» »

Smisel študentskega dela?

Smisel študentskega dela?

scipascapa ::

Za delodajalca namreč.....če jaz prav vidim...minimalna urna postavka je 3.8 - strošek delodakalca 6.35€.

Recimo pri 100 urah dela, da študent/ka dobi 380€ na račun, mora delodajalec plačati 814,51€? Jaz to prav berem tukaj ali gledam kaj narobe?

http://data.si/studentsko-delo/

NikolormousB ::

Meni ta kalkulator za 380 neto izplačila pokaže strošek delodajalca 601 eur (z uporabo 2 napotnic).

Sicer je pa smisel v tem, da najdeš nekoga na hitro, za krajše obdobje ali občasno pomoč. Postopek "zaposlitve" je precej bolj enostaven kot pri redni zaposlitvi, pravila so bolj ohlapna (število opravljenih ur, prihodi na delo itd).

BivšiUser2 ::

To študentsko delo je nateg za študente, če ravno nimaš dovolj izkušenj za programiranje ali nočeš kelnarit, prav tako če nimaš zrihtano prek vez je vprašljivo, če dobiš denar. Sem imel priliko za delo pri nekomu, ki pozneje ni hotel plačati študentom. Še dobro je, da dela nisem vzel. Bi rajši spodbujali podjetništvo z olajšavami za študentski s.p.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

scipascapa ::

Ninja: kateri znesek si vpisal v okno Bruto znesek na napotnici?

NikolormousB ::



Neto izplačilo je precej nižje, če imaš na napotnico več kot 400€, ker od tega plačaš akontacijo dohodnine. Sicer dobiš nazaj, ampak trenutno si na slabšem.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

NikolormousB je izjavil:



Neto izplačilo je precej nižje, če imaš na napotnico več kot 400€, ker od tega plačaš akontacijo dohodnine. Sicer dobiš nazaj, ampak trenutno si na slabšem.

Praksa v realnosti je taka, da se nakazila razdelijo tako, da ne plačaš nobene akontacije.

scipascapa ::

potem sem jaz nekaj delal narobe :) 2 napotnici ja....

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

ma ti skos neki narobe delaš :)
#brezpodpisa

SaXsIm ::

Sami talenti, no. Študentsko delo ni namenjeno delodajalcem, temveč študentom. Glavna ideja ni v tem, da delaš vsak dan po 8 ur, 5 dni na teden, temveč občasno ob študiju ali poleti kot poletno delo. Če ravno pogledamo iz delodajalčevega vidika, ima študentsko delo očitno še vedno neke prednosti, drugače se ne bi tako razpaslo kot resna konkurenca redni zaposlitvi.

Za neplačila delodajalcev že vrsto let finančno breme prevzemajo študentski servisi, edina stvar, ki je pogoj za to, je obračun ur s strani delodajalca (da vejo, koliko ti morajo plačat). Pa ti študentski servis založi sredstva, pa se sam spravi v izterjavo delodajalca. Sicer tega manjši študentski servisi ne prakticirajo vedno, recimo e Servis pa ima cel fond namenjen temu.

BivšiUser2 je izjavil:

To študentsko delo je nateg za študente, če ravno nimaš dovolj izkušenj za programiranje ali nočeš kelnarit, prav tako če nimaš zrihtano prek vez je vprašljivo, če dobiš denar. Sem imel priliko za delo pri nekomu, ki pozneje ni hotel plačati študentom. Še dobro je, da dela nisem vzel. Bi rajši spodbujali podjetništvo z olajšavami za študentski s.p.


