» »

S.P. ali avtorska pogodba

S.P. ali avtorska pogodba

r4zer ::

Doslej sem za delo preko spleta uporabljal študentske napotnice, a mi je sedaj potekel status, obenem pa sem starejši od 26 let. Pri omenjenem delu ni skoraj nobenih stroškov, nakazila pa so mesečna. Sicer se bom zaposlil v kratkem v firmi.

Zanima me, kako bi se najbolj splačalo urediti ta nakazila? Je ceneje, če si to uredim preko avtorske pogodbe ali odprem kar S.P.? V primeru slednjega, katerega se najbolj splača, običajni, popoldanski, normirani ali popoldanski normirani? Kakšne so sploh razlike v mojem primeru?

Invictus ::

Normiran s.p.

Najprej bo redni, ko se boš zaposlil, bo postal "popoldanski". Seveda se boš moral prej odjavit...

Seveda je pa vprašanje kaj si bo tvoj delodajalec mislil o tvojem s.p.ju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

111111111111 ::

Če se boš zaposlil, se ne splača odpirati S.P. 2-3 mesece naj te plačajo na avtorsko, pa je.

Invictus ::

Saj s.p. lahko zapreš, ko se zaposliš. In ga potem po potrebi spet odpreš. Stvar pol ure preko eVem točke. Samo tistih enoletnih 50% ugodnosti v drugo ne bo več.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Sam delam preko avtorske pogodbe, ker se mi trenutno tako najbolj splača, ker poleg še študiram in je mesečni odbitek določen na višino prihodka, ne tako kot pri s.p., ki je fiksen. Če greš računat na dolgi rok se bolj splača s.p.!

Razlika bruto neto pri avtorski in prav tako podjemni pogodbi je 1,63. Kar pomeni, da je na 1000 € bruto potem 613 € neto prihodka.

St235 ::

Če je res samo 2-3 mesece potem se s.p. ne splača oziroma ni dodane vrednosti (dokler seveda ne govorimo o tem, da boš zaslužil v tem času 20k) v primerjavi z avtorsko.

Tako, da za tak primer avtorska, ker boš imel manj papirologije.

ČE gre za daljši čas, oziroma boš tudi ko boš imel službo opravljal druga dela, potem pa tako kot je napisal Invictus.

r4zer ::

Vidim, da sem bil malo nejasen v OP. Zaposlil se bom v drugi firmi, ne ve tej, pri kateri prejemam prihodke. To delo pa bo zagotovo trajalo še vsaj 1 leto.

111111111111 ::

Če boš obrnil vsaj nekje 15000€ se ti splača vzet normiranca. Ti bo največ ostalo. Edino vprašanje je, koliko časa ne boš zaposlen in koliko bodo mesečni prihodki. Ker ko ne boš zaposlen boš plačeval še prispevke.

Invictus ::

r4zer je izjavil:

Vidim, da sem bil malo nejasen v OP. Zaposlil se bom v drugi firmi, ne ve tej, pri kateri prejemam prihodke. To delo pa bo zagotovo trajalo še vsaj 1 leto.

Potem druge opcije kot s.p. nimaš. Se tudi ne splača. Ampak odpri normiran s.p., ker se dohodki preko njega ne prištevajo k plači.

Če boš imel navaden s.p., bo FURS združil plačo in zaslužek preko s.p., ter ti odmeril višjo dohodnino, sploh če boš padel v kak višji razred.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

teslam2 ::

Jaz SPja ne bi odpiral, da se ti pol ne zgodi da bos mel "večni" SP. Pri avtorski je pa šit, ker se ti plačani prispevki ne štejejo v delovno dobo, je pa najbolj enostavno, sploh če se zmeniš za neto, ostalo naj pa delodajalec plačuje :) Dohodnina v celem letu je pač taka kot je.

St235 ::

teslam2 je izjavil:

Jaz SPja ne bi odpiral, da se ti pol ne zgodi da bos mel "večni" SP. Pri avtorski je pa šit, ker se ti plačani prispevki ne štejejo v delovno dobo, je pa najbolj enostavno, sploh če se zmeniš za neto, ostalo naj pa delodajalec plačuje :) Dohodnina v celem letu je pač taka kot je.


Takih idiotizmov pa že dolgo ne. Med normirancem in avtorsko je z vidika dohodnine ogromna razlika. Prav tako takoj kot prejemaš dohodke iz različnih virov odpade črno bela logika kjer lahko z akontacijo pokriješ dejansko dohodnino, ki jo moraš plačat.

Glede na opisano je s.p. in sicer normiran daleč najboljša price performance odločitev. Sploh ko boš zaposlen bodo stroški z SP bistveno nižji od avtorske. Ob enem praktično ni računovodstva in tudi prihodki ti ne grejo v dohodnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

teslam2 ::

Lahko ti računaš kar hočeš, jaz samo pravim da lahko da bo z SPjem mel jebo pri delodajalcu in je avtorska bolj enostavna.

St235 ::

Ja, smo že prvič razumel, da ne veš o čem govoriš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

teslam2 je izjavil:

Lahko ti računaš kar hočeš, jaz samo pravim da lahko da bo z SPjem mel jebo pri delodajalcu in je avtorska bolj enostavna.

