» »

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih?

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih?

«
1
2

pirx ::

Pozdravljeni,

je možno, da je res v povprečju na 100 g sadnega jogurta (praktično kateri koli sadni jogurt pogledam) okoli 20-25 g sladkorja ("od tega sladkor" - ne celotna vrednost ogljikovih hidratov)? To je enako, kot če bi vzel navaden 100 g navadnega jogurta in v njega sipal 4-5 kavnih sladkorčkov. Kaj takšnega mi na kraj pameti ne bi prišlo, vendar očitno vseeno toliko sladkorja zaužijemo s sadnimi jogurti, ali?

Če že res tako močno sladkajo, potem zakaj? Zaradi konzerviranja, zaradi "okusa" ali oboje?

Invictus ::

Zato ker lahko.

Folk je nor na cuker.

Notri ga dajo toliko, kot se ga je fizično možno razstopiti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

[D]emon ::

Podobna zgodba je s sadnimi sokovi. Sladkani so ko satan.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Magic1 ::

Navadni jogurt ima malo pod 5g sladkorja na 100g, vse kar je več je dodano.
Magic

pirx ::

No, potem pa se za mene danes konča uživanje sadnih jogurtov. :) To, kar imam, še spijem, potem pa konec.

Tistih nektarjev itak že dolgo ne pijem, tudi raznih gaziranih pijač ne, edino pri jogurtih sem to super sladkanje nekako mirno spregledal do sedaj. F*ck diabetes in vse ostalo. Sicer še vedno možno, da ga človek faše, tudi, če pazi, ampak vsaj se možnosti zmanjšajo.

Sedaj je že znano, da bo vsak drugi otrok rojen v današnjih časih dobil raka, ljudje pa so tudi začeli mlajši umirati, kot so njihovi stari starši. Pred kratkim je bil objavljen nek članek o tem, ampak zdaj linka žal ne najdem.

mailer ::

Sladkorja je povsod ogromno preveč. Predlagam, da se odpre tema v kateri iščemo izdelke, ki so manj sladkani oz z bolj naravnim sladkorjem ala fruktoza in stevia.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

svecka ::

Nutela ima na 100g vsebine kar 50g sladkorja....isto Milka 50% čokolade je sam cuker. Najbolj smešno pa so mi da ima low fat jogurt več cukra kakor navadni. Primerjajte kdaj v naši trgovini 0%, 2% pa 3% jogurte iste firme koliko cukra vsebuje pa boste presenečeni.

Priporočam ogled That Sugar Film ( http://www.imdb.com/title/tt3892434/ ), ki dejansko zelo lepo pove grenko resnico o cukru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Invictus ::

Zraven poglejte še vsebnost cukra na raznih prelivih za solato. Se zgroziš.

Na hrano bi morali napisati procent vsebovanega cukra, kot na alkoholne pijače.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pirx ::

Hvala za link, @svecka. Ga že "nabavljam". ;)

Ja, jaz imam doma zdaj ene par teh "low fat" variant (so bili v akciji, heh) in ŠOK glede sladkorja. Saj tudi ostali so kar polni, ampak ti imajo še več.

jernejl ::

V naših trgovinah obstaja jogobella light, ki ima precej manj OH od večine ostalih, vendar to nadomestijo z umetnimi sladili - aspartam in acesulfam K.

Bolje je pojesti navaden jogurt.

korenje3 ::

Invictus je izjavil:

Zato ker lahko.

Folk je nor na cuker.

Notri ga dajo toliko, kot se ga je fizično možno razstopiti.


ne, notri ga dajo toliko da dobi idealen okus. na nekem % sladkorja je najboljši okus in to je to.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pirx ::

@korenje3: Mislim, da se je Invictus malo hecal. :) Saj res je, folk je drugače nor na cuker.

Vsi bi sladkali vse, kar lahko in kolikor morejo. Če pa že ni takšne sorte hrana, ki se da sladkati, pa naj bo že v osnovi super sladka. Poznam ljudi, ki navadne vode sploh spiti ne morejo - max kozarec na dan. Ostalo je voda z okusom in gazirane pijače. Tudi temne čokolade sem nehal dajati za darila, ker večinoma niso bile dobro sprejete. :) Ali pa ko sem dal kolegu doma narejeno čokolado (z rožičeve moke, medu, lešnikov,... - meni najboljša na svetu), je bila reakcija samo en "meh...". :)

blackbfm ::

ne, notri ga dajo toliko da dobi idealen okus. na nekem % sladkorja je najboljši okus in to je to.


