» »

Uporaba TRR številke

Uporaba TRR številke

1
2
»

thramos ::

Preverjanje naslovov ni nujni del SEPA standardov. Lahko pa banka to vseeno počne. Zato je edini pravi naslov za takšno vprašanje konkretna banka.

Invictus ::

thramos je izjavil:

Preverjanje naslovov ni nujni del SEPA standardov. Lahko pa banka to vseeno počne. Zato je edini pravi naslov za takšno vprašanje konkretna banka.

No, še hujše je kot sem mislil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

Zakaj potem vrtiš gobec o stvareh o katerih nimaš pojma?

AndrejO ::

čuhalev je izjavil:

No, mene je ravno ta primer SEPA direktne obremenitve zanimal lansko leto ob odprtju osebnega računa in so mi pripravili neke njihove papirje in mi označili povedi, iz katerih je razvidno, da se lahko dejansko vsak prisesa: podpis ali kakršno koli strinjanje plačnika ni pomembno. Za odprtje te SEPA direktne obremenitve se pridobi vse podatke iz kartice, torej se potrebuje SAMO številko osebnega računa.

Št. IBAN je identifikator in kot takšen je nujen element.

Ostalo so podatki, ki omogočajo "preverjanje verodostojnosti" in jih banke obravnavajo enkrat tako, enkrat pa drugače. Npr. ime imetnika računa je obvezno pri vseh bankah s katerimi sem se srečal do sedaj. Naslov že več ni obvezen in marsikje s tem več ne komplicirajo.

Ko je terjatev enkrat vzpostaljena, se je več ne preverja in to postane odgovornost lastnika računa. Če si ta spremeni ime, naslov, spol, ... se ne bo spremenilo nič - promet bo še vedno tekel naprej, ne glede na te spremembe, ker so bili vsi ti podatki uporabljeni samo enkrat in to v trenutku vzpostavitve.

čuhalev ::

AndrejO je izjavil:


Ostalo so podatki, ki omogočajo "preverjanje verodostojnosti" in jih banke obravnavajo enkrat tako, enkrat pa drugače. Npr. ime imetnika računa je obvezno pri vseh bankah s katerimi sem se srečal do sedaj. Naslov že več ni obvezen in marsikje s tem več ne komplicirajo.

Torej, na kratko, če izgubim bančno kartico, so na njej vsi elementi, ki omogočajo nekomu, da me obremeni preko SEPA.

Ko bom naslednjič v banki, bom vprašal, če lahko izklopim možnost SEPA direktne obremenitve. 8-)

BlaY0 ::

Kar se tega tiče po moje ni panike, ker verjetno takoj ko izgubiš kartico, jo tudi prekličeš. Če se vmes zgodi direktna bremenitev ni panike, ker kot je AndrejO napisal, lahko takšno transkacijo mirno prekličeš še nadaljnjih 8 tednov oziroma 13 mesecev.

Jaz torej vidim problem samo, če ne spremljaš redno stanja oziroma, če imaš zelo veliko transakcij in ti vmes nekdo periodično _porine_ kakšno, ki je niti ne opaziš.

Kaj pa to... včeraj je nekdo omenil, da podpisa pa res ni težko ponarediti. True. V tujini (recimo Nemčija) večina štacun na POS terminalih ne preverja kartic _domačih_ bank s PIN-om. Enostavno ti dajo za podpisat račun. Tukaj pa vidim problem, če kartico izgubiš, nekdo jo najde, gre v štacuno, nabavi za recimo 200 EUR nečesa, podpiše račun (pač eno kraco naredi) in gre. Potem se pa ti nadaljnja dva meseca jajcaj s preklici in dokazovanjem da tisto ni tvoj podpis...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

thramos ::

AndrejO je izjavil:

Št. IBAN je identifikator in kot takšen je nujen element.

Ostalo so podatki, ki omogočajo "preverjanje verodostojnosti" in jih banke obravnavajo enkrat tako, enkrat pa drugače. Npr. ime imetnika računa je obvezno pri vseh bankah s katerimi sem se srečal do sedaj. Naslov že več ni obvezen in marsikje s tem več ne komplicirajo.

Ko je terjatev enkrat vzpostaljena, se je več ne preverja in to postane odgovornost lastnika računa. Če si ta spremeni ime, naslov, spol, ... se ne bo spremenilo nič - promet bo še vedno tekel naprej, ne glede na te spremembe, ker so bili vsi ti podatki uporabljeni samo enkrat in to v trenutku vzpostavitve.


Banka se lahko odloči in poleg imena preverja karkoli, tudi bolj zaupne podatke.

In ta preverjanja lahko izvaja ob vzpostavitvi ali pa ob vsaki bremenitvi.

