» »

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno mnenje oz ocena na uporabnika oz lastnika toplotna črpalka

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno mnenje oz ocena na uporabnika oz lastnika toplotna črpalka

«
1
2

umexteacher ::

Prosim če vsak napiŠe mnenje samo enkrat, da ne bo vojna med znamkami itd

Kupujem toplotno črpalko. Kot laika me zanimajo vaŠe izkuŠnje (samo uporabniki! ) z njo, torej če jo ima že kdo postavljeno naj napiše:

-kako se mu obnese čez zimo, koliko vklaplja grelce etc.
-kakšno moč črpalke in model imate, in koliko časa že deluje
-radiatorji ali talno gretje,
-regijo,
-debelino izolacije na objektu,
-vrsto oken, in po možnosti kvadraturo teh
-na koliko greje in koliko časa dnevno (moje nastavitve so 21 stopinj, od polnoči do jutra 16)
-ocena zadovoljstva z uporabo sistema 1-10 mogoče še krajša razlaga
-odnos prodajalca oz. Monterja po nakupu 1-10 (so še odzivni, ali se ne oglašajo več na telefon)

(to pišem, ker mi za vt delajo predračune 10kw vt tč za neizolirano staro dvo družinsko hišo, stara okna, ogrevanje z radiatorji... )

koli99 ::

-kako se mu obnese čez zimo, koliko vklaplja grelce etc. - nima grelcev
-kakšno moč črpalke in model imate, in koliko časa že deluje - DAIKIN ALTHERMA HT 14kW
-radiatorji ali talno gretje, - radiatorji
-regijo, -PRIMORSKA; meja med Vipavkso dolino in Krasom
-debelino izolacije na objektu, - debelina sten 60cm, izolacija 0cm
-vrsto oken, in po možnosti kvadraturo teh -nova, lesena 3-slojna okna, kvadratura oken 11m^2, kvadratura ogrevanih prostorov 120m^2
-na koliko greje in koliko časa dnevno (moje nastavitve so 21 stopinj, od polnoči do jutra 16) -grejemo 24h na 23 stopinj
-ocena zadovoljstva z uporabo sistema 1-10 mogoče še krajša razlaga -10/10, brez dodatnega dela, enostavnost uporabe, nizki stroški ogrevanja (celotna sezona za ogrevanje+sanitarno vodo (3 osebe) prb 900 EUR))
-odnos prodajalca oz. monterja po nakupu 1-10 (so še odzivni, ali se ne oglašajo več na telefon) - 10/10, top montaža, sem potreboval še dodaten radiator brez problema, brez pripomb skratka

Strošek črpalke 7500 EUR, montaža+radiatorsko centralno gretje+bojler 3700 EUR

(To pišem, ker mi za VT delajo predračune 10kw VT TČ za neizolirano staro dvo družinsko hišo, stara okna, ogrevanje z radiatorji...)

dj_uro ::

-kako se mu obnese čez zimo, koliko vklaplja grelce etc. - nima grelca
-kakšno moč črpalke in model imate, in koliko časa že deluje - MITSHUBISHI ZUBADAN 11,7kW inverterska, zrak-voda, brez grelca
-radiatorji ali talno gretje, - radiatorji
-regijo, - osrednja SLO, Ljubljana Brod
-debelino izolacije na objektu, - debelina stene 45cm, napedenana izolacija 15cm (velja za 22cm navadnega stiroporja)
-vrsto oken, in po možnosti kvadraturo teh - 10 let stara, termopan Ug=1,0 , lesena 68mm profil, dvoja balkonska vrata, 13 oken po cca 1,7m2
-na koliko greje in koliko časa dnevno (moje nastavitve so 21 stopinj, od polnoči do jutra 16) - 24/h, krivulja gretja glede na zunanjo temperaturo, grejemo radiatorje in toplo vodo (zalogovnik 300l), 53 stopinj
-ocena zadovoljstva z uporabo sistema 1-10 mogoče še krajša razlaga - 10/10, enostavnost, zelo nizki stoški ogrevanja (manj kot 700€/kurilno sezono konec septembra-konec marca, začetek aprila za 230m2 ogrevalne površine)
-odnos prodajalca oz. monterja po nakupu 1-10 (so še odzivni, ali se ne oglašajo več na telefon) 10/10, nimam pripomb ;)
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