Kokr se navads, ce navaden jogurt tolces ti bo sadni ogaben in kontra..

Matko ::

dodani sladkor je tudi v kislih kumaricah :O

pegasus ::

Mene so te cifre najbolj presenetile pri čisto navadnem mleku. Ja, je sladkano x.x

Magic1 ::

pegasus je izjavil:

Mene so te cifre najbolj presenetile pri čisto navadnem mleku. Ja, je sladkano x.x

Ne, mleko ima cca 5g sladkorja na 100g. Čisto svojega, naravnega, a še vedno 5g, kar je že limit priporočljivega vnosa:8)
Magic

iKst ::

Naravno mleko (tako, ki priteče iz krave) vsebuje cca. 30% kalorij iz sladkorja.

Nutela ima na 100g vsebine kar 50g sladkorja....isto Milka 50% čokolade je sam cuker.


50% ni "skor sam suker" ampak je točno polovica cukra. Veliko bolj pomembno je, da je cca. 35% mase nutele maščoba. Maščobe vsebujejo 9 kalorij na gram (cukr samo 4).

Pri večini sladic je podobno. Levji delež kalorij pride iz maščob.

Zaradi nepoznavanja takih osnovnih stvari potem velja da "cukr redi".

pegasus ::

Če je pa res ;) Kako sicer razlagaš učinkovito delovanje LCHF diete?

Magic1 ::

Zdaj si pa našel primerjavo... Ektremen primer velike količine maščobe, kjer je 200 kalorij iz sladkorjev in 300 kalorij iz maščob, daš za zgled in govoriš o nekem levjem deležu. V večini prehrane imaš delež sladkorja občutno višji, kot maščob. Redi oboje, a v današnjem svetu je cuker veliko hujši, kot sama maščoba.
Magic

vostok_1 ::

Sadni jogurti so mi kul, sam res no potrebe po tolikšnem sladkorju. Paše tistega malo kislastega.

Nasploh mi je smešno, da manj sprocesirana hrana bi bila meni okusnejša pa še za proizvajalca cenejša. Itak je narobe svet.

iKst ::

Če je pa res ;) Kako sicer razlagaš učinkovito delovanje LCHF diete?


Calorie restriction. Vsaka dieta, ki zadostno omeji kalorije ima za rezultat izgubo teže.

Ektremen primer velike količine maščobe, kjer je 200 kalorij iz sladkorjev in 300 kalorij iz maščob, daš za zgled in govoriš o nekem levjem deležu. V večini prehrane imaš delež sladkorja občutno višji, kot maščob.


Kje, naprimer?

Redi oboje, a v današnjem svetu je cuker veliko hujši, kot sama maščoba.


Redi oboje ja. Maščoba neprimerno bolj, sladkor se ZELO slabo pretvarja v maščobe pri ljudeh.

Magic1 ::

Seveda, ko je cuker povsod in dobimo 2k+ kalorij dnevno samo od cukra. Maščobe telo sploh ne rabi kurit, jih samo nalaga pa četudi jih minimalno zaužijemo.
Magic

Oberyn ::

Če so ti sadni jogurti všeč, jih še ni treba ukiniti zaradi preveč sladkorja. Lahko jim reduciraš sladkor. Jaz navadnemu jogurtu dodam mogoče ene 10-20% sadnega in dobim jogurt z manj sladkorja, še vedno pa ima občuten okus po sadju. Lahko pa tudi sam dodaš nekaj sadne gošče, npr. z blenderjem zmelješ, kar imaš pri roki in dodaš v jogurt. Računaj pa, da je sadje že samo po sebi ena sladkorna bomba.

Magic1 ::

Maline in borovnice zmiksaš ter daš zadevo v kalup za ledene kocke. Zvečer odpreš jogurt in dodaš par kock, zjutraj te čaka poljubno sladek okusen jogurt.
Magic

traxxas ::

Mi smo jih že pred časom ukinili za konzumiranje. Kupujemo navadne polnomastne jogurte,ker majo manj dodatkov za trajnost. ponavadi dodajamo rozine ,kosmiče,cimet,pa je čist kul za pojest

fantasycamp ::

Dajo sladkor not ker je sadje drago in obarvajo jogurt s sladkorjem,malo sadja gre not, ostalo gre v maščobne zaloge, tko da razen če ne delaš kak orng fizičn deu, raj jej navadne!

