» »

FRI ali FE

FRI ali FE

1
2
3

Markus386 ::

ginekk je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Večina študentov, še bolj pa faliranih in tistih, ki jim je FRI pobožna želja, si faks predstavljajo čisto narobe... Tudi FE...


Napačne predstave so nažalost kar realen problem naših faksov. Najprej študenti mislijo da bodo že prvi teden programirali nov Skyrim/delali fršterkerje, potem jih pa preseneti matematika in fizika.


Itak, ker so programiranje in delanje fršterkejev obrtna znanja, ne pa inženirska širina oziroma uvodnica v znanost.

Za obrtno znanje je povsem dovolj srednja šola.
(preden sem šel na FRI sem hodil na srednjo elektro in tam smo že sestavljali ojačevalce, nekaj malega znali dizajnirat in tudi popravit)


Jah razloži ti to dijakom, ko izpolnjujejo obrazce za vpis :)

Invictus ::

BivšiUser2 je izjavil:

So faksi po eni strani tudi krivi, ko se promovirajo redko kdo položi karte na mizo in reče, da bo ful dela. Ko sem še jaz bil dijak so vse zavili v celofan. Sam kot promotor Multimedije sem sicer dobil izrecno navodilo, da jih položim na mizo, tako da se nekaj spreminja.

Fak no, a je današnja gerneracija res tako lena in zabita, da ne zna iti po 4 letni program na FE ali FRI?

Pa še javno je obljavljen.

https://urnik.fri.uni-lj.si/timetable/f...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Invictus je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

So faksi po eni strani tudi krivi, ko se promovirajo redko kdo položi karte na mizo in reče, da bo ful dela. Ko sem še jaz bil dijak so vse zavili v celofan. Sam kot promotor Multimedije sem sicer dobil izrecno navodilo, da jih položim na mizo, tako da se nekaj spreminja.

Fak no, a je današnja gerneracija res tako lena in zabita, da ne zna iti po 4 letni program na FE ali FRI?

Pa še javno je obljavljen.

https://urnik.fri.uni-lj.si/timetable/f...

Ja in kaj točno imaš od interneta, dejanskega stanja ti ne bo prikazal, tudi študenti na predstavitvah ne ker s(m)o vsi itak biased.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Freaxx ::

ginekk je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Večina študentov, še bolj pa faliranih in tistih, ki jim je FRI pobožna želja, si faks predstavljajo čisto narobe... Tudi FE...


Napačne predstave so nažalost kar realen problem naših faksov. Najprej študenti mislijo da bodo že prvi teden programirali nov Skyrim/delali fršterkerje, potem jih pa preseneti matematika in fizika.


Itak, ker so programiranje in delanje fršterkejev obrtna znanja, ne pa inženirska širina oziroma uvodnica v znanost.

Za obrtno znanje je povsem dovolj srednja šola.
(preden sem šel na FRI sem hodil na srednjo elektro in tam smo že sestavljali ojačevalce, nekaj malega znali dizajnirat in tudi popravit)


Da, vendar veliko oz. večina ljudi pride z gimnazije in oni bi potrebovali kar kakšen konkreten obrtniški predmet, ki bi bil zanimiv. Kar se UNI programa na FE tiče, sta prva dva letnika zelo teoretična in ne ravno trivialna. Človek se veliko lažje uči stvar, ki ve kako jo bo lahko uporabil, ne samo "ja to je zelo pomembno za inžinirja, uči se...".

BivšiUser2 ::

Freaxx je izjavil:

ginekk je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Večina študentov, še bolj pa faliranih in tistih, ki jim je FRI pobožna želja, si faks predstavljajo čisto narobe... Tudi FE...


Napačne predstave so nažalost kar realen problem naših faksov. Najprej študenti mislijo da bodo že prvi teden programirali nov Skyrim/delali fršterkerje, potem jih pa preseneti matematika in fizika.


Itak, ker so programiranje in delanje fršterkejev obrtna znanja, ne pa inženirska širina oziroma uvodnica v znanost.

Za obrtno znanje je povsem dovolj srednja šola.
(preden sem šel na FRI sem hodil na srednjo elektro in tam smo že sestavljali ojačevalce, nekaj malega znali dizajnirat in tudi popravit)


Da, vendar veliko oz. večina ljudi pride z gimnazije in oni bi potrebovali kar kakšen konkreten obrtniški predmet, ki bi bil zanimiv. Kar se UNI programa na FE tiče, sta prva dva letnika zelo teoretična in ne ravno trivialna. Človek se veliko lažje uči stvar, ki ve kako jo bo lahko uporabil, ne samo "ja to je zelo pomembno za inžinirja, uči se...".

UNI Multimedija je FE del bolj praktičen, kjer si izkušnje za šiht lahko nabiraš pri različnih predmetih program. Sodelujemo z RTV (Evrovizija, Planica, razni manjši dogodki), pokrivajo se dogodki na faksu, za kar je 7€/uro (neto) kar fajn. Redno iščejo tudi CCNA inštruktorje, pa še kaj se najde.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

xardas ::

Delam v firmi, kjer smo zaposleni diplomanti in magistri obeh fakultet. Bojazni, da službe ne bi dobil, ni (še toliko bolj se mi dopade zaradi interdisciplinarne narave poklica). Meni osebno bi bilo, kot računalničarju, škoda zabivat ure za štancanje spletnih strani/storitev/karkoli, ker je toliko drugih, bolj zanimivih področij na voljo.

