» »

Routerji.. zakaj so tako dragi?

Routerji.. zakaj so tako dragi?

Furbo ::

Se mi samo zdi, ali so ruterji prav nesramo (pre)dragi?

Se ozreš po malce boljših, pa so cene kar 300€ in več..

Kaj je v njih takega? Verjetno čip kot v vsakem telefonu, par antenc, nek procesor.. še giga rama ne, sicer ne vem, kaj takšnega počnejo, da potrebujejo 1Ghz+ procesorje..

Tiste nalepke z 10x pretiranimi hitrostmi pa tudi ne morejo biti tako drage. >:D

V čem je fora?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dolenc ::

Kaj pa naredi router malo boljši od tistega za 50eur?

fujtajksel ::

Če folk hoče kupit, zakaj ne bi? Saj ti ni treba ta narhujšega vzet.
Dejstvo je da imajo ta hujši precej več črev in hladilnikov (porabe elektrike) kot oni cenejši.
Eno še bolj smešno dejstvo pa je, da so napredne funkcije zadnjih let celo v glavnem marketinški pofl ki redko kej pomaga, rajši celo konkretno nagaja.
https://www.smallnetbuilder.com/wireles...
https://www.smallnetbuilder.com/wireles...

misek ::

Avto tudi imaš za 10k€ in za 100k€. Pa se z obema prepelješ od točke a do točke b. Verjetno pa ima oni dražji model vseeno kakšno funkcijo več ;)

Han ::

Prepelješ že, ampak v kolikšnem času, s kakšno porabo in s kakšnim udobjem...

Dražji routerji imajo "navite antene", ki na AC standardu (5 GHz) obljubljajo bajne hitrosti, za kar potrebujejo še zmogljive večjedrne procesorje in več "putra"... Če misliš, da to rabiš in da lahko vsaj v 50% izkoristiš, se pač skeširaš, drugače pa je povsem dober tudi router za 80 eur, ki ima 4 jedra, 128 MB RAM in dober domet.

Furbo ::

Aha torej je vse tole z 4+ antenami komercialni nateg.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Invictus ::

Mešate routerje in wireless APje.

Sicer za doma je ponavadi vse isto, ampak včasih se bolj splača kupiti 2 napravi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

misek ::

Sam furam 3 funkcije na istem hw: router, wifi ap in delim sata disk. Branje in pisanje na disk pa gre na polno. Je pa zadeva na osnovi ClearFog Pro plošče (preko $200) + wifi kartica + msata to sata adapter + sata disk.

Furbo ::

Potem bi bil Synology RT1900AC Wireless Router povsem ok nakup, je malo drag, ampak ima še nekaj funkcij, ki bi prišle prav?

140€ iz Nemčije, pri nas iz nekih neznanih razlogov od 181€ dalje..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Han ::

Glede na ocene se zanj verjetno ne bi odločil...

https://www.newegg.com/Product/Product....

Furbo ::

Ja saj, ne vem kaj vzeti, na mreži imam vse živo, od ajfonov, ipadov, windows phonov, lifx žarnic, hue žarnic, radio, pcje..

Nekaj univerzalno kompatibilnega, ASUS RT-N66U ki ga imam zdaj je odličen, ampak se žal ne razume najbolje z lifx in ipadom občasno..

Zdaj vidim, da bo višja cena prinesla samo še več težav :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

jype ::

Ker majo not cel računalnik.

fujtajksel ::

V tem rangu je precej popularen Asus RT-AC68U. Čeprav eni pravijo da zadnje čase najbolj zihr deluje Qualcomm čipovje.
Za podoben denar se dobi tudi Mikrotik hAP ac, ki je sicer po specih malo zadaj, ampak menda precej bolj zihr zadeva, edino s konfiguracijo znaš imet težave če hočeš nastavit kaj kar ni podprto v Quicksetu.
Dobi se pa tudi čisto uporabne stvari za še manj denarja, bo mogoče ac 2x2 ampak a sploh rabiš več?
Poglej še temo Kateri router.

