» »

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki

Furs deluje protizakonito ? AIRBNB in davki

««
2 / 10
»»

harvey ::

Wrop je izjavil:

Souporaba (sharing) in oddajanje stanovanja ni isto, sploh pa ne za turistične namene, pa če se na trepalnice postavite.

To je delala že davno pred AirBnb ena slovenska nepremičninska agencija. Od tebe je najela stanovanje na potencialnih lokacijah (mesta, center) za recimo za 14 dni, mesec in ga oddajala naprej gostom ala AirBnB sistem pa ni bilo nobenih težav. Ti si dobil dogovorjeno najemnino, ker je bil najemnik pravna oseba, se je obračunal tudi davek od najemnine, tebi pa je dohodek šel v dohodnino (ker je bila takšna zakonodaja, sedaj je po novem cedularna obdavčitev).
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Wrop ::

harvey je izjavil:

Wrop je izjavil:

Souporaba (sharing) in oddajanje stanovanja ni isto, sploh pa ne za turistične namene, pa če se na trepalnice postavite.

To je delala že davno pred AirBnb ena slovenska nepremičninska agencija. Od tebe je najela stanovanje na potencialnih lokacijah (mesta, center) za recimo za 14 dni, mesec in ga oddajala naprej gostom ala AirBnB sistem pa ni bilo nobenih težav. Ti si dobil dogovorjeno najemnino, ker je bil najemnik pravna oseba, se je obračunal tudi davek od najemnine, tebi pa je dohodek šel v dohodnino (ker je bila takšna zakonodaja, sedaj je po novem cedularna obdavčitev).


Pomemben podatek v stavku je v pretekliku - je delala.
Tudi podjetje mora, če najame stanovanje za turistične namene, dobiti soglasje ostalih sosedov. A misliš, da se stanovanje, ker je najemnik d.o.o., kar naenkrat spremeni v hotelsko sobo?
Torej, ali podjetje še posluje na tak način (brez soglasij sosedov)?

perci ::

Za vpis v register sobodajalcev AFAIK ne rabiš tega soglasja. Kolikor vem ga rabiš samo po stanovanjskem zakonu. V Sloveniji pa (spet nepreverjene informacije) premoremo enega stanovanjskega inšpektorja za to področje, tako da ....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

hruske ::

Zanimivo.
Rad imam tole državico. <3

poweroff ::

perci je izjavil:

Je. A ti ves, da ravna protizakonito? Zakaj?

Seveda ravna nezakonito!

A ne vidiš da ubogega malega človeka, ki samo hoče preživeti, stiska za vrat??? Birokrati se pa množijo po uradih! Pa še pri novih baterijah zadnja 2 meseca ni bilo nobenega napredka... :))
sudo poweroff

Looooooka ::

Bogi revež, ki ni niti tok fer, da bi prijavil enega človeka več in vsaj vodo v bloku pošteno plačal.
Sami poštenjaki :D

Go-ahead ::

digitalcek je izjavil:

2f4u je izjavil:


Moj zaključek "za ta mesec"; kupiti neprimičnino v tujini in tam oddajat; plačat davke tam ker je enostavneje. Žal.


Ni samo enostavneje,je tudi dosti ceneje. Za lastnika.
Kot vem, plača vsak, ki na Hrvaškem oddaja turistom sobe, letno na vsako posteljo davka le 800 kun, kar ni niti 110 evrov. Za davek torej zasluži že z dvodnevno oddajo dvoposteljne sobe...

V Sloveniji pa bodo POLEG 25% davka, v 2018 dodali še nekaj več kot 6% davek na dohodek od oddajanja nepremičnin, in bomo torej z 31%-im davkom verjetno svetovni rekorderji v obdavčitvi oddajanja nepremičnin...



Torej če poračunamo:

- air bnb ju od 10 - 15 %
- davčni najprej 25%
-nato še 6%

- nato še stroški cca 15% (voda, elektrika,...),

- stroški morebitnih poškodb

+ amortizacija nepremičnene xy


Res nima smisla.

Čigav cilj je to ? Hotelirjev ali kakšnih drugih lobijev.

Wrop ::

perci je izjavil:

Za vpis v register sobodajalcev AFAIK ne rabiš tega soglasja. Kolikor vem ga rabiš samo po stanovanjskem zakonu. V Sloveniji pa (spet nepreverjene informacije) premoremo enega stanovanjskega inšpektorja za to področje, tako da ....


