» »

Očala ('zdravilo') za barvno slepoto

Očala ('zdravilo') za barvno slepoto

lepepepe ::

Torej, sedaj naj bi obstajala očala ki omogočajo barvno slepim da lahko vidijo barve:

http://enchroma.com/


WHAT IS ENCHROMA?
Up to 300 million people worldwide are affected by red-green color vision deficiency, also called color blindness.

EnChroma has created glasses which enhance color perception by separating light into its primary spectral components before they reach the eye.


Ne vem če je kdo barvno slep in morda kaj pozna to zadevo?

Temo sem odprl izključno iz skeptisizma, ker mi to diši po nategu. Se je kar razpaslo po FB, ker je barvna slepota kar pogosta reč. Morda se motim (upam), samo ni mi jasno kako lahko z očali potem vidiš barve, če oči nimajo te zmožnosti?
  • predlagalo izbris: Cr00k ()

noraguta ::

Jih ne. Sem mal daltonista al' nisam brača dalton. Večina nas ni barvno slepih samo odtenki predvsem v slabši svetlobi nas jebejo. Jaz recimo v slabi svetlobi ne zaznam rdeče. Večji del ne veš, po gozdu iskat meje, in debla označena za posek je pa podvig. Sta pa zelena in rdeča svoj del spektra.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

stapler rump ::

Nisem še imel teh očal v rokah, sem pa pred časom bral literaturo o principu, na katerem delujejo. Fizikalno ozadje ima smisel in po mojem mnenju to ni nateg.

Kot je rekel Noraguta, je bistvo to, da večina ljudi s to boleznijo ni popolnoma barvno slepih. Če se prav spomnim, imajo ta očala natančno izdelane pasovne filtre, ki izločijo valovne dolžine svetlobe, pri katerih se prekrivajo občutljivosti vidnih pigmentov v očesu. Tiste pasove, pri katerih se krivulje občutljivosti posameznih pigmentov ne prekrivajo, pa prepušča. S tem pomagajo očesu pri razločevanju barv. Je pa menda učinek precej odvisen od človeka do človeka.

Za ljudi z normalnim vidom ta očala bistveno povečajo kontrast barv. Mislim, da so jih v osnovi izumili za kirurge, da bi bolje lahko prepoznavali barve tkiv ali nekaj takega.

Tole se mi zdi, da je precej dobro napisan članek na to temo:

http://arstechnica.com/science/2016/02/...

Oxford ::

Že pred časom sem videl na YouTube-u filmčke, pri katerih se ti kar orosijo oči, ko vidiš iskreno veselje ljudi, ki preizkusijo Enchroma očala.
Sem 100-procenten, da ni nateg.

Preveri.

noraguta ::

Če bodo kje na probo. Al pa rent. Ne grem več kupovat nečesa s čimer vidiš slabše. Za smučarska očala sem dal krepko prek 100€ pa so dosegla hud kontraefekt. Zame je z oranžnimi šipami pa najbodo quadropolifonična ali pa navaden gvaž, sneg raven.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

lepepepe ::

Oxford je izjavil:

Že pred časom sem videl na YouTube-u filmčke, pri katerih se ti kar orosijo oči, ko vidiš iskreno veselje ljudi, ki preizkusijo Enchroma očala.
Sem 100-procenten, da ni nateg.

Preveri.


Tudi jaz sem videl te posnetke, in bi 'nasedel' če ne bi prej videl posnetkov ko čarovnik na ulici prereže človeka na pol in se vsi ljudje naokoli čudijo, it's magic.
Sem mislil da je tu kdo že probal.

AtaStrudl ::

Nedvomno bi z nekaj vaje delovalo, ce bi bila filtra na levem in desnem ocesu razlicna.

Phantomeye ::

Očala delujejo, ampak 'zdravijo' samo eno vrsto barvne svetlobe. Niso vsenamenska očala.

darkolord ::

AtaStrudl je izjavil:

Nedvomno bi z nekaj vaje delovalo, ce bi bila filtra na levem in desnem ocesu razlicna.
Ni treba, da sta različna.