Utk ::

Napišite še na koliko stopinj greje vodo črpalka, koliko imate nastavljeno, to je tudi koristno, če se odloča med navadno in HT.

koli99 ::

Dodajam, temperatura vode po vremenski regulaciji; zalogovnik vode 150l

windigo ::

-kako se mu obnese čez zimo, koliko vklaplja grelce etc. nima grelcev
-kakšno moč črpalke in model imate, in koliko časa že deluje 8kW, Gorenje Aquagor, 2 leti
-radiatorji ali talno gretje, talno + zalogovnik 400l
-regijo, Lj
-debelino izolacije na objektu, Montažna NEH, 180m2, stena 32cm
-vrsto oken, in po možnosti kvadraturo teh ca. 70m2, Ug=0,5, Uw okrog 0,75)
-na koliko greje in koliko časa dnevno (moje nastavitve so 21 stopinj, od polnoči do jutra 16) 22-23, 8-12 ur dnevno, sanitarna voda (50 stopinj)
-ocena zadovoljstva z uporabo sistema 1-10 mogoče še krajša razlaga 8
-odnos prodajalca oz. monterja po nakupu 1-10 (so še odzivni, ali se ne oglašajo več na telefon) 5

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

cekr ::

Glej, da ne boš izbral TČ, ki je po moči ravno na meji.
Vzemi eno stopnjo višjo moč.
Za priklop uporabi 3-fazni, da ne boš imel probleme z varovalkami. Sedaj ali v prihodnje.
Sam imam sicer Fujitsu in sem zadovoljen.

Ne bo ti pa naše pisanje prav nič pomagalo, ker imaš čisto svoje pogoje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

umexteacher ::

Malo se da primerjati, naprimer če ima primorski konec 14kw, pol ne vem zakaj meni na gorenjsko tiščijo 10kw ?? Odloči se na koncu itak vsak sam, je pa to nek okviren začetek za nas laike...

Perza ::

umexteacher je izjavil:


-kako se mu obnese čez zimo, koliko vklaplja grelce etc. Deluje bp, občasno grelci, po nastavitvah pri -5 zunanje
-kakšno moč črpalke in model imate, in koliko časa že deluje. 6kw daikin altherma lt, 3 leta
-radiatorji ali talno gretje. talno
-regijo. gorenjska
-debelino izolacije na objektu. 15cm
-vrsto oken, in po možnosti kvadraturo teh. 3 slojna, malo kvadrature
-na koliko greje in koliko časa dnevno (moje nastavitve so 21 stopinj, od polnoči do jutra 16). nastavljeno na 23 stopinj na notranjem tipalu, greje na zunanjo vremensko krivuljo, prižgano 24/7, v prehodnih obdobjih taktira
-ocena zadovoljstva z uporabo sistema 1-10 mogoče še krajša razlaga. 10, strošek sezonskega ogrevanja stanovanja kvadrature 80 m2 cca. 250€
-odnos prodajalca oz. monterja po nakupu 1-10 (so še odzivni, ali se ne oglašajo več na telefon) montiral kolega, 10

...:TOMI:... ::

Hidros, zastopa Kovintrade. Ne oglasajo se vec. Celo sprli so se z nekim monterjem, ki je bil sicer odlicen, natancen, nek s.p., sem pozabil ime.

Imeli probleme s to TC, saj so vgrajeni deli zanic. Vsaj elektronika. Vse je nekaj cudno nametano noter, cisto italiansko.

Cez zimo ok opravlja svojo nalogo. Grelec ne vem koliko se vklaplja, je pa veliko izgub, saj velikorat posilja toplo ven, da se zadeva odtaja.

Radiatorji.

Deluje od 2014 dalje.

Osrednjaslovenska regija.

Debeline ne vem, je pa nov objekt, 2014.

Okna ALU.

Gretje je nastavljeno na 20, ponoci na 18.

Jaz bi dal oceno 6, ravno zaradi tezav, ki smo jih imeli. Pa zaradi neodzivnosti. Se je pa javil proizvajalec, ki je ogovoril takoj. Klub temu, da je makaronar, kar je cudno.

Sedaj imamo drugega monterja oz. vzdrzevalca. Odziven je samo tskrat, ko voha denar. Ko ga kaj rabis, se ne javlja.

