» »

EU: Facebook je glede prevzema WhatsAppa zavajal

EU: Facebook je glede prevzema WhatsAppa zavajal

Europa.eu - Evropska komisija je sporočila, da je Facebook v postopku pridobivanja dovoljenja za prevzem WhatsAppa morda "posredoval napačne ali zavajajoče podatke", na podlagi katerih so mu odobrili nakup. Zaradi tega je Komisija danes Facebooku poslala uradno izjavo o nasprotovanju, na katero mora Facebook odgovoriti. Če Komisija s pojasnili ne bo zadovoljna, Facebooku grozi globa v višini do enega odstotka letnih prihodkov podjetja. Ti so lani znašali 12,5 milijarde dolarjev, torej se pogovarjamo o zneskih do približno 175 milijonov dolarjev, saj bo letošnji rezultat še boljši.

Kamen spotike leži v osebnih podatkih, katerih veliki bazi sta imela tako Facebook kakor WhatsApp. Facebook je Evropski komisiji leta 2014 izrecno zatrdil, da ju zaradi velikosti tehnično ni mogoče povezati in istemu uporabniku slediti prek obeh storitev. To ni bila edina zaveza, ki jo je Komisija upoštevala pri odobritvi prevzema, je bila pa ena pomembnejših. Letos avgusta pa je Facebook oznanil, da bo WhatsApp telefonsko število uporabnika delil s storitvijo Facebook, kar pomeni, da sta bazi povezani. Facebook je dejal, da bodo s tem izboljšali uporabniško izkušnjo, saj da bodo lahko za prijatelje predlagali ljudi, ki jih poznamo iz WhatsAppa.

Komisija ugotavlja, da je tehnična možnost to početi obstajala že leta 2014, kar je Facebook tedaj izrecno zanikal. Facebook ima sedaj do 31. januarja časa, da se odzove na izjavo o nasprotovanju, ki mu jo je poslala Komisija. V njej bo moral pojasniti svoje zaveze in dokazati, da ni zavajal. Komisija mu sicer ne more za nazaj vzeti dovoljenja za prevzem, ker je ta že zaključen in ker omenjena problematika ni bila edino merilo, ki se je v postopku presojalo. Lahko pa mu izreče globo v višini do enega odstotka letnih prihodkov. To je prvikrat od uvedbe novih pravil leta 2004, da je Evropska komisija podjetje obtožila zavajanja v postopku združevanja oziroma prevzemanja.

22 komentarjev

Furbo ::

Komisija mu sicer ne more za nazaj vzeti dovoljenja za prevzem, ker je ta že zaključen in ker omenjena problematika ni bila edino merilo, ki se je v postopku presojalo.

Za EU birotate je torej povsem sprejemljivo, če z lažmi pridobivaš dovoljenje, potem ga pa itak že imaš...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mtosev ::

zanimivo tole.

FB lagal
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

nekikr ::

Furbo je izjavil:

Komisija mu sicer ne more za nazaj vzeti dovoljenja za prevzem, ker je ta že zaključen in ker omenjena problematika ni bila edino merilo, ki se je v postopku presojalo.

Za EU birotate je torej povsem sprejemljivo, če z lažmi pridobivaš dovoljenje, potem ga pa itak že imaš...

Dober dan :) Tudi pri nas se ti marsikatero stvar splača narediti tako malo postrani, pe če te dobijo, pač plačaš kazen, ki je manjša od dobička, ki ga narediš sicer oz. dobiček sicer ne bi bil možen.
Ena bolj absurdnih takih stvari se mi zdi kazen za neustrezne pnevmatike pozimi. Skoraj, da ni niti teoretične možnosti, da bi koga kdaj preverili in napisali kazen, če pa se kaj takega vseeno zgodi, je kazen enaka premontaži gum. Res vzgojno, ja.

gus5 ::

nekikr je izjavil:

Tudi pri nas se ti marsikatero stvar splača narediti tako malo postrani, pe če te dobijo, pač plačaš kazen, ki je manjša od dobička, ki ga narediš sicer oz. dobiček sicer ne bi bil možen.
Prav ta aroganca FB je razlog, zakaj ga Max Schrems toži.