Očala samo pofiltrirajo tiste dele, kjer je največje prekrivanje občutljivosti na barve različnih receptorjev.

St235 ::

noraguta je izjavil:

Jih ne. Sem mal daltonista al' nisam brača dalton. Večina nas ni barvno slepih samo odtenki predvsem v slabši svetlobi nas jebejo. Jaz recimo v slabi svetlobi ne zaznam rdeče. Večji del ne veš, po gozdu iskat meje, in debla označena za posek je pa podvig. Sta pa zelena in rdeča svoj del spektra.


Tebe jebe predvem to, da lažeš v tri dni in prodajaš pravljice.

Daniel ::

In zakaj si takega mnenja? Jaz imam iste težave, pik na drevesu ne vidim za nič na svetu.

Daniel ::

Nimam teh očal, da bi testiral. Predrag hec, da bi kupoval za test.

Jerry000 ::

Ampak ne razumem...če barvno imajo okvare na sprejemnikih rdeče barve recimo...kako potem ta očala naredijo da vidiš rdeče?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

AtaStrudl ::

Senzorji v ocesu imajo precej siroke krivulje obcutljivosti:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/HB...

"zeleni" je obcutljiv se precej v rdece, tako da nisi "slep" za rdece fotone,
ampak ce nimas rdecega senzorja, pac ne locis rdece kot posebne barve.

OPOMBA: krivulje v linku so priblizne, z malo googlanja bos nasel prave, ampak princip je isti.

darkolord ::

@Jerry000:

Večinoma ni problem v tem, da receptorji za določeno barvo ne bi ničesar lovili (potem bi videli "črno" namesto rdeče) ampak da določen del spektra rdeče barve lovijo tudi receptorji za zeleno barvo (in obratno). Torej namesto rdeče barve in namesto zelene barve vidijo mešanico rdeče in zelene.

Spektra teh okvarjenih receptorjev se ne prekrivata čisto v celoti, ampak samo v nekem (večjem ali manjšem) delu. Ta očala blokirajo del spektra, kjer se dve barvi najbolj prekrivata. Tako vidiš manj tistega dela, ki se prekriva.

lepepepe ::

darkolord je izjavil:

@Jerry000:

Večinoma ni problem v tem, da receptorji za določeno barvo ne bi ničesar lovili (potem bi videli "črno" namesto rdeče) ampak da določen del spektra rdeče barve lovijo tudi receptorji za zeleno barvo (in obratno). Torej namesto rdeče barve in namesto zelene barve vidijo mešanico rdeče in zelene.

Spektra teh okvarjenih receptorjev se ne prekrivata čisto v celoti, ampak samo v nekem (večjem ali manjšem) delu. Ta očala blokirajo del spektra, kjer se dve barvi najbolj prekrivata. Tako vidiš manj tistega dela, ki se prekriva.


No, vsaj eden je razumljivo razložil, tako da bi lahko verjel v funkcionalnost teh očal.

Verjetno se bo kmalu (že) dobilo kakšne poceni kopije iz kitajske? Oz, bi morali imeti okulisti na probo. Ker to je velik preskok, sploh za ljudi ki bi s tem lahko naredili vozniško.

Jerry000 ::

darkolord je izjavil:

@Jerry000:

Večinoma ni problem v tem, da receptorji za določeno barvo ne bi ničesar lovili (potem bi videli "črno" namesto rdeče) ampak da določen del spektra rdeče barve lovijo tudi receptorji za zeleno barvo (in obratno). Torej namesto rdeče barve in namesto zelene barve vidijo mešanico rdeče in zelene.

Spektra teh okvarjenih receptorjev se ne prekrivata čisto v celoti, ampak samo v nekem (večjem ali manjšem) delu. Ta očala blokirajo del spektra, kjer se dve barvi najbolj prekrivata. Tako vidiš manj tistega dela, ki se prekriva.