Blinder ::

Hja, dej najdi ti meni eno tako podrocje, ce jih je res na voljo.
V oglasih ni nic posebej zanimivih podrocij: https://slo-tech.com/delo

Spotoma lahko tudi par mojim bivsim sosolcem s fri-ja zrihtas sluzbo, ker sami je ne uspejo dobit.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

MasterTade ::

Za službo je žal treba razmišljat že med študijem. Tam 2,3. letnik. Tu se pojavi težava ko vse teorije ne vedo kako spravit v prakso

Invictus ::

MasterTade je izjavil:

Za službo je žal treba razmišljat že med študijem. Tam 2,3. letnik. Tu se pojavi težava ko vse teorije ne vedo kako spravit v prakso

To je predvsem težava butastih delodajalcev, ki teh ljudi ne znajo izobraziti za spcifično delo v njihovem podjetju. Kot da faks ve, kake bedarije se tam delajo. Kar le ti pričakujejo...

Še nisem doživel, da bi katero podjetje imelo izobraževalno dokumetancijo za novozaposlene...

Da ne govorim o mentorstvu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

7982884e ::

MasterTade je izjavil:

Za službo je žal treba razmišljat že med študijem. Tam 2,3. letnik. Tu se pojavi težava ko vse teorije ne vedo kako spravit v prakso

no, v splosnem ni tako za vsakega. lahko se spontano odlocis, da hoces sluzbo, posljes par CVjev in izberes najprimernejso ponudbo. ce si sposoben, bos lahko preprical delodajalca tudi ce nimas nobenih prakticnih izkusenj izven faksa.

kar je v nasprotju z bullshitom ki ga nekateri bumbarji trosijo po slo-techu ze nevem koliko let, in zato ima folk nepotrebne skrbi in nizko samopodobo pri iskanju prve zaposlitve.

Invictus je izjavil:


Še nisem doživel, da bi katero podjetje imelo izobraževalno dokumetancijo za novozaposlene...

Da ne govorim o mentorstvu...
no, v IT je mentorstva dosti za juniorje, ce firma pac ni ostarel dinozaver z 20 let staro miselnostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

roli ::

Ena zelo pomembna stvar na kateri moraš delati med študijem so veze in poznanstva. Jaz sicer nisem ravno najboljši v tem. Predvsem, ker nisem pretirano dober z ljudmi. Ampak to je tisto kar ti bo na koncu prineslo službo ali pa vsaj zelo pomagalo pri tem. Če še nekaj ustvarjaš doma med faksom pa še toliko bolje.

Na FRI VSŠ je del študija tudi delovna praksa. Med iskanjem te sem najprej poslal prošnjo enemu večjemu lokalnemu podjetju. Ampak velika podjetja pač rabijo juhuhu časa, da se prošenj lotijo. No vmes sem se pač pogovarjal z enim sošolcem iz faksa in ta mi je rekel, da pa pri njih rabijo koga, ki se ukvarja s področjem, ki me zanima. Sem spisal majhen predstavitveni email, ga poslal in 30 minut kasneje sem imel vabilo na razgovor. Mesec po tistem so tudi ljudje iz "velikega podjetja" ponudili mesto ampak sem jih pač zavrnil, ker mi je bila prva opcija bolj pisana na kožo. Tri (ali je celo že štiri) leta pozneje še vedno delam v istem timu kot takrat kjer sem prvič delal prakso.

Če imaš nekaj za pokazat (torej si med študijem ustvarjal kaj na projektih, ki te zanimajo) in na faksu spoznaš nekaj pravih ljudi se verjetno ne rabiš kaj dosti bati, da po študiju ne boš dobil službe. Vsekakor pa verjamem, da je težko poslati tisti prvi email z prošnjo.
http://www.r00li.com

7982884e ::

spet, veze in poznanstva ti lahko kaj prinesejo in dajo firmi dobro besedo, ampak nikakor pa ni to nujno potrebna stvar. vecina folka nima nobenih posebnih vez (v stilu da nekoga poznajo in ta sodelovcem poda dobro besedo), pa vseeno dobi siht, ce so sposobni.

tudi to z raznimi projekti ob studijem je pogojno. plus, ce jih mas, vendar nikakor niso pogoj. vecina ljudi, ki so redno delali faks, v prosten casu ni delala nekih posebnih projektov - ker je prostega casa pac malo in ker ljudje v tistem malo casa vecinoma pocnejo druge stvari.

qqw2 ::

Kakšne so pa kaj plače diplomantov FRI v primerjavi s plačami diplomantov FE? Vem, da je kar nekaj ljudi malo alergičnih na to vprašanje, vendar menim, da je to tudi pomemben podatek pri izbiri študija. Kakšno plačo bi imel povprečen diplomant teh dveh faksov in kakšno nadpovprečen diplomant? Kako se pa spreminja, ko imaš že zbranih nekaj let izkušenj? Kakšna je vertikalna mobilnost poklicev?