Se vidi, da imaš ogromno izkušenj s študentskim delom. Ker gostinci so pa precej znani po tem, da so vsi po vrsti redni plačniki dela študentov. In zaradi neplačevanja je študentsko delo v izjemnem upadu. Oh, wait - ne ni.
Pa, študentski s.p. ne obstaja. Se pa tako kot vsi državljani lahko poslužiš normiranega s.p.ja, ki je izjemno ugoden. Seveda pa pri tem izgubiš pravico do subvencionirane študentske prehrane, bivanja in prevoza. Pravica do brezplačnega študija pa ostane, v kolikor se redno vpišeš.
SaXsIm

Blinder ::

Ni denarja za stipendije, zato dajo studentom moznost zasluzit z delom.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

MadMen ::

scipascapa je izjavil:

Za delodajalca namreč.....če jaz prav vidim...minimalna urna postavka je 3.8 - strošek delodakalca 6.35EUR.

Recimo pri 100 urah dela, da študent/ka dobi 380EUR na račun, mora delodajalec plačati 814,51EUR? Jaz to prav berem tukaj ali gledam kaj narobe?

http://data.si/studentsko-delo/

Smisel študentskega dela so občasna dela, kjer lahko nekoga zelo na hitro in preprosto zaposliš... tudi samo za par ur. Realnost je pa pač taka, da je precej zaposlitev za polni delovni čas( ali več), daljše obdobje, kjer ime delodajalec precej prednosti. Ne plačuje prevoza, malice, dopusta, regresa, bolnišk in podobne zadeve.

SaXsIm je izjavil:


Pa, študentski s.p. ne obstaja. Se pa tako kot vsi državljani lahko poslužiš normiranega s.p.ja, ki je izjemno ugoden. Seveda pa pri tem izgubiš pravico do subvencionirane študentske prehrane, bivanja in prevoza. Pravica do brezplačnega študija pa ostane, v kolikor se redno vpišeš.

Lepo da spodbujaš nekoga h kršitvi zakonodaje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MadMen ()

BivšiUser2 ::


Se vidi, da imaš ogromno izkušenj s študentskim delom. Ker gostinci so pa precej znani po tem, da so vsi po vrsti redni plačniki dela študentov. In zaradi neplačevanja je študentsko delo v izjemnem upadu. Oh, wait - ne ni.
Od kod tebi ideja, da to govorim za gostince? In ne, nimam kaj dosti izkušenj z študentskim delom. Zadnji kateri me je odjebal mi je konkretno rekel, da kao mora poznati stare, da se mora prepirčati pri njih, da sem sposoben za delo (žal je tako v Prekmurju). In preden bo kdo spet kaj začel, da sem razvajena mladina, ki bi iz nič rada mel keš, naj malo razmisli, da obstajamo tudi taki, ki bi raje malo hitreje dobili več keša z delo, kot pa čakali na tistih borih 20€ / mesec. Bi si rad tudi kaj dražjega hitreje kupil kot pa šparal za to stvar.

MadMen je izjavil:



SaXsIm je izjavil:


Pa, študentski s.p. ne obstaja. Se pa tako kot vsi državljani lahko poslužiš normiranega s.p.ja, ki je izjemno ugoden. Seveda pa pri tem izgubiš pravico do subvencionirane študentske prehrane, bivanja in prevoza. Pravica do brezplačnega študija pa ostane, v kolikor se redno vpišeš.

Lepo da spodbujaš nekoga k kršitvi zakonodaje...

Po eni strani je v Sloveniji boljše kršit zakonodajo, kot pa biti poštenjak.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

smacker ::

Smisel za delodajalca:
1. dobi delavca za X ur (ni nujno polni delovni čas), delo razdeli po potrebi (lahko tudi po 2-3 ure na dan)
2. poenostavljena birokracija - zjutraj da oglas, zvečer že lahko nekdo dela (ni rokov za razpis, zdravniških pregledov,...)
3. če z delavcem ni zadovoljen, ga lahko enostavno zamenja
4. ne plača mu malice, potnih stroškov, dopusta, bolniške,...
Seveda ima tudi minuse (študent lahko kadarkoli odide,...), zaradi česar to ni nadomestek za redno zaposlitev, ampak zgolj možnost za priložnostno delo.

sarma832 ::

Ce se posluzis sp-ja kot student, si moras sam krit zavarovanje tako da imas ze zacetnih 300eurmesecnih stroskov.
Lahko pa sp odpre zaposlen stars in ti poslje denar.

