» »

Nakup hiše

Nakup hiše

IL_DIAVOLO ::

kingsix je izjavil:

- zato ker sem "mestni človek". Nekajkrat, ok sem bil na podeželju je bila dejansko muka.
- imava stare-starše/sorodnike etc. vse tukaj v MB in pride prav da lahko npr otroka daš na hitro v varstvo za kako urco itd.
- vrtec, OŠ, SŠ, trgovine, fitnes pod nosom
- cel social life imava v mestu

...delam pa tudi veliko od doma, tako da niti ni neka težava.

npr. Znanca, ki delata v AT se tudi selita iz šentilja (pri meji) v MB, ker sta ugotovila, da je zanju pravzaprav nemogoče da imata otroka, če sta tam, saj nimata nikogar, ki bi npr prej šel v vrtec po otroka etc.


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Blazz ::

Tody je izjavil:

Če že delaš raztur, bi jaz investiral v izolacijo in potem toplotno črpalko, tako si boš zmanjšal stroške za leta v naprej čeprav mogoče se zdi investicija malce dražja. O talnem gretju ti ni treba razmišljat ker boš vsakič ko boš z boso nogo stopil na tople ploščice bil hvaležen. Za dodatno ogrevanje si lahko privoščiš električni radiator.

Hiša, ki nima dostopa, nekako nebi smela dobiti gradbenega dovolenja,... ker ga ta očitno ima se pozanimaj na občini če ti lahko ob priliki narišejo tist križ.

Ostalo je pa po spisku notranja vrata so od 50 eur dalje...


toplotna črpalka je velik fail brez talnega ogrevanja... radiatorjev ne more segret, za vodo pa je debilnost. mamo hišo in poleti novejša plinska peč pokuri 20 kubikov za celo bajto tople vode. Kar je kva? 7 ojrov? se pa strinjam, vsakič ti bo podplat hvaležna k ne bo talnega.

kingsix ::

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D


Mislim, da sem to tudi jasno opredelil v prvem postu, ko sem temo začel. Sicer pa če tolikim uspeva, se lahko tudi jaz vpeljem oz. naučim.

Invictus ::

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tody ::

Invictus ti ne razumeš, moreš ammm grabit listje, pa kidat sneg, pa pomivat okna pa...

kingsix ::

jaz sem končal magisterij..torej verjetno bom sposoben pokosit travo, obrazat kakšen grm in drevo?!? ali?? =)
Okna pomiva moja, to je že izven mojih zmožnosti :D

Je pa res, da so zame pač neznanka ti različni načini ogrevanja, fasade (steklena volna, stiropor etc), različne vrste oken.. skrata moraš sprejet kup takšnih odločitev ki jih v bloku ne rabiš, oz niti niso toliko tvoje odločitev. Tam si prebereš, podpišeš in se pač naredi..upaš pa na najboljše =).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

kixs ::

Stare bajte so jeba. Sem poleti ravno eno kupil - letnik 1986. Nekaj je za renovirat, pa potem vidis, da je potrebno se to in ono, kar se ti prej ni zdelo. Na koncu se tega kar nabere. Pa morda niti ni problem v denarju, pac pa v casu in zmesnjavi, ker vsega ne delas sam in se moras usklajevat z raznimi obrtniki... Danes bi verjetno drugace naredil...

Invictus ::

kingsix je izjavil:


Je pa res, da so zame pač neznanka ti različni načini ogrevanja, fasade (steklena volna, stiropor etc), različne vrste oken.. skrata moraš sprejet kup takšnih odločitev ki jih v bloku ne rabiš, oz niti niso toliko tvoje odločitev. Tam si prebereš, podpišeš in se pač naredi..upaš pa na najboljše =).

Tukaj bodi previden, ker ti bodo svetovali "strokovnjaki", ki so komaj končali 3 letno poklicno šolo. Ajde, kdo celo 4 letno :D. Dostikrat prodajajo 20 let staro tehnologijo. Folk je pa butast, pa jim zaupa.

Vsak privatnik pravi, da je najboljše tisto, kar sam prodaja ;).

Malo si naredi kalkulacije, sploh pri izolaciji in oknih. Včasih se ne splača dati 3x več denarja, da potem dobiš 20% nazaj od eko sklada ;). Dolgoletni prihranek je pa enak nič...

Ampak šalabajzerstva je na tone. Vprašaj kolege, ki so kaj delali, koga so najeli. In poglej njihove bajte/stanovanja... Napake se hitro vidijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Ja z izvajalci bi tudi znala bit težava.
Kolegu so delali elektriko neki "strokovnjaki", sedaj ga včasih strosi v kopalnici, luči v dnevni crkavajo tedensko (pravijo da ima pač zanič luster - je menjal in ni pomagalo).
Izvedba kopalnica je tudi bila šalabajzerska. Pa pri nobenem ni šparal oz. ni noben bil najcenejši ampak tam srednje oz dražji.
Sosednja hiša ki so delali fasado zdaj reklamirajo ne vem kaj že mesece, en del fasade je kar nekako odstopil, kako je to možno ne vem...težav pa ne odpravijo..

