» »

Davkarija ob vrnitvi v Slovenijo

Davkarija ob vrnitvi v Slovenijo

infiniteLoop ::

Takole je na stvari - v tujini (UK) delam za podjetje, kjer je dovoljeno oddaljeno delo. Ker mi je gori počasi že presedlo me mika, da bi se odselil v katero drugo državo, in v izboru je tudi vrnitev v Slovenijo.

Ker se mi pri tem poraja kar nekaj vprašanj glede davkarije, me zanima, če kdo pozna kakega dobrega davčnega svetovalca z izkušnjami z ljudmi, ki so v podobni situaciji (delajo za tuja podjetja).

Za začetek naj povem, da sem trenutno redno zaposlen in bi zaradi solidnih benefitov najraje tudi ostal. Je to sploh realno? Baje da v tem primeru podjetje postane obvezano s slovensko delovno zakonodajo. S čemer, sem prepričan, se jim ne bo dalo ukvarjati.
Kolikor sem bral, je trenutno "priljubljena" varjanta normiran s.p. (obdavčitev do 100k 4% - zveni kot rop pri belem dnevu ;)), ampak so baje na obzorju nekakšne spremembe. Kakšne so le-te in kaj se zgodi, ce prekoračiš mitično mejo 100k?
Verjetno bi se ob selitvi ozrl tudi po kakšnem stanovanju/hiši. Kako je kaj z davkarijo pri nakupu in prodaji nepremičnin.

Zdaj, če poznate odgovore in se vam da odgovarjati na ta vprasanja, hvala lepa. Predvsem pa se zanimam za kak kontakt, ki pozna te stvari v potankosti, ker se ne bi želel odločiti na podlagi pomanjkljivih ali nezanesljivih informacij.
None of us is as dumb as all of us.

BlaY0 ::

Ah, obdržiš tam bivališče, prideš sem in delaš na remote, če ti že omogočajo to. Edini problem bo v tem primeru zdravstveno zavarovanje - zavarovan boš v UK, koristil boš v SLO (če sploh boš), verjetno plačal v SLO in nato zahteval refund v UK. Ne vem kako bi bilo z bolniško recimo...

perci ::

Predvsem pa se zanimam za kak kontakt, ki pozna te stvari v potankosti, ker se ne bi želel odločiti na podlagi pomanjkljivih ali nezanesljivih informacij.


Snežana Šušteršič (žena bivšega financ ministra) recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

BlaY0 ::

infiniteLoop je izjavil:


Predvsem pa se zanimam za kak kontakt, ki pozna te stvari v potankosti, ker se ne bi želel odločiti na podlagi pomanjkljivih ali nezanesljivih informacij.

Čeprav je tema v zvezi z odhodom v tujino imaš v njej par kontaktov za svetovanje:

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino

infiniteLoop ::

BlaY0 je izjavil:

Ah, obdržiš tam bivališče, prideš sem in delaš na remote, če ti že omogočajo to. Edini problem bo v tem primeru zdravstveno zavarovanje - zavarovan boš v UK, koristil boš v SLO (če sploh boš), verjetno plačal v SLO in nato zahteval refund v UK. Ne vem kako bi bilo z bolniško recimo...

A je to sploh v skladu z zakonom? Mislim, da na dolgi rok živiš v Sloveniji, davkarijo in prispevke pa plačuješ v UK.

perci je izjavil:

Snežana Šušteršič (žena bivšega financ ministra) recimo.

Hmm, ne najdem njenega kontakta za davčno svetovnanje.

BlaY0 je izjavil:

Čeprav je tema v zvezi z odhodom v tujino imaš v njej par kontaktov za svetovanje:

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino

Hvala, bom prečesal temo.
None of us is as dumb as all of us.

Smurf ::

@infiniteLoop
TL;DR;
Tudi po novi zakonodaji (ki je se niso sprejeli), ce imas letno prihodke do 75k€ (oz do 150k€ v 2 letih) je normirani s.p. se zmeraj ok (obdavcen si vse skupaj za ene 20%).

BlaY0 ::

infiniteLoop je izjavil:


A je to sploh v skladu z zakonom? Mislim, da na dolgi rok živiš v Sloveniji, davkarijo in prispevke pa plačuješ v UK.

