojo hišo letel B737 na 33000 ft in sem ga slišal skozi zaprto okno.

Iz radovednosti grem vedno pogledat na https://www.flightradar24.com , katero letalo je.

Cena civilizacijskega napredka najbrž.


Tako je zdaj pri nas prej ni bilo nikoli kaj slišat zdaj je pa pri zaprtem oknu se kar fajn slišijo.

Miha 333 ::

tomy5 je izjavil:

Kupi si spodobna okna.
Tista ki pristajajo se redko sliši ker so zadnjega so praktično brez potisne moči, šele v zadnjem trenutku gredo motorji malo bolj na polno.

Poglej, sem skoraj direktno pod eno od običajnih poti za pristajanje v ZAG in to kar praviš, niti slučajno ne drži. Med 23. in 6. uro sicer ZAG ne obratuje (hvalabogu).

Okna so OK. Sliši se takrat, ko je letalo točno nad mano in očitno je tukaj nek koridor oz. air route.

tomy5 ::

skozi okno ga slišiš na višini 33k ft = ~ 10km ???

Miha 333 ::

Da, evo ravnokar spet. B787 na 35000 ft direktno nad mano. Sliši se kot neko bučanje, ne tisti običajen zvok oddaljenega letala.

s1m0n ::

Včasih se jih sliši tudi na FL330. Že večkrat slišal!
Jih pa osebno slišim le, ko pristajajo (20+km od letališča), a direktno poravnan s stezo :) Pa še holding pattern imajo direktno tu pri nas.

Miha 333 ::

Sem mislil, da imamo resno debato. Mene sicer hrup ne moti, sem že navajen, želel sem le pritrditi avtorju, da se nekatera letala kar precej slišijo.

pegasus ::

tomy5 je izjavil:

skozi okno ga slišiš na višini 33k ft = ~ 10km ???

Ja, se jih sliši.

Naredi enostaven test - na telefon si zinštaliraj en app za merjenje hrupa. Ko imaš tišino z okrog 30dB slišiš tudi kako list pade z drevesa zunaj in jasno seveda vsa letala 50km naokrog. Če imaš background noise 60-70dB, letala niso več moteča, ker jih ne slišiš.

Če hoče kdo prodat svojo nepremičnino zaradi hrupa letal, sem prvi v vrsti interesentov. Zvok letal je poezija :)

dreta ::

Letala so glasna po defaultu!

Pritozba zavrnjena!

pegasus ::

Ja, imajo nek zvok, a hkrati z razvojem vedno manj:

simnov ::

tomy5 je izjavil:

skozi okno ga slišiš na višini 33k ft = ~ 10km ???


Pa še kako se slišijo kar buči.

Magic1 ::

Na 10km ti slišiš nekaj v glavi...
Magic

simnov ::

Ravno zdajle je šel en iz lj v milano na 4000m pa se ga ni slišalo toliko kot tiste na 10000m ker je šel samo 500kmh.

msjr ::

Bodi srečen da slišiš letalo tako visoko, to pomeni da imaš relativen mir okrog bajte. Jest še večino tistih, ki pristajajo v Lj ne slišim zaradi avtoceste v bližini.

next3steps ::

Miha 333 je izjavil:

Se jih kar fino sliši, predvsem ponoči. Še posebej tista, ki pristajajo na katerem od bližnjih letališč (Lj, Zg), ker so že zelo nizko. Pa tudi ostala, ki so direktno nad tabo. Npr. pred nekaj trenutki je skoraj točno nad mojo hišo letel B737 na 33000 ft in sem ga slišal skozi zaprto okno.

Iz radovednosti grem vedno pogledat na https://www.flightradar24.com , katero letalo je.

Cena civilizacijskega napredka najbrž.

Ah, živel v mestu, kjer je nad mano letelo letalo vsakih 5 minut. Vsako ta drugo, je bilo medcelinsko. Po 5 dneh letal sploh slišal nisem več.

TehDucky ::

S punco živiva cca 1km od Brniške steze, ona na južni strani, jaz na severni. Pri njej se letalo sliši 1x mesečno, da bobni ali kaj ropota v bajti, pri meni je pa to vsak dan, zvok se pa samo še ojača, ko je nizek pritisk. Ob zares slabem vremenu/nizkem pritisku pa se tresejo okna.

Meni je hrup od letal kot vremenska napoved, punco je pa strah kaj se vse trese.

Znanci imajo bajto direkt nad vzletno cono v Šenčurju, no tisto pa je bilo še meni neprijetno, ko je vsako letalo, ki je letelo SZ smer, tako bobnelo zunaj, da se nisi mogel pogovarjat.

Invictus ::

Ne serite s tem hrupom.

Imamo bajto direktno v liniji z pisto, pa ni neke težke panike. Če pristaja iz šenčurske strani, gre direktno čez njo.

Poleg tega ponoči letala ne letijo, ker ne smejo. 22h je zadnji čas. Potem do zjutrja ni nič.

Ene res zmoti vsak prdec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:


Poleg tega ponoči letala ne letijo, ker ne smejo. 22h je zadnji čas. Potem do zjutrja ni nič.

To velja za bližnja letališča. Tranzitni promet laufa 24/7, res da ga je ponoči znatno manj. Ponoči redno slišim npr. United B777 Tel Aviv - Newark, potem China Airlines B787 Rim - Peking, itd.

Letala direktno nad mano se sliši zelo, tudi na 35k ft, daleč da bi bila neslišna. Bom za hec zvečer posnel kakšnega.

