» »

Cena čiščenja prahu v prenosniku

Cena čiščenja prahu v prenosniku

1
2
»

imagodei ::

#000000 je izjavil:

Skor ni laptopa ki se ga ne da razdret v 10 minutah, seveda če maš mal prakse, recimo aspire 55xx serije al pa hp dv6 serije skor upam stavt da ga razdrem in sestavim nazaj nekje v času do 15 min. mogoče celo manj kot 12.

Jest pod 150 eur nebi računal, pa rajš 250 da je zasigurno da ga h men ne bo prnesu noben LOL

Nisem čist prepričan, a je kakšna polna luna al kaj, pa mal trolaš...? Ali pa v življenju nisi videl kaj dost prenosnikov odprtih. Mislim, z dletom in macolo tudi jaz lahko prenosnik odprem v dveh minutah. Problem je pol sicer nazaj sestavit, tega še nisem rešil, zato se rajši poslužujem mehkejših metod: izvijači, plastična/silikonska orodja za odpiranje... Ker najrajši vidim, da mi na koncu ne ostane 5 vijakov, jih med delom lepo razporejam; elektronske dele spravljam v antistatične vrečke, HDD-jev ne mečem po mizi; če ohišje noče popustiti, ne vlečem brez veze in ga ne zlomim.

Ker dva modela prenosnikov nista enaka, na pamet pač ne gre in imam pred sabo vedno service manual z navodili za disassembly. Dobro, če imaš ti fotografski spomin, ti ta korak (razen prvič za posamezen model) odpade, meni pa že samo iskanje vzame nekaj minut, brskanje po njem pa tudi prispeva k skupnemu času razstavljanja.

Brez postavljanja hitrostnih rekordov za večino prenosnikov potrebujem 20-30 minut za razdiranje. Tko da, vsaka ti čast, si res ekspresen: v času, ki ga jaz porabim za razstavljanje, ti razstaviš IN sestaviš kar dva prenosnika. Vsaka čast.
- Hoc est qui sumus -

dvihtelic ::

imagodei je izjavil:

#000000 je izjavil:

Skor ni laptopa ki se ga ne da razdret v 10 minutah, seveda če maš mal prakse, recimo aspire 55xx serije al pa hp dv6 serije skor upam stavt da ga razdrem in sestavim nazaj nekje v času do 15 min. mogoče celo manj kot 12.

Jest pod 150 eur nebi računal, pa rajš 250 da je zasigurno da ga h men ne bo prnesu noben LOL

Nisem čist prepričan, a je kakšna polna luna al kaj, pa mal trolaš...? Ali pa v življenju nisi videl kaj dost prenosnikov odprtih. Mislim, z dletom in macolo tudi jaz lahko prenosnik odprem v dveh minutah. Problem je pol sicer nazaj sestavit, tega še nisem rešil, zato se rajši poslužujem mehkejših metod: izvijači, plastična/silikonska orodja za odpiranje... Ker najrajši vidim, da mi na koncu ne ostane 5 vijakov, jih med delom lepo razporejam; elektronske dele spravljam v antistatične vrečke, HDD-jev ne mečem po mizi; če ohišje noče popustiti, ne vlečem brez veze in ga ne zlomim.

Ker dva modela prenosnikov nista enaka, na pamet pač ne gre in imam pred sabo vedno service manual z navodili za disassembly. Dobro, če imaš ti fotografski spomin, ti ta korak (razen prvič za posamezen model) odpade, meni pa že samo iskanje vzame nekaj minut, brskanje po njem pa tudi prispeva k skupnemu času razstavljanja.

Brez postavljanja hitrostnih rekordov za večino prenosnikov potrebujem 20-30 minut za razdiranje. Tko da, vsaka ti čast, si res ekspresen: v času, ki ga jaz porabim za razstavljanje, ti razstaviš IN sestaviš kar dva prenosnika. Vsaka čast.


se strinjam...jaz sem ponavadi vedno bolj počasi delal, da je blo sigurno vse ok, računal pa okoli 15€ za prenosnik in pa 10€ za kišto. Do sedaj vsi zadovoljni.

#000000 ::

Ja če si jih razdrl 10-20 pol rabiš manual, pač pri nas so laptopi precej specifični, mislm na modele, pač eni in isti se pojavljajo določen čas, potem zginejo in se pojavi naslednjih nekaj modelov, recimo ko majo akcije folk pokupi n laptopov stega modela, al pa recimo imaš verzijo 15.6 zaslon in 17, ki sta v bistvu enaka, le da je 17 večji, plata enaka in vse enako, razem mogoče par vijakov.