Han ::

Na voljo imaš tudi B1 revizijo RT-AC66U z dvojedrnim 1 GHz CPU in USB 3.0 spredaj. Antene so fiksne.

RT-AC58U bi verjetno prav tako vse skupaj brez težav "prežvečil", čeprav je pri spominu glede na prej omenjene modele malce podhranjen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

imagodei ::

Moderni routerji so precej bolj zmogljive mašine, kot so bile tiste pred 10 leti, ko je tržišče osvajal WRT54GL za dobrih 50 EUR. Danes podpirajo bgn ac routerji kompleksne modulacije, podpirajo MU-MIMO, združevanje kanalov, hitrosti prenosa so mnogo višje, procesorji so mnogo bolj zmogljivi... Zdaj, a je lastna cena SOHO routerja res kje blizu 300 EUR, je drugo vprašanje. Vsekakor pa so ljudje pripravljeni plačati 150, 200 in več EUR za to, da se iz abg routerjev in hitrosti do 54 Mbps in deljenega kanala prestavijo na MU-MIMO router in hitrosti do več 100 Mbps - kljub hkratni uporabi več naprav.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

fujtajksel ::

imagodei je izjavil:

Moderni routerji so precej bolj zmogljive mašine, kot so bile tiste pred 10 leti, ko je tržišče osvajal WRT54GL za dobrih 50 EUR. Danes podpirajo bgn ac routerji kompleksne modulacije, podpirajo MU-MIMO, združevanje kanalov, hitrosti prenosa so mnogo višje, procesorji so mnogo bolj zmogljivi... Zdaj, a je lastna cena SOHO routerja res kje blizu 300 EUR, je drugo vprašanje. Vsekakor pa so ljudje pripravljeni plačati 150, 200 in več EUR za to, da se iz abg routerjev in hitrosti do 54 Mbps in deljenega kanala prestavijo na MU-MIMO router in hitrosti do več 100 Mbps - kljub hkratni uporabi več naprav.


Treba je še enkrat opozorit da MU-MIMO v mnogih primerih v praksi ne deluje
https://www.smallnetbuilder.com/wireles...

Furbo je izjavil:

Aha torej je vse tole z 4+ antenami komercialni nateg.


Kolikor razumem dodatni ac radio (in z njim nastali pajki) pri več napravah bolj verjetno pomaga kot MU-MIMO.

Zgodovina sprememb…

krho ::

Vzameš nekaj, kar poganja pfsense + unifi ac lite za wifi
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

St235 ::

Furbo je izjavil:

Potem bi bil Synology RT1900AC Wireless Router povsem ok nakup, je malo drag, ampak ima še nekaj funkcij, ki bi prišle prav?

140€ iz Nemčije, pri nas iz nekih neznanih razlogov od 181€ dalje..


jaz imam njegovega večjega brata RT2600AC dober meseec (210€ v DE) in sem zelo zadovoljen z njim. Ko enkrat probaš Synology Router Manager te mine, da bi še kak drug router uporabljal.

Dr_M ::

Ce ne ves zakaj je nek router drag, ga ne rabis.
Recimo teli tanovi asusi (z novimi broadcom dvo in stiri jedrnimi procesorji) zlahka nadomestijo NAS, hitrosti preko usb3.0 so ze okoli 100MB/s. Zelo hitri so tudi za VPN.
Kar se tice wifija, mnogo anten, to je bolj ali manj marketing, ker klienti tega ne dohajajo, tko da ni to neki za okol past.
Jest uporablajm izkljucno asus routerje, ki jih podpira merlin, vsi ostali proti temu zgledajo kot ena zmesana creva. Pa dolgotrajna podpora je zagotovljena (6 let star RT-N66U se vedno dobiva posodobitve, pri ostalih proizvajalcih so routerji ze po dveh letih zastareli).
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

oxyuranus ::

St235 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Potem bi bil Synology RT1900AC Wireless Router povsem ok nakup, je malo drag, ampak ima še nekaj funkcij, ki bi prišle prav?

