» »

Gradnje optike, VDSL central....

Gradnje optike, VDSL central....

...:TOMI:... ::

Batt67, kateri operater?
Tomi

kitl76 ::

čuhalev je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Ta "odprta optika" je tudi en fail. Po navadi gpon in v upravljanju firm, ki so zelo neprilagodljive.

Jaz sem operaterju rekel, da grem k njim pod pogojem, če mi dajo ethernet, in sem ga dobil. Sosed ima pa GPON. 8-)



Če je GPON je GPON drugega ni. To je lari fari, kar ti trdiš.

meho7 ::

Invictus je izjavil:

Vzrok je preprosto idiotizem županov.

V osnovi je optika poceni, tako da bi lahko občina z evropskimi sredstvi sama položila optiko, in jo potem dala v najem operaterjem. Vsem. Bi imeli potem pravo konkurenco, ker bi bila infrastruktura ločena od storitev.

Lani sem pri nas opazil GVO polagati kable potem pa vidim tole objavo nase zupanje na FB

4 dni nazaj je minilo tocno leto dni in ne T-2, ne Telekom nimata pojma kdaj bo na voljo optika pri nas za normalne uporabnike ;((

Dr_M ::

Ocitno GVO se ni zakljucil.

čuhalev ::

kitl76 je izjavil:

čuhalev je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Ta "odprta optika" je tudi en fail. Po navadi gpon in v upravljanju firm, ki so zelo neprilagodljive.

Jaz sem operaterju rekel, da grem k njim pod pogojem, če mi dajo ethernet, in sem ga dobil. Sosed ima pa GPON. 8-)



Če je GPON je GPON drugega ni. To je lari fari, kar ti trdiš.

Ne ni, operater je v tistem času ravno delal prehod iz P2P na GPON, ker naj bi jim GPON nudil lažje vzdrževanje, manj napak ipd. pač bučke. To o GPON sem izvedel šele po izdelavi inštalacij oziroma ko sem ob vloženi pogodbi vprašal, kakšno opremo dobim.

Saj ne vem, kako so me fizično priklopili, se moram ob priliki pozanimati, ali sem vezan na staro ~10km stran centralo (okoli te lokacije so imeli P2P priključke) ali na novo centralo 300m stran (za to ne vem, kakšno opremo imajo). Sem pa od enega bivšega zaposlenega slišal, da je ureditev na tej novi lokaciji „uže bože“. Bom videl, če ima hišnik ključe, in pokukam. :))

Morda sem kje vmes na prenosnem omrežju preko GPON, ampak moja končna (hišna) inštalacija je P2P. Nimam pa še podatka, kakšno tehnologijo uporabljajo drugi operaterji na tem OŠO oziroma če je tehnologija vsiljena s strani OŠO in operater nima samostojne volje. Zaenkrat vem le, da ima na tem OŠO operater A GPON in 100BX, in operater B 100LX.

d4vid ::

meho7 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Vzrok je preprosto idiotizem županov.

V osnovi je optika poceni, tako da bi lahko občina z evropskimi sredstvi sama položila optiko, in jo potem dala v najem operaterjem. Vsem. Bi imeli potem pravo konkurenco, ker bi bila infrastruktura ločena od storitev.

Lani sem pri nas opazil GVO polagati kable potem pa vidim tole objavo nase zupanje na FB

4 dni nazaj je minilo tocno leto dni in ne T-2, ne Telekom nimata pojma kdaj bo na voljo optika pri nas za normalne uporabnike ;((


Lejga trbouca :D

Zagorje ne vem kako je pokrito, je pa nasa vas zelo slabo bila pokrita z ADSL, mamo ga od 2013. Prej so mel moznost samo "izbranci". Recimo sosed je mel, mi pa ne, ker so bili preslabi kabli. Dobro, da je delil internet z mano pd 2007 do 2013.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

...:TOMI:... ::

Tole, kar se dela, povezava zavodov, to je v domeni arnesa in razpisov, ki so trenutno aktualni.
Tomi

Matko ::

Invictus je izjavil:


ELES je hotel tržiti svojo optiko 15 - 20 let nazaj, pa mu Telekom ni pustil...

Saj jo trži, a pod drugo firmo

Stelkom - telekomunikacije in storitve d.o.o.
www.stelkom.si

 Stelkom lastniška struktura

Stelkom lastniška struktura

...:TOMI:... ::

http://www.monitor.si/clanek/slovenska-...