SaXsIm ::

MadMen je izjavil:

scipascapa je izjavil:

Za delodajalca namreč.....če jaz prav vidim...minimalna urna postavka je 3.8 - strošek delodakalca 6.35EUR.

Recimo pri 100 urah dela, da študent/ka dobi 380EUR na račun, mora delodajalec plačati 814,51EUR? Jaz to prav berem tukaj ali gledam kaj narobe?

http://data.si/studentsko-delo/

Smisel študentskega dela so občasna dela, kjer lahko nekoga zelo na hitro in preprosto zaposliš... tudi samo za par ur. Realnost je pa pač taka, da je precej zaposlitev za polni delovni čas( ali več), daljše obdobje, kjer ime delodajalec precej prednosti. Ne plačuje prevoza, malice, dopusta, regresa, bolnišk in podobne zadeve.

SaXsIm je izjavil:


Pa, študentski s.p. ne obstaja. Se pa tako kot vsi državljani lahko poslužiš normiranega s.p.ja, ki je izjemno ugoden. Seveda pa pri tem izgubiš pravico do subvencionirane študentske prehrane, bivanja in prevoza. Pravica do brezplačnega študija pa ostane, v kolikor se redno vpišeš.

Lepo da spodbujaš nekoga h kršitvi zakonodaje...


In kaj je tukaj kršitev zakonodaje?
SaXsIm

Phantomeye ::

SaXsIm je izjavil:

Sami talenti, no. Študentsko delo ni namenjeno delodajalcem, temveč študentom. Glavna ideja ni v tem, da delaš vsak dan po 8 ur, 5 dni na teden, temveč občasno ob študiju ali poleti kot poletno delo. Če ravno pogledamo iz delodajalčevega vidika, ima študentsko delo očitno še vedno neke prednosti, drugače se ne bi tako razpaslo kot resna konkurenca redni zaposlitvi.


Ja, taka je bila ideja. Zdaj je delavnik študentov enakovreden delavniku redno zaposlenih.

Ma ni neki zakon, da ti morajo dati pogodbo za poln delavni čas, če ima delo elemente zaposlitve za polni delavni čas.


Študentsko delo je pravno urejen status, ki je po svoji naravi podoben delovnemu razmerju (delo se opravlja za plačilo, po navodilih in pod nadzorom delodajalca, pogosto tudi v organiziranem delovnem procesu). Zato je pri presoji o obstoju delovnega razmerja odločilnega pomena vprašanje, ali je delodajalec zlorabil institut študentskega dela. Za zlorabo gre, kadar študent ali dijak opravlja delo v organiziranem delovnem procesu daljše časovno obdobje, na popolnoma enak način in v enakem obsegu, kot ga opravljajo osebe, ki so pri delodajalcu v delovnem razmerju.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

SaXsIm je izjavil:


In kaj je tukaj kršitev zakonodaje?

Delo preko lastnega s.p.ja kot nek natakar v bifeju... zdej nevem v kakšnem kontekstu si mislil, ampak ker ne gre podjetniško temo, predvidevam kot nadomestek študentskega dela.

scipascapa ::

Da ne bomo zašli, smo nekako rešili debato :)

SaXsIm ::

Sicer tega ne predlagam, bolj je bilo samo razloženo, kaj ti je na razpolago, ampak ok, I'll bite - zakaj ne bi smel delati kot natakar preko s.p.? Seveda, razumemo tukaj, da v kolikor ti reče lastnik zrihtaj si s.p. ali pojdi, da to ni ok (če prav bi tudi tukaj prosil za vir, ker je dobro vedeti). Če pa bi recimo nekdo hotel med tednom delati v enem lokalu, ob vikendih pa v drugem, pa ne vidim problema v tem, da dela kot s.p.
SaXsIm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SaXsIm ()