Za sam vpis v register res ne rabiš soglasij, pogoji za opravljanje dejavnosti se pri vpisu tudi ne preverjajo.
Soglasja so potrebna pri opravljanju dejavnosti. Trenutno v praksi to pomeni koliko se sobodajalci počutijo reveže. Večji revež v mislih, manj zakonov se mislijo držat.

zavajon ::

2f4u je izjavil:

Moj zaključek "za ta mesec"; kupiti neprimičnino v tujini in tam oddajat; plačat davke tam ker je enostavneje. Žal. S tem Slo zgubi... ni samo beg možganov!
Aja, kdaj bo obdavčen "blabla car" al pa "prevoz."...? Brez veze... male ribe ki si želimo pomagat.

A ti, ki lahko kar kupiš nepremičnino v tujini za oddajanje si mala riba? Kaj so pa potem ostali?

harvey ::

Wrop je izjavil:

harvey je izjavil:

Wrop je izjavil:

Souporaba (sharing) in oddajanje stanovanja ni isto, sploh pa ne za turistične namene, pa če se na trepalnice postavite.

To je delala že davno pred AirBnb ena slovenska nepremičninska agencija. Od tebe je najela stanovanje na potencialnih lokacijah (mesta, center) za recimo za 14 dni, mesec in ga oddajala naprej gostom ala AirBnB sistem pa ni bilo nobenih težav. Ti si dobil dogovorjeno najemnino, ker je bil najemnik pravna oseba, se je obračunal tudi davek od najemnine, tebi pa je dohodek šel v dohodnino (ker je bila takšna zakonodaja, sedaj je po novem cedularna obdavčitev).


Pomemben podatek v stavku je v pretekliku - je delala.
Tudi podjetje mora, če najame stanovanje za turistične namene, dobiti soglasje ostalih sosedov. A misliš, da se stanovanje, ker je najemnik d.o.o., kar naenkrat spremeni v hotelsko sobo?
Torej, ali podjetje še posluje na tak način (brez soglasij sosedov)?

Bi še delala, a je konkurenca naredila svoje AirBnB :) in sedaj del svojih poslov delajo preko AirBnb. Pa saj lahko sklepaš najemno pogodbo skladno s stanovanjskih zakonom ne pa po gostinskem, kar v bistvu ni najem ampak nudenje storitve - nastanitve/nočitve.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

zavajon ::

2f4u je izjavil:

Me zanima koliko plačajo davkov na zaslužek "euro poslanci" za delo v EUparlamentu... za kozl****... pa nisem pesimist ampak reset bo potreben!

Če oni ne plačujejo, je torej to upravičen razlog, da ne plačaš niti ti.

perci ::

Go-ahead je izjavil:

digitalcek je izjavil:

2f4u je izjavil:


Moj zaključek "za ta mesec"; kupiti neprimičnino v tujini in tam oddajat; plačat davke tam ker je enostavneje. Žal.


Ni samo enostavneje,je tudi dosti ceneje. Za lastnika.
Kot vem, plača vsak, ki na Hrvaškem oddaja turistom sobe, letno na vsako posteljo davka le 800 kun, kar ni niti 110 evrov. Za davek torej zasluži že z dvodnevno oddajo dvoposteljne sobe...

V Sloveniji pa bodo POLEG 25% davka, v 2018 dodali še nekaj več kot 6% davek na dohodek od oddajanja nepremičnin, in bomo torej z 31%-im davkom verjetno svetovni rekorderji v obdavčitvi oddajanja nepremičnin...



Torej če poračunamo:

- air bnb ju od 10 - 15 %
- davčni najprej 25%
-nato še 6%

- nato še stroški cca 15% (voda, elektrika,...),

- stroški morebitnih poškodb

+ amortizacija nepremičnene xy


Res nima smisla.

Čigav cilj je to ? Hotelirjev ali kakšnih drugih lobijev.

Zmeni se z Airbnb, da ti zniža provizijo ali pa zvišaj ceno najema. Sicer pa ne vem kje iz riti si tiste procente za FURS potegnil.

49106 ::

Zrasteš in se z državo zmeniš, da ti zniža davščine ali pa te celo subvencionirajo.

zavajon je izjavil:

2f4u je izjavil:

Me zanima koliko plačajo davkov na zaslužek "euro poslanci" za delo v EUparlamentu... za kozl****... pa nisem pesimist ampak reset bo potreben!

Če oni ne plačujejo, je torej to upravičen razlog, da ne plačaš niti ti.


Poslanci so reveži, zato ne rabjo dat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Go-ahead ::

Potegnil jih je digitalček, verjamem, da je to v Slovenijastanu možno.