Pa a so te stvari kaj drugačne, če imaš poleg diplome še magisterij oz. doktorat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: qqw2 ()

Markus386 ::

Plače so odvisne od službe in dela, ki ga opravljaš, ne od diplome.

Če se zaposliš v javnem sektorju, bodo enake in nizke. Če greš v privat, in se greš nek 9-5 job, bodo tudi bolj tako-tako, okoli povprečja oz ne dosti nad. Če si kaj boljši, pa tudi ni važno a programiraš computer vision, ali za embedded iot devicee, plače bodo dobre.

Sploh ker je toliko prekrivanja, je težko najti neko razliko v plačah, ker je bolj vezana na področje dela in firmo.

Invictus ::

Markus386 je izjavil:

Če greš v privat, in se greš nek 9-5 job, bodo tudi bolj tako-tako, okoli povprečja oz ne dosti nad.

To je normalen delovni čas, in se da povsem lepo zaslužiti.

Za 300 EUR več na mesec se pač ne splača viseti v službi 50%+ več časa... Razliko v tem tako pobaše lastnik, ti pa dobiš pohvalo v stilu pridnega kužka, dokler ti ne poči film in greš drugam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

qqw2 ::

Kako pa ste kaj zadovoljni s stvarmi, ki ste se jih naučili na FE ali FRI (posebej IŠRM)? Tisti, ki ste šli tam, seveda.

Freaxx ::

Sam sem na UN FE (3 letnik), pa lahko rečem da sem se naučil kar nekaj, vendar bi se lahko več. Nekateri predmeti so preveč teoretični.
Po drugi strani pa imaš predmete, kjer je snov super, a predavatelj ne zna preprosto razložiti bistva in pomembnosti stvari preden se začne izpeljevati neko zakomplicirano enačbo, postopek, potem pa folk zgubi veselje. Je pa zelo zanimivo, da vsi asistenti znajo super razložit snov, veliko profesorjev pa ima s tem težave. Kot da ko postanejo profesorji, jim postane pod častjo po domače razložit nek koncept...

Blazzz ::

Koncal UN FE. Ko se pogovarjam s kolegi iz ETH, MIPT, ... se mi zdi da je bilo vse skupaj bolj en tecaj kot nek resni studij.

BivšiUser2 ::

qqw2 je izjavil:

Kako pa ste kaj zadovoljni s stvarmi, ki ste se jih naučili na FE ali FRI (posebej IŠRM)? Tisti, ki ste šli tam, seveda.

Interdisciplinarni študij na FE+FRI UN MM.
FE: vzdušje je kar precej dobro, tudi profesorji in asistenti so večina tudi zanimivi za poslušat in korektni. Prakse se najde tudi, če se hoče, snemanje, cisco ccna akademija (kot predavatelji), programiranje aplikacij in ostalih rešitev. Skratka s FEjem sem zadovoljen v nulo.
FRI: zgodba kontra. Preveč (neuporabne) teorije oz. to ne moreš uporabit med študijskim letom, ker ti obveznosti praktično zafilajo urnik. Grejo se tudi neko strokovnost in kvaliteto, med tem, ko dajejo izjave za poscat se od smeha, prav tako imajo težave z bralnim razumevanjem. Za večino zadev, ki jih imam / sem jih imel na FRI, zgubljam oz. sem skoraj že zgubil interes posledično.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

tilen970 ::