Še enkrat, mene ne moti, zgolj pritrjujem, da ta hrup obstaja in je daleč od "šepetanja".

noraguta ::

Od Brnika oddaljen cca 2 km zračne proti Krvavcu. Se bolj sliši avtocesta in kros proga kot letala. Sploh pa traktorje.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pegasus ::

Živim dobrih 100km stran od baze Ramstein, pa lahko še vedno po zvoku prepoznam, kaj se tam vozi naokrog. To mi je v veselje in zabavo.
Drugi prepoznavni zvoki iz zraka so tovorni An-12 ter stari tovorni 747. Zanimivo izstopajo še moderni turbopuhalniki 787 in C-series, ki imajo zvočni podpis premaknjen bolj v nižje frekvence in so imho bolj zaznavni kot višje frekvence starejših jetov ali turbofanov.
Je pa vsakič doživetje ko zjutraj na poti v službo mimo tebe zvizne formacija F-16 ali eurofighterjev :)

simnov ::

Zgleda , da je čist odvisno kje živiš jaz sem recimo v dolini okoli polno hribov in verjetno se zvok nekako odbija.

pegasus ::

Ja, ti zvoki so odvisni vsaj od geografije, vremena in lokalnega hrupa.

Magic1 ::

Jaz v Ljubljani slišim parkrat na leto(samo zunaj), ko nek avijon leti res nizko. Vse kar je višje, je neslišno pa sem v mirnem delu, kjer je 250m do prometne ceste z mnogo bajtami vmes. Eni imate res tišino, da vse to slišite.
Magic

simnov ::

zdajle je šel ta https://www.jetphotos.com/photo/8792237 pa imam tv na glas pa računalnik pa se ga čisto sliši.

noraguta ::

Kva ppa živiš na takem območju.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Dimnik ::

Daj nam privošči en zvočni posnetek..me res zanima kako se to sliši

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dimnik ()

bastadu ::

IMHO se bistveno bolj sliši avto, ki ti 10m od hiše vozi 50km/h, kot pa letalo na 10km, je pa res da se včasih sliši bolj, včasih manj, precej odvisno tudi kam veter piha ...

noraguta ::

Sej se sliš ob dobrih pogojih ampak je res nad tvojo bajto špura. Je pa precej mal razstrosa. P potniškem so vredu pride pa gre. Poleti večer imajo kake nadležne cesne, ki letajo nad bajto. Tiste so zoprne.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

SimplyMiha ::

bastadu je izjavil:

IMHO se bistveno bolj sliši avto, ki ti 10m od hiše vozi 50km/h, kot pa letalo na 10km, je pa res da se včasih sliši bolj, včasih manj, precej odvisno tudi kam veter piha ...

Prelet letala traja precej dlje.

simnov ::

Zdaj je je šel Boeing 787-8 Dreamliner z nekaj čez 1000km/h 12km je kar bobnelo.

Invictus ::

Dreamliner ima potovalno hitrost 913km/h.

Nihče ne leti hitreje od 100km/h. Boeing je probal par let nazaj, pa ni bilo nobenega odziva.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

simnov ::

Invictus je izjavil:

Dreamliner ima potovalno hitrost 913km/h.

Nihče ne leti hitreje od 100km/h. Boeing je probal par let nazaj, pa ni bilo nobenega odziva.


Potem pa na flight radar kaže narobe.

Miha 333 ::

Air speed ni nujno enak kot Ground speed. In danes je precej vetrovno povsod. Trenutno res zaradi vetra FR24 kaže ground hitrosti za letala v smeri JV čez 1000 km/h, v obratni smeri pa komaj 500 - 600 km/h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

msjr ::

Invictus je izjavil:

Dreamliner ima potovalno hitrost 913km/h.

Nihče ne leti hitreje od 1000km/h. Boeing je probal par let nazaj, pa ni bilo nobenega odziva.


Grejo 1.031 km/h ground speed smo imeli na letu iz Londona par let nazaj. Smo pa imeli močan tailwind - "veter v hrbet", v bistvu bistva je to še manjši Airspeed kot običajno in še kar daleč od zvočne hitrosti.

simnov ::

Invictus ::

msjr je izjavil:

Invictus je izjavil:

Dreamliner ima potovalno hitrost 913km/h.

Nihče ne leti hitreje od 1000km/h. Boeing je probal par let nazaj, pa ni bilo nobenega odziva.


Grejo 1.031 km/h ground speed smo imeli na letu iz Londona par let nazaj. Smo pa imeli močan tailwind - "veter v hrbet", v bistvu bistva je to še manjši Airspeed kot običajno in še kar daleč od zvočne hitrosti.

Obstaja cel kup hitrosti...

Airspeed @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Ne serite s tem hrupom.

Imamo bajto direktno v liniji z pisto, pa ni neke težke panike. Če pristaja iz šenčurske strani, gre direktno čez njo.

Poleg tega ponoči letala ne letijo, ker ne smejo. 22h je zadnji čas. Potem do zjutrja ni nič.

Ene res zmoti vsak prdec...

Teh pa nimaš veliko, saj iz šenčurske smeri pristajajo samo kadar je veter s strani Dolskega (hrbni veter) premočan. Pa še to ne vsa. Ne vem, če je več kot 5% pristankov na Brniku s šenčurske strani.

Invictus ::

So bili pa danes zjutraj vsi vzleti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Ja, vzleti pa so proti Šenčurju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi letala imajo programske hrošče (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5123906 (7943) Utk
»

Nadzvočno potniško letalo

Oddelek: Loža
183143 (2201) PandaFlow2
»

Helikopterski preleti v okolici kliničnega centra LJ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5910459 (7280) bajsibajsi
»

Kdo pilotira potniška letala? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24759148 (52420) Invictus
»

V prihodnje nižanje hrupa avtomobilov v EU?

Oddelek: Na cesti
466659 (5349) Barbarian

Več podobnih tem