Jaz bi najprej kupil okna in izoliral, nato menjal ogrevalni sistem. Sploh za tako hiso, jaz nikoli nr bi dal TC. Ce ze, bi dal ogevanje na pelete.
Tomi

cekr ::

Hidros? Zelo zelo znana znamka. Nikoli slišal.
Ravno pri izbiri proizvajalca je potrebno najbolj paziti.
Če izbereš Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu... tudi slovenska je odlična in še marsikatera firma.
Ne pa izbirat neke firme, za katero še slišal nisi oz. se je lotil prodaje nekdo, ki ima slučajno
5 minut časa.
TČ je dalnoročna naložba in ne se igrat s svojo denarnico in predvsem svojimi živci.
Ni vredno. Raje jurja ali dva več in bo mir.
Pri meni so škatlo postavili, zagnali in
že 5 let nisem naredil nič drugega kot pritisnil stikalo za vklop.
No, posesam listje pa malo omedem pajčovne. To je pa vse.

Grelci se nimajo kaj vklapljat, če ni res nekih ekstremno nizkih temperatur.
Zato sem pa že napisal, da se raje vzame eno stopnjo močnejšo zadevo.
Sam grelcev sploh nimam priklopljenih.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

konspirator ::

OP
Na http://www.podsvojostreho.net/forum/vie... boš našel veliko več informacij glede TČ.

btw, peči na drva so ponavadi 25-35 kW (povprečna hiša), kako 6-14 kW TČ zadošča za spodobno ogrevanja hiše in vode ? Povsod pol metra izolacije in 4 slojna termopan okna ?

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Cekr, nisem jaz izbiral...
Tomi

konspirator ::

Najbolj popularne na podsvojostreho:
Fujitsu Waterstage: 286 strani
Daikin Altherma: 55
Daikin LT (2013): 48
Gorenje Aerogor: 31
Toshiba Estia 4: 13
ZV Kronoterm: 13

MadMicka ::

konspirator, zato moraš pri TČ upoštevati še COP npr. 3, se pravi za 1kw vložene električne energije pridela 3kw toplotne energije. Sicer pa Ljubljana, dobro izolirana bajta, 13 radiatorjev, Kronoterm NT 9kw, dela super. Odzivnost proizvajalca dobra, sicer sem jih rabil samo enkrat, ker se ni vklopila črpalka za vodo, pa smo zadevo rešili v minuti kar preko telefona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

konspirator ::

Samo cop s temperaturo pada.
Kronoterm NT 9kw dosega teh 9kW pri kateri temperaturi ?


http://www.mibnet.se/house/HeatPumps/NI...


8 kW model:
Pri 15C cop 3.8, pri 0C cop 2.6, pri -10C 2.

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Anyone here ma mogoce ksno pocen kitajsko TĆ? Recimo dokaj priznanega proizvajalca Meeting k uporablja kakovostne copeland kompresorje?
Kaj takega npr:
https://www.alibaba.com/product-detail/...

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Kitajske klime Gree so baje dobre. Ne vem, a delajo tudi TC za za hise.
Tomi

cekr ::

Nisi toliko bogat, da boš za ogrevanje kupoval poceni robo.
Če je sploh poceni.
Pomisli na mrzle dni. Ko te bo najbolj zeblo, bo crknil nek nepomemben delček. Pa brez servisa.
Nič ti ne pomeni, če ima neko super duper pumpo, če je pa ostalo vprašljivo.
Ne se igrat.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

-valvoline- ::

cekr je izjavil:

Nisi toliko bogat, da boš za ogrevanje kupoval poceni robo.
Če je sploh poceni.
Pomisli na mrzle dni. Ko te bo najbolj zeblo, bo crknil nek nepomemben delček. Pa brez servisa.
Nič ti ne pomeni, če ima neko super duper pumpo, če je pa ostalo vprašljivo.
Ne se igrat.

Se ne strinjam. Razlika v ceni je 2kE vs 7kE, torej 3 TČ za ceno ene. Pac ni neka super duper priznana znamka, katere btw tudi vse izdelke spacajo na kitajskem.
Podoben primer je npr mobilna tehnologija in proizvajalci kot so Xiaomi,Meizu,Huawei itn ko so bli se par let nazaj noname pa majo izredno kakovostne mobilce za najmanj pol nizje cene kot pr starih mackih.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Ce te skrbi, da nekaj crkne, potem nujno redundanca.