'Že po nekaj predavanjih sem videl, da imajo ameriški podjetniki na zakone precej drugačen pogled kot evropski. Zakoni jim ne pomenijo pravnega okvira, ki ga morajo spoštovati, ampak zgolj dejavnike tveganja, ki jih upoštevajo med pripravo poslovnega modela. /…/ Njegov sklep je bil preprost: delamo lahko, kar hočemo. Tveganje, da bi nas ujeli in kaznovali, je namreč zanemarljivo. /…/ Hkrati sem v neformalnih pogovorih sem izvedel še marsikaj drugega: koliko je namernega zavajanja uporabnikov v drobnem tisku, kaj vse počnejo brez uporabniškega soglasja, s kakšnimi metodami preprečujejo razpravo o elektronski zasebnosti, koliko milijonov dolarjev plačujejo lobistom … Zmotilo pa me je tudi norčevanje iz evropskih poskusov za varovanje elektronske zasebnosti.'

nekikr ::

Saj veš, da Slovenija ne deluje čisto nič drugače? Kdaj poglej poročila in bodi pozoren na to kdo in kdaj je za kakšno stvar odgovarjal (pa samo nad 10 milijoni evrov recimo, ker kar je manj od tega že ni več vredno novice) pa ti bo takoj jasno, da je pri nas čisto identično. Riziko se upošteva pri vsaki zadevi, če je kazen majhna, možnost, da te dobijo, pa še manjša, potem imaš Drugo Švico.

globoko grlo ::

A ni to fajn. Važn da nas na radarje lovijo za vsak km, ostalo je pa divji zahod.

A čmo mi, državljani, izboljšat našo uporabniško izkušnji naše lepe državce?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Looooooka ::

Ni mogoče tehnično povezati. OK...a bo kdo v tej EU komisiji letel iz službe. Očitno se lahko vsako tele prijavi in je že ekspert za tehnične stvari.

Furbo ::

Par roza bankovcev jim stisnejo v roke, pa vsi pomisleki magično izpuhtijo..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

nekikr ::

globoko grlo je izjavil:

A ni to fajn. Važn da nas na radarje lovijo za vsak km, ostalo je pa divji zahod.

A čmo mi, državljani, izboljšat našo uporabniško izkušnji naše lepe državce?

Saj nas ne lovijo na radar. Drhal se je uprla, ker hoče dirkati še naprej v totem Maribori, pa so jih ugasnili. To je šele divji zahod :)

bbf ::

"Saj nas ne lovijo na radar. Drhal se je uprla, ker hoče dirkati še naprej v totem Maribori, pa so jih ugasnili. To je šele divji zahod :) "
Ne izkrivljaj resnice o problematiki mariborskih radarjev!

nekikr ::

Nehaj se že slepiti no, točno za to in za nič drugega ni šlo. Ker politika nima jajc, da bi vas takrat razgnala z vodnimi topovi, so se raje umaknili, da vi lahko dirkate še naprej.

RockyS ::

Facebook je Evropski komisiji leta 2014 izrecno zatrdil, da ju zaradi velikosti tehnično ni mogoče povezati in istemu uporabniku slediti prek obeh storitev.


Zakaj to tehnično ne bi bilo mogoče?

bbf ::

Nekikr, pojma nimaš. Zarad parih potencialnih dirkačev se je šlo vstajo delat? Privatizacijo pobranih kazni s sistemom maksimalnega outputa na varnostno neproblematičnih točkah prometa bi ti toleriral? Na čigavi strani si? A kej baliraš spotoma?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bbf ()

DeeJay ::

Ja res huda kazen. Za tako kazen se splača lagat, ker itak dobijo ta denar nazaj v manj kot tednu dni.

