» »

Zakaj ljudje umirajo srednjih let ?

Zakaj ljudje umirajo srednjih let ?

1
2
3

tikitoki ::

MASS je izjavil:




Pričakovana doba doživetja globalno že doolgo časa vztrajno raste in rezulati napovedanega le to celo presegajo.
Naj OP argumentira, ali lažejo ti podatki ali gre le za njegovo subjektivno oceno.


Kar ni res, pricakovana povprecna zivljenska doba je ponekod v razvitem svetu padla. To je dejstvo. Zakaj tocno je pa drugo vprasanje. Seveda pe ne pravim ,da bi bilo treba komu zaradi tega sedaj skrbeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

PrihajaNodi ::

dj_uro je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

dj_uro je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

kot sem že omenil z zgornjem postu; vsak svoj vrtiček, pa svojo zelenjavo pridelovat... Namesto, da se čez vikende kofetka, nakupuje in na izlete hodi;


Ja ker to si lahko vsak privošči. In celo leto boš živel od 5m2 vrta.

lahko... zakaj ne? - kolikor mi je znano, je v LJ(na obrobju seveda) letni najem 150EUR
kdo omenja 5m2 vrta?



In skozi celo leto boš preživljal familijo s tem vrtom? Koliko let imaš? Večina jih dela v službah 8 ur in več, tisti ki so nezaposleni pa imajo čas a nič denarja. In samo 150e, pa 100 eur tu, 100 eur tam, pa urbana je tudi poceni in na koncu je vse tako poceni.


Kaj blebetaš neumnosti?
- lastno pridelana hrana je:
1. neprimerno boljšega okusa
2. neprimerno bolj zdrava in s tem pripomore k boljšemu življenju
3. sam se moraš zanjo pomatrat in služi kot sprostitev, fizični napor ipd...
.
.
.
Kdo govori o preživljanju? Da, nekateri, ne boš verjel, se celo leto preživljajo ''iz vrta, njive'', le malenkost kupijo v trgovini, ti potrošniško usmerjen soforumaš.
Sam sem malo pred 28im letom starosti, če te že zanima. Sem arhitekt, zaposlen v realnem sektorju v gradbeništvu in arhitekturi. Moj delovni čas ni med 7h in 15h vendar čez cel dan; tudi večino sobot sem na voljo strankam. In kaj pol? - vseeno mi uspe postoriti po vrtu.
Če te pa lenoritis daje..razumem...

Raje na kavču poležat ane, pa dostava na dom...
Itak..



Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.
Sicer imaš pa dokaj ok službo, sediš cel delovni čas na zadnjici in jasno pač imaš čas, predvidevam da si tudi brez otrok in ženske.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

PrihajaNodi je izjavil:



Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.

Pa ti sploh kej bereš? Cel kup zaposlenih dela in 'vrtička', pa praviš da to ni mogoče? Sej ne rabiš bit celo leto po 5 ur na vrtu.

ncc2000 ::

tikitoki je izjavil:

MASS je izjavil:




Pričakovana doba doživetja globalno že doolgo časa vztrajno raste in rezulati napovedanega le to celo presegajo.
Naj OP argumentira, ali lažejo ti podatki ali gre le za njegovo subjektivno oceno.


Kar ni res, pricakovana povprecna zivljenska doba je ponekod v razvitem svetu ponekod padla. To je dejstvo. Zakaj tocno je pa drugo vprasanje. Seveda pe ne pravim ,da bi bilo treba komu zaradi tega sedaj skrbeti.


Graf seveda povpreči. Kakšen objektiven vir za podkrepitev zgoraj boldanega ali gre za subjektivno oceno?

PrihajaNodi ::

MadMen je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.

Pa ti sploh kej bereš? Cel kup zaposlenih dela in 'vrtička', pa praviš da to ni mogoče? Sej ne rabiš bit celo leto po 5 ur na vrtu.



Je mogoče, tako kot je mogoče da tvoj otrok postane astronavt. Teoretično je vse mogoče. Vprašanje je zakaj nimamo že v prvi vrsti tako kvalitetne hrane, kot jo dobimo iz vrta. In zakaj ne bi imel še domačih živali (piščancev, krav) če že želiš kvaliteto?

jype ::

MASS> "ne vsi, mogi, znaten delež" -> gre to za subjektivno ali podkrepljeno objektivno oceno"

Objektivno dejstvo:

Glugy ::

http://svet24.si/clanek/vitalni/5769448...

"Do obrata genetske dogme je prišlo šele leta 2006, ko se je končal projekt atlasa rakavih genomov (Cancer Genome Atlas – CGA). Cilj je bil identifikacija vseh mutacij, ki vodijo do raka. Toda številni rakavi tumorji niso kazali nikakršnih mutacij DNK in tudi končni rezultat projekta je bil za zagovornike porazen – s tem se je zrušila teorija genskega izvora raka. Znanstveniki so ugotovili, da spremembe v kromosomih niso primarni vzrok rakavih obolenj. Znanost je znova odkrila pozabljenega dr. Otta Warburga in njegovo tezo o »izstradanju« rakavih celic."