Kaj na delo itd. ni nobene garancije? Se mi zdi, da ko folk storitev plača je za izvajalca zgodba popolnoma zakjlučena.

Invictus ::

Welcome to Slovenistan, kar se tiče gradbenih storitev :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Če hočeš da je dobro narejeno, moraš kot prvo vedet, kaj je sploh dobro, potem moraš pa še obrtnike terat, da tako naredijo. Oni delajo v večini po liniji najmanjšega odpora. Tudi tak ki dobro dela, ne bo šel najbolje opcije delat, če je dosti težja. Pri fasadi in toplotnih mostovih se to najbolj vidi. Jaz sem sam vzel štemarco in zbil dol špalete okoli oken, da je prišlo vsaj 5cm izolacije. Pri vseh ostalih v ulici so različni majstri dal centi ali dva...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

thramos ::

kingsix je izjavil:

Ja z izvajalci bi tudi znala bit težava.
Kolegu so delali elektriko neki "strokovnjaki", sedaj ga včasih strosi v kopalnici, luči v dnevni crkavajo tedensko (pravijo da ima pač zanič luster - je menjal in ni pomagalo).
Izvedba kopalnica je tudi bila šalabajzerska. Pa pri nobenem ni šparal oz. ni noben bil najcenejši ampak tam srednje oz dražji.
Sosednja hiša ki so delali fasado zdaj reklamirajo ne vem kaj že mesece, en del fasade je kar nekako odstopil, kako je to možno ne vem...težav pa ne odpravijo..

Kaj na delo itd. ni nobene garancije? Se mi zdi, da ko folk storitev plača je za izvajalca zgodba popolnoma zakjlučena.


Renovacija je prvič jeba. Ker ne veš kaj je pomembno in kaj ne oziroma pri čem se splača dat več in pri čem šparat, kako nategujejo izvajalci ... vse skupaj pobere kar nekaj časa in predvsem živcev. Še posebej, če nimaš s tem res nobenih izkušenj, kot mi, "blokovci". :)) Tako je že pri stanovanju, predvidevam da je pri stari hiši še huje.

Scorpia ::

kingsix je izjavil:



@montažne hiše
Rabim parcelo... Tu pa tam sicer vidim kakšno podrtijo (dobesedno podrtijo - nihče tam ne živi) na dobri lokaciji in tako je že leta. Kdo ima to? Kako prit do lastnika in morda ponudit odkup? Če je tam že neka stara hiša, verjetno nimaš takšnih stroškov z dokumentacijo/dovoljenji etc?

Gledam še npr to : https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...
Zraven mestnega parka... ampak cene so ponorele. Boljše urejeno enako stanovanje se je pred dobrim letom prodajalo po 180k EUR.


V PISO pogledas stevilko parcele in gres na obcino, pa povprasas za informacije in kdo je lastnik, ce imas placljiv PISO pa dobis takoj informacije. Telefonske ne bos dobil kar tako, ampak ko dobis informacije, naprej ni problem stopiti v kontakt.
Ce parcele ni v PISO gres pa na spletno stran obcine ki imajo prav tako svoj prostorski informacijski sistem, kjer izves stevilko parcele.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

jype ::

kingsix je izjavil:

jaz sem končal magisterij..torej verjetno bom sposoben pokosit travo, obrazat kakšen grm in drevo?!? ali?? =)
To bo mogoče še šlo, ko boš imel doktorat, pa teh reči zagotovo ne boš več znal.

Han ::

kingsix je izjavil:

Kaj na delo itd. ni nobene garancije? Se mi zdi, da ko folk storitev plača je za izvajalca zgodba popolnoma zakjlučena.
Garancija načeloma je, a če plačaš vse vnaprej, se izvajalcu ponavadi jebe. Pogodba, zavarovanje, delni avans in preostanek plačila po preverjeno kvalitetno opravljenem delu. Žal je to pri nas le teorija.

thramos ::

Han je izjavil:

Garancija načeloma je, a če plačaš vse vnaprej, se izvajalcu ponavadi jebe. Pogodba, zavarovanje, delni avans in preostanek plačila po preverjeno kvalitetno opravljenem delu. Žal je to pri nas le teorija.


V praksi pa nejavljanje na klice, izgovori ... Takšni, ki tega ne počnejo pa so dobro plačani, na vrsto pa prideš čez pol leta.

Scorpia je izjavil:

kingsix je izjavil:



@montažne hiše
Rabim parcelo... Tu pa tam sicer vidim kakšno podrtijo (dobesedno podrtijo - nihče tam ne živi) na dobri lokaciji in tako je že leta. Kdo ima to? Kako prit do lastnika in morda ponudit odkup? Če je tam že neka stara hiša, verjetno nimaš takšnih stroškov z dokumentacijo/dovoljenji etc?

Gledam še npr to : https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...
Zraven mestnega parka... ampak cene so ponorele. Boljše urejeno enako stanovanje se je pred dobrim letom prodajalo po 180k EUR.


V PISO pogledas stevilko parcele in gres na obcino, pa povprasas za informacije in kdo je lastnik, ce imas placljiv PISO pa dobis takoj informacije. Telefonske ne bos dobil kar tako, ampak ko dobis informacije, naprej ni problem stopiti v kontakt.
Ce parcele ni v PISO gres pa na spletno stran obcine ki imajo prav tako svoj prostorski informacijski sistem, kjer izves stevilko parcele.