Invictus ::

pirx je izjavil:

@korenje3: Mislim, da se je Invictus malo hecal. :) Saj res je, folk je drugače nor na cuker.

Nisem se hecal. Taka je resnica. V sladkanih pijačah potem dodajo CO2 da se sladkobe ne začuti. Skompaj Coca Colo, pa boš videl kako sladka je.

iKst je izjavil:


Redi oboje ja. Maščoba neprimerno bolj, sladkor se ZELO slabo pretvarja v maščobe pri ljudeh.

Sladkor se zelo hitro vsrka v tankem črevesu in šiba direktno v kri. Ker je pač zelo preprost ogljikov hudrati. Ostali OH se presnavljajo bistveno počasneje, ampak končni rezultat je sladkor.

Maščobe se precej počasneje prebavljajo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

iKst ::

Sladkor se zelo hitro vsrka v tankem črevesu in šiba direktno v kri. Ker je pač zelo preprost ogljikov hudrati. Ostali OH se presnavljajo bistveno počasneje, ampak končni rezultat je sladkor.


Ja, saj to je super, za boost energije.

Invictus ::

double post ...

iKst je izjavil:


Ja, saj to je super, za boost energije.

Seveda, če si ga prej porabil. Če pa imaš non stop booste energije, se pa višek le te pretvori v maščobo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

technolog ::

Sploh ne vem kaj ma folk tak fetiš na jogurte, sej sploh dobri niso. Ne navadni, ne sadni. Rajš namesto tega kak košček čokoloade.

iKst ::

Ti si pa vsevesoljni sodnik tega, kaj je za ljudi dobro, al kako?

MajorM ::

Invictus je izjavil:

Na hrano bi morali napisati procent vsebovanega cukra, kot na alkoholne pijače.


V bistvu niti ne tako slab predlog.

Ko začneš enkrat malce gledati kaj vse, od kupljenega v trgovini, vsebuje sladkor...te preseneti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MajorM ()

otago ::

Recimo grški jogurt, vzameš 2dcl navadnega jogurta, narežeš banano, lahko dodaš orehe, ovseni kosmiče, lešnike... in je super.

Sadnih ne kupujemo več, ker je v njih samo ekstrakt arome oz. najhujši odpad od sadne zmesi.

Zanimivi so tudi sami kosmiči(koruzni itd..) do raznih čokoladnih kosmičov(Nesquik, Chocapic).. da je ogromno sladkorja že vemo, bolj te preseneti sol. Sklepam, da uporabljajo sol in sladkor kot konzervans, da lahko napišejo, da nima dodanih 20 vrst E-jev. Je potrebno precej truda, da najdeš čisto navadne kosmiče z minimalno sladkorja.

Magic1 ::

To je problem, ker večino ljudi kupuje stvari zaradi okusa. Sol in sladkor sta najcenejša in najbolj ojačata okus. Ni druge, kot da kupuješ raw material, ki je na srečo najcenejši in si narediš stvari po želji. Zvečer namesto sedet na kavču in gledat televizijo, si v kuhinji narediš hrano, seveda tv lahko vseeno zraven gledaš.
Magic

technolog ::

iKst,

ciljal sem na to - veliko ljudi je sadne jogurte, ker so prepričani, da so dobri za zdravje. V vsem tem cukru sploh ne uživajo, vsaj pa ne toliko kot v kakšni čokoladni tortici, ki ima isto količino sladkorja. Užitek na gram sladkorja je pri jogurtih po moje najmanjši.

sandmodnigga ::

pirx je izjavil:

No, potem pa se za mene danes konča uživanje sadnih jogurtov. :) To, kar imam, še spijem, potem pa konec.

Tistih nektarjev itak že dolgo ne pijem, tudi raznih gaziranih pijač ne, edino pri jogurtih sem to super sladkanje nekako mirno spregledal do sedaj. F*ck diabetes in vse ostalo. Sicer še vedno možno, da ga človek faše, tudi, če pazi, ampak vsaj se možnosti zmanjšajo.

Sedaj je že znano, da bo vsak drugi otrok rojen v današnjih časih dobil raka, ljudje pa so tudi začeli mlajši umirati, kot so njihovi stari starši. Pred kratkim je bil objavljen nek članek o tem, ampak zdaj linka žal ne najdem.

