» »

Direktna obremenitev in tuja banka

Direktna obremenitev in tuja banka

trulex ::

Kaj storiti če vam podjetje zavrne vzpostavitev direktne obremenitve z razlogom da njihov sistem ne podpira tujih računov? Sem jih že prijazno opomnil da kršijo evropsko uredbo.

Utk ::

Dvomim, da podjetje krši kakšno uredbo. Kršila jo bi njihova banka, če tega ne bi omogočala.

trulex ::

V vsakem primeru je nekdo v prekršku in odjemalcu so kratene pravice.

Utk ::

Ne, ni nujno, da v vsakem primeru niti ni nujno, da ti je kaj krateno. Razen če je kje zakon, da ti vsako podjetja mora omogočat direktno bremenitev. Kar pa dvomim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

buttcrack ::

če nudijo DB a ti je zaradi računa v tujini ne omogočijo, so seveda v prekršku.
tema n26 je polna tega oz. se je sedaj večina prilagodila in ročno popravljajo.

AndrejO ::

Utk je izjavil:

Ne, ni nujno, da v vsakem primeru niti ni nujno, da ti je kaj krateno. Razen če je kje zakon, da ti vsako podjetja mora omogočat direktno bremenitev. Kar pa dvomim.

Zakonodaja je in to že nekaj let. Sicer ne vem, če je uspela BS kaj spisati na temo informiranja potrošnikov, ampak recimo pri CBI so se potrudili in sestavili to stran: https://www.centralbank.ie/consumer-hub...

Notri je lepo opisano, ka je prepovedana diskriminacija, kakšna je pravna podlaga (o glej, direktiva je iz l. 2012) in kdo je irski nadzorni organ za domnevne kršitve.

Za Slovenijo bi verjetno morala obstajati kakšna enakovredna stran v slovenščini, kjer je opisana ista pravna podlaga in tudi kdo je nadzorini organ za prijavo domnevnih kršitev.

Utk ::

Pa je neka sepa regulacija obvezajoča za neko podjetje? Sej niso banka. In btw, pri nas še nekatere banke ne sprejemajo čisto veljavnih sdd nalogov...

Ales ::

Seveda je obvezujoča za podjetja.

AndrejO ::

Utk je izjavil:

Pa je neka sepa regulacija obvezajoča za neko podjetje? Sej niso banka. In btw, pri nas še nekatere banke ne sprejemajo čisto veljavnih sdd nalogov...

Da, gl. 9. čl. direktive, ki zavezuje prejemnika plačila, oz. nalogodajalca.

Ker je predpis direktiva in ne uredba, je moral biti prevzet v lokalno zakonodajo, ki predpisuje kdo je nadzornik za te kršitve. Na Irskem je to urad, ki se sicer ukvarja z zaščito potrošnikov. Za Slovenijo bo moral nekdo drug pobrskati, kam se pošlje prijavo.

predi ::

260/2012 je uredba, ne direktiva. Del slovenskega pravnega reda je postala z objavo v Evropskem uradnem listu.

Za nadzor nad izvajanjem Uredbe, je pri nas pristojna Banka Slovenije po 243. členu ZPlaSSIED.
---

trulex je izjavil:

Sem jih že prijazno opomnil da kršijo evropsko uredbo.
Potem ti preostane le še prijava pristojnemu organu (Banka Slovenije) in obvestilo podjetju o tem. Na zadnje, ko sem BS-ju poslal povpraševanje, so mi odgovorili v ~1-2 mesecih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: predi ()

   -S\/\/-   ::

Jaz sem imel primer, ko sem pri eni ustanovi na njihov obrazec za direktno bremenitev vpisal račun pri tuji banki. Prvi mesec so se mi opravičili, ker jim je moral programer priti popraviti računovodski program, da je sprejemal malo daljši IBAN in niso pravočasno posredovali podatkov banki, naslednji mesec je trajnik deloval.

buttcrack ::

za katero podjetje pa gre, če ni skrivnost?

AndrejO ::

predi je izjavil:

260/2012 je uredba, ne direktiva. Del slovenskega pravnega reda je postala z objavo v Evropskem uradnem listu.

Za nadzor nad izvajanjem Uredbe, je pri nas pristojna Banka Slovenije po 243. členu ZPlaSSIED.


Ah, kul. Moja napaka. Mislil sem, da je direktiva, nisem pa pogledal v glavo predpisa.

In hvala, da ti je uspelo izbrskati kam je Slovenija vtaknila odgovornost za nadzor 9. čl. uredbe 260/2012, ki podjetjem prepoveduje tovrstno diskriminacijo.

V Sloveniji je torej pravi naslov res kar Banka Slovenije.

Mare2 ::

   -S\/\/-   je izjavil:

Jaz sem imel primer, ko sem pri eni ustanovi na njihov obrazec za direktno bremenitev vpisal račun pri tuji banki. Prvi mesec so se mi opravičili, ker jim je moral programer priti popraviti računovodski program, da je sprejemal malo daljši IBAN in niso pravočasno posredovali podatkov banki, naslednji mesec je trajnik deloval.


Meni so na podlagi posebne zahteve z navedbo določil iz Uredbe na banki poslali tole:

-------------
Spoštovani gospod ta pa ta (jaz),

z veseljem vam sporočamo, da je banka uspešno podprla funkcionalnost SEPA direktne obremenitve na tujem IBAN. Za izvedbo spremembe vam v priponki posredujemo Soglasje za SEPA direktno obremenitev, ki nam ga izpolnjenega in podpisanega prosimo vrnite kot odgovor na to sporočilo.

S spoštovanjem in lepimi pozdravi,

---------------
Ta nov (priložen) SEPA obrazec je vseboval točno število okenc za vpis številke računa, kot jih ima moj N26 račun. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obremenitev TRR-ja s strani amazona (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10820190 (9121) bastadu
»

Odprtje bančnega računa v tujini (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
388133453 (78953) BlaY0
»

Nič več BIC kode pri plačilih?

Oddelek: Loža
142704 (2036) MrStein
»

Uporaba TRR številke (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7020814 (18581) BlaY0

Več podobnih tem