Drugač pa če jih enkrat razstaviš tolk da nit ne pomniš kolko jih je bilo dobiš nek filing kje iskat skrite vijake, proizvajalci se pač držijo ustaljene prakse, kam postavit vijake in vsak ima svoje.

OK razen IBM-Lenovo ki ima enormno količino vijakov, ter plehkov da popizdiš, toshiba ima recimo precej vijakov, ampak niti blizu IBM-u

Sem pa mel na mizi že skor vse modele, ki so značilni za naš konec sveta, tud precej jablan je bilo, ki pa so začuda sila enostavni za podirat ko jih enkrat pokapiraš. Ni to neka znanost, samo prakso morš imet.

Ampak zdej sem odjebal vse viječenje in lotanje ker se mi ne da več, preveč časa vzame, samo razdiranje ni problem, problem je ker ti ne uide 3-4 urce meritev po tamalem če je kaka fubar napaka ki ni značilna, a tega ti noben ne plača, vsi bi za 10-20 eur mel vse porihtano + ene 20 let garancije na popravilo.

Tako da jest se ne grem več, naj rihta kdo ki se mu da to prenašat.

imagodei ::

Ja, in kot rečeno: na črno, brez plačevanja prispevkov, in na škodo tako podjetjem kot tudi drugim "popoldanskim fušarjem", lahko prideš skozi s ceno 15 EUR. Izvajaš sicer dumping in razvrednotiš delo, ki je zagotovo vredno več, ampak, če gledaš zelo ozko: če ti je to bolj za hobi, potem si eno uro hobija, ko lahko zraven gledaš še šport in piješ pivo/cockto, zraven še plačan. Nenazadnje je 15 EUR denar za 2-3 malice ali pa za 7 kavic.

Ampak to samo, če gledaš zelo ozko. Če boš kdaj od servisiranja računalnikov živel (kot zaposlen na rač. servisu ali kot privatnik), boš pač klel vse, ki izvajajo takle dumping.

V resnici: če servis računa za čiščenje prenosnika 65 EUR, lahko ti brez slabe vesti računaš 40 EUR.
(Pa davkov ne pozabi plačat)
- Hoc est qui sumus -

#000000 ::

Ja jest nisem delal na črno oz. fušal, mogoče sem pa tja kaj za žlahto ali kolege, ampak to je blo vsake kvatre, pol sem tud to nehal, ker se mi ni dal več.

Itak dumping cene ubijejo vse, na dolgi rok še nejbolj tistega ki se dumpnig gre, ker dol ne more več it, folk pa to pričakuje :) in na koncu neha. Al pa se enostavno prebaci v drugo branžo, in začne z dampingom tudi tam, dokler ne rata enako kot v prevem primeru, in tako je krog sklenjen.

imagodei ::

#000000 je izjavil:

Ja če si jih razdrl 10-20 pol rabiš manual, pač pri nas so laptopi precej specifični, mislm na modele, pač eni in isti se pojavljajo določen čas, potem zginejo in se pojavi naslednjih nekaj modelov, recimo ko majo akcije folk pokupi n laptopov stega modela, al pa recimo imaš verzijo 15.6 zaslon in 17, ki sta v bistvu enaka, le da je 17 večji, plata enaka in vse enako, razem mogoče par vijakov.

Hja, razdrl sem jih malce več kot 10-20, no ;) Ne vem pa, kaj hočeš povedat, da si jih ti razdrl 1000? Tega ti enostavno ne verjamem, razen če delaš na pooblaščenem servisu; tam pa boš videl kvečjemu laptope ene znamke (mogoče dveh), ne pa vseh mogočih. Da bi jih kateri koli popoldanec brez SP-ja v življenju razstavil kaj več kot nekaj 100, je znanstvena fantastika. Matematika zataji. Prvič, osebno ne poznaš toliko ljudi, ki imajo laptope, drugič, vsi ki imajo laptope jih ne nosijo pucat in tretjič, niso jih vsi prinesli tebi.

Tako da, z dovolj visoko verjetnostjo lahko rečem, da ali nakladaš, ali pa si pri razstavljanju in sestavljanju tako šlampast, da prenosnika nikoli ne bi prinesel k tebi na popravilo.


OK, obstaja še tretja varianta, ki sem jo že tudi nakazal: da dejansko imaš lasten računalniški servis in da ti servisiranje laptopov predstavlja ogromen delež posla. Milo rečeno dvomim, da izpolnjuješ oba pogoja (imaš svoj servis in veliko posla s popravljanjem prenosnikov). Računica se enostavno ne izide, kot si že sam ugotovil. Laptopov praktično nihče ne popravlja kot glavni vir dohodka, ker se to ne splača. Plačat servisu 200 EUR za 4 ure dela + najmanj kakih 50 EUR za rezervni del, ali pa kupiti nov prenosnik za 500 EUR...? Ali pa kupiš "refurbished" rabljen prenosnik s 3-mesečno garancijo za od 100 EUR naprej. Skratka, če bi želel popravljat prenosnike in živet od tega, bi v bistvu moral nategovat stranke, češ da se to splača.