Wrop ::

harvey je izjavil:


Bi še delala, a je konkurenca naredila svoje AirBnB :) in sedaj del svojih poslov delajo preko AirBnb. Pa saj lahko sklepaš najemno pogodbo skladno s stanovanjskih zakonom ne pa po gostinskem, kar v bistvu ni najem ampak nudenje storitve - nastanitve/nočitve.


Najemno pogodbo za stanovanje moraš sklepati v skladu s stanovanjskim zakonom. Tukaj ni nobenega lahko. Razen če kršiš zakon.
To da najemnik nudi najemno stanovanje naprej turistom, ga ne odreši dolžnosti iz stanovanjskega zakonika. Če v stanovanju opravlja dejavnost potrebuje soglasje sosedov.
Če pa najemnik opravlja dejavnost sobodajalstva, brez soglasja sosedov, pa povej kdo je to, da testiramo skladnost opravljanja dejavnosti in zakonov.

oxyuranus ::

Go-ahead je izjavil:

Saj ne vejo še sami.


Sedaj bodo pa je*ali folk, ki je pripomogel, da je Slovenija postala turistično zanimiva destinacija in poskrbel, da so turisti prišli do cenovno zanimivih namestitev, kar je omogočilo da so potrošili več denarja za druge storitve.


Adijo pamet.


V bistvu bi airbnb ponudnike izgnal iz drzave, ne da so naredili slovenijo "turisticno zanimivo destinacijo" ampak so domacinom zasvinjali lepo drzavo s hordami italianov ipd. Zaracunat jim je treba davek in to trojen! Go FURPs, po njih!!
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

harvey ::

V bistvu bi airbnb ponudnike izgnal iz drzave, ne da so naredili slovenijo "turisticno zanimivo destinacijo" ampak so domacinom zasvinjali lepo drzavo s hordami italianov ipd. Zaracunat jim je treba davek in to trojen! Go FURPs, po njih!!

Ja airbnb ima lahko svoje učinke kot kakšen pesticid - sicer sadje recimo je lepo, imaš pa potem vse zastrupljeno:)). Izkušnje z njim niso ravno najboljše za Benetke, Dubrovnik...
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

rađo ::

Zakaj teh težav ne rešijo tako, da airbnb plača državi davek na vsa najeta stanovanja. Tako, da če ponujaš stanovanje prek airbnb si že avtomatsko obdavčen, ker za to poskrbi airbnb.

perci ::

Ker ne oddaja Airbnb ampak ti. Airbnb ti nudi zgolj storitev.

poweroff ::

Hehe, Slovenčki seveda ne bi ničesar plačevali. Če pa že, pa tako, da vsaj izgleda, kot da ne plačajo nič.

Goljufanje države je enim izgleda v krvi.
sudo poweroff

DOOM_er ::

vsi bi imeli švabske plače z balkansko mentaliteto.
Robots will steal your job. But that's OK

Go-ahead ::

poweroff je izjavil:

Hehe, Slovenčki seveda ne bi ničesar plačevali. Če pa že, pa tako, da vsaj izgleda, kot da ne plačajo nič.

Goljufanje države je enim izgleda v krvi.


Svašta pi*ka rodila.

Neslovenček, polneslovenček ali janičar? Res nas zanima kje se najdeš?

2f4u ::

zavajon je izjavil:

2f4u je izjavil:

Moj zaključek "za ta mesec"; kupiti neprimičnino v tujini in tam oddajat; plačat davke tam ker je enostavneje. Žal. S tem Slo zgubi... ni samo beg možganov!
Aja, kdaj bo obdavčen "blabla car" al pa "prevoz."...? Brez veze... male ribe ki si želimo pomagat.

A ti, ki lahko kar kupiš nepremičnino v tujini za oddajanje si mala riba? Kaj so pa potem ostali?


Verjem; delal sem 10l v tujini, prišel nazaj v slo pred leti... danes mi je malo žal. Če se ne pišeš prav, tehniki in tehnika slabo vredotena, kader 50+ ne prepusti vodilnih delavnih mest mlajšim... kot napisal zgoraj, narobe svet. In ja, SAMO zaradi otrok sem tukaj. Če pa ne moreš po 25letih dela, kreditu kupit vsaj eno stanovanje srednjega razreda ... potem si naredil nekaj narobe v preteklosti. In še nekaj - TEHNIKI, INŽINIRJI... Spoštujte se in rečte NE in zagovarjajte svoje!

2f4u ::

rađo je izjavil:

Zakaj teh težav ne rešijo tako, da airbnb plača državi davek na vsa najeta stanovanja. Tako, da če ponujaš stanovanje prek airbnb si že avtomatsko obdavčen, ker za to poskrbi airbnb.