A zato, ker si sedaj ugotovil, da je not cukr, ne boš tega več užival?
*Malo te puberteta matra. Tako kot tiste kvazi vegane, ki na 1x nehajo uživat meso, ker ugotovijo, da je svinjo bilo treba za tisti zrezek enkrat tudi zaklati.
Če v bistvu obstaja razlog, zakaj ne več žret tega pol ok. Sam ne mi rečt, da sedaj v celem svojem življenju nisi pogledal, koliko je cukra v zadevi, ki jo uživaš redno.
Teh 24ur linkov pa ne rabimo, zato jih niti ne išči.

otago je izjavil:

Recimo grški jogurt, vzameš 2dcl navadnega jogurta, narežeš banano, lahko dodaš orehe, ovseni kosmiče, lešnike... in je super.

Sadnih ne kupujemo več, ker je v njih samo ekstrakt arome oz. najhujši odpad od sadne zmesi.

Zanimivi so tudi sami kosmiči(koruzni itd..) do raznih čokoladnih kosmičov(Nesquik, Chocapic).. da je ogromno sladkorja že vemo, bolj te preseneti sol. Sklepam, da uporabljajo sol in sladkor kot konzervans, da lahko napišejo, da nima dodanih 20 vrst E-jev. Je potrebno precej truda, da najdeš čisto navadne kosmiče z minimalno sladkorja.

Banana = cukr
oreh = cukr
ovseni kosmiči = cukr
lešniki = cukr
V bistvu ni to ta cukr, kot ga poznamo, ampak za laike je dovolj, da to dvoje enačimo.
Cukr je sam po sebi toliko nevaren kot h2o. Od obojega lahko namreč umreš. Sam po defaultu nobeno ni zdravju nevarno.

technolog je izjavil:

Sploh ne vem kaj ma folk tak fetiš na jogurte, sej sploh dobri niso. Ne navadni, ne sadni. Rajš namesto tega kak košček čokoloade.

Sploh one, obične, dovolj sladkorjev, da imaš še 2 dni sladka usta.
Če ni v njej vsaj 70% kakava, itak ni čokolada.

Zgodovina sprememb…

iKst ::

Lešniki imajo več kot 80% kalorij iz maščob. Večji del OHjev predstavljajo vlaknine, zelo majhen del je sladkorja. Pri orehih je razmerje še bolj nagnjeno v prid maščob.

Magic1 ::

"Svinjarije" je res najbolj ukinit s rednega menija. Ne moreš primerjat normalno hrano, ki seveda tudi vsebuje sladkor in neko zadevo, pri kateri presežeš količino dnevnega priporočljivega sladkorja s enim vnosom... Eni res imajo probleme s količninami in potem kar veganstvo tlačijo vmes.
En pol literski sadni jogurt spiješ za šalo. Kako bi pogledal, če bi ti nekdo rekal, da pojej 50g samega sladkorja v minuti? Zadeva je praktično ista.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

mtosev ::

a sn prav slišal? par ljudi mi je reklo, da je grški jogurt zelo zdrav. sn jih par pojedo in so kr dobri
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

sandmodnigga ::

Magic1 je izjavil:


Sezonski vegani, ki so šele nedavno ugotovili, da ni kul klat živali, so prav smešni - spljoh ker niso vegani, da bi bolj zdravo živeli temveč zaradi Kewl-faktorja.
Ta tema je ista.

Bor H ::

MajorM je izjavil:

Invictus je izjavil:

Na hrano bi morali napisati procent vsebovanega cukra, kot na alkoholne pijače.


V bistvu niti ne tako slab predlog.

Ko začneš enkrat malce gledati kaj vse, od kupljenega v trgovini, vsebuje sladkor...te preseneti.


Sej piše na vsakem izdelku koliko sladkorja vsebujejo na 100 g. Iz tega dobit procent pa ni hudo težko.

MajorM ::

Bor H je izjavil:

MajorM je izjavil:

Invictus je izjavil:

Na hrano bi morali napisati procent vsebovanega cukra, kot na alkoholne pijače.


V bistvu niti ne tako slab predlog.

Ko začneš enkrat malce gledati kaj vse, od kupljenega v trgovini, vsebuje sladkor...te preseneti.


Sej piše na vsakem izdelku koliko sladkorja vsebujejo na 100 g. Iz tega dobit procent pa ni hudo težko.


Bor,
mišljeno je bilo bolj tako z večjim fontom. Kot je rekel Invictus, kot opozorilo.
Drugače drži, v tabelah najdeš na vseh izdelkih navedeno količino.

svecka ::

Spet pa se poraja vprašanje, koliko teli podatki res držijo, kateri so navedeni na embalaži izdelkov. Samo spomnite se testov šumečih tablet, ki so skoraj vsi pogrnili na testu. Še najbolj so se odrezali se mi zdi tiste cenejše šumbeče tablete.

