» »

Gradnje optike, VDSL central....

Gradnje optike, VDSL central....

Klemen86 ::

To, da je v Ljubljani povsod optika ni res. Živim praktično v centru, pa sem še vedno na bakru 20/2 mbit. Medtem ko na eni drugi lokaciji, praktično v vasi, pa je stanje tako:

 speedtest

speedtest

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klemen86 ()

Daniel ::

Malo popravi linke.

Tilen ::

Klemen86, imaš na voljo verjetno tudi LTE, kateri marsikje v Ljubljani deluje tudi krepko čez 100 Mbit/s. Nazadnje sem v LJ, pri hotelu Mons, izmeril cca 120 Mbit/s. Si.mobil LTE.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mavrik ::

LTE po latencah in zanesljivosti na žalost ni primerljiv s kabli. Komot na trenutke zmeriš 100Mbit+, potem ti pa bandwidth grozno niha glede na zasedenost bazne postaje in količini šuma.
The truth is rarely pure and never simple.

Tilen ::

Drži, vendar velika večina uporabnikov niti ne ločuje med 3ms in 30ms. Zato bodo kmalu na voljo xDSL+LTE modemi, kateri bodo združevali promet in tako marsikomu brez optike omogočali višje prenosne hitrosti.

LTE



Marsikje ni optike in je tudi xDSL pokritost slaba. V kombinaciji z LTE bi lahko bilo precej bolje. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

čuhalev ::

LTE se zaenkrat sliši naravnost odličen, vendar ko bo na njem pol vasi ... in še tisti v centru Ljubljane ... potem pa se bo zgodba spremenila.

Tilen ::

Trenutno se gradi ogromno LTE postaj.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

čuhalev ::

Recimo, da LTE postaja pokriva 36m^2, na tem območju je v povprečju 3600 Slovencev, v družini so 4, torej je 900 gospodinjstev, tretina od tega (300) ima LTE in če LTE premore neverjetnih 1Gb/s (ampak zaradi statističnega multipleksa naj tako bo), pride na gospodinjstvo 3,3 Mbit. Da bi pokrili celo Slovenijo z LTE, bi potrebovali 560 postaj oziroma 400 brez gorovij. Ampak da bi dobili 10Mbit na gospodinjstvo s sedanjimi 150Mb/s, to v povprečju pomeni eno bazno postajo na kvadratni kilometer.

Resničnost je taka, da v vasi včasih pristanem celo na EDGE. Da ne bo LTE šel po isti poti kot UMTS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

Tilen ::

Samo Telekom ima že preko 1000 LTE postaj. Pokritost prebivalstva z LTE je že več kot 95%. Skratka, ne skrbi.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Jinto ::

batt67:

stvari pač ne delujejo tako:
Contention ratio @ Wikipedia

Mavrik ::

Tilen je izjavil:

Drži, vendar velika večina uporabnikov niti ne ločuje med 3ms in 30ms. Zato bodo kmalu na voljo xDSL+LTE modemi, kateri bodo združevali promet in tako marsikomu brez optike omogočali višje prenosne hitrosti.


Hmm, tu me zanima a bom lahko kupil paket pri Simobil/Amis oz. Telekomu kjer mi priklopijo DSL in zraven dajo LTE SIMko za backup brez da me ubije cena prenosa.
The truth is rarely pure and never simple.

Tilen ::

Predvidevam, da bo z razširitvijo ponudbe med rezidente prišel tudi paket, ki bi moral biti uporabnikom, ki kaj takega potrebujejo, cenovno sprejemljiv. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

čuhalev ::

Jinto je izjavil:

batt67:

stvari pač ne delujejo tako:
Contention ratio @ Wikipedia
Saj zato sem napisal statistični multipleks, kar pomeni, da je zelo malo verjetno, da bodo vsi naenkrat zahtevali svojo po pogodbi zagotovljeno prepustnost. Isto banke nimajo denarja, da izplačajo vse. :))