MadMen ::

SaXsIm je izjavil:

Sicer tega ne predlagam, bolj je bilo samo razloženo, kaj ti je na razpolago, ampak ok, I'll bite - zakaj ne bi smel delati kot natakar preko s.p.? Seveda, razumemo tukaj, da v kolikor ti reče lastnik zrihtaj si s.p. ali pojdi, da to ni ok (če prav bi tudi tukaj prosil za vir, ker je dobro vedeti). Če pa bi recimo nekdo hotel med tednom delati v enem lokalu, ob vikendih pa v drugem, pa ne vidim problema v tem, da dela kot s.p.

To je načeloma vprašanje za FURS in delovno sodišče, ampak vseeno mislim da nebi šlo skozi. Ampak pustimo offtopic.

Phantomeye ::

MadMen je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

Sicer tega ne predlagam, bolj je bilo samo razloženo, kaj ti je na razpolago, ampak ok, I'll bite - zakaj ne bi smel delati kot natakar preko s.p.? Seveda, razumemo tukaj, da v kolikor ti reče lastnik zrihtaj si s.p. ali pojdi, da to ni ok (če prav bi tudi tukaj prosil za vir, ker je dobro vedeti). Če pa bi recimo nekdo hotel med tednom delati v enem lokalu, ob vikendih pa v drugem, pa ne vidim problema v tem, da dela kot s.p.

To je načeloma vprašanje za FURS in delovno sodišče, ampak vseeno mislim da nebi šlo skozi. Ampak pustimo offtopic.


Kako misliš, da ne bi šlo skozi?

To je zadnje dve leti (mogoče 3) stalna praksa. Že ko misliš, da si se rešil študentskega dela, ti bodoči delodajalec zabije, da si odpri S.P.

S.P. je nova oblika "študentskega dela". Pa še prispevke moraš plačevat.

Vpraši naključnega natakarja. Nekoga, ki je mlad, ampak prestar, da bi bil študent. Recimo 30. Vpraši ga ali ima redno zaposlitev ali mora furat S.P.

Pa ne dela tega samo javni sektor. Poznam eno JU zadevo, kjer za določeno delo jemljejo študente in S.P.jevce.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

Se pravi 70% gre državi...
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Lonsarg ::

Par konkretnih sprememb bi lahko naredili da se to porihta:
- izenačit davke pri vseh vrstah zaposlitve
- izenačit pravice do odpravnine in podobne zaščitne zakone pri vseh vrstah zaposlitve, ok morda izjema študentsko delo, ki je itak omejeno na status in starost.
- eno-osebni sp-jevec, ki določeno obdobje dela izključno za eno stranko pridobi enake pravice kot redno zapisleni pri firmi, avtomatsko vključno z odpravnino. Torej namesto iegalizacije delanje preko s.p.ja za eno firmo naj ima enaka pravice, ki jih lepo zahteva po tem, ko ga hoče delodajalec naprimer po 2h letih odpustit

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mavrik ::

Lonsarg je izjavil:


- eno-osebni sp-jevec, ki določeno obdobje dela izključno za eno stranko pridobi enake pravice kot redno zapisleni pri firmi, avtomatsko vključno z odpravnino. Torej namesto iegalizacije delanje preko s.p.ja za eno firmo naj ima enaka pravice, ki jih lepo zahteva po tem, ko ga hoče delodajalec naprimer po 2h letih odpustit


To obstaja že zdaj v zakonodaji. Sam če s.p.jevec ne prijavi delodajalca bo pač se mal načakal da pride na vrsto za kontrolo a ne? :)
The truth is rarely pure and never simple.