Cene najema optike pri stelkomu so minimalno 150€, sicer so pa mnogo visje.
Tomi

Lonsarg ::

Pa kaj je taka gonja okoli GPONa to je poenostavljeno povedano nič drugega kot switch. En switch vmes ti ne bo sam po sebi nič hitrosti znižal, gre pač za eno fleksibilnost več, ki jo ima operater pri takem switchu. Zadeva je lahko počasnejša ali pa celo hitrejša od P2P, čist odvisno od implementacije.

gregor_m ::

Lonsarg je izjavil:

Pa kaj je taka gonja okoli GPONa to je poenostavljeno povedano nič drugega kot switch. En switch vmes ti ne bo sam po sebi nič hitrosti znižal, gre pač za eno fleksibilnost več, ki jo ima operater pri takem switchu. Zadeva je lahko počasnejša ali pa celo hitrejša od P2P, čist odvisno od implementacije.


Kakor je meni znano je vmes optična prizma in ne switch. Ta prizma omogoča prenos svetlobe na več različnih valovnih dolžinah zato lahko priključijo več uporabnikov na eno vlakno in se med seboj ne motijo.

Lonsarg ::

Imaš prav ja, se wikipedija strinja s tabo:) No to je potem res bedarija, kratkoročno sicer nima veze, ker vlakno komot zmore veliko višje hitrosti, kot jih imamo doma. Ampak dolgoročno pa nikoli ne veš kake omejitve bodo zaradi tega.

Je pa res da če stranka naroči hitrost, ki zahteva svojo vlakno ga pač lahko takrat napelejo...

...:TOMI:... ::

Haha, seveda.
Tomi

d4vid ::

Lonsarg je izjavil:

Imaš prav ja, se wikipedija strinja s tabo:) No to je potem res bedarija, kratkoročno sicer nima veze, ker vlakno komot zmore veliko višje hitrosti, kot jih imamo doma. Ampak dolgoročno pa nikoli ne veš kake omejitve bodo zaradi tega.

Je pa res da če stranka naroči hitrost, ki zahteva svojo vlakno ga pač lahko takrat napelejo...


Problem optike je v tem, da se jim enostavno ne ljubi polagat optike. seveda lj je pokrita, ker se jim povrne... ker je ogromno ljudi na kupu. V kaksni vasi pa se adsl komaj dobis, kaj sele optiko. Ker je cena infrastrukture na uporabnika dosti vecja kot v LJ npr.

Do mene recimo rabijo 3km kabla, pa sem nekje v sredini od centralem, kar pomeni da ADSL na obstojecem kablu nqjbolje deluje, VDSL je celo malenkost slabsi. Max linijo mam tako 10/1.

Cist tako vprasanje. Bi se dalo centralo postavit blizje? Torej da se od obstojece do te uporabi obstojeca infrastruktura?

res je, da tega ne bom docakal, me pa zanima ce je mogoce.

Bi bilo pa lusno met hitrejsi internet. Jebemti, sosed ma simobil net 3g pa ma 20 mbit dlja. pri meni ni te opcije, ker rabim se TV in stacionarni telefon, da babica ni odrezana od sveta.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

vitranc ::

Kolikor vem, telekom ponuja "trojček" preko LTE (samo tistim ki nimajo nobene druge variante hitrega neta)

d4vid ::

vitranc je izjavil:

Kolikor vem, telekom ponuja "trojček" preko LTE (samo tistim ki nimajo nobene druge variante hitrega neta)


Jaz iz tega izpadem ker imam "hiter net". Torej 10/1.
Pa saj je vredu, dokler se ne prižgejo vse televizije po bajti. Imamo 3 TVje na amisu in vsi lavfajo zvečer.
Pri babici, v spalnici od staršev, pa v dnevni.
Plus to, da si lahko to rešitev vtakne nekam. V naših koncih je telekom itak bog i batina za tastare. Wau, signal poln. Je, ampak EDGE. LTE vleče samo od simobila, 3G pa tudi telemach. Mobitel? Moraš iskat okrog bajte.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

kitl76 ::

Jaz imam GPON pa vam povem, da je zadeva super. Proti GPON-u govorijo ljudje, ki ga še od blizu niso videli. Mene so predenj sem ga dobil prestrašili do te mere, da bi skoraj ostal na bakru. V glavnem sem pri T2 na TS optiki preko GPON-a s povezavo 100/20. Pri dveh prižganih TV-jih na HD kanalih mi speed test pokaže sledeče

