» »

Lastnoroči podpis

Lastnoroči podpis

APPluk ::

Pozdravljeni!
Imam prašanje globalnih razsežnosti, kakšen mora biti lastnoroči podpis?
Kajti star sem 15 let in se podpisujem s malimi tiskanimi črkami, torej ne pisanimi kakor večina ljudi. In me zato vsi čudno gledajo, ko sem se podpisal za osebno sem se moral dvakrat ker mi je prvič zbrisala in rekla naj se zares podpišem. In me zanima če je kakšen uraden (ali tudi neuraden) pravilnk o podpisih. Vem da je takšnega s tiskanimi črkami lažje ponarediti, ampak meni je bilo s pisanimi črkami v 3 razredu "in" ,
sedaj pa sem se navadil (od5 razreda) da pišem vse s tiskanimi črkami in mi nikakor ne uspe podpis s pisanimi (2xidentično=nemogoče:D),
bi moral začeti vaditi nov podpis ali se lahko tako podpisujem naprej???


Hvala!

nepodpisani

Ales ::

Tvoj lastnoročni podpis mora biti točno to, kar besedna zveza pomeni. Lastnoročen in tvoj.

Podpis s tiskanimi črkami ni nič manj lastnoročen, nima ti nihče kaj težiti za to. Je pa res, da s(m)o nekateri malo starejši začudeni, ko se kdo podpisuje prav lepo in natančno, s tiskanimi črkami. Moja je ena teh, sem tudi že parkrat videl, da jo pri tem z zanimanjem opazujejo, z malo večjim ali manjšim začudenjem. Ni ji pa še nihče zahteval, da podpis ponovi.

V kolikor bi prišlo do analize rokopisa, bi tudi tvoj podpis čisto lepo lahko analizirali glede na tvojo siceršnjo pisavo.

tony1 ::

Takole je: imam kolega, ki je briljanten programer (star je slabih 40 let), slepo tipka qwerty/qwertz/dvorak hitreje od 90% ITjevcev, na roke pa piše kot da bi bil star 7 let. Misliš, da se sekira? :D

Sam pišem izključno z velikimi tiskanimi od 6. razreda osnovne. Je pa res, da sem moral vse spise, in kasneje vse srednješolske eseje pisati s pisanimi črkami, ker z malimi tiskanimi praktično ne znam pisati (še posebej pasji so okrog tega na maturi iz slovenščine, kjer navodilo na izpitni poli eseja eksplicitno pravi: pišite s pisanimi črkami). Vse izpite na faksu (in vse ostale predmete na maturi, tudi tiste mini eseje pri angleščini ipd.) sem odpisal z velikimi tiskanimi črkami, in nihče ni imel nikoli nič proti (presneto, gotovo je bil še kdo hvaležen, ker mu ni bilo treba brati hieroglifov).

Ker pa poznam več ljudi, ki pisano ne znajo (več) pisati, ker vse pišejo z malimi tiskanimi, mislim, da tudi na maturi ne bo nobenega problema, če pišeš z malimi tiskanimi. (Velike bi bile pri slovenščini problem, ker ne bo jasno, če znaš osnovno slovnico ali ne.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

A120 ::

Sam malih tiskanih sploh neznam vec pisati. Pisae znam ampak jih potem neznam zaseboj prebrati zato tistih parkrat na leto ko pisem kaj druga kot matematicne probleme uporabljam tiskane. Razen podpis. to pa le napisem s pisanimi. ampak se vedno normalo ime in priimek in ne neke cudne zanke ki jih nekateri uporabljajo za podpis

SaXsIm ::

Male tiskane, velike tiskane, ... To je že ok, dokler ne rabiš na mesec podpisati 100+ dokumentov. Če pa rabiš, se ti hitro izoblikuje pisan podpis, s katerim si bistveno prej konec.
SaXsIm

next3steps ::

Sam ročno pišem največ kombinacijo male tiskane in male pisane. Ko treba podpisati kup papirjev, raje pišem s pisanimi črkami. Ime in priimek vse v eni potezi z nekaterimi izpuščenimi črkami.

pegasus ::

Že mnogo let nazaj sem svoj lastnoročni podpis skeniral, da ga lahko sedaj samo še limam na razne dokumente. Itak ti večinoma pošiljajo pdfje za "sprintat, podpisat in poskenirat". Kar je praktično enako kot žalitev ...