Lonsarg ::

Po trenutni zakonodaji mora nujno en prijavit že tekom zadeve in se rešuje na sodišču. Po mojem predlogu bi avtomatsko takemu s.p-jevcu pripadala odpravnina že brez sodišča, prav tako bi imel vso pravice zastonj instantno zapret s.p. in se prijavat na zavod kot sveže odpuščeni.

Skratka point je da dejodajelec ne bi niti 1% profitiral, če prisili zaposlenega v svoj s.p.

bleem ::

SaXsIm je izjavil:

Sami talenti, no. Študentsko delo ni namenjeno delodajalcem, temveč študentom. Glavna ideja ni v tem, da delaš vsak dan po 8 ur, 5 dni na teden, temveč občasno ob študiju ali poleti kot poletno delo. Če ravno pogledamo iz delodajalčevega vidika, ima študentsko delo očitno še vedno neke prednosti, drugače se ne bi tako razpaslo kot resna konkurenca redni zaposlitvi.

Za neplačila delodajalcev že vrsto let finančno breme prevzemajo študentski servisi, edina stvar, ki je pogoj za to, je obračun ur s strani delodajalca (da vejo, koliko ti morajo plačat). Pa ti študentski servis založi sredstva, pa se sam spravi v izterjavo delodajalca. Sicer tega manjši študentski servisi ne prakticirajo vedno, recimo e Servis pa ima cel fond namenjen temu.

BivšiUser2 je izjavil:

To študentsko delo je nateg za študente, če ravno nimaš dovolj izkušenj za programiranje ali nočeš kelnarit, prav tako če nimaš zrihtano prek vez je vprašljivo, če dobiš denar. Sem imel priliko za delo pri nekomu, ki pozneje ni hotel plačati študentom. Še dobro je, da dela nisem vzel. Bi rajši spodbujali podjetništvo z olajšavami za študentski s.p.


Se vidi, da imaš ogromno izkušenj s študentskim delom. Ker gostinci so pa precej znani po tem, da so vsi po vrsti redni plačniki dela študentov. In zaradi neplačevanja je študentsko delo v izjemnem upadu. Oh, wait - ne ni.
Pa, študentski s.p. ne obstaja. Se pa tako kot vsi državljani lahko poslužiš normiranega s.p.ja, ki je izjemno ugoden. Seveda pa pri tem izgubiš pravico do subvencionirane študentske prehrane, bivanja in prevoza. Pravica do brezplačnega študija pa ostane, v kolikor se redno vpišeš.


kot študent lahko imaš normirano ali "normalno" dopolnilno dejavnost. Povdarek je na dopolnilni dejavnosti!

MadMen je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

Sicer tega ne predlagam, bolj je bilo samo razloženo, kaj ti je na razpolago, ampak ok, I'll bite - zakaj ne bi smel delati kot natakar preko s.p.? Seveda, razumemo tukaj, da v kolikor ti reče lastnik zrihtaj si s.p. ali pojdi, da to ni ok (če prav bi tudi tukaj prosil za vir, ker je dobro vedeti). Če pa bi recimo nekdo hotel med tednom delati v enem lokalu, ob vikendih pa v drugem, pa ne vidim problema v tem, da dela kot s.p.

To je načeloma vprašanje za FURS in delovno sodišče, ampak vseeno mislim da nebi šlo skozi. Ampak pustimo offtopic.


Če bi počel to nebi bilo nobenega problema ... problem z delom preko spja je kot si od firme za katero delaš finančno odvisen in delo vsebuje znake delovnega razmerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bleem ()

MadMen ::

Kako da ne vsebuje znake delovnega razmerja?

Če citiram wiki page kaj je delovno razmerje :
Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.
Kar tipično delo v lokalu je.

Phantomeye ::

MadMen je izjavil:

Kako da ne vsebuje znake delovnega razmerja?

Če citiram wiki page kaj je delovno razmerje :
Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.
Kar tipično delo v lokalu je.