140EUR iz Nemčije, pri nas iz nekih neznanih razlogov od 181EUR dalje..


jaz imam njegovega večjega brata RT2600AC dober meseec (210EUR v DE) in sem zelo zadovoljen z njim. Ko enkrat probaš Synology Router Manager te mine, da bi še kak drug router uporabljal.


Ko enkrat ugotovis kako zelo marketinski trik so Synologyi in koliko vec bi za ta denar lahko ponujali, se Synologya ne dotaknes vec (sploh NASa!), razen ce si cisti racunalniski analfabet. Sicer bi gladko priporocal microtike, samo si ne upam, ker moras o networkih vedeti se kaj vec kot da ima ipv4 4 stevilke locene s pikami, kar je pa danes redko (sploh pri qosu se vsem zatakne :D). Ce si ga sposoben skonfigurirat, nabije price/performance vse kaj je na trgu, high end vecportne skatle pa konkurirajo Ciscotu, pa tudi manjse skatle (50eurov ali nekaj takega) so neunicljivo stabilne, s tonami featurjev in rednimi updati softwara. Ampak kot receno, niso za vsakogar.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Dr_M ::

Furbo si probal tole?

Predno menjas, sprobaj in porocaj. Pa dobro beri navodila in priporocila.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Furbo ::

Dr_M je izjavil:

Furbo si probal tole?

Predno menjas, sprobaj in porocaj. Pa dobro beri navodila in priporocila.

Furam merlina, tole pa še nisem opazil, si bom pogledal, hvala.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AnotherMe ::

Mikrotik je kolikor poznam res zver. Poznam pa slabo - kje bi se lahko ugodno cim vec naucil?

imagodei ::

oxyuranus je izjavil:

Ko enkrat ugotovis kako zelo marketinski trik so Synologyi in koliko vec bi za ta denar lahko ponujali, se Synologya ne dotaknes vec (sploh NASa!), razen ce si cisti racunalniski analfabet.

Do tell. Cenil bi, če bi napisal kaj več o tem, vedno se rad naučim česa novega. Ne pa, da nas puščaš v negotovosti in se sedaj tu sprašujemo, kakšen očiten nateg smo spregledali.

oxyuranus je izjavil:

Sicer bi gladko priporocal microtike, samo si ne upam, ker moras o networkih vedeti se kaj vec kot da ima ipv4 4 stevilke locene s pikami, kar je pa danes redko (sploh pri qosu se vsem zatakne :D). Ce si ga sposoben skonfigurirat, nabije price/performance vse kaj je na trgu, high end vecportne skatle pa konkurirajo Ciscotu, pa tudi manjse skatle (50eurov ali nekaj takega) so neunicljivo stabilne, s tonami featurjev in rednimi updati softwara. Ampak kot receno, niso za vsakogar.

Ko bo Mikrotik uredil svojo dokumentacijo in bo obstajal en jasen način, kako naredit VLANe na nivoju switch chipa (ne pa routane), bom tudi jaz začel priporočat Mikrotike. Ko sem pred 2 letoma konfiguriral 2 komada RB951 in gor spravljal trunk + 2 SSID-ja, vsakega v svojem VLANu, sem 1 teden porabil za to, da sem našel ustrezna navodila, kako VLAN-e pravilno nastavit. V 5 sekundah googlanja najdeš navodila, kako postavit VLAN-e z routingom, torej da se z VLAN-i ukvarja procesor na L3; cel podvig je bil pa najti navodila, kako VLAN-e skonfigurirat tako, da ostanejo stvar L2 in da prideš do wire-speed switchinga.