Machete ::

Največji smeh so novi telefončki poštarjev za podpise, kjer je edino berljivo in smisleno narediti kar en X
:)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

slodreamer ::

APPluk je izjavil:

... sedaj pa sem se navadil (od5 razreda) da pišem vse s tiskanimi črkami in mi nikakor ne uspe podpis s pisanimi (2xidentično=nemogoče:D)


Bistvo lastoročnega podpisa itak ni da izgleda vsakič enako, ampak da so v njem značilne poteze tvoje roke - pritiski, oblike delov črk, pa še verjetno marsikaj, kar strokovnjaki znajo razbrat - dvomim da bi imel kdaj težave zaradi tega ker se nisi podpisal enako :)

Ti telefoni pa so res kar nekaj, isto kot nič, pa saj ponavadi niti za osebni dokument ne vprašajo :D

Machete ::

No ja. Malce nenavadno pa je, če je vedno drugačen. Tako in tako, pa ko ga imaš že refleksno naučenega, je bolj ko ne enak. Lepe podpise je lepo videti, ko so podpisani. Meni je zelo zanimivo gledat te hitre elegantne poteze roke, tistih, ki mi imajo hude podpise :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Jst ::

Daš en primer "hudega" podpisa?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Machete ::

Kako naj ti ga dam? Meni osebno lep podpis pač. Eleganten ob samem podpisovanju (poteze roke, drža osebe pri tem, drža pisala), markanten, jasen, grafično zanimiv. Vse skupaj pač. Zame podpis tudi veliko pove o osebi.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jype ::

Ponarejat "lastnoročne" podpise je tako otročje lahko, da to otroci rutinsko počnejo.

Kriptografske je sicer malce težje ponarediti, je pa še vedno otročje lahko prepričat ljudi, da podpišejo vse živo.

Netrunner ::

Priporočam ti da se ne podpisuješ s celim imenom ampak uporabi samo kakšn e začetnice ipd... Jaz se nekaj brezveze trudim z svojim imenom, ker pač tako sem se navadil. Veliko drugih podpisov ki sem videl pa je samo ena zvita črta in to je to...

ne kompliciraj ... nakracaj kar želiš.. lahko tudi X uporabiš in če ga boš vedno uporabljal bo legitimen podpis.

Jerry000 ::

Ne sekiraj se, mam 30 let pa mam podpis z malim tiskanim ;)

Machete ::

8-O
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Jerry000 ::

Machete je izjavil:

8-O

Jebi ga, nikol se nisem sekiral za podpis :). Poleg tega pa po defaultu pišem z malim tiskanim (z pisanim sem pisal tko grdo da za sabo nisem znal brat, zato sm spremenu) :)

[D]emon ::

Moja kraca od podpisa ne zgleda nicemur podobna. Drugace pa tiskam v mesanici latinice in srbske cirilice.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Ales ::

Jst je izjavil:

Daš en primer "hudega" podpisa?

Za dosti znanih oseb imaš npr. podpis zraven članka na Wikipediji, marsikdo med njimi ima po mojem mnenju lep podpis. V ZDA je recimo podpis Johna Hancocka postal pregovoren in se uporablja v frazi, ko nekoga prosiš za podpis ali govoriš o podpisu nekoga. Drugače pa išči npr. po geslu "famous signatures", itd. Meni osebno so lepši podpisi ljudi iz časov, ko se je kaligrafijo še bolj resno učilo v šolah.