Tukaj najdeš številko parcele (parcele, ne nepremičnine, če iščeš podatke o hiši), s katero nato tukaj dobiš osnovne podatke (ime, naslov) o lastniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

IL_DIAVOLO ::

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!


Ocitno ne zivis v hisi.

energetik ::

Blazz je izjavil:

toplotna črpalka je velik fail brez talnega ogrevanja... radiatorjev ne more segret, za vodo pa je debilnost. mamo hišo in poleti novejša plinska peč pokuri 20 kubikov za celo bajto tople vode. Kar je kva? 7 ojrov? se pa strinjam, vsakič ti bo podplat hvaležna k ne bo talnega.
A dej dej. Si vse to sprobal, da take kvasiš?
Pejt pogledat na podsvojostreho, kjer se ene pol lastnikov TČ greje z radiatorji. Brez težave.
Podplati hvaležni? V vsaj približno izolirani bajti pri 24/7 ogrevanju po vremenski regulaciji tla nimajo več kot ~27°C, kar se občuti glih kot mlačno oz. ne mrzlo. Toliko sem imel jaz na tleh lanskega januarja, kot je bilo 2 tedna -10 in manj.
Sicer pa glede OP vprašanja - iz ~4. faze (že izolirana fasada, okna, notri ometi in štrom) smo porabili do vselitve ~42kEUR brez preseravanja in brez pohištva. Če bi vzeli namesto TČ plinsko peč bi bilo 2kEUR manj.
tako da v tem dvojčku bi bilo to vsaj za 30kEUR več (kolikor pridejo okna + fasada). Ker najprej kar bi jaz naredil pri tem dvojčku bi bila nova okna, montirana na zunanji rob trenutne fasade in gor 20cm EPS fasade.
Notri pa te verjetno čakajo vsaj nove inštalacije komplet.
Seveda vse to, če bi bil vsaj dovoz urejen pravno kot dejansko.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!


Ocitno ne zivis v hisi.
Jaz živim že praktično od rojstva, pa nekako ne vidim, kaj bi bilo potrebno od vzdrževanja. Če ne znaš nič sam, si kvečjemu na istem kot v bloku, pač naročiš izvajalce, če je kaj potrebno. Sedaj v novogradnji pa itak kosim samo travo in posadim kakšno cifreso, drevo ali solatko. Ne vidim nič, kar bi bilo nujnega vsaj naslednjih 20 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

gruntfürmich ::

kingsix je izjavil:

@montažne hiše
Rabim parcelo... Tu pa tam sicer vidim kakšno podrtijo (dobesedno podrtijo - nihče tam ne živi) na dobri lokaciji in tako je že leta. Kdo ima to? Kako prit do lastnika in morda ponudit odkup? Če je tam že neka stara hiša, verjetno nimaš takšnih stroškov z dokumentacijo/dovoljenji etc?

lahko greš na občino se pozanimat, ali pa na vas, pa kakšno rečete z lastnikom.
ampak problemi so če je več lastnikov, ali pa da v sloveniji, kjer je nepremičnina glavni moto življenja, so te podrtije 3-5× precenjene, tko da dokler bo folk založen z državnim denarjem iz sociale bomo te ruševine gledali neprodane...

kingsix je izjavil:

Je pa res, da so zame pač neznanka ti različni načini ogrevanja, fasade (steklena volna, stiropor etc), različne vrste oken.. skrata moraš sprejet kup takšnih odločitev ki jih v bloku ne rabiš, oz niti niso toliko tvoje odločitev. Tam si prebereš, podpišeš in se pač naredi..upaš pa na najboljše =).

bajta se gradi ali ti bo nekdo vse to svetoval ali pa se boš sam zanimal od proizvajalcev, letakov, reklamnih zadev, od serviserjev, znancev ki so to že delali, glede tehničnih zadev. in potem se odločiš; na koncu je vedno cena tista ki odloča ;)
glede mojstrov pa pač vprašuješ na okoli, greš do njih, jih vprašaš kaj rabijo za predpripravo, kdo mora prej priti preden oni začnejo z delom, kaj morajo imeti pripravljeno... pa za mnenja sprašuješ ljudi ki jim zaupaš in imaje o nekem mojstru dobro besedo itd itd.
pač veliko se moraš sam angažirat in preštudirat stvari da se na koncu odločiš. ali pa da daš nekomu vse to narediti in te za vodenje odcapa za par k€.
drugače pa, če bajte masovno gradijo najneumnejši preedstavniki nacije, ni vrag ta tebi ne bo uspelo!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Kakorkoli, vse kar je pomembno da najdeš neko hiško, ki bo zadovoljila tebe in tvojo boljšo polovico. Vse ostalo je nepomembno.

Saj veš happy wife happy life 8-)

Invictus ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!


Ocitno ne zivis v hisi.

