» »

Apple bo grafične čipe razvijal sam, Imagination Technology ima velik problem

Apple bo grafične čipe razvijal sam, Imagination Technology ima velik problem

Slo-Tech - Britansko podjetje Imagination Technologies je danes presenetilo z izjavo za javnost, v kateri so sporočili, da jim bo Apple v naslednjih 15-24 mesecih odpovedal pogodbo o sodelovanju. Ker je Apple njihov največji partner, sodelovanje s katerim sega še v čas čisto prve generacije iPhonov, je bil odziv vlagateljev na vest silovit. Delnice podjetja Imagination Technologies so danes izgubile več kot dve tretjini vrednosti, kar predstavlja osemletno dno in manj kot desetino vrednosti na vrhuncu leta 2012.

Zgodba o Applu in Imagination Technologies je dolga in zanimiva. Najintimnejše trenutke sta podjetji doživeli lani, ko je bil Apple tik pred oddajo prevzemne ponudbe za podjetje, v katerem že ima skoraj desetodstotni lastniški delež. Toda prevzem se ni zgodil, Imagination Technologies pa je namesto tega odpuščal, ker je slabša prodaja iPhonov pomenila, da bo prihodkov iz naslova licenčnin manj. Tedaj so odpustili 350 zaposlenih, saj iz pogodb z Applom ustvarijo polovico vseh prihodkov. In čez dve leti teh prihodkov ne bo več.

Apple, ki z Imagination Technologies sodeluje že prvih iPodov in iPhonov ter od vsakega prodanega izdelka delež plača Imagation Technologies, bo najpozneje leta 2019 sam razvijal dizajn za grafične čipe. To pomeni, da ne bo več uporabljal intelektualne lastnine britanskega podjetja, zaradi česar je to že začelo iskati rešitve. Med drugim so sporočili, da je težko verjetno, da bo Apple uspel razviti izdelek, ki ne bo popolnoma nič kršil intelektualne lastnine Imagation Technologies, zato si bodo prizadevali za sklenitev novega licenčnega dogovora. Z drugimi besedami, toliko patentov imajo, da bo Apple težko kaj pametnega razvil brez uporabe vsaj kakšnega.

Kakorkoli, težko bi rekli, da je odločitev povsem nepričakovana. Spomnimo, da je tudi s CPU-ji Apple naredil nekaj podobnega. Najprej je uporabljal ARM-jevo klasiko, ki jo je začel čedalje bolj prilagajati svojim potrebam, dokler nismo dobili A6 (Swift) in A7 (Cyclone), ki sta povsem samosvoja. Od tedaj so Applovi CPU-ji plod lastnega dizajna. Z grafičnimi čipi bo šlo očitno enako, saj Apple že dlje časa intenzivno zaposluje grafične inženirje.

Apple je lani (1. maj 2015 - 30. april 2016) Imagination Technologies plačal za 60 milijonov funtov licenčnin. To je veliko. Prihodki podjetja so bili dvakrat tolikšni, izguba iz poslovanja pa 61 milijonov funtov. Problem podjetij, ki razvijajo intelektualno lastnino, je odsotnost neposredne korelacije med stroški in prihodki. Če podjetje izgubi stranko ali pet, upadejo prihodki, stroški pa ostanejo skoraj enaki, ker je razvoj za 20 ali 15 partnerjev zelo podoben.

Zato bo zelo zanimivo videti, kako se bo Imagination Technologies pobral po tem šoku. Celo v letnih poročilih doslej so Apple označevali kot ključnega partnerja (essential contract). Sedaj bomo spoznali, ali so temu ustrezno tudi zaščitili oziroma poiskali alternativne načrte.

7 komentarjev

mtosev ::

ni dobro biti preveč odvisen samo od enega podjetja. me zanima, če bodo propadli ali ne
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

shadeX ::

me zanima, če bodo propadli ali ne


Daj no, ne se še ti hecat. Prvi april je mimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

MrStein ::

Kaj, a da bo Apple propadel?
Aja, en drugi.
Pa sem že mislil, da so imeli slotek analitiki prav glede skorajšnjega propada epla (vsako leto, itak).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m0r4l1z3d ::

Zakaj pa ne, Nokia je. Verjetno pa je mislil Imag. Tech.

Le kdo jih bo kupil, mogoče samsung, intel, amd, nvidia? Ne Appla, imag. Tech, da ne bo pomote.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

mtosev ::

shadeX je izjavil:

me zanima, če bodo propadli ali ne


Daj no, ne se še ti hecat. Prvi april je mimo.
si mislil, da govorim o japki? če ja se malo motiš
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

dope1337 ::

D3m0r4l1z3d je izjavil:

Zakaj pa ne, Nokia je.


Ko znamka, vec ali manj da. Kot podjetje, ni blizu.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Invictus ::

Samo v info...

ARM je samo blagovna znamka za katero proizvajalci čipa plačujejo licenčnino.

ARM kot procesor ima drugačen poslovni model kot Intel.

Plačaš licenčnino in sestaviš CPU.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple vreden 700 milijard dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6017170 (13698) Invictus
»

iPhone 5S in A7 pod drobnogledom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
6921131 (16203) blackbfm
»

Začel se je Computex 2010

Oddelek: Novice / Android
62560 (2269) dzinks63
»

Intel in Nvidia nista za skupaj

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
93561 (2627) LordPero
»

Apple začel prodajo iPhona 3G S

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
425560 (3498) Jst

Več podobnih tem