Machete ::

Tako ja. Plus sam poteg pisala ob tem.
Evo od benita frenklina je zanimiv.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

nokkj ::

Tudi sam sem pozabil pisane črke - prebrati jih še znam, napisati pa ne vse. V cirilici.

dexterboy ::

Machete je izjavil:

Kako naj ti ga dam? Meni osebno lep podpis pač. Eleganten ob samem podpisovanju (poteze roke, drža osebe pri tem, drža pisala), markanten, jasen, grafično zanimiv. Vse skupaj pač. Zame podpis tudi veliko pove o osebi.

+1
Tudi sam se strinjam s tem, da je podpis odraz neke osebe. Ampak je to leti zgubilo svoj pomen...
Ko sem jaz začel hoditi v osnovno šolo daljnega septembra 1978, smo imeli še vaje iz lepopisa :)
In gledati nekoga, kako z roko ustvarja besede iz črk, ki so nagnjene 70 (ali 75?) stopinj, je prava poezija.
Danes, ko vse hiti (le kam, se vprašam?), je razumljivo, da boš na tipkovnici najhitreje napisal to, kar bodo lahko za teboj VSI prebrali 8-)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

APPluk ::

Hvala za odgovore, saj kot ste napisali podpis je podpis, narejen kakor komu paše

next3steps ::

Machete je izjavil:

Tako ja. Plus sam poteg pisala ob tem.
Evo od benita frenklina je zanimiv.

A je on malce kaligrafije študiral?

Jerry000 ::

Me je pa vedno zanimalo...kaj če zamenjaš podpis? Ali je potrebno kaj narediti, sporočiti občini in dat delat novo osebno in vse ostalo?

Furbo ::

Pa kaj še, še v slovenske novice daj.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

šernk ::

si že prepozen za obveščat ljudi da si zamenjal podpis. NSA že ve da ga imaš namen zamenjat.

glede podpisa: tudi sam sem se precej časa podpisoval z imenom in priimkom, potem je prešlo le na priimek zadnje čase pa samo še 3-4 črke od priimka nakracam. popolnoma odvisno. sej če se podpišeš 2x letno na osebno ni problem. ko dobiš pa za se podpisat na 3 kopije 10ih dokumentov ti je pa popolnoma vseeno kako izgleda podpis, samo da je.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Jerry000 ::

Furbo je izjavil:

Pa kaj še, še v slovenske novice daj.

Ja no če bi vedel ne bi spraševal tu. Res me zanima. Recimo odločim se da bom imel drugačen podpis (iz tiskanih v pisane al pa sam kratice imena in priimka). Če začnem to kar kracat ne bo dobro ker imam na dokumentih in osebni, bančni, vozniški,....drugačen podpis. Torej, kje začet? To kr začneš kracat drug podpis al je tle kej več?

cortez ::

Vprašanje :

Če se ne podpišeš na bančno kartico, ta kartica ni veljavna. Če ti le tako ukradejo in jo uporabijo npr. v trgovini; ali nisi potem upravičen do celotnega stroška tranzakcije, saj je bila kartica neveljavna in se nebi mogla uporabiti v trgovini.

Sam se nisem podpisal na to kartico, pa mi je potem na šalterju zahteval, da se podpišem.

Phantomeye ::

Jaz sem se hotel naučiti enega zanimivega podpisa, potem sem pa kar pristal na tem, da napišem svojo začetnico (priimka), pač malo vijugasto.

Sem pa zadnjič na pošiljko napisal črko r, ker jeban telefon ni zaznal celotnega dotika.

next3steps ::

cortez je izjavil:

Vprašanje :

Če se ne podpišeš na bančno kartico, ta kartica ni veljavna. Če ti le tako ukradejo in jo uporabijo npr. v trgovini; ali nisi potem upravičen do celotnega stroška tranzakcije, saj je bila kartica neveljavna in se nebi mogla uporabiti v trgovini.