Že to, da ne delaš vsak dan (8 urni delavnik), pogoji niso izpolnjeni. In določeni delodajalci to vedo in pazijo. Medtem ko ostali pač še niso bili prijavljeni ustreznim inštitucijam.

maticb492 ::

Študentsko delo je po mojem mnenju (kot študent, ki dela preko študenta):

Plačana praksa.
V mojem primeru je tako. Ker sem v računalniški smeri je za mojo firmo oz. delodajalca veliko lažje najeti študenta, se hitro vidi koliko zna, in če po enemu mescu vidi da ne znaš dovolj, ti pač plača tisti 1 mesec dela po minimalcu in ima manj stroškov kot pa neke pogodbe za 1-3 mesce za redno zaposlenega.
V naši firmi je veliko ljudi na praksi, in vsi dobijo plačano prakso (kar ni vedno tako, prakso podjetju ni treba plačati, je pa vsaj v računalniških smereh skoraj vedno plačana).

Ko bom iskal redno zaposlitev (ki je verjetno ne bom, ker ko končam diplomo imam v isti firmi že skoraj zagotovljeno mesto) lahko pa napišem da sem delal v XY firmi za časovno obdobje XY in imam pač 1 referenco več.

Meni je všeč zato ker; rečem direktorju da bi rad ta mesec delal nekaj za faks in je to-to (manjša firma zato sem napisal kar direktor). Če delam potem kakšne popravke kode za par ur, dobim pač izplačanih tistih par EUR za nekaj ur. Njemu je tudi vredu ker mi napiše kadar rabi več in sem pač plačan po efektu. Sem delal že tudi na projektih kjer je pač bilo treba delat včasih več kot 8 ur na dan. Potem pa mogoče naslednji teden manj delam. Meni je všeč svoboda, je pa tudi neko uvajanje v službo.

Zdaj vem pa da študentke (stereotipično, ampak 90% natakarjev je pač žensk) na kakšnih filo faksih, ki študirajo jezike ali kaj takega kar ne dobiš prakse v svoji stroki in grejo v natakarstvu -> to je pa druga zgodba. Poznam primer kjer je bilo pač neplačano uvajanje. Tudi mislim da razen v računalništvu še nisem slišal da bi kdo imel plačano prakso.

Ampak (zdaj bom spet govoril o stereotipih) imam tudi primer iz sorodstva, kjer je punca z nedokončano srednjo šolo in tudi tam je stalna praksa da se dela na črno oz. dobiš nekaj še na roko v gostilnah. Ker pač drugače jim ne dajo zaposlitve, nekje je pa treba denar dobit. Pa to so lokali sredi ljubljane. Zdaj kdo je tukaj bolj kriv - ona - ali delodajalec nebi debatiral, hočem samo povedat da utaja davkov oz. pač delo na črno se dogaja vsepovsod ne samo preko študentskega dela.

V programerskih strokah verjamem da je malo drugače kot tam, jaz sem še na praksi podpisal NDA pogodbo in tam je takšno delo da ko si na projektu te pač ekipa potrebuje in enkrat ko se dela na par mesečnem projektu in si sam napisal par tisoč vrstic kode, si ekipa ne more privoščit da jih zapustiš ker bi jih stalo uvajanje novega programerja na tvoje mesto. Natakrstvo in kakšne blagajničarke ipd. se pač lahko menja kot spodnje hlače.

Za moje pojme je študentsko delo super. Bi pa se moralo gostinstvo na splošno bolj podrobno kontrolirat, ker tam mislim da se največ utaj dogaja.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Invictus ::

Študentsko delo v sedanji obliki je predvsem socialni korektiv in potuha delodajalcem.

Če delaš 8 ur na dan, pač ne moreš dobro študirati in obiskovati predavanj ter vaj. Ne gre.

Študentsko delo bi se moralo omejiti na nekaj ur tedensko, kot je drugje, ali pa zahtevati obvezno udeležbo na predavanjih in vajah. Povsod.