Vcasih so imeli v blokih stedilnik in pec v enem za rezervo (kiperbus), pa vsak svoj dimnik v stanovanju.

Novi bloki nimajo vec tega. Ok, dimnik imajo, tista stanovanja, ki imajo etazne plinske peci.

Tudi v hisi je treba imeti neko redundanco, naj bodo to 2 peci ali mocne grelce ali kamin oz. krusno pec...
Tomi

Utk ::

Toplotno crpalko kupis da prisparas, proti olju ali proti navadnim elektricnim radiatorjem. Ce das pol 10 jurjev in nic ne prisparas, nisi nic naredil. Kitajska toplotna in backup na drva je zmagovalna kombinacija, poceni, zanesljivo in dela do minus 272 stopinj celzija. V 20 letih bo sigurno tudi minus 30 kaksno zimo, kaj pa pol?

Magic1 ::

Če hočeš poceni dolgoročno čez pridet, si zrihtaš izolacijo in trislojna okna. Potem je zadosti že ena klima na štuk, v kolikor nimaš neke čudne postavitve veliko prostorov.
Magic

cekr ::

Klima je dobra v obdobju, ko so zunanje temperature še čez 0°C.
Me prav zanima, kje dobiš TČ za 1/3 cene? Mogoče kakšno zelo podhranjeno z močjo. Kaj boš s tem?
Sam sem dal cca. 8k€ pa mi ni prav nič žal. Kmalu bo izplačana. Verjetno pa je že.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Magic1 ::

Zakaj je pa klima kaj manj primerna za temperature pod nulo od TČ?!?
Magic

Utk ::

Magic1 je izjavil:

Če hočeš poceni dolgoročno čez pridet, si zrihtaš izolacijo in trislojna okna. Potem je zadosti že ena klima na štuk, v kolikor nimaš neke čudne postavitve veliko prostorov.

Po kateri definiciji je pa to poceni? Strasna izolacija se pri nas ne isplaca, je pa lepse not zivet.

cekr je izjavil:

Klima je dobra v obdobju, ko so zunanje temperature še čez 0°C.
Me prav zanima, kje dobiš TČ za 1/3 cene? Mogoče kakšno zelo podhranjeno z močjo. Kaj boš s tem?
Sam sem dal cca. 8k€ pa mi ni prav nič žal. Kmalu bo izplačana. Verjetno pa je že.

Iz kitajske dobis dostavljeno v slovenijo za 3 jurje 15 kw.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Magic1 je izjavil:

Zakaj je pa klima kaj manj primerna za temperature pod nulo od TČ?!?

Zato ker ljudje šparajo in ne kupijo dobre.

Kolega se greje s klimo do -15.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Saj se lahko greješ. Ni problem sama klima. Problem, je da ob hujšem mrazu ne moreš sproducirat toliko toplote. Razen seveda, če imaš več klim in seveda močnejših. Potem si pa že pri ceni, ki ti jo krije TČ.
Problem klim je tudi, ker imajo rebra bolj skupaj in hitreje zaledenijo.
Za hišo kvalitetno pogret, ena klima ni dovolj.
Drugo so manjša stanovanja.
Klime imajo tudi problem, da so samo na eni fazi. Pri TČ lahko vse lepo porazdeliš na 400V in 3-faze.
Tokovi so zelo majhni. Kdor ima še druge večje odjemalce po hiši, bo vedel o čem govorim.
Pri recimo 4kW klimi ti pri -15°C lepo kuri 17A. Govorim o točki, ko prideš na izkoristek 1:1.
Večje varovalke rešijo problem, samo ali ti to podpira napeljava in pa, ali si pripravljen to večjo varovalko tudi plačevat.