Genetika je dispozicija in kot taka sama nima niti približno toliko % vpliva kot se je leta in leta govoril. Ostale stvari so neprimerno bolj pomembne kot pa genetika. Genetiki se je dolga desetletja dajal prevelik pomen.

dj_uro ::

PrihajaNodi je izjavil:


Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.
Sicer imaš pa dokaj ok službo, sediš cel delovni čas na zadnjici in jasno pač imaš čas, predvidevam da si tudi brez otrok in ženske.


Trgovka v Lidlu ima super službo; vsaj naše tu v LJ... Ob 14h, ko grem sam po malico že jamra, če ob 13.59 še ni preoblečena in na poti domov. Res imajo jebeno službo ja... Predvidevam, da si ti zaposlen v JU, saj nimaš realnega v/pogleda na ali v realni sektor; drugače ne bi pisal tega o gradbeništvu... Res je, presedim večino časa v avtu med enim in drugim, tretjim, četrtim.. sestankom/gradbiščem... Časa je pa itak neomejeno... vsak dan vsaj 10h med delavnikom... Brez otrok sem res, imam pa vse poštimano, da bo/do imel/imeli dostojno življenje... K temu pripomore tudi vrtičkanje...

In valda... to je nek nex gen stvar, hipster varianta ipd... kekec, oprosti...
vw-klub.si

shadeX ::

Trgovka v Lidlu ima super službo; vsaj naše tu v LJ... Ob 14h, ko grem sam po malico že jamra, če ob 13.59 še ni preoblečena in na poti domov. Res imajo jebeno službo ja... Predvidevam, da si ti zaposlen v


Že res, da imajo točen urnik, ampak si tisto minimalno plačo še prekleto zaslužijo. Tudi jaz bi jamral, če ne bi imel v 8h delavniku 15min časa zase da grem na malico. Tudi tam ni tako lepo kot izgleda. Velikokrat ko gledam zaposlene v teh trgovinah (lidl,spar,hofer..), si samo rečem , da vsaka čast tem ženskam da za minimalca tako garajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Oberyn ::

Za tiste, ki se tule prepirate o prehrani z vrtička, nekaj informacij iz prve roke. Zadnja leta sem zagnan urbani vrtičkar, na razpolago imam cirka 1000 m2 zemlje okoli bajte, služba je udobna in imam dovolj prostega časa. Glede zemlje, ki jo lahko uporabljam, se uvrščam verjetno v top 1% človeštva (torej večina lahko samo sanja o 5 m2). Ko odštejem ene 50% pridelka, ki ga plenijo od mene bolje prilagojeni organizmi (pepelasta plesen bučnic, krompirjeva plesen, dolg niz različnih gliv, dolg niz raznih listnih uši, kaparjev in pršic, rastlinjakov ščitkar, jabolčni zavrtač itd itd itd), pridelam neto cirka 100-150 kg odlične zelenjave na leto. Pridelek je skoncentriran na 3 mesece in mi v tem času pomeni mogoče 50% prehrane. Nekaj vložim, ampak to je malenkost, ostalih 9 mesecev mi ta pridelek pomeni 0% prehrane. 9 mesecev na leto zelenjave pri nas ni možno gojiti na cenovno vzdržen način. Imam natančen stroškovnik, ta zelenjava me pride 3-5x dražja kot ona iz Špara. Računano brez mojega dela, samo materialni stroški. Urbano vrtičkarstvo je prijetna hobi dejavnost, nima pa veze s prehranjevanjem. Aja, imel sem tudi kunce, par let. Ja, v mestu, zakaj pa ne? Na kratko, no-go, da ne razlagam.

MadMen ::

PrihajaNodi je izjavil:

MadMen je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.

Pa ti sploh kej bereš? Cel kup zaposlenih dela in 'vrtička', pa praviš da to ni mogoče? Sej ne rabiš bit celo leto po 5 ur na vrtu.



Je mogoče, tako kot je mogoče da tvoj otrok postane astronavt. Teoretično je vse mogoče. Vprašanje je zakaj nimamo že v prvi vrsti tako kvalitetne hrane, kot jo dobimo iz vrta. In zakaj ne bi imel še domačih živali (piščancev, krav) če že želiš kvaliteto?