 GPON speed test

GPON speed test

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

čuhalev ::

Prednost GPON je cena v nestrnjenih naseljih. Namesto centrale v vasi, do vasi napeljejo 1 optično vlakno, sredi vsi postavijo prizmo in vlakno v vsako hišo. Stvar deluje podobno kot EDGE, UMTS, LTE ipd. Časovni multipleks: v nekem trenutku se po vlaknu prenašajo podatki za točno določenega uporabnika. Tem sledijo podatki za naslednjega in namen opreme pri uporabniku je le ta, da podatke, ki niso namenjeni k njemu zavrže, torej na GPON je mogoče prisluškovati. Po domače je to en dvojček za 24 ljudi. :))

borisk ::

glede na zgornji speed test (3ms, 100/20) podpišem vsak dan v tednu.

Daniel ::

Tukaj lepo piše marsikaj o tem:


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Passive...

Po domače je to ADSL na optiki :-) Upstream je zmeraj počasnejši kot downstream. Ampak ker so hitrosti toliko višje bo zadeva dobra za kar nekaj časa.
Meni sicer ni popolnoma jasno kolikšna mora biti razlika v ceni kabla, da ne pripeljejo do sredine vasi kabla z npr. 200 vlakni, če že enkrat nekaj napeljujejo.

Invictus ::

Edina prednost GPONa je v njegovi pasivnosti. In nič drugega. Preprosto to pomeni, da je razdelilni omarici ne rabiš imeti nekega switcha, ki bi ga moral upravljati. Seveda pa te to lahko omeji pri ponudbi storitev, oz. le to upravljanje preneseš na glavnocentralo.

Za uporabnike nima nobene prednosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Slabosti:

Na GPONu je treba za konkurenco obvezno iti preko bitnega toka. Dela se ista napaka, kot v preteklosti, tokrat GPON, vcasih se je delalo dvojcke. Vemo, da na dvojckih ni bil mozen xdsl.

User ima doma dodatno opremo zaradi GPON tehnologije.

Omejenost s hitrostmi, dodatnini paketi ipd. Prihodnost bo pokazala zobe glede tega.

Prednosti:

Cenejsa izgradnja, manj opreme v centrali, namesto npr. 200 vlaken, pride v centralo samo eno ali dve.
Tomi

Lonsarg ::

Tudi pri Ethernet verziji ne pride do vasi za vsakega uporabnika svoje vlakno, ampak pride do stikala, kjer se razdeli, oziroma kakor se ponudnik odloči, če je centrala dovolj blizu lahko tudi brez stikala..

Tak da edina prednost GPONA je da ne rabis aktivnega stikala. Prednosti v številu vlaken ni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

SaXsIm ::

Ampak trenutno ta tehnologija povsem zadošča, ali ne? In last mile se je vseeno naredil, mar ne (to je od zadnje centrale, vozlišča, pa do končnega uporabnika)? Optična vlakna do zadnje centrale so pa tudi v cevi, mar ne? Če torej prav razumem, ko hitrosti ne bojo več zadoščale, bojo do zadnje centrale potegnili nova vlakna in zamenjali opremo na zadnji centrali? Torej minimalno fizičnih posegov (ne bo treba kopati) - kar pomeni minimalno stroškov. Tudi aktivna oprema bo takrat precej cenejša, mar ne? Kar pomeni, da bo izkoriščenost opreme boljša, če jaz prav razumem.
SaXsIm

čuhalev ::

SaXsIm je izjavil:

Ampak trenutno ta tehnologija povsem zadošča, ali ne? In last mile se je vseeno naredil, mar ne (to je od zadnje centrale, vozlišča, pa do končnega uporabnika)? Optična vlakna do zadnje centrale so pa tudi v cevi, mar ne? Če torej prav razumem, ko hitrosti ne bojo več zadoščale, bojo do zadnje centrale potegnili nova vlakna in zamenjali opremo na zadnji centrali? Torej minimalno fizičnih posegov (ne bo treba kopati) - kar pomeni minimalno stroškov. Tudi aktivna oprema bo takrat precej cenejša, mar ne? Kar pomeni, da bo izkoriščenost opreme boljša, če jaz prav razumem.
Tudi jaz upam, da je res tako in da niso kakšne prizme v obcestnih jaških.

