» »

Delo v tujini - UK

Delo v tujini - UK

Parkelj ::

Spostovani!

Od znanca sem slisal, da je tu par pametnih in razsvetljenih "glav" in me nekaj zanima. Namrec, imam svoj s.p. in dobil sem sledeco ponudbo iz Velike Britanje (Bristol) za delo:

    Projekt traja 12 mesecev
    Relokacija v Bristol obvezna za cas projekta
    Prve pol leta se sodeluje preko obstojecega slovenskega s.p.
    Naslednjih 6 mesecev se sodeluje preko UK firme, ki se jo takrat ustanovi
    Delo bo nato zagarantirano za vec kot 1 leto (novi projekti) preko UK firme



Torej, jaz direktno pri delodajalcu ne bom zaposlen in me zanima sledece:

    Ce se odlocim za sodelovanje z doticno firmo, kaj moram vse pripraviti v Sloveniji
    Za bivanje v Bristolu, katere dokumente potrebujem
    Kako je z zdravstvenim zavarovanjem v UK
    Ali Brexit otezuje situacijo
    Na kaj moram biti pozoren (ali so kaksne pasti v zvezi z birokracijo, anglesko in naso)



Opravicujem se, ker mogoce sprasujem neumnosti, ampak rad bi se zavarocal/pripravil na odhod maksimalno.

Invictus ::

Vprašaj zakaj rabiš UK firmo in kdo bo lastnik novo ustanovljene firme.

Drugače si pa tam pol leta, in greš če nočeš delati tako.

Bristol je vukojebina ;), imaš pa ful dobre letalske povezave s Slovenijo. Let je v nedeljo popoldne tja (prideš okoli 23:00) in v petek popoldne nazaj v Slovenijo. Poleg tega tam letijo vsi nizkocenovci v Španijo in Portugalsko za džabe ;).

1. s.p. mora postati vsaj atipični DDV zavezanec.
2. Nič. Samo preseliš se. Naj ti oni najdejo stanovanje. Raje par EUR/dan manjša tarifa, kot da se ti zajebavaš z iskanjem. Tujcem za kratek čas znajo naviti najemnino, ker ne poznaš scene.
3. Zavaruj se za tujino. Vzajemna ima paket za 50 EUR/leto.
4. BREXIT je bil sprejet, ni se pa še izvedel. Pogajanja so še v teku.
5. Pazit moraš na davčno rezidentstvo. Ko boš več kot 186 dni v UK, te zna njihova davčna vzeti za svojega. Zato je bolje, da ti oni najdejo stanovanje in ga plačajo, ker se ti tako niti ni treba prijaviti ;). Sicer si v prekršku, ampak dvomim da te bodo našli.

Če ni skrivnost, za kaka denar greš in kaj boš počel?

Pazi se malo, ker Britanci radi dajejo zelo nizke tarife in vedno nekaj mutijo. Ekonomija tam ni ravno top, agencij je pa malo morje, ki hočejo zaslužit na naših plečih. Stanje je res v kurcu. Tudi zaradi BREXITa.

Poskušaj se zmenit za delno delo od doma. Recimo 3+2. 3 dni onsite + 2 dni remote. Poleg tega je možno v UK delati 4 dni po 10 ur, in si en dan v tednu fraj. Preveri, če se bo tvoj delodajalec strinjal s tem.

Jaz bi vztrajal na pogodbi z mojim s.p. In potem čimveč remote dela.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Parkelj ::

Stari, hvala za nasvete, malo me je strah, zato sprasujem, no bom pa se malo podatkov izdal:

    Placajo 340 funtov na dan
    Gre se za embedded Linux programiranje

Absolutno, da bom vprasal, ker zahtevajo, da sam po pol leta ustanovim firmo v UK in sodelujem na to z njimi, ampak to bi vprasal/se dogovarjal, ce pridem do Bristola - da grem gor, da vidim, kdo so ti fantje itd ... Potem bi se pa raje tudi jaz zmenil, da delam za njih iz remote lokacije preko slovenske firme (al bo se vedno s.p. ali d.o.o., bomo videli ...) Firma je rekla, da pomoc pri iskanju fleta odpade, ker ne bom direktno pri njih zaposlen, tako, da sem tu sam - pozna mogoce kdo koga v Bristolu, da bi najel kako kamro za prespat?