A ti se prov trudiš bit butast? Teoretično ni vse mogoče, ker nas omejuje fizika našega vesolja, pa to nima niti veze. V Sloveniji si precej ljudi pridela svojo hrano, v absolutnem smislu seveda niso v celoti samozadostni, ampak v določeni meri pa. Je pa potrebno neko delo vložiti v to, kar se marsikomu ne da in je lažje iti v štacuno. Sedaj je že trend, da si kakšne malekosti folk vzogji na balkonu, ti pa neke svoje nebuloze trollaš po forumu,

MadMen ::

Oberyn je izjavil:

Za tiste, ki se tule prepirate o prehrani z vrtička, nekaj informacij iz prve roke. Zadnja leta sem zagnan urbani vrtičkar, na razpolago imam cirka 1000 m2 zemlje okoli bajte, služba je udobna in imam dovolj prostega časa. Glede zemlje, ki jo lahko uporabljam, se uvrščam verjetno v top 1% človeštva (torej večina lahko samo sanja o 5 m2). Ko odštejem ene 50% pridelka, ki ga plenijo od mene bolje prilagojeni organizmi (pepelasta plesen bučnic, krompirjeva plesen, dolg niz različnih gliv, dolg niz raznih listnih uši, kaparjev in pršic, rastlinjakov ščitkar, jabolčni zavrtač itd itd itd), pridelam neto cirka 100-150 kg odlične zelenjave na leto. Pridelek je skoncentriran na 3 mesece in mi v tem času pomeni mogoče 50% prehrane. Nekaj vložim, ampak to je malenkost, ostalih 9 mesecev mi ta pridelek pomeni 0% prehrane. 9 mesecev na leto zelenjave pri nas ni možno gojiti na cenovno vzdržen način. Imam natančen stroškovnik, ta zelenjava me pride 3-5x dražja kot ona iz Špara. Računano brez mojega dela, samo materialni stroški. Urbano vrtičkarstvo je prijetna hobi dejavnost, nima pa veze s prehranjevanjem. Aja, imel sem tudi kunce, par let. Ja, v mestu, zakaj pa ne? Na kratko, no-go, da ne razlagam.

Absolutno samozadosten človek z vrtičkanjem res ne more biti, in prav tako cenovno ne moreš konkurerat masovni proizvodnji, vendar mislim da je to prava smer h boljšemu prehranjevanju.

tikitoki ::

ncc2000 je izjavil:

tikitoki je izjavil:

MASS je izjavil:




Pričakovana doba doživetja globalno že doolgo časa vztrajno raste in rezulati napovedanega le to celo presegajo.
Naj OP argumentira, ali lažejo ti podatki ali gre le za njegovo subjektivno oceno.


Kar ni res, pricakovana povprecna zivljenska doba je ponekod v razvitem svetu ponekod padla. To je dejstvo. Zakaj tocno je pa drugo vprasanje. Seveda pe ne pravim ,da bi bilo treba komu zaradi tega sedaj skrbeti.


Graf seveda povpreči. Kakšen objektiven vir za podkrepitev zgoraj boldanega ali gre za subjektivno oceno?


Gre za dejstvo, lahko si pogooglas. Sicer pa je slo za americane. Kakorkoli, sam izpostavil sem, da napisano pac ne drzi. Sploh pa me ne impresionirajo grafi, ki napovedujejo taksne stvari za desetletja naprej. Se manj pa izjave, da so desetletja narascanja napoved za prihodnost.

http://www.wsj.com/articles/life-expect...
Sicer pa google najde nekaj podbnega se za Francijo.
Kakorkoli, ce koga zanima si bo pogooglal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

harmony ::

Oberyn je izjavil:

Za tiste, ki se tule prepirate o prehrani z vrtička, nekaj informacij iz prve roke. Zadnja leta sem zagnan urbani vrtičkar, na razpolago imam cirka 1000 m2 zemlje okoli bajte, služba je udobna in imam dovolj prostega časa. Glede zemlje, ki jo lahko uporabljam, se uvrščam verjetno v top 1% človeštva (torej večina lahko samo sanja o 5 m2). Ko odštejem ene 50% pridelka, ki ga plenijo od mene bolje prilagojeni organizmi (pepelasta plesen bučnic, krompirjeva plesen, dolg niz različnih gliv, dolg niz raznih listnih uši, kaparjev in pršic, rastlinjakov ščitkar, jabolčni zavrtač itd itd itd), pridelam neto cirka 100-150 kg odlične zelenjave na leto. Pridelek je skoncentriran na 3 mesece in mi v tem času pomeni mogoče 50% prehrane. Nekaj vložim, ampak to je malenkost, ostalih 9 mesecev mi ta pridelek pomeni 0% prehrane. 9 mesecev na leto zelenjave pri nas ni možno gojiti na cenovno vzdržen način. Imam natančen stroškovnik, ta zelenjava me pride 3-5x dražja kot ona iz Špara. Računano brez mojega dela, samo materialni stroški. Urbano vrtičkarstvo je prijetna hobi dejavnost, nima pa veze s prehranjevanjem. Aja, imel sem tudi kunce, par let. Ja, v mestu, zakaj pa ne? Na kratko, no-go, da ne razlagam.


Ne verjamem. V Bosni npr. imajo veliko manjse povrsine, pa se lahko celo leto normalno prehranjujejo. Vlozijo kumarce, peso, zamrznejo jagode, maline, hruske. Naredijo domace marmelade (pekmez), krompirja je za celo leto dovolj, potem so tu razni kompoti in se bi se lahko nastevalo.

Dovolj hrane, da zivis zdravo in BIO, ker je manjse povrsine lazje obdelovati in ni potrebno na tisoce litrov raznih pesticidov in podobnih zvarkov.

