» »

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum?

««
«
1 / 20
»»

pirx ::

Pozdravljeni,

danes je bil objavljen tale prispevek: http://www.rtvslo.si/evropska-unija/eu-...

"Dohodek, ki je obdavčljiv po ZDoh-2 (npr. plačilo za opravljeno storitev svetovanja), a ga fizična oseba ne doseže v evrih, temveč v virtualni valuti, se obdavči kot tovrstni dohodek, prejet v naravi. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje vrednost virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet," so pojasnili na Fursu."

V "naravi" pomeni 25%. Še dobro pa, da ne gre v dohodnino.

Zanima me, če bi ta varianta bila boljša.

1) Kriptoji se pretvorijo v BTC
2) Z BTC se kupi fizično zlato, kot fizična oseba.
3) Fizično zlato se takoj proda.
4) Obdavčitve na zlato ni.

Iz ene od strani o naložbenem zlatu:

Q: Ali se plača davek na dobiček ob prodaji srebra ali zlata?
A: Obe plemeniti kovini v fizični obliki sta po trenutni zakonodaji oproščeni davka na dobiček.

Sicer ne vem, če gre v dohodnino ali ne.

EDIT: Ravnokar sem našel tole: https://www.moro.si/zlato-bitcoin/ - iz Bitstampa se lahko "withdrawal" naredi v fizično zlato. Kako zaupanja vredno je podjetje Moro, pa ne vem.

Mnenja, izkušnje?

jype ::

Ne boš se izognil plačilu davka. Tudi, če si plačan v zlatu, se vsak tvoj prihodek vedno šteje v dohodnino.

Večja težava bo prepričat FURS, da je trgovanje pogosto avtomatizirano in da tisoč transakcij ne pomeni, da ves čas sediš za računalnikom in klikaš (ker če to počneš, potem to je dejavnost in je obdavčeno enako, kot če bi denar ustvarjal na katerikoli drug način).

pirx ::

V članku od RTV-ja piše, da ne bo šlo v dohodnino. Pobere pa se (predvidoma) 25%, ker je obdavčeno enako, kot "dohodek, prejet v naravi".

EDIT: Iz Zlatarne Celje: "Prav tako se prodaja izdelkov iz zlata ne šteje med dohodke, od katerih je potrebno plačati dohodnino."

Torej dohodek od zlata pa gre v dohodnino?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

jype ::

Ne. Če ti nekdo za storitev plača 1000 evrov, plačaš dohodnino. Če ti plača v zlatu, še vedno plačaš dohodnino. Enako velja, če ti plača v bitcoinih.

Od prodaje bitcoinov, zlata ali starega kavča ne plačaš davka, res pa je, da se dohodke redko plačuje v starih kavčih, v kriptovalutah pa vse pogosteje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kamiKaZaA ::

Jaz pa sem razumel, da fizična oseba ne plača nič ( hodiš v službo in nimaš nobenega d.o.o. ali s.p.-ja ). Torej je to napačno in se plača 25% od ustvarjenega dobička ? Že vnaprej hvala za odgovor.

K0l1br1 ::

Tole je treba brati v povezavi s dokumentom, objavljenim na Fursu - če si plačan za delo, ki ga opravljaš, namesto v EUR, v kripto, se obdavči enako kot v eurih. EIDT: tole piše tudi v članku, ki je v linku zgoraj.

Kot se spomnim, da tole, kar piše zgoraj, samo en del iz dokumenta.

25% je pri rudarjenju.

Zdi se mi, da si vse pomešal, čudno pa mi je, da se yipe ni oglasil, tako da me skrbi, če slučajno nisi pomešal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

slotechar ::

A se da izognit davkom ce gre kdo zivet v tujino kjer tega nimajo.

jernejl ::

V članku od RTV-ja piše, da ne bo šlo v dohodnino. Pobere pa se (predvidoma) 25%, ker je obdavčeno enako, kot "dohodek, prejet v naravi".

Kje si pa tole pobral? Saj si sam zgoraj citiral, da je dohodek obdavčen po ZDoh-2. In kje v članku si zasledil 25%?

