» »

Internetna hitrost: Južna Koreja 1., Slovenija 29., Avstralija 51.

Internetna hitrost: Južna Koreja 1., Slovenija 29., Avstralija 51.

Slo-Tech - Akamai je objavil novo poročilo o stanju interneta v različnih državah, v katerem so primerjali tudi povprečno hitrost povezave do interneta. Na prvem mestu je Južna Koreja s 26,1 Mb/s, sledijo pa Norveška, Švedska, Hongkong in Švica. Slovenija je na solidnem 29. mestu tik pred Avstrijo. Lestvica pa je zanimiva predvsem zaradi na prvi pogled zelo slabega položaja Avstralije, ki seveda ni nič novega.

Kot ugotavlja The New York Times
, je povezljivost do interneta v Avstraliji katastrofalna. Niso redki primeri, ko ljudje velikanske datoteke raje pošljejo na disku po pošti kakor prenašajo prek interneta, ker gre tako hitreje. Navajajo primer glasbenega studia v Melbournu, ki svoje izdelke založniku iger v Brisbanu raje pošlje kar z diskom po pošti. Gre hitreje, pa čeprav je skoraj 2000 kilometrov proč.

Pa ne bi smelo biti tako. Avstralija se je že od nekdaj zavedala, da imajo pri internetnih povezavah problem, zato so leta 2009 zagnali iniciativo National Broadband Network, ki bo morala prinesti širokopasovno povezavo do interneta v vsa gospodinjstva in podjetja. Osem let pozneje in 29 milijard evrov pozneje je situacija še vedno katastrofalna. Čeprav je končna vrednost projekta ocenjena na 33 milijard evrov, je Avstralija trenutno po internetni povezljivosti za Kenijo in Tajsko, kar ji nikakor ni v ponos. Avstralija je bila prva država na svetu z nacionalnim programom, ki bi širokopasovne povezave prinesel v vsako gospodinjstvo in podjetje. Toda zgodile so se menjave vlad, naraščanje stroškov prek vseh meja, tehnični kompromisi in politično kupčkanje, ki so pripomogli k temu, da NBN ni zaživel, kot bi moral.

Čeprav so se hitrosti od leta 2013 podvojile, so se drugod povečale še bolj, tako da se je avstralski zaostanek v resnici povečal.

32 komentarjev

Matako ::

Za avstralce je rešitev tale mojster:


Z lahkoto lahko ponese več MicroSD kartic visoke kapacitete. Dobiš pravega tera-goloba!
/\/\.K.

||_^_|| ::

V začetku leta sem bil v Avstraliji, stanje je za 2017 dejansko porazno, tudi v Sydneyu. Nekje na ravni naše Slovenije pred 10 leti:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ||_^_|| ()

Invictus ::

Sem delal v Avstraliji na NBN projektu. Leta 2011.

Nadzorni del je stal 250 milijonov dolarjev ;).

Oni so takrat tudi odkupili infrastrukturo od providerjev. Mislim, da so Vodafonu plačali 9 milijard.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

d4vid ::

Meni je neumno, da smo leta 2012 vlekli do his v nasi vasi parice ko smo urejali skupni vodovod. Lahko bi pustili kabel pri miru, dal nekaj denarja zraven in dali not optiko. Sicer so dali noter cev za optiko, vendar samo po glavnem vodu (tok da vecini zaprejo gobec). Do hise nimamo cevi za optiko.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Markoff ::

Matako je izjavil:

Za avstralce je rešitev tale mojster:


Z lahkoto lahko ponese več MicroSD kartic visoke kapacitete. Dobiš pravega tera-goloba!

The shooting of King's carrier pigeons is now a court-martial affair...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Spajky ::

Huh, dobrih 30 miljard (aus $) v 8 letih, pa nič kaj dosti? ... pa to je Aussie´s TEŠ 6 :))

Imajo tisoče km železnic preko kontinenta, pa ne "znajo" optiko za osnovo poleg speljat? ... neverjetno...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

filip007 ::

MB/s verjetno.