#000000 je izjavil:

Ampak zdej sem odjebal vse viječenje in lotanje ker se mi ne da več, preveč časa vzame, samo razdiranje ni problem, problem je ker ti ne uide 3-4 urce meritev po tamalem če je kaka fubar napaka ki ni značilna, a tega ti noben ne plača, vsi bi za 10-20 eur mel vse porihtano + ene 20 let garancije na popravilo.

Tako da jest se ne grem več, naj rihta kdo ki se mu da to prenašat.

Govora je bilo o čiščenju, ne o meritvah in lotanju. Če bi imel servis in popravljal rabljene prenosnike, bi kaj tenko piskal. Enostavno v Sloveniji ni trga za popravljanje prenosnikov. Če je okvara večja kot za nekaj 100 EUR, se kupi nov prenosnik, basta. Pri popravilu pa se noben resen podjetnik-serviser ne bo 3-4 ure zafrkaval z odkrivanjem napake, ampak bo iz ebaya naročil novo mamaplato in zamenjal. Če napaka ni res očitna in če se je ne da zlahka popravit, je to daleč najcenejša varianta.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

#000000 ::

To če ti ne verjameš, še ne pomeni da ne more bit res, ane.

Plata z ebaya je enaka plati ki jo ima okvarjen prenosnik, je samo reflow narejen in to je to, plata ki je dejansko ok. stane več kot 100 eur. tud na ebayu.

sem pa jest naročil kr nekaj NOVIH plat, prevsem za DELL, HP-compaq in fujitsu, ampak plate so bile resnično NOVE in kupljene direkt pri proizvajalcu, se spomnim kako fujitsu pakira matične, sem mislu da je pralni stroj not ne matična plošče za laptop.

Uglavnem take plate so takrat koštale nekje med 400 in 700 euri, ampak sej država ma dnar ane, ok, zdej ga nima več, ampak takrat ga je mela.

imagodei ::

Mal si me izgubil, ne vem točno o čem trabunjaš. Pa pojdiva po vrsti.

#000000 je izjavil:

To če ti ne verjameš, še ne pomeni da ne more bit res, ane.

Česa ne verjamem? Iz tvojih odgovorov sploh nisem več prepričan, da govoriva o isti stvari. Moja trditev je, da v Sloveniji ni pravega trga za popravljanje prenosnikov. Da je to lahko obstranska dejavnost in da ti osebno v življenju nisi odprl več kot (nekaj) sto prenosnikov - razen, če delaš na pooblaščenem servisu in garancijsko menjuješ matične plošče prenosnikom.

#000000 je izjavil:

Plata z ebaya je enaka plati ki jo ima okvarjen prenosnik, je samo reflow narejen in to je to, plata ki je dejansko ok. stane več kot 100 eur. tud na ebayu.

Točno tako. Nikoli nisem trdil drugače. Zdaj pa računaj: Razdiranje prenosnika, hitra diagnostika, naročilo in zamenjava plate + tvoja marža, sestavljanje prenosnika, testiranje... A za to ti računaš manj kot 200 EUR?

Če je človek kupil prenosnik za 450 EUR in mu je garancija pretekla, recimo da je star dve leti. Zdaj ga da na popravilo. K tebi, ali pa na uradni servis... In mu poveš, da bo stroška za popravilo 200 EUR? Halo? Ali pa če raje da še 250 EUR zraven in si kupi NOV prenosnik. Kjer ni v garanciji samo Matična plošča, ampak je v garanciji komplet. Vse komponente. Računica ne pije vode.

Ni dost boljše, če nabaviš orenk prenosnik za 1.000 EUR s 3-letno garancijo. Recimo, da ti prenosnik crkne v četrtem letu delovanja, menjava matične (tvoje delo in nadomestni del) je 300 EUR. Zakaj? Zato da boš oživel prenosnik s 4 leta starim diskom, podhranjeno grafiko, DVD enoto, ki komajda še deluje in, nenazadnje, iztrošeno baterijo? Spet slaba računica - naslednji mesec ti bo pa shodil inverter ali pa crknil backlight...

Še enkrat: moja trditev je, da se v Sloveniji prenosniki (Hardware) zelo malo popravljajo na servisih, uradno, z računom. OK, če znaš popravit sebi svoj prenosnik, na ebayu naročit rabljeno plato za 30-50 EUR in prešraufat. Ali pa če to delaš za svoje prijatelje. Samo tega po obsegu ni toliko, da bi jih popravljal v stotinah ali celo tisočih!

