» »

Nominiran popoldanski sp in dohodnina

Nominiran popoldanski sp in dohodnina

Netrunner ::

Imam eno vprapšanje glede dohodnine in SP-ja

Recimo če imaš odprt nominiran popoldanski SP in zaslužiš 500€ / mesec

- Prihodek 500 €
Nominiran strošek 80%: 400€
Nominiran prihodek 20%: 100 €
20% davka na dobiček: 20 €
Stroški SP: cca 70€
-----------------------------
Končni prihodek: 410 €

Zanima me kako je to povezano z dohodnino? Ali te doleti še kakšen strošek? Se kot osebni dohodek šteje poleg plače še tistih 410€ ali 500€ ?

Kako kaj delujeo te zadeve v naši državi?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

McHusch ::

Normirani s.p. ne gre v dohodnino, zato je to, kar si izračunal, dokončni strošek.

Se pa vsako leto pregovarjajo, ali bo to ostalo tako ali ne.

eric_cartman ::

Zdaj si malo pomešal vse zadeve. Eno je normiran s.p. drugo pa s.p. kot dopolnilna dejavnost oz. popoldanski s.p. --> To sta dve različni stvari.

Pri s.p.-ju kot dopolnilni dejavnosti moraš biti zaposlen za polni delovni čas, kar pomeni, da rabiš redno službo.

Pri normiranem pa tega ne rabiš, temveč greš samostojno poslovno pot. Ko odpreš normiran s.p. te vprašajo kakšen bo tvoj okvirni letni prihodek. Skupaj tako določite koliko boš plačeval mesečno akontacijo dohodnine.

Pri s.p.ju te stroški znašajo s polnimi stroški tam cca. 350 €.

Pri "popoldanskem" s.p.-ju pa te stroški znašajo 67€ in še nekaj centov.

Bistvo. Ne odpiraj normiranca v kolikor ne misliš imet vsaj 800 € mesečno prihodka, ker boš sicer v minusu.

zavajon ::

Eric, se mi zdi, da si ti malo pomešal.
Lahko si "popoldanski" s.p. in hkrati normiranec.
Odgovor McHuscha je pravilen.

Netrunner ::

Nevem če sem zamešal, kar sem bral obstajajo 4 oblike in sicer:
-SP navaden
-SP nominiran
-popoldanski SP navaden
-popoldanski SP nominiran

Službo imam in stroški so znani v naprej tako da se mi zdi popoldanski sp z nominiranimi stroški dobra izbira. Nevem pa zakaj bi rabil vsaj 800EUR prihodka, bistvo je da si pokrijem stroške SP-ja in imam še par EUR poleg.

Še eno vprašanje ... nekaj sem bral vendar ne prav razumel, da če imaš SP da ne moreš uveljavljat določenih davčnih olajšav ? ... npr. za otroke ipd? upam da sem kaj zamešal
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

McHusch ::

Netrunner je izjavil:

Še eno vprašanje ... nekaj sem bral vendar ne prav razumel, da če imaš SP da ne moreš uveljavljat določenih davčnih olajšav ? ... npr. za otroke ipd? upam da sem kaj zamešal


Ne moreš jih uveljavljat za dohodke iz s.p.-ja, ker ti ne gredo v dohodnino, ampak na njih plačaš dokončni davek (20 % od osnove, efektivno torej 4 % za normalne zneske). Seveda pa olajšave normalno uveljavljaš v dohodnini, kjer imaš plačo, avtorske pogodbe, darila ipd.

LuiIII ::

Obstajata dve obliki s.p. in sicer:
- navadna, kjer je potrebno voditi knjigovodstvo (izdatki, prejemki,...)
- normirana, kjer se 80% dohodkov šteje kot strošek in preostalih 20% se obdavči po fiksni 20% meri.

Pri normirani nezaposleni obliki se plačujejo tudi pavšalni prispevki za:
- PIZ: cca. 34EUR/mesec
- zdravstvo: cca. 35EUR/mesec

Kot normiran s.p. si lahko tudi DDV zavezanec kjer moraš potem pošiljati DDV obračune mesečno ali trimesečno. Predvsem, če izdajaš račune v tujino, potem moraš biti DDV zavezanec.
Omejitev kdaj mora nesamozaposleni normiranec (se pravi ko nisi zaposlen v lastnem s.p.) prestopiti v normalni s.p. je, ko povprečni letni prihodek na normiran s.p. preseže 50.000EUR za obdobje dveh let.
Omejitev kdaj mora polno samozaposleni normiranec prestopiti v normalni s.p. je, ko povprečni letni prihodek na normiran s.p. preseže 100.000EUR za obdobje dveh let. Za zaposlenega se šteje polna zaposlitev za vsaj 6 mesecev v letu.
Omejitev kdaj mora nesamozaposleni normiranec (se pravi, ko nisi zaposlen v lastnem s.p. in imaš nekoga dodatno polno zaposlenega na s.p.-ju za najmanj 6 mesecev na leto) prestopiti v normalni s.p. je, ko povprečni letni prihodek na normiran s.p. preseže 100.000EUR za obdobje dveh let.

Mislim, da je tako nekako ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuiIII ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314550 (13237) Vikking
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419659 (18279) LuiIII
»

Dohodnina študent + s.p.

Oddelek: Loža
202495 (1937) jernejl
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619420 (16957) wind

Več podobnih tem