» »

Srednja šola po fakulteti

Srednja šola po fakulteti

Hajdim ::

Morda se bo slišalo čudno, ampak ajde...

Končal sem gimnazijo, končal sem elektro fakulteto (uni, 7. stopnja), in sem samozaposlen (IT sfera, biznis gre, časa imam še nekaj zraven). Sedaj pa malo gledam naokoli, in me zanimajo še kake širše stvari, predvsem v elektro smeri (elektroinstalacije, ipd - malo zares, malo za "dušo"), a problem je, kje se teh zadev naučiti, pa da zraven lahko furam še ostale aspekte življenja... tako da sem prišel na (morda neumno) idejo, da bi se vpisal v 3 ali 4 letno srednjo šolo (elektrikar/elektrotehnik energetik, ali kaka podobna smer).

Sedaj pa me zanima, če je to sploh možno (star sem nekaj čez 30, tako da bi si šolnino plačal sam). Optimistična ideja je bila, da bi mi večino predmetov tako ali tako priznali z gimnazije in faksa (razne matematike, slovenščine, ter morda celo kake osnove elektrotehnike), hodil bi pa samo na strokovne predmete, torej vse skupaj nekaj ur na teden, in da bi na koncu pridobil znanje, in tudi spričevalo (ki ne vem koliko mi kaj koristi ob elektro diplomi).

Torej kake ideje/nasveti? Sem preveč optimist, da bi to šlo skozi, ali pa je kaj realnih možnosti v moji ideji?

KraitPay ::

SI že slišal za tečaje?

mlamat ::

Dvomim da bi iz tega šolanja, pa naj gre za tečaj ali pa srednješolsko šolanje, odnesel kaj praktičnega znanja.

OmegaM ::

Eh, ni noben problem.
Imas razne prekvalifikacije in zavode kater se s tem ukvarjajo.
Vse kar je, da placas :)
Ni nam lahko, bo pa boljše!!!

Unknown_001 ::

Verjetno če si končal 7 stopnjo imaš tisto stroko že 2x pokrito. Edino kar bi prakse na tem področju mejbi potreboval. Kaj te ovira da greš za foro še mal delat v elektroinstalacijah, proizvodnjo ... Tud če je to eno "šlosarsko" delo. Hej, jaz se sedaj učim varjenja pa kokr bi ker reku, eh to sam potegneš, pa je bi takem najraj v glavo zabrisal dva rora pa naj ju proba skup dat. Tud "nevisoka" dela so znanost zase. Isto ko sem prvič na stružnici delal... rezalne hitrosti, timing, ročne spretnosti... Obična prvomajka VDF Böehringer osnova, kaki CNC, dj ga lomt. Isto delat s fleksom, probaj 20 colski ror ravno odrezat pa boš vidu znanost.

Sam praksa, pa iz domačih projektov se lahko ogromno ogromno naučiš. Brskanje po literaturi za dodatna znanja, izkušnje... resno.

razmisli, pa uspešno :)
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Hajdim ::

Bolj je problem da znam zracunat skin effect na kablu, pa elektromagnetno polje v poljubni tocki okoli, ne vem pa kdaj gre trd in kdaj mehek kabel, in na kateri visini nad tlemi sme bit, kaksni spoji se delajo kje, kako se spaja kable... torej mi fali tudi ta "low level" teorija... Tako da nevem, ce bi me ravno kak mojster vzel za 2, 3, 4 ure na dan se malo ucit in igrat.

Mogoce bo pa kdaj coursera na to temo :)

Unknown_001 ::

Hajdim je izjavil:

Bolj je problem da znam zracunat skin effect na kablu, pa elektromagnetno polje v poljubni tocki okoli, ne vem pa kdaj gre trd in kdaj mehek kabel, in na kateri visini nad tlemi sme bit, kaksni spoji se delajo kje, kako se spaja kable... torej mi fali tudi ta "low level" teorija... Tako da nevem, ce bi me ravno kak mojster vzel za 2, 3, 4 ure na dan se malo ucit in igrat.