No, pa reciva, da ti verjamem in da si fenomen, da si se na neki točki dejansko uspel preživljat s servisiranjem prenosnikov na črno: imaš torej ogromno socialno mrežo in cel kup referenc, tako da si na mesec zaslužil vsaj kakega tisočaka. Pomeni, da si popravil vsaj kakih 8-10 prenosnikov mesečno, dva na teden. 100 na leto. Govoriva samo tvojim prijateljem, znancem in njihovim znancem. Seveda na črno, ne prek servisa? Vsekakor si potem velika izjema in svojih izkušenj ne moreš posploševat na vse; poleg tega pa si verjetno imel ogromen tržni delež. Po prenosnikih, ki jih odkrijem v smeteh in po pogovoru z lastnikoma dveh servisov, povpraševanja za servisiranje prenosnikov NI. Če ima kdo občasno tako željo, ga na enem izmed omenjenih servisov preusmerijo k lokalnemu "mojstru", ki se ukvarja s tem. Ob enem pa opozorijo, da popravilo nikakor ni poceni in da se splača razmišljat o nakupu novega prenosnika.

Skratka, spet, informirano trdim, da trga za izvengarancijsko popravljanje prenosnikov pri nas ni.

#000000 je izjavil:

Uglavnem take plate so takrat koštale nekje med 400 in 700 euri, ampak sej država ma dnar ane, ok, zdej ga nima več, ampak takrat ga je mela.

No, s temle zadnjim stavkom pa namiguješ, da si prenosnike popravljal eni državni ustanovi, kjer so bili pač tako neodgovorni in razsipni z denarjem, da se ti je ta dejavnost celo splačala. Fino zate, dost žalostno da se je ustanova tako obnašala, ni pa za Slovenijo to nič novega.

Ampak pod črto - tvoje specifične izkušnje spet nimajo ničesar s povprečnim uporabnikom tega foruma.
- Hoc est qui sumus -

lovro535v2 ::

imagodei je izjavil:

O količini dela pri prenosniku smo že govorili. Če si "sosedov mulec" ali fušar, ki bi rad zaslužil 10-20 EUR medtem ko se s torrenta downloada ta nov film, potem ta urna postavka gre skozi. Če si podjetje, ki mora plačevati davke in prispevke ter izplačevat plače zaposlenim, potem ne gre.

Pri mnogih modelih prenosnika je ogromno dela z odpiranjem in nato zapiranjem. Samo izpihavanje prahu traja 5 minut, morebitna menjava termalne paste takisto. Večino časa pobere t.i. priprava: razstavljanje in sestavljanje, ki zlahka pobere tudi celo uro. Podjetje si pač ne more privoščit računat 10 EUR za servis, ki traja vse skupaj dobro uro.

Jasno: če znaš sam, se ti postavka 65 EUR zdi bizarno visoka. Če ne znaš sam, imaš možnost odnesti sosedovemu mulcu, ki bo naredil za 10 EUR, ampak tam tvegaš, da bo delo nestrokovno opravljeno. Ni vsak, ki zna v roke vzeti izvijač tudi pazljiv, kaj šele strokoven. V rokah sem imel že prenosnike, kjer so se poznale praske in udrtine od izvijača. Omenil sem že tudi primer, ko po čiščenju ni več deloval zvok, ker "sosedov mulec" pri sestavljanju prenosnika ni priklopil zvočnikov.

Se pa strinjam, da je pavšalna ocena 65 EUR res brezvezna. Kot je omenil že tudi solatko, se pri nekaterih prenosnikih odpre cela stranica in zelo hitro prideš do ventilatorja, procesorja. Nekateri imajo motherboard obrnjen tako, da je potrebno razdreti dobesedno cel prenosnik, da lahko prideš do hladilnih teles. Razlika v času, ki ga porabiš za razdrtje in sestavo v enem ali drugem primeru je lahko ogromna.


Mihac27> "P.S.: Sam sem doma dokaj redno spihal prenosnik z tlačilko (pumpo). Pa sem zadnjič razstavljal prenosnik zaradi menjave monitorja, in razkopal tudi ventilator..... pa je bilo vseeno kar zelo prašno med rebri. Je kar treba čistiti z močnim curkom zraka, če ne ni nič."