Vlada je s študentskim delom in vsi študirat sloganom za nekaj časa rešila problem nezaposlenosti mladih. Saj večino teh, ki so študirali, tako potem nima službe. Ampak niso več mladi nezaposleni, ker so starejši od 30 let.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

maticb492 ::

Ne vem za ostale smeri ampak v 3 letniku VS zadnji semester sem obiskoval od 5 predmetov samo od 2 predavanja. Vaje so bile tudi bolj tak-tak, če si oddajal vaje pravočasno ti tudi na vaje ni bilo treba hodit. Ponekod, ostale pa prideš se samo podpisat(univerzitetni študij ima bolj natrpan urnik in več zadolžitev). Drugače pa kot absolvent zadnje leto pa imam itak več časa za delo. Ja; eni boste rekli da je to izkoriščanje, ker dobim še 1 dodatno leto študentskih bonov, štipendije (jaz imam celo 2 štipendiji), subvencionirane prehrane in subvencioniranega bivanja. Veste kaj bom reku, stvar je legalna in če je trenutno družbi v interesu da te razvaja če imaš dobre ocene in izpolnjuješ svoje obveznosti na faksu bom pač to vlekel - itak bom potem celo življenje plačeval davke. Ampak ne morete zdaj tudi mene vzeti kot tipičnega študenta, ker jaz imam faks namen končat in imam štipendijo zaradi tega ker imam visoko povprečje ocen. Tisti ki faksa nimajo namena končat in status samo izkoriščajo (oz. ga izkoriščjao še bolj kot jaz) je to druga zgodba. 1 in 2 letnik sta bila druga zgodba, tam sem obiskoval več predmetov. Ampak 1 letnik je bil daleč najtežji od 2 naprej sem delal vse z levo roko, samo še zato da dobim na koncu papir kjer piše da sem končal faks.

Je pa res da sem jaz taka oseba se pač znam stvari potem sam naučit za izpit, zato pač nisem hodil na predavnja kjer ima profesor skos isto frekvenco glasa in ne veš kaj ga bo prej ujelo - smrt ali upokojitev.

Sploh pa nisem rekel da sem delal 8 ur od 8ih do 4ih popoldne. Delam od doma takrat ko mi zapaše. Če delam ob 10ih zvečer ker sem prej cel dan lenaril je to pač moja stvar. Dokler meni paše in je plačano preko študenta -legalno-, ne vidim v tem niti najmanjšega problema

In pa še direkten odgovor @Invictus obiskovanje vaj je na bolonjskem študiju obvezno. 80% udeležba, čene padeš predmet avtomatsko. Predavanja pa niso ampak po večini vseeno zapisujejo in ti dajo bonus točke če obiskuješ. Na kakšnih filo faksih ipd. imajo celo tako zatežene profesorje da če ne hodiš na predavanja te bo j*** v 3 pm na izpitu in ga boš veliko težje naredil.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Invictus ::

Ah, spet moje poste bere folk brez sarkazem detektorja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

maticb492 ::

Nisem niti razmišljal ali si sarkastičen ali ne, pač pišem svoje misli ob branju tvojega odgovora :D

In pa ja - sarkazem preko interneta je jeba. V živo sem jaz verjetno nekaj kar bi lahko rekel samo "sarcastic bitch", pa preko facebooka,SMSov ipd. sem že zdavnaj ugotovil da je boljše ne biti sarkastičen ker te še najbolj sarkastični osebki večinoma ne razumejo, tako da se oproščam :D

EDIT: ja vem, če moraš napisati da razumeš sarkazem, ga ne razumeš. Sarcasmception. Mogoče sem pa jaz tudi sarkastičen ;)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

St235 ::

Lonsarg je izjavil:

Po trenutni zakonodaji mora nujno en prijavit že tekom zadeve in se rešuje na sodišču. Po mojem predlogu bi avtomatsko takemu s.p-jevcu pripadala odpravnina že brez sodišča, prav tako bi imel vso pravice zastonj instantno zapret s.p. in se prijavat na zavod kot sveže odpuščeni.