BRAVO. Isti info sem dobil včeraj od AIRBnBja. Sem si rekel, poglejmo kaj pravi "AIR".. pa jih poklićem, da vidim njihovo mnenje. In tudi sem dobil. AIRbnb zavezuje tudi zaščita osebnih podatkov in air ni dal nobenih podatkov nikomur. Tudi plačani SO davki pri njih baje niso javni. Torej, ne vem, ne vem, ... bom še preverjal in videl.

Vseeno, zgoraj bistveno, še vseeno nisem sposoben spraviti posla (ki se je zaćel, kot test trga) v "zakonite okvirje" kratkotrajnega oddajanja, recimo max 2 al 3 dni,... v najslabšem primeru kao so moji znanci.. kar je pa brez veze. Sem včeraj napisal - želim plačati za reklamo, za infrastrukturo, za varnost, občini... pa nisem sposobne zagotovit vse pogoje. V primeru pizdarij sem pa vsekakor odgovoren kot lastnik pri souporabi svojega stanovanja.

perci je izjavil:

Ker ne oddaja Airbnb ampak ti. Airbnb ti nudi zgolj storitev.


To ni res. Air pobere denar; plačaš Airu, če greš sam na izlet! To ni booking!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

perci ::

Komu placas je nerelevantno. A ce bi placal na bancni racun bi bla po tvojem banka zavezanec?

2f4u ::

perci je izjavil:

Komu placas je nerelevantno. A ce bi placal na bancni racun bi bla po tvojem banka zavezanec?


Hmm, imel sem že kavo, prebral sem 3x tole... pa ne kapiram.
Vsekakor je bistveno kaj si že plačal, koliko še boš in kaj je moj interes komu plačat! Včeraj je bil članek o investicijah turistinčnih zmogljivosti v smučarske naprave (AT)... vsi plačujejo - ker živijo od smučišča. In... tebe jezi, ker želim vplivat kdo dobi moj denar? Kam mislim, da je potrebno ojačat "dnar", da se verižni uspeh nadaljuje?!? Air je mednaroden - noben portal slo za slo ne živi. Portal turistov v slo ne živi in mislim, da ga celo ni, al pa ni "viden". In ja, Airu za dobro delo, sem pripravljen plačat! PAZI, samo SLOvenci (in slovenke), za sexpavze, so predlagal in želel brez plačila preko Aira... turisti se ne gremo tega!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

darkolord ::

Fora je v tem, da je Airbnb tukaj samo posrednik. Oni si vzamejo provizijo in to je to.

Tako kot Paypal, vzame provizijo in preostanek nakaže prodajalcu. Davke od tega preostanka seveda plača prodajalec in ne Paypal.

mailer ::

4knative je izjavil:

poweroff je izjavil:

Mimogrede, a Airbnb omogoča plačevanje z Bitcoini?


Jaz pravim da je fer da pri vsakem zaslužku državljan nameni nek delež državi. Iskati neke možnosti da se izogneš plačilu in neke anonimne transakcije izvajati - no go na dolgi rok 100%. To je v zameno za storitve oz. servise, ki jih država brezplačno nudi državljanom. Čisto logično. Davku in smrti se ne bo nihče izognil, jasno kot beli dan.
Katere "servise" pa država nudi brezplačno? Ko greš na upravno enoto se za vsako stvar plača takso, zdravstvo plačujemo iz obveznih in prostovoljnih prispevkov, cene raznih soglasij, gradbenih dovoljenj, komunale itd gredo celo v 10k€. Če si ti na sociali pa ne pomeni, da so "servisi" brezplačni. Čisto vsaka stvar, ki ti jo država nudi "brezplačno" se plača.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Smurf ::

2f4u je izjavil:

perci je izjavil:

Komu placas je nerelevantno. A ce bi placal na bancni racun bi bla po tvojem banka zavezanec?


Hmm, imel sem že kavo, prebral sem 3x tole... pa ne kapiram.
Vsekakor je bistveno kaj si že plačal, koliko še boš in kaj je moj interes komu plačat! Včeraj je bil članek o investicijah turistinčnih zmogljivosti v smučarske naprave (AT)... vsi plačujejo - ker živijo od smučišča. In... tebe jezi, ker želim vplivat kdo dobi moj denar? Kam mislim, da je potrebno ojačat "dnar", da se verižni uspeh nadaljuje?!? Air je mednaroden - noben portal slo za slo ne živi. Portal turistov v slo ne živi in mislim, da ga celo ni, al pa ni "viden". In ja, Airu za dobro delo, sem pripravljen plačat! PAZI, samo SLOvenci (in slovenke), za sexpavze, so predlagal in želel brez plačila preko Aira... turisti se ne gremo tega!