Kaj ::

Konec je tistih let ane, ko je bila telefonska številka le številka in če je nisi dal v telekomov imenik je bilo to to. Kakšni osebni podatki pa se danes preko aplikacij pripenjajo nanjo...

konspirator ::

nekikr je izjavil:

globoko grlo je izjavil:

A ni to fajn. Važn da nas na radarje lovijo za vsak km, ostalo je pa divji zahod.

A čmo mi, državljani, izboljšat našo uporabniško izkušnji naše lepe državce?

Saj nas ne lovijo na radar. Drhal se je uprla, ker hoče dirkati še naprej v totem Maribori, pa so jih ugasnili. To je šele divji zahod :)

Po MB je skoraj nemogoče dirkati, ker so ceste sama-jama (razen če imaš služben avto :))).
--

nekikr ::

bbf je izjavil:

Nekikr, pojma nimaš. Zarad parih potencialnih dirkačev se je šlo vstajo delat? Privatizacijo pobranih kazni s sistemom maksimalnega outputa na varnostno neproblematičnih točkah prometa bi ti toleriral? Na čigavi strani si? A kej baliraš spotoma?

Ne laži, ker potem sam sebi verjameš.

Kaboom ::

nekikr je izjavil:

bbf je izjavil:

Nekikr, pojma nimaš. Zarad parih potencialnih dirkačev se je šlo vstajo delat? Privatizacijo pobranih kazni s sistemom maksimalnega outputa na varnostno neproblematičnih točkah prometa bi ti toleriral? Na čigavi strani si? A kej baliraš spotoma?

Ne laži, ker potem sam sebi verjameš.


Lažje je lagat in si zatiskat oči, da v Mariboru vsi vozijo po predpisih in da se nikoli ni šlo za radarje. Takrat ko se pa ne vozijo po predpisih, se pa avtomobili vozijo skozi rdeče, se prepolovijo in še drsijo 71m in to vse pri hitrosti 70km/h ...

Hudo offtopic ... pardon
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

murmur ::

V slogu slo-tech ne-jokarije - samo brez panike. Namesto jokanja in pritozevanja raje ustvarite alternativo ( oz. karkoli podobnega ) FB-ju in si izborite enakovredne moznosti.
Torej vec delat in manj jokat.

čuhalev ::

Alternative gor ali dol. Meni ni všeč, če dobijo mojo telefonsko številko iz telefonskega imenika enega kekca, kateremu sem prodal pneumatike. Na koncu bom še vedno oseba X, a poznajo vse osebe, ki me imajo v imeniku. In če je aplikacija pozna N-1 oseb, sem manjkajoča oseba jaz.

Pa ni to znanstvena fantastika, ampak posledica kopičenja podatkov.

murmur ::

čuhalev je izjavil:

Meni ni všeč, če dobijo mojo telefonsko številko iz telefonskega imenika enega kekca, kateremu sem prodal pneumatike.


Ampak to ni problem FB-ja, temvec kekca? A ni tukaj pravo vprasanje to, kako mu pade na pamet online shranjevanje telefonskih cifer strank !?

čuhalev ::

Prepričan sem, da Google sinhronizira tudi telefonski imenik na sistemu Android, ali pa kakšna druga aplikacija, ki dostopa do imenika. Takšnih zagotovo ni malo. Jaz bi moral imeti možnost se strinjati ali se ne, če se prenese tudi moja telefonska številka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Margrethe Vestager je v EU dobila novo priložnost

Oddelek: Novice / NWO
164842 (3828) Markoff
»

Facebooku pet milijard dolarjev globe in 20 let nadzora

Oddelek: Novice / Tožbe
347476 (5529) Cruz
»

Nekdanji Facebookov menedžer: Zuckerbergove odločitve niso naključje!

Oddelek: Novice / NWO
54956 (3056) bbf
»

Nemški varuh konkurence udaril po Facebooku

Oddelek: Novice / Tožbe
257762 (6092) vahid
»

Prevzem WhatsAppa: Facebook bo zaradi laganja EU plačal 110 milijonov evrov kazni

Oddelek: Novice / Tožbe
105083 (4303) c00L3r

Več podobnih tem