PrihajaNodi ::

MadMen je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

MadMen je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:



Če imaš cajt, nimaš otrok, si na sociali super ideja. Predlagaj to trgovki v Lidlu ali nekemu mesarju, ki dela tudi po 10 ur koliko se jim da vrtička. Gre za hudomušne new age ideje kako super duper je vrtičkanje, a jebiga ko človeku več pomeni počitek kot to da dela po 16 ur na dan. Seveda, razen če nisi brezposeln in živiš v šotoru.

Pa ti sploh kej bereš? Cel kup zaposlenih dela in 'vrtička', pa praviš da to ni mogoče? Sej ne rabiš bit celo leto po 5 ur na vrtu.



Je mogoče, tako kot je mogoče da tvoj otrok postane astronavt. Teoretično je vse mogoče. Vprašanje je zakaj nimamo že v prvi vrsti tako kvalitetne hrane, kot jo dobimo iz vrta. In zakaj ne bi imel še domačih živali (piščancev, krav) če že želiš kvaliteto?

A ti se prov trudiš bit butast? Teoretično ni vse mogoče, ker nas omejuje fizika našega vesolja, pa to nima niti veze. V Sloveniji si precej ljudi pridela svojo hrano, v absolutnem smislu seveda niso v celoti samozadostni, ampak v določeni meri pa. Je pa potrebno neko delo vložiti v to, kar se marsikomu ne da in je lažje iti v štacuno. Sedaj je že trend, da si kakšne malekosti folk vzogji na balkonu, ti pa neke svoje nebuloze trollaš po forumu,



V teoriji je vse mogoče v praksi pa ne! In glede na to da se ponekod dela vse več in ne manj, je za vrtičkanje enostavno premalo časa hkrati niti nima smisla, saj je bolje da ta čas vložiš v potomce, hišo. Ker če želiš da se greš neko super, duper eko zdravo življenje, moraš spremeniti sistem.

Machete ::

Ja trik je da tudi kaj konzerviraš, ker seveda so sveži pridelki dejansko par mescov.
In njive, grede, ne rabijo toliko dela, kot eni mislite. Seveda brez nič ni nič, ampak generalno vas pa zelenjavica ne rabi zraven, ko raste.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

poweroff ::

jype je izjavil:

Ti podatki niso v nasprotju z ugotovitvijo OP, da ljudje umirajo v srednjih letih.
Ne vsi ali celo znaten delež, kljub temu pa mnogi.

Ja, ampak srednja leta pred 500 leti so bila 30, danes so 50.

Drugače pa kolikor sem jaz bral, je cca. 20% rakov pogojenih z virusnimi okužbami.

Jap, "narava".
sudo poweroff

OrkAA ::

dj_uro je izjavil:


Kaj blebetaš neumnosti?
- lastno pridelana hrana je:
1. neprimerno boljšega okusa
2. neprimerno bolj zdrava in s tem pripomore k boljšemu življenju
3. sam se moraš zanjo pomatrat in služi kot sprostitev, fizični napor ipd...


Tretja tocka vsekakor velja. Prvi dve pa nikakor ne moreta biti tako posploseni. "Lastno pridelana hrana" nosi le informacijo, da si jo pridelal ti. Ne pove pa, da si prasice hranil s pomijami in da si celo zivljenje jedel le klobase in svinjska rebra. Slednje nikakor ni zdravo in ne pripomore h boljsem zivljenju.

Katera hrana je za cloveka "dobra" je izjemno kompleksno vprasanje, ki ga niti znanost ne razume najbolj. Gre predvsem za to, da vsebuje milijarde spremenljivk, ki se jih ne da uspesno izolirat in stestirat. Slednje lahko clovek resuje tako, da je zelo raznoliko hrano in se zanasa na to, da bo po naklucju prisel do vseh sestavin, ki jih potrebuje in da ne bo predoziral na tistih, ki mu skodujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

noraguta ::

Zakaj umirajo otroci srednjih let? Zarad triatlona!
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MASS ::

jype je izjavil:

MASS> "ne vsi, mogi, znaten delež" -> gre to za subjektivno ali podkrepljeno objektivno oceno"

Objektivno dejstvo:



@jype hvala za graf

predvidevam da gre za število smrti v nekem obdobju na nekem vzorcu, mogoče to, ni legende


če je to to, potem graf pove, da ljudje umiramo od rojstva v trendu gor glede na leta, trend se nekje pri 60 v povprečju ustavi, čez nekaj let pa strmo narašča. Iz tega se ne vidi, da je pri 50-ih kakšen hud prelom, kvečjemu je zanimiva stopnica pri 60-ih.

@Jype @tikitoki @...

Odstopanja vedno obstajajo, a na njih ne velja staviti preveč, povprečja so bolj zanesljiva.
Ni moj namen sedaj dlakecepiti, ampak statistično nič ne kaže, da bi se pri 50-tih dogajala kakšna posebna revolucija smrtnosti, kar je sicer izhodiščna trditev OP-ja.