Heja, ker sklepam da se še nisi prijavil, ti lahko dam izkušnje iz prve roke, saj sem trenutno 2 letnik FRIja VSŠ. Long post incoming:
Preden sploh kaj povem so obe smeri super za službo in obe imajo garantirano prihodnost. Drugače dost o FEju več ne bom govoru, ker ga ne obiskujem, je pa moj cimer na FEju tako da če imaš vprašanje lahko posredujem.
Če se že odločiš za FRI bi priporočal VSŠ. Zakaj? Poglej si predmetnik https://www.fri.uni-lj.si/upload/Slike/... . Kot vidiš imaš v prvem letniku vglavnem obvezne predmete, potem si pa lahko izbereš karkoli te zanima. Nisem še videl na katerem drugem dodiplomskem programu takšno izbirnost (v 2 in 3 letniku si izbereš 80% predmetov). Sicer boš res manj matematike slišal, vendar pa se boš večino stvari itak naučil na delu (če jih boš že rabil), saj kako so kolegi omenili se vseh tem na faksu le dotakneš. Lahko pa tudi izbiraš predmete z UNIja (jih imam in neke razlike ni), tako da ne vidim neke prednosti UNI-ja razen tega, da lahko nakoncu rečeš da si univ. dipl. inž.
Stvar vglavnem ni lahka. Bod pripravljen imet ~35ur predavanj/vaj (če vse obiskuješ - v prvem letniku ful priporočam) in odvisn od predmeta 1-5ur dodatnih na teden. Je res, da pri enih nimaš nč sprotnega dela, pri drugih pa vsak teden po 6-10 ur debuggiraš domače naloge (predvsem programiranja). Zdaj glede razmerja "prakse" vs "teorije" kaj dost nevem rečt, ker je zaenkrat skoraj vsa teorija prišla prav pri enem ali drugem izbirnem predmetu. Nasploh je stvar ful hudo razdelit, saj teorija pri npr. algoritmih konkretno pride prav pri programiranju.
Glede tega kak folk se najde na faksu. Kot so rekli najdeš kaj hočeš, od folka ko je že v srednjih hodu po hackathonih do folka ko še ni v življenju za if stavek slišal. Je pa res, da dobra polovica pade prvi letnik. Zato je včasih smešno, ko v prvem letniku skoraj ni prostore za vse (200+), v drugem pa je pri kakem izbirnem slabih 20 folka.
Drugače pa nevem zakaj toliko folka napamet govori, da je samo teorija in ni nič hardware-ja na FRIju. Saj če pogledaš shemo predmetov, vidiš, da dejansko lahko izbereš skoraj 80% predmetov iz hardware (digitalna vezja, organizacija računalnikov, vgrajeni sistemi, vhodno izhodne naprave, načrtovanje digitalnih naprav, računalniška arhitektura,...), kjer pri enih predmetih dejansko delaš pametno hišo iz IoT in podobne zadeve.
Glede profesorjev in asistentov nisem imel še nobenega problema, z vsemi se je vse dalo zmenit. Večina jih podpira neko dodatno delo in trud, tako lahko dobiš fajne bonus pike za sodelovanje in programiranje dodatnih izzivov. Imel sem celo asistenta, kateri nas je povabil na pir in nam pokazal njegovo pametno hišo. Drug mi je ponudil, da mi pomaga pri DN preko teamviewera ob 1 zjutraj, ko sem imel problem z softwarjem. Poleg rednih predavanj so skoraj vsak teden gostujoči predavatelji, kateri predavajo direktno iz prakse oz njihovih raziskovanj (Blockchain, IoT, Machine learning). Možno je delo tudi v laboratorijih. Konkreten primer: Delal sem v laboratoriju za umetno inteligenco z robotsko roko, kolega dela z Roomba roboti. Tako, da če hočeš neko dodatno delo jo precej podpirajo.
Glede služb:
Verjetno ima okrog 40% sošolcev že neko službo in to po 1 letniku. Sam sem jo najdel brez problema še v prvem letniku. Trenutno bi imel plače nekje okrog 1000 neto če bi delal 9-5 vsak dan, vendar so zelo razumljivi in tako delam samo 1-2 dni na teden. Podobno je pri sošolcih. Vglavnem če hočeš službo jo najdeš brez problema že po prvem letniku, saj kadra primankuje. Poleg tega, pa je kot programer, verjetno najlažje najti poklic tudi v tujini.
Sicer sem se že precej razpisal, vendar če te kaj še bolj podrobno zanima kar vprašaj. Malo me je "sprožilo", koliko folka je bashal tule FRI, brez da bi sploh stopili, ne pa obiskovali fakulteto. Pod nobenim primerom pa ni FE slaba izbira. Saj konec koncov z katerokoli smer inženirstva nemoreš zgrešiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tilen970 ()

BivšiUser2 ::

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

sandmat ::

BivšiUser2 je izjavil:

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.

uni je precej boljši. Pač ni vsak za študij, enim bolj leži "praksa" v proizvodnji. Če je študij pravi, ne more bit "preveč teorije", ker študij (sploh uni) ni namenjen temu, da bo produciral code monkeyje.

Blinder ::

tilen970 je izjavil:

Glede služb:
Verjetno ima okrog 40% sošolcev že neko službo in to po 1 letniku. Sam sem jo najdel brez problema še v prvem letniku. Trenutno bi imel plače nekje okrog 1000 neto če bi delal 9-5 vsak dan.


HOW?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

BivšiUser2 ::

sandmat je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.

uni je precej boljši. Pač ni vsak za študij, enim bolj leži "praksa" v proizvodnji. Če je študij pravi, ne more bit "preveč teorije", ker študij (sploh uni) ni namenjen temu, da bo produciral code monkeyje.

UNI na FRI je drek, med tem ko mam na FEju že šiht. Preveč teorije, profesorji mislijo, da so bogovi, ker znajo obračat enačbe in metat v izpite cake, asistenti izjavljajo, da je gtx 1080 v consumer svetu midrange kartica,....med tem ko se na FE tudi kaj bolj zanimivega dogaja. Mi res žau, da FE pri multimediji sodeluje s FRI, to bi lahko bil xkrat boljši študij, če FRIja ne bi bilo zraven.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

BivšiUser2 je izjavil:


UNI na FRI je drek, med tem ko mam na FEju že šiht. Preveč teorije, profesorji mislijo, da so bogovi, ker znajo obračat enačbe in metat v izpite cake, asistenti izjavljajo, da je gtx 1080 v consumer svetu midrange kartica,....med tem ko se na FE tudi kaj bolj zanimivega dogaja. Mi res žau, da FE pri multimediji sodeluje s FRI, to bi lahko bil xkrat boljši študij, če FRIja ne bi bilo zraven.