Sam se nisem podpisal na to kartico, pa mi je potem na šalterju zahteval, da se podpišem.

IMO si v vsakem primeru, ko obvestiš banko, upravičen do tega, le da v primeru nepodpisane kartice krivdo prevalijo na trgovino - in my opinion.

Je pa zelo zanimivo, kaj vse lahko urejaš v naši republiki Banani v imenu tretjih oseb brez vsakega pooblastila.

Zgodovina sprememb…

stb ::

cortez je izjavil:

Vprašanje :

Če se ne podpišeš na bančno kartico, ta kartica ni veljavna. Če ti le tako ukradejo in jo uporabijo npr. v trgovini; ali nisi potem upravičen do celotnega stroška tranzakcije, saj je bila kartica neveljavna in se nebi mogla uporabiti v trgovini.

Sam se nisem podpisal na to kartico, pa mi je potem na šalterju zahteval, da se podpišem.

Tudi sam sem že razmišljal o tem.
Še bolj priročno kot v fizičnih trgovinah bi bilo na ta način izpodbijati transakcije narejene s kreditnimi karticami na spletu, kjer trgovec sploh ne more videti, da ni podpisana, a ne?

V takem primeru bi kratko odnesel bodisi trgovec (ker ni dobro preveril podpisa in je dovolil uporabo neveljavne kartice), lahko pa tudi ti, ker izpodbijaš legitimno transakcijo, oz si za transakcijo uporabil neveljavno plačilno sredstvo. Več sreče boš morda imel če dokažeš, da transakcije nisi naredil ti (npr alibi na drugem koncu sveta) in da si s kartico ravnal skrbno (jo imel podpisano vec čas pri sebi).
Banka ima varovalko: v dopisu, ki si ga prejel ob kartici so ti lepo napisali, da kartico takoj podpiši, je pa stvar interpretacije ali gre za zahtevo ali le priporočilo. Bolj nedvoumno imajo napisano v drobnem tisku npr pri NLB:

Imetnik kartice se mora takoj ob prevzemu kartice nanjo podpisati s kemičnim svinčnikom. Nepodpisana kartica je neveljavna. Vso
škodo in stroške zlorabe zaradi nepodpisane kartice nosi uporabnik kartice.


Je pa pri bančnih karticah podpis vedno bolj irelevanten, ker povsod zahtevajo PIN, ki ti omogoča da gre transakcija skozi tudi z neveljavno (=nepodpisano) kartico.

cortez ::

Problem vidim tudi v tem, da če ti ukradejo npr. VISA kartico, lahko dotična oseba bp le-to uporabi za nakupe preko amazona oz aliexpressa (ne potrebuje SMS odobritve), saj je na sami kartici vpisana CVC koda. Teoretično si jo lahk tud žena "sposodi", pa se pol žali na neavtorizirano tranzakcijo.

Vsi govorijo, da se ne sme pisat pin kod na kartice, a izdajatelji sami nataknejo gor CVC kodo.

Malajlo ::

CVV imam na vseh karticah spraskan. Ni. Preden porajtaš, da ti je nekdo maznu tošl, si že par jurjev v minusu. Ok, SMS o transakciji je še vedno prišel. Jeba je, če ti še telefon pajsnejo. Ziher je ziher.

cortez ::

Ampak, je pol kartica še sploh veljavna ? Saj si jo fizično poškodoval, če je NFC, pa še to lahko potem ne dela.

Machete ::

A si že videl kakšno plačilno kartico. Tiste CVV cifre zbrišeš že če grdo pogledaš, saj ne zbrusiš pol kartice stran. Plus CVV ob fizični uporabi nima veze, na spletu pa te tudi nihče ne bo spraševal v kakšnem stanju je, dokler je pač veljavna datumsko. Dokler cekini letijo, ti ne bo nihče kompliciral, še najmanj trgovci ;)

Bil priča in tudi sam že plačeval v trgovini s popolnoma tujo kartico celo z drugim spolom lastnika.. nihče ni niti trznil (neka maestro varjanta).
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

cortez ::

Zadeve so vtisnjene v plastiko...in ja, tudi sam sm drgnu dol ime in številke z pretečenih kartic zato se mi kr sanja, kakšen utor narediš...