Plačilo za storitev v kriptokovancih je obdavčeno enako kot če bi bilo plačilo prejeto v eur. Upošteva pa se vrednost kovanca v trenutku, ko je bilo plačilo prejeto.

jype ::

slotechar je izjavil:

A se da izognit davkom ce gre kdo zivet v tujino kjer tega nimajo.
Ja, da se, ampak potem živiš v tujini.

slotechar ::

Torej ce prav razumem bo obdavceno samo ce ti bo kdo placal za npr. kaksno storitev v kriptovalutah. Za ostale obicajne trejdarje na bitstampu pa ne bo obdavcitve?

jype ::

Pri tradingu bodo presojali, ali gre za dejavnost. Če veliko trguješ, potem bodo ugotovili, da moraš registrirat dejavnost (pojma nimam, katero) in plačati dohodnino na prihodek iz te dejavnosti.

slotechar ::

Katere bliznje drzave nimajo obdavcitev?

pirx ::

Hvala za odgovore! Potem pa nič, bo pač šlo direktno iz crypto v fiat in basta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

jype ::

slotechar je izjavil:

Katere bliznje drzave nimajo obdavcitev?
Obdavčitev česa? Večina držav v EU obdavči "donos", torej razliko med količino denarja, ki je šel na borzo in količino denarja, ki je prišel z borze, kot kapitalski dobiček.

jernejl ::

Torej ce prav razumem bo obdavceno

Tako je trenutno... kaj bo, pa še sam bog ne ve :)

Za ostale obicajne trejdarje na bitstampu pa ne bo obdavcitve?

Trgovanje načeloma ni obdavčeno, razen če je to tvoja dejavnost (kako bo FURS to presojal, pa ne vemo).
Je pa zanimivo, da nekateri za deljenje nasvetov pobirajo "donacije". Slednje bi pa morali pripoznati kot obdavčljiv dohodek.

slotechar ::

Obdavcitev ko izkesiras ven kriptovalute. Ker dost trejdam ne bi rad odpiral nicesar in se ukvarjal se s tem. Donacije se stejejo kot darilo. Do 5000 eur in ni obdavceno. Za fizicne osebe

Zgodovina sprememb…

jype ::

slotechar je izjavil:

Ker dost trejdam ne bi rad odpiral nicesar in se ukvarjal se s tem.
Ceneje bo, če odpreš "popoldanski" normirani s.p. in plačaš davke, če redno trguješ. Dokler nimaš več kot ne vem točno kolk prihodkov (50 jurjev ali nekaj podobnega) se nimaš česa bat, davek je pa smešno nizek.

slotechar ::

Ok. 25 % se mi sicer ne zdi nizek.

jype ::

slotechar je izjavil:

Ok. 25 % se mi sicer ne zdi nizek.
Če imaš _normiran_ popoldanski s.p., potem ni 25%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

slotechar ::

Ok. Hvala za pojasnila. Kaj pa ce mas vec kot 50k

Zgodovina sprememb…

jype ::

Potem pustiš službo in imaš polni s.p. in lahko zaslužiš 100k na leto ali nekaj podobnega. Zakon so sicer malo spremenili, tako da se pozanimaj, kakšne so zdaj številke, jaz ne vem več.

slotechar ::

Kaj bodo pa drugi ki imajo v bitcoinih ze vec milijonov. Kolk bodo placali.

jype ::

Davčno rezidentstvo bodo prenesli v Panamo ali kakšno podobno državo in plačali nekaj deset jurjev evrov za vse stroške, povezane s tako selitvijo.

Tako vsaj pravi popularna teorija.

slotechar ::

Lol. Se kaksna druga drzava. Panama mi ni vsec (v primeru da zasluzim vec npr.) Kaj pa svica?

Zgodovina sprememb…

jype ::

Švica postane zanimiva pri sto milijonih in več, ker je bistveno dražja, pa tudi davki so bistveno višji.

slotechar ::

Vem da je v svici ena majhna italijanska enklava bliz lugana. Brez davkov. Uporabljajo pa svicarski frank

Zgodovina sprememb…

kamiKaZaA ::

Gremo zdaj lepo od začetka.

Primer A: Delaš, zaslužiš Eure, država od tvojega zaslužka pobere dajatve. In ti pol Eure ( presežek ) pretvoriš v švicarske franke, ali japonski yen ali ... Čez tri leta ti spet to pretvoriš nazaj v Eure in pri tem, če si sedaj zaslužil 3% ne plačaš nič davka.

Primer B: vse isto kot primer A, le da Eure pretvoriš v eno ali več kriptovalut.

Če primer A ni obdavčen, po kaki logiki je primer B obdavčen z 25% ? Ni nobene razlage, da bi v primeru B moral plačati dajatve, če pa je identičen primeru A, le da je tukaj razlika v procentih v treh letih namesto 3%, lahko 300%, 3000% ali 30000% donosnosti.

