» »

5. Generacija mobilnih omrežji oz. 5G

5. Generacija mobilnih omrežji oz. 5G

sheldon ::

Sem ravno raziskoval o novi generaciji 5G in, ker nisem našel teme sem jo ustvaril. Če se motim me pa le preusmerite.

V glavnem me zanimajo predvsem izboljšave v porabi energije, če kdo ve kaj več podrobnosti le na dan z njimi? Na spletu zasledim samo "Low power consumption", ki je praktično preveč subjektivno IMO in ne preveč uporabno.

Seveda pa vse informacije dobrodošle za debato.

P.s. Dodam še malo osnovnih info o 5G ko dobim računalnik v roke.

sheldon ::

Povzetek izboljšav, ki naj bi jih prinesel 5G.


- Data rates of tens of megabits per second should be supported for tens of thousands of users
- 1 gigabit per second to be offered simultaneously to many workers on the same office floor
- Several hundreds of thousands of simultaneous connections to be supported for massive sensor deployments
- Spectral efficiency should be significantly enhanced compared to 4G
- Coverage should be improved
- Signalling efficiency should be enhanced
- Latency should be reduced significantly compared to LTE.
- Power efficiency


Našel sem tudi to povezavo, kjer pišejo izboljšavo iz 10 nj/bit (LTE) na 0.1nj/bit (5G). Ali lahko kdo to razloži? Procentualno je to zelo velika izboljšava, v praktični uporabi me zanima kaj bi to pomenilo, če kdo zna razložit?

avian2 ::

Na kratko, glede manjše porabe energije:

Na strani omrežja na primer pametno ugašanje baznih postaj, ko ni potrebe po njih. Ponoči ko ni veliko prometa se uporablja bazna postaja na kakšnem hribu, ki pokriva veliko površino. Ko je pa veliko prometa se pa vklopijo mikrocelice z majhnim dosegom in se promet preusmeri na njih. Nekaj je govora, da bo 5G podpiral tudi neposredno komunikacijo med napravami, se pravi v nekaterih primerih sploh ne bo potrebe po bazni postaji.

Na strani naprav na primer uporaba modulacij in kodiranj, ki so bolj energetsko prilagojena specifičnim uporabam. Trenutno za LTE, če naprava oddaja zelo malo podatkov (kaki senzorji, itd.), je večina časa, ko je oddajnik prižgan in porablja energijo iz baterije, porabljenega za razne headerje, sinhronizacijo, itd. Obstajajo načini oddaje, ki so bistveno bolj učinkoviti za take primere (npr. ultra-narrowband).

To sta dva primera, za katera vem, da se dela na njih. Drugače je pa 5G trenutno nekaj, kar nihče še čisto dobro ne ve, kaj je. Tudi vsem obljubam, kaj bo zmogel, ni treba čisto verjeti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi v Sloveniji preizkusili 5G, frekvence bodo prihodnje leto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
14023226 (16340) bozicje

5 G - za in proti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15425139 (18200) Jazon
»

5G ali vremenska napoved: moramo res izbirati? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6425052 (14055) LeQuack
»

Američani in Korejci se bodejo okoli tega, kdo je prvi pognal mobilno omrežje 5G

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
255178 (3702) Scorpy84
»

Standard 5G dokončan

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
187983 (4547) bbf

Več podobnih tem