Ce si nekje placal storitve (airbnb) nima to nic veze s tvojo dohodnino. Stvar lahko kvecjemo avtomatiziramo tako, da airbnb vsako leto avtomaticno sporoci koliko je kdo imel prometa (no sej to so sedaj naredili) :), ne more pa namesto tebe placati dohodnino lol.

2f4u ::

Smurf je izjavil:

2f4u je izjavil:

perci je izjavil:

Komu placas je nerelevantno. A ce bi placal na bancni racun bi bla po tvojem banka zavezanec?


Hmm, imel sem že kavo, prebral sem 3x tole... pa ne kapiram.
Vsekakor je bistveno kaj si že plačal, koliko še boš in kaj je moj interes komu plačat! Včeraj je bil članek o investicijah turistinčnih zmogljivosti v smučarske naprave (AT)... vsi plačujejo - ker živijo od smučišča. In... tebe jezi, ker želim vplivat kdo dobi moj denar? Kam mislim, da je potrebno ojačat "dnar", da se verižni uspeh nadaljuje?!? Air je mednaroden - noben portal slo za slo ne živi. Portal turistov v slo ne živi in mislim, da ga celo ni, al pa ni "viden". In ja, Airu za dobro delo, sem pripravljen plačat! PAZI, samo SLOvenci (in slovenke), za sexpavze, so predlagal in želel brez plačila preko Aira... turisti se ne gremo tega!

Ce si nekje placal storitve (airbnb) nima to nic veze s tvojo dohodnino. Stvar lahko kvecjemo avtomatiziramo tako, da airbnb vsako leto avtomaticno sporoci koliko je kdo imel prometa (no sej to so sedaj naredili) :), ne more pa namesto tebe placati dohodnino lol.


Ma dohodnina sploh ni problem. Vsako leto prijavim "licenčnine" in druge prihodke iz tujine. Res folk, delal bi rad, dal cesarju kar je njegovo... pa postavljajo huh.. zato da popizdim, sedaj tole tipkam in nimam dodane vrednosti, učinkovitosti... in se naveličam in gremo. Grem v ilegalo?!? A to hočejo?

Sem pa razmišljal... kdo je mala riba?!? Recimo tist, ki oddaja svoje stanovanje, kjer je stalno prijavljen in biva nekje 65% časa. Ne govorim o oddajanju nepremičnin, kjer nisi prijavljen. To mislim, da je bistvena razlika med malimi in velikimi ribami!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

Iatromantis ::

2f4u je izjavil:

Verjem; delal sem 10l v tujini, prišel nazaj v slo pred leti... danes mi je malo žal. Če se ne pišeš prav, tehniki in tehnika slabo vredotena, kader 50+ ne prepusti vodilnih delavnih mest mlajšim... kot napisal zgoraj, narobe svet. In ja, SAMO zaradi otrok sem tukaj. Če pa ne moreš po 25letih dela, kreditu kupit vsaj eno stanovanje srednjega razreda ... potem si naredil nekaj narobe v preteklosti. In še nekaj - TEHNIKI, INŽINIRJI... Spoštujte se in rečte NE in zagovarjajte svoje!

Mislim, da si veliko ljudi, ki dela v SI, ne more privoščiti nakupa stanovanja niti manjšega razreda... torej s(m)o sami krivi, a ne in AirBnB ter ostali dejavniki nimajo nič pri tem?

V Združenju najemnikov Slovenije opozarjajo, da je takšno oddajanje stanovanj v turistične namene »še bolj zaostrilo« sicer že tako »katastrofalne razmere« na stanovanjskem področju, še posebno na področju najemanja, saj primanjkuje stanovanj, najemnine pa so hkrati previsoke. Da so se med letoma 2009 in 2014 najemnine v Berlinu zvišale za 56 odstotkov, so pred časom ugotavljali v Guardianu, ko je tamkajšnja mestna oblast naznanila, da bodo zato oddajanje po platformah, kot sta airbnb in homeaway, omejile. Zaradi negativnih posledic, kot sta drastično zvišanje cen stanovanj in njihovo pomanjkanje, so se za omejevanje oddajanja odločili tudi v Barceloni, kjer so hkrati poostrili inšpekcijski nadzor nad dejavnostjo, ki se pogosto izvaja še na črno, najemne pogoje pri oddajanju na platformah pa so prav tako zaostrili v New Yorku. Toda v Turizmu Ljubljana so prepričani, da takšno oddajanje »dopolnjuje ljubljansko turistično ponudbo, privablja drug segment gostov ter v času večjih poslovnih dogodkov in kongresov omogoča dodatne namestitvene zmogljivosti«.

