» »

Epidemija ošpic v Sloveniji

Epidemija ošpic v Sloveniji

Avenger ::

Ja, clickbait. Ampak v bistvu so članki v medijih le malo manj senzacionalistični. Pri izbruhih bolezni se pojavlja vzorec, kjer objavijo novico o pojavu primera ali primerov bolezni, povejo kratko zgodovino in potencial za širjenje. Nato v naslednjem članku napišejo več podrobnosti o primerih, ter ceno cepljenja in kje se lahko cepiš. Ali je to samo meni malce čudno? Ampak okej, recimo potencialna nevarnost in kaj lahko naredimo da se jo prepreči.

Tule odpiram debato o sploh ne za ali proti cepljenju na splošno ampak bi se omejil samo na cepljenje proti ošpicam in zelo upam na malce višji nivo komunikacije...

Za uvod iz 24ur:"Ošpice so bolezen, ki je praktično že bila izkoreninjena. Obvezno cepljenje imamo že 50 let. Približno pred desetimi leti so se ošpice spet pojavile, žal pa številni starši svojih otrok kljub temu ne želijo cepiti." Ošpice so bile včasih poznane kot otroška bolezen, ki si jo ob ustrezni oskrbi prebolel in bil potem celo življenje imun nanje. Običajno radi postrežejo s podatki o tem, da je po letu 1968, ko je bilo uvedeno (najprej priporočeno, nato obvezno) cepljenje, število primerov strmo padalo. Graf izgleda takole (vir:cdc.gov) in predstavlja število okuženih v ZDA:
 graf1

graf1



Zanimalo me je, kaj je bilo pred letom 1950, kjer se graf začne in sem našel podatke o številu smrti zaradi komplikacij na 1m prebivalcev v Angliji in Walesu, žal pa ne tudi samo število okuženih. Graf:
 graf2

graf2


(Podatke sem iz firbca preveril in moram rečt, da imajo zelo dobro urejene statistične podatke. A je tudi pri nas kaj podobnega?)


Kot je razvidno iz grafa, je bilo na tem območju v prvem desetletju cca 330 smrti/1m prebivalcev letno, v desetletju 1940-1950 pa cca 20/1m. Naj mi nekdo po kmečko razloži, zakaj zagovorniki cepljenja dajejo zasluge za "izkoreninjenje" ošpic cepivu, kljub temu, da je od začetka stoletja do uvedbe cepiv število smrtnih primerov padlo na vsega nekaj primerov na miljon prebivalcev? Sicer drži, da je po uvedbi cepiva število smrtnih žrtev še dodatno padlo (vendar manjkajo podatki o tem, koliko je bilo obolelih, koliko cepljenih in koliko cepljenih je kljub temu zbolelo), vendar se ne morem znebit občutka, da nekdo namerno izkrivlja sliko. Predstavljeno je bilo kot da so ošpice 1. nevarna bolezen, 2. da je bila epidemična do uvedbe cepiv, potem pa (skoraj?) izkoreninjena.

Moje osebno mnenje je, da bi bilo smiselno cepit samo odrasle, ki ošpic niso preboleli, ne pa tudi otrok. Ampak se poudarja, da je treba cepit otroke in bi radi uvedli obvezno cepljenje...

Zdaj imamo potencialno vsaj 250 okuženih ljudi. Ali pač ne?

še link na bolj izčrpen in strokoven prispevek od mojega: KLIK!
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.
  • spremenil: Avenger ()

jype ::

je izjavil:

Moje osebno mnenje je, da bi bilo smiselno cepit samo odrasle, ki ošpic niso preboleli, ne pa tudi otrok. Ampak se poudarja, da je treba cepit otroke in bi radi uvedli obvezno cepljenje...
Tvoje osebno mnenje je napačno.

konspirator ::

Če nekaj kontra trdiš, potem slednje lepo utemelji z argumenti, ne da samo vehementno zavračaš.
--

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

Avenger je izjavil:

Naj mi nekdo po kmečko razloži, zakaj zagovorniki cepljenja dajejo zasluge za "izkoreninjenje" ošpic cepivu, kljub temu, da je od začetka stoletja do uvedbe cepiv število smrtnih primerov padlo na vsega nekaj primerov na miljon prebivalcev?


Po kmečko?

Od leta 1940 do uvedbe cepiva je bilo manj mrtvih, medtem ko se število obolelih ni spreminjalo.



V tistem času se je medicina in življenjski standard izboljšal za toliko, da je manj ljudi umrlo za ošpicami, obolevali so še vedno. Smrt ni edina možna stranska posledica ošpic, posledice so lahko tudi slepota, gluhost, prizadetost in podobno. Incidenca teh se ni kaj dosti spreminjala.

Kaj je huje, rdečica in bolečina na mestu vboda ali dosmrtna slabovidnost? Tako vprašam, da vidim ali si prišel trolat ali te zadeva res zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

TESKAn ::

Zakaj cepit? Ker smrt ni edina posledica ošpic: CDC.
Pa še slika, na kateri sta število smrti in število obolelih (št. obolelih sicer deljeno z 35, ampak vseeno...), vir:

Število smrti je šlo proti 0, kot za veliko bolezni - napredek v zdravljenju, higieni ipd.
Število obolelih pa gre proti 0 šele po uvedbi cepiva. Posledice preboletja ošpic so pa zapisane zgoraj.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

next3steps ::

konspirator je izjavil:

Če nekaj kontra trdiš, potem slednje lepo utemelji z argumenti, ne da samo vehementno zavračaš.