A so to že zrihtali? Ker na Cisco switchu je to stvar dveh minut počasnega in preudarnega tipkanja. In ko želim inštalirat switch za stranko, je pomemben podatek, a bom škatlo znal osnovno skonfigurirat znotraj ene ure ali pa mogoče v dveh, če bom moral brskat po online dokumentaciji; ali pa bom za dokončanje inštalacije porabil 10, 20 ur brskanja in nastavljanja.
- Hoc est qui sumus -

kogledom ::

Ali si mislil to?

imagodei je izjavil:


Ko bo Mikrotik uredil svojo dokumentacijo in bo obstajal en jasen način, kako naredit VLANe na nivoju switch chipa (ne pa routane), bom tudi jaz začel priporočat Mikrotike. Ko sem pred 2 letoma konfiguriral 2 komada RB951 in gor spravljal trunk + 2 SSID-ja, vsakega v svojem VLANu, sem 1 teden porabil za to, da sem našel ustrezna navodila, kako VLAN-e pravilno nastavit. V 5 sekundah googlanja najdeš navodila, kako postavit VLAN-e z routingom, torej da se z VLAN-i ukvarja procesor na L3; cel podvig je bil pa najti navodila, kako VLAN-e skonfigurirat tako, da ostanejo stvar L2 in da prideš do wire-speed switchinga.

A so to že zrihtali? Ker na Cisco switchu je to stvar dveh minut počasnega in preudarnega tipkanja. In ko želim inštalirat switch za stranko, je pomemben podatek, a bom škatlo znal osnovno skonfigurirat znotraj ene ure ali pa mogoče v dveh, če bom moral brskat po online dokumentaciji; ali pa bom za dokončanje inštalacije porabil 10, 20 ur brskanja in nastavljanja.

Mavrik ::

St235 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Potem bi bil Synology RT1900AC Wireless Router povsem ok nakup, je malo drag, ampak ima še nekaj funkcij, ki bi prišle prav?

140€ iz Nemčije, pri nas iz nekih neznanih razlogov od 181€ dalje..


jaz imam njegovega večjega brata RT2600AC dober meseec (210€ v DE) in sem zelo zadovoljen z njim. Ko enkrat probaš Synology Router Manager te mine, da bi še kak drug router uporabljal.


Mi imamo tudi odlične izkušnje z RT2600AC - hiter, zna veliko in ni ti ga treba hekat da dobiš malo bolj napredne funkcije.
The truth is rarely pure and never simple.

Furbo ::

Hvala vsem lastnikom za mnenja.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fujtajksel ::

Dr_M je izjavil:


Recimo teli tanovi asusi (z novimi broadcom dvo in stiri jedrnimi procesorji) zlahka nadomestijo NAS, hitrosti preko usb3.0 so ze okoli 100MB/s. Zelo hitri so tudi za VPN.
Kar se tice wifija, mnogo anten, to je bolj ali manj marketing, ker klienti tega ne dohajajo, tko da ni to neki za okol past.
Jest uporablajm izkljucno asus routerje, ki jih podpira merlin, vsi ostali proti temu zgledajo kot ena zmesana creva. Pa dolgotrajna podpora je zagotovljena (6 let star RT-N66U se vedno dobiva posodobitve, pri ostalih proizvajalcih so routerji ze po dveh letih zastareli).


Asusi so sicer med popularnejšimi, ampak večinoma na Broadcomovem radiu ki ima z določenimi zadevami združljivostne težave, kot jih je omenjal Furbo, pa ta nove tehnologije jim že kronično povzročajo težave (AC87U ima Qantenna radio ki ima še več težav).
Od novejših domačih zadev v rangu 200€ so kolikor vidim bolj priporočljive zadeve na podlagi QCA9984, ki kaže znake delovanja MU-MIMO in 160MHz kanalov, npr Netgear R7800, Synology RT2600ac.

krho je izjavil:

Vzameš nekaj, kar poganja pfsense + unifi ac lite za wifi

Unifi ac lite se na nedavnih meritvah na SNB ni posebej dobro izkazal.