Hja, tkole je - če prenosnika ne razdreš do te mere, da odkriješ cel ventilator (ali če površno spihaš desktopa), je skoraj boljše, da vzameš sesalec in prah odsesaš. V nasprotnem primeru pri izpihovanju curek zraka samo zbije prah v težko dostopne špranje. Po nekaj takšnih površnih izpihovanjih je stanje na koncu še slabše kot če ne bi nič izpihoval.
saj ti lahko na servisu tudi spraskajo računalnik ali pa pokvarijo kakšnon stvar.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

MIHAc27 ::

imagodei.. z večino povedanega se z tabo strinjam le z enim ne.. da se starih prenosnikov ne popravlja. Seveda se, saj je popravilo včasih še vedno dosti cenejše. Kak disk, ram, tipkovnica ali baterija na primer. Seveda ne moreš nikoli vedeti, da ne bo v kratkem šlo še kaj. Ampak ljudje raje dajo 50-100€ za popravilo, kot 300€ za nov prenosnik. V večini primerov so za kako leto zopet dobri.

Tiskalniki... tam če gre grelec, je to itak 75% cene novega tiskalnika. Razne gumice tudi stanejo, 20-30€ na kos (seveda uradne SLO cene) nov tiskalnik dobiš pa za 60€.
Z monitorji ni dosti boljše. Nov že za 100€, PCB board je pa običajno okoli 50-60€. Pa delo še ni niti vračunano.

imagodei ::

MIHAc27 je izjavil:

imagodei.. z večino povedanega se z tabo strinjam le z enim ne.. da se starih prenosnikov ne popravlja. Seveda se, saj je popravilo včasih še vedno dosti cenejše. Kak disk, ram, tipkovnica ali baterija na primer. Seveda ne moreš nikoli vedeti, da ne bo v kratkem šlo še kaj. Ampak ljudje raje dajo 50-100€ za popravilo, kot 300€ za nov prenosnik. V večini primerov so za kako leto zopet dobri.

Ja, to se strinjam, manjša popravila ali dodelave. Pri RAMu za prenosnike se ljudje velikokrat odločajo za nadgradnjo, ker je začetna količina prenizka, zato to robo servisi dobavljajo. Oz., če mu RAM na starem prenosniku crkne, ga menja za večje module (npr., da je imel 2x 1GB RAM, gre potem na 2x 4GB, kar ni samo popravilo, ampak za vrednost RAMa dobiš tudi nekoliko izboljšane performance). Mnogo prenosnikov ima RAM tudi na relativno dostopnem mestu, tako da je menjava RAMa vseeno malce bolj preprosta, kot menjava procesorja ali cele plate.

Enako se strinjam za disk. Zgodba je spet podobna: je lahko dostopen, poleg tega če 5 let staremu prenosniku zamenjaš 250 GB HDD @ 5400 z modernim 250 GB SSD-jem, si dobil neznanski napredek pri hitrosti delovanja sistema.

Kar se tipkovnic tiče... sem že malo bolj skeptičen. Videl sem že prenosnike, ki jim je manjkalo tudi do 10 tipk. Pa tudi sicer za zamenjavo tipkovnice ni treba razdirati celega prenosnika. Vse navedene stvari so običajno kar hitro zamenjane.

Baterije so pa spet čist posebna zadeva... To je pa potrošni material, itak v naprej veš, kako je s tem in proizvajalci običajno ne nudijo garancije na baterijo oz. je garancija pod čisto drugimi pogoji.


Osnovno vprašanje tukaj je predvidevalo razdrtje (skoraj) celotnega prenosnika zaradi čiščenja. 6x #0 se je oglasil, da ima on prenosnik razdrt v 10 minutah in namigoval, da je temu tako, ker ima ogromno prakse in je v življenju razdrl že nebroj prenosnikov. Na to sem jaz izpostavil, da mu tega A.) ne verjamem, ker popoldanski fušarji ne poznamo toliko ljudi, ki bi sploh prinašali v čiščenje računalnik, ali pa B.) dela na pooblaščenem servisu in izvaja garancijske zamenjave matičnih plošč.

Izključil sem manj verjetno opcijo C.) da dela na običajnem računalniškem servisu, ki se preživlja pretežno z obsežnimi popravili prenosnikov (menjava plate, procesorjev), kjer je potrebno popolno razdrtje prenosnika. To sem utemeljil s tem, da enostavno ni povpraševanja po tem. Seveda se strinjam s tabo (in še kom), da se izvajajo manjša in nezahtevna popravila, kot je zamenjava diska, RAMa in baterij. Izvengarancijske menjave npr. matičnih plošč, inverterjev, itd. pa so dokaj redke. Gre za komponente, ki tudi so dostikrat specifične za posamezen model (ali pa par modelov) prenosnika in zato drage - tudi po štirih, petih letih. Ja, na ebayu dobiš poceni rabljene, ampak resen servis menda ne bo vgrajeval rabljenih plat?!