Sam tudi uporabljam klimo za ogrevanje. Trenutno to še počnem. Ko se bo pa še malo bolj ohladilo, bom pa vklopil TČ. Že zaradi plesni po hiši je treba pazit.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

-valvoline- ::

cekr je izjavil:

Klima je dobra v obdobju, ko so zunanje temperature še čez 0°C.
Me prav zanima, kje dobiš TČ za 1/3 cene? Mogoče kakšno zelo podhranjeno z močjo. Kaj boš s tem?
Sam sem dal cca. 8kEUR pa mi ni prav nič žal. Kmalu bo izplačana. Verjetno pa je že.

https://www.alibaba.com/product-detail/...
11kw 1500usd, 18kw 2500usd

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

cekr je izjavil:

Saj se lahko grejeĹĄ. Ni problem sama klima. Problem, je da ob hujĹĄem mrazu ne moreĹĄ sproducirat toliko toplote. Razen seveda, Äe imaĹĄ veÄ klim in seveda moÄnejĹĄih. Potem si pa Ĺže pri ceni, ki ti jo krije TÄ.
Problem klim je tudi, ker imajo rebra bolj skupaj in hitreje zaledenijo.
Za hiĹĄo kvalitetno pogret, ena klima ni dovolj.
Drugo so manjĹĄa stanovanja.
Klime imajo tudi problem, da so samo na eni fazi. Pri TÄ lahko vse lepo porazdeliĹĄ na 400V in 3-faze.
Tokovi so zelo majhni. Kdor ima ĹĄe druge veÄje odjemalce po hiĹĄi, bo vedel o Äem govorim.
Pri recimo 4kW klimi ti pri -15°C lepo kuri 17A. Govorim o toÄki, ko prideĹĄ na izkoristek 1:1.
VeÄje varovalke reĹĄijo problem, samo ali ti to podpira napeljava in pa, ali si pripravljen to veÄjo varovalko tudi plaÄevat.

Sam tudi uporabljam klimo za ogrevanje. Trenutno to ĹĄe poÄnem. Ko se bo pa ĹĄe malo bolj ohladilo, bom pa vklopil TÄ. Ĺ˝e zaradi plesni po hiĹĄi je treba pazit.


Kvalitetna klima ima SCOP (povpreÄni CP za ogrevalno sezono ) tam 5, pri TÄ pa si sreÄen, Äe prideĹĄ na 3. Äe pa imaĹĄ radiatorje je pa uspeh Ĺže 2,5.
Klime lahko tudi razporediĹĄ po posameznih fazah.
Klima 12BTU (4kW), Äe nimaĹĄ dodatnih grelcev za odtajevanje (400W) vleÄe najveÄ 1,6 kW moÄi pri ogrevanju oz. tam 8 A.
Sodobne klime imajo pri -30°C ĹĄe vedno preko 80% nazivne moÄi in COP preko 2 (kot TÄ in radiatorji pri -2°C).

PS- imama doma kondenzacijsko peÄ, zemeljski plin in radiatorji. Za letoĹĄnjo sezono sem nabavil 3 klime (vsaka je na svoji fazi) za celo hiĹĄo. Cena 3000âŹ. Po kaklkulacijah se bodo amortizirale v 8. letih, Äe ne pokurim niti m3 plina veÄ (kar pa ni realno). 8000⏠vredna toplotna Ärpalka bi se mi torej amortizirala v tam 20. letih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

-valvoline- ::

Pednost TČ je tudi to da ogreva sanitarno vodo. Ce se uporablja dost tople vode pozimi kar nanese pri porabi.
Se strinjam da toplotna črpalka z ceno 8k+ je slaba investicija in se bol splaca X krat klima. Ce pa se dobi dokaj kakovostna (kitajska) TČ z ceno 2-3k potem je to precej boljsa varijanta. Centralno ogrevanje z radijatorji je cist drugacen feeling kot pa ogrevanje z klimo. Povprecne TČ majo tudi dokaj soliden COP pri -10 je ponavadi okol 2. Pri 5-7c ze delajo z polno pari in majo cop 3+. Ce bo par dni res mrzlo pod -15 je najbolj pametno imet backup na drva,olje itn. Sej v letu je povprecno zelo malo dni k temperatura pade pod -15, tak da ni panike.

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Klime, sploh tiste, ki so vecje (podpirajo vec notranjih enot in imajo eno zunanjo) se dobijo v 3 fazni izvedbi. Enofazna za 4 klime kuri 21 A, tako, da to je fail za domaco instalacijo.
Tomi

umexteacher ::

Mal je offtopic. Klima piha (vpihuje) topel zrak. Točkovno. Meni to ne odgovarja. Plus prah...

cekr ::

umexteacher je izjavil:

Mal je offtopic. Klima piha (vpihuje) topel zrak. Točkovno. Meni to ne odgovarja. Plus prah...