DOOM_er ::

Verjem; delal sem 10l v tujini, prišel nazaj v slo pred leti... danes mi je malo žal. Če se ne pišeš prav, tehniki in tehnika slabo vredotena, kader 50+ ne prepusti vodilnih delavnih mest mlajšim... kot napisal zgoraj, narobe svet. In ja, SAMO zaradi otrok sem tukaj. Če pa ne moreš po 25letih dela, kreditu kupit vsaj eno stanovanje srednjega razreda ... potem si naredil nekaj narobe v preteklosti. In še nekaj - TEHNIKI, INŽINIRJI... Spoštujte se in rečte NE in zagovarjajte svoje!


Ljudje na minimalcu in s slabimi plačami si tudi po 25 letih dela ne morejo privoščiti stanovanj, ker živijo od 15. do 15. v mesecu.
Robots will steal your job. But that's OK

poweroff ::

Go-ahead je izjavil:

Neslovenček, polneslovenček ali janičar? Res nas zanima kje se najdeš?

Slovenec. Razlika med Slovencem in Slovenčkom je pa precejšnja.

mailer je izjavil:

Katere "servise" pa država nudi brezplačno? Ko greš na upravno enoto se za vsako stvar plača takso, zdravstvo plačujemo iz obveznih in prostovoljnih prispevkov, cene raznih soglasij, gradbenih dovoljenj, komunale itd gredo celo v 10k€. Če si ti na sociali pa ne pomeni, da so "servisi" brezplačni. Čisto vsaka stvar, ki ti jo država nudi "brezplačno" se plača.

V šolo očitno nisi hodil?

Drugače pa - ja, ljudje delajo za denar. Ne boš verjel, ampak zdravniki hočejo imeti konec meseca plačo. Učitelji tudi. Tudi za cesto in most je treba plačati. Enako za komunalo.

Država je samo sistem, ki organizira, da se davki poberejo v eno veliko vrečo iz katere se potem plačujejo take stvari.

Če pa tu hočeš da zdravnik in komunalec delata zastonj, bo pa seveda šlo točno takrat, ko bomo vsi delali zastonj.
sudo poweroff

2f4u ::

... Toda v Turizmu Ljubljana so prepričani, da takšno oddajanje »dopolnjuje ljubljansko turistično ponudbo, privablja drug segment gostov ter v času večjih poslovnih dogodkov in kongresov omogoča dodatne namestitvene zmogljivosti.

...
Tukaj notri se strinjam z njimi. Nihče od mojih gostov, družin z otroci, nekje 3+je ne bi prišlo obiskat Lj in okolice ker tip ponudbe ni bil pravi!! Definitivno vzajemnost in varnost.

pingec ::

Smešni ste. Država ima zakone in pravilno je, da se jih vsi držimo in da se izvaja nadzor. Bi se pa po mojem mnenju dalo še kaj uredit glede tistih mejnih primerov, ko nekdo "tipa" teren oz. zaganja dejavnost. Težko se je iz danes na jutri odločiti in iti "full in" v neko dejavnost, če nimaš nobene prejšnje izkušnje s tem, verjamem da veliko dejavnosti začne nekje v sivi coni in se potem s časom uredijo in menim, da bi država morala legalizirati nek mehek zagon dejavnosti.

Konkretno pri zagonu sobodajalstva ne veš koliko prihodkov boš imel, če sploh, boš pa imel odhodke - prispevki, računovodstvo. Čaka te papirologija s prispevki, z DDV (zaradi bookinga/airbnb), čaka te postopek registracije in kategorizacije objekta, potem so še pravila in evidence občine glede pobiranja taks, država in občina bosta zahtevali, da oddajaš statistike turizma, registrirati in naučiti se moraš programsko opremo za prijavljanje gostov, plačati moraš računovodenje nekomu ali pa se še naučiti izdajati račune in delati končne obračune. Komunala bo takoj pritekla, da so videli, da zdaj si pa sobodajalec in bo začela kasirati dvojno ali celo trojno za odvoz smeti - vseeno ali si komu sploh oddal ali ne.

In to vse skupaj se sešteje v veliko prepreko. Večja kot je ta prepreka, težje je posamezniku vstopiti v igro na novo. Se pravi voda na mlin tistim, ki so že vešči igre - na ta način privilegirani. To, koliko % denarja država vzame, je NAJMANJŠI problem. Vse ostalo je problem.

Skratka veliko je tega že pri najbolj blagi obliki sobodajalstva in to predstavlja oviro povprečnemu lastniku stanovanja. Iz tega vidika se mi zdi razumljivo, da je mamljivo uporabiti Airbnb mimo zakonov.