Torej, ko dobim pogodbo, moram s.p. prijavit kot davcnega zavezanca, je tako?

Invictus je izjavil:

Vprašaj zakaj rabiš UK firmo in kdo bo lastnik novo ustanovljene firme.

Drugače si pa tam pol leta, in greš če nočeš delati tako.

Bristol je vukojebina ;), imaš pa ful dobre letalske povezave s Slovenijo. Let je v nedeljo popoldne tja (prideš okoli 23:00) in v petek popoldne nazaj v Slovenijo. Poleg tega tam letijo vsi nizkocenovci v Španijo in Portugalsko za džabe ;).

1. s.p. mora postati vsaj atipični DDV zavezanec.
2. Nič. Samo preseliš se. Naj ti oni najdejo stanovanje. Raje par EUR/dan manjša tarifa, kot da se ti zajebavaš z iskanjem. Tujcem za kratek čas znajo naviti najemnino, ker ne poznaš scene.
3. Zavaruj se za tujino. Vzajemna ima paket za 50 EUR/leto.
4. BREXIT je bil sprejet, ni se pa še izvedel. Pogajanja so še v teku.
5. Pazit moraš na davčno rezidentstvo. Ko boš več kot 186 dni v UK, te zna njihova davčna vzeti za svojega. Zato je bolje, da ti oni najdejo stanovanje in ga plačajo, ker se ti tako niti ni treba prijaviti ;). Sicer si v prekršku, ampak dvomim da te bodo našli.

Če ni skrivnost, za kaka denar greš in kaj boš počel?

Pazi se malo, ker Britanci radi dajejo zelo nizke tarife in vedno nekaj mutijo. Ekonomija tam ni ravno top, agencij je pa malo morje, ki hočejo zaslužit na naših plečih. Stanje je res v kurcu. Tudi zaradi BREXITa.

Poskušaj se zmenit za delno delo od doma. Recimo 3+2. 3 dni onsite + 2 dni remote. Poleg tega je možno v UK delati 4 dni po 10 ur, in si en dan v tednu fraj. Preveri, če se bo tvoj delodajalec strinjal s tem.

Jaz bi vztrajal na pogodbi z mojim s.p. In potem čimveč remote dela.

Gandalfar ::

7.000 EUR bruto na mesec je sicer spodobna plača, nekje na sredini za mid talent. Še posebaj, če si res dober v embedded programiranju.

Če ti je projekt zelo kul in ti plačajo stanovanje, potem je to dobra odskočna deska, da čez kakšno leto greš naprej. Če si moraš še stanovanje plačat in rihtat življenje tam, dobro razmisli, če ne bi raje šel v kakšen Munich, Berlin itd., kjer bo več priložnosti in večji trg.

Pa za začetni sestanek v živo naj oni plačajo letalske karte in hotel (torej pod nobenim pogojem ti ne zalgaj). Če ti niso pripravljeni ti lahko to pomeni kar dosti problemov. Če se niste sposobni preko Skypov zmenit do točke, ko je osebni sestanek v resnici že resen project kickoff, je to za razmislit.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Če hočejo osebni sestanek, potem naj ga plačajo.

Ampak sam sem imel vedno skype/telefonske razgovore in dobil job...

Bristol zna biti poceni pri najmenini, vprašanje pa je, če ni ceneje kar kaj dobiti preko airbnb...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

340 funtov ni prav velika tarifa, sploh glede na to, da bo funt padel, ko bo BREXIT v akciji...

To ni niti 400 EUR/dan oz 50 EUR/uro. Trenutnoi tečaj pokaže 376 EUR/dan. Potem moraš pa še stroške bivanja odšteti. To je nekje od 400 - 1000 funtov. Boljša soseska (bolj noirmalna) tam nekje od 700 funtov dalje.

To na Bavarskem dobi vsak, ki pride direktno iz faksa.