Phantomeye ::

Furbo je izjavil:

Se mi samo zdi, ali so ruterji prav nesramo (pre)dragi?

Se ozreš po malce boljših, pa so cene kar 300€ in več..

Kaj je v njih takega? Verjetno čip kot v vsakem telefonu, par antenc, nek procesor.. še giga rama ne, sicer ne vem, kaj takšnega počnejo, da potrebujejo 1Ghz+ procesorje..

Tiste nalepke z 10x pretiranimi hitrostmi pa tudi ne morejo biti tako drage. >:D

V čem je fora?


jst v življenju nisem nabavil routerja, ki bi stal več kot 50€. Pa imam doma gigamrežo, pa vedno lepo teče.

oxyuranus ::

imagodei je izjavil:


A so to že zrihtali? Ker na Cisco switchu je to stvar dveh minut počasnega in preudarnega tipkanja. In ko želim inštalirat switch za stranko, je pomemben podatek, a bom škatlo znal osnovno skonfigurirat znotraj ene ure ali pa mogoče v dveh, če bom moral brskat po online dokumentaciji; ali pa bom za dokončanje inštalacije porabil 10, 20 ur brskanja in nastavljanja.


Vzami njihovo igracko, skonfiguriraj si jo, kot bi jo rad imel za stranke, uporabi /export, vzami text editor, popravi specifike, potem naredis /import pri stranki pa imas kloniranega. Pa bos imel minuto dela. Ampak po dokumentaciji in internetu bos pa se vedno ril, sploh, ce se ga dotaknes 1x na leto :)
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

oxyuranus ::

Mi je pa ful hecno, da se za microtike nihce ni spravil naresti wizard based gui, pa cetudi 3rd party, vso funkcionalnost lahko drivas preko shella, webgui/winbox protokola nisem sel studirat ampak verjetno je 1:1 mapping na shell komande. Ker za consumer market je konfiguracija ubijalska. =/ Verjetno pa niti niso delali za njih, vsaj po ohisju sodec :D
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

imagodei ::

kogledom je izjavil:

Ali si mislil to?

Ne, nisem mislil tega. Mislil sem VLAN-e na L2, s switch chipom. Najdi dokumentacijo za to.
- Hoc est qui sumus -

OmegaBlue ::

L2 vlan-i so dejansko pain in the ass na routerOS. Kar me še bolj moti je to da SwOS ni pretirano boljši. Pustmo to da agregacijo v vsakem primeru hočejo delat preko cpu.

Ampak ok razen teh painpointov so daleč spredaj za advanced userje, vsaj v tem price rangu. (Ok zamerim jim da nimajo igmp snoopinga)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

oxyuranus je izjavil:

imagodei je izjavil:


A so to že zrihtali? Ker na Cisco switchu je to stvar dveh minut počasnega in preudarnega tipkanja. In ko želim inštalirat switch za stranko, je pomemben podatek, a bom škatlo znal osnovno skonfigurirat znotraj ene ure ali pa mogoče v dveh, če bom moral brskat po online dokumentaciji; ali pa bom za dokončanje inštalacije porabil 10, 20 ur brskanja in nastavljanja.


Vzami njihovo igracko, skonfiguriraj si jo, kot bi jo rad imel za stranke, uporabi /export, vzami text editor, popravi specifike, potem naredis /import pri stranki pa imas kloniranega. Pa bos imel minuto dela. Ampak po dokumentaciji in internetu bos pa se vedno ril, sploh, ce se ga dotaknes 1x na leto :)

To ni izgovor za porazno dokumentacijo. Če grem na Cisco stran, najdem konkretna navodila za kar koli se spomnim. Uradna navodila. Ja, res je, Cisco oprema je izven budgeta za domače uporabnike, pa tudi za marsikatero SOHO firmo. Tisto, kar Cisco ponuja v SMB segmentu, so pa precenjene igrače. Cisco tukaj izpostavljam kot primer dobre prakse.