Načeloma ne. Ko prideš nazaj živet bi se moral ponovno prijaviti. Samo če tega ne narediš, te zato nihče ne bo iskal. Itak nimaš prihodkov v SLO, nimaš SLO bančnega računa, SLO vozniške... Vse kar se na zunaj vidi je to da si ti SLO državljan, ki živi in dela v UK, trenutno pa si tukaj na "obisku".

Kolega je recimo par let nazaj z družino prišel nazaj iz AU. V bistvu zdaj tukaj živi, mulci hodijo v vrtec. Vrtca plačuje minimalno, ker ne prikazuje nobenih dohodkov. Zavarovan je kot občan, dodatno pa si sam plačuje. Skratka ni SLO davčni rezident.

Koliko časa pa že delaš v UK?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

perci ::

Hmm, ne najdem njenega kontakta za davčno svetovnanje.

Tretji link na guglu, več bo pa že tumač reklame.

infiniteLoop ::

BlaY0 je izjavil:


Načeloma ne. Ko prideš nazaj živet bi se moral ponovno prijaviti. Samo če tega ne narediš, te zato nihče ne bo iskal. Itak nimaš prihodkov v SLO, nimaš SLO bančnega računa, SLO vozniške... Vse kar se na zunaj vidi je to da si ti SLO državljan, ki živi in dela v UK, trenutno pa si tukaj na "obisku".

Kolega je recimo par let nazaj z družino prišel nazaj iz AU. V bistvu zdaj tukaj živi, mulci hodijo v vrtec. Vrtca plačuje minimalno, ker ne prikazuje nobenih dohodkov. Zavarovan je kot občan, dodatno pa si sam plačuje. Skratka ni SLO davčni rezident.

Koliko časa pa že delaš v UK?

Kaj pa vem, nisem prepričan, da bi potem komot spal. Že ko kupiš flet, pošlješ dacarjem signal, da si potencialno spet zanimiv zanje.

V UK sem vec kot 10 let.
None of us is as dumb as all of us.

BlaY0 ::

infiniteLoop je izjavil:


Kaj pa vem, nisem prepričan, da bi potem komot spal. Že ko kupiš flet, pošlješ dacarjem signal, da si potencialno spet zanimiv zanje.

To se pogojno strinjam. Kolega je imel že od prej tu flat in je kao samo prišel sem malo na "počitnice", ki so se pač razvlekle na par let.

Ti si že 10 let davčni rezident UK. Stanovanje v SLO lahko kupi kdor koli pa zato še ne bo postal SLO davčni rezident. Pač plačuješ Sloveniji davke ki gredo iz naslova tega stanovanja, se pravi če ga oddajaš recimo + nadomestilo za stavbno zemljišče. Na tem naslovu imaš recimo prijavljeno začasno bivališče.

Pretehtaj, če se ti splača iz izpustiti to kar imaš zdaj v UK in se ponovno prijaviti v SLO. Če se boš prijavil v SLO potem je edina varianta da ostaneš na vsaj podobnem nivoju kar se financ tiče ta, da odpreš normiran s.p kar pomeni da ne smeš zaslužiti več kot 100k EUR letno (oziroma 75k če bodo sprejeli spremembe zakona).

Moje mnenje je pač, da komot prideš sem, če imaš možnost delati na daljavo in ostaneš UK rezident vsaj še par let, v tem času pa dodobra pretehtaš vse možnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

Najprej povprašaj na firmi katerim oblikam plačila so najbolj naklonjeni.

Šele potem se odločaj dalje.

Opcije imaš:

1. Ostaneš zaposlen v UK.
2. S.P. v Sloveniji, normiran ali navaden.
3. Lahko tudi d.o.o, ponavadi firmo zanima samo pravna oseba, ki izdaja račune in s katero ima pogodbo.
4. Off shore cone. Tudi tu imaš pravno osebo, pa ponavadi UK firme ne komplicirajo kje je...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

V končni fazi je situacija dosti podobna, kot če bi se jaz ki sem recimo SLO davčni rezident preselil v AT in od tam naprej delal za SLO firmo to, kar sem do sedaj delal. še naprej bi pač ostal SLO davčni rezident. Pustimo zdaj vprašanje če se to splača ali ne, ker se ne ampak princip je enak.

2f4u ::

Oj,

pri tem "postu", za dobro optimizacijo manjka par podatkov. Ok, navedeno je rezidenstvo in lastnina nepremičnin.

Ali si samski ali družina? Ali imaš otroke?
Ni samo finta o prihodkih/davkih od premoženja - razmišljaj tudi o subvencijah in stroških šole, izobraževanja in renomeja pa tudi konec koncev raznih skritih davkih (RTV naročnina) ali zdravstvenega zavarovanja.