95 % je popolnoma za nos povlečena ocena, saj zadnje čase pogosteje koga slišim, da bo zamenjal operaterja, saj mu ne lovi pred pragom. Ali je morda tehnologija postala neuporabna. Meni popolnoma nič ne koristi napis LTE zgoraj zaslona, če nisem dosegljiv ali pa se mi VPN ne uspe povezati. ;((

Pomoje je 95 % številka, ki jo ven vrže nek program proizvajalca baznih postaj, kamor vnesejo relief površja, moči in postavitev postaj. Treba je iti na teren! Ozeleni drevo in že ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

Tilen ::

95 % je popolnoma za nos povlečena ocena, saj zadnje čase pogosteje koga slišim, da bo zamenjal operaterja, saj mu ne lovi pred pragom.


To se ti samo dozdeva, ker tisti, katerim deluje dobro, tega ne obešajo na veliki zvon. Sam si izračunal koliko postaj je potrebno, da se pokrije. Sedaj, ko veš, da je postaj vsaj 3x toliko, še vedno trdiš, da ni niti približno take pokritosti?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Seveda bo šlo.

Ampak, kot sem napisal, problem je "last mile" optika ;).

To je "last mile" optika. Kar poglej si standard.

LuiIII ::

A ima kdo kakšne informacije kako in kaj se polaga kot optika v občini Brezovica?

zunno ::

Morda kdo ve, kaj točno T2 polaga pri nas na Mlaki pri Kranju? Glavni optični kabel je že položen, vidim pa da vlečejo tudi notri v ulice do hiš. Se komu sanja do kdaj naj bi bil ta projekt izgradnje in priklopa končan?

kitl76 ::

Za T-2 vem, da gradi optiko v Škofji Loki. Očitno pa pri vas napeljujejo do strank.

Malajlo ::

Jaz sem T-2 vprašal, kaj dela GVO po naših komcih. In imam pogodbo za optiko že podpisano, samo še teh par tednov počakam. Pol pa 300/50. Končno. Okoli našega becirka vse z optiko, mi pa kot neka kolonija gobavcev na bakru.

d4vid ::

Tilen je izjavil:

Predvidevam, da bo z razširitvijo ponudbe med rezidente prišel tudi paket, ki bi moral biti uporabnikom, ki kaj takega potrebujejo, cenovno sprejemljiv. :)


Torej lahko na amisu pricakujem kaj takega v blizji prihodnosti? To bi bilo naravmost odlicno, saj mi LTE dobro vlece, adsl pa je omejen na 10/1 - to sva ze enkrat govorila na amis forumu.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kitl76 ::

Ko ste že pri Amisu a imajo kak forum? Ta, ki je bil včasih je mrtev od, kar jih je kupil Simobil. https://forum.amis.net/

flier ::

LuiIII je izjavil:

A ima kdo kakšne informacije kako in kaj se polaga kot optika v občini Brezovica?

Tam po mojih informacijah optiko polaga (ali je polagal, ne vem ce je se aktualno) GVO za Telekom:
http://brezovica.si/?m=news&id=5984&dat...
Optika je tipa GPON.

...:TOMI:... ::

Kitl76, kaj napisi nanj, pa ne bo vec mrtev. Imajo pa vsaj svoj forum, tudi to je pohvalno.
Tomi

neverjetni99 ::

Žalostno, da v sosednji vasi od mene cca 1km vstran je zadnja omarica za telemach in gradnja do nas v drugo vas (cca 1km) lahko traja tudi do 2 leti, ČE SPLOH BODO potegnli kabl so mi rekli na telemachu, se že 7 let borim z kur*evo ARIO brezžično 4mb ko malo veter bolj močno pihne sem že brez neta, ali pa bolj moćen naliv al pa sneg pa mi internet ven vrže -.-, kje je tu pravica;(

...:TOMI:... ::

Vzemi lopato in gas.
Tomi

Dr_M ::

Obrni se na zupana.

čuhalev ::

Tilen je izjavil:

95 % je popolnoma za nos povlečena ocena, saj zadnje čase pogosteje koga slišim, da bo zamenjal operaterja, saj mu ne lovi pred pragom.