Super razlaga, hvala.

cekr ::

lepepepe je izjavil:

darkolord je izjavil:

@Jerry000:

Večinoma ni problem v tem, da receptorji za določeno barvo ne bi ničesar lovili (potem bi videli "črno" namesto rdeče) ampak da določen del spektra rdeče barve lovijo tudi receptorji za zeleno barvo (in obratno). Torej namesto rdeče barve in namesto zelene barve vidijo mešanico rdeče in zelene.

Spektra teh okvarjenih receptorjev se ne prekrivata čisto v celoti, ampak samo v nekem (večjem ali manjšem) delu. Ta očala blokirajo del spektra, kjer se dve barvi najbolj prekrivata. Tako vidiš manj tistega dela, ki se prekriva.


No, vsaj eden je razumljivo razložil, tako da bi lahko verjel v funkcionalnost teh očal.

Verjetno se bo kmalu (že) dobilo kakšne poceni kopije iz kitajske? Oz, bi morali imeti okulisti na probo. Ker to je velik preskok, sploh za ljudi ki bi s tem lahko naredili vozniško.


Nisem še slišal, da kdo zaradi tega ne bi naredil izpita.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

AtaStrudl ::

Super razlaga, hvala.


Samo, da je napacna....

Večinoma ni problem v tem, da receptorji za določeno barvo ne bi ničesar lovili (potem bi videli "črno" namesto rdeče) ampak da določen del spektra rdeče barve lovijo tudi receptorji za zeleno barvo (in obratno)


Tudi pri zdravih se prekrivajo (glej moj link zgoraj). Se tudi MORAJO prekrivati, da lahko locis odtenke. Ce se ne bi prekrivali, bi locil samo tri barve.
V resnici pri najpogostejsi vrsti barvne slepote rdecih senzorjev ni, ker je fuc gen za proizvodnjo ustreznega pigmenta.

Torej namesto rdeče barve in namesto zelene barve vidijo mešanico rdeče in zelene.


Kako vidijo, vedo samo oni, to je star filozofski problem "kvalij".
Empiricno lahko ugotovis samo, da dolocenih barv na locijo med seboj.

darkolord ::

Tudi pri zdravih se prekrivajo (glej moj link zgoraj). Se tudi MORAJO prekrivati, da lahko locis odtenke. Ce se ne bi prekrivali, bi locil samo tri barve.
To je res.

V resnici pri najpogostejsi vrsti barvne slepote rdecih senzorjev ni, ker je fuc gen za proizvodnjo ustreznega pigmenta.
To pa ni.

Deuteranomaly (shift in green retinal receptors), Male Population: 5%
Deuteranopia (absent green retinal receptors), Male Population: 1%

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Jerry000 ::

Ampak belo pa črno in sivo barvo pa bavno slepi vidiji kajne? Malo berem po internetu ampak me malo mede zakaj to vidijo lepo...tako v svetu kot na LCD zaslonu

mojca ::

Temu, ko ne ločiš bele in črne, načeloma pravimo slepota (pa ne barvna).

Bela, črna in siva niso "barve" v istem pomenu besede kot rdeča in zelena, temveč predstavljajo samo "jakost" svetlobe, ki vpada na mrežnico. Če ne drugače, jakost svetlobe (paleta ob bele do črne) lahko zaznavaš že s palčkami, pa tudi pri čepkih je popolnoma vseeno, na katero stran barvnega spektra so zamaknjeni Če jim pošlješ belo svetlobo, jo bodo zaznali, ne glede na to, na katero valovno dolžino so občutljivi.

(Pa še en "paradoks" iz fizike: dovolj segreta črna telesa oddajajo belo svetlobo :D)

Jerry000 ::

Torej je ni barvne slepote da nebi videl črne, bele in sive...razen popolna slepota :). Hvala za razlago!

BorutO ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nobelova nagrada za fiziko 2014

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
238114 (6841) jype
»

sončna energija v električno

Oddelek: Znanost in tehnologija
143861 (3267) sidd
»

Opice ozdravljene barvne slepote

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
347494 (6493) PrimozR
»

Od česa je odvisna barva?

Oddelek: Znanost in tehnologija
384763 (4008) BluPhenix
»

mar res poznamo vse barve? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
716543 (5422) Kryx

Več podobnih tem