A nimajo tam cestne vlake namesto železnic.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

sash69 ::

Hmm no ja no...pred cca. 10 dnevi prišel iz 3 tedenskega potovanja po Avstraliji, pa ne morem reči da je stanje "katastrofalno". Daleč od tega. Kjerkoli sem bil po vzhodni obali (Cairns -> Sydney) vedno sem imel dostop do Wi-Fi-ja. Bodisi v hostlih, AirBNB-ju, restavracijah, v vseh plačljivih kampih v katerih sem bil, povsod v mestih in promenadah, celo na enem trajektu je bil free, ... Kar se tiče hitrosti je morda res vprašanje, na to se preveč nisem oziral, morate se pa zavedati da so tam razdalje...enormne. Cela država je velikosti Evrope tako da, vseeno zadeve mogoče niso tako trivialne kot se na prvo žogo zdijo.
So, Eclipse and Xdebug walk into a bar, and then my Apache server dies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sash69 ()

mtosev ::

o glej. slovenija je kr dobro uvrščena.

aussieland sucks.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mavrik ::

sash69 je izjavil:

Hmm no ja no...pred cca. 10 dnevi prišel iz 3 tedenskega potovanja po Avstraliji, pa ne morem reči da je stanje "katastrofalno". Daleč od tega. Kjerkoli sem bil po vzhodni obali (Cairns -> Sydney) vedno sem imel dostop do Wi-Fi-ja. Bodisi v hostlih, AirBNB-ju, restavracijah, v vseh plačljivih kampih v katerih sem bil, povsod v mestih in promenadah, celo na enem trajektu je bil free, ... Kar se tiče hitrosti je morda res vprašanje, na to se preveč nisem oziral, morate se pa zavedati da so tam razdalje...enormne. Cela država je velikosti Evrope tako da, vseeno zadeve mogoče niso tako trivialne kot se na prvo žogo zdijo.


Razdalje nimajo veze. Vezo ima to da ena sama firma (Telstra) ima v lasti praktično vse kapacitete pod oceanom, kar pomeni da za kakršenkoli prenos podatkov zaračunavajo gore denarja in jim nihče nič ne more. Ker se plačuje po prenesenih MB/GB (mislim da so cene teh vodov nekako x10-x30 v primerjavi s cenami vodov pot atlantikom med ZDA in EU se mi zdi) se te cene potem veselo porine na prebivalce interesa za razširitev vodov pa ni nobenega. Ko se kdorkoli proba pogovarjati o konkurenci to veselo Telstra zaduši z donacijami.

Tržno gospodarstvo pa to ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Glugy ::

Mene bolj kot to zanima če se po lestvici vzpenjamo al nazadujemo. Ker trend je tud pomemben :)

Baja ::

tnx @Markoff, mi je glih materiala zmanjkalo za zvecer ;)

Markoff ::

sash69 je izjavil:

morate se pa zavedati da so tam razdalje...enormne. Cela država je velikosti Evrope tako da, vseeno zadeve mogoče niso tako trivialne kot se na prvo žogo zdijo.

Hmm, najprej:
1. Razdalja se meri v metrih. 1 meter ali 1.000 km v Avstraliji je enako enormna razdalja kot 1 meter ali 1.000 km v Evropi.
2. Evropa = 10,2 mio m2, Avstralija = 8,6 mio m2. Close, but no cigar. Še posebej, če upoštevamo, da je Avstralija v središču le malce bolj naseljena kot Sahara in da je prebivalstvo zgoščeno ob obali, še posebej na JV in Z.

Razumel bi, da ima Avstralija malce manj optimalno geografsko lego za povezovanje z ostalimi deli interneta, a znotraj celine bi pričakoval, da deluje tako hitro, kot kjerkoli drugje. Konec koncev optični kabel v Avstraliji deluje enako kot optični kabel v Evropi, k'neda?

Baja je izjavil:

tnx @Markoff, mi je glih materiala zmanjkalo za zvecer ;)

Say hello to Darling for me. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

feryz ::

Take tabele ne povejo nič.
Lahko da imajo vsi Avstralci internet s hitrostjo 10 Mb/s, medtem ko imamo pri nas v par največjih mestih par 100 k priključkov s hitrostmi 100, 200 in več Mb/s ostali pa okrog 1 Mb/s ali manj.
Statistika je pač statistika.