In kako znanje zahteva hiša? Da je nek "blokar" ne razume?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

janezek67 ::

S prenovo hiše in stanovanja imam kar nekaj izkušenj, problem je seveda dobiti dobrega mojstra. Ne vem kako je v MB, če si v LJ, je problem še cena.

Glede prenove stare hiše, kot jo opisujete, boste soočeni s sledečimi dilemami in sicer:
1. Vodovodne inštalacije in keramika v kuhinji in v ene dveh kopalnicah.
2. Fino je, da en mojster obvlada kompletno kopalnico z vsemi deli. Če dobiš dobro takšno osebo, potem si na konju. Koordinacije med mojstri v kopalnici ne priporočam.
2. Elektrika - tu se ponavadi zamenja kompletna omarica z varovalkami, če so obstoječi drati še ok, potem se potegne ponavadi še vsaj nov vod v kopalnico in kuhinjo, pa sem in tja kakšna lučka, pa vtičnice na balkon in na vrt in pred hišo (prihaja doba električnih avtov).
3. Ko boste delali elektriko, je fino vleči še kakšen podatkovni kabel za računalnike.
4. Zunanja okna in vhodna vrata - tu če ne kompliciraš, se da prihraniti. Da se vzeti kvalitetna okna in balkonska vrata v kakšne Bauhausu, pa tudi police in če imaš kakšnega zidarja, je končna cela lahko nižja za 2 tretinji. Posebno, če so ti dovolj notranje žaluzije in če lahko odprtine prilagodiš standardnim oknom. Drugače pa je z okni in vrati še najmanjši problem - mojstrov in ponudbe je še kar dosti.
5. Peč - če imate mestni plin, potem je to najcenejša investicija. Peč ni draga, tudi plin preživiš, posebno, ko izoliraš bajto. Pri TČ je problem hrup zunanje enote, dobra TČ je draga, s slabo boš hitro na tem, da jo bo potrebno zamenjati, pa še kakšen sosedski spor bo zaradi hrupa. Tudi cena elektrike na dolgi rok ni znana, vprašanje je, kaj bo čez 5 let. Pri plinski peči prihraniš tudi na prostoru.
6. Talno ogrevanje in prisilno zračenje pri stari hiši pozabi. Se da narediti, ampak pač hiša ni delana v osnovi za tako investicijo. Se ne splača.
7. Najpomembnejše - narediti načrt kaj bi rad, od mojstra dobiti natančen predračun, potem se načrta držati caa 90%. Vsako odstopanje od plana stane preveč, pa še dobro se ne izteče.

Osebno sem leta 2013 kupil hišo, ključe sem dobil konec avgusta, prej sem pripravil dober načrt, srečo sem imel z izvajalci. Prenovili smo hišo znotraj (notranja vrata, okna, 2 kopalnici, stranišče, elektrika, brušenje parketa, kitanje sten, nova peč, nova inštalacija za radiatorje v steni, keramika v kleti ter zunaj na vrtu še voda z betonskim koritom. Od avgusta do pričetka oktobra sem našel vse mojstre in pripravil ves načrt del. Dela so se po pripravi pričela 8. oktobra, 25 decembra istega leta sem bil vseljen v prenovljeni hiši.

Naslednje leto sem dodal fasado, kasneje smo uredili še vrt in ograje.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Če nimaš neke podrtije, ki jo je treba vedno flikat (česar nočeš delat in zato obnoviš, da imaš mer), potem ni dosti vzdrževanja. Pač imaš več za pospravljat, moraš kosit travo, kidat, spucat balkon...
Magic

krho ::

Blazz je izjavil:

mamo hišo in poleti novejša plinska peč pokuri 20 kubikov za celo bajto tople vode. Kar je kva? 7 ojrov?.

Ne Nabijaj! Sem od maja do septembra vsak večer (nastavljeno na 3h)ogreval 150 litrov na 45°C in je šlo tam 9-10m^3 plina na mesec. t.j tam okoli 16EUR
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

konspirator ::

jype je izjavil:

Dvojčka ne morš kr pol podret, halo.

Vpraši murico, oni znajo tudi v 90% free falla
--

Zgodovina sprememb…

xmetallic ::

Magic1 je izjavil:

Eni sanjajo na polno. Po koliko se prodaja m2 zazidljive parcele v mestu? Rečmo da 100EUR/m2 (bi rekel da je to bolj cena za izven mesta). Torej Op dobi skoraj 500m2 parcelo, torej okoli 50000EUR te stane samo parcela. Potem imaš dovoljenja in prispevke za plačat. To je 20-30kEUR, kot sem slišal. Torej pri novogradnji boš dal 80kEUR še preden bo bager pripeljal na parcelo... Potem dodaš 100kEUR za montažno hiško (tukaj je itak garant da bo dobro narejeno, majke mi) in imaš bajto brez vsega, katero moraš še vedno polno opremit. Vmes preteče še veliko časa, da sploh zrihtaš papire od države.
To da je on zamudil minimalne cene pa ne boste rešili. Nabijanje kaj se je dobilo je brezpredmetno. Lahko pa počaka na nasljednjo krizo. Jaz tudi danes vem, kako zadet prejšno sedmico...