BlaY0 je izjavil:

Kar se tega tiče po moje ni panike, ker verjetno takoj ko izgubiš kartico, jo tudi prekličeš. Če se vmes zgodi direktna bremenitev ni panike, ker kot je AndrejO napisal, lahko takšno transkacijo mirno prekličeš še nadaljnjih 8 tednov oziroma 13 mesecev.


Še en, ki pametuje. Izguba in preklic kartice nimata nobene veze z direktno bremenitvijo. Če prekličeš kartico prekličeš zgolj kartico in ne možnosti izvajanja direktnih bremenitev.

BlaY0 je izjavil:

Kaj pa to... včeraj je nekdo omenil, da podpisa pa res ni težko ponarediti. True. V tujini (recimo Nemčija) večina štacun na POS terminalih ne preverja kartic _domačih_ bank s PIN-om. Enostavno ti dajo za podpisat račun. Tukaj pa vidim problem, če kartico izgubiš, nekdo jo najde, gre v štacuno, nabavi za recimo 200 EUR nečesa, podpiše račun (pač eno kraco naredi) in gre. Potem se pa ti nadaljnja dva meseca jajcaj s preklici in dokazovanjem da tisto ni tvoj podpis...


Kaj potem šele vsi tisti POSi, ki dovolijo bremenitev celo brez podpisa. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

thramos ::

čuhalev je izjavil:

Torej, na kratko, če izgubim bančno kartico, so na njej vsi elementi, ki omogočajo nekomu, da me obremeni preko SEPA.

Ko bom naslednjič v banki, bom vprašal, če lahko izklopim možnost SEPA direktne obremenitve. 8-)


Naučiti se zapomnit IBAN v parih sekundah ni nobena umetnost - tako da je tvegano že pokazati kartico komurkoli. Ampak dvomim, da je veliko bank, ki dovolijo bremenitev že brez preverjanja dodatnih podatkov.

K0K0 ::

Pri sepa direktni obremenitvi se ti pred prvo obremenitvijo v spletni banki pojavi nalog, katerega moraš potrdit. Če ga ne pač ne morejo trgat.
Banke niso neumne. Če bi blo tko izi kot si nekateri predstavljate bi lahko nek Nigerijec naredil sepa obremenitev za vsa slo podjetja. Tud če bi banke ta denar takoj vrnile bi bi z tem podjetjem naredil veliko gospodarsko škodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: K0K0 ()

thramos ::

K0K0 je izjavil:

Pri sepa direktni obremenitvi se ti pred prvo obremenitvijo v spletni banki pojavi nalog, katerega moraš potrdit. Če ga ne pač ne morejo trgat.


To ni pravilo, ampak odločitev banke. Za katero pa gre?

Invictus ::

čuhalev je izjavil:


Ko bom naslednjič v banki, bom vprašal, če lahko izklopim možnost SEPA direktne obremenitve. 8-)

Lahko.

Sam sem to naredil...

K0K0 je izjavil:

Pri sepa direktni obremenitvi se ti pred prvo obremenitvijo v spletni banki pojavi nalog, katerega moraš potrdit. Če ga ne pač ne morejo trgat.

Ni nujno... Moja banka tega ne počne. Oz. ni včasih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

mojca ::

Meni nikoli ni bilo potrebno potrjevati direktne bremenitve. Verjetno je to odločitev določene banke.

(Resnična) anekdota iz Nemčije. Ko sem nekaj delala, sem oddala svoje podatke, da bi mi nakazali denar za opravljeno delo. Potem pa pride čez par dni email: "Joj, se oproščamo, smo po pomoti vsem upravičencem trgali denar z računa. Napako bomo v najkrajšem času odpravili." Dejansko so vsem trgali z računa, namesto, da bi isti znesek nakazali nanj. V konkretnem primeru ni šlo za prevaro, ampak če bi šlo ...

Preverjanje imena in naslova imetnika računa so pa itak bolj pravljice kot kakršnakoli realnost. Nekdo mi je nakazoval denar, vpisal pravilne podatke (ime, naslov, ...), samo delavka za okencem na pošti se je zatipkala pri številki IBAN-a. Čez kakšen mesec ga vprašam, kdaj mi namerava nakazat. Ko je šel raziskovat, v katero luknjo se je pogreznil denar, so ga iz pošte pošiljali na mojo banko, iz moje banka pa nazaj na pošto. In je trajalo še kakšen mesec, da se je denar od nekod spet vzel.

