» »

Microsoft razvil posebno verzijo Windows 10 za Kitajsko

Microsoft razvil posebno verzijo Windows 10 za Kitajsko

Slo-Tech - Microsoft in Kitajska sta očitno zakopala bojno sekiro, saj je Microsoft pripravil posebno verzijo Windows 10 za kitajski trg. Spomnimo, da je pred slabimi tremi leti Kitajska v javnem sektorju prepovedala uporabo Windows 8, kasneje istega leta pa preiskala Microsoftove kitajske pisarne zaradi suma zlorabe monopolnega položaja. Vmes je Kitajska razvijala (in tudi ukinila razvoj) lastne distribucije Linuxa in pisarniškega paketa. Sedaj pa Kitajska dobiva posebno verzijo Windows 10 Zhuangongban.

Kaj točno je Microsoft prilagodil, v Redmondu niso želeli razkriti. Zagotovo gre za več kot le prevod vmesnika v kitajski jezik, saj so bojda odstranili nekaj aplikacij funkcij, da je sistem varnejši. Sistem naj bi bili preizkusili trije veliki poslovni uporabniki, ki so bili z njim zadovoljni. Microsoft ga je razvil v sodelovanju s kitajskim partnerjem CETC, s katerim sta septembra lani ustanovila skupno podjetje C&M Information Technologies. V njem ima CETC 51-odstotni delež, kar podjetju omogoča prodajo izdelkov na Kitajskem, Microsoftu pa obvoz omejitev za prodajo ameriških tehničnih izdelkov na kitajskem trgu.

Windows 10 je sicer še vedno prepovedan v kitajskem javnem sektorju, kar obsega tudi vsa državna in paradržavna podjetja. To se ima spremeniti z novo verzijo, ki ima določene nastavitve nespremenljivo nastavljene. Dodajmo, da ima Kitajska dostop do izvorne kode že od leta 2003, kar ni nič nenavadnega. Takšne dostope so si izposlovale številne države.

25 komentarjev

mtosev ::

bodo cekinčki za microsoft kr dobro deževali po temu:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Er333 ::

odstranili nekaj aplikacij funkcij, da je sistem varnejši.

Torej moramo tudi evropejci samo pritisniti na njih in bodo odstranili spyware funkcije?

carota ::

Er333 je izjavil:

odstranili nekaj aplikacij funkcij, da je sistem varnejši.

Torej moramo tudi evropejci samo pritisniti na njih in bodo odstranili spyware funkcije?

Misliš, da so odstranili spyware funkcije, ali omogočili še kitajskim oblastem dostop od njih?

ikeman ::

Ste že kdaj slišali za ISO/IEC 15408.. https://www.iso.org/standard/27632.html

Micro$oft je kontrolirano razkrival samo točno določene funkcionalnosti in ne kar vsega povprek.
Skratka "krivooki" so morali znati postaviti prava vprašanja in kljub temu ni nikakršnih zagotovil, da so dobili pravi odgovor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ikeman ()

petrus ::

To bo res ironično, če bodo kitajski windowsi na koncu boljši od domačih zahodnih.
stati inu obstati

njyngs ::

Boljši ne bodo, bodo pa še na en dodaten naslov pošiljali metrike >:D

čuhalev ::

Sposoben FW prestreže vse vaše navade.

mtosev ::

za tiste katere moti "spyware" v microsoftovih windowsih priporočam uporabo MS-DOSa:))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jupito ::

čuhalev je izjavil:

Sposoben FW prestreže vse vaše navade.


Že zdaj lahko s (preveč ihtnim) blokiranjem zajebeš nekatere funkcije, počakaj še malo, pa, npr. windows update ne bo deloval, če ne boš priden.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

konspirator ::

mtosev je izjavil:

za tiste katere moti "spyware" v microsoftovih windowsih priporočam uporabo MS-DOSa:))

Trolaš or just stupid ?
--

Ghost7 ::

Pri kitajski verziji se gre za dodajanje državnega spyware-a!

dronyx ::

In kaj konkretno uporablja kitajski javni sektor če so Windows prepovedani? Namreč kitajski javni sektor ima na milijone uslužbencev, sploh če so del tega režima tudi podjetja v državni lasti. Drugje po svetu so večinoma propadli poskusi česarkoli drugega kot pa Windows in MS Office. Zanimivo, kako to potem kitajcem uspeva...

mtosev ::

konspirator je izjavil:

mtosev je izjavil:

za tiste katere moti "spyware" v microsoftovih windowsih priporočam uporabo MS-DOSa:))

Trolaš or just stupid ?
ne bi vedo. samo vem, da v winsih ni tapravega spywarea kot si nekateri mislijo. tisto kaj je not v winsih pač ni spyware.

dronyx je izjavil:

In kaj konkretno uporablja kitajski javni sektor če so Windows prepovedani? Namreč kitajski javni sektor ima na milijone uslužbencev, sploh če so del tega režima tudi podjetja v državni lasti. Drugje po svetu so večinoma propadli poskusi česarkoli drugega kot pa Windows in MS Office. Zanimivo, kako to potem kitajcem uspeva...
older versions niso prepovedati. nekje sem prebral, da večina ljudi na kitajskem še vedno uporabljat win xp. ne vem pa kaj uporablja kitajska država.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

kitaj ::

Pohvala avtorju, da je ohranil ime v originalnem Pinyin zapisu.:)

AndrejO ::

Er333 je izjavil:

odstranili nekaj aplikacij funkcij, da je sistem varnejši.