A je kdo slučajno govoril o zemljišču? 100 000EUR je dovolj denarja za zidat hišo. Nikjer nism napisu da je to s parcelo vred. Če pa ti nisi sposoben s 100 000EUR zgradit hišo je pa tvoj problem. Sorodnik jo je, še z manj denarja. Dve nadstropji, dve kopalnici, velika dnevna soba, 5 sob, velika kuhinja, talno ogrevanje. Manj kot 100 000EUR ga je stal ves material s streho in izolacijo vred. Je pa res da ni plačal delavcev ker so prijatelji, ki delajo v gradbeništvu za gajbo piva in dobro večerjo ob vikendih prišli pomagat koordinirat gradnjo in gradit poleg še nekaj sorodnikov in znancev. Za material je 100 000EUR več kot dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

kingsix ::

Torej...

Hiša je bojda zidana iz najboljše opeke takrat (neko ime je navedla..ne vem), lastnik je bil neka velika živina nekje kjer so delali opeko. Večina je v tistem času delala hiše iz neke poceni opeke, tu se pa kao ni šparalo. Koliko je to res - vprašanje. Je pa res, da so zunanje stene se mi zdi bolj debel od ostalih hiš iz podobnih let katere sem gledal...več kot 40cm so debeli zunanji zidi.
Kopalnica je bila prenovljena pred 9 leti, vključno z vodovodnimi/elektro napeljavami, prav tako kuhinja (kuhinjo so prestavljali iz enega v drug prostor in so takrat naredili obnovo).
Z dostopom naj nebi bil problem, je rekla, da naj pač preverim na občini. Je pa res da je treba potem pri hiši uredit dovoz- sedaj je tam trava in večja smreka.
Uspel sem dobit tudi soseda, je ravno prišel..malo sem ga povprašal. On je dal za fasado 8cm steklene volne in dal delat termalno čerpalko.
Za komplet obnovo notri (inštalacije+novi podi + notr. vrata + toplotna črpalka + 2 klimi + nova okna) je dal pred dvemi leti cca 30k €. Glede na ocene tukaj se mi to zdi nekam nemogoče wtf?
TČ sem posebaj vprašal, ker jaz sem gledal cene tam 15k..on je dal 6k in je zelo zadovoljen. ne vem točno kaj sem jaz gledal...
Sem ga vprašal, če ima mogoče kak sanacijski plan/izvajalce etc. ..je reko da ja - lahko priporoča oz mi kar da kopije vseh predračunov in kar je delal.

Mah bomo videli...

xmetallic ::

Nekoč ni bilo nobenih standardov za gradnjo hiše. Vprašanje če je sploh grajena proti potresu.

Magic1 ::

Lej za prenovo se lahko da par jurjev, lahko pa pol miljona. Odvisno kaj hočeš in koliko si sposoben vodit operacije. Če daš nekomu, da ti vse konča na ključ, potem lahko komot plačaš 50% extra za obnovo, če ne še več.
Ocena stroškov, nek minumum če sam planiraš stvari:
-fasada 10kEUR minus eko sklad
-okna 2-3k + 70% za rolete in komarnike (priporočam krpanke v dnevni/kuhinji)
-estrih 1000EUR 100m2
-štrom, jurja pa pol material + 1000-2000 delo
-vodovod 1000-2000 za vse zamenjat
-nov pod 20-30EUR na m2
-glihanje sten 1000-2000, pleskaš sam

Za ogrevanje izolirane bajte ne rabiš močne TČ. Namesto 15kEUR za močno TČ, daš 7kEUR za izolacijo po eko skladu in bo potem tudi TČ za 7kEUR zadosti. Četudi je klima tudi TČ in če dve pravilno postaviš, nebi smelo biti problem ogrevanja samo z njimi. (Jaz imam plin in dve klimi za 100m2 ogrevanih površin in lani nisem radiatorjev vkljaplal-za ogrevanje sem dal 300EUR v sezoni). Isto dvojček.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

otago ::

xmetallic je izjavil:

Nekoč ni bilo nobenih standardov za gradnjo hiše. Vprašanje če je sploh grajena proti potresu.

Samogradnja ni bila tako zanic. Ljudje so gradili za sebe in preko sorodnikov, znancev napraskali za tisti cement, armaturo, niso sparali... Danes ti pa zgradi bajto ugledna slovenska gradbena firma z albanskimi podizvajalci, uporabi pa se baumax material...

Samo anekdota. Sorodnik je kupil eno tole montazno hiso. So rekli, da ne rabijo kleti, pa ute... Potem pa je bilo potrebno okolico urejat, kosilnico kupit, kolesa otrok nekam pospravit. Cez pol leta so zgradili varianto utice za avto in boks. In zaceli so verjeti, da je nekaj dela s hiso. V bloku pac ni bio treba.

Dobri sosedski odnosi so tudi velik +.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

energetik ::

otago je izjavil:

xmetallic je izjavil:

Nekoč ni bilo nobenih standardov za gradnjo hiše. Vprašanje če je sploh grajena proti potresu.