Če pokukamo le kanček časa človeškega razvoja nazaj, lahko hitro ugotovimo, da je bila smrtnost pri 50-ih čisto nekaj običajnega. V luči tega in vedenja, kaj se je človeštvu v tem "kratkem" času dogajalo bi bilo mogoče lažje odgovoriti na vprašanje OP-ja. Še lažje pa, če bi bilo formirano v smislu "Zakaj ljudje danes povprečno ne umiramo pri enaki starosti kot pred 100 leti.

 Le en graf izmed mnogih...

Le en graf izmed mnogih...

eko_2k4 ::

Podatki o raku po letih so zelo zanimivi. Pri moški in ženski populaciji upada smrt zaradi raka na želodcu, za kar je kriva bolj varna hrana in hladilniki. Na drugi strani je rak na pljučih naraščal, sedaj že upada pri moških, ker jih je precej nehalo kaditi, pri ženskah pa niti ne upada, ker vedno več žensk kadi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: eko_2k4 ()

eko_2k4 ::

Še graf za ženske

DarwiN ::

Je bila ravno pred dnevi objavljena obširna študija o dvigu življenjske dobe med leti 1980 in 2015.

Bottom line:
Globalno se je povprečna življenjska doba v teh 35. letih dvignila iz 61,7 na 71,8, oziroma 0,29 leta vsako leto. Pri starosti 50 let pa se je dvignila za 4 leta.

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

shadeX ::

Nič nenavadnega. To je šele začetek. Sploh po videnem kako medicina danes napreduje.

PrihajaNodi ::

shadeX je izjavil:

Nič nenavadnega. To je šele začetek. Sploh po videnem kako medicina danes napreduje.



Kako?

Vitez ::

Če živiš v razviti državi, imaš dobre šanse, da fašeš raka, ki ga povzročajo razni dejavniki, kot so splošen način življenja, hrana, stres itd. Če živiš v nerazviti državi, imaš pa dobre šanse, da umreš zaradi aidsa, ali kakšne v razvitem svetu ozdravljive bolezni.

solatko ::

Ne dolgo nazaj sem zasledil novico za zdravstvene probleme Kitajcev, s širitvijo multinacionalk in posledice večje zaposlenosti, obremenjenosti, stresov,....

Na enkrat se jim je v teh bolj razvitih delih, povečalo število sladkorne in raka. Ti dve bolezni na kitajskem skoraj nista bili zastopani.

Iz tega se da potegnit zaključek, da je za večino tega kriva sprememba življenskega ritma, stresov, pomanjkanje časa za počitek in osebne dejavnosti, vse je tempirano in normalnega cikla življenja, te ljudje ne poznajo več.

Pokojni dr.Milčinski, mi je dal, ko sem bil še mulc v odraščanju, nasvet, ki na mojo psiho in počutje deluje zelo ugodno.

Sekiraj se za stvari, ki so odvisne od tebe, vse kar ni odvisno od tebe, naj ne bo tvoja skrb.

Primer - nekdo zjutraj pri poročilih sliši, da bo padal dež in postane slabe volje, ki ga drži cel dan.
Jaz pogledam ven, vzamem marelo in grem po opravkih, dobre volje, ker je pred menoj še en lep dan, saj po dežju, vedno posije sonce.

To je sicer težko, vendar se s kvalitetnimi avtogenimi treningi, to doseže, dovolj lahko, učink je pa ta, da si vedno dobre volje, ko je tisto, kar je odvisno od tebe, narejeno.

Navadiš se, da vse informacije sicer spremljaš, lahko o njih celo zelo žolčno razpravljaš, če tako zahteva družba, se pa za to ne sekiraš, temveč se prilagodiš.
Ljubosumje - kategorija, ki je jaz sam ne poznam, potiho ubije pa največ moških na svetu, samo zato, ker so naučeni, da partnerja lastijo in se zanj bojijo, namesto, da bi se za njegovo, njeno naklonjenost, vsak dan malo potrudili.

Politično ali versko prepričanje - nekateri so kolerično nezadovoljni, dolga obdobja, ker na volitvah ni zmagal njiho kandidat. So zaradi tega slabe volje, prepirljivi, paranoični,.........

Navijači - njihov tekmovalec je bog, ravo tako ekipa, če jim ne gre, je tudi njihovo življenje na psu, kljub temu, da ne morejo uplivat na nič od tega.

Služba - čeprav slaba, mimo njihovih želja in zanimanj - pripravljeni so požreti vsa šikaniranja, nizko plačo, celodnevno delo,.... samo zato, da ne izpadejo luzerji, pri 60-ih pa na onkološki in kmalu za tem v grob. Otroke jim je vzgajala cesta, veliko jih zapade v slabo družbo, narkomanijo, pijačo, kriminal,.... vse zato, ker se niso zavedali, kaj je v življenju najvažnejše.

Previsoko postavljeni cilji, sploh če niso doseženi, krepko vplivajo na zdravje človeka.