Ravno to teorijo potrebujes, ce se zelis boriti za visje placane sluzbe. Kaksen ISRM z dodatno matematiko, zna biti se boljsa izbira. Kvaliteta asistentov/profesorjem, se ne ocenjuje po poznavanju graficnih kartic... (marsikateri tudi ne zna dobro kuhati, ampak kaj ima to veze). Pa sicer nimam nic proti FEju (v bistvu imam tam narejeno diplomo), samo tako pavsalno pluvanje, je pa precej mimo.

BivšiUser2 ::

Smurf je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:


Kvaliteta asistentov/profesorjem, se ne ocenjuje po poznavanju graficnih kartic... (marsikateri tudi ne zna dobro kuhati, ampak kaj ima to veze).

Da ne ve kuhati ok, to izjavi človek, kjer imajo grafične veze, ni. Ajde, če bi jih primejal s Quadroti, potem bi se dalo debatirat....Pavšalno pljuvanje? Kaj ma j***** ARS iskati na multimediji, še celo ker tip ne ve brati s slajdov. Isto pri programiranju. Namesto, da rekuzijo prakticiramo na nekih kaljicah na šahovnici, bi lahko kakšne direktorije prečesavali rakurzivno (drugače nimam nič proti Slivniku), ampak ja več prakse sem do zdaj odnesel od FEja, čeprav so me vpisu zanimali FRI predmeti.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

tilen970 ::

sandmat je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.

uni je precej boljši. Pač ni vsak za študij, enim bolj leži "praksa" v proizvodnji. Če je študij pravi, ne more bit "preveč teorije", ker študij (sploh uni) ni namenjen temu, da bo produciral code monkeyje.

Ta elitism glede UNI-ja mi res gre naživce. Sicer ne vem če si z tem hotel reči, da VSŠ producira code monkeye. Po izkušnjah to vglavnem govorijo ljudje, kateri so študij naredili pred 10 leti in več nevejo kako je tekoče stanje ali pa so tisti, ki UNI naredijo komaj z 6 in za faks oziroma osebno rast ne naredijo nič več kot je minimalno potrebno. Na koncu so pa najbolj ponosni na "uni" pred svojim nazivom. Konec koncov je odvisno od posameznika, če ob faksu tudi kaj dela za svojo karierni razvoj. Na obeh programih se oboji najdejo. Jaz sem povedal z mojega stališča, ko se mi zdi predvsem izbirnost predmetov velik plus, saj vsakemu omogoči, da se vsaj malo osredotoči v neko področje. Predvsem sem pa to izpostavil, ker so ljudje pred mano postal, kako "teoretičen" je FRI in kako npr. sploh ni hardwarerja, brez da bi vsaj prej preverili predmetnik.
Priznam pa, da obstajajo programi kjer se VSŠ res nemore primerjat z UNIjem. Kar pa na FRIju totalno ni res, saj drugače ne bi bilo več padcev na VSŠju kot UNIju in hkrati višji vpisni pogoji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tilen970 ()

7982884e ::

tilen970 je izjavil:

Kar pa na FRIju totalno ni res, saj drugače ne bi bilo več padcev na VSŠju kot UNIju in hkrati višji vpisni pogoji.

na FRI se na vss vpisuje se slabsi folk kot na uni, tako da to nic ne pomeni. pac vpisuje se na splosno nesposoben folk, ampak tisti ki vejo da so nesposobni gredo na vss.
UNI ima nekaj brezvezne teorije okoli informatike, sicer je je pa ravno prav. ravno za to gres na faks, da dobis sirino in poznavanje osnovnih zadev ki jih drugace nikoli ne bi.

Kaj ma j***** ARS iskati na multimediji, še celo ker tip ne ve brati s slajdov. Isto pri programiranju. Namesto, da rekuzijo prakticiramo na nekih kaljicah na šahovnici, bi lahko kakšne direktorije prečesavali rakurzivno (drugače nimam nič proti Slivniku), ampak ja več prakse sem do zdaj odnesel od FEja, čeprav so me vpisu zanimali FRI predmeti.

ravno ARS je primer teorije, ki je pomembna (poznavanje delovanja procesorja, cachinga, pomnilniske hierarhije, assemblerja itd. je pomembna in ce delas na nizkem nivoju, in ce delas na visjem nivoju) in ki je drugace nikoli ne bi spoznal.

Invictus ::

VSŠ je za vzgojo črncev/obrtnikov, UNI pa prinese kasneje boljše plačane službe.

Delodajalci precej dobro vedo, kaki ljudje končajo VSŠ. Pač obrtniki brez neke vizije. Zato so tudi šli študirat VSŠ. Pač nek papir po najlažji poti.

Na UNI je čisto dovolj vaj, prakse, če hočeš delati. Plus več teorije, da te malo prisili, da celo razmišljaš, ne samo da kucaš kodo...