To se ti samo dozdeva, ker tisti, katerim deluje dobro, tega ne obešajo na veliki zvon. Sam si izračunal koliko postaj je potrebno, da se pokrije. Sedaj, ko veš, da je postaj vsaj 3x toliko, še vedno trdiš, da ni niti približno take pokritosti?

Izračunal sem za raven svet, torej pri izračunu nisem nikjer upošteval reliefa površja in vegetacije. Očitno je tudi faktor 3 premajhen za brezhibno delovanje v resničnosti.

Gregor5816 ::

Lani so pri nas potegnili optiko do hiše po zemlji, zato je sedaj stari bakreni kabel, ki je šel po zraku, odveč. Kdo je lastnik infrastrukture oz. na koga se moram obrnit, če bi rad odstanil zadnjih 50 metrov kabla in 2 štangi, ki sta v napoto na vrtu in na sosednjem travniku?

Tilen ::

Gregor5816 je izjavil:

na koga se moram obrnit, če bi rad odstanil zadnjih 50 metrov kabla in 2 štangi, ki sta v napoto na vrtu in na sosednjem travniku?


Na hrbet, ker nisi lastnik infrastrukture.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Lonsarg ::

Če je na tvoji posesti in samo za vojo hišo(se ne uporablja kot del širšega omrežja) potem se morda da kaj zmenit. Bakra po sloveniji drug kot občina ali pa telekom ni napeljeval do hiš.

Tilen ::

Zmenit s kom? Da Telekomu podreš njegovo omrežje, ker ti je napoti?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Mavrik ::

Zakaj pa ne?
The truth is rarely pure and never simple.

Tilen ::

Zahtevaš lahko, da štange prestavijo oni, da bi pa rušil omrežje, ker ti je v napoto pa ne smeš, ker nisi lastnik omrežja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Lonsarg ::

Pri nas so recimo sami od sebe nadtalno omrežje podrli, ko so novega v cevi dajali. Je pa res da pri nas so tudi baker v cevi dajali, torej so imeli podvojeni baker.

Zahtavati res ne moreš, lahko pa komot prosiš pa se ponudiš da celo sam pomagaš da nimajo stroškev s starim omrežjem:)

Tilen ::

Če nimajo dovoljenja za štango na tvojem ozemlju lako zahtevaš, da jo premaknejo tja, kjer to dovoljenje imajo, ne smeš pa rušiti omrežja. Enako velja za obcestno razsvetljavo na zasebni lastnini in vse ostale štange. Nam so zelo hitro prestavili lesen drog na drugo stran ceste. Enostavno pošlješ zahtevek in uredijo. Takih primerov ni tako zelo malo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Mavrik ::

Tilen je izjavil:

Zahtevaš lahko, da štange prestavijo oni, da bi pa rušil omrežje, ker ti je v napoto pa ne smeš, ker nisi lastnik omrežja.


Saj prosiš njih za odstranitev kabla, ki več ni aktiven. Saj ni prepovedano a ne? :)
The truth is rarely pure and never simple.

diler515 ::

kaj ti bo lte brez neomejenega prenosa?

...:TOMI:... ::

Telekom oz. GVO ti bo prisel podret, samo poklici in se zmeni.
http://www.telekom.si/info-in-obvestila...

Ocitno je interes...
Tomi

alexz ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kitl76, kaj napisi nanj, pa ne bo vec mrtev. Imajo pa vsaj svoj forum, tudi to je pohvalno.

ne da se pisat na forum ker je zaklenjen. sedaj se uporablja simobilov fb https://www.facebook.com/simobil/

veso266 ::

a se da če že imaš GPON optiko pri Telekomu priti na P2P Optiko (koga je treba kontaktirat da to uredijo) (okolica brezovice kjer so GPON položili pred 4 meseci)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

...:TOMI:... ::

Ti bomopisal na primeru vodovoda, sedaj imaš vodovodni priključek in si priklopljen na cevovod, isto, kot tvoji sosedje. Ti pa bi želel sedaj imeti svoj cevovod do vrtine.