Potrošništvo - hočemo vse naj - čemu?

Kaj je zdravilo?

Samo sprememba razmišljanja, sprememba prioritet in izpolnjevanje želja, predvsem z nekom, ki nas ima rad in razmišlja podobno. Odstranit vse strese, pa magar to pomeni man denarja, manjše stanovanje, namesto novega, rabljen avto ali celo brez, ukvarjanje s konjički, obiski bližnjih krajev in spoznavanje ljudi, čim več dobre volje, prijatelje, vzeti si morate čas zase, delo vedno počaka.
Skratka začnite živeti v skladu s svojimi realnimi zmožnostmi, potrudite se s pridobivanjem znanj, da si lahko večino lastnih problemov uredite sami, čim manj dajte na mnenje okolice, ne uničujte se s tekmovalnostjo, saj se vedno najde nekdo, ki je boljši, močnejši, spretnejši,.......

Ob takem načinu, boste imeli bolj zadovoljno življenje, veselili se boste uspehov članov družine, veseli boste, če bo sosed zadel na lotu, ker boste priljubljeni, tudi v težavah ne boste nikoli ostali sami,..... bolezni modenega časa pa se vas bodo v širokem loku, izogibale.
Namesto, da cele dneve preživite na socialnih omrežjih, si ustvarite krog prijetnih znancev in nekaj dobrih prijateljev, Telefon uporabljajte za povabilo sogovornika na kavico, namesto konferenc po telefonu, potrudite se, da boste vedno točni, saj se vam potem ni treba zmišljevati izgovorov - tudi to je stresno, vedno držite obljubo ali je ne dajte, če niste prepričani da jo boste lahko izvršili.

Skratka, počnite smao to, kar si želite, da bi drugi počeli vam.
Pa lep pozdrav čilega in zdravega 62 letnika, ki nima veliko, a ima vse.
Delo krepa človeka

poweroff ::

solatko je izjavil:

Ne dolgo nazaj sem zasledil novico za zdravstvene probleme Kitajcev, s širitvijo multinacionalk in posledice večje zaposlenosti, obremenjenosti, stresov,....

Kar se jaz sprašujem je, kaj pa včasih, ko so bile lakote in vojne? Kaj to ni stres, da ne veš kdaj bo do kje padla bomba? Ali pa da ne veš ali boš naslednjo zimo lačen ali sit? Ta stres se mi zdi še precej večji od stresa na delovnem mestu...
sudo poweroff

Magic1 ::

Ma eni sanjajo nič drugega. Življenjska doba se daljša in možnost okvar se zato veča. Nič drugega ni. Stvari gredo v povprečju na bolje, folk pa rad jamra in idealizira nevideno preteklost.
Magic

martincek1 ::

V bistvu je to zelo dober argument @Magic1. Je pa treba vedeti, da pri tem ostali vzroki niso izključujoči in se življenjska doba s standardom povečuje - statistično seveda.

Massacra ::

poweroff je izjavil:

solatko je izjavil:

Ne dolgo nazaj sem zasledil novico za zdravstvene probleme Kitajcev, s širitvijo multinacionalk in posledice večje zaposlenosti, obremenjenosti, stresov,....

Kar se jaz sprašujem je, kaj pa včasih, ko so bile lakote in vojne? Kaj to ni stres, da ne veš kdaj bo do kje padla bomba? Ali pa da ne veš ali boš naslednjo zimo lačen ali sit? Ta stres se mi zdi še precej večji od stresa na delovnem mestu...


Kalorična restrikcija dejansko podaljšuje življenje.

Sicer pa: ali se dejansko življenska doba podaljšuje, ker imamo več 80,90 in 100 letnikov, ali pak predvsem zato, ker dojenčki, mladi in tisti srednjih let ne umirajo toliko prej?

Massacra ::

Ups, naslov temr je nekaj čisto drugega, kot življenska doba. Se oproščam, ampak moram dodati:

One definition of life expectancy is that it is the age at which half the people born in the same year will have died. Life expectancy says nothing about how long an individual person will live. They could be in the 50% who die will live. They could be in the 50% who die before life expectancy is reached, or the 50% who live longer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

jype ::

Nekaj si nerodno prilepil, ker se kosi povedi ponavljajo, ampak ja, pričakovana življenska doba ne pove ničesar bistvenega o tistih, ki umrejo zgodaj.

jype ::

MASS> če je to to, potem graf pove, da ljudje umiramo od rojstva v trendu gor glede na leta, trend se nekje pri 60 v povprečju ustavi, čez nekaj let pa strmo narašča. Iz tega se ne vidi, da je pri 50-ih kakšen hud prelom, kvečjemu je zanimiva stopnica pri 60-ih.