Zaključek: po vsej logiki se pri pretvarjanju ene valute v drugo in potem spet nazaj v prvotno valuto ne plača noben davek.

Zgodovina sprememb…

jype ::

kamiKaZaA je izjavil:

Če primer A ni obdavčen, po kaki logiki je primer B obdavčen z 25% ?
Saj ni.

kamiKaZaA je izjavil:

Zaključek: po vsej logiki se pri pretvarjanju ene valute v drugo in potem spet nazaj v prvotno valuto ne plača noben davek.
Seveda se ne. Je pa nekaj drugega, če si v treh letih opravil trideset tisoč transakcij na borzi.

hamez66 ::

A obdavči se pa samo tisto, kar si cashoutaš (na banko ali pri prodaji drugi fizični osebi), ali je še tu kakšna bedarija (obdavčevanje portfolia)?

jernejl ::

jype je izjavil:

slotechar je izjavil:

Ker dost trejdam ne bi rad odpiral nicesar in se ukvarjal se s tem.
Ceneje bo, če odpreš "popoldanski" normirani s.p. in plačaš davke, če redno trguješ. Dokler nimaš več kot ne vem točno kolk prihodkov (50 jurjev ali nekaj podobnega) se nimaš česa bat, davek je pa smešno nizek.

Pa si prepričan, da se za izračun davčne osnove kot prihodek šteje samo ustvarjena razlika, od katere se potem odšteje še 80% normiranih odhodkov?
Ali pa je morda treba nakupe kovancev pripoznati kot odhodek in prodajo kot prihodek?
Torej, kupim za 1000€ kovancev, ki jih kasneje prodam za 1200€.
Po slednji varianti so prihodki 1200€, normirani odhodki 80% od tega, davčna osnova 240€, davek pa 48€.

drvo ::

Čisto nič mi ni jasno.
Kakšno je trenutno stanje, če si recimo na račun iz bitstampa nakažem 2k?
Se mi šteje v dohodnino?(če prav razumem se ne šteje)
Oziroma kdaj se obdavči, če se sploh, po trenutnem zakonu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

Machete ::

Jaz sem letos enkrat to naredil in nisem čustil nikakeršnih posledic, razen bbc priokusa v ustih, ko je šlo potem v divjo rast.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jype ::

drvo je izjavil:

Oziroma kdaj se obdavči, če se sploh, po trenutnem zakonu?
Nikoli, razen v primeru, da se inšpektorju na FURS zdi, da opravljaš dejavnost - ampak tudi glede tega se verjetno lahko pogovoriš.

drvo ::

jype je izjavil:

drvo je izjavil:

Oziroma kdaj se obdavči, če se sploh, po trenutnem zakonu?
Nikoli, razen v primeru, da se inšpektorju na FURS zdi, da opravljaš dejavnost - ampak tudi glede tega se verjetno lahko pogovoriš.


Hvala. V osnovi je dokler se zakon ne spreminja, to edina pomembna informacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

sarma832 ::

Upam da tako ostane, ali pa da dajo nek sprejemljiv %. Tako bo vsaj nekaj kapitala prišlo v slo. Ker sicer bo smetana tako ali tako pobegnila in bo spet raja plačevala.

Samuel ::

pirx je izjavil:

"Dohodek, ki je obdavčljiv po ZDoh-2 (npr. plačilo za opravljeno storitev svetovanja), a ga fizična oseba ne doseže v evrih, temveč v virtualni valuti, se obdavči kot tovrstni dohodek, prejet v naravi. Višina dohodka v evrih se določi upoštevaje vrednost virtualne valute v evrih v času, ko je dohodek prejet," so pojasnili na Fursu."


To berem tako:
Ko ti nekdo plača za tvojo opravljeno storitev. 25% je pa zato, ker je to tako ali tako višina akontacije na kakršenkoli dohodek.

Razlika je samo v tem, da dodatnih obdavčitev ni glede na tvojo dohodninsko lestvico:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

To je potem logično.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

slotechar ::

Ce pa uvedejo davek pa je tukaj davcna oaza ob luganskem jezeru nasprot svicarskega lugana. https://steemit.com/taxhaven/@kus-knee/...

jype ::

Kaj pa, če bi raje plačal davek, da ne bi imeli tako dolgih čakalnih vrst v zdravstvu in tako slabo plačanih učiteljev v šolah?

Nenazadnje to dolgoročno pomeni tudi manj kriminala.