Prvo probaj pol pa govor. Vse se da hitro ufurat.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

mlamat ::

Zakaj pa ne plačaš mojstru, da te malo s sabo vzame?

imagodei ::

Hajdim je izjavil:

Bolj je problem da znam zracunat skin effect na kablu, pa elektromagnetno polje v poljubni tocki okoli, ne vem pa kdaj gre trd in kdaj mehek kabel, in na kateri visini nad tlemi sme bit, kaksni spoji se delajo kje, kako se spaja kable... torej mi fali tudi ta "low level" teorija... Tako da nevem, ce bi me ravno kak mojster vzel za 2, 3, 4 ure na dan se malo ucit in igrat.

Mogoce bo pa kdaj coursera na to temo :)

Potem bi ti mogoče bolj v poštev prišlo kaj takega:
Elektroenergetika @ Šolski center Kranj (višja šola)

Kot imam informacije, ni to neka leva šola, ki jim gre v prvi vrsti za pobiranje šolnine, ampak se dejansko moraš potrudit. In tudi odneseš znanje.
- Hoc est qui sumus -

Unknown_001 ::

mlamat je izjavil:

Zakaj pa ne plačaš mojstru, da te malo s sabo vzame?


Bedarija, lahk se ponud za "pomoč" pa zraven pomaga in simbolično plačilo lahko dobi, če se bo izkazal.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

scipascapa ::

kaj pa za zaposlene ljudi in izredni odpade zaradi cene?

SaXsIm ::

Te zadeve se da vse naučit. Na FE imaš prav predmete za to, ki imajo tudi literaturo. Obstajajo pa tudi standardi, ki opredeljujejo vse to. Če si sfolgal naštudirat faks, boš tudi te zadeve.
SaXsIm

Magic1 ::

Jao kam smo prišli??? Človek naredi elektro faks pa si ne zna najdit literature za tako banalne stvari:| Ali te je treba za popolnoma vsako stvar v življenju za roko vodit? Do konca življenja?
Sem mislil, da te na faksu naučijo, da se vsaj znaš naučit kaj. Zgleda da še tega ne več...

PS. Večina mojstrov bo rekla, da se uporablja trde kable. Zato ker je lažje delati, drugo za večino ni pomembno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

scipascapa ::

Načeloma se poogogla, to je dejstvo....samo pač vprašaš, če kdo iz prve roke morda kaj več ve....drugače ni panike...google + email pošlješ šoli pa je.
Literatura - knjižnice :)

Phantomeye ::

Magic1 je izjavil:

Jao kam smo prišli??? Človek naredi elektro faks pa si ne zna najdit literature za tako banalne stvari:| Ali te je treba za popolnoma vsako stvar v življenju za roko vodit? Do konca življenja?
Sem mislil, da te na faksu naučijo, da se vsaj znaš naučit kaj. Zgleda da še tega ne več...

PS. Večina mojstrov bo rekla, da se uporablja trde kable. Zato ker je lažje delati, drugo za večino ni pomembno.


clovek ima svojo firmo. menda to že dosti pove o tem, da je človek sposoben. tako, da ne nabijat "da ga na faksu nic niso naucil". Problem it v srednjo šolo (sploh če je govora o poklicni, ki je itak večinoma bazirana na praksi) je, da bi znal ucitelje mal z viška gledat, ker si recimo z znanjem tam tam na njihovem nivoju,.

Magic1 ::

Ma jezi me, da sploh pomisli na srednjo šolo. Kot da ga bodo tam učili točno to kar rabi... Učni sistem je dost fucked in se v 90% rabiš učit take stvari, ki jih ne boš nikoli uporabil. Poleg imaš še mularijo, ki jim dol visi in še dodatno otežuje študij. To kar OP hoče se z lahko nauči od enega električarja in znanje še konkretno nadgradi, če gre potem še čez nekaj knjig skozi. V enem mesecu se lahko na ta način nauči mnogo več, kot bo odnesel od letnika, ali celo dva.
Magic

aerie ::

Tale tip trola ali pa je elektro faks v zadnjih letih totalno v kurcu. OP, kdaj si diplomiral?

Okapi ::

V tujini so takšne reči nekaj precej vsakdanjega - najameš mojstra, da te nauči, kar bi se pač rad naučil. Vmes prebereš še kakšen učbenik/skripto za poklicno oziroma srednjo šolo, in to je to.