Samogradnja ni bila tako zanic. Ljudje so gradili za sebe in preko sorodnikov, znancev napraskali za tisti cement, armaturo, niso sparali... Danes ti pa zgradi bajto ugledna slovenska gradbena firma z albanskimi podizvajalci, uporabi pa se baumax material...
Ja so dali armaturo v AB plate, vertikalnih vezi, ki so bistvene v potresu, pa niso delali.
Danes ti beton pripelje hruška iz betonarne s točno določeno sestavo, vertikalne vezi so na _vsaki_ novogradnji, ki jo vidim.

Magic1 je izjavil:

Lej za prenovo se lahko da par jurjev, lahko pa pol miljona. Odvisno kaj hočeš in koliko si sposoben vodit operacije. Če daš nekomu, da ti vse konča na ključ, potem lahko komot plačaš 50% extra za obnovo, če ne še več.
Ocena stroškov, nek minumum če sam planiraš stvari:
-fasada 10kEUR minus eko sklad
-okna 2-3k + 70% za rolete in komarnike (priporočam krpanke v dnevni/kuhinji)
-estrih 1000EUR 100m2
-štrom, jurja pa pol material + 1000-2000 delo
-vodovod 1000-2000 za vse zamenjat
-nov pod 20-30EUR na m2
-glihanje sten 1000-2000, pleskaš sam

Za ogrevanje izolirane bajte ne rabiš močne TČ. Namesto 15kEUR za močno TČ, daš 7kEUR za izolacijo po eko skladu in bo potem tudi TČ za 7kEUR zadosti. Četudi je klima tudi TČ in če dve pravilno postaviš, nebi smelo biti problem ogrevanja samo z njimi. (Jaz imam plin in dve klimi za 100m2 ogrevanih površin in lani nisem radiatorjev vkljaplal-za ogrevanje sem dal 300EUR v sezoni). Isto dvojček.
Okna za 2-3k€?? Če se ne motim so tudi balkonska vrata, vhodna vrata. Za TČ se pa strinjam. Ko bo dvojček izoliran, se da komot zmontirat komplet kotlovnico s TČ in bojlerjem za ~6k€ (Daikin) ali še manj (LG, Panasonic...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

FTad ::

xmetallic je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Eni sanjajo na polno. Po koliko se prodaja m2 zazidljive parcele v mestu? Rečmo da 100EUR/m2 (bi rekel da je to bolj cena za izven mesta). Torej Op dobi skoraj 500m2 parcelo, torej okoli 50000EUR te stane samo parcela. Potem imaš dovoljenja in prispevke za plačat. To je 20-30kEUR, kot sem slišal. Torej pri novogradnji boš dal 80kEUR še preden bo bager pripeljal na parcelo... Potem dodaš 100kEUR za montažno hiško (tukaj je itak garant da bo dobro narejeno, majke mi) in imaš bajto brez vsega, katero moraš še vedno polno opremit. Vmes preteče še veliko časa, da sploh zrihtaš papire od države.
To da je on zamudil minimalne cene pa ne boste rešili. Nabijanje kaj se je dobilo je brezpredmetno. Lahko pa počaka na nasljednjo krizo. Jaz tudi danes vem, kako zadet prejšno sedmico...

A je kdo slučajno govoril o zemljišču? 100 000EUR je dovolj denarja za zidat hišo. Nikjer nism napisu da je to s parcelo vred. Če pa ti nisi sposoben s 100 000EUR zgradit hišo je pa tvoj problem. Sorodnik jo je, še z manj denarja. Dve nadstropji, dve kopalnici, velika dnevna soba, 5 sob, velika kuhinja, talno ogrevanje. Manj kot 100 000EUR ga je stal ves material s streho in izolacijo vred. Je pa res da ni plačal delavcev ker so prijatelji, ki delajo v gradbeništvu za gajbo piva in dobro večerjo ob vikendih prišli pomagat koordinirat gradnjo in gradit poleg še nekaj sorodnikov in znancev. Za material je 100 000EUR več kot dovolj.


Ja to je seveda super, ce imas prijatelje gradbince. Koliko jih pa ima take prijatelje?

Magic1 ::

Sem računal za 8 oken. Balkonska vrata so 300-400€, vhodna 700-2000€ (cenejše plastika ali pločevina, dražje alu)
Magic

seminal ::

Lokacija je idealna vrtec čez cesto, mesar 20m stran, tuš 50m, Mercator center 4min. Banka, lekarna pošta vse v roku 4min... Na zunaj ne zgleda tako slabo. Nevem pa kako je z dovozom. Na betnavsko pomoje ni dovoz ker je pločnik se vmes.

kingsix ::

@seminal potem veš kje je =)... aja točno še mesar je 20m gor... to pa zna bit odločilno. haha.

IL_DIAVOLO ::

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!


Ocitno ne zivis v hisi.

In kako znanje zahteva hiša? Da je nek "blokar" ne razume?


Tako znanje, ki ga visoki izobrazeni kravatarji ne osvojijo do konca lifea in ki ga pubeci osvojijo do konca srednje sole.

Imam znanca ki je zivel v bloku in si ni znal pokrova na skoljki zamenjat. Sem mu jaz moral. Zdaj pa je sel v hiso zivet in ga zenska(celo zivljenje v hisi) mora ucit, kak se malta mesa :))

SmotaniJanez ::

kingsix je izjavil:

@seminal potem veš kje je =)... aja točno še mesar je 20m gor... to pa zna bit odločilno. haha.