Da ne govorim o EU mesni aferi in WW prirejanju podatkov. Menim da vsi zavajajo po vrsti in prirejajo podatke za izdelke. Žal po moje ker EU ni enotna in bi morala vsem izdelkom, kateri vrednosti niso točne oziroma v maksimalnem odstopu 5% prepovedati prodajo + milijonske kazni na EU trgu. Potem bi bilo mnogo bolje. Do takrat pa sploh ne vemo kaj še vse je skritega v hrani ki jo jemo.

Magic1 ::

Je res, sam večina se ne zaveda s kolikšnim faktorjem tolčemo mimo priporočljive količine s rednim "sladkanjem"(tukaj se sešteje vse, od sokov, sladic, piškotov, jogurtov,...). Primerljivo s kajenjem, ob vsakim vnosom se nič ne pozna, a z rednim prakticiranjem, se verjetnost neugodnih zdravstvenih komplikacij konkretno poveča. Seveda ni problem če greš občasno malo čez mejo, vedar večino ljudi gre vsakodnevno vsaj nekaj kratnik čez normo. Ta "močnejši" pa itak z lahkoto pojejo par 10x.
Priporočljiva doza je 10-20g sladkorja na dan... Vrečka sladkorja je 5g v kavarni.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

#000000 ::

Mah enostavno jih ne kupuješ pa je, al pa si kupiš tisto mašinco in doma delaš jogurt sam, ampak spet boš kupoval najcenejše mleko in tam je spet frka lahko, ker Čadonič Špeličeva bo to ugotovila šele ko ji bodo nemci povedal al pa ko se bo prvi prekucnu.

Kaj pa SOL v KRUHU ? ma tolk soli je not da je za znort, ogromno preveč, pa sploh ne zastopm zakaj ?

Bor H ::

MajorM: mislim, da tu font nič ne pomaga, kvečjem izobrazba ljudi. Je pa to moje osebno mnenje, of course.

#000000: poskusi enkrat speči kruh brez soli in boš videl zakaj ;)

detroit ::

kakšni sadni jogurti? to so kocke cukra z barvo
Skero

#000000 ::

Bor H je izjavil:

MajorM: mislim, da tu font nič ne pomaga, kvečjem izobrazba ljudi. Je pa to moje osebno mnenje, of course.

#000000: poskusi enkrat speči kruh brez soli in boš videl zakaj ;)



Ga pečem oz. ga aparat in to že ene 12-15 let dam tud jest eno merico soli, not, recimo pol kavne žličke al pa mal več, od oka, in je glih taprav, zadnjič pa ne vem od kje se je najdla ta štruca, ja po enem kosu sem dejansko dobil kr bele ustnice, slano za popizdit.

Netrunner ::

Jaz si namesto sadnega jogurta kupim navadnega in dam noter čajno žlico domače marmelade. Nevem če dobim kaj manj cukra s tem vendar se počutim bolje kot da jem one XY zadeve iz trgovine.

loveJDM ::

pirx je izjavil:

Pozdravljeni,

je možno, da je res v povprečju na 100 g sadnega jogurta (praktično kateri koli sadni jogurt pogledam) okoli 20-25 g sladkorja ("od tega sladkor" - ne celotna vrednost ogljikovih hidratov)? To je enako, kot če bi vzel navaden 100 g navadnega jogurta in v njega sipal 4-5 kavnih sladkorčkov. Kaj takšnega mi na kraj pameti ne bi prišlo, vendar očitno vseeno toliko sladkorja zaužijemo s sadnimi jogurti, ali?

Če že res tako močno sladkajo, potem zakaj? Zaradi konzerviranja, zaradi "okusa" ali oboje?



???Mu jogurt jagodni ima 14g,ostali imajo okoli 10(Mujevi,res pa je da ti z 1.3 maščobe imajo malo več sečera kot tisti ki imajo malo več maščobe)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na sladko, ste kaj veseli?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25136106 (29373) Raptor F16
»

kako se izogniti sladkorju? in ali so nadomestki OK?

Oddelek: Loža
373746 (2741) greatdrakon
»

Sladkor je strup? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22538566 (33849) energetik
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025539 (21524) FiReFTW

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430199 (27858) dzinks63

Več podobnih tem