Ampak podobno najdeš tudi drugje: npr. DD-WRT je glede dokumentacije svetlobna leta pred Mikrotikom.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

imagodei je izjavil:


Ampak podobno najdeš tudi drugje: npr. DD-WRT je glede dokumentacije svetlobna leta pred Mikrotikom.

Tu je problem najti dober kompatibilen hardver...

Ker imajo butasto urejeno bazo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

imagodei ::

Dobro, pa OpenWRT... :)
- Hoc est qui sumus -

Tech2k ::

Jaz imam še vedno dobri stari WRT54GL z tomato in dela brez problema cele mesece brez da bi bil potreben kakšen reset. Zdej naj mi pa en pove kje bi dobil nov router za ceno 50-80 eur ki ja tako stabilen?

chort ::

Tech2k je izjavil:

Jaz imam še vedno dobri stari WRT54GL z tomato in dela brez problema cele mesece brez da bi bil potreben kakšen reset. Zdej naj mi pa en pove kje bi dobil nov router za ceno 50-80 eur ki ja tako stabilen?


Izi, Mikrotik, če ga znaš nastavit. Če je meni uspelo že ne more bit tak bav bav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

Han ::

Tech2k je izjavil:

Jaz imam še vedno dobri stari WRT54GL z tomato in dela brez problema cele mesece brez da bi bil potreben kakšen reset. Zdej naj mi pa en pove kje bi dobil nov router za ceno 50-80 eur ki ja tako stabilen?
Imaš zgoraj povezavo do RT-AC58U...

imagodei ::

Phantomeye je izjavil:

jst v življenju nisem nabavil routerja, ki bi stal več kot 50€. Pa imam doma gigamrežo, pa vedno lepo teče.

Hja, samo najbrž si nisi nikoli omislil SOHO all-in-one Wifi AP + router, ki hkrati podpira 802.11ac?
- Hoc est qui sumus -

konspirator ::

Ruterji so dragi ? So, če imaš povprečno Slo plačo.

Ko boš 1x delal hišo boš videl, kaj je drago.
V tem primeru bi prav prišla Norveška plača.
--

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

oxyuranus je izjavil:

Mi je pa ful hecno, da se za microtike nihce ni spravil naresti wizard based gui, pa cetudi 3rd party, vso funkcionalnost lahko drivas preko shella, webgui/winbox protokola nisem sel studirat ampak verjetno je 1:1 mapping na shell komande. Ker za consumer market je konfiguracija ubijalska. =/ Verjetno pa niti niso delali za njih, vsaj po ohisju sodec :D


Sej imajo Quickset ki nekaj osnovnih zadev podpira.
Itq mislim da načeloma niso consumer market ampak budget poslovna varianta.

imagodei je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

jst v življenju nisem nabavil routerja, ki bi stal več kot 50€. Pa imam doma gigamrežo, pa vedno lepo teče.

Hja, samo najbrž si nisi nikoli omislil SOHO all-in-one Wifi AP + router, ki hkrati podpira 802.11ac?


Najbrž ima žice ;) Sooooo last millenium ampak dejansko za precej manj denarja zelo lepo teče v primerjavi z zadnjimi kriki wifi ac tehnologije. Ampak qrc ko mora bit vse brezžično, najprej internet, kmalu elektrika in nato še brezcevni vodovod.

111111111111 ::

Zdeva je simpl kot pasulj. Če imaš 2-3 naprave potem je vseeno ali kupiš za 50€ ali 300€, ko pa se začne komplicirat omrežje s SAN-om, telefoni, tablicami in IoT lahko pa router za 50€ mirno vržeš v smeti, ker bo štekalo prav vse.