Ja lokacija, tud jaz sem gledal, da je merkator 500 metrov stran, pa pošta tud , Jager ene 700 metrov, pa hofer ene tolk.

Finta je v tem, da bajto lah podreš, postaviš novo, daš not zlate pipe, pa maš do prve štarcune 10 km.

Lokacija je res na prvem mestu.

Zgodovina sprememb…

BadWolf ::

Kake mlatite tle :D, vprašal je za uporabne nasvete, ne pa kako je prijatelj od sestre od kelnerja iz sosednje vasi sam iz blata in slame zgradil sanjsko eko vilo.
Žal si večina ne more zgradit hiše za ceno materiala in takim besede nekoga, ki je večino stvari naredil sam, pomagajo bore malo. Z avstrijsko plačo si bo pa tud kazga majstra več prvoščil.
Glavna je da je lokacija top, da so stvari pravno poštimane, vključno z dovozom, pa da ne naletiš na neke norce v soseski, ampak to tako ali tako težko zveš pravi čas. Ostalo se da skor vse poštimat.
Časovno, po izkušnjah podobnih projektov, bi rekel pol leta do vselitve, cena pa 50k, navzgor pa tko ni omejitve, osnovna enota pri prenavljanju je jurja (al pa 10 za mal večjo stvar) (tako kot vporodnišnici ena ura - pa so hitr pol 3,4 enote tu in tam :D)

IL_DIAVOLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Invictus je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:


Oprosti, ampak hisa zahteva veliko znanja, da ti pol vzdrzujes zadevo, ti pa mi delujes kot navadni blokar...se opravicujem izrazu :D

Daj ne seri. Kaj pa zahteva ena hiša znanja za vzdrževanje, kar ne more nekdo porihtat, ki je končal osnovno šolo ?!?!?!


Ocitno ne zivis v hisi.

In kako znanje zahteva hiša? Da je nek "blokar" ne razume?


Tako znanje, ki ga visoki izobrazeni kravatarji ne osvojijo do konca lifea in ki ga pubeci osvojijo do konca srednje sole.

Imam znanca ki je zivel v bloku in si ni znal pokrova na skoljki zamenjat. Sem mu jaz moral. Zdaj pa je sel v hiso zivet in ga zenska(celo zivljenje v hisi) mora ucit, kak se malta mesa :))


velik jih (nas) cel življenje preživi brez tega, tud v hiši. Scer pa z youtubom znaš vse, tud operirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BadWolf ()

IL_DIAVOLO ::

SmotaniJanez je izjavil:

kingsix je izjavil:

@seminal potem veš kje je =)... aja točno še mesar je 20m gor... to pa zna bit odločilno. haha.


Ja lokacija, tud jaz sem gledal, da je merkator 500 metrov stran, pa pošta tud , Jager ene 700 metrov, pa hofer ene tolk.

Finta je v tem, da bajto lah podreš, postaviš novo, daš not zlate pipe, pa maš do prve štarcune 10 km.

Lokacija je res na prvem mestu.


Ja in kaj...kaj moras bit vsaki dan v trgovini? Se ena stvar, ki je blokarji na kapirate. Zato so kleti in zamrzovalne skrinje.

Jaz imam 20km do prve večje trgovine, pa nimam nobenih tezav.

Cowboy6 ::

Pred samo obnovo predlagam, da se obrneš na strokovnjake, nudijo brezplačno svetovanje https://ensvet.ekosklad.si/.
Tukaj naj bi bil moj podpis.

kingsix ::

@IL_DIAVOLO, ljudje smo si različni...
Ampak pomoje si zelo olajšaš stvari, če imaš vse pod nosom. Jaz gledam na to, da mi nebi bilo treba otroka ne vem kam vozit v vrtec, varstvo, OŠ ali pa da jim nebo treba hodit z avtobusom v OŠ,SŠ npr. .Avtobusi pri nas, sploh v MB so velika izguba časa. Punca je npr bila prej v Brezju (obrobje mb) in je v OŠ vsak dan izgubila 1h časa, v SŠ pa dobri 2h. Pa je bila dejansko še vedno v mariboru.
Tudi da imam pod nosom trgovino in druge storitve ki uporabljam mi pomeni veliko. Enim pa so pač pomembne druge stvari.