In ja GTX1080 je midrange kartica, ker še vedno lahko kupiš boljše. Sam top kartico si lahko malokdo privošči...

ARS je čisto koristen predmet, sam folk na VSŠ tega ne ve, razlog piše zgoraj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DOOM_er ::

Vau ko se unijevci vžigajo ker je njihov hefe VSŠjevec z magisterijem iz ekonomije.
Robots will steal your job. But that's OK

Invictus ::

Pravzaprav se ne, ker UNIjevci v takih slabih službah ne delamo ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::


In ja GTX1080 je midrange kartica, ker še vedno lahko kupiš boljše. Sam top kartico si lahko malokdo privošči...
Za fanatike je res midrange v consumer level. Za profesionalno rabo temu niti low end ne moreš povedati.
ARS je čisto koristen predmet, sam folk na VSŠ tega ne ve, razlog piše zgoraj.
Potem se naj Kodek vrne iz penzije, da upraviči to trditev.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Invictus ::

BivšiUser2 je izjavil:

Potem se naj Kodek vrne iz penzije, da upraviči to trditev.

Kdo pa predava to zdaj? Prejšnji asistent?

ZA Photoshop res ne rabiš tega znanja ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Predava Branko Šter. Multimedija ni samo PS, ampak pokriva proces kreiranja izvora ter prenos podatkov do ponora. Imam kar kul predmete, kjer med drugim pokrivamo RTV sisteme (če se odločim za delo pri RTV mi boš itak ti dajal za kruh, v koliko prispevek še plačuješ :P), radijske in optične komunikacije in še bi lahko našteval. Eni zgleda res te zadeve enačite s PS (ki ga imamo sicer nekaj naslednji semester) in konzumiranjem multimedije.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

videc ::

Šter je faca. :)
ARS je pa povsem ok predmet. Konec koncev ... Če greš na FRI pač veš, kak bo predmetnik in ga vzameš v zakup. Cilj vpisa na FRI je odnesti nekaj znanja in narediti diplomo.

Invictus ::

BivšiUser2 je izjavil:

Predava Branko Šter.

Mislim, da je bil moj asistent za ARS... Ni ravno za pohvalit. Pač inercija, ker je šel Kodek v penzijo... Kodek je vsaj malo šel okoli pa ZDA (MIT), mislim da je celo doktoriral tam.

BivšiUser2 je izjavil:


Multimedija ni samo PS, ampak pokriva proces kreiranja izvora ter prenos podatkov do ponora. Imam kar kul predmete, kjer med drugim pokrivamo RTV sisteme (če se odločim za delo pri RTV mi boš itak ti dajal za kruh, v koliko prispevek še plačuješ :P), radijske in optične komunikacije in še bi lahko našteval. Eni zgleda res te zadeve enačite s PS (ki ga imamo sicer nekaj naslednji semester) in konzumiranjem multimedije.

Glede na to, kar je trenutno po TV stolpih, boš Kodeka še kako rabil, če boš hotel kaj več vedeti kako kaj deluje.

BTW. službe na RTV v oddajnikih ne boš dobil, ker se prenaša oz roda v rod. Preveč luštna in udobna služba ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Yacked2 ::

BivšiUser2 je izjavil:

Smurf je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:


Kvaliteta asistentov/profesorjem, se ne ocenjuje po poznavanju graficnih kartic... (marsikateri tudi ne zna dobro kuhati, ampak kaj ima to veze).

Da ne ve kuhati ok, to izjavi človek, kjer imajo grafične veze, ni. Ajde, če bi jih primejal s Quadroti, potem bi se dalo debatirat....Pavšalno pljuvanje? Kaj ma j***** ARS iskati na multimediji, še celo ker tip ne ve brati s slajdov. Isto pri programiranju. Namesto, da rekuzijo prakticiramo na nekih kaljicah na šahovnici, bi lahko kakšne direktorije prečesavali rakurzivno (drugače nimam nič proti Slivniku), ampak ja več prakse sem do zdaj odnesel od FEja, čeprav so me vpisu zanimali FRI predmeti.


Ja, zato da boš frontend kucal tega ne rabiš ne.
In kaj ima vezo kje prakticiraš rekurzijo, če nisi sposoben posplošit, pač nisi najbolj brihten, ampak tudi s tem ni nič narobe, nismo pač vsi za vse.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

sandmat ::

BivšiUser2 je izjavil:

sandmat je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.

uni je precej boljši. Pač ni vsak za študij, enim bolj leži "praksa" v proizvodnji. Če je študij pravi, ne more bit "preveč teorije", ker študij (sploh uni) ni namenjen temu, da bo produciral code monkeyje.

UNI na FRI je drek, med tem ko mam na FEju že šiht. Preveč teorije, profesorji mislijo, da so bogovi, ker znajo obračat enačbe in metat v izpite cake, asistenti izjavljajo, da je gtx 1080 v consumer svetu midrange kartica,....med tem ko se na FE tudi kaj bolj zanimivega dogaja. Mi res žau, da FE pri multimediji sodeluje s FRI, to bi lahko bil xkrat boljši študij, če FRIja ne bi bilo zraven.