Skratka point je da dejodajelec ne bi niti 1% profitiral, če prisili zaposlenega v svoj s.p.


Kdo pa bo po tvoje presojal? Bog?

next3steps ::

MadMen je izjavil:

NikolormousB je izjavil:



Neto izplačilo je precej nižje, če imaš na napotnico več kot 400EUR, ker od tega plačaš akontacijo dohodnine. Sicer dobiš nazaj, ampak trenutno si na slabšem.

Praksa v realnosti je taka, da se nakazila razdelijo tako, da ne plačaš nobene akontacije.

Praksa v realnosti je tudi taka, da te zna udariti v žepu kasneje, v kolikor živiš od študentskega dela.

Blinder je izjavil:

Ni denarja za stipendije, zato dajo studentom moznost zasluzit z delom.

Saj nihče ne pravi, da so drugi prisiljeni dati štipendijo. Ti jo bodo pa ponudili, če si zadosti dober in si se pripravljen vezati za neko obdobje pri nekem podjetju.

Kar se tiče študentskega dela: Omejiti število ur na leto, vzpodbujati študente, da prijavijo delodajalce, ki plačujejo na roko in hkrati preko napotnice plačajo manj ur, kot jih je bilo v resnici in še kaj bi se našlo.

Zgodovina sprememb…

smacker ::

Omejit bi morali kvečjemu število opravljenih izpitov, ki jih moraš met za ohranitev statusa. Bi se vsi problemi rešli + pridni/delovni študentje bi lahko delali po svojih zmožnostih. Status bi lahko "vlekel" max. 1 leto, kar zadošča da si poiščeš zaposlitev ko se odločiš da nehaš študirat. Ne pa da vidiš 35-40 letne mamice vpisane v popoldanske srednje šole, da lahko delajo 40ur na teden preko napotnice.

Shadowstorm ::

a ni status omejen do max 26 leta?

jizzer ::

Phantomeye je izjavil:

... Za zlorabo gre, kadar študent ali dijak opravlja delo v organiziranem delovnem procesu daljše časovno obdobje, na popolnoma enak način in v enakem obsegu, kot ga opravljajo osebe, ki so pri delodajalcu v delovnem razmerju.


Kaj pa naj? :)

Sicer pa tako kot je @maticb rekel, marsikaj je zelo convenient ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

Phantomeye ::

maticb492 je izjavil:

Študentsko delo je po mojem mnenju (kot študent, ki dela preko študenta):

Zdaj vem pa da študentke (stereotipično, ampak 90% natakarjev je pač žensk) na kakšnih filo faksih, ki študirajo jezike ali kaj takega kar ne dobiš prakse v svoji stroki in grejo v natakarstvu -> to je pa druga zgodba. Poznam primer kjer je bilo pač neplačano uvajanje. Tudi mislim da razen v računalništvu še nisem slišal da bi kdo imel plačano prakso.


Za delo na področju računalništva ne _rabiš_ nobene formalne izobrazbe. In ni težko dobiti dela v nekem podjetju, če imaš znanje.

Če pa študiraš na področju, kjer je pogoj končan študij, ti kaj veliko ne preostane.

Kolegica študira medicino, pa lahko do zaključka pozabi, da bi delala kaj v svoji stroki.

Kar se pa tiče ljudi, ki študirajo jezike, je dosti takih, ki delajo kot manj plačani prevajalci. In je včasih skoraj boljše it v kelnarijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj bi naj podjetje zaposlilo študenta? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8711479 (8731) korenje3
»

Delovna doba, ali je pravično? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
749155 (6791) St235
»

status študenta

Oddelek: Šola
336070 (3515) MadMen
»

Alternativa študentski napotnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6219671 (17393) Furbo
»

Študentsko delo v EU

Oddelek: Loža
162168 (1627) mojca

Več podobnih tem