Ko boš obvladal polaganje kablov, greš še do keramičarja, da se naučiš polagati ploščice, do vodovodarja, da izveš skrivnosti menjave pip, pa k parketarju in za konec še k pleskarju, in se lahko lotiš kompletne adaptacije stanovanj.;)

Unknown_001 ::

Okapi je izjavil:

V tujini so takšne reči nekaj precej vsakdanjega - najameš mojstra, da te nauči, kar bi se pač rad naučil. Vmes prebereš še kakšen učbenik/skripto za poklicno oziroma srednjo šolo, in to je to.

Ko boš obvladal polaganje kablov, greš še do keramičarja, da se naučiš polagati ploščice, do vodovodarja, da izveš skrivnosti menjave pip, pa k parketarju in za konec še k pleskarju, in se lahko lotiš kompletne adaptacije stanovanj.;)


Da ne boš mislil da je scena pri nas kaj drugačna. Sam ne izpostavlhe se to toliko. Imaš lepo število mladih ki gledajo širše kot samo na plašnica da bi delali to za kar se izobražujejo.

Gre se samo za to da nekateri ne bi bili radi nerazgledani fahidijoti-> to so tisti "ta pametni" ki itak vedo da je pol stvari neuporabnih in se jih je baje brezveze učit.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

SaXsIm ::

aerie je izjavil:

Tale tip trola ali pa je elektro faks v zadnjih letih totalno v kurcu. OP, kdaj si diplomiral?


Zakaj, zato ker te ne naučijo polagati kablov?
SaXsIm

Hajdim ::

aerie je izjavil:

Tale tip trola ali pa je elektro faks v zadnjih letih totalno v kurcu. OP, kdaj si diplomiral?


kakih 8 let bo že... in kakor je @SaXsIm rekel, tega te na faksu ne naučijo. Ubistvu te niti spajkalnika v roke ne naučijo prijet (na telekomunikacijah naprimer samo en predmet kjer si rabil narest vezje, pa še tam je bilo dovolj na breadboardu). Če pa začneš delat v fohu ki je nekje med IT-jem in štromom, je pa fajn, ker lahko vse seminarske narediš z zadevami, ki si jih reševal na šihtu :) Pač moderni inženirji (z par izjemami) ne rabijo/mo več delat s "starimi" orodji. Dokler te kaj čudnega ne prime :)

Očitno sem bil res preveč optimist.. sem si verjetno preveč po faksovsko predstavljal, kjer pač greš na par predmetov, odposlušaš, narediš vaje, in je to to.

Problem it v srednjo šolo (sploh če je govora o poklicni, ki je itak večinoma bazirana na praksi) je, da bi znal ucitelje mal z viška gledat, ker si recimo z znanjem tam tam na njihovem nivoju,.


Eh... mogoče ne zna stvari, ki jih znam jaz, jaz pa ne znam stvari, ki jih zna on. Tudi na področju štroma sem vedno občudoval stare radioamaterje in rtv servisrje (ipd), ki s srednjo šolo (ali celo brez), z hitrim odokativnim pregledom (<minuta) pogleda star CRT TV, reče "kondenzator na vertikali je za zamenjat",(ipd seveda), in zadeva začne delat. Medtem, ko bi se jaz z diplomo izgubil tudi z dobrimi instrumenti.

Bom povprašal še ženinega sorodnika, ki se s tem ukvarja, če bi imel neplačano pomoč.. pa se probal do takrat naučit vsaj malo teorije :)

imagodei ::

Moj post si spregledal, al to ni to kar hočeš?
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prepis iz gimnazije na računalniško šolo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10719285 (17289) Smurf
»

Izbira srednje šole - Računalništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6014537 (12225) amacar
»

Računalniška srednja šola

Oddelek: Šola
3011274 (8391) Halfdead987
»

Avtoklepar plača 1400 evrov NETO (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7719579 (16952) xteakwondox
»

kam naprej za prfoksa matematke na srednji šoli

Oddelek: Šola
344743 (4156) BluPhenix

Več podobnih tem