Kakšno plačo ima tvoj šiht? po pisanju sodeč koplješ jarke. Na srečo večina laboratorijev fura quadrote, titane in tesle, ne vem zakaj bi hotel imet 1080?

Mimogrede, ravno v takšnem opisu je razlika med tistimi, ki bodo razvijali in tistimi, ki so jim enačbe preveč in bodo implementirali že 100x videno

tilen970 je izjavil:

sandmat je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Po prebranem sklepam, da je na FRIju bolje biti na VSŠ kot na UNIju.

uni je precej boljši. Pač ni vsak za študij, enim bolj leži "praksa" v proizvodnji. Če je študij pravi, ne more bit "preveč teorije", ker študij (sploh uni) ni namenjen temu, da bo produciral code monkeyje.

Ta elitism glede UNI-ja mi res gre naživce. Sicer ne vem če si z tem hotel reči, da VSŠ producira code monkeye. Po izkušnjah to vglavnem govorijo ljudje, kateri so študij naredili pred 10 leti in več nevejo kako je tekoče stanje ali pa so tisti, ki UNI naredijo komaj z 6 in za faks oziroma osebno rast ne naredijo nič več kot je minimalno potrebno. Na koncu so pa najbolj ponosni na "uni" pred svojim nazivom. Konec koncov je odvisno od posameznika, če ob faksu tudi kaj dela za svojo karierni razvoj. Na obeh programih se oboji najdejo. Jaz sem povedal z mojega stališča, ko se mi zdi predvsem izbirnost predmetov velik plus, saj vsakemu omogoči, da se vsaj malo osredotoči v neko področje. Predvsem sem pa to izpostavil, ker so ljudje pred mano postal, kako "teoretičen" je FRI in kako npr. sploh ni hardwarerja, brez da bi vsaj prej preverili predmetnik.
Priznam pa, da obstajajo programi kjer se VSŠ res nemore primerjat z UNIjem. Kar pa na FRIju totalno ni res, saj drugače ne bi bilo več padcev na VSŠju kot UNIju in hkrati višji vpisni pogoji.


uni je boljši, ker je vsš samo uni z "manj teorije" in ne dovolj prakse in s tem ne izpolnjuje predvidenih aspektov. in ne, nisem končal študija pred 10 leti, sem precej mlajši ;)

Točk med uni in vsš ne moreš primerjat 1-1, ker lahko na vsš prideš s poklicno maturo s 4 predmeti (60% točk) in je 40% točk uspeh na 4-letnem programu (neprimerljivo z maturitetnim programom).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

sandmat ::

BivšiUser2 je izjavil:

Predava Branko Šter. Multimedija ni samo PS, ampak pokriva proces kreiranja izvora ter prenos podatkov do ponora. Imam kar kul predmete, kjer med drugim pokrivamo RTV sisteme (če se odločim za delo pri RTV mi boš itak ti dajal za kruh, v koliko prispevek še plačuješ :P), radijske in optične komunikacije in še bi lahko našteval. Eni zgleda res te zadeve enačite s PS (ki ga imamo sicer nekaj naslednji semester) in konzumiranjem multimedije.


V bistvu pokrivate popolnoma obrtniško delo, s čimer ni nič narobe in razumem, da ti je všeč. Zato pač ne nucaš formul. Še asistenti iz FE pravijo, da ta program ne bi smel bit UNI.

Zdej čakam nekoga s 3-letno srednjo, da pride v pogovor in pove, kako brezveze so vsi procenti in logaritmi v srednji šoli, ker on tega ne nuca za polaganje ploščic in kako je prfoks iz srednje neumen, ker mu je vzvišeno podajal to snov, on pa zasluž na roke tud jurja na mesec k nč, pa mu ni treba znat nobene formule.

BivšiUser2 ::

sandmat je izjavil:

BivšiUser2 je izjavil:

Predava Branko Šter. Multimedija ni samo PS, ampak pokriva proces kreiranja izvora ter prenos podatkov do ponora. Imam kar kul predmete, kjer med drugim pokrivamo RTV sisteme (če se odločim za delo pri RTV mi boš itak ti dajal za kruh, v koliko prispevek še plačuješ :P), radijske in optične komunikacije in še bi lahko našteval. Eni zgleda res te zadeve enačite s PS (ki ga imamo sicer nekaj naslednji semester) in konzumiranjem multimedije.


V bistvu pokrivate popolnoma obrtniško delo, s čimer ni nič narobe in razumem, da ti je všeč. Zato pač ne nucaš formul. Še asistenti iz FE pravijo, da ta program ne bi smel bit UNI.

Zdej čakam nekoga s 3-letno srednjo, da pride v pogovor in pove, kako brezveze so vsi procenti in logaritmi v srednji šoli, ker on tega ne nuca za polaganje ploščic in kako je prfoks iz srednje neumen, ker mu je vzvišeno podajal to snov, on pa zasluž na roke tud jurja na mesec k nč, pa mu ni treba znat nobene formule.