Samo če delodajalec preverja ali imajo njegovi zaposleni odprt še kak s.p...

kar skoraj nihče ne dela, razen velikih paranoikov. Od takih pa bejž...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

111111111111 ::

Če ne delaš neposredno za konkurenco ti nič ne more iz pravnega stališča. Kako te lahko pa na drugih področjih poje... pa je druga zgodba.

St235 ::

Invictus je izjavil:

teslam2 je izjavil:

Lahko ti računaš kar hočeš, jaz samo pravim da lahko da bo z SPjem mel jebo pri delodajalcu in je avtorska bolj enostavna.

Samo če delodajalec preverja ali imajo njegovi zaposleni odprt še kak s.p...

kar skoraj nihče ne dela, razen velikih paranoikov. Od takih pa bejž...


Kakšna je osnova, da bi delodajalec lahko preverjal ali celo omejeval odpiranje s.pja?

Dokler ne gre za opravljanje dejavnosti s katero konkuriraš delodajalcu, ima posameznik ustavno zagotovljeno pravico do dela, ki vključuje tudi to, da lahko odpre s.p. in dela preko tega. Manjša izjema je edino JU, kjer se zaheva, da se delodajalca eksplicitno obvesti o tem.

r4zer ::

Koliko pa znašajo potem stroški pri normiranem ali popoldanskem s.p.-ju? Na mladipodjetnik.si sem prebral, da 65,1 €, je to vse ali je potrebno plačevati še kake druge prispevke, davke? Predpostavimo, da bi letno zaslužil 5k €, koliko dohodnine bi moral plačati? Koliko delovne dobe bi pridobil?

Invictus ::

St235 je izjavil:


Kakšna je osnova, da bi delodajalec lahko preverjal ali celo omejeval odpiranje s.pja?

Dokler ne gre za opravljanje dejavnosti s katero konkuriraš delodajalcu, ima posameznik ustavno zagotovljeno pravico do dela, ki vključuje tudi to, da lahko odpre s.p. in dela preko tega. Manjša izjema je edino JU, kjer se zaheva, da se delodajalca eksplicitno obvesti o tem.

Tako kozt v JU, tudi nekateri delodajalci zadevo preverijo v AJPESu. IN znajo težiti...

Sam to že skoraj meji na mobing...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

V JU je eksplicitno določeno, da je potrebno soglasje.

V privatnem sektorju pa omejevanje nedvomno pomeni mobing in kršenje ustavnih pravic, ob upoštevanju konkurenčne prepovedi seveda.

Invictus ::

Treba se je tudi zavedati, da v privat sektorju konkurenčna klavzula zajema zelo širok nabor znanj in dela. Vsaj po mnenju delodajalca.

Čeprav se seveda moti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

mešaš pojme. Konkurenčna klavzula ni enako konkurenčni prepovedi.

Invictus ::

Tako kot delodajalci ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

r4zer ::

r4zer je izjavil:

Koliko pa znašajo potem stroški pri normiranem ali popoldanskem s.p.-ju? Na mladipodjetnik.si sem prebral, da 65,1 €, je to vse ali je potrebno plačevati še kake druge prispevke, davke? Predpostavimo, da bi letno zaslužil 5k €, koliko dohodnine bi moral plačati? Koliko delovne dobe bi pridobil?

Tole bi bumpal, sigurno kdo pozna odgovor :)

Invictus ::

Uporabljaj search tukaj, smo že vse 100x napisali...

Drugače pa pokliči na FURS ali eVem točko, ti bodo vse povedali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

r4zer je izjavil:

r4zer je izjavil:

Koliko pa znašajo potem stroški pri normiranem ali popoldanskem s.p.-ju? Na mladipodjetnik.si sem prebral, da 65,1 €, je to vse ali je potrebno plačevati še kake druge prispevke, davke? Predpostavimo, da bi letno zaslužil 5k €, koliko dohodnine bi moral plačati? Koliko delovne dobe bi pridobil?

Tole bi bumpal, sigurno kdo pozna odgovor :)


Ti kar bumpaj, pa zato nisi nič bolj len. Odgovorili smo že 100x in mešaš osnovne pojme, tako da se izogibaj podjtništva. Vprašanje normiranca je vprašanje obračuna stroškov in dohodnine, vprašanje "popoldanca" pa plačevanje prispevkov. Eno ima bore malo z drugim. Če letno zaslužiš 5000€ plačaš dohodnine med 0 in 2500€, delovne dobe pa na letni ravni pridobiš največ eno leto.

Vice ::

Pa glede na to da ima že 100x isti odgovor si zasluži še pojasnilo, da "popoldanski" s.p. pravno formalno ne obstaja. >:D

St235 ::

Pismenim to povedo navednice :P, njemu pa tudi roman ne bi pomagal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nominiran popoldanski sp in dohodnina

Oddelek: Loža
63481 (3386) LuiIII
»

zaslužek z glasbo

Oddelek: Loža
365812 (3966) Matevz96
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
4616295 (9511) Gama
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10620321 (17858) wind
»

Popoldanski sp-za športnike

Oddelek: Loža
224627 (4136) toxius

Več podobnih tem