» »

Konec linije Itanium

Konec linije Itanium

Slo-Tech - Se še spomnite tožb izpred šestih let med HP-jem in Oraclom, ker je slednji opustil razvoj programske opreme za linijo procesorjev Itanium? Sodišče je tedaj razsodilo, da mora Oracle razvoj na podlagi pogodb nadaljevati, pa čeprav je bilo vsem jasno, da bo tudi sam Intel slej ko prej pokopal Itaniuma. To se bo sedaj tudi zgodilo.

Platforma Itanium, ki je že na prelomu tisočletja prinesla 64-bitno računalništvo, a zaradi nezdružljivosti z x86 ni nikdar zaživel širše od strežnikov, je dobila zadnjo iteracijo. Intel je zdaj izdal štiri nove čipe v liniji Itanium 9700 (Kittson), ki so zadnji v družini Itanium, kar pravzaprav ni nič nepričakovanega. Naslednikov ne bodo imeli. Hewlett-Packard je že sedaj zadnji sestavljavec sistemov, ki sploh uporablja Itaniume.

Intel že dlje časa lobira, da bi v strežnikih čim prej prešli na Xeone na x86, ki imajo že sedaj 90-odstotni tržni delež. Itanium, ki je z nami od leta 2001, ko je nastal kot zamenjava za SPARC, pa odhaja na smetišče zgodovine. Hewlett-Pacakrd (oziroma HPE) bo letos še izdal nove strežnike z novimi Itaniumi in bo za vzdrževanje linije skrbel vsaj do leta 2025 zaradi dolgoročnih pogodb.

In kdo so poslednji Itaniumi? To so 9720 s štrimi jedri in 1,73 GHz, 9740 z osmimi jedri in 2,13 GHz, 9750 s štirimi jedri in 2,53 GHz ter na koncu še najzmogljivejši 9760 z osmimi jedri in 2,66 GHz. Poetično se s tem končuje linija, katere konec je povzročil Intelov največji konkurent AMD s svojimi 64-bitnimi Opteroni, ki so bili nazaj združljivi z 32-bitnim x86, zaradi česar je x86-64 postal de facto standard. In uporablja ga seveda tudi Intel.

9 komentarjev

ender ::

A ni bil Itanium zamenjava za PA-RISC in Alpho, ne pa za Sparc (ki je Sunova arhitektura)?
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ender ()

Invictus ::

Zamenjava za PA-RISC je bil.

Alpho je Intel kupil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

filip007 ::

Lahko bi naredili Pentanium, v naslednjem življenju mogoče.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Vanadium ::

Kakor se jaz spomnim je dec-alpho kupil compaq, nato je hp kupil compaq, razvoj po nekem času ukinili (baje zaradi intel pritiskov) in je potem dosti razvoja prišlo k amd (jim keller)...

MrStein ::

Itanic, the last chapter?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Alpho je kupil Intel. Keller je sicer res šel k AMD, ampak on itak skače med projekti vsakih par let. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Kokosvilek ::

mi lahko kdo pove o čem se to gre? kaz čisto nič ne kapiram pa sem imislil da se spoznam na intele

kuglvinkl ::

wiki bi bil dober začetek.
Your focus determines your reallity

Spc ::

Kokosvilek je izjavil:

mi lahko kdo pove o čem se to gre? kaz čisto nič ne kapiram pa sem imislil da se spoznam na intele

Gre se o IA-64 platformi, ki bi naj nadomestila IA-32, ampak ni bila back compatible z IA-32, emulacija IA-32 pa je delovala zelo počasi..
x86_64 pa je izumil AMD in se danes uporablja v vseh CPUjih.
 


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

a je Intel že v nevarnih vodah? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10810472 (5101) Invictus
»

Oracle ukinja razvoj za Itanium, Intel in HP razočarana

Oddelek: Novice / Procesorji
4713520 (12192) Poldi112
»

AMD se ne boji Intela

Oddelek: Novice / Procesorji
233709 (2476) Dr_M
»

Windows XP 64-bit za Intel

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
93636 (3636) MrStein
»

AMD ali Intel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
876630 (5274) Dr_M

Več podobnih tem