Machete ::

Manj kriminala, manj prodanih BTCjev, kar spet ni ok. :]
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

drvo ::

jype je izjavil:

Kaj pa, če bi raje plačal davek, da ne bi imeli tako dolgih čakalnih vrst v zdravstvu in tako slabo plačanih učiteljev v šolah?

Nenazadnje to dolgoročno pomeni tudi manj kriminala.

Sicer je offtopic samo učitelji niso ravno grozno slabo plačani :)

jype ::

drvo je izjavil:

Sicer je offtopic samo učitelji niso ravno grozno slabo plačani :)
Dobri so preslabo, slabi pa predobro. Če hočeš več dobrih, moraš dvignit postavko in uvest metrike, s katerimi slabe spraviš ven.

pirx ::

Metrike so hoteli uvesti, pa se niso pustili. Na srednji šoli v našem mestu je povprečna NETO plača učitelja okoli 1.700,00 EUR. Delajo 4 ure na šoli, 4 kao doma. Na easy. Niso slabo plačani za enega najlažjih faksov, ki jih lahko narediš (če ne najlažji).

drvo ::

Saj pravim, offtopic, pustimo zdaj to ali odprimo za to drugo temo.

slotechar ::

Jaz bi placal davek. Ce bi bil v razumljivi vrednosti. Verjetno tudi bom.

Zgodovina sprememb…

alkor ::

Davka na dobicek se pri trgovanjau NE PLACA. Nobenega. Pika.

Ve rudaris, si prejel placilo, ali ma veliko trade-as (dejavnost) se placa ddv oz dohodnina.

Vsekakor pa nic jo crno na belem. Tudi Fursu ni jasno in se ne znajo opredeliti.

Kriptovalute se "zaenkrat" obravnavajo enako kot denarna valuta, forex....ni davk na dobicek s nakup in prodajo.
LP, a

greatdrakon ::

pirx je izjavil:

Metrike so hoteli uvesti, pa se niso pustili. Na srednji šoli v našem mestu je povprečna NETO plača učitelja okoli 1.700,00 EUR. Delajo 4 ure na šoli, 4 kao doma. Na easy. Niso slabo plačani za enega najlažjih faksov, ki jih lahko narediš (če ne najlažji).


Lažeš. Štartna plača je 30 plačni razred, kar znese 1.373,400 BRUTO (931+- neto), največ kar lahko prideš je 43 plačni razred to je 2.286,810 BRUTO (okoli +- 1440 neto). večina ni niti približno v plačnem razredu, ampak verjetno nekje 35-37 plačni razred (1670 - 1.807,290 bruto) ...
Pa ne nakladaj kaj obsega delo učitelja, če o tem nimaš pojma.

kamiKaZaA ::

Ta tema se mi zdi izjemno pomembna in zelo dobro, da je ločena od ostalih kriptovalut, kjer je že preko 330 strani komentarjev. Želim si tudi, da se držite prvotne teme ( davki na kriptovalute ), da bo le ta bolj pregledna in da nebo od 10 strani, 9 strani off-topic -a. Že vnaprej lepa hvala vsem sodelujočim v tej temi.

sarma832 ::

jype je izjavil:

Kaj pa, če bi raje plačal davek, da ne bi imeli tako dolgih čakalnih vrst v zdravstvu in tako slabo plačanih učiteljev v šolah?

Nenazadnje to dolgoročno pomeni tudi manj kriminala.


Pomoje je problem ravno v tem. Davke se plačuje, čakalne vrste so pa še vedno dolge, ceste luknjaste, učitelji pa slabo plačani.

Po drugi strani pa gradijo TEŠ in podobne pizdarije, ko se je že od začetka vedelo da bo stvar polomija.
Kapitalizira se banke(no, to je tako globalen problem). Ali je to pač kolateralna škoda, ki se ji ni moč izogniti?

Sicer pa ravno blockchain(ali hashgraph/DAG/njegovi nasledniki/whatever) ima potencial za reševati te težave. Skratka korak naprej za governance, ki trenutno ni efektiven oz. je še veliko prostora za izboljšave. Lahko se eksperimentira in probava več sistemov governanca + novi načini za vodenje organizacij, transparentnost kjer je to potrebno,... Ampak mi tega verjetno tako ne bomo doživeli ;((

pirx ::

Dajmo biti on-topic, se opravičujem, da sem šel off-topic tudi jaz.

jype ::

««
«
1 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310314 (1508) Mana
»

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
45193240 (43480) RockyS
»

Obdavčitev kriptovalute vprašanje

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
197214 (6109) Cubaka
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507147323 (111469) Aquafriend
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9223636 (14243) St235

Več podobnih tem