Absolutno, vse se da, ti samo naroči izvajalca del, projektanta, pridobi sogasja in finance in vse boš dobil :)
Tomi

veso266 ::

@...:TOMI:... pri vodovodu ni razlike če vodo uporavljajo tudi sosedje pri GPON pa kot sem si prebral so omejitve in upload ne more bi več ko 20 download pa mislim da več kot 100

en tule: http://forumi.siol.net/showthread.php?t... je rekel da njim ni bilo treba nič plačat

Kaj pa sploh pogojuje če si pri telekomu ali imaš GPON ali pa P2P ker ven da ljudje to imajo
Why do you need an e signature if everyone can delete it

...:TOMI:... ::

Glej, vsako omrezje ima limite. Seveda se pozna, ce je velik odvzem vode, kar odpri hidrant na polno in opazuj...

Omejitve na GPONu niso tehnicne, pac pa administrativne narave. Oni bi ti komot dali vec. Se vedno je hitrost cca. 2/1 G za celotni sklop, to je za 32 ali 64 ali 128 uporabnikov, odvisno kaksno vrsto je izbral telekom, kar pa trenutno zadostuje. Ne vem pa, ce ni to brca v temo za naslednja desetletja.
Tomi

veso266 ::

@...:TOMI:... aha a pol ni razlike mam lahko 500mbit/100mbit (da ne bom pretiraval) tut na GPON omrežju (mislim da t2 ma 500/20 v ljubljani ampak pri nas je sam Telekom)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

...:TOMI:... ::

Ja, lahko, samo bo hitrost "do". P2P je itak zakon, samo kaj, ko danes na veliko delajo GPON.

Problem je, ker si 100 % vezan na telekom, bitni tok in te fore. On je gazda in on odloca koliko in za kaksno ceno.
Tomi

Jinto ::

tudi P2P ima delilno razmerje, recimo optični siwtch ima N* (1+) 1gbps/10gbps povezav, ki se nato delijo na N uporabnikov.

pri nas na OŠO Komen mislim da lahko imamo oboje, recimo preko Amisa imamo p2p, če vzameš t-2 pa te dajo na GPON, ampak je to odvisno od strukture omrežja.
P2P lahko predelaš v GPON (zamenjaš aktivno opremo s pasivnimi splitterji), obratno pa najbrž ne gre.

(odvisno je od topologije omrežja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jinto ()

...:TOMI:... ::

Ce imas enkrat topologijo P2P, potem samo menjas opremo in odpre se nov svet. Pri GPON je pa fizicna omejitev, spet, ce primerjam z vodovodom, imamo premajhen presek cevi, tudi ce povecamo tlak, ne dosegamo zeljenega pretoka.

Ne, ne mores imeti oboje.
Tomi

čuhalev ::

veso266 je izjavil:

@...:TOMI:... aha a pol ni razlike mam lahko 500mbit/100mbit (da ne bom pretiraval) tut na GPON omrežju (mislim da t2 ma 500/20 v ljubljani ampak pri nas je sam Telekom)

Da, lahko imaš tudi toliko, vendar ljudje težko dojamejo besedico DO in jamrajo kot ta na forumu, katerega si omenil. Dajo ti avtocesto, tvoj motor ima 1200 konjskih moči, a nažalost voziš tank T-84.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

strom_15 ::

No jaz imam GPON na Telemachu (njihova optika) in brez težav doseže 150 /150 mbps + še nekaj dodatno.

SaXsIm ::

Normalno. To, ko se ljudje pizdijo čez tehnologije, ki jih sploh ne razumejo, vzroki za njihove težave pa tako ali tako v večini primerov ležijo v njihovih omrežjih.
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620035 (10422) ToniT
»

Mikrotik hAP ac + T2 optika

Oddelek: Omrežja in internet
173110 (1899) c3p0
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621431 (15856) korenje3
»

Čas priklopa na Telekom optiko

Oddelek: Omrežja in internet
289220 (8198) Slo_Gamer
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5119750 (18086) MacGyver141

Več podobnih tem