Torej moramo tudi evropejci samo pritisniti na njih in bodo odstranili spyware funkcije?

Da, seveda. Potrebujes samo enega tipa, kot je Schrems in bo to iz sistema odpravljeno v roku leta ali dveh.

Poldi112 ::

mtosev je izjavil:

konspirator je izjavil:

mtosev je izjavil:

za tiste katere moti "spyware" v microsoftovih windowsih priporočam uporabo MS-DOSa:))

Trolaš or just stupid ?
ne bi vedo. samo vem, da v winsih ni tapravega spywarea kot si nekateri mislijo. tisto kaj je not v winsih pač ni spyware.



Kako da ne? Netransparentno pošilja podatke ven, in ne pusti se izklopiti. V čem točno se razlikuje od spyware-a?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mtosev ::

spyware beleži in pošilja še kaj več kot anonymous user data, kar počne Microsoft
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AndrejO ::

mtosev je izjavil:

spyware beleži in pošilja še kaj več kot anonymous user data, kar počne Microsoft

Ali morda trdis, da Windows 10 posilja samo "anonymous user data"?

Hmm ...

Direktno od MS-ja:
"As you use Windows, we collect diagnostic and usage data that helps us identify and troubleshoot problems, improve our products and services, and provide you with personalized experiences. This data is transmitted to Microsoft and stored with one or more unique identifiers that can help us recognize an individual user on an individual device and understand the device's service issues and use patterns."

Obstajajo tri "nivoji" zbiranja osebnih podatkov: "Full", "Enhanced" in "Basic". "Basic" je vedno vkljucen in ga vsaj na Home in Pro verzijah ni mogoce izkljuciti. Njegova trenutna definicija pa je:
Basic data is data that is vital to the operation of Windows. This data helps keep Windows and apps secure, up-to-date, and running properly by letting Microsoft know the capabilities of your device, what is installed, and whether Windows is operating correctly. This option also includes basic error reporting back to Microsoft. Basic data includes:

  • Configuration data, including the manufacturer of your device, model, number of processors, display size and resolution, date, region and language settings, and other data about the capabilities of the device.

  • The software (including drivers and firmware supplied by device manufacturers), installed on the device.

  • Performance and reliability data, such as which programs are launched on a device, how long they run, how quickly they respond to input, how many problems are experienced with an app or device, and how quickly information is sent or received over a network connection.

  • Network and connection data, such as the device’s IP address, number of network connections in use, and data about the networks you connect to, such as mobile networks, Bluetooth, and connection requirements and speed of Wi-Fi networks you connect to.

  • Other hardware devices connected to the device.


Dober tek.

Glede na to, kako jaz razumem predpise v EU, je to zbiranje podatkov, ki so povezani z dolocljivo osebo. Tem zbiranju se ni mozno izogniti in glede na to, da nekateri se vedno ne vedo, kaj se sploh zbira, dvomim, da je izpolnjen kriterij "informiranega solgasja" pred zacetkom uporabe taksnega OS-a.

Ce je to spyware ali ne, je odvisno od definicije besede. Zagotovo pa to niso zgolj anonimni podatki, ker so vezani na identifikatorje, ki omgocajo sledenje osebi.

Ravno tako mi iz besedisca njihove izjave o varovanju zasebnosti ni jasno:
- Koliko casa se podatki hranijo.
- Kje se podatki hranijo.
- Kam lahko naslovim zahtevo za pridobitev kopije teh podatkov.
- Kam lahko naslovim zahtevo za izbris teh podatkov.
- Kako lahko zahtevam, da se podatke v celoti preneha zbirati.

In ne, ceprav me prsti srbijo, jaz nisem v primernem polozaju, da bi se igral Schremsa, ker nimam moralnega visokega izhodisca, da bi lahko s tem dejansko komu tezil.

mtosev ::

rad bi vido kako lahko iz teh podatkov razbereš Janez Novak, stanojoč v ljubljani in še ostale podatke.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: njyngs ()

AndrejO ::

Rad bi videl, da bi doumel, da se v EU osebni podatki ticejo tudi dolocljivih oseb.

ZVOP-1 je sedaj v veljavi ze polnih 12 let. To vedno znova razlagati in pojasnjevati vedno enim in istim lolekom, je postalo ze tako nadlezno, da bi te najraje razglasil za trola.

Saul Goodman ::

človek, pogovarjaš še z mtosev. priznam, jaz ga le še zmerjam v temah, ki se tičejo zasebnosti. njegove izjave so me včas res pogrele. ignoriraj.

AndrejO ::

Problem ignoriranje je, da dovoljkrat ponovljena neumnost hitro postane "laternativno dejstvo". Že prevečkrat videno.

Jst ::

Če pogledaš prvih nekaj definicij besede "spyware", lepo opiše microsoftovo "metriko" zbiranja podatkov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

Without consumers' consent/knowledge je ključno pri spyware.

Jst ::

Saj nimamo "knowledge" kaj točno, razen ohlapnih opisov.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšla verzija Windows 10 za kitajski javni sektor

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
238258 (6624) [D]emon
»

Microsoft razvil posebno verzijo Windows 10 za Kitajsko

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2511470 (9278) Jst
»

Za Kitajsko posebna verzija Windows 10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
117952 (6675) sandi203
»

Kitajska želi popoln nadzor nad računaniško opremo

Oddelek: Novice / NWO
309549 (6637) antonija
»

Nadaljnje Microsoftove težave na Kitajskem

Oddelek: Novice / Tožbe
186833 (5609) kitaj

Več podobnih tem