...:TOMI:... je izjavil:

User ima doma dodatno opremo zaradi GPON tehnologije.
To ima tako ali drugače vsak, tudi na P2P.

...:TOMI:... je izjavil:


Prednosti:

Cenejsa izgradnja, manj opreme v centrali, namesto npr. 200 vlaken, pride v centralo samo eno ali dve.
Takšna izvedba nažalost ne daje možnosti nadgradenj, če govoriš o vlaknih do končnih uporabnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

Invictus ::

SaXsIm je izjavil:

Ampak trenutno ta tehnologija povsem zadošča, ali ne?

Ko bo 8K TV, se boš pa tepel po glavi, ko boš imel GPON.

Tokijska olimpijada čez 4 leta bo posneta v 8K.

Sicer je pa osnoven problem, da vsako stanovanje nima optike. Vse ostalo so problemi operaterja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SaXsIm ::

Pa saj ne pravim, da nimate prav, zgolj razmišljam o ekonomičnosti takega početja in sprašujem, če se ne da sistema nadgraditi, ko bo to potrebno. Če se ga ne da, ja, imaš prav, res je bedarija. Če se ga da, sem pa prepričan, da bo takrat P2P tehnologija verjetno cenejša, kot danes. In bo zadeva posledično ceneje tudi za končne uporabnike, katerim je tako ali tako namenjena.

Ker recimo, primer - tudi danes imaš lahko na GPON optiki hitrosti 200/200, pa jih ima naročen zelo majhen delež uporabnikov. Zakaj? Zato, ker so predrage, in za domačo uporabo takšnih hitrosti pač ne potrebuješ. Oz, seveda bi jih lahko izkoristil, vendar 100% preskok v hitrosti ne upraviči 500% preskoka v ceni.
SaXsIm

Dr_M ::

Ko bo 8K TV, se boš pa tepel po glavi, ko boš imel GPON.


Glede na hitrost s katero se je siril fhd in recimo sedaj 4k, bo GPON dober se ~20 let, kar se TVja tice.

Pithlit ::

A pri nas sploh kdo oddaja v FHD?
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Ne da bi jaz vedel ;).

Smo bolj živeči v jami...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Nacionalka.

Pri operaterjih dobis pa se vse kar je od poptvja in planet tv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

kitl76 ::

Invictus je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

Ampak trenutno ta tehnologija povsem zadošča, ali ne?

Ko bo 8K TV, se boš pa tepel po glavi, ko boš imel GPON.

Tokijska olimpijada čez 4 leta bo posneta v 8K.



Sicer je pa osnoven problem, da vsako stanovanje nima optike. Vse ostalo so problemi operaterja.



Hallo iz katerega planeta si pa ti:)) V SLO še HD-jev nimamo kje je šele 4K kaj šele 8K. Do takra GPON-a že zdavnaj ne bo več. ekonomičnosti je pa za Tlekom odlična saj so zdaj pri GPON-u dosti denarja pokradli potem ko bodo pa to menali na P2P optiko bodo pa to lahko storili še enkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

Invictus ::

Dr_M je izjavil:

Nacionalka.

Pri operaterjih dobis pa se vse kar je od poptvja in planet tv.

Noben ne oddaja FullHD...

Pač neko slabšo opcijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Pri gponu moras imeti "gpon to ethernet" nato pa se modem.

Pri P2P pa samo modem oz. switch.
Tomi

Invictus ::

Pri GPONu rabiš samo SPF, ki ga lahko priklopiš na multimode optiko. Nič drugega. Ne rabiš modema. Lahko je zadaj navaden Ethernet switch.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PandaFlow2 ::

Realnost slovenske ISP scene: v določenih območjih Slovenije, kjer so ISPji tekmovali za uporabnike, lahko imaš po 2 ali celo 3 FTTH priključke v enem stanovanju v bloku, kjer bi FTTB (fiber to the building) popolnoma zadostoval (po UTP ni nobena znanstvena fantastika peljati 1 Gbit do 100m ali več), na drugi strani se gre pa razne štose ala GPON, kjer se jasno vidi da je to samo začasna varianta.

kitl76 ::

Sevede je začasna pa vender je veliko boljše kot baker. Bolj boli to, da nekateri še na bakru ne moraja imeti dostojne povezave.