To, da ti še nihče ni ukradel denarja iz računa, še ne pomeni, da ti ga ne more.

thramos ::

Direktna bremenitev in nakazilo sta dve različni zadevi. Pri nakazilih se razen IBANa in BICa banke ponavadi res ne preverja nič drugega (konec koncev se je tisti, ki ti je nakazal podpisal pod napačen IBAN). Pri direktnih bremenitvah pa je od banke odvisno, kakšne zaščite se bo šla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

BlaY0 ::

Če jo jaz prav zastopim ona to ve. Pravi zgolj, da je posredovala podatke o računu... IBAN, imetnika in njegov naslov za nakazilo, oni so ji pa namesto nakazila naredili direktno bremenitev, saj so imeli vse podatke za to. Banka je pa to mirno sprovedla.

thramos je izjavil:


Še en, ki pametuje. Izguba in preklic kartice nimata nobene veze z direktno bremenitvijo. Če prekličeš kartico prekličeš zgolj kartico in ne možnosti izvajanja direktnih bremenitev.

Ja ja, imaš prav. Moral bi dejansko blokirati/zapreti račun. Sem prehitro napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

thramos je izjavil:


Kaj potem šele vsi tisti POSi, ki dovolijo bremenitev celo brez podpisa. ;)

Imaš morda v mislih brezstično varianto? A ni to samo za manjše zneske?

thramos ::

BlaY0 je izjavil:

Če jo jaz prav zastopim ona to ve. Pravi zgolj, da je posredovala podatke o računu... IBAN, imetnika in njegov naslov za nakazilo, oni so ji pa namesto nakazila naredili direktno bremenitev, saj so imeli vse podatke za to. Banka je pa to mirno sprovedla.


O njeni drugi anekdoti sem pisal. O prvi ni kaj za pripomnit, tako je. :)

BlaY0 je izjavil:

Imaš morda v mislih brezstično varianto? A ni to samo za manjše zneske?


Ne, čisto navaden POS z branjem magnetnega zapisa. V Guiness muzeju v Dublinu recimo. Verjetno banke zaupanja vrednim strankam izdajo takšne.

PandaFlow2 ::

Tisti, ki jih je strah izdaje TRR, lahko uporabljajo Debit MasterCard ali Visa, kjer na kartici ni napisane številke TRR (je pa sama številka kartice "problematična")...

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:

thramos je izjavil:


Kaj potem šele vsi tisti POSi, ki dovolijo bremenitev celo brez podpisa. ;)

Imaš morda v mislih brezstično varianto? A ni to samo za manjše zneske?

Vse cestninske postaje imajo plačilo s kartico brez PINa.

Brezstična tukaj nima veze...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PandaFlow2 ::

Vse cestninske postaje imajo plačilo s kartico brez PINa.


Razen v Srbiji :)

Invictus ::

PandaFlow2 je izjavil:

Tisti, ki jih je strah izdaje TRR, lahko uporabljajo Debit MasterCard ali Visa, kjer na kartici ni napisane številke TRR (je pa sama številka kartice "problematična")...

VISA in ostale kreditne kartice so bolj problematične, ker obstajajo še vedno internet strani, kjer lahko zapravljaš brez CVV kode...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

thramos je izjavil:


Kaj potem šele vsi tisti POSi, ki dovolijo bremenitev celo brez podpisa. ;)

Imaš morda v mislih brezstično varianto? A ni to samo za manjše zneske?

Vse cestninske postaje imajo plačilo s kartico brez PINa.

To je res, samo tudi v teh primerih so zneski ranga 10 EUR. Se pravi če ti nekdo sune kartico bi se moral precej vozit, da bi ti naštepal za 100 EUR transakcij. Enako velja za muzej... greš not plačaš tistih 10 EUR in greš ven. Ne greš potem še enkrat not kar tako malo za brez veze. V štacuni pa mirno lahko pustiš 200+ EUR in tudi ven neseš precej.

thramos je izjavil:


BlaY0 je izjavil:

Imaš morda v mislih brezstično varianto? A ni to samo za manjše zneske?


Ne, čisto navaden POS z branjem magnetnega zapisa. V Guiness muzeju v Dublinu recimo. Verjetno banke zaupanja vrednim strankam izdajo takšne.

Ko sem spraševal na banki glede tega so mi rekli da se to pač štacuna odloči kaj bo imela (odvisno koliko želi tvegati). Je pa to povezano s stroški. Za PIN verifikacijo se baje plačuje precej več kot za brez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obremenitev TRR-ja s strani amazona (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10820186 (9117) bastadu
»

Direktna obremenitev in tuja banka

Oddelek: Loža
132030 (1514) Mare2
»

Odprtje bančnega računa v tujini (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
388133418 (78918) BlaY0
»

Kredit, zakaj kopijo TRR 3 mesecev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8524956 (22462) krneki0001
»

Banka trdi da je bilo plačilo izvedeno z nezakonitimi sredstvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9319576 (14902) mat xxl

Več podobnih tem