Jaz poznam situacijo na Pojskem in Češkem. Tam je optika redkost, prevladuje koaksialc. Dobiš pa skorajda v vsaki vukojebini priključek 100/10 z lahkoto.
Skupaj z osnovno televizijo in stacionarnim telefonom pride med 10 in 15 evri mesečno.

Shegevara ::

Zanimivo bi bilo tudi primerjat cene priključka in mesečne stroške, ker kaj ti pomaga optika, če je pa draga kot žafran.

aycabron ::

Matako je izjavil:

Za avstralce je rešitev tale mojster:


Z lahkoto lahko ponese več MicroSD kartic visoke kapacitete. Dobiš pravega tera-goloba!


Moj črnuh s FRI-ja? :DD

user1618 ::

iz reporta sledi: 51. Australia, average 10,1 Mbps

Če računaš, da golob nese 256 GB SD-kartico 2000 km daleč in če leti s hitrostjo 59 km/h, dobiš hitrost prenosa 16,8 Mb/s.
Verjetno je imel postanke, zato je v reportu malo nižja. :)
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

aycabron ::

user1618 je izjavil:

iz reporta sledi: 51. Australia, average 10,1 Mbps


Oh wow tolk mam zdaj. Si nisem mislil da se rabi kaj več.
Prokleti razvajenci.

Po mojem je v Avstraliji bolj problem latency.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aycabron ()

MadMax ::

Je v tabeli navedena hitrost/prebivalec ali hitrost/priključek?
Če drugo, vsekakor manjka še prebivalec/priključek.

In v vsakem primeru kot malo višje omenjeno, cena.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Berserker ::

Pri nas je problem, da takoj ko prideš malo ven iz večjega mesta, strmo pade hitrost prenosa podatkov, tako da statistiko gor držijo urbani kraji s povezavami 100/20, medtem ko se podeželje bori za 10/2, ponekod celo do 2Mbps prenosa.

sirotka ::

Berserker je izjavil:

Pri nas je problem, da takoj ko prideš malo ven iz večjega mesta, strmo pade hitrost prenosa podatkov, tako da statistiko gor držijo urbani kraji s povezavami 100/20, medtem ko se podeželje bori za 10/2, ponekod celo do 2Mbps prenosa.


Tole ni nujno res, imaš tudi marsikatere odročne predele, ki so že na optiki. Sicer pa pri nas na vasi imam paket 30/5, izmerjeno pa parica prenese 70 DL, za UL pa žal ne vem.

Invictus ::

Berserker je izjavil:

Pri nas je problem, da takoj ko prideš malo ven iz večjega mesta, strmo pade hitrost prenosa podatkov, tako da statistiko gor držijo urbani kraji s povezavami 100/20, medtem ko se podeželje bori za 10/2, ponekod celo do 2Mbps prenosa.

Trenutno znajo imeti kake zabačene vasi boljši internet z optiko, ker je to padlo pod evropska sredstva za razvoj ruralnih področij.

Edino, kjer se še polaga nova optika.

Dočim ti v Ljubljani (ali kakem drugem mestu) noben provider noče pripeljati optike v blok s 200 stanovanji... Ker bi morali dati svoj keš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Wrop ::

Optiko se polaga tudi v Lj. Je pa res, da so starši bogu za hrbtom letos dobili 100/20 optiko :D Telekom ni začel polagati optike zato, ker bi bilo ogromno uporabnikov, temveč zato, ker se je lokalni ponudnik odločil sam polagat. Kar naekrat je bilo interesa veliko, prej pa nič. Sedaj imamo z dveh strani skopano cesto in dvojno optiko (ne vsepovsod). Koliko podvojenega dela za brezveze. Ne moreš verjet, če tega ne vidiš v živo.

SimplyMiha ::

29. mesto le ni tako dobro, glede na to, da naj bi Slovenija bila IT pionirka...

aycabron ::

SimplyMiha je izjavil:

29. mesto le ni tako dobro, glede na to, da naj bi Slovenija bila IT pionirka...


Sej veš kko je v postli.
Lohko si hiter lohko si pa dober.