...:TOMI:... ::

Še bolj boli, da je vse povsod tekma za LTE, kao prestiz. V resnici pa samo sminka za ISPje.
Tomi

Invictus ::

Glede na množico gradbenih projektov po slovenskih občinah, od vodovoda, do polaganja elektrike v zemljo, do kanalizacije, bolj boli to, da nihče od teh butasti županov ni pomislil na optiko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Ehhh. Pr nas so mel anketo... "kako hiter internet rabite"... "jah, večino leta mam 5/5 čist dost... zdaj 3 mesece pa 100/100 ni dovolj"
Life is as complicated as we make it...

SaXsIm ::

Invictus je izjavil:

Glede na množico gradbenih projektov po slovenskih občinah, od vodovoda, do polaganja elektrike v zemljo, do kanalizacije, bolj boli to, da nihče od teh butasti županov ni pomislil na optiko.


Ni toliko problem v tem, ampak v last mile do uporabnikov. Pri gradnji kanalizacije se kamot naknadno montira recimo kabelske police ali kanale, v katere se položi optika. Ampak je problem, ker je do kanalizacije pa do uporabnika še vedno treba skopati.
SaXsIm

...:TOMI:... ::

Problem je, ker obcine ne investirajo v vkop cevi za optiko, cevi za elektriko in tudi cevi za plin.

Vse to delajo zunanji, recimo telekom ali kablasi ali kaka druga firma, elektriko imajo itak elektro podjetja cez, plin pa razlicno, od petrola, komunal, ipd.

Obcine dajo pozive za izgradnjo, pa ce te investitorji ne investrirajo, obcina tudi ne bo delala. Ob socasni gradnji kanalizacije, vodovoda je smiselno potegniti se optiko plin in elektriko, samo to pomeni, da je treba delat sirse izkope ipd., kar pa obcinam ne disi, ce ne dobijo denarja od tega. Zato pustijo, kot je in naj vsak sam koplje. Ali pa nr koplje in ni optike. Kruta realnost, pa tako malo je treba...
Tomi

Daniel ::

Pri nas so želeli vkopati tudi elektriko sočasno s kanalizacijo in optiko, pa elektro ni pokazal nobenega interesa, da bi plačal zemeljske kable. In tako je ostala na drogovih in bo še dolga leta, ker novega asfalta se ne bo prekopavalo.

...:TOMI:... ::

Narobe, elektro se bo spomil to delat v naslednjih nekaj (15?) letih.

Ze veckrat videno, tako s strani elektra, telekma in tudi drugih. Delam v podjetju, ki se ukvarja s tem, tudi mi smo cvetke, kot vsi ostsli, nov asvalt gremo rezat... Jao
Tomi

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

Ampak trenutno ta tehnologija povsem zadošča, ali ne?

Ko bo 8K TV, se boš pa tepel po glavi, ko boš imel GPON.

Zakaj že? Gigabit dolprenosa ne zadošča za to?

Invictus ::

Na GPONu ne boš dosegel 1 Gbit.

To pomeni da imaš pri sebi doma 10Gbit linijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

KTr1sk ::

Navadni uporabniki,ki že imajo optiko vedo oz seznanjeni, katero optiko imajo, ali je to GPON ali AON al koliko je maximum hitrost up-down?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Passive...
Bodo različne cene za enako hitrost pri GPON/AON,ker na a spletu operaterji nimajo razdeljen in imajo samo napisano VDLS/ADLS ali Optika?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Na GPONu ne boš dosegel 1 Gbit.

To pomeni da imaš pri sebi doma 10Gbit linijo.

Da in ne.

Sicer pa: ITU-T G.987 iz l. 2010 (dopolnjen l. 2012) pomaga razumeti kaj in kako. Predvideno je bilo tudi kako bo potekala tranzicija omrežja iz G.984 na G.987 brez negativnega vpliva na uporabnike (mešano omrežje).

Če je 8k edini "problem", potem z GPON ni problema. Bo šlo.

Invictus ::

Seveda bo šlo.

Ampak, kot sem napisal, problem je "last mile" optika ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jinto ::

wdm pon je dedicated 1-10+ gbit.

http://ieeexplore.ieee.org/xpl/login.js...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620340 (10727) ToniT
»

Mikrotik hAP ac + T2 optika

Oddelek: Omrežja in internet
173144 (1933) c3p0
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621697 (16122) korenje3
»

Čas priklopa na Telekom optiko

Oddelek: Omrežja in internet
289259 (8237) Slo_Gamer
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5120015 (18351) MacGyver141

Več podobnih tem