» »

Chrome prispel do verzije 50

Chrome prispel do verzije 50

Slo-Tech - Dobrih pet let je že minilo, odkar je Google prešel k hitremu izdajanju novih verzij svojega brskalnika Chrome, ki se vrstijo na približno šest tednov. Sedaj je pred nami okrogla 50. različica Chroma, ki mimogrede odnaša podporo za Windows XP, Visto in Mac OS X 10.8, ker so že prestari. Podporo za 32-bitne verzije Linuxa je Google ukinil že lanskega decembra. Nova inačica je na voljo za Windows, Linux, Mac OS X, Android in Chrome OS. Uporabniki po novem nepodprtih operacijskih sistemov lahko prestopijo na Firefox ali Opero.

In kaj je novega? Potisna sporočila (Push Notifications) odslej podpirajo tudi dostavo paketov (payloads), kar omogoča sočasno pošiljanje obvestila in vsebine za večjo učinkovitost. Tako bo mogoče obvestila prilagoditi, spletne strani pa bodo lahko uporabljale tiha, vibracijska ali zvokovna potisna obvestila. Spletne strani bodo tudi videle, kdaj uporabnik potisno obvestilo zapre. Chrome podpira tudi možnost pametnega prednalaganja strani, saj bodo lahko pisci strani v kodo elementov, ki so nujno potrebni za pravilen prikaz strani, dodali atribut preload. Chrome bo najprej naložil te, kasneje pa preostanek strani. Nova verzija ima še številne popravke, odpravljene hrošče, verzija za Android pa gumba za prekinitev in zaustavitev prenosa datotek.

9 komentarjev

Jst ::

Tole je sicer leto dni star posnetek, ampak si mislim isto, kot pri tej funkciji v novici: KONČNO!

Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AmokRun ::

Vivaldi je malo pred tem prišel do 1. :)
https://vivaldi.net/en-US/teamblog/102-...

bambam20 ::

Naj raje pošttimajo, da se ne zaženejo vsi zavihki istočasno in zmanjšajo požrešnost brskalnika.

Jst ::

V Operi je to pod Options na prvi strani. rupsi: Kaj govoriš za Chrome ali Vivaldi?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

MrStein ::

This is as good as any other place:
Zakaj je "back" tak počasen?
V vseh browserjih.
Workaround naredim tako, da link odpiram v nove tab-e. Ko jih zaprem, imam prvotno stran takoj tam.
Če namesto tega naredim normalen klik, pa potem BACK, traja in traja, ker se vse na novo nalaga.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

win64 ::

Sem opazil med uporabo, da Chrome podobno kot na mobilnih napravah "zapira" zavihke v ozadju, če zmanjkuje pomnilnika. Precej tečno, ker nekaterih strani nočeš da ti osveži.

karafeka ::

AmokRun je izjavil:

Vivaldi je malo pred tem prišel do 1. :)
https://vivaldi.net/en-US/teamblog/102-...


Sem probal na win8 tablici. Ko mi naloži slo-tech.com, je stran neodzivna - ne morem scrolat, ne morem klikat na linke, videt je, da ostale strani nimajo tega problema.
Pinch to Zoom ne dela - sem aktiviral vivaldi://flags/#enable-pinch, pa ni pomagalo.

Škoda, ker ima potencial.

SuperVeloce ::

bambam20 je izjavil:

Naj raje pošttimajo, da se ne zaženejo vsi zavihki istočasno in zmanjšajo požrešnost brskalnika.

To je ena od stvari, za katere nisem Googla razumel... opera & co., ki enako bazirajo na chromiumu, s tem očitno nimajo problemov.

Drugače pa se mi zdi, da na linuxu 50ka slabše teče (nestabilno). Random nabije kakšen proces na full ali pa randomly deluje kot da je njihov scheduler mrknil in (brez kakšnega posebnega loada na cpu) vsi zavihki delujejo zelo počasi (menjava tabov, scrollanje, ...) in je potreben restart chroma
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

ZigaZiga ::

karafeka je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Vivaldi je malo pred tem prišel do 1. :)
https://vivaldi.net/en-US/teamblog/102-...


Sem probal na win8 tablici. Ko mi naloži slo-tech.com, je stran neodzivna - ne morem scrolat, ne morem klikat na linke, videt je, da ostale strani nimajo tega problema.
Pinch to Zoom ne dela - sem aktiviral vivaldi://flags/#enable-pinch, pa ni pomagalo.

Škoda, ker ima potencial.

Nekaj tednov nazaj sem za 0.x (open beta) verzijo prebral, da še ni pripravljen za naprave na dotik. Možno, da je to še vedno problem.

Sem testiral Vivaldija ravno 2 dni preden so dali verzijo 1 ven, pa je ob 10+ zavihkih začel zaostajati za Chromeom po hitrosti preklapljanja med zavihki in scrolanju. Upam, da so/bodo to popravili. To pa je tudi edini minus pri Vivaldiju, ko ga primerjam z Chromeom.
Meni je Vivaldi super predvsem zaradi tab stackinga, ki sem ga aktivno uporabljal v Operi 12. Zdaj pa sem se navadil na Chrome in enostavno odprem več oken Chromea in imam po oknih pogrupirane zavihke. Kar mi je še všeč pri Vivaldiju, je, da lahko z desnim klikom na zavihek, določiš tudi, v katero okno brskalnika ga želiš premaknit. To bi v Chromeu zelo prav prišlo, zaradi prej omenjene navade, da imam več oken odprtih.
Majhna posebnost je tudi to, da ti Dev Tools odpre v ločenem oknu, tako kot pri Edgeu.
Mislim, da bi moral včasih Google tudi h konkurenci pokukati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZigaZiga ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neuradno: Chrome OS in Android bosta eno

Oddelek: Novice / Android
2711389 (8806) AnotherMe
»

Newell o odločitvi za podporo Linuxa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Igre
11129354 (24182) PARTyZAN
»

Izšel Chrome 14

Oddelek: Novice / Brskalniki
95788 (3256) Lion29
»

Izšla nova beta Firefoxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5221973 (18777) smash
»

Večpredstavni Gmail

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
225060 (3620) Icematxyz

Več podobnih tem