Sploh pa nisem pomislil na opcijo D.) da bi namreč 6x #0 izkoriščal debilizem državne inštitucije, ki ni vedela kam z denarjem, pa je zato popravljala stare prenosnike namesto da bi kupovala nove. #000000 navaja, da je popravljal prenosnike, kjer so bile plate vredne med 400 in 700 EUR! Hudiča, ne se hecat; da ima firma toliko denarja, da popravlja stara jajca, nima pa denarja za nove prenosnike... Človek res ne pomisli na to.

Kakor koli... Četudi bi #000000 res znal razdreti katerikoli prenosnik v 10-12 minutah, je to izjema, ki je ne moremo posplošit na vse. Rdeča nit tega je, da si servis ne more privoščit delat za manj kot za cca 50 EUR/h, normalen vesten serviser pa zlahka porabi tudi dobro uro, da razdre, očisti in sestavi en malce bolj zafrknjen prenosnik.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

imagodei je izjavil:


Kakor koli... Četudi bi #000000 res znal razdreti katerikoli prenosnik v 10-12 minutah, je to izjema, ki je ne moremo posplošit na vse. Rdeča nit tega je, da si servis ne more privoščit delat za manj kot za cca 50 EUR/h, normalen vesten serviser pa zlahka porabi tudi dobro uro, da razdre, očisti in sestavi en malce bolj zafrknjen prenosnik.

IBM oz. zdaj Lenovo prenosnike se da brez problemov podreti v 10 - 12 minutah, če le nisi totalen nerodnež.

So pač dobro načrtovani ... Poleg tega dobiš precej dobra navodila na netu kako se zadeve lotiti.

Mojemu Thinkpadu E odstranim hladilnik za CPU v 3 minutah. Mislim da je vsega skupaj 5 vijakov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

solatko ::

Enkrat mi je stranka prinesla prenosnik v vrečki. Razstavljen na prafaktorje.
Veste gospod en vijak sem odšrafal pa mi je tole ratal, jaz pa nazaj, dejte mi povedat, kateri je to, saj je taka pogruntavščina vredna precej denarja, če računate, da rabim cca 20 minut in kakšnih 10 vijakov odvit, da ga spravim v tako stanje.:))

Seveda model ni povedal, kateri vijak, bil pa je vesel, ko je dobil nazaj cel prenosnik.

Ja pobje, vse je lahko, če znaš in zaradi tega tudi padajo cene na trgu, ker jih že veliko misli, da zna in potem za nekaj € zadevo uredijo na pol.
Delo krepa človeka

#000000 ::

Imagodei modrec slušaj vamo :) trabunjam točno tole oz. odgovarjam na tole, da se vrnem malo nazaj tvoj citat je "Hja, razdrl sem jih malce več kot 10-20, no ;) Ne vem pa, kaj hočeš povedat, da si jih ti razdrl 1000? Tega ti enostavno ne verjamem, rezen če delaš tam in tam bla bla"

uglavnem nima veze kje sem delal in kaj sem delal in kdo je bil plačnik še najmanj.

to da so plate koštale tolk k sem napisal ni nakladancija, in tudi veliko firm se tega poslužuje, ne vem zakaj ampak se, tudi meni ni računice ampak če kdo plača zakaj pa ne, ne verjamem da bi kdorkoli s tega portala zavrnil tak posel ???

Če te zanimajo cene pri FMC ali par podobnih firm ki delajo izključno za JU, poklič kolk kaj stane, in tam prodaja ne gre po kosih, naprimer ne moreš kupt samo neke stvari, ampak moraš kupit še par drugih ki jih ne nucaš a so v njihovem kompletu, ajde HDD caddy in pokrovček se ne da dobit brez da kupiš še sam HDD, cena pa sitnica od oka 200 če ne celo več, nazadnje je bila če se prav spomnim preko 200.

Glede smisla menjave matičnih na starih laptopih je pa tko, recimo imaš laptop ki ga nekdo uporablja že leto dve, ker pri 3 gre že v odpis, če niso (kar ponavadi JU ne) vzeli podaljšano garancijo, ali jo podajlšali naknadno, bo plata draga. Menjaš pa jo baje zato, da ni treba spet vsega postavljat in da človk obdrži vse kot je bilo, tega sem ogromno vidu v NLB, za desktop mašine pa tudi laptope, so imeli in verjetno še imajo, vedno v rezervi določeno cifro identičnih mašin, katere potem če kaka crkne samo premečejo HDD in vse dela v roku par minut če se mudi. Za kako je zdej ne vem več ker so menda prešli iz DELL na IBM nisem pa 100%

Uglavnem baca se pare kjer je najmanj treba, ampak sej zato obstaja dokapitalizacija :)