Berserker ::

sirotka je izjavil:

Berserker je izjavil:

Pri nas je problem, da takoj ko prideš malo ven iz večjega mesta, strmo pade hitrost prenosa podatkov, tako da statistiko gor držijo urbani kraji s povezavami 100/20, medtem ko se podeželje bori za 10/2, ponekod celo do 2Mbps prenosa.


Tole ni nujno res, imaš tudi marsikatere odročne predele, ki so že na optiki. Sicer pa pri nas na vasi imam paket 30/5, izmerjeno pa parica prenese 70 DL, za UL pa žal ne vem.


Ne vem pol, kaj čakajo glede na to da smo naselje s 200 folka, takoj zraven pa je naselje s 500 folka, ter 4km izven večjega kraja, povezavo pa je še vedno na parico s povprečno hitrostjo 2Mbps.

king67 ::

...
lp,
king67

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: king67 ()

king67 ::

... nekako ne morem popraviti posta...
Ta tabela je ful čudna ali pa je jaz ne razumem. Madžarska se pojavi 2x, pa tudi ostale hitrosti niso vse v padajočem zaporedju.

lp,
king67

sirotka ::

Berserker je izjavil:

sirotka je izjavil:

Berserker je izjavil:

Pri nas je problem, da takoj ko prideš malo ven iz večjega mesta, strmo pade hitrost prenosa podatkov, tako da statistiko gor držijo urbani kraji s povezavami 100/20, medtem ko se podeželje bori za 10/2, ponekod celo do 2Mbps prenosa.


Tole ni nujno res, imaš tudi marsikatere odročne predele, ki so že na optiki. Sicer pa pri nas na vasi imam paket 30/5, izmerjeno pa parica prenese 70 DL, za UL pa žal ne vem.


Ne vem pol, kaj čakajo glede na to da smo naselje s 200 folka, takoj zraven pa je naselje s 500 folka, ter 4km izven večjega kraja, povezavo pa je še vedno na parico s povprečno hitrostjo 2Mbps.


Zmente se na občini/telekomu, kaj jaz vem. Nisem trdil, da lažeš, le, da tvoje trditve ne držijo za povsod:)

2f4u ::

aycabron je izjavil:

Matako je izjavil:

Za avstralce je rešitev tale mojster:


Z lahkoto lahko ponese več MicroSD kartic visoke kapacitete. Dobiš pravega tera-goloba!


Moj črnuh s FRI-ja? :DD


Tuhtam... tole pirje leti nekje 2m/s... pomen, če ima ajd samo 64GB kartico je potem...

64GB/(2m/s) .... hitrost 32 GB s/m. Tistele enote moram mal predelat pa bo.
lol - tole bom še uporabil v prezentacijah... plačam pivo.

mojster_joni ::

kva je to ul al dl?

oboje je porazno

pričakoval bi nekje 100/100 min

d4vid ::

2f4u je izjavil:

aycabron je izjavil:

Matako je izjavil:

Za avstralce je rešitev tale mojster:


Z lahkoto lahko ponese več MicroSD kartic visoke kapacitete. Dobiš pravega tera-goloba!


Moj črnuh s FRI-ja? :DD


Tuhtam... tole pirje leti nekje 2m/s... pomen, če ima ajd samo 64GB kartico je potem...

64GB/(2m/s) .... hitrost 32 GB s/m. Tistele enote moram mal predelat pa bo.
lol - tole bom še uporabil v prezentacijah... plačam pivo.


Tale brez problema nese nekaj kartic, torej lahko hitro prenasas podatke, nastane pa problem, da so latence za multiplayer igre rahlo previsoke :)) Lahko pa multi-golob ustimas pa znizas latence.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Univerzalen širokopasovni dostop do interneta bi EU stal pol bilijona

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4812335 (8569) SuperVeloce
»

Internet v EU: dobimo le tri četrtine tega, kar plačamo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7523815 (18931) Silck
»

Povprečna hitrost dostopa do internet nekoliko nižja

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
336410 (4682) Jst
»

Googlov optični internet na poti v Evropo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5516564 (13706) LuiIII
»

EU bo investirala 9,2 milijarde v širokopasovni internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6524296 (20915) BlueRunner

Več podobnih tem