Tudi sam nisem bil nikoli direktno zaposlen pri firmah, pa so mi vedno plačali flat. Tako, da to je njihova lenoba in bullshitiranje. Eni baburi tam se ne ljubi delati. Vem, ker imam izkušnje gor s predavanji, pa hočejo da sem zadnje čase vse, predavatelj, tajnica, admin, pa še za zabavo tečajnikov naj bi skrbel. Vse hočejo preložiti nate. Zadnjič bi moral še vse laptope spravit v škatle in jih preko DHL poslati nazaj na sedež firme. Itak tega nisem naredil, ker me ni bilo več tam :D.

UK folk je nagnjen k bluzenju in nategovanju nas, vzhodnjakov.

Obljuba, da boš potem posle dobival preko svoje UK firme, je pa bullshit. Takoj, ko jim bo šlo slabše, te bodo odjebali, ti pa se zajebavaj z zapiranjem firme in njihovo davčno.

Moj nasvet bi bil, podpiši za pol leta s svojim s.p., če potem ne bodo hoteli delati preko s.p., pač ne podaljšaj. Nov job bo takoj tu.

Še to...

dostikrat so stanovanja dana v najem brez pohištva. tako da cena ni vedno vse ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Parkelj ::

Invictus je izjavil:

340 funtov ni prav velika tarifa, sploh glede na to, da bo funt padel, ko bo BREXIT v akciji...

To ni niti 400 EUR/dan oz 50 EUR/uro. Trenutnoi tečaj pokaže 376 EUR/dan. Potem moraš pa še stroške bivanja odšteti. To je nekje od 400 - 1000 funtov. Boljša soseska (bolj noirmalna) tam nekje od 700 funtov dalje.

To na Bavarskem dobi vsak, ki pride direktno iz faksa.

Tudi sam nisem bil nikoli direktno zaposlen pri firmah, pa so mi vedno plačali flat. Tako, da to je njihova lenoba in bullshitiranje. Eni baburi tam se ne ljubi delati. Vem, ker imam izkušnje gor s predavanji, pa hočejo da sem zadnje čase vse, predavatelj, tajnica, admin, pa še za zabavo tečajnikov naj bi skrbel. Vse hočejo preložiti nate. Zadnjič bi moral še vse laptope spravit v škatle in jih preko DHL poslati nazaj na sedež firme. Itak tega nisem naredil, ker me ni bilo več tam :D.

UK folk je nagnjen k bluzenju in nategovanju nas, vzhodnjakov.

Obljuba, da boš potem posle dobival preko svoje UK firme, je pa bullshit. Takoj, ko jim bo šlo slabše, te bodo odjebali, ti pa se zajebavaj z zapiranjem firme in njihovo davčno.

Moj nasvet bi bil, podpiši za pol leta s svojim s.p., če potem ne bodo hoteli delati preko s.p., pač ne podaljšaj. Nov job bo takoj tu.

Še to...

dostikrat so stanovanja dana v najem brez pohištva. tako da cena ni vedno vse ;).

Ok, ampak kolko bi pa pol moral zahtevat dnarja, zdele sm pa cist zgublen, men se je zdelo fino to glede financ ... Je pa res, da taksne ponudbe se nisem dobil ... Sem jih pa prek skype prejle preprical, da mi pomagajo pri iskanju fleta (ceprav sem na dopustu trenutno, so tezili in tezili preko skype-a :D).

Invictus ::

Če ti bodo zrihali in plačali flet, je za prvo freelance izkušnjo čisto kul cena.

Poskušaj jih prepričati še v eno plačano letalsko karto na mesec ;). Ker let do Bristola ni poceni iz Ljubljane...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davkarija ob vrnitvi v Slovenijo

Oddelek: Loža
215471 (3781) t550
»

Kako do bogastva? (obdavčitev v slo) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11422138 (19089) NikolormousB
»

Ocena urne postavke (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7717254 (14170) Invictus
»

Remote programiranje - prejetje plačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
5114318 (11668) M.B.
»

S.P. v tujini

Oddelek: Loža
172747 (1901) mk818764

Več podobnih tem