Mislim, da bi država lahko naredila še kaj več na tem področju, da bi "mikro ribe" pustila na miru, da se učijo plavati, ko postanejo večje pa udarlia po mizi. Saj to, da si lahko sobodajalec, brez da imaš s.p. je korak v tej smeri, samo bi lahko šli še dlje npr. da lahko vsak lastnik odda nepremičnino 3 tedne v letu s pogodbo brez davkov in druge papirologije. S pridobljenim kapitalom lahko vstopi v naslednji nivo igre, registrira sobodajalstvo, nabavi tablo (kos pleha, ki stane 100EUR!, nekdo izjemno bogati na račun tega), plačuje prispevke in računovodstvo, potem pa je itak že na nuli.

Tudi celoten koncept inšpekcij se mi zdi zelo slab. Inšpekcij je veliko premalo in splošen duh je negativen. Po mojem mnenju gre za sistemski problem, inšpekcije bi morale biti redne (vsaj 1x na leto), kjer bi se podala opozorila na napake, ki morajo biti odpravljene. Ampak ker so zakoni in pravila kompleksni in ker je toliko "overheada" v vseh smereh ter inšpektorjev malo, potem je jasno, da je inšpekcij malo, takrat ko pa so, pa ljudi boli glava, zato velja tudi nek splošen strah in resignacija - itak bo vedno nekaj narobe, morda bolje se niti ukvarjati s tem.

Moja opažanja so, da stvari gredo na bolje in se skušajo poenostaviti, smo pa seveda še daleč od optimuma (vsaj z mojega vidika).
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Sparkxl ::

Naj mi en prosim nekaj razloži, ker jaz tega res ne razumem. FURS pravi, da denar, ki se nahaja na e wallet ni obdavčjiv. Torej tudi paypal ne. Denar iz airbnb se nakazuje na paypal. Če ga tam pustim, se pravi ne prenakažem na trr, je potem vseeno obdavčjivo?
Sicer pa mi to vse skupaj malo smrdi po nategu in ustrahovanju. Bom pisal na Airbnb če je to res in bom sporočil tukaj odgovor

perci ::

Res ne razumeš. Kje imaš ti denar nima nobene veze. Relevatno vprašanje je ali si dosegel dohodek. Kam in kako si ta dohodek transferiral nima tu nobene vez.

2f4u ::

Sparkxl je izjavil:

Naj mi en prosim nekaj razloži, ker jaz tega res ne razumem. FURS pravi, da denar, ki se nahaja na e wallet ni obdavčjiv. Torej tudi paypal ne. Denar iz airbnb se nakazuje na paypal. Če ga tam pustim, se pravi ne prenakažem na trr, je potem vseeno obdavčjivo?
Sicer pa mi to vse skupaj malo smrdi po nategu in ustrahovanju. Bom pisal na Airbnb če je to res in bom sporočil tukaj odgovor


1vič; pingec (admin ne briši; človk si je zaslužil pohvalo)
sam neb znal bolje napisat. hvala za trud.

Sem že naredil/preveril Air in Paypal - dobil pisni odgovor.
Air ne posreduje ničesar in jih zavezuje zaščita osebnih podatkov (Oziroma fer - obvesti tudi uporabnika o sodni izvedbi). Paypall je drugače - Luksenburg je že v sistemu izmenjave al ni?!?; vprašanje kako imaš tam narejen račun. Ker nisem in ne bom skrival!!!, imam vse po predpisih toda brez kartice. Torej, sedaj preverjam kako daleč naprej moram, da vidim kje sem.
Sem pa 95% prepričan, da to eksistenčno priložnost ugasnem in neham z tem poskusom, ker sem tangiral na zelo posebno skupino, malih rib, ki se vrjetno ne bo pojavljala v Slo kot turist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

shintaro ::

če oddajaš turistično kot fizična oseba, je to delo na črno...

@2f4u sej z dnarjem na paypalu kaj boš? kupoval na netu? lol... čim je na BANĆNEM računu = obdavčljivo... to pa dnar met na paypalu je slama, še posebej če dajaš v najem, ni ćudno da jih ne briga za e wallet

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

Sparkxl ::

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100€ letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš

2f4u ::

shintaro je izjavil:

če oddajaš turistično kot fizična oseba, je to delo na črno...