To je glavni problem klim. Vsakemu ne paše stalno pihanje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

telexdell ::

Le kdo si bo doma dajal večtočkovno klimo? Stane praktično enako (če ne več) kot štirje kompleti. Cena montaže je enaka. SCOP in EER je slabši. Ko pa crkne zunanja enota pa si brez štiroh klim.

Tudi radiatorji delujejo tako, da se ob njih dviga topel zrak in na drugo strani sobe spušča hladen (če kdo ne verjame, naj da nad radiator vetrnico). Tudi radiator greje točkovno... Sodobne klime imajo elktrostatične filtre kateri iz zraka izločajo prah.Poleg tega v zrak spuščajo negativne ione. Radiatorji tega nimajo.

PS- je pa seveda talno/stensko ogrevanje in toplotna črpalka zmagovita kombinacija.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

...:TOMI:... ::

Moraš vedet, da pri talnem gretju ali radiatorjih greješ pohištvo, tla, stene... Pri klimi pa samo zrak. Ugasni klimo in ti bo takoj mrzlo.

Ja, individualne klime so boljše, samo hotel sem reči, da obstajajo tudi kombinirane.

Ionizator lahko kupiš tudi posebej. To kar je zmontirano v klimah je brez veze. Klima je zaradi tega dražja, čisto preveč zaračunajo to čudo. Oziroma si ga narediš sam, praktično iz smeti.

Recimo:
Tomi

telexdell ::

...:TOMI:... je izjavil:

Moraš vedet, da pri talnem gretju ali radiatorjih greješ pohištvo, tla, stene... Pri klimi pa samo zrak. Ugasni klimo in ti bo takoj mrzlo.

Ti to resno? Osnovno zakoni narave, fizike, termodinamike... govorijo, da je toplota energija in gre od tam, kjer je topleje, tja kjer je hladneje. Toplota gre od vira ogrevanja preko zraka na stene in preko sten na prosto. Koliko jo ostane v akumulirane v stenah je odvisno od zunanje temperature, vira ogrevanja in izolacije sten. A nastane toplota iz odprtega ognja (npr. kres sredi dnevne sobe), radiatorja, klime... je pa povsem vseeno.

PS- lahko pa narediš test- zapri radiator, pa boš videl koliko in kako dolgo te bo grelo pohištvo in stene.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

umexteacher ::

Pol dej pa veternico še pred klimo, pa povej kolikšna je razlika (vpihavanje-močan veter) napram radiatorju (termodinamika-zrak se komaj premika). Zdej pa pozabite to klimo, ker ni bila to tema - in šeenkrat - je nočem za ogrevanje.

Lepo da omenite alternative, nočem pa smetenja.

...:TOMI:... ::

Klima je isto, kot kalorifer. Greje zrak. Glej, misli si kar hočeš, vendar tako je.
Tomi

ProGo ::

Tudi radiator samo greje zrak. Mogoče misliš povedati, pa ti ne gre z jezika, da radiator oddaja toploto tudi s sevanjem, ne samo s konvekcijo? Vsekakor pa na Zemlji vsaka ogrevalna naprava prenaša toploto PREKO zraka. Daj za test radiator v vakuum, pa povej koliko toplote oddaja.

Kakorkoli, to je nepomembno. Če vneseš določeno količino toplote v sobo, bo tam ostala, dokler ne bo prešla skozi stene in strop ven.

Kako jo dovedeš ni pomembno - iz vidika termodinamike. Ogenj, kalorifer, radiator, talno, klima, ni važno.

...:TOMI:... je izjavil:

Klima je isto, kot kalorifer. Greje zrak. Glej, misli si kar hočeš, vendar tako je.


P.s.: Radiator je navaden kalorifer brez ventilatorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

telexdell ::

umexteacher je izjavil:

Pol dej pa veternico še pred klimo, pa povej kolikšna je razlika (vpihavanje-močan veter) napram radiatorju (termodinamika-zrak se komaj premika). Zdej pa pozabite to klimo, ker ni bila to tema - in šeenkrat - je nočem za ogrevanje.