Po mojih zadnjih preračunih (vrnil sem se 2013 iz At) je češka najbolj zanimiva (hecn). Tudi po poslu in bistvo - nimajo evra. Bi rekel, tudi sam bom verjetno spet skoćil za par let čez mejo.... doma bom pa na počitnicah.

t550 ::

v tujini delam in zivim do nekje leta dni, tu imam tudi prijavljeno stalno bivalisce. Pred odhodom v tujino sem pozaprl in odjavil vse mozno. Ker mi tujina ocitno ne lezi, bi se rad vrnil v SLO, vendar pa ne vem kaj v taksnem primeru napravit z davcnim rezidenstvom. Odjaviti ali ne odjaviti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: t550 ()

jype ::

Zakon te obvezuje, da spremembe sporočiš svoji upravni enoti. Če boš zaposlen v Sloveniji boš itak postal davčni rezident.

Magic1 ::

Normiran sp pri nas je eden od cenejših davkov v EU in vi bi komplicirali pa plačevali davke raje v tujini?!? Ali se ti ne zdi nefer, da tukaj živiš, uporabljaš našo infrastrukturo, davke daješ pa tujcem?
Magic

t550 ::

jype je izjavil:

Zakon te obvezuje, da spremembe sporočiš svoji upravni enoti. Če boš zaposlen v Sloveniji boš itak postal davčni rezident.


to, da bi dobil status davcnega rezidenta, ko bi se vrnil v SLO, je jasno. Me bolj zanima, kako bi bilo s statusom davcnega rezidenstva za obdobje bivanja v tujini. Ker ce bi me po neki logiki tudi za to obdobje opredelili kot davcnega rezidenta v SLO, potem je bolje da se se nekaj casa ne vracam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: t550 ()

Mavrik ::

t550 je izjavil:



to, da bi dobil status davcnega rezidenta, ko bi se vrnil v SLO, je jasno. Me bolj zanima, kako bi bilo s statusom davcnega rezidenstva za obdobje bivanja v tujini. Ker ce bi me po neki logiki tudi za to obdobje opredelili kot davcnega rezidenta v SLO, potem je bolje da se se nekaj casa ne vracam.


Zakaj bi te pa opredelili kot rezidenta za nazaj? Si cel čas mel stalno prebivališče v Sloveniji?
The truth is rarely pure and never simple.

t550 ::

Mavrik je izjavil:


Zakaj bi te pa opredelili kot rezidenta za nazaj? Si cel čas mel stalno prebivališče v Sloveniji?


Ne. Skepticen sem zato, ker gre za relativno kratek cas bivanja v tujini. Po mojem vedenju se davcna rezidenstva odjavljajo za obdobja merljiva v letih, verjetno pa je odjava misljena izkljucno za izseljence (t.j. za tiste, ki slovenijo zapustijo za vedno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: t550 ()

otago ::

@t550
ce si uredil davcno nerezidentstvo, ergo bi odlocba FURSa morala veljati. Davcno nerezidentstvo si vecina uredi ze po nekaj mesecih tujine (v vlogi napisejo, da gre delo za dlje casa).

jype ::

t550 je izjavil:

gre za relativno kratek cas bivanja v tujini.
Dvomim, da to kakorkoli vpliva na veljavnost odločbe, s katero si prenehal bit davčni rezident Slovenije.

t550 ::

otago je izjavil:

@t550
ce si uredil davcno nerezidentstvo, ergo bi odlocba FURSa morala veljati. Davcno nerezidentstvo si vecina uredi ze po nekaj mesecih tujine (v vlogi napisejo, da gre delo za dlje casa).


ce gres v tujino s pogodbo za krajsi cas (npr pogodba za dolocen cas) in to prej ali kasneje izkazes FURSu, potem te bodo v vsakem primeru ocurili? Ce pa gres v tujino za daljsi cas (npr. pogodba za nedolocen cas), potem te ne bodo ocurili, cetudi si v tujini bival samo nekaj mesecev ali pa celo sprozil postopek ugotavljanja rezidenstva v casu, ko si se ze vrnil v SLO?

ne stekam tega postopka odjavljanja davcnega rezidenstva....Kje je sploh napisan zakon, ki ureja ta pravila?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219199 (6349) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130589 (15225) SmeskoSnezak
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749918 (20054) DOOM_er

Več podobnih tem