@Cowboy6 , hvala , bom preveril.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

energetik ::

To imaš prav, prevozi v službo, vrtec šole so huda izguba časa za vse, ampak na žalost so ponavadi take lokacije predrage za večino in se pač potrebno vozit.
Midva sva zato tako izbrala našo lokacijo, da je žel. postaja pred nosom in si v 10min (ne glede na vreme ali promet) v LJ Tivoli ali Center, kjer je večina SŠ in faksov. Pri službi pa je itak vse odvisno od sreče, kje jo dobiš. Še najbolj zmagaš, če lahko delaš od doma.

morosito ::

sam eni tudi na drugem forumu streljajo take naumnosti glede teh fasad in teh nekih energetskih zapisov in ne vem kaj

živim v obcini ankaran, sončna stran, torej na primorskem.

samostojna hisa izpostavljena na burjo. cca 200m ogrevalne povrsine na parceli od 2000m. Imel sem hišo 15 let brez fasade, samo mrezica in barvo. kuril sem vedno vsako zimo ne vec ko 1000 L nafte. zaceli so mi govorit: "vsaj 15 cm fasade" ..ok...narocim to 15cm fasade, cena ubijalna...poleti in po zimi v hisi ista temperatura kot prej, sa da s tem se je zacela pojavljat mufa..torej sem moral začet montirat zračnike vse povsod (dobro da imam na stropu gips pa so izvedli brez problema.

skratka..zdaj imam 15cm fasade in vsako zimo (ze 3 leta) kurim isto...1000 L...je pa res da zdaj nekako v hisi imam kako stopinjo vec po zimi, prej skozi 23 zdaj pa 24,25.

streha je za nic, bom moral verjetno drugo leto menjati.

sosed pa ima hiso blizu mene, ima 2 cm fasado pa kuri isto....

energetik ::

@morosito, nemogoče je, da pri istih pogojih kuriš enako kot brez fasade. Vedno se ugotovi, da se kaj zamolči, npr. da so prej imeli ponoči mraz, da imajo zdaj notri precej topleje ali pa da zdaj več zračijo.

kaj je "mufa" 8-O

IL_DIAVOLO ::

kingsix je izjavil:

@IL_DIAVOLO, ljudje smo si različni...
Ampak pomoje si zelo olajšaš stvari, če imaš vse pod nosom. Jaz gledam na to, da mi nebi bilo treba otroka ne vem kam vozit v vrtec, varstvo, OŠ ali pa da jim nebo treba hodit z avtobusom v OŠ,SŠ npr. .Avtobusi pri nas, sploh v MB so velika izguba časa. Punca je npr bila prej v Brezju (obrobje mb) in je v OŠ vsak dan izgubila 1h časa, v SŠ pa dobri 2h. Pa je bila dejansko še vedno v mariboru.
Tudi da imam pod nosom trgovino in druge storitve ki uporabljam mi pomeni veliko. Enim pa so pač pomembne druge stvari.

@Cowboy6 , hvala , bom preveril.


Po mojem mnenju je javni prevoz pomemben del odrascanja. Tako se sosolci druzijo in naucijo neke odgovornosti. Ce je cas kvalitetno porabljen, to ni zapravljanje casa ;)

Tody ::

morosito, ti si spoliral fičkota in zdaj pričakuješ da bo letel k ferrari?

Hiše ki zdaj porabijo manj energije so, izolirane iz vseh strani, tako spodaj kot zgoraj. Podatek da imajo na "fasadi" 20 cm in na strehi 20 cm izolacije, bi ti moral kaj povedat.

ToniT ::

streha je za nic, bom moral verjetno drugo leto menjati.


Nič ne pomaga izolacija na fasadi, če gre vsa toplota skozi strop.
Sam sem kupil hišo, zgrajeno l. 1936 in jo renoviral. Pri renoviranju nikoli ne veš, kaj se skriva pod ometom.
Na srečo je bila kopalnica narejena na novo, da ni bilo potrebno delati tam ničesar. Morali pa smo vreči ven vse pode in na novo narediti estrihe (z izolacijo), vso kurjavo - na žalost radiatorje (to je bilo pred 17 leti), vendar danes kurimo s toplotno črpalko voda/voda in ni nobenih problemov.
Smo pa zamenjali vsa okna, nova fasada, streha s 30 cm izolacije in nove elektroinstalacije po hiši, ki sem jih delal sam. Zraven sem še potegnil računalniško mrežo - najmanj 2 kabla v vsak prostor. Naredil sem tudi mansardo po celotnem podstrešju - edino kopalnico mi je delal mojster, vse ostalo sem naredil sam.

Ko kupiš staro hišo, moraš biti pripravljen na neugodna presenečenja. Je pa res, da ti ni nikoli dolgčas.

energetik ::

ToniT je izjavil:

streha je za nic, bom moral verjetno drugo leto menjati.


Nič ne pomaga izolacija na fasadi, če gre vsa toplota skozi strop.
Pomaga VSE. Izgube čez posamezne dele hiše se preprosto seštevajo. Torej če izgubljaš pri stari bajti 30% čez okna, 30 čez fasado in 30 čez strop, z dobro izolacijo fasade znižaš izgube na 2/3 prejšnjih. Zdj če imaš stroške kurjave na leto npr. 3kEUR, prišparaš 1kEUR in se ti splača.

Če pa prej porabljaš 300EUR/leto, pa boš z izboljšanjem izolacije fasade pridobil kvečjemu 100EUR/leto in se ne splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

marsovcek ::

energetik je izjavil:


kaj je "mufa" 8-O


Če bereš dela Izarja Lunačka, je to žensko spolovilo :)).

dragana ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14241673 (11140) edi123
»

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12421500 (17806) borut_p
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43274483 (60282) damirj79
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042739 (34721) kixs
»

Stroški življenja v hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13520306 (16033) energetik

Več podobnih tem