Lepo da omenite alternative, nočem pa smetenja.

Lepo, da si proti smetenju. A hujše od smetenja so napačne ali celo zavajajoče informacije.

PS- kako dela TČ nekomu na Gorenjskem je povsem irelevantno s tem, kako nekomu deluje na Primorskem. Torej ti ta podatek ne pove nič. Največ relevantnih podatkov boš dobil od soseda ali nekoga, kateri živi v približno enakih klimatskih razmerah v objektu s približno enakimi toplotnimi zahtevami, št. prebivalcev in navadami.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Spajky ::

ProGo je izjavil:

.. Radiator je navaden kalorifer brez ventilatorja...
Večje oslarije še nisem slišal ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

umexteacher ::

Telexdell, verjetno bo to v bodočnosti bral tudi kdo s primorske a? Vendar se vedno najdejo ljudje, ki imho namenoma smetijo forume. Mogoče so to celo trgovci. Najboljši kupec je zmeden napačno informiran oziroma zaveden kupec.

Načneš temo o toplotnih črpalkah, pol se pa "fiziki" začnejo kregat o termodinamiki.

Lepo sem napisal na začetku vprašanja, in mislim da razume to vsak 6 letni otrok. To me res malo jezi.

S čim naj se zavarujem, če bi mi zmontirali poddimenzionirano napravo???

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Spajky je izjavil:

ProGo je izjavil:

.. Radiator je navaden kalorifer brez ventilatorja...
Večje oslarije še nisem slišal ...


No ja, nekateri so tudi prepričani, da je Zemlja ravna plošča in za večjo oslarijo, kot da je okrogla niso slišali.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

umexteacher je izjavil:

Telexdell, verjetno bo to v bodočnosti bral tudi kdo s primorske a? Vendar se vedno najdejo ljudje, ki imho namenoma smetijo forume. Mogoče so to celo trgovci. Najboljši kupec je zmeden napačno informiran oziroma zaveden kupec.

Načneš temo o toplotnih črpalkah, pol se pa "fiziki" začnejo kregat o termodinamiki.

Lepo sem napisal na začetku vprašanja, in mislim da razume to vsak 6 letni otrok. To me res malo jezi.

S čim naj se zavarujem, če bi mi zmontirali poddimenzionirano napravo???

Da ne boš imel poddimenzionirane toplotne črpalke je odgovr skrit v termodinamiki. Vedeti moraš, koliko je temperatirni primankljaj za kraj, kjer živiš. Vedeti moreš toplotne izgube objekta katerega boš ogreval. Vedeti moraš projektno temperaturo za območje objekta, najnižje možne temperature in trajanje teh. Vedeti moraš... Ko boš imel te podatke lahko greš v izbiro TČ. Za izbrano TČ moraš pridobiti diagram moči ogrevanja v odvisnosti od zunanje temperature (pri 15°C je moč npr. 12 kW), pri -15°C pa le 7 kW, ti pa pri 15°C ogrevanja sploh ne rabiš, pri -15°C pa rabiš npr, 8 kW) in pa COP v odvisnosti od zunaje temperature (le ekonomika- da vidiš, kdaj je ceneje vključiti dodatno ogrevanje, če ga imaš)
Brez teh podatkov je vse drugo ekvivalentno šloganju iz kart ali branju iz steklene krogle.

PS- sam imam povprečen temperaturni primakljaj 3638 K dan in za ogrevanje porabim 13299 kWh energije. Izgube obkekta znašajo 150 W/K. Pri 5°C zunaj in 22°C znotraj potrebujem 2590 W 24 moči ogrevanja 24 ur/dan. Pri -20°C pa 6400 W moči ogrevana 24 ur/dan. Če bi ogreval npr. 12 ur potem bi rabil 5180 in 12800 W moči ogrevanja na 12 ur/dan. Če lahko te podatke za tvoj objekt dobiš iz gornjega naštevanja nekih podatkov potem zares ne potrebuješ niti T od termodinamike.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ProGo ::

Spajky je izjavil:

ProGo je izjavil:

.. Radiator je navaden kalorifer brez ventilatorja...
Večje oslarije še nisem slišal ...


Predstavljaj si v notranjosti kaloriferja eno vročo "cev" = žico, ki se segreva z uporom električnemu toku. Ko se segreva, posledično segreva tudi okoliški zrak. Ventilator poskrbi za hitro odvajanje tega segretega zraka v okolico.