Ja, saj. V srednjih letih ne umre veliko ljudi, so pa njihovi bližnji precej bolj presenečeni, ko se to zgodi, kar je vzrok za confirmation bias. Tudi jaz poznam par ljudi, ki so umrli pri dobrih štiridesetih ali celo prej (stres - infarkt, prometna nesreča, rak, vse živo).

friendbreez> Sicer pa: ali se dejansko življenska doba podaljšuje, ker imamo več 80,90 in 100 letnikov, ali pak predvsem zato, ker dojenčki, mladi in tisti srednjih let ne umirajo toliko prej?

Načeloma smo v Evropi nehali izgubljat otroke že pred časom, tako da je trend trenutno najverjetneje posledica vedno boljših programov za zgodnje odkrivanje pogostih rakavih obolenj, ki bistveno povečajo možnosti za ozdravitev ali znatno podaljšanje življenja.

jalovec09 ::

Še ena zgodba iz vasi, ženska stara 85 let, hodi in dela še vedno normalno, klobase bel kruh, domače mleko, njen mož je žal umrl pri 80 zaradi raka.

jype ::

jalovec09> Še ena zgodba iz vasi, ženska stara 85 let, hodi in dela še vedno normalno, klobase bel kruh, domače mleko, njen mož je žal umrl pri 80 zaradi raka.

Ja, moja prababica je dočakala krepko prek 90 let, pa je vsako jutro pol kile cukra stresla v pol litra proje, zmešane v pol litra polnomastnega mleka. Če vprašaš zdravnike, s tako dieto ne bi smela dočakat pubertete.

Invictus ::

jype je izjavil:


Ja, moja prababica je dočakala krepko prek 90 let, pa je vsako jutro pol kile cukra stresla v pol litra proje, zmešane v pol litra polnomastnega mleka. Če vprašaš zdravnike, s tako dieto ne bi smela dočakat pubertete.

Zdravnike in ostale prehrambene "strokovnjake" se ne sprašuje kaj lahko ješ.

Ješ, kar ti je všeč, v normalnih količinah.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smrekar1 ::

Vitez je izjavil:

Če živiš v razviti državi, imaš dobre šanse, da fašeš raka, ki ga povzročajo razni dejavniki, kot so splošen način življenja, hrana, stres itd. Če živiš v nerazviti državi, imaš pa dobre šanse, da umreš zaradi aidsa, ali kakšne v razvitem svetu ozdravljive bolezni.


Če živiš v razvii državi, imaš dobre šanse, da živiš dovolj dolgo, da fašeš raka. Vsi dejavniki po tem so praviloma kvječemu še bolj pristotni v nerazvitem svetu. Izjem je bolj malo, oziroma niso bistvenega pomena.

Magic1 ::

Invictus je izjavil:

jype je izjavil:


Ja, moja prababica je dočakala krepko prek 90 let, pa je vsako jutro pol kile cukra stresla v pol litra proje, zmešane v pol litra polnomastnega mleka. Če vprašaš zdravnike, s tako dieto ne bi smela dočakat pubertete.

Zdravnike in ostale prehrambene "strokovnjake" se ne sprašuje kaj lahko ješ.

Ješ, kar ti je všeč, v normalnih količinah.

A to je zate normalna količina? Nekateri imajo tako presnovo, da se lahko prenažirajo skoraj v neomejenih količinah brez negativnih posledic... Zdravnik ti bo povedal kakšna je norma za normalnega človeka. Zdej si pa lahko ti pameten in govoriš, da že vsak ve zase, kaj je primerna količina za njih. Toliko debelih je pa itak samo zato, ker je to zdaj full cool.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Invictus ::

Folk je debel zato ker preveč požre. Merilo je navadna tehtnica in pogled v ogledalo.

Če komu potem ni jasno, da preveč žre, je to njegov problem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vitez ::

Smrekar1 je izjavil:


Če živiš v razvii državi, imaš dobre šanse, da živiš dovolj dolgo, da fašeš raka. Vsi dejavniki po tem so praviloma kvječemu še bolj pristotni v nerazvitem svetu. Izjem je bolj malo, oziroma niso bistvenega pomena.


Ni treba, da dolgo živiš, da dobiš raka. Dobijo ga tudi mladi. Geni, stres..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vitez ()

Smrekar1 ::

Vitez je izjavil:


Ni treba, da dolgo živiš, da dobiš raka. Dobijo ga tudi mladi. Geni, setres..


Ga, ja, ampak zadeva je redka. Približno 1% vseh rakov je rakov mladostnikov. Tudi v nerazvitem svetu tu in tam kdo doživi 100 let, ni treba, da je v razvitem svetu.

poweroff ::

Zanimiva je primerjava z domačimi živalmi. Potepuška mačka ali pes živita bistveno manj kot "domača" dva.
sudo poweroff

OrkAA ::

Ja, res je. Nasa macka je v starosti umrla zaradi raka. Verjetno posledica stresa, kajne? ;)

negotiator ::

poweroff je izjavil:

Zanimiva je primerjava z domačimi živalmi. Potepuška mačka ali pes živita bistveno manj kot "domača" dva.


Ja, saj živita v veliko hujših pogojih. Tudi v hrani, ki jo pojesta je polno škodljivih bakterij. Pa temperature močno nihajo, itd.
All easy problems have already been solved.