V bistvi so kul, dokler z njimi rešuješ dejanske probleme, lahko TSP zaradi mene.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

sandmat ::

sure, če se omejiš na probleme, ki jih je nekdo drug rešil, ti pa ponavljaš postopek. So pa na svetu tudi ljudje, ki jim to dolgočasi inteligenco in želijo reševat še ne rešene probleme. Tudi takšne rabiš zato, da boš potem ti lahko reševal "dejanske" probleme po njihovih postopkih.

          ::

"Nepotrebna" teorija UNI programov je pogosto odločilni faktor med tem, ali samo kucaš kodo po navodilih drugih ali pa ta navodila daješ drugim ti. Ampak kot ste že zgoraj omenili: nismo vsi primerni za vse vloge.

ginekk ::

          je izjavil:

"Nepotrebna" teorija UNI programov je pogosto odločilni faktor med tem, ali samo kucaš kodo po navodilih drugih ali pa ta navodila daješ drugim ti. Ampak kot ste že zgoraj omenili: nismo vsi primerni za vse vloge.


Točno, evo javlja se en z UNI, ki vsaj zadnjih 10let daje navodila drugim, pred tem pa sem tudi po svoji volji reševal probleme znotraj kompleksnih SW produktov.

V živo se spomnim kako sem na konkreten problem apliciral rdeče-črno drevo, kjer je prej nekdo - izgleda tak z VŠŠ - uporabil kar linearen seznam.

Kdor se boji matematike, tudi računalničar ne more bit.

tilen970 ::

Kaj sem prej hotel povedat je to, da študenti UNIja in VSŠja niso tako črno-belo kot enkli tule omenjate. V obeh programih se najde folk ko je sposoben. Nemorte rečt da so vsi uni študenti boljši od VSŠja, saj vidim dost študentov ko se teorijo napifla, se mu posreči tista 6ka in teorijo nikoli ni prav razumel. Tale sklepam da ne bo direktor. Maš pa na VSŠju tud folk ko hodi okrog po hackathonih, dela v open source projektih v prostem času ipd. Sklepam pa da je za vodilne mesta tudi uni premal brez večletnih izkušenj oz brez 2 stopnje in dejanskega znanja.
Vglavnem sem hotu povedat kako naivno se mi zdijo izjave kot "To je sigurn VSŠjevec sprogramiru".

Invictus ::

Problem večina VSŠjevcev je, da ne znajo slovenščine ;).

Kar jih precej omeji, sploh ko je treba napisati kako dokumentacijo ali pa, bog ne daj, poslovni dopis brez slovničnih napak.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BivšiUser2 ::

Tudi bralno razumevanje UNIjevcev je na psu, dokazano na tem forumu.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

          ::

Meni je enkrat lani fotr kazal nek zbornik FRI-ja. Iz njegove generacije, ki je študij zaključevala proti koncu 90.ih, jih je precej na vodilnih mestih, kar nekaj jih je tudi profesorjev na FRIju.

7982884e ::

Invictus je izjavil:

Problem večina VSŠjevcev je, da ne znajo slovenščine ;).

Kar jih precej omeji, sploh ko je treba napisati kako dokumentacijo ali pa, bog ne daj, poslovni dopis brez slovničnih napak.

lol no, tole je pocasi ze dost, izmislil si si nek paralelen svet kjer so vsi sposobni racunalnicarji UNIjevci, vsi nesposobni pa VSSjevci
jezik matra veliko vecino developerjev, ker pac nanese, da vecina tehnicno-naravnanih ljudi nima najboljsega posluha za jezik

to vidis na vsakem koraku, jaz recimo moram vsakemu novemu kosu dokumentirane kode prepisat dokumentacijo, ker me preprosto prevec triggera slovanska anglescina (bohnedaj, da bi kdo uporabljal 'the', 'a', 'an' na pravilnih mestih, razlikovanje med 'its' pa 'it's' je raketna znanost itd.)

Invictus ::

7982884e je izjavil:


to vidis na vsakem koraku, jaz recimo moram vsakemu novemu kosu dokumentirane kode prepisat dokumentacijo, ker me preprosto prevec triggera slovanska anglescina (bohnedaj, da bi kdo uporabljal 'the', 'a', 'an' na pravilnih mestih, razlikovanje med 'its' pa 'it's' je raketna znanost itd.)

Ne, to vidiš samo pri tistih, ki ne zanjo uporabljati spellcheckerja ;).

Seveda je pa teh ljudi precej veliko...

Drugače je pa kar lepo dejstvo, da splošna izobrazba, precej manjka pri VSŠ. Jeziki še najbolj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus je izjavil:

Ne, to vidiš samo pri tistih, ki ne zanjo uporabljati spellcheckerja ;).
Daj, napiši en sestavek v angleščini, da ti ga raztrgamo.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215654 (10596) mr_chai
»

Študij na FRI (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6013437 (6728) BivšiUser2
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420294 (16704) SimplyMiha
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127103 (5918) lemonaid
»

FRI (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Šola
22146606 (34126) awy

Več podobnih tem