Pa da se vrnemo na spihovanje prahu in ceno, ajde poštena cena za one man band s.p. bi bila recimo med 25-25 euri, več je že absurd, ker vem da ga skor noben ne podira, edin če gre za model boljših serije kateri imajo s parimi potezami odkrit cooler in ventilator, čim pa gre za modele v rangu 400-500 eur, pol pa vsi samo spihavajo in to spihavanje in vredno več kot 2 eura.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

solatko ::

#000000 - Govorimo o ceni čiščenja prenosnika, vsi, ki se s tem ukvarjamo, pa vemo, kaj se v to računa. Odvisno od izvajalca, praviloma se prenosnik razstavi, očisti, zamenja termalna pasta in termalni trakovi na starejših, sestavi in stestira, torej minimalno 1 uro po kosu. Za tako čiščenje, je poštena cena 50€+DDV, kaj in kako pa nekateri počnejo, je pa stvar politike servisa ali izvajalca.
Osebno čiščenja s kompresorjem in čiščenje ekrana, nikoli nisem računal, ko pa stranka pričakuje, da bo mir naslednih nekaj mesecev, pa se dela lotiš temeljito in ga tudi opraviš po pravilih. Moraš pa računat s tem, da je cca 40% prenosnikov, ki imajo hladilnik in ploščo obrnjeno navzdol in je potrebno dejansko prenosnik razstaviti na prafaktorje, da narediš željeno in plačano.
Zavedat se moraš, da lahko reže očistiš samo tako, da pihneš v prenosnik in s tem večino prahu spraviš na mesta, ki jih že tako hlajenje ne doseže.
Če računaš še na to, da uporabniki prinesejo prenosnik čistit takrat, ko jim začne zaradi pregrevanja delat počasi ali pa celo ugaša, boš s pihanjem naredil praktično nič.
Delo krepa človeka

m0LN4r ::

Jaz naredim za sixpack puncam za gajbo pa fantom. Rezervne dele pa krije vsak sam iz ebaya/amazona ali bolhe.
Še vedno bistveno ceneje, kot recimo uradni servis, ki za 50EUR plato iz ebaya zaračuna še en stotak gor, pa še delo in izstavi predračun, ki je dražji od prenosnika samega.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

solatko ::

m0LN4r - Seveda s plačanim davkom in računom.;(
Delo krepa človeka

Looooooka ::

Za 50 eur maš račun in jih lahko pribiješ na kol. Za 10 eurov sosedovemu mulci niti ušes ne moreš zaviti, ker si kriv sam.
Če maš cajt, nisi štor in te dejstvo, da boš mogoče zaradi 2 komponent moral razšraufat, in potem spet zašraufat vse ostale komponente, ne moti...potem si pač vzameš tistih 30-60 minut in lepo v miru zadevo spucaš sam. V večini primerov je tako ali tako dovolj odstranitev prahu iz ventilatorja in menjava termalne paste...pa si good to go do naslednjič.

m0LN4r ::

Za sixpack ne rabiš računa (blago za blago), še manj pa od ljudi, ki že tako ali tako nimajo dnara in bi jih nekdo rad vsekal z takim računom da na rit padejo za stvar, ki je roko na srce zelo poceni za popravit.

Da nebi slučajno prilimal predračun od servisa za popravilo v višini 500EUR (cena novega) za prenosnik vreden 200EUR. Žal nemorem, ker nočem izpostavljati oseb in ne tako majhnega servisa, kako lupijo ljudi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

imagodei ::

Invictus je izjavil:

imagodei je izjavil:


Kakor koli... Četudi bi #000000 res znal razdreti katerikoli prenosnik v 10-12 minutah, je to izjema, ki je ne moremo posplošit na vse. Rdeča nit tega je, da si servis ne more privoščit delat za manj kot za cca 50 EUR/h, normalen vesten serviser pa zlahka porabi tudi dobro uro, da razdre, očisti in sestavi en malce bolj zafrknjen prenosnik.

IBM oz. zdaj Lenovo prenosnike se da brez problemov podreti v 10 - 12 minutah, če le nisi totalen nerodnež.

Ja, se strinjam, da so modeli / znamke, pri katerih je sestava dobro načrtovana oz. ni namenoma narejena tako, da se pri razstavljanju jebeš. Sumim, da imajo nekateri proizvajalci politiko, da težje kot razdreš, lažje lahko na pooblaščenem servisu opazijo nepooblaščene dostope. Ampak to je že druga zgodba.