Predstavljaj si radiator, v njegovi notranjosti je zelo velika napihnjena "cev" oz rebra, toploto na ta rebra pripelje topla voda. Ko topla voda segreje rebra, ta posledično segrevajo okoliški zrak. Konvekcija poskrbi za počasno odvajanje tega segretega zraka v okolico (radiator spodbudi dvigovanje zraka v okolici, posledica je enaka kot pri ventilatorju kaloriferja = tok zraka stran od ogrevala).

Isti princip, drugačne velikosti elementov. Če bi naredil kalorifer z zelo dolgo žico (posledično tudi ogrevalno površino, primerljivo enemu radiatorju), bi za odvajanje proizvedene toplote ne potreboval ventilatorja, ker bi že konvekcija dovolj hitro odvajala toploto, da se žica ne bi pregrevala.

Ti dam še fotko te oslarije, kaloriferja brez ventilatorja:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

Magic1 ::

Primer najbolj tipičnega "kaloriferja" brez ventilatorja:


Ene res zajebava, da nekatere izvedbe ne shranjujejo večje količine toplote in potem mislijo, da je to nekaj drugega...
Magic

umexteacher ::

Lahko delaš iz tega višjo matematiko, ampak v trgovinah imajo na grobo 3 modele 10kw , 13kw in 16kw zato je meni jasno, da bi mi izračun za 10kw črpalko pokril 75% dni ko rabim ogrevati, 13kw pa ima mogoče slabši izkoristek, ampak pokrije pa verjetno 90%dni. Seveda tvoji izračuni držijo ampak v praksi so pa odstopanja enormna, zato se jaz bol nagibam k podatkom slednje - preverjene - brez reklam in obljub trgovcev itd.

Nestojte Smetiti temo še naprej s kaloriferji in termodinamiko.

cekr ::

Sem ti že napisal. Vzemi eno stopnjo močnejšo zadevo, kot ti bo predlagal monter.
Pa monter mora biti iz tvojega konca, da ve, kakšni pogoji so.
Izkoristke med različnimi stopnjami ne primerjaj. Če boš gledal samo na to, te bo na koncu zeblo.
Itak pa nekih silnih razlik ni.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

telexdell ::

umexteacher je izjavil:

Lahko delaš iz tega višjo matematiko, ampak v trgovinah imajo na grobo 3 modele 10kw , 13kw in 16kw zato je meni jasno, da bi mi izračun za 10kw črpalko pokril 75% dni ko rabim ogrevati, 13kw pa ima mogoče slabši izkoristek, ampak pokrije pa verjetno 90%dni. Seveda tvoji izračuni držijo ampak v praksi so pa odstopanja enormna, zato se jaz bol nagibam k podatkom slednje - preverjene - brez reklam in obljub trgovcev itd.

Nestojte Smetiti temo še naprej s kaloriferji in termodinamiko.

Kaj boš ti kupil je povsem tvoj problem. Na forumu si postavil vprašanje na tak način, da je možno le potrditi tvojo usmeritev ali pač smetiti temo. Ker iz zapisov sklepam, da ti delovanje toplotne črplake in nasploh ogrevanje stanovanjskih objektov ni povsem jasno sem pač hotel pomagati tako, da bi ti malce razširil obzorje. Pomoč lahko sprejmeš ali pa vzameš v roke kovanec in če bo cifra vzameš to, če oa mož pač ono toplotno črpalko. Čez leto ali dve boš pač zadovoljen s tem, kar ti je dal kovanec ali boš pač na vse pretege hvalil svojo TČ, saj na noben način ne boš priznal, da se je kovanec zmotil.

PS- ti pa močno svetujem, da razkiraš 100..200€ in kakšnega projektatnta strojnih instalacij vprašaš za nasvet (nikakor ne monterja lai trgovca!!!). Lahko bo to zelo dobro naložen denar.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858556007 (6508) edi123
»

Cena ogrevanja s klimo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21655373 (30492) facepalm
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042739 (34721) kixs
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382154455 (121279) Zvezdica27
»

Climastar Avant radiatorji

Oddelek: Loža
195380 (4996) Moharsan

Več podobnih tem