Invictus ::

Machete je izjavil:

A si že videl kakšno plačilno kartico. Tiste CVV cifre zbrišeš že če grdo pogledaš, saj ne zbrusiš pol kartice stran. Plus CVV ob fizični uporabi nima veze, na spletu pa te tudi nihče ne bo spraševal v kakšnem stanju je, dokler je pač veljavna datumsko. Dokler cekini letijo, ti ne bo nihče kompliciral, še najmanj trgovci ;)

Za večino spletnih nakupov danes potrebuješ CVV.

Machete je izjavil:


Bil priča in tudi sam že plačeval v trgovini s popolnoma tujo kartico celo z drugim spolom lastnika.. nihče ni niti trznil (neka maestro varjanta).

Istovetnosti lastnika kartice ne preverja nihče. Drugače greš na hitro blagajno ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Machete ::

Ja saj pravim, da v fizični trgovini cvvja ne rabiš, na spletu pač, ampak tam nikogar ne zanima stanje tvoje kartice. Lahko je v obliki pepela, če veš podatke z glave :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Malajlo ::

CVV je natisnjena, ni reliefna.

Machete ::

Pa ne sam to na Visi mi deluje, da je še pod vrhnjo folijo oz zunanjo plastjo. Tako, da verjetno moraš res spraskati ven.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

jnovak ::

next3steps je izjavil:

cortez je izjavil:

Vprašanje :

Če se ne podpišeš na bančno kartico, ta kartica ni veljavna. Če ti le tako ukradejo in jo uporabijo npr. v trgovini; ali nisi potem upravičen do celotnega stroška tranzakcije, saj je bila kartica neveljavna in se nebi mogla uporabiti v trgovini.

Sam se nisem podpisal na to kartico, pa mi je potem na šalterju zahteval, da se podpišem.

IMO si v vsakem primeru, ko obvestiš banko, upravičen do tega, le da v primeru nepodpisane kartice krivdo prevalijo na trgovino - in my opinion.

Je pa zelo zanimivo, kaj vse lahko urejaš v naši republiki Banani v imenu tretjih oseb brez vsakega pooblastila.
Aaam, ukradejo ti kartico ... kje je fora, ali je podpisano ali ne.
Jaz imam podpisano, mi jo ukradejo & lahko enako trdim, da sploh nisem imel podpisane; tako kot ti, ki je (morda) res nisi imel. A banka/trgovina naj bi pa rekla "aja, če pa niste podpisal (tej trditvi brezpogojno verjamemo), pol pa sam povejte kok € rabte, pa nakažemo" :)

Zgleda mal prelepo, da bi bilo res (in kadar tako zgleda, ponavadi tudi tako je).

[D]emon ::

V ZDA sem pogosto opazil prakso, da ima folk v polju za podpis napisano "Check ID".
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

next3steps ::

Machete je izjavil:

Pa ne sam to na Visi mi deluje, da je še pod vrhnjo folijo oz zunanjo plastjo. Tako, da verjetno moraš res spraskati ven.

Kolikor me spomin ne vara, sem nekaj tednov nazaj seciral eno kartico, kjer je ta koda bila v drugi ali celo tretji plasti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pisanje mature s pisanimi črkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
508520 (6894) gendale2018
»

Bo ročno pisanje izumrlo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8017524 (13936) Jerry000
»

Je učenje pisanih črk še smiselno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13337286 (30818) Okapi
»

Banka trdi da je bilo plačilo izvedeno z nezakonitimi sredstvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9319577 (14903) mat xxl
»

poskusna matura 2011

Oddelek: Šola
182985 (2213) ZaLoMaT

Več podobnih tem