Kar nekajkrat je bilo že povedano, da posploševati ne moremo, tudi sam sem vsaj 2x to izpostavil. Zato je pavšal 65 EUR za čiščenje po eni strani precej čudna reč. Pri nekaterih modelih do ventilatorja dejansko prideš v parih minutah, ne da bi zato potreboval doktorirat. Ne pa pri vseh. Precej starejših modelov ima precej zafrknjen dostop, HP-ji šele v zadnjem času poenostavljajo dostop. Tako kot pravi solatko, je znaten delež prenosnikov, kjer je plata zasukana tako, da moraš podreti praktično cel prenosnik, da prideš do ventilatorja. Pri teh modelih verjamem, da se da priti pod 20 minut razstavljanja - če postavljaš hitrostni rekord, če tvegaš, da boš na nekaterih mestih poškodoval ohišje ali polomil kak plastični utor in če ti je vseeno, če na koncu ostane par vijakov "viška". Če pa delaš koliko toliko umirjeno in natančno, sproti organiziraš odvite vijake (ki se jih nabere tudi 30 in več), si hitro na 20-30 minut dela. Preden začneš čistiti ventilator.

Pavšalno ocenjevat, koliko bi moral računat servis oz. "SP", je nehvaležno, posledično tudi, koliko bi moral računat "sosedov mulec" oz. lokalni mojster. Precej altruistično, da nekateri pavšalno svoje storitve ponujajo za 10 EUR ali sixpack, če pa v bistvu lahko naletijo na zajeban model, kjer bodo morali precej paziti, da ne bodo polomili ohišja in pustili sledov orodja na stikih. Verjamem, da večina takšnih "znalcev" doma nima namenskega plastičnega/silikonskega orodja za odpiranje, ampak se ohišja lotijo z izvijačem, kjer se pa hitro poznajo udrtine in praske. No, če se pri enem modelu zamudiš 45 minut (15:15:15 razstavljanje:čiščenje+pasta:sestavljanje), potem je 10 EUR res smešno nizka cena.
- Hoc est qui sumus -

r3dkv1c4 ::

lol, nisem vedel, da na tako opevanem forumu lahko večkrat v roku ene ure odkrijete toplo vodo....ampak zakaj, če pa jo imate v bojlerju.

Za ta čas, ko OP čaka odgovore, bi imel že spucam prenosnik, če bi se sam lotil.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

imagodei ::

Ja, to pa verjetno, ker je OP objavil svoje sporočilo Marca 2013...
- Hoc est qui sumus -

solatko ::

m0LN4r - Pooblaščen servis ne sme in ne more delat z deli, nakupljenimi na eBay ali Bolhi. Vezan je na firmo za katero je pooblaščen in predračun brez dela lahko hitro znese 500€+ - monitor, tipkovnica, tachpad in matična z grafično, pa si po cenah rezervnih delov že krepko čez to cifro + DDV + delo = je več, kot je nov računalnik.
Zato se ne popravlja, dokler stranka ne pristane na to.

Kadar gre za navaden servis, bi bil za enako storitev predračun okoli 250€ ali še manj.

Sicer pa se pri čiščenju vzame nek pavšal ravno zaradi tega, da cene po posameznih modelih ne odstopajo, če prav se nekatere lahko očisti brez razdiranja (cca 10%).

Imaš namreč stranke, ki imajo več kot en prenosnik in najprej prinesejo enega - boš užgal 65€ z DDV, ker je srednje ali precej zajeban za razstavit, potem pa prinese drugega, mu boš pa rekel 20€ z DDV, ker si odstranil samo spodnji pokrov in je bilo vse na izvoli.
Stranka niti slučajno ne ve, kaj počneš, tiste, ki vedo, si večinoma to uredijo sami in bo povsod razglasil, da si ga pri prvem nategnil, kot mačka.
Tako ima večina servisov nek pavšal za čiščenje in to tudi objavljeno na ceniku. Seveda je pa vprašanje, kaj dejansko naredijo.
Delo krepa človeka

ursy13 ::

Zdravo pozna kdo v ljubljani kje ščistijo hladilnik prensonika, pa da je z delom zadovoljen in je cenovno najbolj ugoden, hvala že v naprej Urša:D

solatko ::

Kaj je zate ugodno? Za kateri model prenosnika gre? Kako kvalitetno mora bit delo opravljeno?
Delo krepa človeka

Zheegec ::

Kakšen Sistem Ena d.o.o. recimo. Samo pri večjih servisih je zelo odvisno, na koga naletiš, da zadevo "kvalitetno" naredi.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11824687 (4447) Valvoline
»

Win 8/8.1/10 hropeče, Kubuntu blesteče?

Oddelek: Operacijski sistemi
394751 (3660) Siddh
»

Pregrevanje prenosnika (čiščenje)

Oddelek: Strojna oprema
204429 (3318) Invictus
»

Čiščenje prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
182965 (2384) _koki_
»

Prenosnik toshiba ugaša

Oddelek: Pomoč in nasveti
192444 (1970) solatko

Več podobnih tem