@2f4u sej z dnarjem na paypalu kaj boš? kupoval na netu? lol... čim je na BANĆNEM računu = obdavčljivo... to pa dnar met na paypalu je slama, še posebej če dajaš v najem, ni ćudno da jih ne briga za e wallet


Točn to sredstva za štart - prototipe, vzorce, .. dodaš svoje znanje in poskusiš z idejo. Startup. To je moj podjetni kapital, da zaženem kakšen nov posel. Pred 15leti sem že enega in plačal precej davkov pa raznih gasilsko policijskih zgibank; sedaj po parih letih "doma" vidim, da je treba narediti premik - že skoraj eksistenčni. Pazi, začel sem vedno iz NIČ!

Mavrik ::

Sparkxl je izjavil:

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100EUR letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš


Prvi stavek je ni res. Večino denarja na AirBnB se pretoči čez lastnike večih AirBnB stanovanj ki to počnejo profesionalno.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

RoccoC ::

Sparkxl je izjavil:

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100€ letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš


LOL, japajade, ogromna večina jih oddaja non-stop. Skoraj noben v stanovanju ne živi in ga samo občasno oddaja. Vsaj v Lj. Je pa nekaj tega na obali kjer se v sezoni odselijo in takrat oddajajo.

2f4u ::

RoccoC je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100€ letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš


LOL, japajade, ogromna večina jih oddaja non-stop. Skoraj noben v stanovanju ne živi in ga samo občasno oddaja. Vsaj v Lj. Je pa nekaj tega na obali kjer se v sezoni odselijo in takrat oddajajo.


Skoraj noben je zame vsaj nekaj deset, ki sem jih testiral v preteklosti. Dejansko vem tudi za velike ribe... saj jih moram poznat da me ne požrejo.

RoccoC ::

2f4u je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100€ letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš


LOL, japajade, ogromna večina jih oddaja non-stop. Skoraj noben v stanovanju ne živi in ga samo občasno oddaja. Vsaj v Lj. Je pa nekaj tega na obali kjer se v sezoni odselijo in takrat oddajajo.


Skoraj noben je zame vsaj nekaj deset, ki sem jih testiral v preteklosti. Dejansko vem tudi za velike ribe... saj jih moram poznat da me ne požrejo.


Testiral si jih nekaj 10 v Ljubljani?

Smurf ::

To je cisto lepo preverljivo, gres na airbnb - ljubljana in pogledas kdaj so kaksna stanovanja na voljo. Hitro ugotovis, da je vecina na voljo skozi celotno leto.

2f4u ::

RoccoC je izjavil:

2f4u je izjavil:

RoccoC je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Ja vidiš v tem je ravno keč. Velika večina, ki oddaja na airbnb, to počne občasno. Od tega se res ne nabere neko bogastvo. In država bi še tem zagrenila življenje z birokracijo in pristavila svoj ogromen piskrček. In če je to par 100€ letno, brez problema pustiš na paypalu, ker prej kot slej jih porabiš


LOL, japajade, ogromna večina jih oddaja non-stop. Skoraj noben v stanovanju ne živi in ga samo občasno oddaja. Vsaj v Lj. Je pa nekaj tega na obali kjer se v sezoni odselijo in takrat oddajajo.


Skoraj noben je zame vsaj nekaj deset, ki sem jih testiral v preteklosti. Dejansko vem tudi za velike ribe... saj jih moram poznat da me ne požrejo.


Testiral si jih nekaj 10 v Ljubljani?

Brez komentarja... tudi rezerviral in prespal. Plačal tudi. Test. Ampak ribe ne vidijo želve.
Dost za ta teden. Se še oglasim. Bistvo; posel bo verjetno ugasnjen in s tem odpade plus za državo, občino iz razne zgibanke.

RoccoC ::

Nakladaš da se kadi....Si pač en izmed tistih ki na črno oddajate in se bojiš da bi moral davke plačat...

2f4u ::

RoccoC je izjavil:

Nakladaš da se kadi....Si pač en izmed tistih ki na črno oddajate in se bojiš da bi moral davke plačat...

.. napiše slep... saj bo država pomagala, ko bom na socialki. Ajd sonce je. Sonce boš čutil.

shintaro ::

in kaj ti bo pomagala??? kaj boš z 300 € ??? Kaj fantazirate o tej socjalki ko pa je tako nizka da plačaš par položnic in je ni več
««
2 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ZAKAJ se stanovanja več ne oddajajo v najem, ampak še samo za turiste?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11124997 (13677) vostok_1
»

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22431994 (25248) poweroff
»

Kaj je potrebno narediti ob oddaji nepremičnine?

Oddelek: Loža
233220 (2394) Vlayke
»

Oddaja sob-stanovanja turistom

Oddelek: Loža
176982 (2753) shintaro
»

Popolna prepoved Uberja v Italiji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
12430895 (26362) konspirator

Več podobnih tem