DarwiN ::

Pa temperature močno nihajo, itd.

Temperaturni šok je bojda tudi pozitivna vrsta stresa, tako kot lakota/postenje in telovadba.. Dokazano na miškah. Longevity ekstremneži na tujih forumih se celo predajajo takšnim temperaturnim šokom v ta namen, da bi morda dlje živeli.. Redni obiski v savni kot vročinski šok in pa vsakodnevno prhanje z mrzlo vodo kot hladni šok..

V eksperimentu so miši za več ur dnevno (če se prav spomnim) zaprli v prostor, kjer so hodile v hladni vodi in niso morale nikamor na suho.. Pač cold shock.. In so živele cirka 30% dlje kot kontrolna skupina miši, ki so poležavale na prijetni sobni temperaturi. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

negotiator ::

DarwiN je izjavil:

Pa temperature močno nihajo, itd.

Temperaturni šok je bojda tudi pozitivna vrsta stresa, tako kot lakota/postenje in telovadba.. Dokazano na miškah. Longevity ekstremneži na tujih forumih se celo predajajo takšnim temperaturnim šokom v ta namen, da bi morda dlje živeli.. Redni obiski v savni kot vročinski šok in pa vsakodnevno prhanje z mrzlo vodo kot hladni šok..

V eksperimentu so miši za več ur dnevno (če se prav spomnim) zaprli v prostor, kjer so hodile v hladni vodi in niso morale nikamor na suho.. Pač cold shock.. In so živele cirka 30% dlje kot kontrolna skupina miši, ki so poležavale na prijetni sobni temperaturi. :D



No, pa saj nisem mislil tega (ker tega v naravi ponavadi ni) ampak to, da se mora maček npr. pri konstantnih -10 ali še manj boriti za preživetje. Predstavljaj si, da se preseliš ven, pozimi in, da imaš na voljo samo bundo in malo toplejše hlače, na nogah pa nimaš nič, niti na rokah - pa še hodi po vseh štirih v snegu (in čakaj, da se prikaže plen).

Enako pa v poletni vročini (z debelim kožuhom).
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Darwin bluzi, kot ponavadi. On ne loči med pogoji, kjer si prisiljen v neko zmerno telovadbo in ektremnimi pogoji, kjer je telo podvrženo konkretnemu stresu. Seveda zmerno gibanje in pogoji, ki povzročijo nek zmeren napor deluje na telo veliko bolje, kot sedeti v luksuzu 24/7. Estremni pogoji/napori pa ne vplivajo prav nič blagodejno.
Magic

#000000 ::

Se pravi najbolš bit nakao v penziji (SAMO TAKRAT SI ŽE POBRAL VSE KLICE ZA KATEROKOLI BOLEZEN) ali greš če si mlad na socijalko, tam je edina okupacija da jo obdržiš in seveda kako najt fuš da bo kaj kapnlo v žep, pač manj stresa.

In ja še tole, pred leti je zelo mlada umrla Punca ki je bila član tega portala, za rakom na materičnem vratu jest mislm da ni imela več kot 22-25 let, v bistvu brez stresa o eksistenci, ker je še verjetno študirala. Tko da nimaš kej, ko si na vrsti itak nima nimaš kej, eni prej eni pozneje, kolega umrl za kostnim rakom pred 30 leti v cvetu mladosti, tam 22, pil kadil bil aktiven, drug umrl pri 50 nekje par mesecev nazaj, zdrav kot riba do takrat, ič stresa denarja k solate, raka po celem telesu, ni da ni kje ga je mel baje. In kaj zdej ? Ni formule pomojem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

DarwiN ::

Magic1 je izjavil:

Darwin bluzi, kot ponavadi. On ne loči med pogoji, kjer si prisiljen v neko zmerno telovadbo in ektremnimi pogoji, kjer je telo podvrženo konkretnemu stresu. Seveda zmerno gibanje in pogoji, ki povzročijo nek zmeren napor deluje na telo veliko bolje, kot sedeti v luksuzu 24/7. Estremni pogoji/napori pa ne vplivajo prav nič blagodejno.

Našel članek: Cold Temperature and Life Span. Ja, sem malo zabluzil glede odstotkov in je šlo za 10%, kasnejše raziskave pa namigujejo na zgolj 5% boosta. Glede pogojev pa tudi vprašanje, 4 ure v hladni vodi skoraj vsak dan ni ravno nekaj zmernega.

Kakorkoli, sem želel samo to omenit.. Se ti opravičujem, če sem te prizadel.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Z gensko modifikacijo napravili 40% večji tobak (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9517303 (13623) Cervantes
»

Nakup kmetije za samooskrbo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14824368 (18606) otago
»

Kvaliteta zelenjave v trgovini (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
526853 (5484) m0LN4r
»

A se obolelost z rakom s časom povečuje?

Oddelek: Problemi človeštva
395220 (3970) Map
»

Podražimo hrano! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18527291 (23860) darkolord

Več podobnih tem