Kontradikcij glupostim ni potrebno argumentirati, niti ni potrebnih argumentov kadar gre za splošno znana dejstva.
Osnove konstruktivnega debatiranja 101

Avenger ::

Smrekar: komentiral sem le podatke, ki jih navajajo mediji in preverjene podatke s katerimi razpolagam, nimam podatkov o številu obolelih ali o številu ljudi, ki so za posledico obolelosti oslepeli, oglušeli, postali prizadeti.. lahko navedeš vire in številke?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Invictus ::

Zbolel je eden, pa govorijo o epidemiji.

Zgleda nekdo ni hodil k slovenščini ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Unknown_001 ::

Kretenizem ki ga v vseh razlagah slišim je, da so ošpice izkoreninjene. NI RES. Še vedno so prisotne in še vedno so grožnja za telo brez ustrezne imunske zaščite. Z aktivnim cepljenjem se je izboljšala imunska odzivnost, ki MOČNO zatre virus. Le ta bi sicer povzročil obupno hude posledice. Zahvaljujoč bazi ustreznih protiteles, ki jo telo pridobi s cepljenjem se v razvitem svetu ne dogaja več trpljenje v agoniji, ko ti še dihanje odpoveduje. Še vedno lahko zboliš a bo izkušnja nekje na nivoju povprečne gripe / prehlada, ne pa bolečega umiranja na obroke.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

thramos ::

Avenger je izjavil:

Smrekar: komentiral sem le podatke, ki jih navajajo mediji in preverjene podatke s katerimi razpolagam, nimam podatkov o številu obolelih ali o številu ljudi, ki so za posledico obolelosti oslepeli, oglušeli, postali prizadeti.. lahko navedeš vire in številke?


Zakaj ne bi zaključil tule?

During 2000-2016, measles vaccination prevented an estimated 20.4 million deaths making measles vaccine one of the best buys in public health.

next3steps ::

konspirator je izjavil:

Če nekaj kontra trdiš, potem slednje lepo utemelji z argumenti, ne da samo vehementno zavračaš.

Pa še enkrat:
Če me podatki ne varajo je cepivo proti ošpicam kombinirano. Če se ne cepiš, tvegaš se okužbo z drugimi bolezni.

Smrekar1 ::

Avenger je izjavil:

Smrekar: komentiral sem le podatke, ki jih navajajo mediji in preverjene podatke s katerimi razpolagam, nimam podatkov o številu obolelih ali o številu ljudi, ki so za posledico obolelosti oslepeli, oglušeli, postali prizadeti.. lahko navedeš vire in številke?


https://www.cdc.gov/measles/about/compl...

10% obolelih skupi okužbo ušesa, ki lahko povzroči gluhost (kako pogosto je to poglej pri okužbah ušes).
0,1% obolelih skupi encefalitis, ki vedno pusti posledice, tudi smrt (kako pogosto je kaj poglej pri encefalitisu).
0,01% v roku 7-10 let po prebolelih ošpicah skupi subakutni sklerozni panancefalitis, ki je praviloma smrten.

Za primerjavo, smrtnost zaradi cepljenja je redkejša kot v 0,0000001% primerov. To ne pomeni, da umre 1 na 100 000 000 cepljenih, temveč da v 100 000 000 (sto milijonih) cepljenih ni bilo zabeleženih smrti zaradi cepljenja.

Avenger ::

Teskan, zanimiv graf, eden redkih, ki navaja tudi število obolelih, tnx! (škoda le, da avtor tistega prispevka piše tako zajedljivo).
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

konspirator ::

next3steps je izjavil:

konspirator je izjavil:

Če nekaj kontra trdiš, potem slednje lepo utemelji z argumenti, ne da samo vehementno zavračaš.

Kontradikcij glupostim ni potrebno argumentirati, niti ni potrebnih argumentov kadar gre za splošno znana dejstva.
Osnove konstruktivnega debatiranja 101

Splošno znana dejstva so en velik BS, v rangu verskih dogm, ker so "vsi vedo".
--

jype ::

konspirator je izjavil:

Splošno znana dejstva so en velik BS, v rangu verskih dogm, ker so "vsi vedo".
To sicer drži, ampak na tem forumu že obstaja debata, kjer so navedena vsa relevantna dejstva, zbiranje podatkov v obliko, ki bo všečna človeku z napačnim mnenjem pa ni nikogaršnje delo.

thom4s ::

Od kje pa je ta ki je prinesel ošpice? Iz Ljubljane, Maribora, Velenja... ali morda od kje drugje?

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: thramos ()

jype ::

Tole zelo močno spada v to temo:

Vanich ::

thom4s je izjavil:

Od kje pa je ta ki je prinesel ošpice? Iz Ljubljane, Maribora, Velenja... ali morda od kje drugje?


Iz *Kosova. Žarišče ošpic je na *Kosovu in ošpice so se tam pojavile že lansko leto.

next3steps ::

konspirator je izjavil:

next3steps je izjavil:

konspirator je izjavil:

Če nekaj kontra trdiš, potem slednje lepo utemelji z argumenti, ne da samo vehementno zavračaš.

Kontradikcij glupostim ni potrebno argumentirati, niti ni potrebnih argumentov kadar gre za splošno znana dejstva.
Osnove konstruktivnega debatiranja 101

Splošno znana dejstva so en velik BS, v rangu verskih dogm, ker so "vsi vedo".

So ti drugi te dogme vseeno argumentirali. Veliko bolje, kot ti sam.

TESKAn ::

Avenger je izjavil:

Teskan, zanimiv graf, eden redkih, ki navaja tudi število obolelih, tnx! (škoda le, da avtor tistega prispevka piše tako zajedljivo).

No, ta graf ne izvira originalno iz linkanega članka, original je tale, ki je bolj "pro - anti - vaccination".
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.