XS!D3 ::

imagodei je izjavil:

kogledom je izjavil:

Ali si mislil to?

Ne, nisem mislil tega. Mislil sem VLAN-e na L2, s switch chipom. Najdi dokumentacijo za to.

S temi VLANi so res zakomplicirali. Nazadnje ko sem rihtal kolegu, sem se tudi nabrskal, da sem našel relavantno konfiguracijo, ker so skoraj povsod omenjeni bridgei. Pa mislim, da so bil še razlike glede na konkreten HW. Če prav vidim, so sedaj z neko verzijo RouterOS spremenili master-port config, ki sem ga takrat nastavljal, v bridge s hw-offloadom, ampak naj bi šlo funkcionalno za isto stvar. Se pa nisem poglabljal.

No na swOSu sem dosti hitreje zirhtal (celo brez dokumentacije) pa še tam bi bilo lahko bolj enostavno.

Sicer pa Mikrotik dejansko ni švoh za to, kar ponuja.

Dat 300€ za neko all-in-one škatlico od TP-Linka/Linksys/itd. je pa tudi meni škoda. Imam raje pfSense + ločen AP oziroma več njih, kjer je to potrebno. Konec koncu so tudi te škatle za 300€ hitro ozko grlo, ko gor obesiš kak VPN itd. In če rabiš več kot tiste 4 Ethernet porte, rabiš ravno tako ločeno stikalo. Pa po možnosti še kak AP, če želiš z AC wifijem pokrit malo večji objekt.

Dr_M ::


Asusi so sicer med popularnejšimi, ampak večinoma na Broadcomovem radiu ki ima z določenimi zadevami združljivostne težave, kot jih je omenjal Furbo, pa ta nove tehnologije jim že kronično povzročajo težave (AC87U ima Qantenna radio ki ima še več težav).
Od novejših domačih zadev v rangu 200€ so kolikor vidim bolj priporočljive zadeve na podlagi QCA9984, ki kaže znake delovanja MU-MIMO in 160MHz kanalov, npr Netgear R7800, Synology RT2600ac.


Asusi so popularni iz ze omenjenega razloga (merlin fw), kar drugim fali, sicer dober hw, ampak zanic software. Merlin pa podpira itak samo broadcom chipsete.
AC87 in quantenna je itak fail, pravtako vsi ostali routerji s tem radiom, samo Asus se se vedno nekaj trudi z njim, ostali so jih ze zdavnaj opustil. In o tem govorim, Asusi imajo zelo dolgo podporo, ostali so pa dveh letih samo ena velika varnostna luknja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Furbo ::

Ja to tudi sam opažam pri mojem asusu, popravki kar še hodijo ven, pa so že leta od nakupa. Žal pa šteka občasno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fujtajksel ::

Dr_M je izjavil:


Asusi so popularni iz ze omenjenega razloga (merlin fw), kar drugim fali, sicer dober hw, ampak zanic software. Merlin pa podpira itak samo broadcom chipsete.


Kolikor zastopim tale Merlin tweaka Asusove stock firmware z nekakšno tovarniško podporo. Za kakšne druge so pa razni wrt-ji, LEDE ali paradajz, ki znajo bit komu bolj všeč, ampak je treba pogledat kateri in ni nujno da podpirajo vse frišne čarovnije iz reklame.

Furbo ::

Ja, malo sem bral njegove zapiske in zgleda stalno posodablja vse mogoče knjižnjice in zadeve na zadnje verzije, ugasne nadležne lightshow ledice in še kaj spremeni.. nič pretiranega.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62981186797 (253) Zvezdica27
»

Telekom Neo in Asus router (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7620038 (8394) Ghost007
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725431 (6297) fpopla87
»

Router z min. 6 portov

Oddelek: Kaj kupiti
141223 (906) Invictus
»

Enajst let star WRT54GL še vedno prinaša milijone (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7723695 (17565) hojnikb

Več podobnih tem